Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do většího akvária (151 - 250 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 10 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení do většího akvária (151 - 250 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.07.2014 08:32 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: mattea
mrkni na zářivky t5 39w, jsou dlouhé 85 cm to by ti mohlo vyhovovat, předřadníky bych volil dva, jeden na 2*39w a druhý na 1*39w ať to můžeš spínat nezávisle na sobě a ,,hýbat" tak se světlem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2014 21:24 mattea Re: Miso
T5 zní dobře; v elektrice se vyznám jak prase v druzích hornin... spočítal jsem, že se mi nad akva nejlépe vejde 3x90cm zářivka. podle mého odhadu je 3x90cm ASI dostatečné i na středně náročné rostlinky. Kryt, tak jak jsem ho dovymyslel, by byl asi 7cm nad hladinou, bez krycích skel, s improvizovaným reflektorem (nejspíš zrcadlová samolepicí folie). Co bych potřeboval je říct "kup tyhle zářivky, k nim tyhle patice a buď tenhle nebo tenhle předřadník". o T5 vím, že jsou malinko výkonnější. Pro mě je ještě velmi důležitá cena (s ohledem na životnost, samozřejmě). Jinak se omlouvám, že odpovídám s tak velkým zpožděním, toto fórum jsem omylem neměl v oblíbených.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2014 09:26 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Barakainus
No jo, jenze ted se bavime o konkretnim osvetleni s 52lm/W, a pri necem takovem bys asi ty sve CREE nejspis rozslapal zlosti :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2014 09:19 Muž charli27 [9] Re: Barakainus
To zní zajímavě,ale to by jsem si musel koupit sadu těch diod co píšes.Což ty diody mají asi ještě výraznější světlo než ty led pásky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2014 21:31 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: charli27
Mam 40W na stejnem akva. Samo-domo CREE XM-L a je to hodne silne svetlo (cervene kytky, CO2). Se stejnymi LED ti na Crypt a Anubias bude stacit klidne i pulka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2014 17:49 Muž charli27 [9] Re: Designer
ono v případě potřeby by se dal kdykoli další metr vypnout,když už by to bylo nesnesitelné,mám rád rostliny a hlavně se mi líbí ty do červena zbarvené a což jak jsem tu tak pročítal,jsou celkem náročné na světlo a samozřejmostí je stálý CO2 bez kolísání a i své udělá i nějaké to hnojení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2014 15:44 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: charli27
V tomto pripade Ti pridani jeste jednoho metru muze udelat hodne dobrou sluzbu. Kdyz pridas jeste vic, uz muzes mit znacne problemy to ukocirovat bez hromady ras.

Samozrejme je to vzdy experiment, kazde akvarium je jine, a tech vlivu co hraji roli je vic.

Rekneme, ze nekdo se spokoji s tim, ze ma v akvariu treba jen kryptokoryny, nebo ma rad anubiasy a nechce je mit plne ras. Pak s mene svetlem dosahne toho, ze akvarium pri rozumnem zarybneni nebude potrebovat prilis pece a muze vypadat velice dobre, mozne problemy jsou minimalni. To je zhruba to, co bys ted bez pridani mohl provozovat Ty.

Kdyz se tam jeste 1m uvedeneho pasku prida, je to dost vyrazny rozdil k tomu, aby uz pece o akvarium zacala vyzadovat neco vic. Ovsem odmenou bude moznost pestovani i narocnejsich rostlin a pochopitelne i rychlejsi rust rostlin.

Pridanim na dvojnasobek, tedy celkem 4m uvedeneho pasku se stane z akvaria lepsi pestirna rostlin, ovsem vyzadujici dost usili a experimentu, aby se to udrzelo v rozumnem stavu - bez spousty zelenych ras. Nemyslim, ze neco takoveho uz je pro kazdeho, ale pokud ma nekdo ambice to zkusit, neni to neprovozovatelne, je to jen obtiznejsi a vyzadujici znalosti, zkusenosti, nebo alespon ochotu se do problemu poradne ponorit :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2014 14:49 Muž charli27 [9] Re: Designer
takže optimální výkon má být jaký plus mínus ??když tedy 2x28.8W je tedy slabé osvětlení,mám tam ještě přidat metr nebo dva??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2014 18:29 Žena toni [68]
takze pro ty co chteji nenarocne rostliny je to v pohode,sem se dozvedela mezitim jinde,ale s reflektorem....ja nenarocne mam,reflektor taky a na narocne si netroufam, takze je pro me otazka zodpovezena ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2014 15:25 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: charli27
Tak jo. 1500lm/m, 28.8W/m, tedy 52lm/W, coz neni zadna hitparada. Takze 1m takovehoto osvetleni muzeme prirovnat zhruba ke 30W zarivce se slusnym reflektorem.

Nad 200l akvarium, predpokladam 100x40x50 (v cm, tech 50cm na vysku), je 2x30W zarivka s reflektorem (obycejna, ne nejaka specialka), ke ktere to prirovnavam, dost slabe osvetleni, postacujici jen k pestovani mene narocnych rostlin - vlastni zkusenost.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2014 15:00 Muž charli27 [9] Re: toni
jenže nikdo mi zatím na to nějak neodpověděl :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2014 14:50 Muž Miso [470] Re: mattea
co tak 2x39W T5 HO ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2014 20:54 Žena toni [68] Re: charli27
Ahoj,mam to stejne...take by mne zajimalo jestli je 2x28W dostacujici?nebo 30W...koukala jsem u nas na OSRAM..dekuju
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2014 00:36 mattea – Finální rada zoufalému
Potřebuji osvítit akva o ploše 105*45cm a výšce 55cm (čistý objem 213l minus kameny, štěrk..)s krycímy skly z výšky cca 15cm. Co nejlevněji v ohledu pořizovací ceny. Rád bych pěstoval nenáročné a středně náročné rostliny.
Vytipoval jsem si 3(4, ..5?)x OSRAM DULUX 26W, 1800lx každá (nebo různé jiné ekvivalentní). Cca 8000lx by mělo na mé akva stačit, nebo se mýlím?
Mohli by jste mne odkázat na články ohledně výroby akva svítidel?
Předem moc děkuju, už opravdu začínám být zoufalý. rozzureny

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2014 08:43 Muž charli27 [9]
Čau,mám k vám technickou otázku,ať mám klid na duši,jaký by měl být správný výkon na litr vody akváriu při středně náročném osvětlení.Mám 200L akva a sloupec 50cm.Už to mám v hlavě promíchane jak tu čtu ty diskuze.Nyní mám 2x 28.8W led.jikak blíž k tomu mám napsané na profilu a výška od hladiny je max do 5cm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2014 18:51 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: KarlosS
hmm , co si myslíš o těch reflektorech ? použít 3x 20W nebo 5-6x 10W kvůli vetšímu rozložení světla , ten chladič bych opláštil nějakým hliníkovým plechem a na boky dal dva ventilátory , vytvořil by se tak pěkně průvan mezi žebry a mohlo by to vklidu uchladit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2014 11:33 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: MonterMonty
zajímavě to vypadá, ale moc to svítit nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2014 20:47 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Dejmon
hmm , vypadá to zajímavě , jakej to má výkon , kde jsi to pořídil ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2014 16:57 Muž Dejmon [64] – LED
mě se osvědčilo toto rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2014 21:27 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Barakainus
super dík , kouknu po silnějším
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2014 21:22 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: MonterMonty
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2014 21:17 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Barakainus
Regulovatelný předřadník - tím myslíš co ? nemáš nějaký link?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.06.2014 21:12 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: MonterMonty
zadne. proto to mam teste nad hladinou.
u tech 3x10 mam regulovatelny predradnik a svetlo stazene. u toho vetsiho akva to jedu naplno, ale tam mam CO2.

Sem koukal, ze to chces na 100x50x50. Tech 6000lm jsi do toho nesvitil ani nahodou. Obzvlast bez reflektoru. Ja mam nad stejnym akva ~40W CREE LED s CO2 a je to az az. A ma to skoro 6000LM co opravdu sviti do akva.
Ty cinske 20W se s CREE vubec nedaji srovnavat. Na tom akva s 2x10W jsem zkousel i 4x5W CREE ztazenych na nejakych 10-12W a sviti vic nez tech plnych cinskych 20W. Ty cinske jsou levnejsi (ja dal asi $10 za 5ks) nez CREE ($4 za kus), ale tak odhadem s CREE dostanes 2x vic lumen an watt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2014 20:12 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Barakainus
Jo , dík za info , a ty jsi nějaké čočky použil ? já se jen obávám aby toho světla u hladiny nebylo zas moc když to bude tak nízko , pak je ještě možnost použít 6 10ti watovek , našel jsem tyto www.ebay.ie/… , celkem se mizamlouvá výkon , čím to prosímtě reguluješ M
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2014 05:46 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: MonterMonty
ja mam nad dvemi akvarii ty same LED jen v 10W verzi. 54L ma 3x10W a ztazeno na nejakych 20W celkem. Na 70L je 2x10W a jede to skoro naplno. Prvni ma chladic nejakych 12x20 a tloustku 3cm s zebrama. Druhe ma U-profil 7.5x2.5 a tloustku 3mm. Ani jeden nema aktivni chladic.
V obou pripadech je svetlo tesne nad hladinou ~5cm. Pokud nedas cocky ci reflektor, sviti to do 120 stupnu a kdyz to povesis do 15cm, ztratis tak vetsinu svetla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2014 12:45 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: MonterMonty
Doted tam bylo toto :1x zářivka T8 30w 865 2150 lm 2x zářivka T5 21W 540 2x1900lm
na takovejto chladič : www.ehlinik.cz/…
bych našrouboval 3X - aukro.cz/… , nad každej čip ventilátor z CPU a nějakou kapotáž , co vy na to ?
samozřejmě zavěsit nad akva aspon 15cm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2014 12:35 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: jamajcan
Jaj , no jasan že reflektor , už z toho blbnu stydim , odešel mi předřadník na jedné T8čce , takže řeším světla , ale zřejmě to nad takovou nádrž bude málo , dal bych tyto světla dvě , nějak se mi nechce s ničím bastlit , no popřípadě mě napadly 3 20W čípy 1800LM na nějaký chladič + ventilátory , doted tam bylo cca 6000lm v zářivkách bez reflektoru , no a roste tak nějak ...spíš středně náročné rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2014 11:59 jamajcan Re: ludvik
Znám rozdíl,mezi difuzorem a reflektorem.Právě proto jsem se snažil vydedukovat,co měl vlastně tazatel na mysli :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2014 10:40 Muž ludvik [1082] Re: jamajcan
Bych řekl, že myslí reflektor :-) Což je přesně opačná funkce difuzoru ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2014 10:24 jamajcan Re: MonterMonty
Jj,znám.S tím difuzorem to myslíš jak?Myslíš aktivní chlazení/ventilátor/?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2014 16:49 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: jamajcan
EDIT:popř.2ks www.happyzoo.cz/… tam ale dokoupit třípásmové zářivky T8,830,840,865
Ty tohle osvětlení znáš ? je tam nějakej difuzor ? zrovna taky řeším světla nad 100x5x50
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2014 11:47 jamajcan Re: MartinHorák
Přesně tohle LED,používám jen na přisvětlení rostlinného,jako doplněk k 4Aqua 3x39W.Svítivost není slavná.Myslím,že ty dvě 30W Hailea,by byly dobrá volba.Jsou spolehlivé,s předřadníkem a náhradní zářivky stojí pár korun.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2014 11:40 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: jamajcan
No já ale potřebuji něco nad akva, které nebude rostlinné. Mám zatím vybrané toto, co vy na to? www.vyprodeje24.cz/… Akva ať je raději o něco tmavší, než přesvětlené...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2014 11:38 jamajcan Re: MartinHorák
www.rostlinna-akvaria.cz/…
EDIT:popř.2ks www.happyzoo.cz/… tam ale dokoupit třípásmové zářivky T8,830,840,865
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2014 21:35 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy. – Osvětlení nad akva 100x40x40
Spěchá! Bohužel mi provizorní osvětlení odchází rychleji než jsem čekal, jsem nucen už v pondělí objednat nějaké osvětlení nad akva 100x40x40. V akva nebudou žádné kytky vyloženě náročné na světlo, mám tam dva kořeny s anubiasema, kryptokoryna a rychlerostoucí ted při záběhu akva. Ryby - anténovci a zřejmě hejno teter. Můžete mi někdo poslat pár odkazů na světla? Jak T5 tak LED? Nevím navíc jak silnou watáž v T5 a jak silnout v LED. Už z toho mám guláš jak to tak pročítám. Díky moc! ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2014 10:56 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Barakainus
Nech pod temi LED na hladine plavat Ricciu a nejaky cas pockej. Bude vypadat bajecne, ale kdyz jeji "bochanek" zkusis rozdelit, nebudes se stacit divit, kolika vlakny zelene rasy drzi pohromade. Prusvih presvetlene hladiny byva prave v takovych situacich, kdyz se ta rasa ma v cem zachytit, jako treba v te Riccii. Pokud je hladina volna, nebo na ni plavou plovoucky stinici si vlastni koreny, tenhle problem nebyva.

Jinak 10cm, tomu bych rikal aspon tak, ja je mam v deklu niz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2014 09:59 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: bikerek
...nad svým akva hloubka 70 cm cca 60 k substrátu a ploše 37x 100cm svítím 4x39w T5, ale prostě mám pocit že to není ono a tak pokoukávám po něčem vhodnějším...
Mohl byste upřesnit, co myslíte tím, "že to není ono"?
Potřebujete přizpůsobit osvětlení nějaké konkrétní skladbě rostlin nebo by vám stačilo naopak přizpůsobit skladbu rostlin danému osvětlení?
Provozuji společenskou nádrž podobných rozměrů té vaší s osvětlením 2*30W a díky vhodnému výběru rostlin nemám s těmito problém. Jsou zdravé, přiměřeně přirůstají i bez CO2 a hnojení do vody, akva je bez řas... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2014 08:32 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: monule
Fotka k příspěvku nn, to jsem na mysli neměl, spíše je oproti sobě vzájemně posunout viz. obr.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2014 04:52 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Designer
To sem si taky myslel, ale mam svoje CREE bez reflectoru/cocek asi 10cm nad vodou a zadny rasy nemam. A kdyz tam dam kytku s rasou, rasa same za par dni chcipne. Ani mi neprijde ze by akva nebylo rovnomerne nasvicene. Urcite je to lepsi nez kdyz jsem mival 2x39 T5 vedle sebe.
V druhem akva mam jen kobercovky, takze svetlo je mnohem vyrovnanejsi a Caldophory se nejak zbavit nemuzu.
CO2 je na obou akvariich.
Bud je to mnozstvim kytek nebo nevim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2014 22:33 monule Re: Ciffik
jako dat je uhlopricne? nevadi to pak ze to neni po celem akva stejne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2014 22:18 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: monule
nemusíš všechny dávat na střed =)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2014 22:13 monule
potrebuju poradit..oni se nedelaji zarivky 80cm dlouhe co? nemuzu nic najit :-/ mam 80cm akva tak to asi budu muset dat 60cm..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2014 10:19 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: daren
Mozne je ledacos, ale v dobe kdy se daji primo k vykonovym LED koupit slusne cocky a reflektory za rozumny peniz (rekneme od 20Kc), bych to resil jednoduseji. I kdyby mne ty cocky nad akvarko staly 1000Kc celkem, proti nekterym komercnim vyrobkum budu stale dostatecne levny a jeste budu mit presne co chci.

Tady jsou treba cocky k LED CREE, s vyzarovacim uhlem 30 stupnu:

cz.farnell.com/…
ale je jiste i spousta jinych moznosti, jen Farnell ma k pojmu "lens" 927 polozek .

A reflektory:
cz.farnell.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2014 10:04 Muž daren [408] Re: Designer
Jenom kacirsky napad na tema osvetleni bodovym led - teoreticky by asi slo ty ledky dat do radky a otocit je aby svitily od hladiny (do stropu). Nad ne potom strcit parabolicky reflektor, podobne jak nad zarivku.

- ztrata casti svitivosti na odrazu, slozitejsi konstrukce, prijdu o placatost led zdroje
+ ziskam 'plosny' zdroj svetla s velmy malym uhlem vyzarovani (mohu povesit vysoko nad akvarium)

Byla by toto takova obdoba zubarskeho osvetleni, kdybych mel vzit nejakou paralelu. Nevim, mozna ze pro hodne hluboka akvarka je to alternativa ke zvazeni...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2014 09:19 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: vsem
Je naprosto zbytecne se bavit o zdroji svetla, o tom co to svetlo produkuje, kdyz se neresi jak se to svetlo rozmisti a cim jak nasmeruje.

Kdyz nad to zavesim 150W najake silenosti se sirokym vyzarovacim uhlem, v cemkoli na hladine zvitezi dlouha vlaknita rasa, ktera ma k rostlinam velice blizko svymi naroky a nezabrani ji v rustu prakticky nic, a pokud se blize hladine octne neco jako Anubias, zelene prisedle rase na jeho listech nezabrani take nic.

Kdyz to vezmu velice zhruba (napul vypocet, napul odhad), 30cm nad timhle, pri pouziti bodovych zdroju svetla, by jich to chtelo rastr 3x7 s vyzarovacim uhlem 30 stupnu a smerovanim tak, at nesviti mimo akvarium (predni mirne dozadu, zadni mirne dopredu atd.), cimz se dosahne jakesi rovnomerne osvetleni cele nadrze a ne lokalniho presviceni u hladiny a nic moc na dne.

Jinak 60cm vody bych si dovolil prosvitit i obycejnymi zarivkami, ale chce to si lepe vyhrat s reflektory, protoze ty komercne dostupne byvaji vhodne tak pro 40cm vody (pri beznych pomerech rozmeru akvaria) a nebo vice zarivek nad sirsim akvariem, kdyz se vhodne nasmeruji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 23:22 amrtin Re: bikerek
30W led reflektory to musí prosvítit bez problémů.A kytky porostou jak divý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 22:59 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: bikerek
2x150W je hrozná palba, budeš mít problém to ukočírovat, vem 2x75W
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 16:26 Muž bikerek [9] – HQI vs LED
Diky za reakce. Bohužel akva je ve stěně a nad akva mám cca 30-40 cm takže se světlem nemůžu moc laborovat co se tyka výšky. Ale raději by jste doporučili ty hqi 2x70w? Rozumím vašemu doporučení ať mi to nesviti mimo akva ale co nejvic na dno akva, ale budou ty 70w stačit (nebo raději 2x 150w vubec nemam představu) současně mam cca 160w h 5 ale problem mam s hloubkou kterou to dobře neprosviti až na dno.Co se tyče těch led reflektoru našel jsem s uhlem vyzařování 60 stupnu což už by bylo asi přijatelnější. Ale nevim zda by to tyto led 100w prosvitili. Jinak pro led hovoří spotřeba a zahřívání, každopádně mně zajímají hlavně roytliny a vzhled akva, proto si určíte necham rad poradit dle vašich zkušenosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 18:12 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: bikerek
Navic si dovolim pripomenout, ze dva fotony na stejne vlnove delce z ruznych zdroju svetla se budou chovat stejne, ne jak uz se tady kdysi nekdo snazil o neco, co vyznivalo ve smyslu, ze neco produkuje fotony ktere tu vysku prostreli a z jineho zdroje se nekde cestou ztrati.

Vubec nejde o to, co ty fotony produkuje (pokud to ma spravne spektrum, aby pri tom rostliny rust mohly), ale o to, jak se Ti podari ty fotony dostat az k rostlinam u dna a ne si s tim osvitit pulkou neodrazivy dekl, pak koberec v obyvaku, a na dno akvaria zbyde nepodstatny zlomek. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 18:05 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: bikerek
Fotka k příspěvku Jde hlavne o vyzarovaci uhel zdroje svetla, protoze to svetlo na vzdalenost vysky hladiny plus co je nad ni osvetluje silene velkou plochu, proste Ti sviti vetsinou svetelneho toku na podlahu kolem akvaria, misto na dno. Sice lom na hladine vody lame paprsky smerem ke kolmici, tedy pomaha nam, ale tady to stale nestaci.

Ty potrebujes svetlo s malym vyzarovacim uhlem a dat ho vys nad hladinu, aby sly paprsky svetla do akvaria co nejkolmeji ke dnu, jak to je jen mozne, protoze kdyz tohle misto toho nazenes silenou davkou svetla, aby i na dne bylo dost, budes mit u hladiny problemy (toho svetla tam bude moc).

Prosim, ber ten obrazek s rezervou, jde o zjednoduseni, nejsou tam ani odrazy od skla, ma jen ukazat, ze kdyz si poridis treba ten LED reflektor s vyzarovacim uhlem 120 stupnu, zrovna moc si nepomuzes.

EDIT: Na tom obrazku je jeste spatne to, ze po pruchodu z vody za sklem se ten uhlel zase prechodem do vzduchu rozsiri, ale to je zde nepodstatne, o intenzitu osvetleni na koberci nam snad nejde.
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [10] ...... 23 24

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 22283x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12101-osvetleni-do-vetsiho-akvaria-151-250-l?od=451