Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Dusičnany a dusitany

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Dusičnany a dusitany
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2016 08:35 Muž Horác [3942] Re: konrad
Omlouvat se netřeba ... a určitě tu po tobě nikdo nechce, aby ses odmlčel ... Lidí, který dokážou napsat "máš pravdu, opravdu nevím, co dělám" jsem tu moc nepotkal (za mě klobouk dolů) ... Už jen kvůli tomuhle přístupu a ochotě naslouchat věřím, že to brzy pořešíš ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2016 08:01 Muž konrad [45] Re: Horác, MarcelG, MonterMonty
Väčšinu informácii pri zakládani tohto akvária som študoval na rostlinna-akvaria.cz

Horác - nebojím sa ísť pod, ale ak píšu "pridať CO2 pomôže" tak som ho pridal. Nepomohlo - pýtam sa skúsenejších. Už som teraz samozrejme znížil prietok na polovicu

Marcel - áno hnije, to viem aj sám, ako som písal hnijú rastliny, konkrétne v ich dolnej polovici pokrytej riasou. Konkrétne taká amania sa v tých častiach úplne rozpadá. Včera som ju teda povyťahoval zo substrátu a tie hnijúce časti som odstránil. Korene rastliny po vytiahnutí zo substrátu boli biele, prípadne so svetlohnedým povlakom, čo mne ako hniloba substrátu nepripadá.
Samozrejme môže to hniť niekde inde v substráte ale to neviem ani potvrdiť ani vyvrátiť. Jedine spraviť komplet výmenu dna

Posledný ?mesiac a pol? hnojím iba KNO3 a draslík. A aj to len aby som držal hladinu na cca 15ppm NO3. Dôvod - doporučenie tu na fóre ako prevencie proti siniciam - zvýšiť NO3 (ktoré som predtým mal veľmi nízke).

Kŕmenie ešte v dobe keď tam boli aj ryby bolo raz za 2 dni. Momentálne posledné 3 týždne nekrmim vôbec.

V začiatkoch (pred polrokom) som sa snažil ísť cestou pmdd, stále som však meral hladiny hnojiva takmer nulové, čo vyvrcholilo keď som bol mimo akva 3 dni a to sa zmenilo na zelený močiar. Vtedy som dávky zvýšil aby som nikdy nemeral nulové hodnoty.
Samozrejme ma to nebaví každý jeden-dva dni merať testami ale ako vraví MonterMonty - očividne neviem čo robím

Nepoznám vo svojom okolí nejakého skúseného akvaristu, ktorý by mi poradil/usmernil. Preto študujem články, ktoré nájdem na nete prípadne sa pýtam tu. Ak je s tým problém tak sa ospravedlňujem a odmlčím sa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 16   24.05.2016 06:46 Marcel G Re: konrad
Pokud cítíš z akvária hnilobný zápach (čpavek), tak ti tam zcela logicky něco hnije. Hnilobné procesy se odehrávají pouze v anaerobních podmínkách, což znamená, že máš substrát (nebo filtr) plný organického bordelu. Jinak si to neumím vysvětlit. Nepřekrmuješ náhodou? Substrát a filtr jsou asi dvě nejproblematičnější věci v akváriu (asi proto, že o nich mají akvaristé dost zkreslené představy). Například nitrifikace je v akváriu naprosto podřadný proces (i když důležitý), ale kdykoli mluví akvaristé o bakterich, zmiňují obvykle jen ty nitrifikační. Další, co by mohlo mít dramatický vliv na tvé akvárko, může být to hnojení. Můžeš sem napsat, jak přesně si mícháš hnojivo a kolik ho dávkuješ? Třeba to přeháníš s mikroprvky. 80 mg/l CO2 podle mého názoru svědčí opravdu o tom, že bohužel nerozumíš nárokům rostlin ani živočichů. U tropických sladkovodních ryb by koncentrace CO2 neměla dlouhodobě překračovat 20 mg/l. To, že ti ryby neumřou ani při 80 mg/l rozhodně neznamená, že na ně takto vysoká koncentrace nemá žádný negativní vliv (ale o tom tady asi nemá smysl se rozepisovat). Rostliny mívají svůj "top" kolem 40 mg/l (víc nemá u většiny druhů smysl přidávat). Zajímavé také je, že rozdíl v růstu mezi 10 a 40 mg/l bys v praxi u spousty druhů rostlin asi stěží poznal. Koncept hnojení Estimative Index mi připadá už v základu chybný. Sám jsem ho před lety používal a za určitých podmínek se na tom dá rostlinné akvárium provozovat, ale myšlenka záměrného přehnojování mi připadá zcestná a určitě nebude fungovat za všech okolností. Podobně se dá rostlinné akvárium provozovat i na různých druzích substrátů, ale Profi Soil nebo liapor je u mě až na posledním místě. Buď bych volil obyčejný jemný křemičitý písek (filtrační písek), do kterého nebude zapadávat žádný detrit, nebo bych (pokud člověku není líto vyhodit tísíce) si pořídit drahý japonský ADA Aqua Soil nebo Oliver Knott NatureSoil nebo Tropica Aquarium Soil nebo JPC Advanced Soil. Hnojil bych od začátku opravdu jen střídmě, teprve ve chvíli, kdy by na rostlinách bylo vidět, že jim nějaká živina chybí. CO2 stačí udržovat někde kolem 10-15 mg/l. Rostliny neporostou 100% rychlostí, ale jen třeba 75% rychlostí (což bude asi těžko někomu vadit, pokud se nevyžívá v častém stříhání). Zkus se na své akvárko podívat tak, že je to ekosystém (i když umělý), ve kterém dochází ke koloběhu prvků a toku energie. Má-li být tento ekosystém stabilní (dlouhodobě udržitelný), pak je naprosto klíčové, aby vstupy odpovídaly výstupům, jinými slovy, aby energie, která proudí do akvária, nebyla přehnaná a byla "využitelná". V akváriu prostě musíš mít dostatek "spotřebičů", kteří ti tu energii (světlo, živiny, odpadní látky ...) dokáží efektivně spotřebovat (využít). Musí se tam všechno točit; nic se tam nesmí hromadit. Ono to v těch našich akváriích nikdy nebude dokonalé, ale čím víc se to bude té dokonalosti blížit, tím lépe. Stabilní akváriu je hlavně takové, kde probíhá dokonale mineralizace odpadních látek (a látky, které se rychle nezmineralizují, jsou hned odstraněny odkalením nebo výměnou vody). Cpát do akvária kvanta světla, kvanta CO2 a kvanta živin, když tam nemáš dost "spotřebičů", není nic jiného, než řízené vykolejování (havárie) akvária. Je to jako jízda ve formuli na plný plyn. Taky se budeš tak divit tomu, až se v první zatáčce vybouráš? Já se tomu nedivím; mě to přijde jako naprosto nevyhnutelný výsledek špatného přístupu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2016 00:02 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: konrad
Obávám se chlape ,že ty nemáš absolutně páru o tom co děláš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2016 23:12 Muž Horác [3942] Re: konrad
Bojíš se jít s céóčkem pod (šílených) 80mg/l kvůli řasám? Uvědomuješ si, že spousta lidí do akvárka žádný CO2 nedodává a přitom s řasama žádný problém nemají?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2016 23:07 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: konrad
to je už skoro smrtelná koncentrace pro ryby
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2016 23:04 Muž konrad [45] Re: vaaclav
50 je iba pomer. V skutočnosti je to 80mg/l.

Dôvod je jednoduchý. Všade píšu pri vyskyte čiernych a zelených rias že "nedostatok CO2"

Znížiť ho môžem, ale nebude to znamenať ešte viac rias?

Inak čo sa mi predtým vytýkalo že mám silné svetlo, neviem či je to pravda, keďže rastliny vóbec nechytajú červený odtieň(napr. Diandra rastie ale má iba svetlozelenú farbu, to isté rotala) a glosostigma rastie kolmo hore k hladine..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2016 22:51 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: konrad
Ten poměr je dost drastický 50mg/co2 je i na mě moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2016 22:40 Muž konrad [45] Re: romant
Fotka k příspěvku Našiel som aj foto zo zakladania. Mimo tychto kamenných základov sa nachádzalo najprv 3 teraz cca 6 menších kameňov položených priamo na substráte.
Neviem ale nemám pocit žeby tie kamene utláčali substrát :-(
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2016 22:19 R Muž romant [27982] Re: konrad
Podle mě je to dno neštastně poskládaný a obě dvě základní Ratajovy složky mají sloužit buď jako hlavní a jednoprofilový dno a nebo jenom jako překryvný substrát a zde došlo k překrytí překryvnýho substrátu, ovšem nejsem v těchto substrátech moc kovanej, jenom se nsažím odvozovat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2016 22:15 Muž konrad [45] Re: vaaclav
Noo o tom by sa dalo diskutovať. Väčšina kameňov nie je na substráte ale na iných kameňoch a ďalšie menšie kamene som pridal až dodatočne. Problém bol už skôr.

Zrovna dnes som skúšal odkaľovať aj ten profisoil(čo sa nejakú dobu nedoporučuje) a okrem povrchového detritu nič nešlo. Rozhodne nič čierne.
Na povrchu substrátu sa nachádza nejaké hnedé chumáče niečoho. Korene rastlín po vytiahnutí su biele, rovnako aj pohľad z boku akvária nijakú hnilobu neukazuje.
Rastliny samozrejme ale odhnívajú ale len nad substrátom, kde sú výrazne pokryté riasou.

Pomer co2:no3:po4 sa snažím udržiavať na doporučovaných 50:10:1

Ako som pripraveny to celé rozobrať, vymeniť komplet dno aj všetko ale rád by som tomu dal ešte jednú šancu.

Inak ten článok som študoval ešte v 2013 keď som zakladal prvé akva, kde to presne tak fungovalo a nebol problém... Čo sa stalo pri tomto netuším
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.05.2016 21:56 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: konrad
Myslím si že odpověď máš už napsanou v kometu u nádrže. Hnije ti dno pod šutrama. Skus jich pár zvednout a zabořit tam odkalovač. Nejdřív ale bych to zkusil vedle nich jak z toho jde černota je to jasné. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2016 21:50 Muž konrad [45] Re: romant
To už som prečítal. Teórie mám naštudovanej plno, bohužiaľ mám pocit, že nič z toho u mňa nefunguje (v jednom konkrétnom akva)

A keďže voda smrdí jak v močiari, rastliny neprospievajú a riasy maju hody, chcel som nejaké ďalšie nápady z praxe
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2016 21:42 R Muž romant [27982] Re: konrad
Doporučuji si přečíst o koloběhu dusíku. maniakva.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2016 21:37 Muž konrad [45]
Že vraj riasy vznikajú kvoli prítomnosti NH3 v akva.
Máte nejaký efektívny spôsob alebo pomôcky na odstránenie amoniaku?
Filter je zabehlý pol roka a ani pravidelné výmeny vody nijak nepomáhajú
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2016 20:41 Žena varyska [22] Re: romant
děkuji, teď jsem koukala na krabici, je to na max 75L, je to asi málo, že?? toho prodovače bych za..la, moc dobře to věděl rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2016 20:34 R Muž romant [27982] Re: varyska
To uhlí bych z filtrace odstranil a nahradil biomolitanem, je klidně možný, že to stahuje právě to uhlí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2016 20:30 Žena varyska [22] Re: pavelbartek
tak jsem si našla denitrifikace a jsem z toho úplně jalová :-(
takže je to špatnou filtarí??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2016 20:21 Žena varyska [22] Re: romant
tak jsem se dočetla že jenom 2 druhy molitanů a uhlí proti zápachu, filtrace je Elite Marina FC20
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2016 20:07 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: varyska
Měním vodu jen když k tomu mám důvod(třeba potřebuji rozředit něco, co mi začíná přerůstat přes hlavu), jinak ne, koli procent měním? Tolik, abych to rozředil na hodnotu, která mě uspokojí. Vím, všude píšou co týden a třetinu- taková ohraná fráze, o ničem ... Píšete, že neodkalujete, také je klidně možné, že v substrátu dna, do kterého není zasahováno probíhá denitrifikace, tedy jsou dusičnany odbourávány???
K těm testům, to byla jen technická otázka, na testy se vždy spolehnout nedá, můžou být jakkoliv znehodnocené... speciálně nepreferuji žádnou značku, všechny jsou jen hrubě orientační
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2016 19:58 Žena varyska [22] Re: konrad
lepší značka je jaká?, JBL ??- koupím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2016 19:56 Žena varyska [22] Re: pavelbartek
testům bych věřila, když jsem testovala naší studniční vodu, vyšla mi na dusičnany vyšší, ale kvůli tomu, že je docela vápenitá, dáváme radši kohoutkovou...
Vodu nemám mněnit?, všude to čtu, měnit týdně třetinu vody, taky mi došlo, že se to vždyčky naředí čistou vodou, proto nevím, co dělám špatně... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2016 19:55 Muž konrad [45] Re: varyska
No3 test od rataja mi tiež vždy meral 0, rovnako ako test na fosfor. Doporúčil by som nejaký kvalitnejší.

Test na no2 je ok, tam je to buď ružové alebo číre a pri no2 akákoľvej ružová znamená že je zle
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2016 19:33 R Muž romant [27982] Re: varyska
Jaký je složení filtračních médií v tom filtru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2016 19:20 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: varyska
Věříte těm testům??? Jinak, jestli máte i přes přihnojování nízkou hladinu NO3, není přeci problém tuto složku v dávce navýšit. Proč jste měnila minulý týden 50l vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2016 18:43 Žena varyska [22] – žádné dusičnany
Dobrý den, připadám si jako trdlo, že se ptám, přečetla jsem toho už spoustu, ale nedočetla..., všichni řeší vysoké hodnoty, já mám zase nulové... i NO2 i NO3, vím že NO2 je lepší mít nulové ale u NO3 nevím, jak je zvednout do rozmezí 20-25, jak se píše kvůli kytkám. Hnojím denně 6ml PMDD, neodkaluji jenom jsem minulý týden vyměnila 50l vody. Jak zvíším hladinu?? Mám počkat s odkalováním aspoň měsíc??
Připadám si jako prvnňák, ale do teď jsem to nevěděla a neřešila.
Test mám od Rataje
Děkuji stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 21:49 Bacoun Re: GP
Nene.Kořen jsem tam měl od začátku,ale co začaly ty problémy s dusitany,tak jsem ho v sobotu raději vyndal.Zespoda byl trochu cítit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 21:20 GP Re: Bacoun
nejakej koren v posledni dobe?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 14:44 Bacoun Re: romant
Už tam od pátku není,poté co jsem zjistil vysoké NO 2.Vzduchování pouštím na noc a jenom z lehka,mám alenpocit že hladinu mě dost čeří i rostřikovací rampa,kterou jsem tam nainstaloval(v momentě kdy jsem prohrábnul dno 8.5.2016),tak mě napadá jestli bych ji raději neměl vyčistit.Vzduchování nechám tedy puštěné pořád.Teplotu zvednu.Děkuji moc za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 14:30 R Muž romant [27982] Re: Bacoun
Nechal v akváriu, kde, proč, je tam ještě? Jakmile je bez okysličování a byl-li řádně zašpiněnej, tak máš zdroj hniloby odhalen. Teplotu zvedni na 26st a jestli máš možnost, klidně i zaveď jemný vzduchování, pokud ne, tak pořádný čeření hladiny.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 13:56 Bacoun Re: romant
PH 7,5.Ne to tam byl původní molitan.Nový jsem osadil 3 dny po prohrábnutí,ale ten starý menší jsem nechal v akváriu ani jsem ho nevyndaval.Je tam i 5 pancéřníčků skvrnitých(odhad 2,5 cm,asi už je tam přerybněno)
Teplota 23 ° C
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 11:41 R Muž romant [27982] Re: Bacoun
Ten biomolitan byl vyměněnej komplet v momentě kdy jsi prohrábnul to dno? Jaká je teď v akváriu teplota a Ph? Osádka jsou jenom ty neonky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 11:18 Žena Xlienka [276] - AmerikaRe: Bacoun
spíše bych zkusila dva krát denně, ale jde měnit i větší objem, 24 hodin my přijde jako relativně krátká doba na takový nárůst NO2, pokud se neděje něco nestandartního
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 11:11 Bacoun Re: Xlienka
Ok.Díky za postřeh.Zkusím ho ještě pořádněji prohlédnout.Jak je to myšleno.Přitlačit na výměnu.Měnit větší objem tzn.1/2 vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 11:06 Žena Xlienka [276] - AmerikaRe: Bacoun
v tom případě bych na těch výměnách vody ještě klidně přitlačila a prohlédla zda v akva něco někde nehnije
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 11:01 Bacoun Re: NHKG
Díky za radu.Zkusím to opatrně s tím krmením,ale mám tam i panceřníčky, takže jim něco na dno dát budu muset.

Vodovodní vodu jsem měřil(ne denně, pouze 2x ob den).Ani jeden test se mě nezabarvil.Zkusil jsem testy i přes destilovanou vodu koupenou v lékárně a to samé.Testy se vůbec nezabarvily.Měřil jsem i NO3 a to mě ukazuje 20 mg/l jak ve vodovodní tak i v akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 10:56 Žena Xlienka [276] - AmerikaRe: Bacoun
přikláním se taky ze změření hodnot vstupní vody, ale taky bych již reagovala přidáním třeba zeolitu, ty rybky jsou chudáci a tohle trápení si opravdu nezaslouží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 10:48 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Bacoun
Měříš to NO2 i ve vodovodní vodě? Měnil bych dál vodu a začal velmi opatrně krmit ryby 1x ob den. Tím opatrně myslím to, že dávka musí být tak malá, aby ryby vše hned sežraly a nic nespadlo na dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2016 10:38 Bacoun Re: Bacoun
Tak hodnota i po 5 dnech každodenní výměny 1/3 vody stále stejná N02 0,25 mg/l.Koupil jsem i druhý test(Salifert),abych porovnal s testem od Rataje.Hodnoty se shodují.Ryby jsou bez potravy a nevím,jak to dlouho ještě vydrží.Po dechu nelapají,nejsou u hladiny ani po ránu, plavou normálně. Zatím žádný úhyn.
Je mně jasné,že pro ryby nejsou tyto hodnoty dlouhodobě dobré.Mám ještě vydržet s výměnami vody,nebo bych měl zkusit použít sera toxivec.Má to vůbec cenu.Nejsou to vyhozené peníze.Díky moc za radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2016 19:06 Muž Petan26 [59] - Jezírkové rybyRe: Horác
Tři. Jedná tříletá,teď naměřeno 12cm (počítáno od tlamy po začátek ploutve, :-) ), dvě cca 10 měsíční, 6 cm. Musím teda říct, že vodu měním týdně tak, že nejprve zvonem odkalim celou plochu dna, a potom zbytek, celkem cca 1/3 , odsaju hadicí. Tohle asi nese taky své v souvislosti s množstvím no3. Možná bych měl posunout interval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.05.2016 12:14 Muž Horác [3942] Re: Petan26
Ano je :o) ... málo dusitanů = málo dusičnanů ... Jenže závojnatka je závojnatka ... nejde jen o množství (okem viditelných) výkalů ... Například podstatnou část amoniaku vylučují ryby žábrami ... a úroveň metabolismu ryby (a tedy i množství vylučovaných odpadních látek) roste s velikostí těla exponenciálně (rovná se hodně rychle :o) ... P.S. Mimochodem, kolik je tam vlastně těch závojnatek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2016 12:01 Muž Petan26 [59] - Jezírkové rybyRe: Horác
Já si ze své pozice začátečníka myslím, že produkce odpadu versus objem akva a osazení není bůh ví jaká, proto kde není moc NO2 a NH4 nemůže být moc NO3, je to správná dedukce?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2016 11:58 Muž Petan26 [59] - Jezírkové rybyRe: Horác
:-) OK takže ten Clearmax jo?! Zítra mám plánované čištění předfiltru, tak na zkoušku ten Clearmax vytáhnu... To by bylo ale příjemné zjištění, že něco funguje jak má... Jinak ten clearmax je tam dejme tomu jako začátečnický tah, když si přečtete jeho specifikaci je tam daleko víc věcí co by měl umět, všichni totiž psali o katastrofě, tak sem se zařizoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2016 11:56 Muž Horác [3942] Re: Petan26
Tak ono echinodory jsou celkem slušný žrouti živin ... ale že by to dokázali stáhnout na nulu, to se mi nezdá ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2016 11:52 Muž Horác [3942] Re: NHKG
ad filtrační náplň Clearmax - Tak tohle mě teda nenapadlo :o) ... Když si do filtru dám něco, co pohlcuje dusičnany, tak se pak nemůžu divit, že tam žádný nemám smich ... Ale možná to nevěděl (?) ... mně se o tom Clearmaxu nic kloudnýho najít nepovedlo ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2016 11:49 Muž Petan26 [59] - Jezírkové rybyRe: NHKG
Minulý měsíc, jsem krátce měřil pár dní 30 mg NO3 ale pak už zase nic... Chybu měření vylučuji, ty testy jsou přesné, mám k dispozici dva oficiální rozbory z nichž jeden z Hygieny (z kohoutku mi teče voda na hraně s normou) a Sera ty rozbory kopíruje.
Hodně se rozjeli Echynodory a pořád jedou, ale i ostatní rostliny, naproti tomu jede i roducha a další zelená řasa :-) Proti ruduše jsem vyzkoušel poslední měsíc, mechanické odstranění, přitlačil jsem na výměně vody, vypral jsem molitan na atmanu a stáhnul proud ale bohůžel nezabralo z tohoto nic .
Něco je tam špatně ale ještě nevím co.
JBL funguje perfektně, po výměně 1/3 vody, okamžitě vyskočí NO2 a NH4 (indikace jednal dle rybek ale i testů) a do 24 hodin nejprve odbourán NH4 a poté NO2. Ale NO3 nikde :-)
Díky za názory ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.05.2016 11:39 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Petan26
Ve kterém akváriu? U závojnatek: rybicky.net/nadrze/24420
Máš tam náplň Clearmax? Ta by měla dusičnany pohlcovat. Takže to bude ní.

Další, ale velmi nepravděpodobné příčiny můžou být:
1. Chyba měření
2. Denitrifikace
(3. Rostliny - těch je málo na nějaký efekt)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2016 11:33 Muž Horác [3942] Re: Petan26
Buď je všechny sežraly rostliny (pokud se jedná o to akvárko se závojnatkama a s těma pár rostlinama, tak to asi není tenhle případ) ... nebo je něco s testama ... Máš možnost to vyzkoušet na nějakém kontrolním vzorku (destilka + přesné množství dusičnanu)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2016 11:33 Muž konrad [45] Re: Petan26
Rastliny všetko spotrebovaly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2016 11:27 Muž Petan26 [59] - Jezírkové ryby
zdravím vespolek, nějaké vysvětlení proč po 3 měsících nenaměřím žádné NO3? Testuju Sera kapkama a vše na nule (NO2, NO3, NH4) děkuji

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 12 13

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 17094x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14209-dusicnany-a-dusitany?od=101