Čerstvě založené akvárium - problém
Je to smutné. Tolik odkazů, tolik textů pro začátečníky...
Já jsem si netroufl založit akva, aniž bych si něco nenačetl, a to jsem o tom už hodně věděl. A vypustit rybky tak brzo? O mě říkají že riskuju a to je tam dávám až po týdnu! Ale do jinak vypadajícího akva...
Co poradit? Jako vždy, stále to samé. Založit prezentaci, ať víme bližší info o akvárku. Jinak více rostlinek (rychlerostoucí stonkovky), rybičky dát po měsíci, a to nesmí být vidět v akvárku problém! Za dva dny se akvárko nesrovná...
Chce to čas, nasadit mnohem více rostlinek a pomalu se loučit s těma rybkami, co tam už jsou.
Starší reakce
Phoebs napsala: Je to tohle?
To je výpis z webu PVK? Pokud ano, tak moc neřekne, uvádí tam průměrné hodnoty, neříkají, jak k nim došli a přitom voda v Kobylisích je úplně jiná, než třeba v Braníku (Káraný vs Želivka)
Řasa odsáta, akvárium zatemněno, UV lampa zapnuta a testy objednány. Děkuju za pomoc, ozvu se pak s výsledky
Jo, je. Nic dramatického. Nějaké ty dusičnany (nemusíš hnojit dusíkem), trošku nadměrná převaha vápníku nad hořčíkem, a jako obvykle chybí důležité údaje o fosforu a draslíku.
Jednou z příčin sinic někdy bývá takový či onaký poměr dusíku k fosforu. Pokud budeš pořizovat testy, uvaž test na fosfor - napoví.
Souhlasím se zatemněním a spuštěním UV lampy, ještě bych do filtru dal nějakou vatu nebo tkaninu. Tu bych tam ponechal (musí se často měnit) ještě nějaký čas po té zatemňovací kúře.
Je to tohle?
Vyžádej si rozbor vody od vodárny. Někdy je to na jejich webu, jindy stačí kontaktovat e-mailem a pošlou. Je to jejich povinnost.
To řekne přinejmenším tolik, jako testování vody.
Tu UV lampu při tom zatemnění zapni.
Vodárna říká měkká voda 1,13mmol/l, pH 7,7-8,5. Koupím teda nejdřív ty základní testy, abych zjistila, v jakém je to stavu.
Sinice tam určitě je, byla jsem 14dní pryč na začátku listopadu, takže se to v mojí nepřítomnosti rozbujela. Odsávám jí pryč, ale vrací se, tak zkusím zatemnit.
Filtr mám externí SUNSUN HW702B s UV lampu, kterou teda nemám zapnutou pořád. Zatím jsem s ním nedělala nic, kromě přidání bakterií na začátku.
Co akvarista, to názor. Budeš si muset vybrat.
Já tam nedostatky živin moc nevidím. Samozřejmě pomůže, pokud si opatříš rozbor vody.
Je na to špatně vidět, ale sinici tam asi máš, v tom s Václavem souhlasím. Ale nedostatek živin nemusí být vždy příčinou výskytu sinice.
Já bych ve Tvé situaci skončil s odkalováním, odsával opravdu
jen řasy a sinice, a snížil obsah organických látek ve vodě. Jakou tam máš filtraci a co s ní děláš?
Zjisti si ve vodárnách co tvoje voda obsahuje, pokud tedy nemáš vlastní zdroj. Pokud budeš kupovat nějaké PMDD nejlépe po jednotlivých sáčcích, tak by jsi si měla vybrat Dusičnan draselný (KNO3), Heptahydrát síranu hořečnatého (MgSO4x7H2O), Dihydrogenfosforečnan draselný (KH2PO4) a třeba Tenzo cotail. V klasických balíčcích PMDD je jen 6 g KNO3 a to je hrozně málo. Nebo si kup něco hotového ale dávej pozor aby jsi tam měla všechno tohle obsažené. Asi to nebude vše v jednom.
Díky, pořídím a zatemním.
Dropchecker mám.
Budeš muset začít hnojit protože těch pár rybek co máš to neutáhne a ve zdrojové vodě toho také zřejmě moc není. Kup si testy aspoň na NO3 PO4 a hnojivo PMDD+ Pokud nemáš čidlo na CO2 (dropchecker) tak si ho kup. Máš tam hodně sinice tak odsaj ji co nejvíc doplň vodu a aspoň na 5 dní zatemni akvárium.
rybicky.net/forum/9608-rasy-a-sinice Dobrý den. V září jsem se stěhovala a rozhodla jsem si založit nové akvárium (ve starém bytě jsem měla akvárium 80l, které fungovalo cca 5 let). Koupila jsem nové akvárium 128l, substrát, techniku, rostliny a akvárium na začátku září založila. Jediné, co jsem přidala byly bakterie do externího filtru. První měsíc vše fungovalo bez problémů, rostliny se začaly rozrůstat..poté se pomalu začala objevovat hnědá řasa, snížila jsem dobu svícení na 8hodin. Růst hnědé řasy se o něco zmírnil, ale začala se objevovat vláknitá řasa a postupně i další řasy. Myslela jsem, že se akvárium pouze zabíhá a vše se srovná "samo" jen s pravidelnou výměnou vody a odkalením, které jsem dělala jednou týdně.Takže jsem čekala a kvůli řasám začala 2x týdně měnit cca 30%vody a odsávat úzkou hadičkou mechanicky všechny řasy. To sice řasy na pár dní zastaví, ale poté se začnou objevovat znovu-bohužel nic se nezměnilo, naopak rostliny už opravdu stagnují a já stále likviduji řasy mechanicky několik hodin dvakrát týdně. Je mi jasné, že chyba je jinde. Ale nevím kde. Pravděpodobně hodnoty vody,které jsem nekontrolovala. Ve svém starém akváriu jsem nikdy hodnoty vody neměřila, používala odstátou vodu z kohoutku, hnojila komplexním hnojivem a vše šlo víceméně bez problémů. Snažila jsem se teď načítat články, jak problém řešit a dospěla jsem k tomu, že musím nakoupit testy vody, ale podle článků bych jich měla koupit třeba 10různých. Proto se chci zeptat Vás, zkušených, abych situaci ještě nezhoršila. Čím začít? Děkuji za radu (přikládám foto aktuálního stavu před čištěním)
MichalV napsal: ja tiež, ale je to 100% kremík? Sám som neskúšal.
Berou to z ložisek, kde je to hodně čisté. Důkladně to propírají, ale pokud vím pouze vodou, ne kyselinou. Čili to není 100% SiO2, ale těch 98 nebo 99 procent. Zbytek jsou nějaké oxidy (Fe, Al, Ti, ...) a může být i vápenec.
Sám vím že i dobře propraný filtrační písek mi zvedne vodivost o jednotky µS/cm během prvních 24 hodin.
Řekl bych že to v běžné vodě nehraje roli.
Ne, zásobní substráty jsou jen pro lidi, co přesně vědí co dělají. Jelikož se ptáš, tak to není tvůj případ. U nezkušených většinou nadělají víc škody jak užitku.
Pokud použiješ písek, důkladně ho proper, jinak hrozí zákal, kterého se pak budeš těžce zbavovat.
@Michal: Na obale od jednoho výrobce jsem viděl "Obsah SiO2 nad 98%", takže to není 100%.
mám pod ten písek dávat i substrát?
ja tiež, ale je to 100% kremík? Sám som neskúšal.
Ja som v jednom akva použil jemný kremičitý piesok zo stavebnín a doplnil ešte z historických zásob na záhrade v sudoch (pôvod neznámy
).
Už neviem ktorý, ale obsahoval malé biele kúsočky, pri premývaním som ich neodstránil. Veľmi jemným veľkým sitkom by sa to dalo preosiať, ale ja som také nemal a dna bolo veľa.
Neskôr som si overil (zabehnuté akva), že tam je prímes vápenca, ale na koľko to zmení pH v takejto koncentrácii...
Predtým som používal klasickú frakciu (hráškový) tiež kupovaný doplnený o stavebninový a aj tam šumí možno každý 20-ty kamienok.
Ryby tam ještě nemáš, takže rostliny a techniku bokem, lopatkou vybrat dno a vyhodit do kontejneru.
Jako nové dno doporučuji křemičitý písek do bazénových filtrací zrnitost kolem 1mm.
Mám založeno, a samozřejmě kamínky v octu bublají :( Prosím o cenné rady co a jak dále, resp. kde jsem udělal chyby apod. Díky moc
Ahoj, doporučil bych ti založit si zde prezentaci s co největším množstvím informací (čím a jak dlouho svítíš, co tam máš za substrát atd.) a celkovou fotkou.
rybicky.net/nadrze/ Ať se dá lépe poradit.
Takhle z fotek se dá říct jen to, že tam máš asi nevhodné (vápenaté) dno. Ověřit si to můžeš vhozením pár kamínků do octa, pokud to bude šumět, tak je v tom vápník... A to je pro většinu rostlin špatně. Taky nevím jestli ten korál je umělej nebo přírodní (zase ten vápník). Ale tak či tak zakládáš sladkovodní akvárko... Na vápník otestuj i ty kameny.
Jinak kytek tam máš podle fotek dost málo. Čím víc prosperujících rostlin budeš mít, tím snáze se ti to bude zabíhat.
0 06.12.2018 20:17 lerner – načernalé rostliny
Ahoj, mám nově založené první akvárium, které jsem dostal k narozeninám. Moc tomu zatím nerozumím a hodně informací sbírám za boje, ale rád si nechám poradit. Před týdnem jsem ho založil, dal jsem na dno substrát, nasadil kytky, zasypal štěrkem, naplnil vodou, zapojil termostat, filtr a bublátko, přidal bakterie a jak se říká nechal žít svým životem. Všechno vypadalo první dny ok ale rostlinám na fotkách, které posílám začínají černat listy. Nevíte, co s tím resp. co by to mohlo být? Díky za radu!
Starší reakce
Máte 100% pravdu,ale to by se člověk mohl upsat.Dal jsem hromadu popisů k založení bedny i fotografií nejen tady a vždy říkám,v prvé řadě to chce trpělivost,ty týdenní pauzy při zakládání akva nejsou samoůčelné ,ale letitá praxe ,příroda není blbec a nedá se oklamat.Proto ty příspěvky dávám,abych novým adeptům usnadnil vniknout do tajů akvaristiky a nezhnusil jim toho koníčka dříve,než začnou.
Áno vylučujú aj amoniak, ale len z časti ako píšeš a je menej toxický ako dusitan, ktorého v akva bude čoskoro požehnane.
Nemyslel som odkalovať dno v akva. Myslel som, že ryby vyberie, nechá akva nech urobí čo má a za túto dobu (2-3 týždne) bude mať ryby v provizórnej nádobe kde ich bude kŕmiť 2-3x za týždeň a všetok odpad bude po kŕmení odkalovať.
Obávam sa že dotyčného to už nezaujíma. Zistil negatívne reakcie, nestara sa
Mýlíš se. Ryby zčásti vylučují už hotový amoniak.
Odkalováním - "rušením" dna zpomaluješ záběh.
(Neodporuji Ti principiálně, spíš si s Tebou tak přehazuji argumenty. Neštěstí už se stalo.)
Áno, ale odkalovaním robíš hneď aj čiastočnú výmenu vody a účinnosť metabolizmu ryby je ťažko vyšší ako 50%. Je to lepšie ako v akva kde 100% dodanej energie sa rozkladá na jedovaté metabolity.
Velkou část amoniaku ryby "vydýchají" žábrami. To neodkalíš.
tým rybám bude lepšie týždeň v inej nádobe s čistou vodou bez kŕmenia ako v tvojom akva, kým sa to zabehne. Dá sa aj dlhšie s kŕmením, ale treba odkalovať všetko čo vykadia alebo nezožerú.
Vzduchovat!
Měnit vodu.
Připravit pohřby - za chyby se platí (životy ryb).
Nie som sice odborník, ale jedna v3c je jasná. Ryby tam sli moc skoro. Ryby sa zvyčajne vypúšťajú do akvaria az po mesiaci alebo viac, ked funguje nitrifikacia. Ak vase rybky nemaju zomriet na otravu NO2, bude to chciet castu vymenu vody kym sa akva nezabehne. Inak ten zakal moze byt asi nalevnik.
Nedávno jsem napsal o zakládání akvária. Přečti si a porovnej, cos udělala jinak. Nejspíše to bude tím.
scobak.blog.sme.sk/…
K tomu, co se děje: Máš tam nějaké kolonie nálevníků. Asi.
Na otázku, zda škodí: Spíš ne. Ale mohou škodit další procesy probíhající v akváriu. Zkus vrátit ryby. Škoda je zabít.
P.S. Založ prezentaci nádrže a dej tam fotku celého akvária.
0 29.11.2018 15:43 Bubobubo84 – Zakalene akvarko
Prosím o odbornou radu - akvarko nove zalozeno 4 dny, komplet nová voda, substrát a 1 kořen vyvaren, druhy kořen vyčištěn ne varnou vodou. Osazenstvo 4 ctverzubci, 3 endlerky.
Voda byla čistá, po 4 dnech během hodiny se stalo toto- viz. Foto
Najednou listy kytek cimsi obalene, voda téměř nepruhledna. Prosím co to muže být?? Dekuji.
Jestli myslíte ten říční pisek, tak ten ano. Ale hnojivo ne
Dobre , děkuji
na začiatok jednu otázku - preprala si substrát pred tým než si ho dala do AQ?
- určite by som odkalil a vymenil časť vody minimálne dvakrát do týždňa
- a určite by som pridal rastliny
- všetko má svoj čas takže vydržať
Nech sa darí držím
Jinak, omlouvám se - prezentaci tady máš - delší čas jsem tady nebyl - jsem nějaký dezorientovaný - omlouvám se, ono si zase zvyknu
Osobně jsem to tak dělal, primárně kvůli rozvoji řas - ty rostou velice rychle a dokáží zužitkovat veškeré přebývající živiny z vody - takže do doby, než se rozrostou vyšší rostliny a získají "převahu" nad potenciální možností růstu řasy, tak jsem vodu měnil obden - kromě zákalů, slepých hladin a řas jsem se zbavil i takového toho bordelu
Trvalo to cca měsíc a vše bylo v pořádku. s klidným svědomím mohu doporučit - určitě nic nezkazíš
Třeba se ozve ještě někdo s nějakým jiným , lepším nápadem, uvidíme
No a vem to logicky: Je "TO" tam - poklepu zvedne se "TO" na hladinu, potom spadne zpátky - když "TO" odsaju, tak "TO" tam nebude
Není to náhodou nějakej bordel z toho Dennerle substrátu, co tam podle prezentace máš?
To z tý hladiny zkus vybrat síťkou, nebo z listů stáhnout odkalovacím zvonem...
0 24.11.2018 20:48 Alexyy –
Re: Jrk V utery jsem vyměnila cca 1/3 vodu.
Takze bych mela každý druhy den menit vodu?
Myslím, že určitě nic nepokazíš, když vyměníš cca 50% vody, odkalíš dno... Bylo by i dobré si tady udělat prezentaci nádrže, vést si deníček, přidat pár fotek - ono se potom lépe radí
Jinak všeobecně u nově založených nádrží se nebojím měnit cca 25% vody obden - dle mého názoru se tímto způsobem mohu vyhnout spoustě problémů, myslím, že je chybou založit akva a nechávat ho zajíždět bez výměny vody - dle mých skromných zkušeností - čím novější, tím častěji, až se zajede, tak 25% týdně. Ale možná někdo poradí lépe
0 24.11.2018 20:23 Alexyy – Oranžový bordel
Mam 10dni založené 128l akva, a asi od pondeli pozoruju, že na listech většiny květin mam jakoby oranžový prach, který kdyz chci odstranit, tak poklepu na listy - ono se to zvedne na hladinu a pak to zas spadne. Nevíte jak se toho zbavit, případě co s tim?
Starší reakce
Tak jsem se konečně dokopala k tomu, založit si prezentaci.
Ještě doplním. Necelé tři měsíce staré akva je pořád čerstvé, ve vývinu a podle mě nelze s jistotou říct, že se mu daří. Prostředí ještě nemusí být stabilní, něco můžeš dělat špatně a pak stačí málo, třeba dvoutýdenní dovolená a překlopí se to do průšvihu. Tim spíš, že to je malá nádrž...
Jak píše Ctibum, udělej prezentaci. Bez fotky ti nikdo nic neřekne.
Byo by dobré založit a maximálně vyplnit prezentaci s aktuální fotkou. Technika, údržba, dno, hnojení kolik a jak často atd.
Přidat reakci
1 ...... [11] ...... 50
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 68383x