Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Dusičnany a dusitany

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 12 Přejít na další stránku   1  
Dusičnany a dusitany
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2010 18:55 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: pepik
Když nemáš jinou možnost,neřeš to,nebo řeš,ale počítej s osmózou,kolonou,nebo,jak jsem byl poučen od Haimdola,selektivními iontoměniči.Jde také o to,co chceš odchovávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2010 13:16 Muž pepik [6] Re: Romy
Protoze bydlim na samote :-),a jina voda tu nejni :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2010 12:27 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: Silent
No,jo,jak to nepotřebuji,jsem sto let za opicemi... hmm :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.10.2010 12:13 R Muž Silent [5949] Re: Romy
Dnes jsou už na trhu i selektivní iontoměniče, které odeberou z vody jen např. NO2, NO3 a PO4.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2010 12:13 Žena annis [21] Re: pepik
My máme vstupní 50mg/l ..pro zakládání akvária nic moc..já si na pomoc do akvárka dávám Pistiu.Je pravda,že rychle zarůstá hladinu,ale dá se udržet v rohu a mladé odštipovat.Přichytím ji vlascem na nejtemnější místo akavárka,nikam pak necestuje ani nestíní.Dobrá je také Hydrocotyle leucocephala-rychle se žene nahoru ,pak se plazí po hladině -opět se dá přichytit vlascem a vést ji po okraji..Někde jsem četla,že rostlinky s kořenovým systémem pod hladinou berou živiny ostatním rostlinám.Nevšimla jsem si,že by ostatní nějak strádaly-pravda ale je,že pravidelně hnojím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2010 11:40 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: pepik
Snížit je můžeš rychlerostoucími rostlinami,odstranit syntetickými pryskyřicemi (iontoměniči),ale tady se toho odstraní poněkud více.Norma pro pitnou vodu je max.50 mg/l,jak je možné,že máte doma víc?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2010 11:33 Muž pepik [6] Re: navik
Jenomze ja ty dusicnany mam v te vode co tece z kohoutku,s tim se asi neda nic delat co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.10.2010 09:04 Muž navik [908] - SumciRe: pepik
Ano, mohou a také mají negativní vliv na růst a vývoj plůdku při vyšších koncentracích. Proto se doporučuje mj. pravidelná výměna vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2010 09:00 Muž pepik [6]
Dobry den,chtel bych se zeptat jestli muzou mit dusicnany negativni vliv na rust a vyvoj malych rybek(dania),mame jich ve vode nad 50mg.dik

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 23:37 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: Eff
K jednomu akvárku už také táhnu kořínky ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 23:30 Muž Eff [417] - RostlinyRe: PaDa
Z týden tak dva tři centimetry. Takovej pijan to zase není. Přece jen je to lijána a nějaká ta vzdušná vlhkost nad 4 akvárkama bude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 23:26 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: Eff
Ale když jsi týden pryč, tak je bez vody :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 23:17 Muž Eff [417] - RostlinyRe: Petr5
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Jedno akvárečko mi tak funguje. Takové "načural" žijící si vlastním životem. Mohu potvrdit že dusičnany se držely kolem 10 mg/l i při populační explozi gupek.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 22:56 Petr5 Re: smik
Chtel bych to jen vyzkouset.Nekde jsem o tom cetl,tak pro zajimavost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 22:44 smik Re: Petr5
Řek bych, že může. Někde jsem četl o fikusu a jeho ponořených koříncích do vody, ale zkušenost nemám.
Jen tak pro zajímavost. Proč to chceš dělat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.03.2010 22:43 Muž Eff [417] - RostlinyRe: Petr5
Ano. Například kořeny monstery si NO3 poberou docela dost. Prakticky každá nejedovatá pokojovka, kterou je možno pěstovat hydroponicky bude fungovat, má výhodu - není limitována CO2 jako vodní rostliny a světla má dostatek podle umístění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 22:01 Petr5
Zdravim. Chci se zeptat jestli jdou dusicnany odbourat i pomoci pokojovych kytek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 21:29 smik Re: Johan
Amen :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 21:23 Žena Sirah [11] Re: Johan
no, proste me zajimalo jak to maji ostatni a nakolik je to spatne :)
Akvarium si urcite zarust necham, ale ono uz je celkem zarostle :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.03.2010 21:21 smik Re: milous
GSA (green spot algae) GDA (green dust algae) :-)
No na testy se moc spolehnout nedá pokud se aspoň nenakalibrují. Já jsem spíš zastánce dodávky živin do akvária v známých dávkách a nespoléhat se na nějaké náhodné zvyšování nebo snižování něčeho.
Zahraniční zkušenosti ukazují, že ani nadbytek fosforu nebo NO3 nezpůsobí řasy pokud je v akvárku dostatek volného CO2. Pravděpodobně není rozhodující ani poměr jednotlivých prvků. Jde o to aby podle Liebigova zákona se stalo limitním prvkem světlo. Problém je většinou s CO2, protože to se vůbec nejobtížněji měří. Metodika měření CO2 kterou uznávám je tady tuším popsaná.

No ale to už jsem hodně OT
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 21:15 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Sirah
Opravdu bych to neřešil. Prostě si nechte zarůst akvárium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 21:09 smik Re: Sirah
To je problém všech testů. Vesměs měří hodnoty možná jsou nebo nejsou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 20:36 Muž milosak [66] - RostlinyRe: smik
Je mně to už trochu jasnější,viz Váš příspěvek o GSA a GSD,problem,ale je,že ostatní prvky např.
fosfor jsou obtížně měřitelné a s tím souvisí i jejich dávkování a případné předávkování.
Co jsem koukal tak test např od Rataje zjistí jestli P ano či ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 19:13 Žena Sirah [11] Re: smik
dalsi moznost muze byt to, ze muj test (Esha - papirkovy) nemusi byt treba uplne presny...Je tam velke rozmezi v hodnotach dusicnanu, podle barvy...0 - 25 - 50 - 100 atd...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 19:03 smik Re: milous
někteří akvaristé uvádějí držet NO3 v rozmezí 5-30 mg/l. Není to ale jen o NO3, alébrž i o jiných makro a mikro prvcích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 18:36 Muž Luminus [3] Re: Sirah
Mě No3 kleslo z 20mg/l před čtrnácti dny asi na 10mg/l. Zřejmě to dělá Najas guadalupensis kterou mi už zarostla půlka akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 18:35 Muž milosak [66] - RostlinyRe: Sirah
Tak to je můj případ. :-)
Osvětlení 0.8W/l sycení CO2 málo rybek a středně zarostlé AK.
NO3 neměřitelné,teď jsem týden přidával KNO3 a zítra provedu kontrolní měření.Rozdíl jsem již pozoroval
na zmizení přisedlé řasy.
Zajímala by mě nějaká přibližná hodnota NO3 pro správný růst rostlin bez přisedlé řasy.(tečky obtížně
odstranitelné)Chápu,že asi každý bude mít na věc jiný názor.Co jsem se koukal po fungujících
prezentacích v rostlinných AK,tak bych si tipnul něco mezi 20-30 Mg ?? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 17:03 Žena Sirah [11] Re: smik
tak diky, trochu si me uklidnil :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.03.2010 16:47 smik Re: Sirah
V nepřerybněném akváriu s prosperujícíma rostlinama, rozumným osvětlením a syceným CO2, klesne NO3 na takovou úroveň, že může být nutné jeho přidávání.
Moje zkušenost s běžnými rybami čeledi Characidae (tetřičky), je taková, že jsem na nich nepozoroval žádné negativní vlivy NO3 kolem 50mg (měl jsem také). Přistupovaly do tření stejně ochotně jako ve vodě výrazně lepších parametrů a oplodněnost v podstatě stejná. Co se týče chovu tak v zarostlé nádrži, správně udržované s velmi vysokou tvrdostí i NO3 se nic zvláštního nedělo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 16:39 Žena Sirah [11] Re: smik
ano, vim, ze to neni zadna tragedie...ale rada bych pro rybky (a rostlinky) to nejlepsi :)
No a zajimalo me, jak jsou na tom ostatni a zda ta koncentrace dusicnanu casem klesne...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 16:34 smik Re: Sirah
Pokud nechceš chovat odchytové ryby, případně choulostivé krevetky tak bych si s dusičnany takovou hlavu nedělal. Aspoň tam momentálně nemusíš lít pro rostliny KNO3 :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 15:32 Žena Sirah [11] Re: Silent
diky za odkaz :) prostuduju ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 15:31 Žena Sirah [11] Re: xOB
mam v akva: hydrophila corymbosa, sagittaria subulata, rotala rotundifolia, vallisneria gigantea a echinodorus bleherae(plus jeste alternanthera rosaefolia, vim, ze potrebuje vice svetla, ale ta mi prisla k objednavce gratis, zatim zije a dokonce i roste...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 15:28 R Muž Silent [5949] Re: Sirah
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 15:27 Muž xOB [83] - CichlidyRe: Luminus
Okrehek bych tam vzhledem k slabemu osvetleni nedaval, zbytecne by ho jeste snizila.
Staci dotat, co nejvice rychle rostoucich rostlin, treba nejaky stonkovky, ruzkatec. Sice taky roste u hladiny, ale nestini tolik co okrehek, ci jine plovoucky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 15:21 Žena Sirah [11] Re: Luminus
teoreticky mozna ano...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 15:17 Muž Luminus [3] Re: Sirah
Někde jsem četl, že obsah dusičnanů sníží okřehek na hladině.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 15:12 Žena Sirah [11] Re: Sid
jedine co tam pridavam je raselinovy vyluh Torben
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 15:08 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Sirah
Dobrá idea! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 15:06 Žena Sirah [11] Re: Sid
rostlinek mam cca 35 na 112 l akva...pomalu, ale jiste se rozrustaji, nektere rostou docela i rychle...
nejakou chemii bych tam davala nerada...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 15:00 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Sirah
Ideálně fungujícími rostlinkami.
Existují ale i komerční prostředky na jejich odstraňování z vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 14:44 Žena Sirah [11] – dusicnany a dusitany
Jaké mate hodnoty dusicnanu a dusitanu? Me se standartne drzi NO2 stale na 0, NO3 mam bohuzel stale neco malo pod 50 mg/l Pravidelně měním asi 20 - 25% vody, 1 až 2x tydne. Vstupni voda z vodovodu ma hodnotu NO3 42,9...
Budu mit u dusicnanu stale tak vysokou hodnotu? Daji se nejak snizit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2008 00:06 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Sid
;-) palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   05.01.2008 00:01 Sid Re: Johan
Klidně narážejte! :-D Já mám ve zvyku nasazovat rybky poměrně brzo... (Ale snažím se mít při tom NO2 pod kontrolou! :-D (Aspoň trochu. ;-)

Samozřejmě máte pravdu, že ideální je vysazovat rybky do akva s uzavřeným koloběhem dusíku, kde dobře rostoucí rostliny (ve spolupráci s bakteriemi! :) udržují obsah N-látek na takové úrovni, že je třeba i nutné tyto N-látky uměle do akva dodávat.
Přesto je nezbytné si uvědomit, ža i do takového (zajetého) akva je třeba další producenty N-látek přidávat postupně! Jinak by mohlo dojít k narušení vytvořené rovnováhy - systém se musí přizpůsobit zvýšenému přídělu NH3/NH4 bez ohledu na to, jak dlouho funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.01.2008 23:22 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Sid
klidně slovíčkařte.. tak já spíš myslel dávat ryby až do zajeté nádrže ("čili kde už jsou ujmuté rostliny a pěkně se rozrůstaj") a né tam ryby mrskat po deseti dnech.
proč vlastně v nezajeté nádrži snižovat no2, když by se tam ryby strkat neměli? co takhle kdyby si člověk na vysazení ryb počkal a né se snažil je tam co nejdřív dát. (není narážka na vás)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.01.2008 22:57 Sid Re: Johan
Nechci slovíčkařit, ale svádí mne to. ;-) :-)
není přece jen lepší spoléhat se na dobře zarostlou nádrž
Určitě je dobře (fungujícími rostlinami) zarostlá nádrž výborným pomocníkem při snižování obsahu N-látek. Ale tohoto stavu lze dosáhnout až po nějakém čase, kdy se rozběhnou, (pokud se rozběhnou), potřebné procesy v akva.
Což v případě nově založené nádrže nelze předpokládat. A my se bavíme o možnosti snižování NO2 v nezajeté nádrži ! :-) Takže já bych na rostliny spoléhal až v druhé řadě. V první na nitrifikační, resp. nitratační bakterie.
To neznamená, že bych nebyl stoupencem rostlin - naopak! ;-) Ale mám jakési povědomí, co je třeba udělat, aby se rostliny už v nově zřízeném akváriu mohly na snižování obsahu N-látek podílet. A tak, jak to sleduji, ne každé nově založené akva tyto podmínky splňuje... ;-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 22:29 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: filipsi
tak jako aj bez rostlin by to fungovalo. ale není přece jen lepší spoléhat se na dobře zarostlou nádrž? já to klidně udělám :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 22:24 Muž filipsi [1295] Re: Sid
Tak nejak to tam vidim i ja. O no2 se nepere nic, zajima jen ty bakterie. Takze kdyz uz je (a byt musi), jeho snizeni rostliny nepomuzou. Dostatek rostlin na pocatku muze jen zmirnit a zbrzdit narust no2, ale jak se budou zabydlovat bakterie, dojde k nemu.
Proto u zarostlych nadrzi nevidim jako takovy problem predcasne zarybneni (psst). NO2 a amoniak se nedostanou do "cervenych" hodnot (kdyz je vse s mirou). Kde uz ale nad miru je, pridani kytek nepomuze (myslim). Presto ho doporucim, neuskodi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 22:22 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Sid
mě se spíš zamlouvá vytvořit podmínky a počkat si, až si to vyřešej i rostliny.. ;-) . tak hlavně že výsledek je začas stejnej potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 22:15 Sid Re: Johan
Spěchat se samozřejmě nemá. :-)
Reaguji jen na myšlenku, zda mohou výrazněji pomoci se snižováním koncentrace NO2 rostliny v nově založeném akváriu. A domnívám se, že nikoli.
Tady má podle mne pravdu Filipsi - je třeba vytvořit podmínky a spoléhat na nitrifikační bakterie. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [12] 13

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 17094x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14209-dusicnany-a-dusitany?od=551