Čerstvě založené akvárium - problém
0 23.06.2015 13:55 mysga Tak sefstvo mi povolilo pomoc odborníka. Tak sa to uz riesi. Jedna sa vraj presne o ten zakal plus pozražany vapenec. nalial tam,co uznal za vhodne /bio nitrivec,nejaky starter filtra a vraj sa o to postara.
plus ze mame male filtre a tak dale.
snad to bude rychlo Ok
A nejde o mléčný zákal způsobený přemnožením nálevníků, což je typickým problémem čerstvě založených akvárií? Jestli ano, vyčistí se to za pár dnů samo.
Šikla by se fotka těch špinavejch akvárií.
0 22.06.2015 13:10 Lukot po9 dnoch od zalozenia no2 no3 skoro ziadne GH okolo 17 KH 10 ph medzi 7,6-8 , uz su aj zabehove rybky podla mna vsetko fici ako ma
Pokud je problém s N tedy dusíkem v různých formách mohu doporučit tohle osobně vyzkoušené
www.baktoma.cz/… NO3 kleslo o 50mg/l během týdne a NO2 cca o 20mg/l.. nebo jakékoliv jiné baktérie určené do akvária.
Starší reakce
Co je to častá výměna vody? Když jde o život, což u vysokých hodnot NO2 jde, mění se klidně 2x denně ne méně než 1/3 objemu nádrže.
0 15.06.2015 11:17 Lukot no a je to v tahu , dalsie kaput rybky, je v nom pomerne velky strk a ako som odkaloval , neskutocne bordelu tak som pol strku vzal ... aj napriek castej vymene vody mi neskutocne vyskakuju hladiny NO2 NO3
Mám pozitivní zkušenost s tetrou a eSHou s JBL nemůžu sloužit.
papierikovym testom od JBL
no mal som nad 5
a niektore prezili ...
Starší reakce
0 11.06.2015 13:33 jamajcan Všichni jsou tady fixováni na výrobky řady Esha.Netvrdím, že jsou špatné.Já mám pro změnu ty nejlepší zkušenosti s léčivy od Sery.
www.vivarium.cz/… Pokud máš krupičku, tak kašli na nitrifikační bakterie a dolévej léčivo podle množství měněné vody. Z léčiv doporučuju osvědčenou koubinaci výrobků Esha exit a Eshs 2000.
no to je uz pohoda ybel vody vymenim, len mi je smutno za celou osadkou co pomrela... a ako mam riesit to ked mam naraz aj dusicnany aj krupicu ? mam kazdy den pridavaj aj liecivo aj nitrifikacne bakretie ? tie sa spolu nemaju davat nie ?
....a v této nádrži denně měnit tak polovinu vody, aby rybky nečekal stejný osud, jako v té velké....a tu po přestavbě nechat v klidu zaběhnout....
ked som v noci prisiel k akvarku a vyhadzoval som dalsie mrtve rybky hned som ich dal do druheho akva...
aj ked nezabehnuteho ale ozili a plavaju , a mozem zacat s cistenim a sadenim rastliniek
ano , a moje riesenie je take ze mam druhe akvarko napustene cca o 3tej , s pridanim 3 latok na nastartovanie akva... a buduci tyzden idem rozobrat toto ktore mam dat raselinu na spodok a tak 80 rastlin.... len kolko zabiehavat akvarko ktore som teraz napustil ? isto lepsie skor ako ich trapit... a tych 50mg je nic.. pred vymenou bolo 100mg NO3 ... a pred 2 dnami len 10-15
Ano, rostliny to srazí. Ty jich tam ale moc nemáš
. A neznám rybu, která vydrží takto vysoké koncentrace NO2 ( čímž ovšem netvrdím, že taková ryba neexistuje, prostě o žádné nevím ).
Máš pravdu, bude to chtít měnit denně polovinu, tedy pokud jsou ty údaje pravdivý.
to neriesi problem, , ako vyse 70L menit denne neni sranda ... rastlinky odburavaju NO3 a NO 2 no nie ? teraz po vymene :
NO3 50mg
NO2 5mg
GH >14 d
KH 15
PH 8-8.4
Denně měnit min. 1/3 objemu akvária, bez dalšího řetězení a přesouvání problémů do dalších nádrží.
0 10.06.2015 20:51 Lukot – Masivny úhyn, masivny problem
mam par tyzdnov akva ca 220-250L , po par dnoch som menil vodu ,.. tak som napustal inu .. testy s nej mam v profile, potom aby nebolo malo dostali krupicku , a ked sa jej konecne zbavuju , tak vsetky kapu .. pred dvoma dnami som robil testy od JBL a no 3 bolo niekde medzi 10-15 NO2 niekde pri 2 a dnes NO3 100 !!!spravil som zhruba polovicnu vymenu vody a teplotu znizil na 26 , kedze som davllieky na krupicku tak som postupne zvysoval do 29... ostalo mi par rybiciek,
bol som preto dnes kupit nove akva , sice len 54L , ale napustil som ho , dal som len strk zapol filtraciu , dal : AkvaSafe od tetra Denitrol od JBL a Filter medium od easy life, aby sa rychlo zabehlo , chcem ich tam prehodit cca v nedelu. a od pondelka mam naplanovane komplet vypustenie 220l akva kedze tam mam asi len 3 rastlinky a nemam tam substrat , a nachystat don substrat pisok rastlinky atd... dokonca externy filter mam prenho ... myslite ze potom problem s NO2 a NO3 nebude tak velky? najvecsia cast rastlin bude Starogyne repens , nejaka trava a par vecsich na zadnu cast... doplnim potom foto ...
Starší reakce
Týden denně, další týden obden, krmit velmi střídmě.
Jsou. Jak dlouho tento režim obměny vody držet?
Už tam jsou ryby? Jestli ano, tak měnit denně min. 1/3 objemu vody.
Tak hotovo. Nový filtr je na místě
Děkuji všem zúčastněným za pomoc a rady.
Bude fungovat obojí, preferoval bych tu trubku.
Čerpadlová hlava musí přijít přidělat na tu trubici s otvory nebo stačí hlavu jen tak zasadit?
Omlouvám se že se takhle ptám ale nechci to někde zkazit.
Přesně tak, jak jsem psal nabastlit tu hlavu, čerpadlo na kostku, jak jsem to popisoval, tedy pravou var.
Přikládám obrázek jak jsem to původně od Designéra pochopil (levý nákres). To mám tedy odpojit spodní plastový kryt se starou houbičkou, zahodit a zasadit do houby místo celého filtru jen hlavu? (pravý nákres).
Díky
Edit: obrázek je průřezem, černé části by byly samozřejmě obaleny.
Buď použiješ čerpadlo ze stávající filtrace, lehce zbastlíš, pořídíš jenom tu kostku biomolitanu a nebo pořídíš celou sestavu, jak posílal Jirka(Designer).
Edit: Tu kostku 10x10x20cm(obě varinty) a k tomu čerpadlo AT200 popř. do sestavy.
Chtěl bych pokus jako poslal Designer na obrázku
Tedy zasazení filtru do biomolitanu
Houba se může dokonce, když je třeba i zahrábnout do dna, popř. přiříznout. Existují již daný rozměry, třeba 10x10x24cm, uprostřed s dírou, kam se zasune děrovaná trubka nasazená na čerpdalo(když nemáš vyrobíš), díra není nikd skrz, ale tak do 2/3 kostky, čerpadlo saje vodu přes houbu a v pórech se zachytávají nečistoty a jsou osídleny nitrifikačníma bakteriema. Když celá sestava sníží výkon na polovinu je správně zajetá a když se výkon(vytékající voda) ještě více zpomalí, sundáš kostku a tu promačkáš, vymlátíš(když bude třeba) a zase nainstaluješ nazpět a jede se dál. Před sundáním můžeš na kostku navléct igeliťáka, aby co nejméně bordelu zůstalo v akváriu.
Rozumím. Smí se ta kostka v níž je filtr, dotýkat štěrku? Na obalu je nákresem znázorněno, že by tak biomolitan činit měl. Ovšem, v návodu filtru není dotyk se štěrkem povolený.
Jestli jsem to tedy pochopil správně, biomolitan musí obalovat filtr i zezadu že?
Jak tlustá má vrstva obalení být?
Obalení stačí pouze ve spodní části kde je nasávání?
Jak bude probíhat údržba? úplně stejně jako u houby co je vevnitř filtru nebo nějak jinak? Častěji?
Všem děkuji za případné reakce
Starší reakce
Já to tenkrát udělala tak, že jsem k molitanu vlascem a jehlou přišila 2 přísavky. Honítko
pak nemusí ani přísavkou dosáhnout až na sklo a drží to jen na tom molitanu. (Sakra to zní divně )
Jeste pridavam fotku, jak takove "honitko vody" vypada zasazene do biomolitanu. Pokud toho biomolitanu na strane u skla moc nezbyde, jako ze tam byva dost malo prostoru, aby prisavky dosahly na sklo, k tomu sklu se ten biomolitan pritiskne a ta strana se ozeli (coz je sice z nouze ctnost, slo by to i lepe, ale zase se to snadno udela). Tohle je fotka ze 33l akvaria, filtrik je to jiny, ale konstrukcne podobny.
Ovsem jeste jsme neskoncili. Zmineny filtr ma biomolitan tak velky, ze s nim neumyjes ani nadobi, takze nebude nitrifikovat a to je to nejdulezitejsi, co ma delat.
www.akva-tera.cz/…
Je to typicky honic vody, proudeni v akvariu je fajn, ale co ma hlavne delat, to nedela, z principu nemuze.
Pisu to proto, ze filtr se zabiha rekneme mesic (aby slusne nitrifikoval), ale tenhle se nema jak zabehnout, je to cekani na Godota. Resenim je bud pouzit primo jiny, slusny filtr, tedy s adekvatnim filtracnim mediem (slusnym kusem biomolitanu, slusna jsou cerpadla s kusem biomolitanu na svem sani
www.akvapotreby.com/… ), nebo ten stavajici zasadit do "kostky" biomolitanu tak, aby pres nej nasaval (vysledek bude srovnatelny).
Vim ze jde o akvarium 45l, takze je to troska vody a svadi to k myslence, ze tady staci ohledne filtrace malo. Jenze ono to tak neni. Male akvarium se zvrtne celkem snadno, staci treba prekrmovat (a jako zacatecnik to ani netusit), a kdyz to filtr nema jak podchytit tak, aby akvarium neskoncilo plne cpavku, skonci to hodne spatne.
Obecne lze rict, ze male, radoby designove hezke plastove filtry, mohou jak jsou udelat dobrou sluzbu zkusenemu akvaristovi, ktery od nich chce jen proudeni vody a vi, ze ma akvarium ve stavu (i tim co v nem zije), ze filtraci nepotrebuje a nitrifikaci zvladne akvarium i jak je, bez pomoci dalsiho zarizeni. To se ale tohoto pripadu netyka, takze ten filtr vyres driv, nez Te akvaristika totalne zklame a mozna pak prijdeme o dalsiho nadejneho kolegu - jen kvuli filtru
.
0 17.05.2015 19:27 Gremlin –
Re: Všem děkuji za odpovědi a rady, celkem mě to uklidnilo
Zatím se trhanici o hrnec vyhnu a budu pouze častěji měnit vodu.
Zesílení filtrace nepomůže (klasická filtrační média barvivo z kořenů nezachytí), vyvařovat lze podle chuti (prostě dokud nebudeš mít pocit, že už tolik nebarví :o) ... Jídlu to samozřejmě nevadí (šak je to jen dřevo, ne? :o) ... ad hrnec: no, pro dobrej pocit (zejména manželky) se pak může vzít Savem :o) ... Edit: Plus to co napsal Roman :o) ... on ten výluh, pokud není opravdu extra silnej (že skrz něj skoro není vidět) ... totiž ničemu nevadí ... spíš naopak :o) ...
Zasadit rostliny a nechat normální režim akváriu, možno častěji měnit vodu, klidně obden, přidat šneky, třeba piskošky, okružáky, akvo lehce zakrmit sušeným krmením a nic dále neřešit, ať to vypadá jakkoliv odpudivě, ono si to sedne. Pokud ti vadí barevná voda od kořenů, tak je vyndej, ale připravuješ ryby o prospěšný látky, který se z těch kořenů uvolňují, ovšem nic proti tomu.
0 17.05.2015 19:10 Gremlin K vyvařování: jak dlouho se má takový kořen vařit a smí se v hrnci po vyvaření kořene dělat opět jídlo? Je potřeba krom obyčejného umytí hrnce i nějaké desinfekce? Omlouvám se za zde dohledatelný dotaz, ale zdejší Topic o kořenech má docela dost stran a než bych se tím prodral určitě bude vyvařeno.
Pomůže i zesílení filtrace?
Zkus je vyvařit ... Výměny vody jsou odvislé od toho, kdy už ti bude ta barva vadit :o) ...
P.S. měníš otázky rychlejc, než já stačím editovat odpovědi :o))) ...
Děkuji. A jak moc častěji odhadujete? (týdně cca?)
Když jsem ty kořeny (mám dva) propral už nepouštěly ale předtím po nich byla voda hnědá.
Má to normální konzistenci jako voda
Tipl bych to na nálevníky, přímo na té stránce podle které postupuješ, se o nich píše.
případně zde:
rybicky.net/forum/4822-nalevnici
Ještě by to mohlo být tím kořenem.
Je voda mléčná (nálevníci) nebo čirá (kořeny) a jen zbarvená?
0 17.05.2015 18:37 Gremlin – Močovinová voda
Zdravím,
mám takový problém. Jsem naprostý začátečník, nesnažil jsem se do toho ale spadnout po hlavě a před včerejší kompletací akvária si četl cca dva měsíce na fórech a webech... a hned v rané fázi se ukázalo že asi málo.
Snažím se postupovat podle:
www.akvarijni.cz/…
Vodu v akváriu teď nechávám týden odstát, bez rybiček i bez rostlinek. Pouze se zapnutým filtrem s přivzduchováním a se zapnutým topítkem (ještě se včera cca 5 hodin svítilo, ale to mi nakonec přišlo zbytečné, akorát to bude odpařovat vodu...).
Tento krok dělám podle:
"Po napuštění nádrže vodu necháme akvárium přibližně jeden týden prázdné bez ryb i rostlin. V naprosté většině používáme vodovodní vodu, která je však pro okamžité vpuštění ryb nevhodná. Obsahuje totiž zbytkové množství chloru a jedná se tak vlastně o dokonale dezinfikovanou tzv. "mrtvou" vodu bez všech rozličných a prospěšných mikroorganismů i bakterií. Případné převařování vody či používání některých přípravků, jako jsou např. odstraňovače chloru a startovací nebo dezinfekční přípravky, je naprosto zbytečné. Zbytky chloru z vody vyprchají do několika hodin a po krátkém čase, kdy máme zapnuté vzduchování či filtraci se voda sama ustálí do přijatelné podoby.
Přibližně po týdnu můžeme tedy do takto odstáté vody vpustit prvních několik málo ryb a předtím nezapomeneme ještě zasadit několik živých rostlin. "
A k mému problému, dnes jsem si všiml že voda v akváriu změnila svojí barvu na takovou... tmavě močovou. Až tak tmavě, že po rozsvícení, vevnitř není nic moc vidět.
A proto se chci zeptat co to může způsobovat? Dočetl jsem se že voda zežloutne nebo zezelená, ale až tak?
Nemůže to být tím že jsem si špatně vyložil citovaný text a filtr s topítkem nemají běžet?
Před včerejším zakládáním jsem pořádně umyl akvárium, dno zakoupené v Zoo Braník propláchnul, kameny též a kořeny ze stejného místa též (kořeny nejdřív teplou vodou, pak studenou, až přestaly barvit vodu). Jak jsem se někde dříve dočetl, techniku jsem také omyl...
K technické stránce akva:
Vnitřní filtr – CLARO 300 ... nasazena kombinace na přivzduchování
Topítko – Tetra HT 50 (50W)
Hnojiva nebo nějaké úpravy vody nepoužívám.
Akvárium má 45 litrů a rozměry 50x30x30
Děkuji za jakoukoliv případnou pomoc
fotky poslat nemůžu, světlo a kvalita mobilu zkreslují pravou barvu vody :(
Přidat reakci
1 ...... [30] ...... 50
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 68383x