Čerstvě založené akvárium - problém
Čauky. Pokud není vyloženě nějaký problém, tak u nově založeného AQ bez ryb nevidím důvod výměny vody. Začal jsem s výměnou až když bylo AQ s rybičkama (a mám jich hodně) a filtr byl zaneřáděný - voda už na pohled „hnědší barvy“ Teď každý týden odkalení - přední část až na dno, výměna cca 1/3 vody a 1x za 14 dní kompletní vyčištění filtru (mám vnitřní)- Pokud nemáš problémy, budeš muset sama vysledovat nutnost výměny části vody.
Polož si nejdřív otázku: Proč chci měnit vodu?
Každý zásah by měl mít svůj důvod a měla by jsi vědět, čeho chceš dosáhnout.
Já při zakládání akvária, dokud nemám ryby, vodu téměř neměním.
Nedělám výměny, pokud nemusím. Neexistuje všeobecný jediný správný postup.
Dej fotku celého akvária.
Pokud máš alespoň trošku použitelnou vodu tak častou výměnou vody nic nezkazíš. Mě přijde Ob den takový rozumný kompromis.
0 14.06.2019 12:35 Petra – prvni vymena vody 180l akvarium
Ahoj,
hledam, ale názory se rozchazeji… Mam nove zalozene 180l akvárium, ze 3/4 osazene rostlinami, 6 hodin denne svitim a v prubehu sviceni poustim co2. Kdy mam udelat první vymenu vody?
Nekde se pise nejlepe v prvnich dvou týdnech každý den, nekde zase 3 tydny na to nesahat a az pak menit. Uz jsem z toho zmatena.
Predem dekuji za pomoc.
Starší reakce
octový test jsem dělal už minule a dno je bez reakce.
Vstupní voda se může během roku měnit a také si něco v akváriu můžeš pomocí CO2 rozpouštět. Chtělo by to octový test dna např.
A ještě jedna věc, říkám si jestli jsou normální hodnoty vody (KH + GH).. se mi zdají obě vysoké.. je možný, že je to teď tím, že je to zas předělaný nebo přidáním CO2? dřív ty hodnoty bývaly nižší...
Nechej to tak a uvidiš,bud se dařit bude nebo nee,kdykoliv ty,co se jim nebude dařit,můžes vyhodit...vypadá to pěkně.
ouukeeeej... z jakýho důvodu?
H. pinnatifida ti nepřežije. Řeš náhradu už teď.
Po všech Vašich radách (za které i dodatečně děkuji) jsem dokoupil hromadu rostlin, odebral 2 světla. Co zůstalo, tak je rybí osádka (s tou se nemůžu jen tak rozloučit, když rostliny vyďoubou, tak jim to budu muset odpustit
). Jediný čeho si jsem vědomý, je, že jsem znovu hrábnul do dna, abych upravil rozmístění kamenů a zasadil rostliny - celkem 25 košíků). Nechci snad ani schválení jako takové, jen by mě zajímalo, jestli je na první pohled něco, co bych měl/neměl udělat, přidat, ubrat atd.. Předchozí počínání je u mě v galerii. Dík moc
Starší reakce
Hailea 600 má aktivní uhlí ve dvou molitanech....
gabinka632 napsal: Mám doma Seachem stability, ale neměla jsem odvahu ho tam dát, když jsem to viděla.
Je pravda, že Seachem Stability u mě v testu pohořel. Žádný účinek, vůbec žádný. Ale nedělám z toho silné závěry, protože negativní důkaz (že něco nic nedělá) není tak jednoduchý. (Že jeden neumřel na kouření není důkazem, že kouření nic nedělá.)
To co se Ti stalo, je normální, a měla jsi na to jako akvaristka být připravená.
Když akvárko založíš a hlavně když do něj dáš rostliny, tak se uvolní spousta rozpustných organických látek. I pokročilým akvaristům. Vzápětí se v takové vodě rozmnoží bakterie, které je žerou. Ty dělají ten zákal.
Je to normální průběh, ale neznamená to, že je to dobře. Teď je potřeba často a ve velkém měnit vodu za čerstvou a filtrovat přes aktivní uhlí, aby se ty organické látky (a mrtvé bakterie) zredukovaly na minimum. Protože právě z toho o něco později rostou plísně a řasy. A to už je pak horší.
Diky, jsem rada, ze to neni neco horsiho, snad to pujde dobre.
Ahoj, je to normální jev u nově založeného akvária. Měl jsem to taky, jak zákal tak bílý povlak. Do týdne je pryč zákal a ten bílý šlem se mi držel déle.
Násada bakterii mi nijak nepomohla.
Ano, rikala jsem si, ze mu zkusim dat sanci a kdyz to nepujde, tak pak dam jiny.
Ten Seachem používám taky po každé výměně vody. Zkoušel jsem i chemii od Tetry crystal water a docela to zabírá. Hodně lidí chemii nemusí, ale vyzkoušet se má všechno.-) A teď budu kamenován
Ty máš origo filtr. od Juwelu?
Netreba panikáriť. Čerstvé akvárium potrebuje len čas. Niektoré, viacej, iné menej. Moja 30ka potrebovala skoro dva mesiace, kým sa stabilizovala. Dovtedy sa tam objavoval zákal, rôsolovitý povlak a slepá hladina. Postupne sa vytvorila rovnováha aj bez násady baktérií. Jediné, čo som použil boli slimáky. Skús ich aj ty.
Doufam, ze se to brzo procisti a kytky to i se snekama prezijou.
Nezoufej , v tejdnu jsem dosypával písek do zadní části, přes trubici odkalovače a efekt stejnej. Ryby i kytky to přežily
))
Já s tím nemám žádné zkušenosti ale Maq nedávno končil experiment s násadami bakterií měl tam dokonce i přímo seachem tak ti třeba poví jestli to má význam.
Oboje v tom filtru je. Mám přidat třeba nějaké bakterie do začátku? Mám doma Seachem stability, ale neměla jsem odvahu ho tam dát, když jsem to viděla. Úplně mě z toho braly mrákoty.
Nejsi. Ten mléčný zákal může být z písku nebo to můžou být bakterie ani jedno není tragédie. Měn vodu (pokud možno dešťovou nebo mix). Ve filtru pomůže aktivní uhlí a filtrační vata (hodně rychle se zanáší) ono to půjde nevzdávej to.
Ja by som si z toho až tak ťažkú hlavu nerobil, je to jednoducho čerstvá surová voda. Daj tomu pár dní a uvidíš
Ahoj, tak jsem včera založila novou nádrž, vše vypadalo krásně a dnes dopoledne na ni mrknu a voda je mléčně zakalená a na některých rostlinách je něco jakoby plíseň. Zase jsem to pokazila a to jsem si dávala tak záležet, asi jsem ztracený případ.
Akvárium jsem dva dny před založením vymyla vodou, potom ještě vytřela vlhkým hadrem namočeným ve vodě s octem a vytřela dosucha papírovou utěrkou. Kořeny a kameny jsem taky před vložením do nádrže umyla teplo vodou i kytky jsem před zasazením nechala v kyblíku s čistou vodou. Do nádrže jsem dala akorát tablety bioBoost (urychlovač filtrace), co byly u filtru, nic jiného. Voda je studniční (100l) + dešťová (50l).
Nemyslím, že by to byl nálevník, ale jistá si nejsem... Vypadá to spíš jako mlha. Říkala jsem si, jestli to není z písku, ale když jsem vodu napouštěla, tak z něj bordel nebyl.
Maya napsala:...A musim se priznat,ze 2x ledovou
Na teplotu pridávanej vody som sa pýtal preto, že na fotke jasne vidno, že rozpad starších listov (Cryptocoryne, Anubias) prebehol náhle, čo je znakom buď teplotného šoku alebo toxicity prostredia. Nekrotické pletivá majú totiž zelenú farbu, teda rastlina nestihla remobilizovať živiny (zožltnúť). Čiže tá ľadová voda je podľa mňa hlavným dôvodom momentálnej kalamitnej situácie. Aj keď mnoho akvaristov dopúšťa do akvárka studenú vodu (potom sa zo záhadných dôvodov "stále nějak nedaří"), podľa mňa je to dosť zásadná chyba. Baktérie to väčšinou prežijú (iba dočasne znížia aktivitu) ale rastliny môžu zareagovať podobne, ako v tvojom prípade, prípadne celkovo narušeným vývinom. Nejaké výkyvy určite zvládnu ale skokový 15-20°C rozdiel v teplote je problém. Ryby sú ešte citlivejšie - doktor Frank napríklad uvádzal, že ryby bez problémov zvládnu náhly teplotný rozdiel smerom dolu o 1-2°C, smerom hore 2-3°C. Všetko za touto hranicou je už pre ryby diskomfort, ktorý pri pravidelnom opakovaní môže znižovať odolnosť alebo dĺžku života rýb.
Inak by som sa držal rád, ktoré si tu už dostala - obmedziť dávkovanie svetla, pravidelne a častejšie meniť meniť časť vody (pozor na tú teplotu), pridať viac rýchlorastúcich rastlín (aspoň dočasne) a rovnako by som doplnil tie kotúľky (postarajú sa o odumreté časti rastlín, časť rias aj plesne na koreni).
Ještě se může něco málo objevit, než zmizí úplně. Tak aby ses nelekla
35w na 80 litrů je docela dost a nevím jestli máš možnost ho regulovat. Rostliny jdou sehnat i zadarmo nebo za poštovné a mají výhodu že jsou submezní protože nové rostliny jsou emerzní a přechod v nově založených akvárií pod vodu není jednoduchý a hlavně chce to vybrat něco nenáročného protože bez plynného CO2 dost rostlin neroste dobře. Je jich ale dá se říci větší část která se bez něj obejde chce to jen správně vybrat. Když tak jejich seznam než si je pořídíš dej radši k posouzení. PMDD bych vynechal.
rybicky.net/inzeraty/prebytky/rostliny Ještě to musim promyslet, rozumim tomu proč
asi spíš z nostalgie se mi moc nechce jich zbavovat.. dám jim poslední šanci.. toho liliovníčku je škoda.. musel pryč (jeden jedinej trsík mi tam zůstal. Jen mám poslední otázku než zas dokoupim kytky a přidám update.. Má v tuhle chvíli smysl dávat PMDD nebo to je v tuhle chvíli naprd, resp. kontraproduktivní?
edit: jo a nevim s tím světlem.. bude stačit jedna OCB ledka a jeden ten podlouhlý panel nebo i to je moc? (cca 35 W) díky všem
Ano i ne, bude to vždycky o souvislostech a dosavadní průběh debaty, tedy to s čím se tazatelka vyjevila mě vede k tomu závěru co jsem doporučil.
Pruhonice....
Mam doma pocitam stovky okruzaku ale chtela jsem mit v kazdem akvarku jinou barvu
ted jsem tam narvala ruzove a ve st si jedu pro modre..
Levatek jsem tam dotlacila hodne, zitra tam narvu dalsi a hodila jsem tam vcera neritinu
odkud je maya ? ja mam dost malych okruzaku (trosku se premnozili, ale cilene), tak kdyby byla ze severu severnich cech, tak jsem ochoten darovat - pokud posta, tak vzhledem k tomu, jak to tady ve vesnici funguje... nejsem ochoten (neni o neochote, ale o me pracovni dobe)
no a co se tyka poznatku, tak ja mam zalozeno relativne cerstve...ale kdyz se hladina nehybe, tak se dostavi slepa... a to nemaji mazlicci radi
(dekujeme plovouckam, ze hladinu ustalily
)
Vydrž. Ty bys to chtěla mít všechno krásný dokonalý hned. Jenže v akvaristice to takhle nechodí. Chce to čas a trpělivost. Jinak to často končí v řasách. Teď je důležitá účelnost, ne estetika.
Čeření zespoda je lepší.
Mám Haileu 600 s rozstřikovací rampou a i pod hladinou čeří.
To by znamenalo, že bez filtru či bublifuku apod. by žádné akvárium nefungovalo, když by se nečeřila hladina.
A mě naopak lépe funguje akvárium bez filtru, kde je hladina absolutně bez pohybu.
Foto jsem dala-je to des
Skoda,ze nejde dat nad hladinu- ty od dennerle mi v tomto ohledu prijdou lepsi-muzes je mit bud nad nebo pod...
Bez filtru rostou lépe rostliny. Snadněji.
Jde natočit k hladině. Akorát tam musíš nasadit trysku, co k tomu byla. Viz. foto. Filtr si nechej. Urcite ti tam žádnou škodu nedělá.
Edit: vždyť ten nástavec má zhruba 4 cm.
Edit2: Jo ty tam máš ještě tu regulaci, no to už je vážně dlouhé jak týden.
Ale vydrž. Teď je důležitá účelnost ne estetika.
Proc dela vic bordel nez uzitek?
Jde naklopit pouze do stran. Coz stale neresi muj problem.. je dobrych 5cm pod hladinou
Edit.nasla jsem dalsi nastavec ale to je fakt ohavnost:( filtr vetsi jak cele akvarko
Filtr ti teď dělá víc bordel, než užitek, ale to je poznámka na okraj.
Drvi ti nabízí růžkatec, vem ho. Jen ti ho nesmí proud doničit. Postarej se o to.
Jak píše tramtra, nahaž tam všechny šneky, které najdeš a vyžádej si další, když jich nebude alespoň 30.
Víc ti neporadím. V tuto chvíli pozoruj.
Na hladině se ti musí dělat oblouček, tedy to čeření, ta hladina už od pohledu přes tu fotku je stojatá, nedochází k výměně plynů. Nasměruj vývod vody šikmo směrem na hladinu a výkon filtru klidně stáhni, ale je potřeba tu hladinu rozhejbat, na to že plovoučky jsou tlačený do jenoho rohu nehleď.
No je to sporny- mam filtr jk ip200 a kdyz ho dam tak,aby se hybal tak mi litaj vevnitr vsechny kytky a plovoucky to hodi do rohu... takze se hybe tak neviditelne...
Ten filtr musi byt cely pod hladinou
Hýbe se ti hladina, nebo ještě jinak, čeří se tato vývodem vody z filtru a nebo ta hladina stojí?
Super a ja egerii vyhodila a mela jsem ji tolik
V kořenu bych problém nehledal, největší problém jsou špatně zvolené rostlinky, tak jak ti napsala Tamarka. Vím, že chceš mít akvárium pěkné na pohled, ale to má ještě dost času až bude akvárium plně funkční. Potom můžeš rychlerostoucí rostliny pomalu měnit za jiné.
Substrát neřeš. Odstraň co nejvíc to půjde všechny poškozené listy, po trochách ale častěji měn vodu, nahaž tam všechny šneky, které doma najdeš, prihoď ten Růžkatec z 35. Sežeň si to aktivní uhlí. Na začátek ne úplně šťastně zvolené rostliny...echináče přelisťují, anubiasy jsou 'pomalé', rozpadající se kryptošky, wallichii, koberec ani tráva taky nejsou úplné terno do začátku. A Ludwigia a všechny Rotaly ti v doma v boxu vyrostly nad hladinu do emerzu, takže si zase musí zvyknout na vodu... Chce to čas. Ale ty to dáš.
Kdy ti má dorazit to světlo?
Ještě ohledně toho světla. To je 24w led žárovka? To by bylo nějak moc. A ze začátku stačí svítit jen 6h a postupně dobu svícení prodlužovat. Vodu bych měnila teď jednorázově 1/2 a dál zatím 1/3 obden.
Ten substrat mam ve vsech akvarkach... a nikde nic a dokonce vetsi vrstvu
Jak casto menit vodu a kolik?
Jinak jsem koupila ten mensi nez jsem mela v planu
Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 50
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 68383x