Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Dusičnany a dusitany

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 8 Přejít na další stránku   1  
Dusičnany a dusitany
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 22:37 gargamel Re: Johan
V nezajetém (nově založeném) akváriu je to jen daleko výraznější.
Jé bláhové si myslet, že v zajetém akváriu se okamžitě všechny škodliviny přemění ihned v NO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 22:35 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Johan
nemusí být, stačí překrmit a rozhodit rovnováhu akva, bakterkám nějakou dobu než se namnoží na požadovanou úroveň aby dokázaly zpracovat nárazový nadbytek NH3
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.09.2012 22:26 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: gargamel
To co popisujete je nezajeté akvárium. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.09.2012 22:22 gargamel Re: grunda
Já se taky snažím NO3 držet pod 40 mg/l, ale zdá se mi, že se vliv NO3 na zdraví ryb přeceňuje a daleko větší pozor by se měl dávat na org. odpad a NO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 22:19 gargamel Re: Deathbull
NO3 je NO3, to je jasné, ale já to myslím jinak:
NO3 (dusičnany) vznikají v akváriu nitrifikací, kdy bakterie přeměňují organicky odpad a čpavek na méně nebezpečné (ale přesto jedovaté) NO2 (dusitany) a následně na neškodné NO3 (dusičnany). Pokud máte v akváriu vysokou hodnotu NO3 a nehnojíte, znamená to logicky, že musí být v akváriu i vysoké množství org. odpadu, které právě ryby nesnáší. Dusičnany tak nejsou viníkem špatného růstu ryb, ale jsou pouze indikátorem toho, že je v akváriu velké množství nečistot. Proto se říká NO3 - špatné pro ryby, ale ve skutečnosti se obviňují dusičnany jen z toho důvodu, že jsou nejvíc na očích.
Pokud ale přidáme NO3 formou hnojiva, dodáme pouze samotný neškodný NO3 a žádné jiné látky.
Tady je velmi pěkně popsáno, co se snažím ve zkratce vysvětlit:
There are no measurable long term negative effects of NO3 levels at 50ppm. NO3 production is the method in which natural systems detoxify. NO3 is actually the termination of a toxic sequence. The real toxicity in a discus tank, or in any tank, is the NH3 that it starts out as and the NO2 that it gets oxidized to. Those are the killers in the tank. Furthermore, the oxidation sequence NH3->NO2->NO3 requires oxygen, so this so-called nitrification cycle steals oxygen from the water.

The long term and short term damage to fauna in a tank is a direct result of the high toxicity of NH3 and NO2, plus the hypoxia caused by the bacteria's theft of oxygen from the water column in order to maintain this cycle. NO3 is merely the smoking gun.

Discus keepers force feed their fish with massive amounts of high protein foods. Protein is high in nitrogen. Uneaten foods, as well as the high urine and fecal production from the fish generate huge amounts of NH3. This is where the cycle starts. Large water changes are required to rid the tank of the buildup of the toxic substances. So they think they are getting rid of nasty nitrates but in actuality, they are ridding the tank of organic waste products which generate the nitrate.

When you add inorganic NO3 to the water, since NO3 is the end product of the nitrogen cycle, there is no further breakdown. There is no NH3 or NO2 production. Equally important, there is no oxygen theft from the water column. That is why 50ppm NO3 is completely safe, whether short term or long term. A CO2 injected tank suffers the same fate as those discus tanks. High production of organic waste from the plants themselves enlarges the NH3 production rates and so water changes in a CO2 tank is imperative, both for the sake of the fish as well as the plants.
ceg4048
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.09.2012 22:14 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: gargamel
s tímhle tvrzením bych byl opravdu opatrný, je spousta druhů ryb, které při vyšších koncentracích NO3 začnou hromadně umírat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.09.2012 22:11 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: gargamel
Tohle mě zajímá...rozdíl mezi přírodním NO3 a NO3 dodávaným s hnojivy. Chemii neovládám, ale pokud mám daný vzorec tak je to přeci to samé. Vy jste psal NO3 a ryby...žádné další látky jste nezmínil. Myslím že konkrétně trnuchám bude dost jedno, jakým způsobem se tam látky dostaly...a že popadají, to Danile podepíšu. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   19.09.2012 21:52 gargamel Re: Danila
Podložené máte houby, protože kdybyste četla co jsem napsal, viděla byste, že rozděluji dusičnany na umělé dodané hnojivem a na ty vytvořené nitrifikací. V akváriu, kde je hodně dusičnanů musí být logicky i hodně ostatních N-látek, proto by v něm ramirezky nepřežily. Nemůžou za to samotné dusičnany. Jistě máte bohaté zkušenosti s chovem ryb za současného hnojení KNO3 když píšete že blábolím. Rád se přiučím. Takhle vytahovat triko si tady může každý, ale zatím jste tady nepředložila žádný důkaz nebo podloženou studii. Až mi ukážete, že nejde chovat ramirezky v akváriu, kde se hnojí pomocí KNO3 a je tam >50 mg/l NO3 z hnojiva, pak se můžeme dál bavit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   19.09.2012 11:41 Žena Danila [4489] - SumciRe: gargamel
gargamel napsal: četl studii, že rybám údajně nevadí ani koncentrace NO3 nad 100mg/l a to ani z dlouhodobého hlediska.... Dusičnany jsou prý naprosto neškodné.
Nechtěla jsem se do toho míchat, ale tenhle blábol tady laskavě nešiřte. Kupte si např. sladkovodního rejnoka, nebo ramirezky, vražte je do podle Vás výše uvedených "neškodných" hodnot vody a následně ucpěte vzniklými mrtvolami odpady v celém baráku... tone A máte to podložené natotata...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 00:51 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Martin71
takže naposled, motáte jablka s hruškama. Tady se bavíme o běžném akva a sinicíc, tzn. dno, kytky, filtr a ryby. Odchovy jsou úplně něco jiného - prázdné akva, filtr, velké výměny vody.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.09.2012 00:37 Martin71 Re: Deathbull
Ale jistě adaptabilita ryb je užásná ale nedojde k ní skokově takže pokud tady Gargamel tvrdí že KNO3 je neškodné při hnojení i do 100mG/l tak to bych mu poděkoval u cichlidek nebo u rozplaveného potěru neonek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 00:35 Martin71 Re: gargamel
10 korun? Si děláte srandu ne? Za 30 korun koupím tolik draslíku že to nespotřebuju do akvária za celej život a to nebudu psát o ledku který seženu v prvním JZD nebo zahradnictví. Nehledě k tomu že málo která voda má dnes méňě jak 3OmgNO3/l , stejně tak fosforu který je v akváriu z výkalů ryb, krmení a z vodovodní vody dík pracím práškům. Vodárny tohle doposud odstranit neumí. Pokud by bylo ve vodě málo fosfátu tak Vám ani neporostou ryby oni ho prostě potřebují ke stavbě kostry. Takže pokud se vám rozpadá ryba před očima tak PO4 smich smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.09.2012 00:32 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: Martin71
Nějak se ti poplet Grunda a Gargamel ;-)

Nicméně mám také připomínku..to tvrzení o měnění vody několikrát denně u jikernatých ryb je blábol..nelze to takhle zobecnit, především kvůli tomu, že většina akvaristů má v nádržích letité odchovy a ne importy. Asi bys koukal co vše se dá přírodně odchovat v akváriích ne proto určených i bez nulových eNek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   19.09.2012 00:26 gargamel Re: Martin71
NPK tabletky není žádný můj patent. Je to jen hnojivo Osmocote, jehož přesné složení je dohledatelné na internetu. My jej jen přebalujeme do želatinových tobolek, aby běžní akvaristé nemuseli běhat po lékárnách pro kapsle a nemuseli kupovat velká balení v zahradnictví. V akvaristice je jeho použití už dlouhá léta testováno a raději použiji toto ověřené hnojivo, než experimentovat s hnojivými tyčinkami. A proč to riskovat, abych ušetřil 10 korun?
BTW: a) Já jsem nikoho do blázince neposílal.
b) Odkaz od grundy: www.barrreport.com/… - můžete začít studovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 00:19 Martin71 Re: grunda
Chlape Ty jsi také dokonale zblbnutý v přírodě je látková výměna vždy rychlejší než v akváriu pokud by tak nebylo nic tady na světě nežije. Močovina - NH4+, Tvoje ryby nevydechují? Pokud ne, tak asi močovinu v akváriu opravdu nemáš. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 00:16 Martin71 Re: gargamel
No zkuste na to odpovědět jako "odborník" na hnojení. A zkuste mě vyvrátit že to Vaše je jiného složení jiná forma dusíku, že Vaše NPK tabletky obsahují něco jiného. smich A k tomu dusičnanu 10 nebo 100mg? Gargamel odchoval jste někdy nějakou jikernatou rybu? Tam měníte vodu několikrát denně protože jde o dusíky i ty dusičnany voda musí být čistá!!!!

Najdi mě jeden rozbor "biotopu" akvar. ryb, kde bude obsah dusičnanů víc než třeba 40mgNO3/l, pak později někoho posílej do blázince hochu. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   19.09.2012 00:09 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Martin71
trávník nejsou ryby, do akva s rybami bych močovinu nedával v žádném případě. Do rostlinýh akva, tam ano, četl jsem názory, že není problém hojit tyčinkami NPK používaných v zahrádkářství. Nemíchejte jablka s hruškama - je rozdíl běžné akva a rostliné akva, stejně jako je rozdíl mořské akva a sladkovodní. Látková výěna v řece je taky trošku dikutabilní, vzhledem k tomu, že znečištění N látkami vzniká v celé délce toku, to znamená, že i voda která přitéká, už není úplně prostá N látek. Tato teorie může fungovat u pramene, za předpokladu, že vyvěrá ze správného podloží
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 00:09 gargamel Re: Martin71
Přemýšlím, co bych vám na to odpověděl, ale nenapadá mě nic jiného než:
Co to tady proboha blábolíte? ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2012 00:02 Martin71 Re: gargamel
Opravdu? Četl jste už složení NPK tyčinek ? Těch zahradních tyčinek? A pročetl jste si složení vašich hnojiv co jim tak děláte reklamu? smich Nejde jen o už "hotové" NPK tyčinky, i samotný draslík koupíme v lékárně, ledek na kg zrovna tak. Ty NPK zahradní tyčinky obsahují i mikropvky na rozdíl od těch vašich. A k močovině dnes se u moderních vozů požívá běžně močovina do FAP filtrů. U nákladních vozů AD Blue. Jako pro správného zahrádkáře pro vás nebude jistě překvapením že pokud toto smícháte ve správném poměru s vodou Váš trávník na zahradě bude dělat zázraky? To je co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   18.09.2012 23:58 gargamel Re: Martin71
Myslím si, že odkaz, který poslal grunda mluví za vše a netřeba se již k tomu vyjadřovat.
Abych to shrnul, jak to vidím já:
Dusičnany, které vznikají přirozenými procesy v akváriu sice nejsou nebezpečné, ale jejich zvýšené množství ukazuje na to, že je v akváriu mnoho organického odpadu -> NH3 a NO2, které právě můžou za všechny problémy.
Pokud ale dodáváme dusičnany uměle (formou hnojiv), nevadí ani koncentrace nad 100 mg/l, protože je NO3 samotné relativně neškodné - viz. odkaz od grundy.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 23:52 Martin71 Re: gargamel
Gargamel až pojedete někdy na dovolenou k moři, nebo k nějaké opravdu čisté nenarušené řece. Vemte si testy na dusičnany, NO2 a NH4/NH3. Nebo až si někdy projdete net s výsledky měření hodnot "biotopů" odkud ty ryby pochází, Výsledky testů na dusičnany v Amazonii, Africe, J. Asii budete možná hodně překvapen. Jak málo dusičnanů je v přírodě a jak velký bordel v případě dusičnanů děláme rybám v tak malém prostoru jako je akvárium. On je rozdíl v množství vody které obklopuje hejna mořských ryb a organické (látkové) výměně, o proti té v akváriu. Stejně tak je rozdíl v řece kde voda protéká nepřetržitě a několikrát se vymění během pár minut o proti 20% až 50% týdení výměně vody v akváriu jednou týdně, kde vstupní voda má v tom nejlepším kolem 20mgNO3/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 23:46 Muž grunda [1781] - Cichlidy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 23:45 gargamel Re: Martin71
Takže nejdřív napíšete, že jakékoliv stopové množství čpavku je v akváriu jed a následně doporučíte do dna použít hnojivé tyčinky, které obsahují téměř všechen dusík v nich obsažený ve formě NH3 a močoviny. Teď jste si teda naběhl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 23:44 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: gargamel
...Já jsem totiž právě nedávno četl studii, že rybám údajně nevadí ani koncentrace NO3 nad 100mg/l a to ani z dlouhodobého hlediska... Dusičnany jsou prý naprosto neškodné...
Nemohl byste tu studii dohledat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 23:39 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Martin71
...vzestup dusičnanů spíš ukazuje na něco jiného. Špatné odbourávání organických látek v akváriu. Špatný redox potenciál nádrže. A nedostatečná údržba akvária společně s výměnou vody...
Vztah mezi nedostatečnou údržbou akvária společně s výměnou vody a vzestupem dusičnanů chápu. (Samozřejmě za podmínky, že vstupní voda těch dusičnanů neobsahuje více, než voda v akva.)
Jak ale souvisí vzestup dusičnanů se špatným odbouráváním organických látek? Pokud by docházelo ke správnému odbourávání organických látek, výsledkem by nebyl vzestup dusičnanů? Máte tím správným odbouráváním organických látek na mysli stav, kdy se dusíkaté látky rozkládají na plynný dusík (vlivem denitrifikace) natolik, že ke zvýšení koncentrace dusičnanů nedochází?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 23:38 Martin71 Re: gargamel
Opravdu? Při pH 6,5? Tak to si jdu prohlédnout ty moje mrtvolky v akváriu smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 23:35 Martin71 Re: lhajek
Máte pravdu jde o správný poměr NPK -Dusík, Fosfor, draslík. To se dá aplikovat do vody která je upravená dík RO nebo upravená voda jiným způsobem. Vodovodní voda která má opravdu minimum dusičnanů. Pokud máte takovou vodu mnoho mořských akvaristů by za to bylo vděčných ti používají hlavně RO z jediného důvodů odstranění dusíků , dusičnanů, ne proto že by rádi měkkou vodu oproti sladkovodním akvaristům, ale hlavně chtějí vodu bez dusikatých látek včetně těch dusičnanů. Většina akvaristů kteří nemají štěstí na kojeneckou vodu tak se potýkají s opačným problémem. Jinak pokud použijete jakekoliv i zahradní NPK hnojivo které koupíte v kdejakém zahradnictví určitě uštříte. Je to stejné jakou s nabídkou "speciálních zářivek" někdy si stačí pouze přečíst obsah obalu a zvolit správné dávkování. Gargamel doporučuje NPK tablety pokud si projdete zahraniční aqva fora to samé Vám splní i obyčejné NPK tyčky co se prodávají v každém zahradnictví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 23:23 gargamel Re: Martin71
Mořským akvaristům jsem nikdy nic podobného neradil a ani bych si to nedovolil, protože o mořské akvaristice nevím nic. O mořské akvaristice jsem nic nepsal.
pokud nejde ale o skokové zvednutí dusičnanů, například přihnojením KNO3.
Nikdo při hnojení pomocí KNO3 nezvýší ze dne na den koncentraci NO3 o více než 10 mg/l.
Pro lososa který žije v čisté řece je i 20mg/l problém
Ptám se ale, zda to máte něčím podložené? Takový výrok může napsat kdokoliv.
Vaše teorie že dusičnany nezpůsobují řasy je vcelku správná, ale vzestup dusičnanů spíš ukazuje na něco jiného. Špatné odbourávání organických látek v akváriu.
Já se ale právě nebavím o dusičnanech vzniklých nitrifikačním procesem, ale o dusičnanech uměle přidaných - např. formou KNO3 nebo Ca(NO3)2. Dusičnany vznikající při nitrifikaci jsou špatné, protože bakterie spotřebovávají spoustu kyslíku a když vzniká nitrifikací nadměrné množství NO3, musí tam být logicky i nadměrné množství NO2 a NH3. Proto se mi zdá, že jsou dusičnany vlastně obviňovány zcela nevinně, protože se vždy vyskytují tam, kde je NO2 a NH3.
Pokud ale přidáme NO3 uměle, bakterie zbytečně neodbourávají kyslík, není tam žádná zvýšená koncentrace NO2 a NH4 a rybám to vůbec nemusí vadit.
KNO3 a KH2PO4 není pro ryby nebezpečné, o tom se ale už napsalo hodně.
Pokud máte v akváriu NH3-čpavek, tak Vám ryby už opravdu nikdo nevzkřísí. NH3 je prudký jed. Garantuji vám, že NH3 máte v akváriu i vy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 23:19 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Martin71
Martin71 napsal: ........I mořská akvaristika se potýká se sinicí a řasou a už jste zkoušel navrhovat svoje metody nějakým mořským akvaristům? Jak jste dopadl se svoji radou zvednout dusičnany?
Nečetl jsem to celé s tím množství OT se to ani nedá, ale nejsem si vědom že se tu někdo ptal na problém se sinicí v mořském akváriu. A moje praktická zkušenost na sinici je také přidat dusičnany. Vždy jsem měl ten problém že jsem měl dostatek fosforečnanů a dusičnany na nule (dusičnany v pro mě měřitelném množství neobsahuje ani moje vstupní voda). Takže jak tu zaznělo někde níže jde o poměr mezi dusičnany a fosforečnany nebo mezi N a P. Je pravděpodobné že kdyby nebylo dostatek fosforečnanů tak také sinice nebudou. Jenže to už by bylo obecně asi málo dvou makroprvků nutných pro prosperitu rostlin, takže by kromě sinice asi nešli moc ani ty rostliny. Takže stále z toho tady přidání dusičnanů vychází podle mě vítězně.

Ale každý musí brát v potaz také parametry své vstupní vody, skladbu rostlin, množství světla a dalších živin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 23:10 Martin71 Re: gargamel
Ryby dokážou snést k vašemu velkému překvapení i daleko větší hodnoty třeba i 300mg/l NO3 není to například pro kapra žádný problém pokud nejde ale o skokové zvednutí dusičnanů. Například přihnojením KNO3. Ale pro lososa který žije v čisté řece je i 20mg/l už velký problém. Pro potěr ještě větší. Stejně tak je rozdíl u bojovnice a krunýřovců. A pro potěr akvarijních ryb, kdy NO3 se rovná skoro nule.
U moře, je problém pro ryby už i množství NO3 do 20mg/l, korálnatci jsou na tom ještě hůř snáší N03 jen v jednotkách. Pokud ryba pocházi z řeky, rychle proudících toků, tím i dostatečně okysličených, je daleko citlivější na dusičnany než ostatní ryby, stejně choulostivé jsou ryby které pochází z velkých jezer nebo moře. Vaše teorie že dusičnany nezpůsobují řasy je vcelku správná, ale vzestup dusičnanů spíš ukazuje na něco jiného. Špatné odbourávání organických látek v akváriu. Špatný redox potenciál nádrže. A nedostatečná údržba akvária společně s výměnou vody. I mořská akvaristika se potýká se sinicí a řasou a už jste zkoušel navrhovat svoje metody nějakým mořským akvaristům? Jak jste dopadl se svoji radou zvednout dusičnany?

Pokud máte v akváriu NH3-čpavek, tak Vám ryby už opravdu nikdo nevzkřísí. NH3 je prudký jed.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 22:53 gargamel Re: Martin71
Mě by zajímalo, jestli máte vaši hypotézu, že ryby nesnášejí vysoké hodnoty NO3 něčím podloženou. Nebo se to zakládá jen na faktu, že po výměně vody ryby ožijí? Já jsem totiž právě nedávno četl studii, že rybám údajně nevadí ani koncentrace NO3 nad 100mg/l a to ani z dlouhodobého hlediska. Neožijí náhodou ryby, protože výměnou vody odstraníte NH3 a jiné N-látky? Dusičnany jsou prý naprosto neškodné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 22:20 Martin71 Re: souky
Ale, no tak zvrhlo se téma na škodlivost dusičnanů. Já chápu že člověk který se zaměří na rostlinky tohle těžko vstřebává. Ale naopak kdo absolovoval zemědělskou školu (hnojárnu) a ten název hnojárna je velice trefný ví o čem je řeč. Většina akvaristů je dostatečně "nakrmena" o neškodlivosti NO3 a víc se nepátrá, protože přeci jen ty dusitany jsou to hlavní zlo ale to je strašný omyl. Proto dusičnanů jen přiměřeně. Více starostí by mělo dělat akvaristům že v naši vodě už v té vstupní je dusičnanů daleko více než vlastně potřebujeme. A je rozdíl naměřit 20mg/l nebo 60mg/l setinka v tom neharje vůbec nic. Kdo kdy měl akvárium určitě si povšimnul že při pravidelné výměně vody ryby "ožijí".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   18.09.2012 22:10 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: souky
Na druhou stranu, známí a kamarádi pořád nevědí co mi kupovat k narozkám, tak mi ty krabičky mohou postupně nanosit, pak budu vypadat důležitě :-D

i.kym-cdn.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.09.2012 21:55 Muž souky [592] - RostlinyRe: Martin71
ty ses tu tak rozohnil a přitom řešíš úplně něco jinýho než mi, nikdo o tom nepochybuje že je to pohodlnější a tak, ale i to většinou máme jako hobby, takže přidáme sypkou část, 10 minut se kocháme, pak nakapeme, kocháme a tak dále

E: prosím redakci, aby nám to tu nějak inteligentně pročistila... řešíme už zase blbosti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 21:49 Martin71 Re: vaclav
No je to vidět na reakci "odborníků" včetně ty vaši. Na to jestli změřítě 25,5 mg/ NO3 na litr nebo jen 25 mg/l na to Vám s prominutím každý ...... Jde jen o to že profesionál nemá čas u každé nádrže čekat na výsledek koniometrického testu který trvá desítky minut. Je daleko pohodlnější strčit do akvária elektrodu. Rozdíl v setinkách je pro ryby zanedbatelný rozhodující je skokově narůstající množství dusičnanů dík nedostatečnému odbourávání organických látek v samotném akváriu.

A to akvarista amatér dostatečně zjistí už pokud má vstupní voda 4O mg NO3/l + normální provoz nádrže + se nechá naočkovat přidáváním dalšího dusíku do vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   18.09.2012 21:46 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Vašek
Test od Dajany hoď do koše. Ten mě neměřil buď nic a nebo šílené hodnoty. Teď mám od sery. Sice stál ranec, ale hodnoty v občasném měření už vypadají rozumně, zatímco Dajana stále tvrdohlavě ukazuje nulu.
A mimochodem ta koncentrace nejsou mg/kg, ale mg/L!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 21:42 Muž Vašek [56]
Fotka k příspěvku Tak jsem dnes proměřil znovu NO3 a s novou destlikou z lékárny Ratajův test krásně lehce zrůžověl. Jsem odstínem mezi 10 a 20 mg/kg. NO3 tedy v pohodě. Dajana test zatím nezobrazuje spolehlivě. Zkusim znovu, patrně tam dávám moc činidla v prášku.

Přidávám fotku té potvory.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 21:37 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: vaclav
Používám kapkové od Aquaru. Ale mít zbytečných pár set tisíc... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.09.2012 21:36 Muž souky [592] - RostlinyRe: Martin71
mimochodem ten tvůj přístroj má rozlišovací schopnost 1mg/l takže si to taky nedá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 21:33 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Martin71
Trochu brzděte ve svém svatém nadšením. 99,9% zdejších akvaristů používá buď žádné, nebo kapkové testy, kde takové přesnosti nikdy nedočkáte. Proto se takové radě musím zákonitě smát. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 21:03 Martin71 Re: vaclav
Odborník, specialista, nadšenec, profesionál co je vím. Určitě ne někdo co sem napíše podobný posměvačný dotaz, jak to jde vůbec změřit? Tak jsem odpověděl. Pokud dokáže někdo dát 2000,- za nepodstatný co2 set. Tak jiný kdo má například stanici na import ryb. Tak ten určitě do téhle daleko pro něj užitnější a pohodlnější věci rád investuje. Ne amater akvarista tomu postačí jiné testy na které má i čas. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 20:47 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Martin71
Kdo si to koupí za 8000. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 18:10 Martin71
Tohle měří naprosto spolehlivě www.konduktometr.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2012 23:25 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: Sid
Fotka k příspěvku Tak fajn ja to teda skúsim vynechať. Sinica sa vyskytuje zatiaľ len tak zbežne no skôr ma trápi riasa na obrázku. Myslíte, že by ju tiež mohol spôsobovať fosfor? Inak obsah fosforu z vodovodnej vody mi nie je známi nakoľko nebol uvedený v rozbore.

Riasu mám skoro od začiatku, drží sa na predných - pomalo rastúcich rastlinkách (drobná tráva).
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2012 12:20 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Michaldvd
Taky bych hnojení fosforem zkusil vynechat. Nějaký fosfor dodáte krmivem, něco pravděpodobně i výměnou vody... Uvidíte, jak se na nepřidávání KH2PO4 zatváří rostlinky, a podle toho byste postupoval dál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2012 09:28 Muž kortezhugo [983] Re: Michaldvd
No moja rada je - tam kde sa objavi sinica KH2PO4 nepouzivat.A pokial ide o pomer? tak mne vyhovuje 25g:2g KNO3:KH2PO4.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2012 09:09 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: Sid
Nooo to je tiež dosť možné z tou teplotou. Teraz je to už stabilizované ne 25°C ale donedávna, keď boli najhorúcejšie dni, bola teplota vody deň a noc 30°C. Samozrejme následky (sinica) nevymizne tak rýchlo ako prišla. Takže váš tip dáva zmysel. Už len z toho dôvodu, že nejaké výrazné zmeny som v tej dobe nerobil. Jedine čistenie filtra, ale ak si dobre pamätám tak v tom čase sa už objavovala sinica.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2012 08:52 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Michaldvd
Nedala by se u vás najít souvislost mezi sinicemi a zvýšenou teplotou?
Skutečně platí, že týdně (poctivě) vyměníte 40 l vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 23:48 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: Sid
Side, KH2PO4 prihnojujem cca 5 mesiacov od začiatku až doteraz je dávka rovnaká. Zmenu som robil postupne len u KNO3, keďže sa trocha objavila sinica a nameraná hodnota v akva bola len 5mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 13:26 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Michaldvd
...Súčasná dávka KH2PO4 je iba 0,1 mg/l...
Píšete "iba"... :-O Jak dlouho hnojíte "iba 0,1mg PO4/l" a jakou dávkou a po jakou dobu jste hnojil fosforem dříve?!

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [8] ...... 12 13

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 17094x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14209-dusicnany-a-dusitany?od=351