Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Dusičnany a dusitany

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 9 Přejít na další stránku   1  
Dusičnany a dusitany
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 13:06 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Michaldvd
Kdyby platilo to, co píše Dvorak, (co jsem četl, tak růst a bujení sinice způsobuje nevyváženost mezi NO3 a PO4. Takže jestli máš NO3 hodně vysoké, je pravděpodobné, že PO4 máš velice malé (možná i 0) a tím pádem se ti rozrostla sinice), pak by vám měly místo sinice bujet zelené řasy.
U toho poměru živin (Redfield ratio) jde o tendence, nikoli o zákonitou nutnost. Váš problém se sinicemi bude mít nejspíš jiné příčiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 12:45 Muž dvorak [94] - RostlinyRe: Michaldvd
Dávka nebo naměřená hodnota? Zkus s tím KNO3 na chvíli přestat, tak tejden, 14 dní a dávkovat ten fosfor. Pak to zkus změřit. Ty testy ti stejně nedají přesný hodnoty. Já jsem také "šťastným" vlastníkem různých testů. Ale dá ti to alespoň odhadem nějakou hodnotu, které se můžeš chytit při dalším postupu. KNO3 by se zcela určitě mělo snížit - o to, co rostliny po dobu nedávkování spotřebují. Nech rostliny třeba všechno NO3 spotřebovat a pak uprav dávkování dusičnanu draselného tak, aby hodnota KNO3 v mg/l byla tak akorát. Tím dávkováním potom udržuj NO3 na vyhovující hodnotě. Fosfor uvidíš, kolik ho rostliny spotřebovávají. Ale myslím, že ho také budeš muset přidávat denně.


Toť můj názor ;) Hlavně by se to mělo udržovat všechno tak akorát. Ani ne málo NO3 ani ne moc a zároveň ani málo ani moc PO4 ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 11:22 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: dvorak
Ďakujem za odpoveď. Je to dosť možné to čo tvrdíte, pretože som postupne zvyšoval dávky KNO3 ale dávka KH2PO4 zostala nezmenená. Poslednú zmenu v dávkovaní som urobil presne pred mesiacom z pôvodných 0,43 mg/l denne na 0,60 mg/l denne. Súčasná dávka KH2PO4 je iba 0,1 mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 10:35 Muž dvorak [94] - RostlinyRe: Michaldvd
Co jsem četl, tak růst a bujení sinice způsobuje nevyváženost mezi NO3 a PO4. Takže jestli máš NO3 hodně vysoké, je pravděpodobné, že PO4 máš velice malé (možná i 0) a tím pádem se ti rozrostla sinice.

Jak jsem koupil, tak prodávám. Sinici většinou způsobuje nevyváženos těchto dvou prvků. ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 10:08 Muž Michaldvd [45] - Asie
Je možné aby vysoká hodnota NO3 nad 40mg/l spôsobovala sinicu, keď často ako dôvod výskytu sa uvádza práve nízka hodnota?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 11:02 R Muž romant [27987] Re: kaqpo
Klidně si ten test kup a budeš si pomocí něho ověřovat to co již zde bylo napsáno. Žádnej učenej z nebe nespadl a je dobrý tu možnost si hodnoty dusitanů v nově zložený nádrži takto kontrolovat a uvědomovat si souvislosti. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 10:45 Muž kaqpo [7] Re: romant
Ja sa len pýtam akvárium je v zábehu ešte len štvrtý deň a budú v ňom len krevety a chcem kúpiť testy tak zisťujem či je potrebné oba alebo stačí len jeden.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 10:44 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: kaqpo
Pokud v nádrži nejsou ryby a už je nějakou dobu v záběhu NO2 bude nulové a bude narůstat až po přidání ryb. Ryby přidávej postupně a v případě známek problémů měň vodu a nic měřit nepotřebuješ. (Jenom si ověř, že vstupní voda je v pořádku - vodárny mají na svých stránkách rozbory).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 10:21 R Muž romant [27987] Re: kaqpo
Pokud je to akvárko takhle čerstvý, tak s tím vpouštěním nových rybek, velmi pomalu a tzv. po malých dávkách, protože i když budou dusitany před vpuštěním neměřitelný, tak větší množstvý ryb ty hodnoty velmi rychle dokáže zvýšit. Měřit to nemusíš, ale dodrž tu zásadu postupnýho dávkování. Jsou v tom akvárku teď nějaký živočichové, třeba šneci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 10:20 R Muž Silent [5949] Re: kaqpo
V tomto případě stačí změřit NO2 to je kritický element.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 10:17 Muž kaqpo [7] Re: NHKG
Ja som sa zle vyjadril mám na mysli nádrž v ktorej niesú ryby a je v zábehu mesiac a pred vpustením rýb chcem zmerať obsah dusitanov či musím merať NO2 aj NO3 alebo stačí len jedno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 09:19 Muž Yirka [9126] Re: kaqpo
Zkušenosti říkají, že v dobře zaběhnuté nádrži netřeba měřit nic. Funguje tak nějak samospádem a odchylky nejspíš poznáš pozorováním rybek. Pak je teprve možná pouvažovat o nějakém měření. U dobře zaběhnuté nádrže je to však naprosto výjimečná záležitost.
Edit: pozdě, ale máš to alespoň ze 2 zdrojů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 09:19 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: kaqpo
Pokud je nádrž zaběhlá, funguje jak má a máš trošku zkušeností, tak není potřeba měřit nic. Obzvláště měření NO2 je celkem nanic, zkušenější akvaristé poznají otravu ryb NO2 od oka. Pro rostliny je hladina NO2 nepodstatná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 09:15 Muž kaqpo [7]
Čaute mám takú blbú otázku ale predsa chcem vedieť či je potrebné merať NO2 v dobre zabehnutej nádrži či nestačí merať len NO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 20:34 R Muž romant [27987] Re: Kate127
Klidně denně 30% objemu akva, do tý doby než to bude zjevně klesat a hodnota bude tzv. neměřitelná. Stálo by ta úvahu použít i jiný test, kterým je to NO2 měřeno. rybicky.net/forum/423
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 20:30 Žena Kate127 [74] Re: romant
Kolik té vody v % z celkového objemu mám tedy měnit a jak často?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 20:27 R Muž romant [27987] Re: Kate127
Spíš než tím kořenem to bude tou rybí osádkou v ne zcela zaběhnutým akváriu, kde se nitrifikace ještě řádně nerozjela. Ve výměnách vody bych nepolevoval a rybky bych několik dní nekrmil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 20:23 Žena Kate127 [74] Re: romant
Zdravím,
den 2. vyměnila jsem několikrát část vody. Posledně téměř polovinu, ale s dusitany to nic nedělá. Jestli je tam změna k lepšímu je naprosto minimální. Je to možné? Ryby stále v pohodě, nelapají po dechu a nejsou u hladiny. Může ty dusitany něco způsobovat? Třeba to dřevo mangrovu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2011 18:24 R Muž romant [27987] Re: Kate127
O.K. Tak budeme tomu testu věřit a zdrojem těch dusitanů je to akvárko samotný(nezajetej filtr, obyvatelé akva atd.), takže jak jsem napsal v prvním příspěvku, měnit, měnit a zase měnit. Pokud tam ty rybky jsou dočasně, tak je posléze umísti do odpovídající nádrže a teď tomuto akváriu věnuj onu zvýšenou pozornost, jak jsem psal, nic jinýho bych nedělal a k nákupu digitálních měřidel bych prozatím neuchyloval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2011 18:05 Žena Kate127 [74] Re: romant
No mám jen vodu ze studny. To bych mohla ještě chodit vedle do řeky, ale hádám, že složení by bylo podobný. Ale teda abych se vrátila k tomu testu. Právě že u neodstáté vody se mi vůbec nezabarvil nebo teda barva té vody zůstala taková hnědá stejně jako ty kapky, co se do toho dávají aby ty dusitany začaly růžovět ... Takže tak nějak usuzuji, že když žádná reakce neproběhla, že tam ty dusitany v té vodě ze studny nejsou... Uvažuju správně? Ještě bych byla vděčná za radu, jaký je lepší test třeba toho PH? Nejlepší by asi bylo něco digitálního, ale netuším, jestli něco takového existuje, ale to hádání barev mě moc nepřesvědčuje...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2011 17:51 R Muž romant [27987] Re: Kate127
Tak pokud je ta voda ze studny a máš možnost použít jinou vodu, tak bych jí použil. Vody ze studní na zvýšený dusitany mohou tzv. trpět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2011 17:49 Žena Kate127 [74] Re: Sid
Takže mám nyní opět vyměnit nebo počkat třeba do rána jestli to zvýšení filtru a ty tablety nezaberou a nenastartují ke snížení dusitanů? Popřípadě jestli ta voda musí být odstátá a jak dlouho? Momentálně by totiž musela být přímo z vodovodu (ze studny). A kolik % z celkového objemu bych asi měla vyměnit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2011 17:49 R Muž romant [27987] Re: Kate127
Neodstátou vodu tam lze klidně dát, postačí 1-2 hoďky. To akvárko je jak jsem pochopil čerstváček, tak bych to přisuzoval tomu nedostatečnýmu zaběhnutí té nádrže. Další otázka je, jak věrohodné jsou ty výstupy z toho měření. Pokud se rybky chovají normálně a nemají zájem se sdržovat u hladiny a lapat po dechu, tak bych bych těm naměřeným koňským dávkám dusitanů až zase tak moc nevěřil, ale ostražitost s přihlédnutím ke stáří toho akva a jeho velikosti je na místě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2011 17:45 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Kate127
S tou výměnou vody před dvěma dny jste chybu neudělala. Tu uděláte, když vodu měnit nebudete.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2011 17:39 Žena Kate127 [74] Re: romant
Ano vím, že to není velikostně ok... ještě nejsou velké, ale dostanou podle potřeby zřejmě dětskou vanu na to přezimování. Tu vodu tam, ale asi nemůžu dát neodstátou že? To zvýšení filtrace nepomůže, ten filtr je pro akva 50-200l, takže myslím, že ted na maximu je to až až? Vodu jsem měnila před dvěmi dny, z příspěvků všeho druhu váhám jestli ta výměna bude ok, možná že jsem tu výměnu a odkalování udělala příliš brzy (filtr asi ještě není zajetý na 100% co se bakterií týče? Před dvěmi týdny jsem rybičky nastěhovala do akva...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2011 17:27 R Muž romant [27987] Re: Kate127
To akva je pro tu rybí osádku velikostně nevyhovující. Pokud jsou ty naměřené hodnoty věrohodné, tak měnit, měnit a zase měnit vodu, to je okamžitá a účinná pomoc při zvýšených hodnotách dusitanů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2011 17:21 Žena Kate127 [74] – Pomoooc moc dusitanů
Zdravím všechny,

vím, že podobné příspěvky tady někde určitě jsou, ale odhaduju, že potřebuju pomoct rychle. Právě jsem naměřila v mém akva hodnotu NO2 snad více než 3mg/l mám test od Dajany a ta barva je opravdu hooooodně růžová asi více než ta poslední co ukazuje právě ty 3 mg/l. Mám akva 60l jsou tam 1 závojnatka, 2 karasi na přezimování plus 3 panceřničci (2 zlatopasí a 1 skvrnitý) akva ještě není moc zajeté to vím, bohužel jsem to musela uspěchat protože jsem je nechtěla trápit už déle venku. Asi před dvěmi týdny jsem měřila hodnoty PH (to mám asi tvrdé, ale z toho Dajana testu se mi nedaří moc vyčíst hodnoty podle těch barviček), NO2 bylo kolem 0,2. Bez rybek mi ta voda v testu zůstala stejně hnědá jako ty kapky, tak hádám, že tam žádné dusitany ani nebyly nebo nevím, ale klasická voda z vodovodu se mi taky nijak nezabarví a zůstane v barvě kapek. Nicméně o víkendu jsem vyměnila část vody bohužel spíše 2/4, což bylo více než jsem měla, ale hold první odkalování. Musela jsem vyměnit pár rostlinek, takže mám tam teď 4. Filtraci mám Atman AT200 s polyuretanovou pěnou. Při startování filtru jsem tam hodila dvě tablety Dajana Biofilter tabs a jak jsem již psala hodnoty byly v pořádku. Ryby vypadají taky šťastně, ale na jak dlouho, jestliže ty dusitany jsou opravdu tak vysoké... Teď jsem tam zase hodila ty dvě tablety pro tvorbu bakterii ve filtru. Filtr jsem prala ve vodě z akva. Akva je trochu zakalené, ale to jsem přisuzovala tomu, že jsem kvůli těm rostlinám zase prohrabala půlku dna. Filtr jsem zapla na maximum, takže mi to bublá o sto šest a doslova odnáší ryby na druhý konec akva. Mám tam jeden kořen nějakého mangrovu a ten jsem poctivě dva týdny odmáčela ve vodě. Nevím, jestli můžu udělat ještě něco více a co? Moc díky za rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2011 20:17 Muž dair [29] - AsieRe: Sid
To urcite taky, ale z meho upgradu mam stejnak radost:) uz mam porizeny externi kbelikovy. tak za mesic hoi necham zabehnout a pujde se jen pres nej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2011 16:41 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: dair
Řekl bych, že to byl spíš čas, co pomohlo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2011 14:55 Muž dair [29] - AsieRe: Sid
Predelani vyvodu filtru (rozstrikovaci rampa) a dodany molitany navic.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2011 15:58 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: dair
Jaká úprava filtru?!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2011 22:28 Muž dair [29] - AsieRe: invalida
Poslusne hlasim ze dnesni hodnota dusitanu me velice mile prekvapila. skoro nemeritelne. za posledni tyden velice pekny vysledek. uvidim zitra a dalsi dny jak se bude darit. zda se ze uprava filtru pomohla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2011 22:07 Muž karelchess [45] Re: Tomiino
Teoreticky - ano, pokud by Torben snižoval pH. Nitrifikační bakterie nemají rády kyselo, pod 7,2 klesá jejich účinnost. Takže změřit a kontrolovat změny pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2011 17:11 Muž Tomiino [43]
ahoj,mel bych jednu otazecku...muze zvysovat hledinu NO2 raselinovy vyluh Torben??dekuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2011 10:18 S Muž invalida [3881] Re: diar
Taky píšu přečti si...Obsah je cca 100litrů a máš problém čerstvě založenýho tak bych asi krmil míň...Trošku hledat by mu ale neuškodilo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2011 08:51 Muž dair [29] - AsieRe: katterinecka
ted ne. ted sem snizil krmeni. vcera nemeli vubec. dnes rano jen trosicku a dostanou trosku vecer az prijdu. nez se mi snizi no2. muze byt?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2011 16:35 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: dair
i teď tak krmíš? pravidelně několikrát děnně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2011 16:02 Muž dair [29] - AsieRe: invalida
Newboj se mam nacteno docela dost. a hlavne klidne muzu dolozit jednu literaturu kde se primo uvadi ze krmit razbory je ideal 3x az 4x denne. proto sem se ptal jak je optimalni podle zkusenosti chovatelu krmit. kdyz potrebuji rychle neco zjistit zeptam se. mezitim studuji i sam. ale to snad nechces po me abych se obhajoval.......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2011 12:57 S Muž invalida [3881] Re: diar
Jestli sem dobře pochopil takty krmíš 3x denně? To není asi ideál....zkus si o tom něco najít taky sám ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2011 12:18 Muž dair [29] - AsieRe: karelchess
Na to sem uz taky myslel. to udelam az sezenu jeste 2 ty modre kolinka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2011 12:11 Muž karelchess [45] Re: dair
Je to velmi dobré palec , dokonalost by byla přidělat tu rampičku přímo k filtru nad hladinu napříč přes celé akva a připojit malým kolínkem. S tím si můžeš pohrát, ale zatím nech fungovat tohle ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2011 11:55 Muž dair [29] - AsieRe: romant
Dobra. dnes maji rybky a krevety hladovku. zitra dostanou jen rano a v poledne pak jdu do prace. vikend bude stridmi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2011 11:18 R Muž romant [27987] Re: dair
Čas, výměny té vody a klid v akváriu(nepřestavovat, nerejpat do něho), to je teď to hlavní co se dá dělat. Klidně 2-3 dny vůbec nekrm, nic se nestane a potom velmi zlehka, jako doposud. Ta roztřikovací rampa je daleko účinnější než jenom samotnej vývod silnějšího proudu vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2011 10:56 Muž dair [29] - AsieRe: romant
hadicka neni problem. mam ji jeste 2m a muzu kdykoliv dokoupit. je to z vicero dilu co se mi tu valeji. vlnobyti sem mival pred timto upgradem jak je vyvod z kapsy, tak tam byla jen hadicka a z te to vytekalo. necham to tak a uvidim jak se tomu bude darit. zakaleni trosku ustoupilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2011 10:31 R Muž romant [27987] Re: dair
Mě osobně příjde přirozenější když je ta rampa na kratší straně akvárka a voda se posílá přes akvárko na dýlku, tam jseš momentálně limitivanej tou hadičkou, ale takhle jak to máš to bude plnit ten účel kterej potřebuješ. Pohrát si s tím můžeš vždycky, to je jenom otázka dýlky a průžnosti té hadičky. Už bych tam další díl nepřidával, takhle se mě to vlnobití líbí. Potom si stím můžeš vyhrát tak, že tu rampu umístíš naopak lehce pod hladinu a na hladině se Ti budou dělat z tý vytékající vody takový obloučky, to je taky možný. Je to otázka to vyzkoušet, ale teď bych to nechal takhle intenzivně čeřit a provzdušňovat tu vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2011 10:22 Muž dair [29] - AsieRe: romant
diky :) a myslis ze ji mam nechat takto uprostred? vyslo mi to tak akorad. byl by problem ji presunovat nejak jinam. muzu ji prodlouzit jeste o jeden dil s dirkama aby nebyl takovy proud. kytky se na protejsi strane pohybuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2011 10:11 R Muž romant [27987] Re: dair
Mazácká inprovizace. palec To je přesně ono, roztřikovací rampa, která odělá víse služeb najednou, vodu prokysličuje a zároveň zajišťuje pohyb tý vody po nádrži. Málo platný, v krizových situacích vznikají dobrý nápady. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2011 09:47 Muž dair [29] - AsieRe: romant
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak nakonec sem uplne predelal vyvod z filtru. po marnych pokusech se vzduchovaci pasivni hadickou sem prodlouzil hadicku od vyvodu filtru pres kapsu a dal rozstrikovaci rampu. viz foto. muzu ji mit umistenou takto uprostred nadrze? s hadickou je omezena pohyblivost. ucel je rozstrikovat vodu na vice mistech nad hladinou. tim by se mela voda vice provzdusnovat.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2011 08:27 R Muž romant [27987] Re: dair
Jasně, pokud ta možnost je, tak to udělej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2011 07:47 Muž dair [29] - AsieRe: romant
priznavam. proto se to snazim dat doporadku. budu davat pasivni vzduchovani do hadicky vyvodu od filtru.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [9] ...... 12 13

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 17094x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14209-dusicnany-a-dusitany?od=401