Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čím hnojit?

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Čím hnojit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2018 18:01 Žena @ AndreaLulu [1] – jaké hnojivo
Ahoj, mohu se zeptat co mám kytičkám přidávat do vody aby se jim vedlo? Přidávala jsem tekuté CO2 od Tetra, ale bylo mi řečeno, že to není moc vhodné. Mám tedy ještě v akváriu hnědou řasu a někdy najdu i malé vlákýnka zelené, což asi svědčí o nerovnováze toho CO2?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.04.2018 15:47 Muž @ Zip [203] Re: Papik
žebřík od Denerle funguje trochu jinak. Drží CO2 bublinu co nejdéle ve voděa aby se rozpustila. Jestli je horší než lipové dřívko, kde sice jsou malé bublinky, ale jdou rychle k hladině, nevím. Záleží i na proudu v AQ (např. nasměrování rozstřikovací rampy dělá hodně).
Na problematiku s CO2 je tu více vláken a rad spousty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.04.2018 15:46 R Muž @ vaaclav [8052] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Papik
Až tak to nefunguje měl by jsi držet nějaké stabilní pH například 6,8 po dobu svícení může trochu stoupnout a v noci se zase vrátí. To si ale musíš vyzkoušet protože i burčákem lze tak malé akvárium otrávit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2018 15:16 Muž @ Papik [18] Re: vaaclav
Dočetl jsem se, že CO2 snižuje PH. Samozřejmě z kvasničáku ho bude méně, než z tlakové lahve, takže pokud ho rostliny beze zbytku spotřebují, tak se PH nezmění.

Navíc originální reaktor dělá velké bubliny, takže se bude CO2 hůře rozpouštět. Přes lipové dřívko by měla být větší účinnost.

KNO3 tedy koupím do zásoby, abych ho v případě potřeby měl po ruce. Možná i KH2PO4?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.04.2018 11:50 R Muž @ vaaclav [8052] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Papik
Nevím jak ti ten žebřík pomůže stlačit pH dolů ale u tvé vody by to jinak neměl být problém dostat se pod 7. Pokud máš teď jen NO3 10-15mg/l tak počítej že budeš muset dodávat když přísun žádný nemáš. S obsahem vápníku a hořčíku v mikroprvcích si starost nedělej je jich tam zanedbatelné množství. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2018 09:32 Muž @ Papik [18] – Plán
Ahoj, nové LED osvětlení se mi zřejmě nepodařilo nastavit na hodnotu původní zářivky a začal se tvořit a rozrůstat jelení paroh, později i trochu zelená vláknitá řasa. Rovněž jsem přidal více rostlin, takže se změnily podmínky v akváriu.

Podle měření PH je voda alkalická. Na limnophile je vidět biogenní odvápnění. Nové listy u hygrophily polyspermy jsou zmačkané.

nejbližší voda dle vodáren: dusičnany 3,49 mg/l (25.10.2017), vápník 28,2 mg/l, hořčík 7,20 mg/l, tvrdost něm. stupně 5,6 °dH

druhá nejbližší ulice dle vodáren: dusičnany 3,18 mg/l (9.8.2017), tvrdost něm. stupně 2,7 °dH

testy JBL voda z vodovodu: GH 5 dGH, KH 4 dKH, PH 7,5-8, Fe < 0,02 mg/l, NO3 1 mg

testy JBL voda v nádrži: GH 5 dGH, KH 4 dKH, PH 7,5-8, Fe 0,06 mg/l, NO2 < 0,01, NO3 10-15 mg, CO2 dle Tillmanovy tabulky 2-5 mg/l

Mám v plánu přidávat CO2 a hnojit místo komplexních hnojiv pouze nutnými sypkými prvky.

1) Přidávat CO2 setem DENNERLE BIO 60 CO2, čímž snížím PH a CO2 by mělo účinkovat i proti jelenímu parohu.

2) CO2 rozpustí i usazený vápník, kterého je jinak ve vodovodní vodě dost, ale díky biogennímu odvápnění se ho zřejmě nedostává. Také zřejmě trochu zvýším KH. Pravděpodobně ho i blokuje nedostatek hořčíku, takže přidávat hořčík MgSO4*7H2O.

3) Přidávat draslík K2SO4.

4) Přidávat mikroprvky. Plantex CSM+B vypadá dobře až na železo EDTA, které se ve vyšším PH špatně rozpouští. Tenso koktejl má pro mě navíc vápník. MicroMix plus vypadá asi nejlépe, i když má také trochu vápníku a draslíku.

5) Dusičnany díky gupkám zatím není třeba přidávat. Pokud by rostliny začaly rychle růst a vytáhly je z vody, tak teprve potom po troškách na základě měření.

Co si o tom myslíte? Děkuji za rady.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.04.2018 19:44 Muž @ Zip [203] Re: Maq
Hojím KNO3 a KH2PO4, ve vodě nemám žádné dusičnany a zřejmě nemám takovou spotřebu draslíku, když ho tolik dodávám :-( Ale zatím jsem se dostal na 25mg/l, tak to snad není tak špatné. Pak občas vynechám hnojení, vyměním vodu a tak nějak se to drží :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2018 18:59 Muž @ Maq [2553] Re: Zip
Jak to že máš vždy hodně draslíku? Ve vodě je málo dusíku a hnojíš sanytrem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2018 18:36 Muž @ Zip [203] Re: vaaclav
Ano to je pravda, ale může to mít ve vstupní vodě a pak mu nedojde :) :) sranda, nevíme detaily, může to být všelijak
Já měřím každý týden NO3 i PO4 a podle toho upravuji hnojení, draslík vím, že mám vždy až až dost.
Jinak dle mého názoru je lepší míchat KNO3 zvlášť, než Ferox NPK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2018 16:00 Muž @ milann [0]
Tak díky moc za radu, vyzkouším to :)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2018 15:35 Muž @ powery [174] Re: Zip
Souhlas, nevšiml jsem si ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.04.2018 15:35 R Muž @ vaaclav [8052] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Zip
Jde o to jak dlouho, po přidání draslíku a fosforu může jít dusík rychle dolu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2018 15:29 Muž @ Zip [203] Re: powery
Jenže on dusičnany nepotřebuje, má 30mg NO3
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2018 14:11 Muž @ powery [174] Re: Magic
Existuje i Ferox NPK www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.04.2018 14:08 Muž @ Magic [538] - RostlinyRe: milann
Vo feroxe máš mikroprvky a draslík, to samotné väčšinou stačí. Keď chýba fosfor, máš tej KH2PO4. Ostáva už len dusík a ten potrebuje pridávať málokto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2018 13:47 Muž @ milann [0] Re: Zip
A můžu to použít jen tak samostatně případně? Není to potřeba použít třeba v rámci PMDDi s jiným základním hnojivem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.04.2018 12:41 Muž @ Zip [203] Re: milann
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2018 10:16 Muž @ milann [0] – Fosfor a železo
Ahoj,
Poradil by mi někdo prosím jaké hnojivo používat? Mám v akváriu nedostatek železa a fosforu, potvrzený testy. I proto mě stagnují rostliny... Zároveň mám relativně vysoký NO3 (cca 30mg), staraji se teď egerie a pistie, a docela tvrdou vodu. Existuje nějaké hnojivo zaměřené na tyto dva prvky a zároveň bez podpory dusičnanů? Nebo nemá někdo nějakou radu jak to efektivně vyřešit? Díky moc

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 15:09 Žena @ petulka [8]
Nectu protoze je to vetsinou tak napsany ze aby byl clovek chemik aby tomu rozumnel.

to kapkove hnojivo bude ale jeste neni protoze jsem s tim chtela pockat protze je to zezacatku zbytecne dik no pockam radsi az potom cesku ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 15:01 R Muž @ afc1886 [3206] Re: petulka
Máš to čerstvě založené akvárium, píšeš, že dodáváš CO2 z burčáku a máš tam nějaké tablety do dna. V prezentaci ale píšeš, že používáš ještě nějaké kapkové hnojivo ze zverimexu. Co chybí rostlinám, že chceš přidávat další hnojivo? Já souhlasím s Maq, aby sis něco nastudovala a až potom začala hnojit. Teď to začni řešit jedině když uvidíš, že rostliny nějak moc strádají. ahoj
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.02.2018 14:33 Muž @ Kubaa [705] Re: petulka
To je začarovaný kruh, nečtu protože nerozumím, nerozumím, protože nečtu... Co ho zkusit rozetnout?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 14:18 Žena @ petulka [8]
Ahoj NHKG jo prijedu ale az tu sobotu 25 unora pred odjezdem jinak mam obavy ze to pozdecha...tak to bys byl strasne hodny ja ti dovezu syr.ahoj

maq prave ze me to nikdy nebavilo o tom cist no a to z toho duvodu ze tomu vubec nerozumim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.02.2018 12:16 Muž @ Maq [2553] Re: petulka
Budeš muset něco o hnojení nastudovat, to jinak nejde.
A nebo raději nehnoj. Naděláš víc škody než užitku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 11:51 Muž @ NHKG [2939] - Jihoamerické Cichlidy a eLkaRe: petulka
Máš u toho návod. Pokud se stavíš pro ty šneky, můžu ti dát balení i vysvětlit co a jak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 11:28 Žena @ petulka [8]
Jednou jsem to mela takovy prasek to byl. Melo se to nejak smichat s vodou v pet lahvi ale vubec jsem nevedela kolik je pomer ani jak dlouho se to muze skladovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 11:21 Muž @ NHKG [2939] - Jihoamerické Cichlidy a eLkaRe: petulka
Pmdd má taky železo. Můžeš měnit složení dle potřeby a máš jistotu, že znáš přesné složení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 11:13 Žena @ petulka [8]
NHKG jenze to pmdd z toho ja mam strach pac prave nechci tam mit rasy koupim neco se zelezem ne? Jeste ten brutus byl levny a dobry myslim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 11:00 Muž @ NHKG [2939] - Jihoamerické Cichlidy a eLkaRe: petulka
Pmdd bez kno3, ale dávkování výrazně menší než doporučené. Hlavně to s hnojením nepřeháněj, může to skončit kalamitou řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 10:56 Žena @ petulka [8]
Ahoj lidi poradte mi prosim jeste cim hnojit nejlip kdyz tam mam co2 z burcaku a tabletky do dna ale kytky nemaji nekteree jeste rozvinute korinky co treba brutus a ferropol? Kytkam asi nejvic chybi zelezo kdyz je akvarium takhle nove?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.01.2018 21:11 Muž @ mk79 [15] Re: Maq
Dnes som navštívil tetušky vo výskumnom ústave rastlinnej výroby. Huby vylučujú, tie vyzerajú vraj celkom ináč. Podľa svetla v akváriu a vzhľadu listov rastlín ide jednoznačne o nedostatok živín. Mám skúsiť aplikáciu hnojiva pmdd na listy. Tak testujem striekať časť rastlín a uvidíme ako to dopadne.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 23:44 Muž @ Maq [2553] Re: mk79
Nic netvrdím, ale obávám se, že se Ti tam rozmáhají houbové choroby. Vodní a bahenní rostliny jsou sice odolnější než jiné, ale tyhle jsou transportované a přesazované, tedy vždy poraněné a v nouzi.
Jsou tam jen týden, asi moc nevyrostly, proto se mi takové projevy nedostatku moc nezdají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 22:46 Muž @ mk79 [15] Re: Maq
Rastliny boli zasadené pred týždňom, farbu menia teda pôvodné listy. Rastline rastú odnože a na niektorých rastú aj nové listy, ale sú už skôr žlté. Keď ich priviezol kuriér, boli síce v polystyréne, ale kelímky boli dosť chladné. Možno aj to sa podpísalo na ich kvalite.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 22:37 Muž @ Maq [2553] Re: mk79
Ty postižené listy jsou přírůstky?
A pokud ne, mají ty postižené rostliny nějaké přírůstky, nové listy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 21:30 Muž @ Anthrax [1040] Re: mk79
Já nemám žádnou zkušenost se startem na sucho. Ale taky bych napustil vodu. Abys poznal jak budou rostliny na tvou vodu reagovat. A podle té jejich reakce bych ragoval já. :-) Ale ten přechod pod vodu pro ně bude stejnak náročný tak jako tak. Takže bych to neodkládal a šoupl bych tam vodu hned.

Čili moje (ale nejsem ten nejpovolanější) rada je dát tam vodu a čekat co se bude dít. :-) A až podle toho se rozhodnout jestli a čím hnojit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 18:24 Muž @ mk79 [15] Re: Anthrax
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, vravíte, že pri zábehu nemá zmysel hnojiť. Čo by ste radili v mojom prípade, keď po týždni žltnú listy STAUROGYNE REPENS. Čakať alebo zasiahnuť. Radia mi hnojiť rosením hnojiva pre izbové rastliny. Tu na fóre v článkoch o emerznom pestovaní som o hnojení nič nenašiel.
Trochu sme to včera rozoberali tu.
rybicky.net/profil/46654&akce=forum

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2018 15:26 R Muž @ vaaclav [8052] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: wicca
Tak on ty rostliny také kupuje takže poštu už jednou absolvovaly. Jestli ale vydržíš tak rybicky.net/akce/2226 příští týden je sraz a tam je většinou rostlin dost. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2018 13:57 Žena @ wicca [0] Re: vaaclav
Mě se na tom nákupu od Růžičky líbí to, že si to vyzvednu na burze v Praze a vše si projedu, zda jsou kytky OK. Na Rataje jsem se dívala taky, ale toto mi přišlo lepší, než posílání poštou...

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.01.2018 13:27 R Muž @ vaaclav [8052] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: wicca
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.01.2018 10:57 Muž @ Anthrax [1040] Re: wicca
Během záběhu akvárka stejně nemá cenu hnojit. Počkej s tím až bude akvárko zajeté a bude jisté čím a proč hnojit a jestli tam bude potřeba vůbec hnojit. Tomu bych přizpůsobil výběr rostlin do začátku. Nenáročné, rychlerostoucí. Jak píšu záleží i na intenzitě výměny vody, její kvalitě (to je na tobě si to zjistit, pražská kohoutková je široký pojem) a krmení. Navíc je tu spousta dalších neznámých, co např. osvětlení, výběr druhů a množství rostlin, výběr druhů a počtů živočichů, atd. A na to ti podle mě nikdo neodpoví, protože to se teprve uvidí, jak to spolu bude fungovat.
Za mě je lepší než tam lít něco co nevím co je (resp. v jakém poměru to je), tak tam nelít nic. Na netu je ale spousta článků o tom jak hnojit. Každému akvárku a akvaristovi vyhovuje něco jiného.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2018 10:41 Muž @ File1980 [27] Re: wicca
Tak,tak.S tím hnojivem opatrně.Zvláště v tak malém objemu.Myslím si,že beťák a krevetky v tomto AQ toho vyprodukují dost.Takže dodávat N a P si myslím,je asi zbytečné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2018 10:38 Žena @ wicca [0] Re: Anthrax
Zatím ještě nepozoruju vůbec nic. :) Budu zakládat o víkendu AQ cca 150 l, budu objednávat rostliny od Růžičky, a chtěla jsem objednat i nějaké hnojivo do budoucna. Vodu mám pražskou z kohoutku.

Rostlin v mini rostou pěkně, ale myslela jsem, že je dobré je přihnojovat, aby dobře prosperovaly. Zatím hnojím Profiplants complete advance 1x týdně. Jestli ale tam má být jenom nějaká složka, tak to netuším, co ve vodě mám a co ne… je tedy lepší nehnojit vůbec než požívat kompletní hnojivo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.01.2018 10:17 Muž @ Anthrax [1040] Re: wicca
Ahoj, jaký nedostatek živin tam pozoruješ? Já tam takhle z fotek nic závažného nevidím. Taky by bylo ideální vědět jakou máš zdrojovou vodu, jak často a kolik ji měníš a jakou vodu máš v akvárku. Pokud chceš hnojit, tak je podle mě nesmysl tam nablind lít hnojivo (pokud to nemáš v oku).

Navíc tam máš namícháno v předem daném poměru několik látek (např. ten Floryn obsahuje K, Ca, P, N, Mg, Fe, Mn, Mo a Zn.). Co když tvoje akvárko potřebuje přidávat pouze N a nikoli P? Tím chci řict, že by byla velká náhoda aby takovéto komplexní hnojivo pokrylo potřeby konkrétního akvárka.

CO2+ bych vynechal určitě, to moc nikam nevede.

Rozmysli si, jestli je dobré tam mít ten echináč. Roztrhne ti akvárko :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2018 09:47 Žena @ wicca [0] – Hnojiva Floryn
Ahoj, máte prosím někdo zkušenosti s hnojivy značky Floryn ? Prodává Akvárium Pavel Růžička www.akvariumruzicka-eshop.cz/…

Budu si u něj objednávat rostliny, tak bych objednala i hnojiva, ale nevím jaké... jesli Floryn, Floryn CO2+, Floryn FE+ nebo FlorynHum.

Díky předem.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.12.2017 06:17 Muž @ Magic [538] - RostlinyRe: Tudy
Áno, i v PMDD je MgSO4.7H2O.

Maq ti poradí i ďalšie varianty:
rybicky.net/clanky/1630-
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 04:42 Muž @ Tudy [320] - ryby Amazonie – hořčík
Zdravím,
Poradí mi prosím někdo vhodné, dobře rozpustné hnojivo obsahující Mg ? Dá se třeba použít síran hořečnatý?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2017 18:21 Muž @ Maq [2553] Re: laKatos
Já tohle běžně pozoruji u nových rostlin. Vysvětluji si to tak, že buď předtím rostly emerzně a v prostředí bohatším na světlo a živiny (skleník), anebo po přesazení nové kořeny nestačí natáhnout tolik živin jako dřív.
Mám teď anubiasy půl roku a stále vyhánějí o něco menší listy než ty, se kterými jsem je koupil.
Pokud jsi ty rostliny nepřesazoval, pak možná máš živin míň než dřív. Udělal jsi nějakou změnu, která by tomu mohla odpovídat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2017 14:14 laKatos Re: Maq
Male uplne nejsou jsou zkratka mensi nez byly v určitém období. Projevy jsou u rostlin echinodoru a anubis. I nové vloženy ocelot red který je opravdu vzrostly vyhazuje daleko menší listy než mel. Tato rostlina byla vsazena az po sodikove bombe
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2017 13:38 Muž @ Maq [2553] Re: laKatos
A od té doby se objevily ty projevy? Malé, ale jinak bezvadné listy?
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2017 13:10 laKatos Re: Maq
Ano..... jsem to ja..... od te doby je akvarium proplachnuto několika kubíky vody....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2017 11:48 Muž @ Maq [2553] Re: laKatos
laKatos napsal: co chybi /jaky prvek chybí
Vzpomínám si dobře, že jsi to Ty kdo akvárium doslova otravoval sodíkem?
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 15 16

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny Přidat příspěvek • Zobrazeno 19628x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/1620-cim-hnojit