Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Dusičnany a dusitany

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Dusičnany a dusitany
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2022 07:58 Muž ajajak [228] Re: lesnipesryšavý
Nemám ty zkušenosti s tímto přístrojem ale ta spotřeba 820W je super. Levněji destilku koupit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2022 07:47 Muž skypi [248] Re: lesnipesryšavý
Záleží, k čemu ten destilák má sloužit :-) - pokud k "vyrobě" destilky do běžného akva k běžnému použití, tak kapacitně i finančně je to myslím nesmysl. Jinak, k běžnému pití ta destil voda taky není, jednak je to chuťově hnus, a jednak je nevhodná i zdravotně (minerální dysbalance, buněčné problémy)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2022 06:52 Muž ajajak [228] Re: Brodys
Mícham podle návodu a aplikuju podle potřeby :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2022 19:40 Muž Lojza007 [1180] Re: lesnipesryšavý
Já ti nevím, nejlevnější RO z Invitalu za patnáct stovek má výkon cca 6l/hod, takže s výkonem 1l/hod a s cenou čtyři tisíce mně to připadá poněkud drahý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2022 19:06 lesnipesryšavý – Destilační přístroj
Ahoj, chtěla bych vědět co si myslíte o tomhle přístroji, jako zdroji destilované vody? www.expondo.cz/…
Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2022 19:03 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Passenger77
Kdybys prošel zdejší články asi bys na nějakou excelovou tabulku narazil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.05.2022 22:48 Brodys Re: Passenger77
Asi každý, ale nejlepší je kalkulačka, protože každý si míchá jinou koncentraci X-)

akvarijni-hnojivo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.05.2022 22:42 Muž kofejn [963] Re: Passenger77
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2022 22:13 Muž Passenger77 [523] - Rostliny – Dusičnan draselný [Sanytr]
Ahoj,
chci se zeptat, zda někdo nezměřil nebo nespočítal, o kolik se zvedne úroveň NO3 přidáním Dusičnanu draselného v práškové formě Sanytru. Například 1g rozpuštěného Sanytru zvýší hodnotu dusičnanů v 10L o jakou hodnotu (nebo v jiných poměrech, které se dají prepočítat) bezprostředně po přidání do nádrže? Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.06.2021 15:14 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sysalka
Rozmysli se, jestli chceš ramirezky nebo hnojení rostlin nejde to moc dohromady. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2021 14:19 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Pavla28
Ahoj, tady se ta diskuze rozjela trochu jiným směrem, ale určitě souhlasím...pár dalších rybek by pomohlo trochu pohnojit kytky ano Ikdyž zrovna Razbory asi moc výkalů nepouští, ale šel bych též touto cestou. Ještě ten Pygmaeus by si také zasloužil min.další dva kamarády :)
Nakonec já také plánuji další nákup ryb, ale čekám, až se rozjedou rostliny a bude definitivně zastabilizováno ;-)
Pak přestanu dávat ten Sanytr a bude mi to (doufám) fungovat, jako starý layout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2021 13:41 Žena Pavla28 [210] Re: Sysalka
A k mojí teorii o větším počtu ryb, aby bylo více "pohnojeno" přírodně nikdo nic?
Mám v 50 litrech 9 razbor klínoskvrnných, jednu ramirezku a šneky.

určitě by si mohla popřemýšlet na přidání razborek, vypadají v větším hejnu lépe a kápla si na to, budeš mít i přírodněji pohnojeno ;-) , protože i malý počet ryb stejně jako přerybnění můžou způsobovat v nádrž problémy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2021 12:25 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Sid
Jen jsem použil informaci z odkazu, nic víc jsem tím nemyslel:
...může být mikrobiálně kontaminováno.
Určitě v tom rozdíl bude a zdravotnická bude čistější, ikdyž technologická se tomu může blížit, pokud narazíte na lepšího výrobce.
Dále nemá smysl diskutovat, nejsem odborník a slyším na věcné argumenty odborníka nebo zkušenosti. Já používám RO, pokud má někdo dobré zkušenosti s destilkou, tak s tím nemám problém. Já bych se technologické destilky bál, ale je to můj osobní názor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2021 11:57 Žena Sysalka [277] Destilka
Děkuji všem za vyjádření!

Ryba se mi dneska zdá o trošku lepší, takže raději přestávám cokoli přidávat, než se to zlomí. Ať už to bude dobré nebo špatné.

O čistém KNO3 vím, mám ho už v košíku pro další plánovaný nákup z internetové akvarkstiky. A do budoucna budu míchat buď ve "správné destilce" nebo v menším množství a kohoutkové. K tomu pořídím lepší testy.

A k mojí teorii o větším počtu ryb, aby bylo více "pohnojeno" přírodně nikdo nic?
Mám v 50 litrech 9 razbor klínoskvrnných, jednu ramirezku a šneky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.06.2021 11:29 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Passenger77
... ano, technická destilka je kontaminovaná. Musela by být dělaná pro zdravotní a potravinářské účely...
V tom odkazu máte vysvětleno, jak se vyrábí destilovaná voda pro lékařské účely, (opakovaná destilace ve skleněných nebo nerezových destilačních přístrojích), a jak "destilovaná voda pro technické účely".
Ten název je zavádějící, protože pro druhou variantu platí, že se nevyrábí destilací, (ve velkém finančně neúnosné), ale deionizací pomocí iontoměničů a/nebo demineralizací pomocí RO.
Její "čistota" nedosahuje úrovně té pro lékařské účely, ale může se jí blížit; toto záleží od technologie výroby a kvality použitých zařízení (iontoměničů, membrán RO...).
Kvalitní "destilka pro technické účely" se IMO vyrábí procesem: sedimentační filtrace -> iontová výměna -> sterilizace pomocí UV-C, (případně ozonizace) -> reverzní osmóza.
Možná existuje i státní norma pro tuto "destilku" podobně, jako pro destilovanou vodu pro lékařské účely - ČSN 68 4063. (Tedy... pokud ještě tato norma platí... :) ) Můžete zkusit pohledat.
Ke kontaminaci čehokoli, tedy i diskutovaných vod, může samozřejmě dojít, je to jen otázka "zacházení" s nimi, od skladování po manipulaci...
Co si pod kontaminací, kterou zmiňujete, představujete vy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2021 08:15 Silviebaris Re: NHKG
24.10.2017 DavFM napsal..
Už jsem se setkal i s destilkou, která měla vodivost cca 40 mikro, byla to pouze odvápněná voda. Pro auta a žehličky to stačí, tam jsou problém právě ty usazeniny vápníku, pro akvaristiku nepoužitelné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2021 07:45 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: NHKG
Technická "destilka" je vyrobena metodou reverzní osmózy
No právě dle toho odkazu to tak není... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2021 07:34 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Passenger77
Technická "destilka" je vyrobena metodou reverzní osmózy, používám jí bez problémů, ale pravá destilovaná voda to není...
Sanytr je KNO3 s příměsemi. Není lepší koupit čisté kno3? Neníní moc drahé a je dost obchodů co pošle balík. Já se snažím kupovat čisté látky, v příměsech může někdy být něco nebezpečného.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2021 07:24 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Silviebaris
No já jsem to kdysi tady taky někde četl, ale už si nevybavím, z jakých to bylo důvodů (já destilku nepoužíval nikdy). Sysalka musí zapátrat sama nebo to ještě někdo tady třeba dovysvětlí ;-)
EDIT: Díval jsem se na ten odkaz až teď a ano, technická destilka je kontaminovaná. Musela by být dělaná pro zdravotní a potravinářské účely a ta se běžně neprodává (možná v lékarně?)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.06.2021 07:11 Silviebaris Re: Sysalka
Nedávno to řešily na FB a někdo tam psal,že technicka do akvária vhodná není,tak nevím.. www.steril.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2021 23:16 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Roger
Pravda, já mám ještě ze vstupní ředěné vody dalších cca270mg/týden, tzn. 500+270 dohromady, tak asi začnu přidávat Sanytr obden, ať to nepřeženu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.06.2021 22:42 Muž Roger [1873] Re: Sysalka
No v prvé řadě Ti poradím koupit kvalitní test, tyto testy nejsou dobré ani na vzdálený odhad ;-) z testů doporučuji Sera či JBL obojí v kapkové formě, klidně se ti může totiž stát, že Ti ukazuje 10mg/l a přitom tam můžeš mít mnohem více jelikož ty testy jsou k ničemu ;-)
K rybám, nevím, snad Ti poradí někdo erudovaný, ale já mám například Sewelie (citlivé na chemii) a sanytr leju 1x týdně cca 15mg/l (ale ředím to s vodou z vodovodu která je chudá na NO3) a všichni jsou ok, v ostatních akva i crystalky byly a jsou ok.
U tebe možná souhra náhod kdo ví, já se Sanytrem mám dobré zkušenosti, akorát si dát pozor na hladinu draslíku, jak se to začne se Sanytrem přehánět pak se snadno předávkuje draslík a to rostlinky nemají v lásce :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2021 22:41 Žena Sysalka [277] Re: Passenger77
Ano, technologická, ale postup výroby destilované vody je snad jenom jeden (?) a moc pak nechápu to rozdělení na technologickou a netechnologickou. Nějak mě nenapadá čím by musela být kontaminovaná (což by neměla) aby mi v aplikované množství 3,5ml za týden zabila 1 rybu.
Asi to NO3 něco úspěšně pobralo? Ona třeba salvinie, která tam byla už jenom v jednom exempláři o 6-ti lístcích, poskočila na desetinásobné množství.
I když to tak počítám (snad dobře, jsem na mateřské a už mi to moc nemyslí smich ), tak ono by to +- měly sedět ty hodnoty. Ty tam dáš 0,5g týdně a já 0,25g.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2021 22:14 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Sysalka
Ahoj, zajímavé, já tam mám na 30L nastaveno dávkování Sanytru v koncentraci 0,5g/21ml/týden v 7 dávkách a dostal jsem se na NO3=25mg/L po týdnu z 0mg/L. Mám tam krevety, šneky, malé Pancéřníčky pygmeje a nic nepozoruji. Naopak choulostivé krevety se rozmnožují. Jen mě tak napadá, nemůže být problém s tou (technologickou ?) destilkou? To není to samé, co reverzní voda...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2021 22:12 Žena Sysalka [277] Re: Silviebaris
Rozumím ti, taky se to tak snažím vést. Tohle mi ale přišlo jednoduché a blbuvzdorné...
Je mi líto rybky, byla krásná. Tím, že jsem od začátku začala hlídat hodnoty vody, jsem byla v klidu, že ji nemůžu ublížit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.06.2021 22:04 Silviebaris Re: Sysalka
Tak to ti neporadim,ja už tam neliju raděj nic,čemu se nedaří vyhodim,a zkusím jiný,nemám na to nervy a ani hlavu..
Třeba někdo přidá lepší názor a poradí ti.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2021 22:01 Žena Sysalka [277] Re: Silviebaris
Hm, to mám radost...

Lze nějak "přírodně" zvýšit hodnotu dusičnanů? Např. přiměřeně zvýšit počet ryb k velikosti akvária, aby bylo více nakadíno?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2021 21:50 Silviebaris Re: Sysalka
Mě diky sanytru pošly všechny.. :-( nesnašej chemii..bohužel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2021 21:11 Žena Sysalka [277] – Sanytr a vliv na ryby
Cca týden taky používám Sanytr, namíchaný s destilkou 500ml/35g, dávkovaný denně 0,5ml. Rostliny poporostly.
Podle papírového testu teď (Tetra 6v1) NO3 10mg/l a NO2 neměřitelné. Ostatní hodnoty v normě.

Může mít nějaký velký vliv na cichlidy? Můj samec ramirézky (nádrž Rybáci) poslední dny nežere a do zítra bude asi po něm, i když si dneska dal pár kousků koretry (ze zmraženého). Jiné změny se v nádrži nekonaly, od doby co to s ním jde z kopce. A bylo to rychlé... :-( Ostatní ryby v pořádku a žravé jako obvykle.

PS: Pokud dotaz spadá spíše do fóra o cichlidách, tak poprosím o přesunutí dotazu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.05.2021 17:43 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Passenger77
Tak o kapkových testech se říká že jsou orientační u papírků to bude +-autobus. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2021 16:07 Muž Roger [1873] Re: jakaf
Používám po zkušenostech výhradně Sera nebo JBL, obojí kapkové formě ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.05.2021 15:03 Muž jarovo [1695] Re: jakaf
Je to presne o tom koľko si ochotný za test zaplatiť a akú výpovednú hodnotu testu potrebuješ. Rozdiel je v "orietačne" a "presne". Pár informácií a skúseností od akvaristov nájdeš aj tu rybicky.net/vyrobky/p32. Ja používam testy od JBL - sú drahšie, ale podľa mňa spoľahlivejšie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2021 14:43 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: jakaf
Ahoj, já to měřím orientačně papírkovým testem, konkrétně tímto:
uprava-vody-testy.heureka.cz/…
Ale nedělám si samozřejmě iluze o přesnosti, je to orientační pro "běžného" akvaristu, který si potřebuje udělat základní obrázek o hodnotách vody. Výhodou je, že tento mají za slušnou cenu v Hornbachu, pokud ho máš v dosahu. Ale je jich mnoho, jak psal Jarovo.
Taky se dá vycházet z hodnot vodárny, pokud používáš kohoutkovou, ale zveřejňují na webu většinou jen některé parametry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2021 14:29 Muž jarovo [1695] Re: jakaf
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2021 14:24 Muž jakaf [92] - Xify a paví očka – dusitany
Nazdar lidi,jak,nebo spíš čím měříte ty dusičnany a dusitany ve vodě?Mohu prosit o radu,nebo odkaz na nějaké test sady?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2021 14:15 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: vaclav
Ahoj Václave,
po týdnu dávkování Sanytru jsem se dostal s NO3 na 25mg/L a to je myslím fajn hodnota, při které mi nerostou moc řasy a zároveň nehladoví rostliny (zdají se mi teď vytálnější).
Můžu tedy toto řešení jen doporučit :-)
Díky za tip
David ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2021 17:38 Muž simonsen [14] Re: vaclav
Fotka k příspěvku Mne tiež stúpal draslik tak som to vyriešil davkovaním síranu draselnľho a dusík som dodával kvalitnou a vysokočistou močovinou rozpustenou v destilovanej vode.Kupovanou na benzinovej pumpe. Volá sa to AD BLUE. Leje sa to do nákladiakov :) Keby stoho niekoho brali mdloby treba si o tom niečo prečitať :) Rastlinky rastú ako blazon hlavne echinodory
Edit: Akva má rozmer 60x30x30 akva je len pokusné kým pride niečo velké 200x70x70 :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2021 16:24 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Silviebaris
Ano Silvie, určitě to je taky možnost. Mám pipety i stříkačky, ale stejně bych to musel někde namíchané skladovat. Takto si můžu vybrat, čím to tam budu ládovat a ta dvacka za to mě nezabije ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2021 16:18 Silviebaris Re: Passenger77
palec
A nebyla by lepši injekčni střikačka,já s ní davkuji všechno..je to přesnějši,vim,kolik natáhnu.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2021 15:58 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Sysalka & ostatní
Ahoj, tak jsem se dnes po očkování zastavil v Teta a prodavačky na mě zíraly s otevřenou pusou a tvrdily, že Sanytr nemají. Když jsem řekl, že mi to známí tvrdili z nekolika zdrojů, tak 3x oběhly Tetu a našly to smich Prý jsem první, co to tam kupuje (je to novější obchod, tak tomu i věřím).
Ovšem překvapivě došly dávkovače :-D Naštěstí jsou vedle domácí potřeby, tak jsem tam sehnal dávkovač na mýdlo. Celkově tedy 40,-Kč investice.
Dnes to namíchám a budu konečně dokrmovat kytky hop
Všem díky za pomoc palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.05.2021 23:30 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Passenger77
S dusíkem si do akvária dodáš většinou pokud jde o sanytr neboli KNO3 i draslík, a to poměrně dost velké množství. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.05.2021 22:17 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Passenger77
...Dusičnany, je s něčím jeho hodnota svázaná?...
Není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2021 21:50 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: vaclav
Ještě mě tak napadlo...když mi chybí v akváriu Dusičnany, je s něčím jeho hodnota svázaná? Myslím to tak, že když chybí NO3, pravděpodobně bude chybět i draslík (například)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2021 20:45 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sid
Tak v Tetě sanytr prodávají normálně pokud by někdo chtěl vyrábět výbušniny čistý KNO3 jde sehnat taky jednoduše. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2021 20:44 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Silviebaris
Jak jsem říkal, jsou to klasické neřetězové drogerky, kde člověk sežene obvykle všechno :-D
Do Tety nechodím, ale samozřejmě i tento řetězec tu máme, tak se tam mrknu při nejbližší příležitosti.
Díky za tip ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.05.2021 20:43 R Muž ctibum [6870] Re: Passenger77
Teta a PeMi, tam jsem vždy sehnal...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.05.2021 20:24 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Passenger77
...přišlo od státu nařízení, že se (sanytr) nesmí prodávat, ale zdůvodnění nevěděli. Místo toho mně nabízeli podobný přípravek (jméno jsem zapomněl), ale ten byl se solí na uzení, tak jsem ho nevzal...
Stát má asi strach z možnosti, že se národ namíchne a začne podomácku ve velkém vyrábět výbušniny. :)
Ale udělal jste dobře, že jste nevzal tu sůl na uzení - velmi pravděpodobně vám nabídli tzv. "rychlosůl". S tou byste to nevyhrál - jde obvykle o směs dusitanu sodného, chloridu sodného, příp. dalších složek. A to určitě nechcete... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.05.2021 20:17 Žena Sysalka [277] Re: Passenger77
Podle netu i drogérie Teta a měl by být skladem.
Taky se na něho chystám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.05.2021 19:47 Muž PetrO [752] Re: Passenger77
V Králově poli

drogerienovy.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   21.05.2021 19:46 Silviebaris Re: Passenger77
Kukni na net,tam ho prodavaj..jinak ho mam doma,dva ty pytlíky,tak kdybys měl cestu.. ;-) Jinak nevim v jaky drogerii jsi byl,ale v Tetě ho maj,teda u nás..

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 12 13

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 17094x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14209-dusicnany-a-dusitany