Čerstvě založené akvárium - problém
Trochu z každého. Snáď si nemyslíš, že to sfúknem na posedenie. Keby pod tou fotkou bol link na článok, tak sa samozrejme prekliknem. Ak to bolo niekde v Poradni, tak je zrušená.
Četls ten Horácův web, nebo sis jen prohlídnul obrázky..?

Zase možno blbá otázka - tie matice už ostanú na rastline “na furt”? Lebo keď sa potom rozkorenia do substrátu, nebolo by bohviečo ich vyhrabať, dávať to dole... bez nejakého poškodenia.
Hodil som ten substrát do kalkulačky a pr rozmeroch akvária a 2l starého dňa a 2l profi spolu to vychádza na priemernú hrubku substrátu 5cm. Vravíš, že by stačilo 2-4, teda priemerne 3cm. Mám sa pokúsiť nejako šetrne odobrať profi soil a pridať časť starého dna? Alebo cez sito vypláchnuť organické časti starého dňa a nechať len kamienky? Kľudne buďte konkrétni

Inak ma teší, že po vybratí koreňa a dennej výmene cca 3l vody je voda už pekne číra, menej ju cítiť a filter ide úplne na parádu.
Pozeral som aj na tie stonkovce a niektoré neviem neviem, by ma snáď vyhnali aj bytu. Ale tú lobeliu cardinalis a limnophila sessiliflora skúsim zohnať.
OK, pouvažujem nad tým. Inak, mám z toho celkom hokej. V návode sa niečo píše a v zásade to doporučuje len výrobca

Napr. to dno - pôvodne som mal kúpené len tie guličky Profi Soil, potom pozerám na obal a rýchlo som šiel kúpiť aj Staré dno. Mám pocit, že by som väčší úspech zožal, keby to Staré dno nepoužijem vôbec. Teraz idem dať na profesia.sk inzerát, že hľadám Popolušku, ktorá to roztriedi
Zeleninu som vyberal podľa popisu a fotiek, samého ma trošku prekvapilo, aké giganty dorazili. Napr. Cryptocoryne becketii - "Listy jsou kopinaté, 7,5-12 cm dlouhé a asi 2-3 cm široké." Na fotke chutná malá rastlinka a potom dorazia 20cm lopúchy

Čo sú stonkovky? Nešiel by pridať link na konkrétnu rastlinu z atlasu? Vzhľadom na moje skúsenosti to musí byť niečo nenáročné, odolné a lacné, aby ma potom nemrzelo, keď to nebude odolné dosť

otázka na Horacomatky - nejako som sa nedoklikal k detailnému opisu - to nebude vadiť hrdzavé železo v akváriu?...Existují nerez matice..
www.horacovoakvarium.cz/… Skladba rostlin je dle mého zcela nevhodná na tak malé akvárium, všechno jsou to velké rostliny, navíc zatím v emerzní (suchozemské) formě, listy se začnou rozpadat, než začnou růst listy podvodní a z toho bude další bordel. Spousta hnojiva a vodiček, já bych asi doporučil začít znova a trochu jinak. Většinu rostlin bych někomu daroval, vyházel bych ze dna kuličky (a asi i to staré dno), celkově bych snížil výšku dna na 2-4cm a pořídil rostliny vhodné do takto malého akvária. Klidně bych tam vrátil ten kořen, přilepil bych na něj anubias (ty se nesází do substrátu), k tomu bych nechal jeden Echinodorus, jestli tam máš nějaký menší druh a doplnil to drobnými stonkovkami. Určitě si načti, jak se jaká rostlina pěstuje, jaké dorůstá velikosti atd.

Novinky:
- koreň som vybral, nemal som to srdce pozerať na ten humus. Nechám ho niekde namočený mesiac, dva a uvidím, čo sa s ním stane
- vypláchol som filter, bol plný toho slizu, teraz zase šlape
- opakovane som vymenil časť vody
- rukami som očistil rastliny ako som vedel, mali to nachytané všade. Kryptokoryny sa už začínali rozpadávať, teraz to vyzerá, že rozpad sa zastavil
- kúpil som odkalovač Tetra GC30 aby som ten bordel nasal z dna. Zdá sa mi, že nasávacia rúra je príliš dlhá. Proste môj vodný stĺpec je pomerne nízky na počiatočné zaplavenie a neskôr, keď hladina ešte poklesne, začne nasávať vzduch cez netesnosť okolo spoja tých dvoch žltých kusov. Je v pohode z neho trošku odpíliť?
- otázka na Horacomatky - nejako som sa nedoklikal k detailnému opisu - to nebude vadiť hrdzavé železo v akváriu?
- nebolo by jednoduchšie zasadiť rastliny v tom deravom kvetináči? Proste to pichnúť do substrátu a trochu prihrnúť...
- asi trápna otázka - keď pohnem nejakou rastlinou, z dna idú bublinky. Je to OK? Aj pri bočnom skle v substráte nejaké vidno
- finálna otázka - koľko životov trvá vypestovať také akvárium ako Horac?

To nedovedu říct kolik vody a jak často. Nic proti vyššímu dnu, to zpravidla ničemu nevadí. Nicméně staré obsahuje hodně organického bordelu. Neměl jsem ho ale když koukneš na zkušenosti lidí tady
rybicky.net/forum/16659 , tak to není žádná sláva. Obzvlášť pokud se do toho musíš znovu dosazovat rostliny.
Pokud ti nějaká rostlina nechce držet ve dně, tak použij horácomatku.
www.horacovoakvarium.cz/…
Větší molitan by mohl pomoct, ucpe se to za delší dobu než teď.
OK. Začnem meniť vodu. Toho starého dňa sú tam 2l, rovnako aj Profi soil-u. Nezdalo sa mi to moc veľa, podľa návodu skôr málo. Kým som nezačal sadiť, potom som bol rád že má čo držať rastliny. Aj tak niektoré vyplávali a musel som ich zasadiť znovu.
Koľko vody a ako často meniť?
Filter som chcel nechať zabehnúť, v pláne je 1 rybička. Teraz skôr uvažujem nad nejakou formou “hacku” - vytlačiť si na 3D tlačiarni niečo ako spodok filtračnej hlavy a nasadiť to na môj filter spolu s nejakým molitanom. Možno by fičal lepšie?
Zmizí to do pár dnů, max. týdnu samo. S pomocí okružáků to bude o něco rychleji.
Být tebou, tak začnu měnit pravidelně vodu. To staré dno totiž není žádná výhra v takovém množství. Aby to neskončilo v řasách.
Nevím nakolik potřebuješ „lepší“ filtr a natož s ním přivzdušňovat, když tam nemáš ryby.

Ahoj,
S tím kořenem si vůbece nedělej starosti. Ten povlak je u nově založených nádrží normální, je to nějaká houba/plíseň či co, ale neškodná. taky jsem to měl, při výměně vody jsem to svinstvo odsával hadicí, a i když se třeba udělalo nové, po cca měsíci od založení to zmizlo. Už nevím jestli to snad i žraly ryby/krevetky nebo to zmizlo ještě před nasazením, ale každopádně to zmizlo.
S tím tvým filtrem to je jiná věc, jestli po 5ti dnech ztrácí výkon téměř na nulu, to není úplně v pořádku.
Pořádně ho prohlédni, pokud možno rozeber co jde, vyčisti - vyždímej pořádně houbu atd. a koukni na vrtulku, jestli ji něco nebrzdí a jestli se může volně otáčet.
EDIT:: teď jsem koukl jak vlastně vypadá ten filtr. No za mě je to teda hodné malé, těch filtračních médií tam asi moc nevejde. Jak radí ostatní, raději bublifuk nebo molitan s čerpací hlavou. Případně i závěsný a dát do něj jak molitan tak třeba pemzu.
Nie stačí pri odkalovani po tom prejst a ono sa to pěkně odsaje a zmizne to nemusíš nic vyberat. Plus minus za mesiac to mne osobně zmizlo z každého korena.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Tu máš adresu tam si mozes najst nějaký dobrý stoja skoro nic a nie su vobec drahé vyber si podla rozmerov a niekde blizko tvojho bydliska si ho kup majú ich vsade
Čiže keď nechcem prisavniky, tak mám koreň pravidelne vyberať a mechanicky to odstraňovať? “Časom zmizne” by sa dalo definovať ako týždeň, mesiac, rok...?
Tú techniku by som možno potreboval viac konkrétne. Aby som nevyhodil peniaze za ďalšiu nefungujúcu blbosť. Alebo fungujúcu perfektne, ale príliš nahlas. Napr. ten môj Aquael je tichučký, len asi slabučký. Zajtra umyjem koreň, dám ho do vedra, prepláchnem filter a uvidím, či sa zase tak skoro upchá.
Ahoj. Ten koreň ako každý koreň ktorý je suchý a nenasiaty vodou vždy na povrchu po namočení vytvori ten biely povlak. O nic ale nejde není to nijak škodlivé dá sa to lahko odstranit hadicou a odsavanim a casom to zmizne. Mne s tým pomohli ancistrusi. A ten filter sa asi velmi rychlo zanáša to casom každý filter a preto straca tah. Najlepsia volba je vždy cerpacia hlava plus kocka molitanu. Kup si nějaký malý bublifuk do toho objemu dáš za to 5 eur dohromady a máš pokoj na niekolko mesiacov.


Ahoj,
pred 5 dňami som založil akvárium. Akvárium ma vnútorné rozmery š34xh24xv30cm, je v ňom momentálne cca 20l vody. Na dne je substrát priemerne 6cm, spodná polovica je Staré dno, nad tým Profi Soil. Profi Soil bol predtým namočený pár dní vo vode. Ako dekoráciu som dal dnu koreň Amano kúpený v akvaristike, bol cca dva týždne namočený vo vedre (púšťal farbu a aj teraz trochu púšťa), niekoľko krát kefkou očistený a uvarený v slanej vode. Voda v akváriu je asi týždeň odstáta vodovodná voda. Zasadil som som 9 rastliniek, všetko nenáročné kusy - 5 echinodorov, 3 kryptokoriny, 1 anubias, pod každú šla gulička Bivoja (min. 1 kryptokoryna už púšťa nové listy). Do vody som pridal Bactoesex a Bio Nitrivec a neskôr trošku vločiek pre ryby. Filter je Aquael Fan Mikro Plus (podľa predavača v obchode aj podľa obalu mal stačiť…) a svetlo je 6W LED Repti Planet. Ak ma neporazí, časom do akvária pôjde nejaká samotárska rybička. Lebo:
- koreň je kompletne pokrytý niečím slizovitým, mliečne priesvitným jemným sopľom do vzdialenosti cca 5mm od povrchu. Mal to na sebe aj vo vedre, očistil som to, potom som ho vyvaril, znovu sa to spravilo, znovu som očistil…
- filter – zo začiatku išiel ukážkovo, ale teraz akoby strácal dych. Hlavne čo sa prevzdušňovania týka. Prvý deň robil bublinky ako drak, až som ho radšej trochu priškrtil. Ale odvtedy kontinuálne klesá prietok, ale hlavne už nie je schopný ťahať do vody vzduch. Ráno som ho prepláchol v troche vody z akvária a teraz večer sa už voda skoro nehýbe, o nejakom vzduchu nehovoriac. Neviem, či sa filter zaserie tým slizom, alebo prečo sa to deje. Mám pocit, že to navzájom súvisí, kým nebol sliz, filter išiel.
Takže, poraďte prosím, čo s tým, ideálne nenákladné riešenia.
Starší reakce
Za mě vám teď dávám

postavili jste se k tomu čelem a to je dobře, po dlouhé době vidím někoho kdo si dal říct bez vytáček, držím palce ať se druhý pokus podaří, všichni tu rádi poradí bez urážek, bez posměšků a dalšího podobného chování který je zvykem například na fb skupinách. Pokud budete cokoliv potřebovat, kdokoliv ze zkušenějších rád poradí, popřípadě pošle odkaz na co je třeba. Ať se daří, a apeluji na tu prezentaci, to je první krok k úspěšné cestě, infor o akváriu, správně vyplněný deníček vám zpětně dost připomene a leckomu pomůže aby vám mohl adekvátně poradit
12 25.05.2020 15:23 Rol!itjAnek –
Re: ZDRI Moc děkujeme všem za rady, rybičky jsme se rozhodli vrátit zpět do obchodu a založit akvárium od začátku. Skočili jsme do toho po hlavě aniž bychom si o tom něco pořádně přečetli a zjišťovali jsme informace jen ve zverimexu ve kterém jsme rybky kupovali, což byla chyba. Ještě jednou chci všem poděkovat za rady.
Vše podstatné už zaznělo, tak jen doplním, že než rybky vrátíš nebo daruješ, tak prováděj každodenní výměnu části vody. A neboj, něco tady načteš a ono to půjde.

Přesně nakopat do pr....le,ale zepředu.

Tady je opravdu všechno špatně:
- do takhle malého akvarka absolutně nevhodné ryby
- navíc pro ně špatné dno - příliš hrubý a ostrý štěrk
- kytky radši neřeším, evidentně jich je podle fotky málo a v tom štěrku stejně neporostou, místo nich tam "straší" a zabírá prostor ta nevkusná plastová dekorace...
- nové, nezajeté akvárko, příliš brzo nasazené ryby (neměly by se nasazovat za týden, ale cca za měsíc po založení)
Toho blba, který Ti doporučil Mřenky nádherné do 30-l akvarka nakopat do p....e, i když to teď nějak zubynehty udržíš při životě, do budoucna to stejně bude špatné. Osobně doporučuji okamžitě vrátit/darovat ryby a celé akvárko v klidu založit znovu (s normálním pískem). A před tím si přečíst místní témata pro začátečníky, popř. se poradit o tom, čemu nerozumíš.
Tohle je další nádrž z kategorie "skoro všechno špatně". Najdi někoho, kdo si ty mřenky vezme (třeba ve vlákně "daruji") a začni komplet znovu. Vyhodit to dno, co tam je a místo něj křemičitý písek. Dát pryč to cimbuří nebo vrak nebo co to je. Rostliny to v kýblu týden vydrží, mezi tím nádrž založ znovu, dej víc rostlin a pak tak šest týdnů počkej, než si pořídíš nové ryby. A určitě už ne mřenky, ani skaláry, ani čichavce, ani arowany, ani ancistruse, ale fakt jen ty razborky nebo modré neonky nebo případně jednu bettu a už nic víc.
To máš pravdu. Souhlasím.Jen teď musí vyřešit akutní stav. Bílý zakal=nálevník=nedostatek kyslíku.
Za prvé udělej prezentaci nádrže. Za druhé zkontroluj teplotu. Za třetí přidej vzduchování. Pokud nemáš tak vývod filtru do úrovně hladiny. Za další už si nech odstát aspon 15 litrů vody.
0 25.05.2020 12:19 Rol!itjAnek – Prosím o pomoc !!
Starší reakce
Mám ho taky, ale dávám přednost tomu od Sery. Akorát se občas trochu napiju

Odkalovač úplně stačí tento, používám ho několik měsíců a spokojenost za pár korun.
Odkalovač UniStar délka 210 cm
www.rostlinna-akvaria.cz/… Po pár úvodních odkaleních zvonem by to mělo zmizet

Navíc není třeba všechnu vodu měnit, prostě odsát zvonem plný kýbl, nechat sednout, 80% (čisté) vody vrátit, zbytek vylít někam kytkám na zahradu. A znovu

Osvědčil se mi tento
akvarijni-odkalovace.heureka.cz/… Jak je to pár dni tak klidně,a nebo vydržet,měnit vodu,to se ustálí časem samo....

0 11.02.2020 17:38 Vlamik – Praní písku
Jsem úplný začátečník a při zakládání akvária jsme dali koupený písek a neproprali. Po zalití vodou byla voda zakalená, po přefiltrování přes noc byla sice ráno čistá, ale při pohybu písku se opět zakalí. Udělali jsme chybu,že jsme písek nepřestali? Nemáme vodu odčerpat a začít úplně od začátku?
Starší reakce
Derdin napsal: Čau, tak jsem osadil akvárium novými kytkami a dnem, co na to říkáte? Nějaké další doporučení? Teď svítím málo (8 hodin), mám se dostat jen na 10 nebo klidně až na 12h? Aktualizoval jsem i počet ryb, vše je v prezentaci. Vodu plánuji prvních 6 týdnů měnit 2x týdne a pomalu začít vodu měnit méně a méně často až budu vodu jen dolévat podle odparu.
1) Přidej rostliny.
2) K “plánu” výměn vody: To je, jako kdyby ti začalo škrábat v krku, měl jsi teplotu a řekl, že následující čtyři dny budeš brát tři paraleny denně, pátý a šestý den bude stačit už jen jeden. Blbost, že ano? Nevíš, jak se ti nemoc vyvine. S akváriem to je stejné. Nevíš, co se bude dít. Nemluvil bych o plánu, ale pozoroval a operativně se rozhodoval. Každé akvárium je jiné.
3) Dost souhlasím s tím, co napsal michalt. Prosperující akvárium je primární cíl. Bezúdržbovost je v mých očích bonus. Cíl je mít prosperující rostlinné akvárium. Když budou fungovat rostliny, je prosperita živočichů následek.
No zrovna těch, co odkazuješ, bych nekupoval, co výška aq. dovolí, ale tak maximálně jeden, spíš ani to ne. Kupoval bych tyhle:
www.sklorex-akvarium.cz/… Jo, teď to akvárium podle prezentace vypadá nadějně. Jen bych zrušil ten tekutý uhlík, to zas bude nějaká forma Glutaraldehydu, který nadělá víc škody, než užitku.
Obecně, myslím si, že není dobré, když si za cíl zvolíš "bezúdržbovost" akvária. Správný přístup je ten, že si zvolíš za cíl prosperující akvárium, tedy takové, ve kterém jsou rostliny i ryby nejspokojenější v rámci daného objemu a typu vody. Ta míra údržby se má přizpůsobovat tomuhle cíli. Jestli nemáš čas nebo chuť pravidelně dlouhodobě měnit vodu (někdy i často, když je potřeba) a pečovat o rostliny, to akvárium neskončí dobře a bylo by dobré zvážit jiného koníčka. Akvaristika je jedním z těch koníčků, kde člověk musí alespoň trochu rozumět, co se proč a jak dělá. Bez nějakých znalostí souvislostí jen se selským rozumem daleko nezajdeš.
Několik lidí, kteří mermomocí chtěli bezúdržbové akvárium, jsem poznal. Všichni dřív nebo později začali tlačit na pílu a zkoušet, co to akvárium vydrží bez úhynů. Prostě bez toho, aby rozuměli principům, chtěli jen méně a méně měnit vodu a byli spokojeni, jak jim to skvěle funguje. Až pak najednou nastoupila masová nemoc nebo se rozmohla sinice, řasa a nastala apokalypsa. Ani jeden již akvárium nemá. Jeden z nich "znovuzaložil," pač "to přece fungovat musí" a skončil stejně dvakrát.
Máš dobrý objem nádrže, dobré dno, dobrý filtr (uprav jej, jak Ti radí vlka). To je základ. Časem uvidíš, jestli je dobré světlo. Teď bys měl načíst, které rostliny budou vhodné do začátku, jak funguje dusíkový cyklus, co dělají plži, co dělá dno. Pak které ryby mají nedokonalé trávení a znečišťují vodu, které žerou kytky, které ryby jsou hejnové a zařídit si podle toho osádku a počty ryb tak, aby to nebylo na hraně udržitelnosti.
Pak postupně získat zkušenosti s tím, které rostliny Ti v akváriu pojedou nejlíp bez toho, abys musel vodu nějak zásadně chemicky upravovat, které ryby Ti nebudou kazit stabilitu nádrže a zároveň se Ti budou líbit. Prostě si to celé zařizovat celou dobu tak, abys tam měl pouze ryby a rostliny, kterým dokážeš bez velké námahy luxusně splnit biologické nároky téměř po všech stránkách a jednotlivé druhy se navzájem budou podporovat v prosperitě.
Až dosáhneš (nirvány

) stavu, že všechno v akváriu bude dostatečně daleko od svých biologických limitů, pak zjistíš, že vodu již téměř není potřeba měnit.
Nerad píšu obecně a "filozoficky." Jen teď jsem se tomu nedokázal vyhnout, protože na praktický přístup k bezúdržbovému akváriu neexistuje jeden jasný recept nebo postup. K tomu se člověk musí propracovat zkušenostmi. Nebo se to trpělivě naučit od někoho, kdo to opravdu umí. Jenže tady takových lidí hodně není, co taky něco naznačuje. Tak hodně zdaru!

Odkazy na konkrétní výrobky tu máš. Pokud chceš mít naprostou jistotu, tak ten do bazénových filtrací, ale i ten ze zahrady, co na něj odkazoval ctibum, bude asi ok.
Co se týče kytek, pro zajíždění akvárií mi vychází jako výhodná Vallisneria spiralis (nebo gigantea) vysázená podle zadního skla. Ona sice není žádnou moc velkou ozdobou, ale udělá spoustu práce a stojí celkem pakatel. Nepříliš náročných a zároveň dostupných druhů aq. rostlin je přes stovku, pokud nejsi limitován nějakými speciálními podmínkami.
Čau, tak jsem osadil akvárium novými kytkami a dnem, co na to říkáte? Nějaké další doporučení? Teď svítím málo (8 hodin), mám se dostat jen na 10 nebo klidně až na 12h? Aktualizoval jsem i počet ryb, vše je v prezentaci. Vodu plánuji prvních 6 týdnů měnit 2x týdne a pomalu začít vodu měnit méně a méně často až budu vodu jen dolévat podle odparu.
Kytky třeba tyhle: Limnophila sessiliflora, Hygrophila polysperma, Rotala rotundifolia, Microsorum pteropus, anubias. Popřípadě taky nějakou méně náročnou kryptokorynu, nějaký méně náročný echinodorus.
Pre začiatok by som zabudol na "koberce" a dal by som tam zmes stonkoviek
Nezabudni ten štrk poriadne preprať než ho dáš do AQ.

Jsem v Hornbachu, jdu si pro dno. Mám si koupit křemičitý 2-4mm teda ve stavebninach? Jsou tady i kytky, jaké doporučujete pro mé "Bezúdržbové akvárium", samozřejmě vodu budu zatím měnit. Nenáročné co rychle rostou. Ideálně i nějaký co udělají koberec?

No já vím. Zapomněl jsem dodat, že je dobré vzít sebou do skleničky trochu octu a na místě hned otestovat.

Neboť u tohoto jsem měl informaci, že pěnit nebude (a nešuměl). Reklamaci pytle s pískem, že pění v octu, by mi asi neuznali a jeden pytel šumivého písku už jsem v garáži taky měl

A koukám, že byl o něco levnější, než jsem psal.
www.hornbach.cz/… Takhle jsem jednou koupil ve stavebninách písek a stejně mi v octu pěnil. Naštěstí mohl skončit v betonu, takže to nevadilo. S jistotou je písek do bazénových filtrací, v Hornbachu pytel 25 kg zhruba za 280 Kč.
Jen bych doplnil že křemičitý písek různých zrnitostí se dá koupit na stavebninách za pár korun. Lepší než předražené pytlíky v akvaristce.

Přidat reakci
1 ...... 50
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 68515x