Usmrcení ryby
Ryby v žádném případě nesplachujte do záchodu.
Protože jen člověk je nadán darem vědomé řeči, pak jen ten by mohl potvrdit teorii, že bez mozku nic necítí, nic si neuvědomuje. A protože je centrum řeči v mozku, bez jeho funkčnosti se to nedá, vy lišáku...
Takže už bychom tuto debatu mohli ukončit...
třeba pohledem do světa dnes tak trochu tabu...do genetického inženýrství, klonování a podobně...Ale to už není o akvaristice.
Přeruší-li mícha spojení s mozkem, jak píše Lutien, tak ryba si neuvědomuje bolest. A to víme jak? Ryba nemluví...
Člověk s přerušenou míchou ztrácí vládu nad svým tělem podle toho, kde byla mícha poškozena. A přece mnozí uvádí, že i v té neovládané části těla je něco bolí...to znamená, že buď si vymýšlí, protože by chtěli tu nehybnou část těla ovládat, a nebo nějaký nervový přenos funguje a obchází poškozené místo míchy...Ještě málo toho víme...
. Takže lépe bude předcházet tomu, abychom nemuseli hledat co nejšetrnější způsob ukončení života jakéhokoliv tvora...Teda samozřejmě mimo již jednou mnou zmíněného potravního řetězce...
Se zajmem jsem si precetl diskusi o tom co zvirata citi s mozkem a bez mozku.
Odpoved je velmi jednoducha, zvire neciti (ve smyslu slova 'uvedomovat si') nic pokud nema mozek. A je jedno jestli se bavime o cloveku, rybe nebo mouse. Spousta zvirat bez hlavy prezije a nekdy i dost dlouhou dobu, ale to neznamena, ze bez ni neco citi.
Jina otazka ovsem je, co citi ta hlava...
Ale u malych ryb jedna dobre mirena rana kladivem neda moc prostoru temto obavam.
Hazet ryby do nasyceneho roztoku CO2 (coz je velmi silna kyselina) neni uplne nejlepsi napad.
Receptoru je mnoho druhu - na zpracovani bolesti, tlaku, chladu, tepla atd... signaly z techto receptoru zpracovava mozek - citime, ze nas neco taha, tlaci, boli.
Ovsem zadny zivocisny druh by se nevyvinul bez zakladnich obrannych reflexu. tyto nervove drahy jsou velmi stare, a proto se nenachazi v mozku ale prepoji je primo micha. funguji samozrejme jen na urcite receptory.
Takze o neco se riznu - signal jde do michy a zpet k ruce a ta ucukne, zatimco ruka ucukava jde signal i do mozku a ten si uvedomi ze to boli. tato druha zpracovavaci draha je pri preruseni patere nesplnitelna takze si ryba s prerusenou michou neuvedomi bolest.
Pokud kuchate kapra a on se cukne je to temito primitinvnimi reflexy, taktez zalezi na tom jestli mezi nervovymi bunkami je dostatek media (neurotransmiteru), ktery tento vzruch prenese. je to latka odbouratelna tudiz casem mizi.
Ale já nepsala, že ty záškuby jsou reakcí na podnět. Psala jsem pouze o záškubech. A neříkám, že Johan "je mimo". Jen s ním nesouhlasím. Toť vše. Musela jsem teď v krátké době kvůli nákaze neonek popravit asi pět rybek. Jedna z nich šla do CO2 a záškubů tedy měla požehnaně, mluvíme-li o nich. Bylo mi z toho zle. Rybky s uříznutou hlavou se ani nehly. Ale je to skutečně věc názoru.
CO2 se používá jako anestetikum... k usmrcení (otravě) dochází až při delším pobytu / vyšší koncentraci.
V možnosti přežití nižších živočichů určitou dobu bez mozku musím souhlasit s Johanem. Viz (pro mne dost nepříjemný) pokus, který jsme dělali v rámci fyziologie živočichů na vysoké škole. Žábě jsme odstřihli horní čelist s částí hlavy a pak zkoumali její reakce. Musím potvrdit, že živočich žil poměrně dlouhou dobu. Jak dlouho by to vydržely nevím, na konci laborek jsme je usmrtili definitivně.
CO2 už také nepoužívám - ryba je dokonce schopna se z toho probrat. A má nejoblíbenější rybka bohužel zrovna v této lázni odmítala dlouhou dobu usnout. Od té doby to řeším prudkým úderem o zem. Jenže mám jen droboť, u velkých ryb bych to asi řešila jako u kapra.
Spíš než otrava CO2 se v tomto hypotetickém případě nabízí možnost autointoxikace amoniakem.
CO2 obsažený ve vydechovaném vzduchu vlastnosti vody ale ovlivnit dokáže. Bude pak záležet na mnoha okolnostech, jak významně.
Např. k otestování funkčnosti reagenční kapaliny v permanentním testu CO2, kde je jen pár mililitrů kapaliny, vydechovaný vzduch stačí bohatě.
Asi by to chtělo udělat "rekonstrukci". Jen aby při snaze ryby otrávit vydechovaným CO2 "foukači" námahou nevypadly bulvy z hlavy.
Jestli jim bylo něco jiného fakt nevim, ani nevím, jestli je koupil když jsme do Prahy přijeli nebo při odjezdu. Co vím jistě, že cestou v autobuse vypadaly čím dál hůř a když jsme vystupovali, už ležely na boku. Byly jsme malé děti.
Nevím jak dlouho trvala ta cesta...ale trochu mi to připadá jako "pohádky ovčí babičky"...Uvážíme-li, že kyslíku je v běžné atmosféře asi dvacet procent a jen čtvrtinu ho při nádechu člověk zpracuje, pak by člověk musel vydechovat jen samotný CO2, aby působil tak anesteticky...Což mně matematicky nevychází...Nebylo těm rybkám ještě něco jiného?
Nesouhlasit samozřejmě můžete, ale pokud mne paměť nešálí, tak on Honza není úplně mimo mísu...Tím, že se do toho vkládám a volám na pomoc svého drahého přítele doktora Hofmanna, věřím, že až bude mít chvilku času, dá nám to " po vědecku" a bude jasno.
Že to mají obojživelníci jinak než člověk, to je celkem jisté...už jen tím, že podobně jako některým dalším obratlovcům, jim dorůstají například plně funkční končetiny. To by bez zvláštních schopností nervové soustavy a buněčné struktury asi dost dobře nešlo.S ohledem na to, že u ryb je mícha objemově větší než mozek, je velmi pravděpodobné, že skutečně dovedou prostřednictvím tohoto orgánu něco cítit i poté, co nemají hlavu -jen to cítění nezpracovává mozek. Je to hodně neurologické téma a asi by bylo dobré oddělit cítění od schopnosti zpracovávat podněty či reagovat na podněty. Vy jste psala...Jde o záškuby nervových zakončení, která nemají již žádnou citlivost...Já na to odpovídám že není možné aby neměly žádnou citlivost, když reagují na podnět...Co vy na to?
Je tu sice trochu mimo, ale i člověk má "druhý mozek" :
www.gewo.info/…
Ale abych nebyl mimo téma, tak přidám zkušenost z dávné návštěvy matičky stověžaté, ještě za Husáka, kdy si spolužák koupil rybičky. A aby měly dost vzduchu, měl i kamínek s hadičkou a poctivě rybkám v autobuse pusou "vzduchouval". Rybky dostávaly tmavou barvu a konce cesty se nedožily a žádné cukání se nekonalo. Byli jsme asi v šesté, sedmé třídě. Každopádně to pozvolné přidávání CO2 asi bude šetrné. Já příště zase použiju tu jemně perlivou vodu, to byl otík během dvou sekund v limbu
.
Tady jde o to, že Johan se domnívá, že ryby to mají jinak, než člověk. To je jeho svaté právo. Já s tím nesouhlasím.
Já jenom trochu přidám,mám kamaráda co je voják s povolání a slouží u odstřelovačů.
A pokud chtějí ,aby to bylo rychlé a dotyčný se ani nehnul tak mu namíří zezadu na hlavu přímo na míchu.Tak proto musím souhlasit s baletkou.A to cukání jsou jen posmrtné nervy.
A vy snad máte nějakou literaturu, kde je napsáno, že u ryb a obojživelníků není po prodloužená mícha schopná po dekapitaci dočasně převzít funkce mozku a necítit tak podměty, které působí na tělo? Nebo kde je psáno, že je pouze mozek schopný zpracovat podměty z nervových zakončení na těle?
Z jediné přednášky pochybujete o biologii jak ji zná každý lékař, potažmo každý absolvent základní školy? Dobře. Já si ponechám svůj názor
Bohužel jen z přednášky. Takovouto literaturu u sebe nemám.
Můžu se jen zeptat, podle čeho se orientujete? Třeba nějaká literatura nebo tak? Nehledejte v tom ironii, chtěla bych jen vědět, kde bych si měla své informace ověřit.
viz Galvani...
to je fyzika 6. nebo 7. třídy....
Jenomže vy ste žádné argumenty nedala. Jen, že vše je schopný zpracovávat pouze mozek. Což si u ryb , žab apod. nemyslím.
Ano, reflex nebylo to správné slovo. Jde o záškuby nervových zakončení, která nemají již žádnou citlivost. Máte pravdu, ryba není člověk ani prase, její organismus je jednodušší, čili prostě s uříznutou hlavou nic necítí. Ale Vy jste evidentně přesvědčen o své pravdě, ačkoliv Vám dávám jednoznačné argumenty, takže není třeba to dále rozvádět
Čili v té ochrnuté končetině nemá ani reflex, že? Krom toho ryba není člověk či prase...
Dám. Protože právě mozek tyto podněty zpracovává. Nejprve dá nervové zakončení podnět mozku, teprve potom zvíře (potažmo člověk) něco cítí. Odtud vychází znecitlivění např. při ochrnutí. Člověk má přerušenou část míchy, tudíž nejen nehýbe tělem, ale také nic necítí. Ryba to zajisté nemá jinak
ale bez hlavy nikoliv, to jsou už pouze reflexy takže něco musí reagovat na podmět. Čili cítí. A teď jen otázka, jestli se to tak moc liší od toho, co by cítili s mozkem. Dáte ruku do ohně za to, že po odstranění mozku není prodloužená mícha schopna dočasně přejímat zpracování signálů od nervových zakončení?
Dovoluji si Vám odporovat. Pokud přerušíte míchu uříznutím hlavy, k žádným obnovením nedojde. To je jaksi medicínská záležitost. Pokud byste ji přepůlil, tedy přeříznul ve hřbetě, OK, ale bez hlavy nikoliv, to jsou už pouze reflexy.
Mrazit pomalu jde taky blbě. V mrazáku to je za pár minut na hranici ledu. A co je na pěti minutách blbého? Pokud vám to nestačí, máte lednici.
Evidentně bojkotujete něco, o čem nemáte páru. Krom toho, když jí odříznete hlavu a nebo s ní švihnete o zem, tak jí možná uděláte smrtelná zranění, ale pořád má dost nervů v míše, aby se ji obnovily některé nervové dráhy a začala sebou hejbat a nejspíše i cítit. A pochybuju, že u nějaké malé tetry budete jehlou rozrušovat míchu.
Tak já doplním ještě toto...Rybku jsem přelovila do nádoby litr a půl, ve které měla asi 10cm akvarijní vody. Sodovku jsem se snažila přilévat pomalu, ale její reakce byla tak prudká, že jsem to nevydržela, a pak už ji lila rychleji, protože jsem doufala, že i ta její smrt bude rychlejší...Nebyla. Nejsem si jistá, jestli jsem ji hodila do krbu ještě živou nebo mrtvou.
Už to tak nikdy neudělám, je to přesně, jak psal kofejn o té sabotované popravě v Zelené míli.
Většina nemá želvu, konec zatínání vlastních zubů...
kočky jsou na každém kroku...i ve městě...
prostě zachování potravního řetězce. Psi si rybu dají také velmi rádi...a koneckonců...slepice...je to jak u řezníka. Rána zobákem, bác a už se jede...to je mazec, jak se holky derou o nenasycené kyseliny...
Já už se na to dlouho chystám, že tu napíšu, tak teď
Musím říci, že mé první házení ryby do sodovky mi způsobilo trauma, protože jak se pokoušela vyskočit a evidentně to trvalo, než "usnula", měla jsem usilovný pocit, že trpěla. Možná to zmíněné pomalé přidávání, ale netuším, jak bych to zrealizovala. Osobně tyhle problémy řeším nožem. Taky na to nemám moc žaludek, ale jsem přesvědčena, že pokud si člověk vezme do opatrování jakékoliv zvíře, má se o ně starat a má to s ním dotáhnout až do konce. I když je to jen "blbá ryba", jak to někomu může připadat. Takže já jsem pro zatnutí zubů a rychle uříznutí hlavy.
No jo, ale většina z nás nemá želvu.
A kvuli tomu si ji pořizovat....
To já bych ji dal želvě. Popravuju takhle gupky každou chvilku.
A neukamenujte mne prosím. Želvičce móóc šmakují a vlastně jen kvůli ní mám doma i gupky.
Pokud se to provádí odborně tak teda jo, ale jak píše nad tebou Toník tak postupné zvyšování koncentrace CO2 je taky pro spoustu lidí problém a pak tu rybu vlastně hážou do pro ni naprosto šíleného prostředí a chce vyskočit ven. Mrazit pomalu jde taky blbě. V mrazáku to je za pár minut na hranici ledu. Pro mě pořád vede mechanika.
Jen doplním, že koncentrace CO2 se má zvyšovat postupně. Pak odpadá onen popisovaný reflex ryby vyskočit z nádoby po jejím přelovení z akvarijní vody do "sodovky".
Ono není mražení jako mražení.. když vylovíš rybu z teplé akvarijní vody a mrskneš ji do ledové vody, tak to humánní není, je to teplotní šok jako prase...
Když ji ale dáš do stejně teplé vody, a tu pak schlazuješ, tak ryba vlastně jen pomalu usne.. nezapomínejme že je to studenokrevný živočich, a při klesající teplotě se ji zpomalují všechny tělesné pochody, až nakonec usne..
A k bublinkám . ryba to necítí v nose jako my.. CO2 je vlastně anestetikum, v knížkách se i člověk dočte o použití CO2 při nutnosti rybu "uspat" pro manipulaci mimo nádrž (např umělé oplodnění, odstranění vnějších parazitů apod).. pokud se nechá v sycené vodě moc dlouho, už se neprobudí...
Sám teda taky dávám přednost rychlé ráně do hlavy (ideálně rozbít jednou tvrdou ranou na kaši, pak je jistota), ale pomalé zmražení a CO2 bych taky nehumánním nenazýval. S nehumáními způsoby tady byli jiní experti co chtěli házet rybky do vařící vody apod..
Nevím o ničem humánnějším. Né každý má žaludek na to rozmáčknout rybě hlavu.
Když se dá ryba do sklenice s vodou a dá do mražáku, tak postupně a přitom dostatečně rychle zmalátní a chcípne. Bez teplotního šoku, bez cukání, bez vyskakování...
Nebo proč by to nemělo být "humánní".
Když na to má někdo žaludek tak to asi jde, ale u kapra a vetších ryb ne důležité i omráčení před řezáním, protože než se dořežeš té míchy tak to chvíli trví a ryba trpí.
Bublinkami je to dost drsné,je to chvíle,ale pro ní asi dost drastické. Když už ji odlovíte ,tak je už dost vyčerpaná. Já vemu nůž a ve vteřině je přerušená mícha a máto za sebou.
Mražení prý taky není humání způsob usmrcení. Nejlepší je fakt mechanické způsoby ať už mrsknutí o zem nebo praštění kladivem. Naštěstí to u mě zatím nebylo nutné, ale kdyby jo tak to skončí ránou o zem.
no nebyl to příjemný pohled...
Proto je dávám do lednice. Žádné škubání, žádné vyskakování....
Já o víkendu musela utratit skaláru u přítele. Dali jsme ji do zavařovačky, která byla napuštěná silně perlivou vodou (ze sifonu). Skalár hned vyskočil, dali jsme ho tam zpátky a sklenici zakryli síťkou. Chudák se tam mrskal dost dlouho.
Příště asi do sáčku a rozšlápnout...
Taky jsem zastáncem té nejobyčejnější metody zabití silným úderem.
Prostě řečeno, když je ryba, nebo alespoň její hlava ve vteřině na kaši... tak už si tak nějak nemá jak uvědomovat bolest.
Bublinky a podobně, podle mě ji to musí nějakou chvíli dráždit celé tělo, než se jí to dostane do oběhu a zemře. Ať mi nikdo netvrdí, že to bylo příjemné, když se mu někdy dostalo pití s bublinkami do nosu
Co teprve ta ryba, dráždí jí to tělo, oči, dýchací ústrojí a kdo ví, jestli ve chvíli kdy se pro nás už zdá mrtvá, je opravdu mrtvá, nebo ještě nějakou další chvíli pouze v šoku, než konečně podlehne.
Lucie.aqua díky za podporu....Už to je...no docela se z toho úplně klepu. Dokážu rozřezat člověka (na pitevně při výuce samozřejmě) ale zabít rybu je hrozné.Člověk jí to nevysvětlí.
Nemohla jsem ji chytit. pak byla chudák tak vysílená, že se ani nemrskala v síťce. Tak jsem snad udělala dobře. Ale dva samečci ji pořád hledají na místě kde nejčastěji plavala.
Kofein - nemohla bych ji dávat do těch bublinek, to je přece hrozné, navíc se na to díváš. Chytila jsem ji, dala do igeliťáku a do pevnější igelitové tašky, rukou jsem ji držela, abych věděla kde přesně je a praštila jsem silně vinglem (bohužel, kladivo jsem v dostupném nářadí nenašla). přežít to nemohla v žádném případě.
Dával jsem rybám sodu dvakrát a kupodivu to bylo rychlejší s jemně perlivou Dobrou vodou než silně perlivou Matonkou. S tou mi to přišlo jak sabotovaná poprava v Zelené míli.
Lutien, klidně ji dej toho igeliťáku a prašť s ní třeba o vanu...Je to hrozné, ale věř mi, že to bude rychlé. Taky jsem to s největším sebezapřením dokázala udělat. Jen nedopadni jako já...Vložila jsem do té rány všechen ten strach, aby zbytečně netrpěla a byl to mazec. Pytlík prasknul. Už jsem to tady někde popisovala.
Zkoušela jsem pomoct rybce tou perlivou vodou, bylo to mnohem horší! Vůbec to nebylo rychlé! Rybka se snažila z té lázně vyskočit...Bylo mi z toho nanic, asi jsem na to šla špatně, takto už nikdy, raději tu ránu z milosti v pevnějším pytlíku...
Držím ti palce!
Starší reakce
-9 22.12.2012 15:01 Petr – Šetrné usmrcení
Já jako malej kluk sem měl dvě neonky a bylo po nich hned jak sem pumpičkou na kolo napumpoval do sklenice kde byly vzduch po par secundach bylo po nich,samozřejmě to nebyl účel ale znáte děti
Ale teď když mám nějakou rybku co je očividně smrtělne nemocná nebo se trápí tak používám palici a tvrdou podložku (prkno) samozřejmě rybku vložím do sáčku a poté co je utracena jí samozřejmě už přenechám spalovně na kremaci. Asi to nikdo nedělá rád ale lepší než rybku která s vámi roky žije nechat trápit nebo dokonce spláchnout do záchoda i kdyz kdo bydlí v paneláku ten to může udělat ve stoupačkách nepřežije ani par sekund.
Starší reakce
Tak to je taky rychlý a ještě zabiješ dvě mouchy jednou ranou.
Tak tak nakrmit kočku.
Martin Honzejk
Ryby v žádném případě nesplachujte do záchodu.
Přidat reakci
1 ...... 10 11
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 17087x