Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čím hnojit?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 16 Přejít na další stránku   1  
Čím hnojit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2012 20:35 Muž larix [1420] Re: Haimdol
Ako som už naznačil, v morskej akvaristike sa používa napríklad vodka, sacharóza alebo ocot aj v nádržiach so živočíchmi (aj keď za iným účelom). Ono asi bude záležať na koncentrácii, s alkoholom sa pracuje rádovo s obsahom 1000 x nižším ako má v organizme človek po vypití napr. jedného piva, takže s tou toxicitou by som to nevidel až tak jednoznačne. Na druhej strane glutaraldehyd tiež nie je žiadna ambrózia ;-)
Obom vďaka za reakcie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2012 20:06 R Muž Silent [5949] Re: larix
Nevím jak glukóza, ale etanol a kyselina citrónová budou na ryby působit toxicky v každém případě, takže bych to v nádržích s živočichy rozhodně nezkoušel. Pokud vím tak alkohol se používá pouze ve speciálních denitrifikačních filtrech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2012 20:03 R Muž romant [27987] Re: larix
Zajímavá otázka. :-) Současná okurková sezóna bohužel nepřeje takovýmto specifickým dotazům a k jejich zodpovězení bude třeba větší trpělivosti, než obvykle. Určitě někdo zareaguje, budu taktéž sledovat. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2012 00:35 Muž larix [1420]
Práve som čítal nejaké články o glutaraldehyde (Easy Carbo, Flourish Excel) ako zdroji uhlíka a vzhľadom na jeho toxicitu, vplyv na reprodukčný cyklus živočíchov a rušenie cyklu dusíka ma napadlo, či by nebolo možné použiť na hnojenie rastlín bezpečnejšie látky ako napríklad glukózu, etanol alebo kyselinu citrónovú, z ktorých by rastliny teoreticky tiež nemali mať problém uhlík získať. Niekde som kedysi čítal o hnojení škrobom ale už vážne neviem, kde to bolo a viem, že vodka a sacharóza sa používa u reefarov, aj keď na mierne odlišné účely. Vedel by sa k tomuto niekto vyjadriť, prípadne uviesť nejaké odkazy? Za prípadné info ďakujem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 21:23 Muž spajk17 [19] - Raci, krabi, krevetky
jj dekuju moc za tvoji radu ty kuličky tam prej vydržej cca pul roku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.02.2012 21:19 R Muž romant [27987] Re: spajk17
Pro začátek, než člověk ví co dělá je rozhodně dobrý řešení to PMDD vtělený do jílovejch kuliček a vložený pod rostliny, to bych určitě pro začátek doporučil. Až získáš dalších zkušeností a budeš se na to tzv. cítit, tak klidně můžeš i otestovat hnojení do vodního sloupce, ale rozhodně to chce něco o tom nastudovat, aby si člověk zbytečně nepřivodil nějaký problém, třeba v podobě nějakých nechtěných řas. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 21:11 Muž spajk17 [19] - Raci, krabi, krevetky
ja budu hnojit hnojivem PMDD ale potřebuju poradit co doporučujete jestly takovy kuličky PMDD nebo to tekuty hnojivo?...co je lepši a sčim mate skušenosti dekuju za každou odpovet či radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2012 08:11 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumím – Brutus - Rataj
Zdravím. Jelikož mi dochází Bioflor, tak jsem pro změnu koupil Brutus. Mám trochu ale problém s dávkováním. Na lahvičce obou hnojiv se píše "Dávkujeme podle obsahu nádrže 10 ml Brutusu na 20 l akvarijní vody pokud je obsah železa(Fe) menší než 0,3mg/l/max.1x týdně" Ale na internetovéém popisu Biofloru je napsáno "Dávkujeme podle obsahu nádrže: 10 ml BIOFILTRU na 20 l vody vždy, když je obsah Fe (železa) menší než 0,3 mg/l. Obsah Fe stanovíme testem FERRIN. Pokud test nemáme, aplikujeme takto: nově založené nádrže 1 x týdně, později (asi po půl roce) 1 x za 14 dní." Já se držel té části 1x za 14 dní. Mam to tak praktikovat i u Brutuse, nebo se držet popisu, který uvádí výrobce?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2011 09:40 R Muž romant [27987] Re: masvers
Nepoužíval bych žádný hnojivo "občas", ale pravidelně týdně měnil část vody a myslím si, že to bude vhodný způsob přihnojení Tvojí nádrže. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2011 07:29 Muž kortezhugo [983] Re: masvers
pridavat akekolvek hnojivo do toho akva co je v prezentacii bude len na skodu...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2011 01:20 masvers – jaké hnojivo k těmto rostlinám?
mám v akvariu rostlinky růžkatec potopený,douška hustolistá a moje oblibená babelka řezanovitá můžete mě poradit jaké hnojivo ,ktere se dá koupit v jakekoliv akvaristice je vhodné občas použít?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2011 08:22 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Zoidik
palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2011 06:57 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Zoidik
Do akvárka jsem v pátek dal třetí dávku biofloru a všiml jsem si, že mi začínají znovu růst rostliny, o kterých jsem si myslel, že jsou již kaput hop Konkrétně se jedná o Ceratopteris siliquosa a Ceratopteris thalictroides

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 22:16 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Zoidik
....sometime over weekend,buddy.. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 22:08 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Kamilstrom
potřebné vybavení mám, sem s tím ;o)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 21:39 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Kamilstrom
Tak se na tyhle hovadiny za volantem vykašli, nestojí to za ten risk. Anglicky umím tak, že se domluvím, ale rozhodně ne tak, abych si tohle přelouskal. Počkám si na článek :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 21:35 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Zoidik
Jestli znas anglicky jazyk tak ti to muzu zkopirovat,ale asi to prelozim a pak to dam do clanku nebo nekde,jen potrebuji vice casu,ted pisu z auta,ale rizeni a psani na netbooku moc nejde dohromady!!!Ale jen ve zkratce,budes potrebovat odmerne valce,pipetty,KNO3 nebo PO4,destilku nebo RO vodu,vahu ktera vazi s presnosti na dve desetinna mista a trpelivost! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 21:28 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Zoidik
No to mě taky zajímá jestli jsou rozdíly tak drastické...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 20:55 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Kamilstrom
A jak se dá ten test kalibrovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 20:42 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Zoidik
Bohuzel to nekdy ani nejde "orintacne zmerit",kuprikladu u testu PO4 od Nutrafinu(Hagen)jsem dlouho zil v blahovem presvedceni,ze mam 0.3 a ouha po klibraci je tam pres 5!!U ostatnich byla ta odchylka ruzna(vetsinou ukazovali mene nez byla pravda),problem je ze nikdy nemuzes vedet kolik to bude i dva stejne testy od stejne firmy mohou byti ruzne!! Podle me se jim neda bez kalibrace verit(zahranicni fora jsou toho plna).Lze verit jen tomu co vidime v akvariu(to mi zaplatpanbuh funguje dobre)a muzou to byt i vyssi hodnoty!!!Pro ty co jsou bohati,muzete zkusit firmu LaMotte,ma dobre reference!! :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 20:11 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumím – hnojení
Tak teď teda nevím, jak s tím hnojením. Rozhodně bych asi chtěl orientačně znát hodnoty, jaké mám. Kamilstrome, píšeš, že používáš testy od tří výrobců. Jak velké tam jsou rozdíly ve výsledkách? Jestli +/- 10-15% tak to řešit nebudu. jestli je to rozdíl +/- 50% tak by mě zajímalo, které máš cca tak nějak nejpřesnější
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.09.2011 19:52 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Kamilstrom
vůbec to nemusí být přesné, stačí orientačně. Pamatuji si jak jsem se sám rozčiloval nad přesností testů...

Jestli naměřím NO3 20 nebo 30 - je mi to jedno... orientačně vím že je to v rozumné mezi. To samé platí pro ostatní. Mě stačí přesnost testů na tři stavy: je toho moc, je toho akorát, není tam nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 19:24 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: ČichavecTom
Zdravim vas,kdyz tady ctu jak se snazite urcit kolik mate ve vode NO3,PO4,Fe pomoci testu,tak me zajima jak(a jestli vubec)je kalibrujete,protoze z me vlastni zkusenosti vim,ze tyto(ruzne)testy ukazuji povetsinou ptakoviny!Ija zil v domeni,kolik ma voda co ceho obsahuje a po kalibraci(krome Fe)jsem byl zdeseny!!!(pouzivam testy od tri ruznych firem) :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 17:18 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: sollik
Přesně tak palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 17:14 Muž sollik [257] - CichlidyRe: ČichavecTom
Když mám čas, tak stonkovky ostříhám tak aby nově zasazené řízky zakryty ty staré ostříhané ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 17:04 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: sollik
u hodněstonkovejch porostů ale není jiná možnost pokud u toho nechceš strávit večer. Když se to vezme hezky obloučkem tak je to v pohodě a za pár dní vylezou nové vršky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 17:00 Muž sollik [257] - Cichlidy
ČichavecTom napsal: Porost udržuji velice rychlým nemilosrdným kácením velkýma nůžkama přičemž na nic neberu ohled, co neuteče, má smůlu - zatím všechno vždy včas zdrhlo... rychlovka na půl hodiny, maximálně na hodinu.



Takhle jsem to teď taky párkrát udělal, ale uznej sám - není to nic moc. Jak posekaný sekačkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.09.2011 16:47 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: sollik
Možná to vypadá podle mých příspěvků zde na fóru, že každý večer opečovávám doma podvodní zahrádku. Opak je pravda, pěkně to flákám :-P
Přijdu domu, nastříkám všechno možný do všech akvárek, nakrmím ryby a jdu spát. Žádný testy, žádný stříhání kytek... Občas dotoho hodinu civím jak liška do myšího hnízda.

Akorát v neděli mením vodu hadicí přímo z vodovodu a to je raz dva. Porost udržuji velice rychlým nemilosrdným kácením velkýma nůžkama přičemž na nic neberu ohled, co neuteče, má smůlu - zatím všechno vždy včas zdrhlo... rychlovka na půl hodiny, maximálně na hodinu.
Jednou za 14 nebo za měsíc (podle chuti) trochu víc přeberu kytky, něco vytahám, rozlámu, zasadím, něco si nechám na jiny....

Žádný drama se nekoná - takže patřím do té druhé skupiny hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 16:35 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: sollik
Pěkně napsáno, patřím do té 2. skupiny (zatím), každému co jeho jest. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   13.09.2011 16:32 Muž sollik [257] - Cichlidy
Záleží na tom, co člověk od akvária očekává. Někdy až přehnané hnojení podle mě dost koresponduje se současným trendem, s dobou ve které žijeme. Všechno musí být rychle, pokud možno ihned bez přílišného čekání. Je super sledovat bohaté přírůstky, každý den vidět o kolik listy povyrostly, jak se stonkovky protáhly, kolik nových listů se klube ... přiznám se, že do této skupiny patřím i já. Bohužel mi to občas přináší i komplikace, neboť zase tolik volného času na údržbu (hlavně protrhání) rostlin nemám.
Na druhou stranu jsou akvaristé, kteří se raději akváriem kochají než aby každý týden pleli podvodní zahrádku a neustále upravovali layout nádrže. Vloni vyšel na akvarista.cz pěkný článek od Romana Raka - reportáž z Wroclawské botanické zahrady. Sám Ryszard Kamiński (kurátor tamější - pravděpodobně největší sbírky vodních rostlin na světě) přiznává, že kromě spodní vrstvy dna a CO2 není do akvárií dodáváno žádné hnojivo. I osvětlení má intenzitu "pouze" 0,2 W/l. Důvod je jednoduchý - o všech 29 nádrží 200x80x75 cm se stará jediný ! člověk. A že to jde i takhle se můžete přesvědčit tady: www.akvarista.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 16:14 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: ČichavecTom
O tom žádná, rostliny si omlazuji samozřejmě také - a stejně mi ještě zbývá. Něco prodám na aukru, většina skončí na hnoji...
Na extra náročné rostliny nemám světlo, takže více hnojit stávajícím zatím nemá smysl.

Právě jsem objednal test FE a PO4, pro klid duše .. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 16:03 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Tudy
Nabídnu ti jiný pohled na věc...

Pokud rostliny rostou hodně rychle a daří se jim, koupíš si jeden košíček a za chvíli máš půlku akva... (stonkovky, nebo výhonkatky - kobercovky)

Pokud ze stonkovech pravidelně odrbáváš výhony a starý vyhazuješ, omlazuješ tím celý porost a celkově pak husté křový mladých rostlin vypadá lépe než pár starech chcípáků který tam rostou půl roku...

Např. třeba taková Proserpinaca palustris mi roste relativně pomalu (ze všech stonkovech co mám nejpomaleji) a každá její generace (po oškubání a zasazení bočních řízků) má zubatější listy - její přechod na submerzní formu probíhá velmi postupně a pomalu. Tady bych sám ocenil rychlejší růst i když už jsem na doraz...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   13.09.2011 15:57 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: ČichavecTom
Proč ale cpát rostliny tolik, aby bujely v maximální možné míře ? Stejně to pak vyhodím na kompost. Nestačí jen to, že rostou a vypadají dobře?

K testům: NO3 test mám - stabilně měřím kolem 25 mg/l. S testy FE a PO4 mám brouka v hlavě delší dobu... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 15:48 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Tudy
Rozhodně nechci shazovat tvé pozorovatelské schopnosti, ale...

Když budu stagnujícím rostlinám dávat po troškách živiny, určitě se to zlepší a bude to pozorovatelné. Začnou vypadat dobře a porostou rychleji. Přitom je možné že jso stále na dietě :o)

Rostlinám pro život stačí dát občas trochu najíst a pak můžou klidně několik dní hladovět. V pořádku.

Pokud jim ale dáš pořádně nažrat co se do nich vejde, zjistíš že se jim může dařit ještě lépe a moho růst rychleji.

Ty tři testy od rataje (Fe, NO3, PO4) vyjdou na nějakých 210 korun + poštovné, což není taková katastrofa, a vydrží nadosmrti za předpokladu že je budeš na začátku používat intenzivně, nastavíš správné dávkování živin a pak už otestuješ jen občas pro klid duše anebo když budeš dělat větší zásahy do prostředí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 15:31 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: ČichavecTom
Máš pravdu, že pro holandská akvaria by to bylo asi málo. Přerybněno sice mám, ale rostlin je také dost. Test na železo nemám - sleduji jak reagují rostliny, těm méně náročným (Zákrutichy, Loděnka) se dobře daří už rok a po aplikaci CO2 se rozjely i ty o něco náročnější druhy, které víceméně stagnovaly.

Po ročním aplikování hnojivem už mám něco odpozorováno a stávající dávkování mi vyhovuje - rozhodně netvrdím, že to platí pro všechna akvárka, ale nevybočuji v počtu rostlin a ryb na daný objem zdejšímu průměru.

PS: Je možné, že teď budu muset přidat kvůli CO2 - to ukáže čas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 15:16 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Tudy
A jsi si jistý že takové množství je dostačující? Co výsledky testů?

Nelze se slepě řídit doporučeným dávkováním když je každé akvárko jiné. Jiné rostliny, jiné množství rostlin, jiná úroveň CO2, jiné osvětlení.... třeba v rostlinném akváriu ti tohle kytky slupnou za pár dní... (jen příklad)

Obávám se že výrobce má své doporučení nastavena na běžná akvárka s plastovými rostlinami a hromadou ryb... (berte s nadsázkou, dělám si legraci)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 15:01 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Zoidik
Šmarjá, počítej znovu smich Mám to dobře. ano

Jinak, jak už jsem psal níže, dávám místo 45 ml jen 40 ml, tj. o 12% méně (nemám 80, ale 90 l vody) než doporučuje Rataj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   13.09.2011 14:55 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Tudy
jo, jo, toho jsem se taky dopočítal :) Takže vlastně dáváš doporučenou 14ti denní dávku, jenom je rozložená do více aplikací. A ve vzorci jestli dobře vidím máš teď chybu :-P

40 ml 1x za 14 dní = 2x týdně po 10 ml = 80 ml měsíčně
40 ml 1x za 14 dní = 2x týdně po 40 ml = 80 ml měsíčně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 14:46 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Zoidik
Ano, 10 ml v jedné dávce dvakrát týdně.

40 ml 1x za 14 dní = 2x týdně po 10 ml = 80 ml měsíčně. 500 ml lahev mi vydrží půl roku (zaokrouhluji).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 14:42 GP Re: Zoidik
kdyz se podivas jak casto to tam leje....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 14:36 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumím
Tudy napsal: Už rok používám Bioflor a nemohu si stěžovat. Dávkuji 2x týdně (na návodu je 1x za 14 dní) 10 ml a nemohu si stěžovat. Cenově to vyjde na cca 250 Kč,-/rok. V kombinaci s CO2 se rostliny pěkně rozjely i přes relativně slabé osvětlení.

Hele Tudy, trochu si rýpnu. Ty píšeš, že hnojíš dávkou 10ml. Mám to chápat, že dáváš 10ml na celé akvárko? Když se dívám na stránky Rataje, tak v návodu k tomuto hnojivu uvádí 10ml/20l vody což by v našem případě dle návodu znamenalo dávat na celé akva cca 45ml této srajdy. Podle ceny co uvádíš, tak to fakt vychází na 10ml celé akva. Je to fakt tak jak píšu? www.rataj-spk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 14:35 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: ČichavecTom
Časem k tomu možná dojdu, nyní si připlácím 200 Kč,- ročně za lenost. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 14:23 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Tudy
a není lepší to PMDD? Vyjde to levněji...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 14:20 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Zoidik
JJ. Ještě dodám, že Bioflor = PMDD bez KNO3. Bioflor kupuji 500 ml za 115 Kč,-, tedy je to cca 2x dražší přípravek, ale mám to bez práce (vážení, míchání, příprava roztoku). Při mé spotřebě cenu neřeším.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 13:16 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Tudy
To jsem na tom stejně :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 13:15 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: NASREDDIN
90 l vody (mám to v prezentaci). V návodu se uvádí dávkování 10 ml/20 l vody 1x za 14 dní. Takže jsem tuto dávku o něco snížil (o cca 12%) a rozložil na čtyři.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 13:00 Muž NASREDDIN [1383]
Tudy napsal: Už rok používám Bioflor a nemohu si stěžovat. Dávkuji 2x týdně (na návodu je 1x za 14 dní) 10 ml a nemohu si stěžovat.
2x týdně 10ml. na jaké množství vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.09.2011 11:38 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Zoidik
Měřit má smysl Fe, NO3 a PO4
Hnojení určitě PMDD kde si můžeš namíchat zvlášť jeho složky a dávkovat podle výsledků testů. Do jedné lahvičky rozmícháš dusičnan draselný (měříš pomocí NO3 testu). Do další fosforečnan (měříš PO4) a do třetí zbytek (Měříš pomocí Fe testu). Doporučuji si první týden psát kolik jsi čeho který den dal a vždy před přidáním další dávky provést příslušný test. Pokud testovaná složka chybí tak přidat dle doporučeného dávkování. Pokud je přítomna v množství blízkém optimálnímu tak nedávat. Je možné dát i sníženou dávku - chce to postupovat obyčejným selským rozumem a trochu počítat. Na konci týdne sečteš všechny poznámky (celkem 7 - z každého dne jedna) a vydělíč sedmi. Tím získáš aritmetický průměr pro denní dávku. Takto si spočítej pro každou složku a poznamenej si. Pak už stačí jen dávkovat denně příslušné množství a bude to sedět dokud se výrazně nezmění osvětlení, hladina CO2 nebo množství rostlin. Stačí pak jen občas provést kontrolní testy jednou za týden nebo čtrnáct dní.

Možná to vypadá složitě, ale je to jednoduché a bezpečné, zkus to.
Někomu možná nebude vyhovovat můj příliš technický přístup ale to je mi jedno :-D Komu se to nelíbí tak ať si to dělá po svém. Mě to takhle funguje výtečně palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2011 11:19 Muž kortezhugo [983] Re: Tudy
...nechcel som to do toho vlakna na Osvětlení

ale HCL sa mozno pridava aj do toho biofloru...podobne ako do PMDD
neviem sice ake pH ma ten Torbex? ale podla mna viac sfarbuje vodu ako stiahne pH
ja si vyluh varim sam z jels.sisiek a ten ma pH cca 4.3
podla mna ten Torbex kyslejsi nebude -teda ak donho nepridavaju daaku kyselinu

ja pouzivam pri vymene vody 2.5ml toho vyluhu na 10L vody -pri pouziti 5ml je to uz dost tmave...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.09.2011 10:55 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Zoidik
Už rok používám Bioflor a nemohu si stěžovat. Dávkuji 2x týdně (na návodu je 1x za 14 dní) 10 ml a nemohu si stěžovat. Cenově to vyjde na cca 250 Kč,-/rok. V kombinaci s CO2 se rostliny pěkně rozjely i přes relativně slabé osvětlení.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [16] ...... 19

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 24801x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1620?od=751