Zastřižení a úprava rostlin
Rostlina je většinou natolik silná, že si vytvoří nové kořeny. Na růst kořenů je dobrý fosfor.
Na to se asi nedá odpovědět paušálně-např. křínům "šahání do kořenů" podle mých zkušeností moc dobře nedělá. Na druhé straně, doporučuji vyhledat a shlédnout některá videa jak sázejí profíci z Tropica, z kryptokoryn jde pryč téměř vše
.
U echináčů zkracuji na šířku dlaně nemá tam cenu cpát všechny kořeny když většina shnije.
Můžu se zeptat ještě k těm kořenům? Chápu správně, že rostlinam nevadí zkrácení kořenů? Já kořeny nikdy nezkracuji, páč jsem si myslela, že tím bych zničila rostlinu. Ale je fakt, že někdy jsou kořeny tak dlouhé, že je problém je dostat do dna.
Starší reakce
Mně to roste jako plevel a vůbec ho nekořením. Má rád světlo a živiny. Pokud to jde, zkus ho zatížit kamenem, ale určitě to bude chtít víc světla. Nebo zkus nějaký menší druh, který dělá chuchvalce, ale když nebude mít světlo, taky se potáhne nahoru.
Zdravím, ráda bych tento pupečník (bílý tuším) měla blíž u substrátu a hustší, ne jeden vysoký klacek. Špatně mi koření a obecně špatně roste, tak se na něj trochu bojím sahat. Co s ním? Děkuji
Starší reakce
OK vďaka. Už len aby sa jej darilo
S rotalou si nedělej starosti ta roste hodně nahusto budeš jí pak stříhat normálně nůžkami do tvaru jaký budeš potřebovat.
U hygrophil som mal nové lístky aj odspodu tak pre istotu. Prvé rotaly r. si asi rozmnožím. Posledné 2 týždne, po zmene hnojenia, sa pekne pohli (prvé zasadené pri hladine) a ak sa im bude dariť postupne nimi nahradím pôvodné stonkovky ktoré nejdú.
A ešte trochu iná otázka. Pred nedávnom som v inej téme "nákup" dával omrznutú rotalu sp. green. Chytila sa (už sú prvé lístky), ale aj všetky výbežky sa tvária že chcú rásť - je to 10+ na kazdom stonku, čo by bolo do 200 stoniek (z dvoch košíčkov), ak by mal každý rásť. To sa asi neuživí (mám problém s tým čo tam mám) a budú aj extrémne nahusto (nepresvietia sa). Na fotke to nie je dobre vidieť, ale je zasadených po 4-5 stoniek spolu a z každej ide cez desať výhonkov, vedľa o 4cm to iste, o 4cm to iste...Mám to nejako preriediť, alebo to rastlina vyrieši sama (nie tak že celá pojde)?
Záleží, jestli je chceš rozmnožit nebo ti počet stačí. V prvním případě stříhat a vrcholové řízky znovu zasadit. Ustřižená část i vrcholový řízek by měly být přibližně stejně vysoké. Sice na to není moc dobrý pohled, ale holé stonky brzo obrazí. V druhém případě vytrhni zkrať na požadovanou výšku a znovu zasaď spodní část vyhoď. Před sázením je dobré si rostliny srovnat, aby nebyly stejně vysoké, ale z pohledové strany měly vzestupnou velikost. Sází se více stonků k sobě tak 5-10 podle druhu. Pinzetou je zaboříš do dna a trochu cukneš do strany. Lépe pak drží.
Přesně takhle jsem teď zkracovala všechny stonkovky, emerzní části jsem odstřihla až u dna s tím, že buď to zetleje nebo obrazí - a na některých místech už začínají rašit lístečky.
Taká triviálna otázka, ale... Ako strihať stonky (rotala, ludvigia...) po zasadení, prechode na submerz a odrastení. Ide o to že napr. kúpená rastlina má 20cm, kde listy opadajú. Polovica rastliny je emerz skoro bez listov a 20cm novej peknej rastliny. Zasadí sa len vrchol. Pôvodne stonky vyhodiť, alebo obrašia keď sa strihnú.
Starší reakce
Zkracuji je na šířku dlaně, většinou si rostlina vytvoří nové a ty staré shnijí.
0 06.01.2021 23:55 Nik – Kořeny u rostlin
Vadí když při sázení rostlinky jsem nezastříhl kořínky ? Děkuji
Starší reakce
Já to vidím podobně s těmi echinaci.
Já bych to tak nechal..správná džungle
Ale co tak koukám na mobilu na prostríh tam toho moc nemáš....maximalně tak otrhat nejakej nejstarši list u těch echináču....
Ahoj, můžete mi trochu pomoci s rozhodováním jak trochu zredukovat rostlinstvo v mem akva? Jde mi i o rady jak a kterou rostlinu mužů zredukovat, popřípadě jak by jste to udělali vy. Díky moc za všechny typy .
Starší reakce
0 19.10.2019 09:14 Veverca Dobrý den,
Mám v akváriu nejspíše Ammannia gracilis.
Už by potřebovala zastihnout. Já jsem četla, že se rostliny zastřihují 5cm nad substrátem, ale když ji tak zastřihnu, co když mi už neporoste?
Starší reakce
Taky tak, ani já bych nestříhal, ale otrhal nejdelší listy celé. Případně zvolil jiný druh Valisnerky...
Zastřižené konce mají tendenci uhnívat, taková je aspoň moje zkušenost.
Hezký večer. Vallisnerie mají dobrej metr. Můžu je ustřihnout - zakrátit - pár cm pod hladinou, neuhnijou?
Nemusíš je pokaždé trhat, můžeš stříhat ale chvilku musíš vydržet se na to dívat než se rostliny zahustí.
Jakmile se spodek vyholí tak není co řešit.
Počítej s tím že i při CO2 ti všechny rostliny neporostou, hlavně ze začátku časem je můžeš zkusit znovu.
Ok díky za info. Uvažoval jsem zasadit vrcholové řízky, ale nějak se mi nezdálo, že bych to měl dělat pořád. Čili pořad dokola ty rostliny vytahovat s kořeny a nechávat zakořenit znovu řízky.
Taky mám problém s Lobelia cardinalis mini a Pogostemon helferi. Obě jsou dost vytáhlé, dole holé. Lobelie ve spodní části hodně nadzemních kořenů. Na tyto mohu aplikovat stejný postup? Čili spodek vyhodit, vršek znovu zasadit?
No a nakonec
java mech, který mám na kořenu. I když co jsem četl tak je to naprosto nenáročný mech mě moc nejde. Mám ho trochu nahnědlý a stonky jsou holé, vypadá to tak trochu jako roští viz foto.
Nech si ji narůst a pak rostlinu vytrhni použij jen vrcholové části a zbytek vyhoď. Stonkovkám většinou stářím opadají spodní listy a vyrůstá spousty nadzemních kořenu to musí pryč. Pak se sází kratší dopředu a postupně zvyšovat aby rostliny nebyly v jedné lajně.
Edit:
Sázím jich tak 5 i více najednou. Já už ji mám rozmnoženou, ty řízky vyhazuji. Jde mi ale o vzhled té hlavní rostliny, že spodní část není pěkná, protože je pořád stará a horní když vyrůstají ty nové výhonky vypadá nevzhledně jak na fotce.
Edit: A ještě k tomu jak má ta hlavní rostlina vypadat. Nyní to mám tak, že mám jednotlivé stonky zasázené samostatně třeba 5cm od sebe jednotlivě. Přijde mi právě, že celkově je ta oblast dost řídká. Měl bych je mít zasázené k sobě? Myslel jsem, že je dobrý mít rozestupy kvůli listům aby měly prostor.
Pokud chceš rostlinu rozmnožit tak to zastřižení a zahuštění musíš vydržet nebo přikoupit. Pak se trhá všechno a sází se jen vrcholové řízky. Sázím jich tak 5 i více najednou.
0 13.03.2019 15:57 hunti [4] Zdravím,
Mám dotaz ohledně zastřihávání stonkových listnatých rostlin typu Ludwigia repens rubin, nebo Hydrophila polysperma. Rostliny mají horší spodní část, kde listy jsou staré, trochu od řasy, vrchní část je pěkná protože roste nahoru jako nová. Pokud ty rostlinky střihnu tak odstřihnu tu pěknou část a spodek zůstává vždy stejný. A po zastřižení v místě střihu vyjede nový výhonek obvykle nějak bokem, na šikmo atd. a vypadá to nevzhledně viz foto.
Je to takto normální, nebo něco dělám blbě?
Starší reakce
Díky za určení a za instrukci k zastřižení.
Podle listů jde o
rybicky.net/atlasrostlin/ceratopteris_cornuta a zástřih je celkem jednoduchý a z pupenů se tvoří dceřiné rostliny a ty můžeš lehce odstranit. Pokud by to byla původní rostlina fotka můře mást (zvětšení) je to podobné.
Přeji hezký večer. Netušil jsem, že mi tato rostlina tak rychle poroste - Ceratopteris thalicroides - a potřebuji poradit co s ní, až zanedlouho dorazí k hladině? Děkuji za odpovědi,Vlk.
Já už to dělal mockrát je to plevel který vleze všude a do všeho.
OK já ji nikdy neměl a chtěl jsem si ušetřit práci
Možná ji protrhám jen lokálně. Zatím to je celkem cajk navíc ji mám lehce prorostlou Eleocharis sp. 'Mini, je to taková trošku divočinka
Marsilku vytrhni a založ znovu i ostatní kobercovky které se stříhají po čase tak zhoustnou že se oddělí od substrátu.
Čet sem, nicméně ne u všech kobercovejch rostlin se musí porost založit znovu. Stačí pravidelně stříhat. Mě tak trochu napadlo, že jestli když bych ji trochu ofikal třeba lokálně nade dnem, jestli by dokázala dál odnožovat a to místo zarůst,i za cenu, že by ty kořínky a odnože bez listů se třeba časem rozpadly.
Ale spíš asi ne.
Mám poměrně hustej koberec ve své pětistovce z Marseila hirsuta a crenata.
Potřeboval bych ho zmladit. Předpokládám, že tenhle porost podle toho jak roste a množí se odnožením, musím vybrat a znovu založit. Je tak? Nemyslím, že jde ofikat třeba jako Hemianthus callitrichoides. Nebo se pletu?
Starší reakce
Můžeš obojí... Sázím ustřižené vršky a stonek se větví.
Ale radši to stříhám dřív, než doroste k hladině, protože pak to roste z vody stejně. Respektive stříhám vršek podstatně níž, než až u hladiny.
Raději ať se to větví už odspodu, než až u hladiny.
Hezký večer, když rostlinky Hygrophila corymbosa a Hygrophila siamensis dorostou skoro až k hladině. zaštípnout a uštípnutý vršek zasadit? Nebo vyhodit a stonek se rozvětví?
Starší reakce
0 13.08.2018 19:13 micuda – rostliny jak upravovat
Ahoj,tak mám nové rostliny a rostou jako blázen,jak je mám zakrátit.Jedná se o Limnophila sesiliflora tak roste rychle mám ji u hladiny zastřihnout?,a pak ještě Hygrophila polysperma u té to docela jde ale už se také blíží k hladině, tu také zastřihnout.Děkuji
ještě jeden dotaz dělala jsem test vody vše ok až na gh-obecná tvrdost je to asi mezi 0-4,test je od tetry 6in1,dík
Starší reakce
Samozřejmě se dá stříhat, když ho vezmeš moc nebude chvíli vypadat dobře.
Ahoj, upravují se nějak mechy? Můj se velmi brzy přichytil ke kořenům, roste krásně, ale už je docela mravně rozrostlý (v Oblakách). Můžu se pokusit jej nějak zastřihnout? Díky.
Starší reakce
Sazej montecarlo
To jedine ti tam chybi...
No jo ale když jich bude za chvilku plná hladina, budou stínit ostatním rostlinám. Nehledě na to že jsem chtěl pomalu sázet Monte Carlo dopředu
A jak se to stříhá? Normálně celá rostlinka dole?
vaaclav: Brzdi. Toto ještě zdaleka nejsou hladinové listy (ty vypadají jinak - jsou podobné leknínu, ale menší).
firerescue: Dokud nebudou hladinové listy, nic se neděje a nestříhej.
Když se ty hladinové listy ustřihnou, vyrazí pak kratší listy? Já sem ho zatím nechal volně bujet a množím ho.
Je to plavín a listy co jdou na hladinu stříhat.
Taky mi to přijde jako nějaký Plavín, vypadá to dobře, nechala bych to a jen odstraňovala starší listy
Přidat reakci
[1] ...... 8
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 13615x