Čím hnojit?
kortezhugo napsal: No ono akvarium a voda - to je trochu problem.Problem je ze to musia zvladnut ryby,zivicichy....a nesmie to sposobovat ziadny zakal.
Pri použití škrobu vraj vzniká jemný mliečny zákal. To ale pripisujem tomu, že škrob je vo vode s "akvarijnou teplotou" nerozpustný a na jeho rozklad na jednoduchšie sacharidy je potrebné veľké množstvo mikroorganizmov. Pri glukóze by takýto problém teoreticky nemusel vzniknúť (alebo vo výrazne menšej miere), keďže tú rastliny dokážu prijímať priamo, rozkladali by sa iba nespotrebované zvyšky a aj tie menším počtom druhov a jedincov organizmov. Čo sa týka (kostnatých) rýb, čítal som (opäť neviem kde
), že spracovanie glukózy im robí väčší problém ako napríklad cicavcom ale to bol článok, kde sa hodnoty pohybovali v promile. My sa bavíme o ppm, takže predpokladám, že rybám by to nejako prekážať nemalo. Bohužiaľ, celá táto debata je stále v teoretickej rovine, chcelo by to trochu empírie
larix napsal: Osobne som presvedčený, že glutaraldehyd bude účinkovať aj trochu inak ako iba zdroj uhlíka.
Urcite to funguje inak ako zdroj uhlika.Ako som pisal je to mizerne mnozstvo.
A ked sa tak zobere? -to mozem kludne napisat ze zdroj uhlika zabezpeci aj vzduchovaci motorcek.
larix napsal: Na tvorbu sacharidov spotrebujú väčšinu prijatého uhlíka, tak prečo im ich nedodať už hotové?
No ono akvarium a voda - to je trochu problem.Problem je ze to musia zvladnut ryby,zivicichy....a nesmie to sposobovat ziadny zakal.
Tak ze z tohto pohladu su bonsaje a in vitro podstatne jednoduchsia zalezitost.
Áno v "in vitro" kultúrach ale napríklad aj pri pestovaní bonsajov sa sacharidy používajú ako hnojivo, rastliny sú schopné ich prijať a spracovať. Na tvorbu sacharidov spotrebujú väčšinu prijatého uhlíka, tak prečo im ich nedodať už hotové? Ešte ma napadlo, že nespotrebované sacharidy by baktérie a kvasinky fermentovali na CO2, takže toto by bol druhý spôsob, ako by mohli byť využité.
To s tým glutaraldehydom je naozaj zaujímavé. Hmotnosť čistej chemikálie v porovnaní s vyprodukovanou sušinou je na zváženie. Osobne som presvedčený, že glutaraldehyd bude účinkovať aj trochu inak ako iba zdroj uhlíka.
No ak si cital aj toto vlakno?
rybicky.net/forum/15164…
Tak este dodnes nikto neodpovedal ako tak male mnozstvo dokaze zabezpecit rastlinam dostatok uhlika.Osobne to uz mam odskusane a mozem potvrdit pozitivny ucinok ale v ziadnom pripade to nenahradi CO2.
K tej sacharoze.
Tu je najlepsie zmiesat z vodou a kvasnicami..... a pouzivat v plynnom stave
Jedine co ma napadlo je toto - tu sa pouziva "priamo" sacharoza ako zdroj C
journal.plantae.sk/…
Ako som už naznačil, v morskej akvaristike sa používa napríklad vodka, sacharóza alebo ocot aj v nádržiach so živočíchmi (aj keď za iným účelom). Ono asi bude záležať na koncentrácii, s alkoholom sa pracuje rádovo s obsahom 1000 x nižším ako má v organizme človek po vypití napr. jedného piva, takže s tou toxicitou by som to nevidel až tak jednoznačne. Na druhej strane glutaraldehyd tiež nie je žiadna ambrózia
Obom vďaka za reakcie.
Nevím jak glukóza, ale etanol a kyselina citrónová budou na ryby působit toxicky v každém případě, takže bych to v nádržích s živočichy rozhodně nezkoušel. Pokud vím tak alkohol se používá pouze ve speciálních denitrifikačních filtrech.
Zajímavá otázka.
Současná okurková sezóna bohužel nepřeje takovýmto specifickým dotazům a k jejich zodpovězení bude třeba větší trpělivosti, než obvykle. Určitě někdo zareaguje, budu taktéž sledovat.
Starší reakce
Pro začátek, než člověk ví co dělá je rozhodně dobrý řešení to PMDD vtělený do jílovejch kuliček a vložený pod rostliny, to bych určitě pro začátek doporučil. Až získáš dalších zkušeností a budeš se na to tzv. cítit, tak klidně můžeš i otestovat hnojení do vodního sloupce, ale rozhodně to chce něco o tom nastudovat, aby si člověk zbytečně nepřivodil nějaký problém, třeba v podobě nějakých nechtěných řas.
Zdravím. Jelikož mi dochází Bioflor, tak jsem pro změnu koupil Brutus. Mám trochu ale problém s dávkováním. Na lahvičce obou hnojiv se píše "Dávkujeme podle obsahu nádrže 10 ml Brutusu na 20 l akvarijní vody pokud je obsah železa(Fe) menší než 0,3mg/l/max.1x týdně" Ale na internetovéém popisu Biofloru je napsáno "Dávkujeme podle obsahu nádrže: 10 ml BIOFILTRU na 20 l vody vždy, když je obsah Fe (železa) menší než 0,3 mg/l. Obsah Fe stanovíme testem FERRIN. Pokud test nemáme, aplikujeme takto: nově založené nádrže 1 x týdně, později (asi po půl roce) 1 x za 14 dní." Já se držel té části 1x za 14 dní. Mam to tak praktikovat i u Brutuse, nebo se držet popisu, který uvádí výrobce?
Starší reakce
Nepoužíval bych žádný hnojivo "občas", ale pravidelně týdně měnil část vody a myslím si, že to bude vhodný způsob přihnojení Tvojí nádrže.
pridavat akekolvek hnojivo do toho akva co je v prezentacii bude len na skodu...
0 22.10.2011 01:20 masvers – jaké hnojivo k těmto rostlinám?
mám v akvariu rostlinky růžkatec potopený,douška hustolistá a moje oblibená babelka řezanovitá můžete mě poradit jaké hnojivo ,ktere se dá koupit v jakekoliv akvaristice je vhodné občas použít?
Starší reakce
Do akvárka jsem v pátek dal třetí dávku biofloru a všiml jsem si, že mi začínají znovu růst rostliny, o kterých jsem si myslel, že jsou již kaput
Konkrétně se jedná o Ceratopteris siliquosa a Ceratopteris thalictroides
Starší reakce
....sometime over weekend,buddy..
potřebné vybavení mám, sem s tím ;o)
Tak se na tyhle hovadiny za volantem vykašli, nestojí to za ten risk. Anglicky umím tak, že se domluvím, ale rozhodně ne tak, abych si tohle přelouskal. Počkám si na článek
Jestli znas anglicky jazyk tak ti to muzu zkopirovat,ale asi to prelozim a pak to dam do clanku nebo nekde,jen potrebuji vice casu,ted pisu z auta,ale rizeni a psani na netbooku moc nejde dohromady!!!Ale jen ve zkratce,budes potrebovat odmerne valce,pipetty,KNO3 nebo PO4,destilku nebo RO vodu,vahu ktera vazi s presnosti na dve desetinna mista a trpelivost!
No to mě taky zajímá jestli jsou rozdíly tak drastické...
A jak se dá ten test kalibrovat?
Bohuzel to nekdy ani nejde "orintacne zmerit",kuprikladu u testu PO4 od Nutrafinu(Hagen)jsem dlouho zil v blahovem presvedceni,ze mam 0.3 a ouha po klibraci je tam pres 5!!U ostatnich byla ta odchylka ruzna(vetsinou ukazovali mene nez byla pravda),problem je ze nikdy nemuzes vedet kolik to bude i dva stejne testy od stejne firmy mohou byti ruzne!! Podle me se jim neda bez kalibrace verit(zahranicni fora jsou toho plna).Lze verit jen tomu co vidime v akvariu(to mi zaplatpanbuh funguje dobre)a muzou to byt i vyssi hodnoty!!!Pro ty co jsou bohati,muzete zkusit firmu LaMotte,ma dobre reference!!
Tak teď teda nevím, jak s tím hnojením. Rozhodně bych asi chtěl orientačně znát hodnoty, jaké mám. Kamilstrome, píšeš, že používáš testy od tří výrobců. Jak velké tam jsou rozdíly ve výsledkách? Jestli +/- 10-15% tak to řešit nebudu. jestli je to rozdíl +/- 50% tak by mě zajímalo, které máš cca tak nějak nejpřesnější
vůbec to nemusí být přesné, stačí orientačně. Pamatuji si jak jsem se sám rozčiloval nad přesností testů...
Jestli naměřím NO3 20 nebo 30 - je mi to jedno... orientačně vím že je to v rozumné mezi. To samé platí pro ostatní. Mě stačí přesnost testů na tři stavy: je toho moc, je toho akorát, není tam nic.
Zdravim vas,kdyz tady ctu jak se snazite urcit kolik mate ve vode NO3,PO4,Fe pomoci testu,tak me zajima jak(a jestli vubec)je kalibrujete,protoze z me vlastni zkusenosti vim,ze tyto(ruzne)testy ukazuji povetsinou ptakoviny!Ija zil v domeni,kolik ma voda co ceho obsahuje a po kalibraci(krome Fe)jsem byl zdeseny!!!(pouzivam testy od tri ruznych firem)
Přesně tak
Když mám čas, tak stonkovky ostříhám tak aby nově zasazené řízky zakryty ty staré ostříhané
u hodněstonkovejch porostů ale není jiná možnost pokud u toho nechceš strávit večer. Když se to vezme hezky obloučkem tak je to v pohodě a za pár dní vylezou nové vršky
Možná to vypadá podle mých příspěvků zde na fóru, že každý večer opečovávám doma podvodní zahrádku. Opak je pravda, pěkně to flákám
Přijdu domu, nastříkám všechno možný do všech akvárek, nakrmím ryby a jdu spát. Žádný testy, žádný stříhání kytek... Občas dotoho hodinu civím jak liška do myšího hnízda.
Akorát v neděli mením vodu hadicí přímo z vodovodu a to je raz dva. Porost udržuji velice rychlým nemilosrdným kácením velkýma nůžkama přičemž na nic neberu ohled, co neuteče, má smůlu - zatím všechno vždy včas zdrhlo... rychlovka na půl hodiny, maximálně na hodinu.
Jednou za 14 nebo za měsíc (podle chuti) trochu víc přeberu kytky, něco vytahám, rozlámu, zasadím, něco si nechám na jiny....
Žádný drama se nekoná - takže patřím do té druhé skupiny
Pěkně napsáno, patřím do té 2. skupiny (zatím), každému co jeho jest.
5 13.09.2011 16:32 sollik [257] - Cichlidy Záleží na tom, co člověk od akvária očekává. Někdy až přehnané hnojení podle mě dost koresponduje se současným trendem, s dobou ve které žijeme. Všechno musí být rychle, pokud možno ihned bez přílišného čekání. Je super sledovat bohaté přírůstky, každý den vidět o kolik listy povyrostly, jak se stonkovky protáhly, kolik nových listů se klube ... přiznám se, že do této skupiny patřím i já. Bohužel mi to občas přináší i komplikace, neboť zase tolik volného času na údržbu (hlavně protrhání) rostlin nemám.
Na druhou stranu jsou akvaristé, kteří se raději akváriem kochají než aby každý týden pleli podvodní zahrádku a neustále upravovali layout nádrže. Vloni vyšel na akvarista.cz pěkný článek od Romana Raka - reportáž z Wroclawské botanické zahrady. Sám Ryszard Kamiński (kurátor tamější - pravděpodobně největší sbírky vodních rostlin na světě) přiznává, že kromě spodní vrstvy dna a CO2 není do akvárií dodáváno žádné hnojivo. I osvětlení má intenzitu "pouze" 0,2 W/l. Důvod je jednoduchý - o všech 29 nádrží 200x80x75 cm se stará jediný ! člověk. A že to jde i takhle se můžete přesvědčit tady:
www.akvarista.cz/… O tom žádná, rostliny si omlazuji samozřejmě také - a stejně mi ještě zbývá. Něco prodám na aukru, většina skončí na hnoji...
Na extra náročné rostliny nemám světlo, takže více hnojit stávajícím zatím nemá smysl.
Právě jsem objednal test FE a PO4, pro klid duše ..
Nabídnu ti jiný pohled na věc...
Pokud rostliny rostou hodně rychle a daří se jim, koupíš si jeden košíček a za chvíli máš půlku akva... (stonkovky, nebo výhonkatky - kobercovky)
Pokud ze stonkovech pravidelně odrbáváš výhony a starý vyhazuješ, omlazuješ tím celý porost a celkově pak husté křový mladých rostlin vypadá lépe než pár starech chcípáků který tam rostou půl roku...
Např. třeba taková Proserpinaca palustris mi roste relativně pomalu (ze všech stonkovech co mám nejpomaleji) a každá její generace (po oškubání a zasazení bočních řízků) má zubatější listy - její přechod na submerzní formu probíhá velmi postupně a pomalu. Tady bych sám ocenil rychlejší růst i když už jsem na doraz...
Proč ale cpát rostliny tolik, aby bujely v maximální možné míře ? Stejně to pak vyhodím na kompost. Nestačí jen to, že rostou a vypadají dobře?
K testům: NO3 test mám - stabilně měřím kolem 25 mg/l. S testy FE a PO4 mám brouka v hlavě delší dobu...
Rozhodně nechci shazovat tvé pozorovatelské schopnosti, ale...
Když budu stagnujícím rostlinám dávat po troškách živiny, určitě se to zlepší a bude to pozorovatelné. Začnou vypadat dobře a porostou rychleji. Přitom je možné že jso stále na dietě :o)
Rostlinám pro život stačí dát občas trochu najíst a pak můžou klidně několik dní hladovět. V pořádku.
Pokud jim ale dáš pořádně nažrat co se do nich vejde, zjistíš že se jim může dařit ještě lépe a moho růst rychleji.
Ty tři testy od rataje (Fe, NO3, PO4) vyjdou na nějakých 210 korun + poštovné, což není taková katastrofa, a vydrží nadosmrti za předpokladu že je budeš na začátku používat intenzivně, nastavíš správné dávkování živin a pak už otestuješ jen občas pro klid duše anebo když budeš dělat větší zásahy do prostředí...
Máš pravdu, že pro holandská akvaria by to bylo asi málo. Přerybněno sice mám, ale rostlin je také dost. Test na železo nemám - sleduji jak reagují rostliny, těm méně náročným (Zákrutichy, Loděnka) se dobře daří už rok a po aplikaci CO2 se rozjely i ty o něco náročnější druhy, které víceméně stagnovaly.
Po ročním aplikování hnojivem už mám něco odpozorováno a stávající dávkování mi vyhovuje - rozhodně netvrdím, že to platí pro všechna akvárka, ale nevybočuji v počtu rostlin a ryb na daný objem zdejšímu průměru.
PS: Je možné, že teď budu muset přidat kvůli CO2 - to ukáže čas.
A jsi si jistý že takové množství je dostačující? Co výsledky testů?
Nelze se slepě řídit doporučeným dávkováním když je každé akvárko jiné. Jiné rostliny, jiné množství rostlin, jiná úroveň CO2, jiné osvětlení.... třeba v rostlinném akváriu ti tohle kytky slupnou za pár dní... (jen příklad)
Obávám se že výrobce má své doporučení nastavena na běžná akvárka s plastovými rostlinami a hromadou ryb... (berte s nadsázkou, dělám si legraci)
Šmarjá, počítej znovu
Mám to dobře.
Jinak, jak už jsem psal níže, dávám místo 45 ml jen 40 ml, tj. o 12% méně (nemám 80, ale 90 l vody) než doporučuje Rataj.
jo, jo, toho jsem se taky dopočítal
Takže vlastně dáváš doporučenou 14ti denní dávku, jenom je rozložená do více aplikací. A ve vzorci jestli dobře vidím máš teď chybu
40 ml 1x za 14 dní = 2x týdně po
10 ml = 80 ml měsíčně
40 ml 1x za 14 dní = 2x týdně po
40 ml = 80 ml měsíčně
Ano, 10 ml v jedné dávce dvakrát týdně.
40 ml 1x za 14 dní = 2x týdně po 10 ml = 80 ml měsíčně. 500 ml lahev mi vydrží půl roku (zaokrouhluji).
kdyz se podivas jak casto to tam leje....
Časem k tomu možná dojdu, nyní si připlácím 200 Kč,- ročně za lenost.
a není lepší to PMDD? Vyjde to levněji...
JJ. Ještě dodám, že Bioflor = PMDD bez KNO3. Bioflor kupuji 500 ml za 115 Kč,-, tedy je to cca 2x dražší přípravek, ale mám to bez práce (vážení, míchání, příprava roztoku). Při mé spotřebě cenu neřeším.
To jsem na tom stejně
Přidat reakci
1 ...... [16] ...... 19
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 24838x