Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do většího akvária (151 - 250 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 16 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení do většího akvária (151 - 250 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 11:58 Muž fido16 [631] Re: DavidZw
Mám ty hailea a zatím v pohodě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 11:14 Muž DavidZw [0] Re: katterinecka
dík, ty Hailea vypadaj skvěle! Myslím, že si je koupím!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 10:53 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: DavidZw
na to krycí sklo můžeš dát v pohodě něco takového www.akva-tera.cz/… nebo www.akva-exo.cz/… značek je na výběr hodně. Buď to nechat na těch nožičkách nebo rovnou položit na sklo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 10:42 Muž DavidZw [0] – řešení osvětlení bez krytu
ahoj, mám atypické rozměry půdorysu nádrže - 84x39 (výška akvária 50,5-tj 165 l), a tak koupit kryt moc nepujde. Moje ruce jsou nešikovné a obávám se, že zhotovení krytu nepřipadá v úvahu.

Potřebuju ale svítit. Zatím tam mám 2x 18W zářivky v tělese které jsem asi před 10 lety kupoval ani nevím kde. Svítil jsem tím docela dlouho na mé staré nádrži a spokojenost. Jenže teď (10 let poté) už se asi nedá koupit těleso na 2x18W, které by mělo snímatelný přední kryt a které by se dalo postavit na krycí sklo tak, aby se nedotýkalo zářivkami. Chtěl bych ještě přikoupit 2x18W osvětlení. Abych měl dohromady 72W. Co byste mi doporučili?
a)buď existuje osvětlovací těleso, které by bylo vhodné a já o něm neví
b)díval jsem se na Glomat+reflektory, ale bojím se, že kdybych to dal na krycí sklo, mohlo by to být nebezpečné
c)musel bych si nějak sehnat kryt a potom se to řeší lehce - ale to je poslední nejméně žádoucí alternativa

Děkuju:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 17:36 Muž dravec [72] - RostlinyRe: scorpion075
Na tomto akva si fakt chcem dat zalezat. Tie stare male akva su este z mojich "pionierskych cias" a osvetlenie som tam mal 2x20w žiarovky. Teraz mam žiarivky T5, 2x39W co je ina sila...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 17:29 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: dravec
Kouknul jsem na tvé prezentace. Toto je tvé třetí AQ, tak bych očekával, že světelný efekt při prázdném a plném AQ ti bude známí. Proč tedy ta otázka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 17:23 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: dravec
Podle tohodle nemůžeš soudit, při napuštěném akváriu to bude vypadat úplně jinak ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 17:23 R Muž romant [27987] Re: dravec
Tvoje úvahy se ubírají správným směrem. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 17:22 Muž dravec [72] - Rostliny
Dobry den, tak cvicne som vyskusal zasvietit v novom, prazdnom akvarku (180 litr.) mam svetlo HAGEN GLO, žiarivky T5 2x39W (4000K JBL a 6700K GLO). Svietilo to ako v solariu, v izbe to bolo vyslovene nepríjemne. Chcem sa opytat ci je to v poriadku, ci sa to stlmi napr. napustenim vody a osadenim rastlinami.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2011 21:34 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: johnyP
dve trubice ti staci. tady mas akva s tim samym rybicky.net/nadrze/12822 a jak ta trava roste. co potrebujes je dost zivin, hlavne co2.
Pokud chces dosvitit na dno u akva tak hlubokeho (pocitam, ze to je tech 55cm), chce to cocky (takze asi LED ci MH), ale pokud nechces na to dno Glosso nebo HC, fakt tolik svetla netreba.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2011 19:49 johnyP
Zdravím, zakladám akvárium 100x45x55 (cca 200 l vody). Převážně rostlinné akvárium s trochou teter. Měli by tu být kobercové rosliny (Staurogyne, Lilaeopsis br.). Vzadu zřejmě Hygrophyla, Ludwigia red rubin. Předpokládám dvě rampy Hagen 2 x 39W T5. Co doporučujete za zářivky?
Díky za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 20:10 Fugee
Tak s tím už neporadím, osobně používám vlastní kryt, a místo trubic mám žárovky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 20:09 johnyP Re: Fugee
V poho...
Nějak se nemůžu rozhodnout pro složení zářivek.
Mám tu jednu Sylvania Grolux a určitě tam chci jednou JBL Solar 9000K.
Co zbytek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 20:06 Fugee Re: johnyP
Tak to jo, omlouvám se. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 20:06 johnyP Re: Fugee
Budou tam 2 rampy tzn. 4 zářivky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 20:05 Fugee Re: johnyP
Těch 78W mi přijde hrozně málo, kobercovky moc neporostou, chce to alespoň 100W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2011 20:03 johnyP – Osvětlení akvária
Zdravím, zakladám akvárium 100x45x55 (cca 200 l vody). Převážně rostlinné akvárium s trochou teter. Měli by tu být kobercové rosliny (Staurogyne, Lilaeopsis br.). Vzadu zřejmě Hygrophyla, Ludwigia red rubin. Předpokládám dvě rampy Hagen 2 x 39W T5. Co doporučujete za zářivky?
Díky za rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2011 21:05 Muž dravec [72] - Rostliny – kryt alebo osvetlovacie teleso?
Dobry den, zakladam akvarko 180 l, 100x40x45 a potreboval by som poradit ake zvolit osvetlenie. Ci osvetlovacie teleso napr: HAGEN GloT5 HO 2 x 39W
ci osvetlovaci kryt napr.: DIVERSA - Osvetľovacie kryty z hliníka pre T8
alebo Kryt GLO-LIFE 100x40cm 2*30W
alebo Juwel Multilux II 100 x 40 dekor Buk
Ma niekto prosim Vas s tymto osvetlenim skusenosti? Zaujimali by ma hlavne vyhoda a nevyhody jednotlivych krytov. Vopred dakujem za odpovede.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2011 14:24 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: Lola
Pokud je 50cm výška tak bych se 2x 54w určitě nebál, je to tak akorát na klasické "všudetoroste" rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.05.2011 11:28 R Muž romant [27987] Re: Lola
Volil bych variantu 2x54w a přistínění hladiny plovoucíma rostlinama. "Více" světla se může vždycky hodit, člověk nikdy neví co ho za čas zaujme. X-) Dovedu si představit i tu var. 2x39w, ale tam už bych to považoval za lehce limitující, tím výběrem vhodnějších méně náročných rostlin, ale určitě se to taky dá. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2011 11:23 Žena Lola [28]
Prosím o pomoc při rozhodování :-)
Zakládám nové 240 l (standardní 120x40x50cm) akvárium a stále váhám kolik světla. Uvažuji o T5:
buď 1x54W – dlouhá zářivka a svítit delší dobu,
nebo 2x39W – kratší zářivky, rohy budou tmavé,
nebo 2x54W – a zkrátit dobu svícení.
CO2 nepřidávám a ani to v dohlednu neplánuji. Rostliny mám vesměs nenáročné. Ryby plaché.
Mám zkušenost jen se slabým osvětlením mojí 85 cm dlouhé nádrže s 2x18W/T8, tak se trochu bojím abych to „nepřepálila“.
Budu ráda za každou radu nebo zkušenost.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 01:18 Muž grizly [145] – Re: bijou
30 W / 90 cm mám doma, vyrábi je PHILIPPS.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2011 14:36 bijou – Re: Haimdol
álečo!

tak to som netušila, že existuje... hmmm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.02.2011 14:24 R Muž Silent [5949] – Re: bijou
A co si pomoci něčím takovým aukro.cz/… nemusíš pak kupovat nový kryt. Už jsem to viděl v provozu a je to velmi dobré řešení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2011 14:19 bijou – kryt Juwel Multilux
mám 160L akva (100x40x40) so starým krytom (2x30W). chcela by som zvýšiť watáž, takže uvažuje o tomto kryte na 2x45W žiariviek T5:

www.akvariumonline.sk/…

určite budem riešiť aj reflektory.

najradšej by som bola za kombináciu 3x30W, ale to je pre takéto plastové kryty nemožné. problém je, že 45W žiarivky s dĺžkou cca 90cm má iba Arcadia a Juwel, normálne Osramky som zatiaľ takéto nevidela. takže mám dosť obmedzenú konfiguráciu a budem musieť kupovať tieto poklady.


1) myslíte, že 2x45W (čiže na plochu akvária nerovnomerne rozložené dve trubice) budú pre rastlinné akva ok?

2) alebo na to mám zabudnúť a riešiť osvetľovacie telesá bez krytu?
ak osvetľovacie telesá, tak určite potrebujem krycie sklo - chovám gavunky vidloocasé, čo rady skáču, a kocúra, ktorý je zvedavý.

ďakujem vopred za cenné rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2011 06:40 Muž Stenly [44] – Re: mmulcr
Spínat každý pár zvlášť není špatnej nápad a myslím, že trochu zdatný kutil by to zvládl předělat. Vyvrtat otvor, osadit vývodku a poupravit zapojení snad nebude takovej problém. Jinak jsem ještě zkoušel povolit jednu trubici a ta druhá z páru zůstala svítit, takže se z toho dá udělat klidně i 3x39W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2011 22:22 Muž mmulcr [86] – Re: Stenly
Ještě bych uvítal zapojení každé dvojice zářivek zvlášť - kvůli možnému časovému spouštění časovým spínačem. Jinak už jsem po tom taky několikrát pokukoval a vypadá dobře ;-)
Ať slouží palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.01.2011 22:12 Muž matlala [798] - Rostliny – Re: vóťa87
tak pokud tam jsou ty německé předřadníky, které normálně ten shop prodává i samostatně nebo v setu paticema.Tak ty jsou dost kvalitní, sice asi nejlepší je Osram (kvůli Integráči a zpětné vazbě na trubice a jejich kontrole a taky za tu cenu) ale tyhle jsou hned za ním. Provedení světel vypadá velice dobře, kdybych si vše kvůli penězům nedělal vlastními silami, taky si to koupím. Ale ještě dost nevydělávám a výrobky vyrobené vlastníma rukama jsou něco jiného, člověk si toho váží více.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2011 21:59 Muž vóťa87 [207] - Rostliny – Re: Stenly
Také už se mi to dostalo pod ruce, kvalita zpracování těla světla je za tu cenu super, otázkou je jak říkáte životnost a provedení předřadníků...to bude asi trošku kámen úrazu. Zářivky bych být Vámi vyměnil hned, 10 000K jsou vhnodné opravdu jen pro moře, případně nechat jen jednu pro dobarvení světla a doplnit ji dalšími "sladkovodními"... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2011 20:35 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Stenly
Za ty peníze to vypadá dost dobře! :-) palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.01.2011 20:19 Muž Stenly [44]
Tak jak jsem slíbil podělím se o dojmy ze světla 4x39W zakoupeného z polského aquqrio.pl Jako aušus rozhodně nevypadá tělo světla je z hliníku, uvnitř je leštěná plocha, která tvoří reflektor. Ten teda není nijak specielně navržený pro "tvarování" odrazu světla, nicméně svůj úkol plní. Součástí světla jsou i 4 trubice T5 39W. Zřejmě to budou speciálky používané pro mořská akvaria. Výrobce je CH LIGHTING a mají 10000K (hodnoty 8xx nebo 9xx uvedeny nejsou) Jsem zvědav co vydrží. Ze skušenosti vím, že zdroje dodávané se světlem moc nevydrží. Navíc se mi nijak nelíbí bílý odstín světla, určitě je časem vyměním za 840. Celkem mě překvapilo krycí sklo, které je opravdu sklo a žádný plast, který časem pod vlivem teploty zežloutne a zkřehne. Trubice se zapínají po párech. Tady někdo přemýšlel a jeden vypínač spíná krajní trubice a druhý ty dvě vnitřní.. tak nějak jsem si to představoval. Součástí balení jsou lanka pro zavěšení a nožky pro posazení na boční stěny akva. Ty se v tomto případě dají osadit až na šířku akva 1m a posunem v drážkách tento rozměr dle potřeby zmenšit. Co předvedou elektronické předřadníky a jaké jsou kvality, to ukáže čas.. vrtat do světla nebudu když funguje. www.aquario.pl/…
Takže závěrem bych řekl, že za ty peníze slušný koncert a kdo o těchto světlech uvažujete, tak kupte... dle mého názoru neproděláte. Ještě dodám, že poštovné bylo 300Kč, platba předem v Kč na účet. 11.1.2011 mi přišlo potvrzení o zaslání a dnes tj. 18.1.2011 jsem to měl na poště. Tímto se přidávám ke spoustě spokojených zákazníků serveru aquario.pl ;-)
PS: snad nebude tento příspěvek označen jako OT hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2011 12:58 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetky
taky by me zajimalo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2011 11:48 Muž Stenly [44] – Re: kortezhugo
Asi budu první, kdo bude mít s tímhle světlem zkušenost, tak se podělím :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2011 08:43 Muž kortezhugo [983] – Re: Stenly
konstrukcne aj cenovo je to celkom zaujimave...
...snad sa niekto ozve
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2011 08:01 Muž Stenly [44]
Chtěl bych se zeptat nemáte někdo zkušenost s tímhle světlem? Je to z Polského aquario.pl www.aquario.pl/… Co jsem se dočetl, tak s tímto dodavetelem nejsou problémy.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 15:32 Muž Stenly [44] – Re: Stistko
To víš.. je to rodina, tak musím počkat až bude mít volněji. I když segra mi říkala, že už něco vyrobil, jen objednal málo matrošu, tak doobjednával. A do Vánoc mi slíbil, že bude určo.. takže v nejhorším budu mít pod stromečkem o dárek víc smich
PS: kořen, štěrk.. už mám.. jen to dát dohromady a objednat kytky. V těch mrazech el asi AQUA DAHO nebude.. spíš pro ně pojedu do Sklorexu... aby neomrzly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 15:30 Stistko – Re: Stenly
No už by mohla být....tu skříň už ti vyrábí měsíc :-( Chci vidět, jak se rodí další akva :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 15:25 Muž Stenly [44] – Re: Stistko
Už aby byla skříň od akva a můžu napustit a osadit... tyhle starosti jdou zatím nějak mimo mě. I když mých 2x30W na čistých 160l asi taky nebude kdoví co.. no uvidím. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 15:22 Stistko – Re: Designer
Jojo, souhlasím...nenáročné rostou - Limnophila, Ludwigia, Echinodory...ale moc se nedaří pogostemonu, cabombám a anubiasy jedou opravdu pomalu :-D Už jsem se rozhodl, světlo určitě přidám...rád bych, aby rostly i ty náročnější :-)

Díky moc za rady a připomínky!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 15:17 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: Stistko
Myslim, ze ted mame srovnatelne osvetleni. Neco mi roste vylozene pekne, treba Limnophila sessiliflora bajecne, Ludwigia repens prima, Micranthemum micranthemoides bez milosti uhynulo, postupnym stradanim, a Hemianthus callitrichoides brzy pujde za nim, jestli neprisvitim. Echinodorus bleheri roste, je zdravy, ale mohlo by to byt lepsi. Anubias barteri 'Coffeefolia' jeste zastineny zminenym Echinodorem si spokojene vytvari co mesic jeden az dva listecky. Jine Echinodory jsou rady, ze se drzi, listky pribyvaji jako ubyvaji, i kdyz postupne trosku mohutni, treba Echinodorus subalatus. Pistia stratiotes, tu vyhazuji jak mohu, nechavam ji jen malo, at nestini, roste silene, obrazek chvile zanedbani je u mne v prezentaci. CO2 nepridavam, denne davam na kazdych 10l kapku Sera flore daydrops. Ryb je v akvariu pomerne dost, takze hnojim rybami. Rasa roste jen obcas nekde vlaknita (postupne jsem ji vytahal, nedam ji pokoj a je ji mene a mene), jinak temer ne. Jasne, uplne presne srovnavat dve nadrze nikdy nejde, vlivu je vice nez jen svetlo, ale je docela znat, ze pri takovem osvetleni uz neco roste (to co se povazuje za nenarocne) a co se povazuje za narocne, po nejake dobe zivoreni odejde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 15:17 Stistko – Re: Stenly
Ale jo...s těma trubicema víceméně počítám, že je pořídím :-) Spíš jestli vůbec budou ty další dvě stačit :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 15:13 Muž Stenly [44] – Re: Stistko
De všecko když se chce a aspoň trochu se to umí smich Náklady na homemade reflektor budou minimální a když to nepomůže, doplníš další trubice. Tenhle origo reflektor z té trubky vytáhni. Stejně si myslím, že nakonec přidáš další trubice :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 15:05 Stistko – Re: Stenly
Ten reflektor je přímo uvnitř trubice. Tak u stávajícího by se to dalo vyřešit "udělám si doma" :-) Kde bych něco na tom principu zkusil vyrobit. Když vezmu ten pevný alobal, tak by se to dalo ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 14:58 Muž Stenly [44] – Re: Stistko
Jesli koukám dobře, tak ten reflektor je v podstatě obalen okolo zářivkové trubice.. což není zrovna ideální. Reflektor by měl být dál od trubice a trochu otevřen do šířky, aby odrážel dolů světlo, které uniká bez užitku bokem z trubice. Toto světlo reflektor odrazí směrem dolů. Snad mě pochopíš, co tím myslím... kdyžtak se zkus někde podívat na zářivky v podhledech (kancl, butiky nebo tak někde)
zkus mrknout tu www.exo-eko.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 14:54 Stistko – Re: Designer
Takže teda myslíš, že když přidám ještě jednou 2 x 39, tak už to bude dostatečné? Ono se mi tam stejně víc, jak čtyři trubice asi nevejdou :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 14:43 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: Stistko
Napisu to tak, ze pokud by se dostalo na hladinu 70% svetelneho toku z tech dvou zarivek 39W (jako ze se nedostane, ale plus minus autobus), mas osvetleni okolo 8000lx, coz je "ma empiricky zjistena hranice" toho, kdy uz neco roste. Jiste, jak pisu plus minus, ale pokud se nespokojis s jakymsi minimem (jako ze ja jsem na nem ted taky a budu brzy pridavat)... zkratka ja bych pridal a taky sam brzy pridam ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 14:40 Stistko – Re: matlala
No právě, že nemám, kdo by to dal do kupy :-) Já teda nemám našroubovaný ani ty trubice od Ruwalu, protože je mám postavený na krycím skle na těch paticích. Nechtělo se mi nějak vrtat zbytečně do dřevěnýho krytu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 14:31 Muž matlala [798] - Rostliny
Pokud to nepotřebuješ vodotěsné a máš někoho, kdo to dá dokupy, tak doporučuju EP a trubky z Osramu a patice z polska aquario.pl/…

Pokud tedy je do čeho to našrubovat atd. Vyjde to cenově lépe a taky EP jsou kvalitnější (kvalitnější jsou i ty EP na aquariu, ale na OSRAM nikdo nemá-kvůli zpětné vazbě a kvalotní sériové výrobě).

EDIT: má tam i reflektory za slušné ceny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 14:27 Stistko – Re: Designer
Tak jsem si našel a správně pochopil - je to aluminiový reflektor :-)

www.nasezahrady.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 14:23 Stistko – Re: Designer
Trubice jsou dejme tomu ze 2/3 otevřené směrem do akva a zbytek má krytí z odrazového materiálu (bude to něco na principu alobalu, alespoň takhle jsem to obchodě pochopil). To, že osvětlení je nedostačující vím, proto chci více :-) Doufám, že jsem dotaz ohledně reflektoru pochopil správně :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [16] ...... 23 24

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 22283x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12101-osvetleni-do-vetsiho-akvaria-151-250-l?od=751