Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do většího akvária (151 - 250 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Osvětlení do většího akvária (151 - 250 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2012 10:52 rostasl66
Fotka k příspěvku To máte dost jedno. Já to mám takhle nějak, abych si s moduly mohl při čištění pohybovat. Jediný problém je to uchladit.Dnes už používám profi chladiče a je to v pohodě. I ty ovšem musí být alespoń o 1třtinu předimenzovány, protože je to pod krytem. Pokud to chodí víc než cca na 60 stupňů. sníží se životnost led.Důkežité je rovněž vše lepit tepelně vodivým silikonem. Mailem mohu víc info.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 20:36 Žena pindruskaP [3] - TetryRe: rostasl66
Nebylo by prosím foto, jak máte ta světýlka zabudována?? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 20:06 rostasl66 – Led na 40 výšce
Fotka k příspěvku Zde je ještě menší AQ. Fotky nejsou nijak upraveny - takhle to vypadá, jak to vidí foťák.
Jinak rád pomohu, více info mailem.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 19:20 rostasl66
Fotka k příspěvku Mám AQ 200 l v 50 a 112 l v 40. V tom větším svítím již přez rok ledkama. avtom menším cca 4 měsíce.
V obou AQ svítím 12h denně a k zářivkám bych se již dnes nevracel.Spotřeba obou akvárií na svícení je 54w a myslím, že to svítí dobře a investice do samodomo led modulů se vrátí.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 18:39 Muž Yirka [9126] Re: Milan
Fotka k příspěvku Ty výbojkové trubičky 7RS jsou klasicky umístěny v takových těch tělesech co se používají třeb na nasvěcování památek nebo soch, cena cca 160 CZK/ks. Konstrukce stínítek je taková, že jsou to vlastně odrazové reflektory viz obrázek. Krycí skla používám, ničím jiným nepřisvěcuji. V létě svítím, jak ses asi podíval, jen pár hodin ráno a večer. Pžed časem jsem zkoušel 2x rybicky.net/atlasrostlin/micranthemum_callitrichoides_cuba , ale vždy když se začal rozrůstat byl sežrán tak jsem rezignoval a mám tam jen nízké kryptokoryny.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 18:24 Muž grunda [1781] - Cichlidy
Fotka k příspěvku já mám akva 60 cm vysoké, svítím 2x54W zářivky s reflektory, obsah akva 280l vody a mám koberec naprosto parádní(Sagittaria subulata 5-10 cm vysoká).
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 16:02 Milan Re: Yirka
Na tvůj profil už jsem koukal máš ho prakticky stejné co se rozměru i umístění týče, jen je vidět že máš více okolního denního světla a nad akva je také asi nějaké okno. Píšeš že si nemůžeš dovolit náročnější rostlinky se 2x 60 W to je cca 0,6w /l u výbojky by ten výsledek měl být lepší něž se zářivkou(myslím na tu hloubku), zkoušel jsi prosím tě v akva třeba nějaké nižší rostlinky nebo kobercovky asi nemusí být úplně všechny náročné na světlo ještě nemám takový přehled, ale pokud bych třeba řešil 2x70W cca 0,7W/l při čistém objemu 200l je to pořád málo? Jak máš prosím výbojky řešeny, máš krycí skla, reflektory? Dle popisu ničím jiným nepřisvicuješ, zůstalo to tak? Díky moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 15:49 Milan – Světlo
Děkuji za příspěvky.. Na ty polské světla už jsem koukal, když jsem narazil na link při pročítání for.. Vychází snad i levněji něž když si je budu dělat sám, jen si nejsem jistý tím origo reflektorem po recenzi kterou jsem našel na toto světlo (bylo myslím 3x39w), jestli s reflektory samostatně by nebyl výsledek lepší i s možností toho nasměrování.. Ale bude to v tom sloupci vody dostačující na rostliny u dna? Po stálém pročítání for se skoro všude uvádí že nad 60 cm už jsou výbojky skoro nutné! Nebo na rostliny u dna mám zapomenout!! což bych nerad, sice začínám, ale do budoucna mám nějakou představu a tak když řeším pořádné světlo, i když na podruhé :-) ať je to napořád.. Nemůžu bohužel najít nějaké aktuálnější příspěvky k výbojkám než z roku 07 - 09 což si myslím že je dlouho a vývoj i ve světlech a jejich cenách je jinde.. Proto se snažím co nejvíc najít i o těch výbojkách, které typy, kolik by jich muselo být a jak výkonných a za jakou cenu jsem schopny to koupit a složit (samovýroba u mne není problém) U zářivek jsem cca +- na 2000 - 2500 kč možná levněji samovýrobou, ale možná ani to dle pl, pokud by byla vhodnější výbojka za podobnou cenu stačila by pouze výbojka nebo je nutná kombinace se zářivkou? Pokud budu počítat cca 3-4 x 39W = 117/156W = třeba 2 výbojky 70W nebo jedna 150 ale bude ta volba lepší a jistější pro rostliny v hodně zarostlém společném akva? Omlouvám se pokud je to vše zmatěně napsáno, ale mám v hlavě tolik otázek a nevím kterou dřív, už bych v to měl rád aspoň jasno ať můžu objednat a složit potlesk Budu vděčný i za linky na toto téma i když už jsem jich asi většinu o osvětlení pročetl, jak tady tak u rataje, na rostlinných akva, planta a aquapage... A místo abych byl chytřejší a byl více v obraze tak jsem jen zmatenější, jelikož je pravda že co kus to názor, proto se snažím o názory z praxe. Díky Vám všem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 10:35 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Milan
Svítil bych tímto:
www.aquario.pl/…
eventuelně na náročnější kytky tímto:
www.aquario.pl/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 09:52 Muž kortezhugo [983] Re: Milan
Fotka k příspěvku No riesit to z HQI -nie je lacna zalezitost.
Problem je totiz aj ten pomer vyska:sirka + rozptyl svetla.
Tak som to nacrtol ako by som to riesil ja...
3x39W + refl. a trubice co najblizsie k sebe alebo natocit.

 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 08:57 Muž souky [592] - Rostliny
Ten lopuch je echinodorus, zbavuje se emersních listů, měl by brzy začít vyhánět submersní listy, které budou docela odlišné. To samé platí pro ten cca uprostřed
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 08:47 Muž Yirka [9126] Re: Milan
Provozuji velmi obdobné akvárium. Rozměry i umístěním. Osvětlení jsem řešil netradičně viz prezentace: rybicky.net/nadrze/3242
Nemůžu si tím pádem troufnout na náročnější rostliny, ale ty co mám jdou poměrně dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2012 23:26 Milan – Světlo
Fotka k příspěvku Omlouvám se za další vstup, ale na otázku o přerušovaném svícení už jsem asi našel odpověď na jiném vláknu kdy cituji romant [1718] Přerušené svícení je stará sedlácká metoda jak zvýšit obsah CO2 ve vodě(pokud není umělo dodáváno). 4 hodiny svítit, 2 hodiny pauza a dalších 6 hodin dosvítit. Ty první 4 hodiny je dobrý dodržet minimálně, aby se kytky dokázaly řádně nastartovat. .. CO2 nedávám ale chci - takže tím přerušováním zatím asi nic nezkazím :-). Pořád hledám a nic konkretního nemůžu najít k těm výbojkám zda jsou nutné nebo to utáhnou žářivky.. Přímo o nějakých kobercovkách si můžu, ale asi nechat jen zdát.. Ještě jsem přemýšlel že dám větší vrstvu dna to mi pomůže ale asi jen nepatrně pár cm.. Pro představu dám ještě jednu fotku s prostorem pro světla, pokud by někdo měl zkušenosti s výbojkama tak jestli to tam vůbec půjde... Na fotce jde i vidět jak jdou kytky do kytek neznám ještě názvy ale ten ( lopuch :-) v pravo) už je skoro hyn.. Díky za reakce
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2012 22:49 Milan – Světlo
Fotka k příspěvku Zdravím Vás a rád bych poprosil o radu či doporučení.. O osvětlení jsem toho pročetl opravdu dost, ale nikde jsem se nedočetl ničeho konkrétnějšího co se týče mých dotazu.. Tak přejdu k věci mám akva ve stěně ze dvou stran viditelné dhv 103 x 37.5 x 70 cm sklo 12mm =cca 227 l - ještě dno, problém je ale ve výšce sloupce vody, kdy v přední části je od hladiny ke dnu 60cm a zadek je 56cm (dno předek cca 5 cm a zadek 12cm říční praný štěrk 2-4mm) v místnosti z přední strany je několik oken, ale ne blíž než 3m a z druhé strany je tmavá chodba. Svítím 3x obyč T5 21w bez reflektoru, vím že je to málo (přesto se mi na skle a zrovna z tmavé chodby dělá asi řasa nevím zda je to normální nebo něco špatně), každopádně hodlám světlo předělat, protože bych rád akva s rostlinama, myslel jsem že dám 3x 39w T5 s reflektorama kombinaci trubic osram 8xx nebo 9xx dle doporučení z for = cca 055W/l, ale mám strach že to bude stejně málo na nějaké nižší rostlinky v popředí z důvodu hloubky, které se mi moc líbí a tak jsem začal přemýšlet o výbojce jak jsem se dočetl, že by to mohlo být řešení. Teď nevím co a jak než něco objednám tak bych nerad udělal chybu.. Myslíte že by to ty zářivky zvládly do té hloubky, klidně bych dal i 4x39 jen nevím jestli je na ten můj dělaný nad krycími skly akva cca 2cm zavěšený držák široký 35 cm i s reflektorama dostanu (delší než 85cm tam nevlezou). Pokud je to marné je výbojka řešení? BUde stačit pouze ta výbojka na celé akva, protože nevím ani jakou tam dát a pokud půjde zavěsit už tam nic jiného asi nedostanu. Když spočítám že předřadník glo 2x39W a 1 x 39W +- 1500,- 3x reflektor - 600,- + 3 x osram trubice - 300 jsem někde cca 2500,- a bude to k ničemu asi bych se zbláznil proto se snažím zjisti víc i o těch výbojkách. Poradíte prosím.Máte někdo ty výbojky jaké dát ( HQI ?) kolik cca W a stačí na ploch akva 1m x 0,35m jedna? Pak bych rád věděl Váš názor na dobu svicení někdo uvádí 10 - 12 hod nepřetržitě a třeba u Rataje jsem se dočetl, že se má přes poledne na cca 2hod zhasnout a pak pokračovat na celkem 10 - 12 hod kvůli řasám, má to nějaký vliv? Zkusil jsem přiložit foto skla. Je to prosím zelená řasa? i když mám tak slabé osvětlení a ještě z tmavé chodby a pokud ano je to normální projev a stačí čistit skla, nebo mám raději začít něco dělat? Pokud prosím někdo víte link někde kde se moje dotazy řeší budu vděčen nejsem lenivý hledat a číst jen je toho tolik že už se ztrácím. Děkuji Vám všem co jste si můj dotaz aspoň přečetli Milan
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2012 07:20 milusblahus
tak ,diky,ale demi hlavně o ten typ zařivky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2012 03:06 Muž j0hny [86]
Mozne je, ze to aj bude stacit :) Ale to nezavisi len od objemu akvaria. Casto vidno prosperujuce rastliny a vobec cele akva aj pod 0,3w/l.
Milus...: preco nie, ale uvazoval by som, hlavne ked rozmer 50cm je hlbka, aj nad 840.
Pri osadzani treba davat pozor na neosvetlene kraje akvaria, pripadne trubice posunut na strany stylom "cik-cak"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 23:42 milusblahus
Prosim vas mohl by mi nekdo poradit s osvetlenim na akvarium 80x40x50.mohl bych prosim vas pouzit 4x18w F18w/865.dik moc za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 18:35 Muž Lucky005 [197] Re: bendy
a co treba tohle? osobne s tim nemam zkusenosti
rybicky.net/forum/2706
rybicky.net/forum/8486-hqi-vybojka-
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 12:51 bendy Re: romant
jiste, bud odrazove folie jak pisu nebo reflektory
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 11:46 R Muž romant [27987] Re: bendy
Jistým řešením by byly odrazový reflektory na ty stávající zářivky.
Edit: www.shopakva.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 11:43 bendy – Trigon 190 rohove s osvetlenim 2x28W ?
Ahoj,

stehoval jsem se, takze stara klasicka 325l musela k novemu majiteli a do noveho se mi ted hodi pouze rohove a rozmerove s emi hodi od Juwelu Trigon 190. V rampe ma 2x28W T5 (59cm) a me to prijde ponekud malo. Hloubka 60cm. Dolepeni odrazove folie udelam urcite, ale bude to stacit ? Instalovat Glomat nebo neco podobneho se mi moc nechce, to z toho pujde dalsi svazek kabelu :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2012 21:18 R Muž romant [27987] Re: Sid
Děkuji za doplnění. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.01.2012 21:12 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: romant
...Přerušené svícení je stará sedlácká metoda jak zvýšit obsah CO2 ve vodě... 4 hodiny svítit, 2 hodiny pauza a dalších 6 hodin dosvítit...
Řekl bych, že vím, kde jste čerpal tyto informace, tak bych rád doplnil, že se doporučuje pauza v trvání kolem 4 hodin.
Smyslem, jak se (velmi zjednodušeně!) uvádí, je: snížení obsahu kyslíku => snížení redoxního potenciálu => zvýšení dostupnosti živin => zdravý růst rostlin => "minimalizace" řas. :-)
(Hanns-J. KRAUSE „OXIGEN AND ITS INFLUENCE ON THE GROWTH OF AQUARIUM-PLANTS", 2nd International Congres of Aquariology, Monaco 1988...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.01.2012 12:36 R Muž romant [27987] Re: Dimi
Přerušené svícení je stará sedlácká metoda jak zvýšit obsah CO2 ve vodě(pokud není umělo dodáváno). 4 hodiny svítit, 2 hodiny pauza a dalších 6 hodin dosvítit.
Ty první 4 hodiny je dobrý dodržet minimálně, aby se kytky dokázaly řádně nastartovat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 12:13 Muž Svoboda777 [4] - RostlinyRe: romant
Děkuji za radu, vyzkouším to. Přerušované svícení je tak trochu drastické, do toho bych nešel, není to přirozené. Takže budu svítit od 12:00 do 20:00.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 12:06 R Muž romant [27987] Re: Dimi
Nebude jim to vadit. Sviť jim tak neustále a doby začátku a konce nestřídej, aby prostě věděly co příjde. Prostě jim to změň a drž ty nový časy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 12:04 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Dimi
klidně to posuň, nebo do doby svícení můžeš dát i několikahodinouvou pauzu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 12:02 Muž Svoboda777 [4] - Rostliny – Doba osvětlení
Ahoj, chtěl bych se zeptat ohledně doby osvětlení akvária. Mám nastavené zapnutí na 08:00 a vypnutí na 16:00. Jenom je blby, že jsem v tuto dobu v práci. Když jdu ráno do práce akvárium ještě spí a po práci taky již je vypnuté. Nevadilo by rostlinám kdybych začátek dne posunul třeba na 10-12 hodin, aby akvárium svítilo i večer?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 11:58 Muž fido16 [631] Re: DavidZw
Mám ty hailea a zatím v pohodě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 11:14 Muž DavidZw [0] Re: katterinecka
dík, ty Hailea vypadaj skvěle! Myslím, že si je koupím!
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 10:53 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: DavidZw
na to krycí sklo můžeš dát v pohodě něco takového www.akva-tera.cz/… nebo www.akva-exo.cz/… značek je na výběr hodně. Buď to nechat na těch nožičkách nebo rovnou položit na sklo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 10:42 Muž DavidZw [0] – řešení osvětlení bez krytu
ahoj, mám atypické rozměry půdorysu nádrže - 84x39 (výška akvária 50,5-tj 165 l), a tak koupit kryt moc nepujde. Moje ruce jsou nešikovné a obávám se, že zhotovení krytu nepřipadá v úvahu.

Potřebuju ale svítit. Zatím tam mám 2x 18W zářivky v tělese které jsem asi před 10 lety kupoval ani nevím kde. Svítil jsem tím docela dlouho na mé staré nádrži a spokojenost. Jenže teď (10 let poté) už se asi nedá koupit těleso na 2x18W, které by mělo snímatelný přední kryt a které by se dalo postavit na krycí sklo tak, aby se nedotýkalo zářivkami. Chtěl bych ještě přikoupit 2x18W osvětlení. Abych měl dohromady 72W. Co byste mi doporučili?
a)buď existuje osvětlovací těleso, které by bylo vhodné a já o něm neví
b)díval jsem se na Glomat+reflektory, ale bojím se, že kdybych to dal na krycí sklo, mohlo by to být nebezpečné
c)musel bych si nějak sehnat kryt a potom se to řeší lehce - ale to je poslední nejméně žádoucí alternativa

Děkuju:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 17:36 Muž dravec [72] - RostlinyRe: scorpion075
Na tomto akva si fakt chcem dat zalezat. Tie stare male akva su este z mojich "pionierskych cias" a osvetlenie som tam mal 2x20w žiarovky. Teraz mam žiarivky T5, 2x39W co je ina sila...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 17:29 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: dravec
Kouknul jsem na tvé prezentace. Toto je tvé třetí AQ, tak bych očekával, že světelný efekt při prázdném a plném AQ ti bude známí. Proč tedy ta otázka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 17:23 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: dravec
Podle tohodle nemůžeš soudit, při napuštěném akváriu to bude vypadat úplně jinak ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 17:23 R Muž romant [27987] Re: dravec
Tvoje úvahy se ubírají správným směrem. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 17:22 Muž dravec [72] - Rostliny
Dobry den, tak cvicne som vyskusal zasvietit v novom, prazdnom akvarku (180 litr.) mam svetlo HAGEN GLO, žiarivky T5 2x39W (4000K JBL a 6700K GLO). Svietilo to ako v solariu, v izbe to bolo vyslovene nepríjemne. Chcem sa opytat ci je to v poriadku, ci sa to stlmi napr. napustenim vody a osadenim rastlinami.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2011 21:34 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: johnyP
dve trubice ti staci. tady mas akva s tim samym rybicky.net/nadrze/12822 a jak ta trava roste. co potrebujes je dost zivin, hlavne co2.
Pokud chces dosvitit na dno u akva tak hlubokeho (pocitam, ze to je tech 55cm), chce to cocky (takze asi LED ci MH), ale pokud nechces na to dno Glosso nebo HC, fakt tolik svetla netreba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2011 19:49 johnyP
Zdravím, zakladám akvárium 100x45x55 (cca 200 l vody). Převážně rostlinné akvárium s trochou teter. Měli by tu být kobercové rosliny (Staurogyne, Lilaeopsis br.). Vzadu zřejmě Hygrophyla, Ludwigia red rubin. Předpokládám dvě rampy Hagen 2 x 39W T5. Co doporučujete za zářivky?
Díky za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 20:10 Fugee
Tak s tím už neporadím, osobně používám vlastní kryt, a místo trubic mám žárovky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 20:09 johnyP Re: Fugee
V poho...
Nějak se nemůžu rozhodnout pro složení zářivek.
Mám tu jednu Sylvania Grolux a určitě tam chci jednou JBL Solar 9000K.
Co zbytek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 20:06 Fugee Re: johnyP
Tak to jo, omlouvám se. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 20:06 johnyP Re: Fugee
Budou tam 2 rampy tzn. 4 zářivky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 20:05 Fugee Re: johnyP
Těch 78W mi přijde hrozně málo, kobercovky moc neporostou, chce to alespoň 100W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 20:03 johnyP – Osvětlení akvária
Zdravím, zakladám akvárium 100x45x55 (cca 200 l vody). Převážně rostlinné akvárium s trochou teter. Měli by tu být kobercové rosliny (Staurogyne, Lilaeopsis br.). Vzadu zřejmě Hygrophyla, Ludwigia red rubin. Předpokládám dvě rampy Hagen 2 x 39W T5. Co doporučujete za zářivky?
Díky za rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2011 21:05 Muž dravec [72] - Rostliny – kryt alebo osvetlovacie teleso?
Dobry den, zakladam akvarko 180 l, 100x40x45 a potreboval by som poradit ake zvolit osvetlenie. Ci osvetlovacie teleso napr: HAGEN GloT5 HO 2 x 39W
ci osvetlovaci kryt napr.: DIVERSA - Osvetľovacie kryty z hliníka pre T8
alebo Kryt GLO-LIFE 100x40cm 2*30W
alebo Juwel Multilux II 100 x 40 dekor Buk
Ma niekto prosim Vas s tymto osvetlenim skusenosti? Zaujimali by ma hlavne vyhoda a nevyhody jednotlivych krytov. Vopred dakujem za odpovede.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2011 14:24 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: Lola
Pokud je 50cm výška tak bych se 2x 54w určitě nebál, je to tak akorát na klasické "všudetoroste" rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.05.2011 11:28 R Muž romant [27987] Re: Lola
Volil bych variantu 2x54w a přistínění hladiny plovoucíma rostlinama. "Více" světla se může vždycky hodit, člověk nikdy neví co ho za čas zaujme. X-) Dovedu si představit i tu var. 2x39w, ale tam už bych to považoval za lehce limitující, tím výběrem vhodnějších méně náročných rostlin, ale určitě se to taky dá. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2011 11:23 Žena Lola [28]
Prosím o pomoc při rozhodování :-)
Zakládám nové 240 l (standardní 120x40x50cm) akvárium a stále váhám kolik světla. Uvažuji o T5:
buď 1x54W – dlouhá zářivka a svítit delší dobu,
nebo 2x39W – kratší zářivky, rohy budou tmavé,
nebo 2x54W – a zkrátit dobu svícení.
CO2 nepřidávám a ani to v dohlednu neplánuji. Rostliny mám vesměs nenáročné. Ryby plaché.
Mám zkušenost jen se slabým osvětlením mojí 85 cm dlouhé nádrže s 2x18W/T8, tak se trochu bojím abych to „nepřepálila“.
Budu ráda za každou radu nebo zkušenost.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 01:18 Muž grizly [145] – Re: bijou
30 W / 90 cm mám doma, vyrábi je PHILIPPS.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 23 24

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 22283x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12101-osvetleni-do-vetsiho-akvaria-151-250-l?od=723