Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Dusičnany a dusitany

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Dusičnany a dusitany
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   04.02.2014 13:19 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Adel
Pokud budeš pravidelně jednou týdně měnit vodu, a nebudeš mít z akvária rybí polévku, tak žádné testy nejsou potřeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 13:11 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Adel
Dusitany (NO2) jsou pro všechny ryby toxické už při malých koncentracích. Proto jestli chceš mít orientační indikaci, jak bezpečné prostředí pro ryby v akváriu je, dusitany to ukážou (zjednodušeně řečeno). Jiné toxické molekuly bývají většinou doprovázeny nějakým viditelným průvodním jevem (čpavek třeba bývá důsledkem hnití něčeho v nádrži, atp). Dusitany jsou látkami, kterých koncentraci je potřeba udržet na nule. Jestli chceš vědět, jak na tom jsi, můžeš si pořídit testy NO2. Ale jejich výsledky je potřeba brát jen orientačně a víc se řídit chováním ryb.

Dusičnany (NO3) jsou výživou pro rostliny, do akvária se dostávají s čerstvou vodou a při proměně NO2 na NO3 ve filtru. Pokud je jejich hodnota nižší než 50 mg/l (zjednodušeně řečeno), měla by být bezpečná pro většinu ryb. Když klesne hodnota příliš nízko, začnou strádat rostliny. Znovu, jestli chceš vědět, jak na tom jsi, můžeš si pořídit test, ale znovu jsou jeho hodnoty spíš orientační. Rostliny Ti nedostatek dají najevo žloutnutím listů.

Tedy pro přežití ryb je důležitější test NO2, jestli tu důležitost myslíš takhle. Ale znovu, pozorování zkumavky je spíš orientační pomůcka, hlavní je sledovat rybky a rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 12:46 Adel – co merit?
Zdravim, chtela bych se zeptat,co je dulezitejsi merit,jestli dusitany nebo dusicnany?jsem zacatecnik a moc se vtom zatim neorientuju,navic mi chemie nikdy moc nesla..mam zatim kapkove testy na Ph,to mi vychazi 7,1 a na kH a to je 4..take jsem nekde cetla ze se tyto hodnoty navzajem ovlivnuji..muze mi nekdo zjednodusene vysvetlit jak? kdyz jsem zjistovala jake hodnty bych mela podle mych rybek mit,tak je to pH 7,kH kolem 5-8..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 17:42 Muž acik [416] Re: danol
Taky když jsem začinal a není to zas tak dlouho,chtěl jsem vše co nejrychleji,ale postupně jsem polevoval a hlidal jsem svoji trpelivost a nasadil jsem do nového akva po mesici okruzaky,postupne nasledovaly další rybky, zatím ani jeden uhyn jedine ryby
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   25.09.2013 06:40 R Muž romant [27987] Re: danol
Ale vůbec to není divné. ;-) Když si uvědomíš, že ryby šly do nezaběhnutýho akvária, tak tam hledej příčinu, proč se stalo co se stalo. A proč neonky? Nenadarmo se o nich traduje, že to dovedou bejt cíťové a ty podmínky, který v akváriu byly prostě nerozdejchaly. Ani teď nic nepodceňuj a ve výměnách vody nepolevuj, nitrifikace se teprve ustavuje a rovnováha je křehká, takže žádný bláznění z krmením a krmit jenom obden a to pidi dávku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2013 22:31 Žena danol [1] Re: MarcelG
Díky za komentáře. Je to celé nějaké divné. Popadaly pouze a jen neonky!!! V sobotu večer plavaly , v neděli ráno jich byla půlka kaput a do večera nakonec nepřežila žádná. Mluvila jsem i s majitelkou akvaristiky , od které mám nyní všechny ryby a byla docela zaskočená. U ní ryby o.k. u mě zpočátku taky, a pak šup... a nic. Zítra budou ty testy na vodu doma , tak se ukáže ,kde se stala chyba. Já se poučila. Ostatní ryby jsou naprosto v pohodě a tu včerejší hladovku mi nějak nemohly odpustit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 17:44 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: Leja
Nezaměňovat pojmy "dařit" a "přežívat". Při životě by se daly udržet i v zavařovačce, ale není to způsob, který bych doporučoval
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 16:36 Žena Leja [70] Re: Ičin
Ičin napsal: V tomto se jim nebude dařit nikdy
Ilčine, ač ctím zkušené a sama jsem začátečník, dovolila bych si lehce oponovat, že neonkám se v 54l nádrži nemůže nikdy dařit. Mám půl roku 10 neonek v základním 54l setu. Kromě pravidelné výměny vody a odkalování s akváriem nedělám prakticky nic a vše funguje naprosto bez problémů, neuhynula či neonemocněla jediná rybička. Jsou čilé, aktivní, pěkně narostlé i vybarvené. Netvrdím, že 54 litrů je pro neonky optimální (až dožijí, nahradím je nějakým prostorově nenáročnějším druhem ryb), ale neudržitelné to také není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 13:11 Marcel G Re: danol
Vzhledem k tomu, že ve svém profilu píšeš, že jsi akvárko založila 18.9. (tj. ani né před týdnem), tak je příčina problémů skoro jasná. Na tvém místě bych všechny rybky z toho nového akvárka okamžitě odlovil a dal do tvého staršího akvárka (pokud ho ještě máš). Pak bych počkal nejméně měsíc, a teprve potom bych je vysadil do toho nového (tou dobou snad už zaběhnutého) akvárka. Sice píšeš, že jsi použila zaběhnutý filtr, ale jak je vidět, tak to moc nepomohlo. Ideální je po založení nechat akvárko běžet bez rybek tak 1-2 měsíce, a teprve potom do něj něco živého dávat. Jinak je to skoro jistá vyvražďovačka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 22:16 Žena danol [1] Re: romant
Díky za rady!!! Zítra opět část vody vyměním, nenakrmím a Toxivec opět přidám. Nitrivec nejdříve musím sehnat. Musím říct,že dnes odpolko i ta poslední 10.neonka nevypadala moc dobře,ale nyní se jeví více normálně. Uvidíme ráno. Včera večer taky všechny vypadaly dobře a přes noc....no hrůza! Ostatní ryby jsou v poho. Koupím testy a budu to hlídat. Ještě jednou děkuju!!!
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.09.2013 13:27 R Muž romant [27987] Re: danol
Měnit vodu, klidně i 2x denně min. 1/3 objemu, nekrmit nikoho ničím a klidně i použít přípravek nitrivec a v neposlední řadě se smířit s tím že ty neonky půjdou kukat s největší pravděpodobností všechny, jak jsou jednou dusitanama načatý, už to obvykle nerozplavou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 13:22 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: danol
Dát je do zaběhnutého akvária a později je dát do vhodně velkého akvária. V tomto se jim nebude dařit nikdy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 13:19 Žena danol [1] – Dusitany a neonky SOS!!!
Zdravím všechny. Mám krátce založené svoje první společenské akva 54l. Včera klid s dnes postupně 9neonek ex. Vypadá to na dusitany. Vyměnila jsem 1/2 vody a nalila jsem Sera toxivec . Padají jenom neonky červené. Drobnoústky , které jsou prý taky nesmírně citlivé na dusitany jsou úplně v pohodě. Nějaká rada nad zlato,jak to zastavit? Vzala jsem zaběhnutý filtr z velkého akva + 1/2 vody byla z mého běžícího akva , 1/2 kytek nových , 1/2 kytek z běžícího akva. Sháním narychlo testy vody. Vím jen, že pH je v pohodě. Jak můžu urychleně pomoct? :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 21:05 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: Dufi
Jo to je dost pravděpodobné :) Přece jenom to pro ně není úplně ideální objem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 21:02 Muž Dufi [3] Re: Miso
odkaluju jednou týdně + výměna cca 60l vody....ale na vině byli přerostlí giboušové...věřím, že to teď pújde k lepšímu, v ostatních AQUA problém nemám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 20:45 Muž Miso [470] Re: vaaclav
uvadzanemu obsahu NO3 vo vodovodnej vode vo vecsich mestach by som veril, to sa moc nemeni. Ak napriek meneniu vody NO3 stupa na taku uroven, treba hladat zdroj.
@Dufi: ako casto a kolko menis vody? ako casto odkalujes?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 20:33 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Horác
Teorie je jedna věc ale skutečnost bývá jiná Nemusel vyměnit přesně třetinu, obsah NO3 může být v nádrži ale i ve vstupní vodě větší. Jedna výměna vody potom určitě stačit nebude. Stupnice na sera testech 0 10 25 50 100 mg/l. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 20:17 Muž Dufi [3] Re: romant
Jasně, dneska sem začal, po týdnu uvidím...díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.03.2013 19:47 R Muž romant [27987] Re: Dufi
Tak jak tam ty gibouši byli dva, tak to už by mohlo s dusičnanama pěkně zahejbat, jsou to producenti bordelu opravdu prvoligový. Ordinoval bych ten týdenní půst a velmi často měnil vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 19:44 Muž Dufi [3] Re: Horác
Test měří +- dobře, akvárek mám víc a tam je to v pohodě....tohle konkrétní AQUA dostalo zabrat od dvou velkejch giboušů, dneska jsem je daroval, tak se to snažím dát dokupy, věřím, že pár výměn + kytky to během pár dní cca srovnaj na únosnou míru, spíš mě překvapilo, že velká výměna vody tomu jednorázově vůbec nepomohla....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 19:20 Muž Horác [3942] Re: vaaclav
100x80 + 25x80 = Cx160 ... C=62,5(mg/l) ... takový pokles koncentrace už by test měl rozlišit - pokud ne, tak je k ničemu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.03.2013 18:43 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Dufi
Pražská voda má asi 25 mg/l takže ti jedna výměna vody se 100 mg/l moc nehne :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.03.2013 18:01 Muž Horác [3942] Re: Dufi
Pokud po výměně 50% vody měříš stále stejné hodnoty, pak 1) vstupní voda má také 100mg/l (což je na pováženou) nebo 2) test měří špatně (jak píše romant - změřil bych vstupní vodu, případně i destilku - pro kontrolu).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 17:37 Muž Dufi [3] Re: azonic
Vodu mám pražskou...dneska jsem nakoupil jak uvedený plovoučky, tak spoustu klasickejch stonkovek, který rychle rostou... uvidím, každopádně díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 17:23 Muž azonic [63] - RostlinyRe: Dufi
Pokud bereš vodu ze studny tak tam klidně můžeš těch 100mg/l mít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.03.2013 17:16 R Muž romant [27987] Re: Dufi
Toto je velmi dobrej žrout dusíku. rybicky.net/atlasrostlin/limnobium_laevigatum
Edit: Několik dní bych nikoho ničím nekrmil. Měřil jsi i vstupní vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 17:09 Muž Dufi [3]
Mám dusičnany téměř na stovce, vyměnil jsem dnes polovinu vody - cca 80l, důkladně odkalil včetně celé výšky substrátu, po cca 4 hodinách změřil NO3 a je to pořád na stejných hodnotách - měřeno kapkovýma testama od Tetry. Chápu, že hodnoty nespadnou během jedné výměny, ale že nespadnou téměř vůbec nechápu....Zkusím teď obden měnit třetinu vody a uvidím......

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2013 17:00 Muž Miso [470] Re: Johan
ano, ale potom sa napr stane ze rastliny zacnu zhadzovat starsie listy aby sa s tym nejak vyrovnali.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2013 16:44 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Miso
CO2 a živiny jsou částečně nahraditelné a téměř vždy je CO2 i limitující. Takže přidání CO2 téměř vždy vede k rychlejšímu růstu rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2013 16:35 Muž Miso [470] Re: Ičin
ano, ale je to vzdy o limitnom prvku, takze ak je niektory iny prvok na nule tak spotreba moc nevzrastie
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2013 16:35 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Ičin
teoreticky ano ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2013 16:28 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
Může někdo zkušenější potvrdit nebo vyvrátit mou teorii, že to CO2 by teoreticky mohlo spíše pomoct, protože díky němu(pokud se dost svítí) rostliny odčerpávají větší množství NO3 z vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2013 23:04 Muž Dufi [3] Re: vaclav
Topení mám vypnutý, máme v bytě kolem 25 stupňů, zbytek obstaraj zářivky, ráno je tam tak o stupeň míň, ale jak říkám, ryby jsou naprosto v pohodě, není na nich vůbec znát, že by jim cokoliv chybělo, po zaběhnutí velkýho AQUA jich šest přelovím, ještě tak měsíc ale počkám, ať to neuspěchám, nerad bych jim ublížil.... a bude to znát, díky moc za radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2013 22:39 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Dufi
Z CO2 to nemá nic společného pražská voda má asi 30mg/l NO3 takže měnit vodu častěji určitě můžeš na tom nikdy nic nezkazíš. Přestaň tolik krmit a jen jednou denně a v týdnu udělej jednu nebo i dvě pauzy v krmení. Proč máš tak vysokou teplotu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2013 22:14 Muž Dufi [3]
Začaly mě odcházet ve stodevadesátce kytky, tak jsem v dobré vůli pořídil CO2 a začal bublat 16 bublin za minutu, mám dost přerybněno, teď jsem kvůli tomu založil další AQUA, abych to rozházel, teplota cca 27 stupňů, filtr jeden vnitřní Juwel 3.0 a venkovní Eheim 2073,odkaluju jednou týdně a měním cca60l tak dvě hodiny odstáté vody, venkovní filtr čistím 2x do roka, vnitřní tak 5x, ryby mě přijdou v naprosté pohodě...
Koupil jsem v pátek kapkový testy od Tetry na dusitany a dusičnany a s hrůzou jsem naměřil, že dusičnany jsou cca na stovce, dusitany v normě, mám přestat bublat a víc měnit vodu? Díky za rady!!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 18:07 R Muž romant [27987] Re: minifish
Můžou ryby udusit a je to jeden z meziproduktů nitrifikace a zvláštěpak na začátku nitrifikačního procesu se můžou a taky vyskytují v nádržích ve zvýšených koncentracích a jsou nebezpečný pro živočichy. maniakva.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 18:06 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: minifish
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 18:04 minifish – Dusitany- co to je
Ahoj, nevíte, co jsou dusitany, a co můžou provést?
coze coze

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   06.01.2013 20:39 Muž Toník [396] Re: slavko
Iontová forma amoniaku (NH3) = kationt NH4+, česky amonium, slovensky amónium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2013 18:38 R Muž romant [27987] Re: matak
V Tvém případě kombinaci ryb, to bude chtít hlavně měnit vodu daleko častěji, klidně i 2x týdně, trošku Ti tam jsou proti sobě oka a ramirézy, špindírové a rybky milující čistší vodu. Já třeba testy nemám žádný, jenom někde v šuplíku bych našel test na NO2, čímž Tě neodrazuji od jejich nákupu a změření hodnot v akváriu a i vstupních hodnot. Podívej se třeba do vlákna rybicky.net/forum/423
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2013 18:33 Muž matak [7] - Endlerky, Krevetky – testy
Zdravim chtěl bych se poptam mám Ph test, vodu měřim jednou za 2 týdny ph mám kolem 7-7,5. Chystám se koupit další test jaká je nejduležitější složka kterou kontrolovat? Mám hodně pavých oček takže NO3? děkuji nechci kupovat všechny testy najednou přeci jenom to není nejlevnější záležitost:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2013 17:59 R Muž slavko [1759] - Rostliny – Amoniak a jeho ión
Prosím Vás, v anglických textoch som narazil na pomenovanie NH3 - ammonia a NH4+ - ammonium. Po slovensky je NH3 amoniak, ale nepodarilo sa mi dopátrať k pomenovaniu NH4, len ako spojenie amoniakový ión. Prosím vás, existuje aj nejaké jednoslovné pomenovanie pre NH4? Či už slovenské alebo české...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   22.10.2012 23:35 Žena Danila [4489] - SumciRe: jeepar
Jedna podstatná otázka - jakým testem byly uvedené hodnoty měřeny? Velmi často se stává, že při měření papírkovými testy vycházejí naprosté nesmysly...

Podrobila jsem minulý týden křížovému výslechu člověka z jedné velmi renomované firmy a po pár minutách kličkování přiznal, že papírkové testy jsou v případě dusičnanů a dusitanů prakticky k ničemu....
V některých případech matou i kapkové, ale tam je to značka od značky...
Oficiálně se udává: Uvedené hodnoty jsou orientační smich, ale někdy z toho vylezou orientačně naprosté hrůzy - v případě dusičnanů se s tím setkávám poměrně často...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 19:41 Muž jeepar [27] Re: Ičin
V akváriu plave růžkatec, ale nějak extra to zarostlé není
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 19:40 Muž jeepar [27] Re: romant
Tak voda z kohoutku (vlažná cca 25°C) má cca 25mg/l...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 19:33 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: jeepar
Přesně tak. Bez rostlin to dolů nepůjde. Ideální na to je pistia. A určitě bych změřil i vstupní vodu, tam očekávám taky vysoké hodnoty. A pořádně odkalit dno, ten nárůst je dost prudký
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 19:20 R Muž romant [27987] Re: jeepar
Dej tam nějaký rostliny, třeba plovoucí, nebo měň tu vodu, je taky otázka čím to měříš a jaký rybky v tý karanténně jsou. Máš změřenou i vstupní vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 19:05 Muž jeepar [27] – Dusičnany
Ahoj, prosimvás, potřebuju rychle poradit... opakovaně mám velké množství dusičnanů v akváriu... včera jsem vyměnil třetinu vody a po změření jsem měl 40mg/l tak jsem vyměnil další 1/3 vody a potom to bylo kolem 30mg/l, (má 60l a je jako karanténa bylo v ní 8 rybek, tak jsem zkusil čtyři rybky přesunout do jiného akvária (které je bohužel ani ne týden založené)... teď jsem změřil opět dusičnany a vyšlo mi cca 80mg/l.. poraďte co stím prosimvás... :-/

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2012 15:10 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: ivo1339
když se podíváte o dvě stránky zpět, tak tam píšu, že u terčovců udržuji hladinu NO3 do 10mg/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   23.09.2012 14:21 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: ivo1339
No, já se budu dál držet "staré pravdy", že nitrifikační bakterie pH snižují, a to jak produkcí CO2, tak H+. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 12 13

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 17094x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14209-dusicnany-a-dusitany?od=201