Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do většího akvária (151 - 250 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 15 Přejít na další stránku   1  
Osvětlení do většího akvária (151 - 250 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2013 11:12 Muž sporinek [15] Re: malyLibor
a je to rampa anebo do krytu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 21:54 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: sporinek
Jojo. Na Třístovku :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 18:57 Muž sporinek [15] Re: malyLibor
a na jakou délku AQ jsi ji pořizoval? 120x50x50?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 16:44 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: jamajcan
Naprostý souhlas... a já náročné kytky pěstovat nechci, já mám kytky jen proto, aby mi udělaly příjemné prostředí pro rybky. Od malička jsem měl rád zvířátka, ale nerad se hrabal v hlíně... a v akvaristice jsem na tom podobně :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.01.2013 16:13 jamajcan Re: malyLibor
Není honba za watty,jako honba za watty :-D Když chceš pěstovat druhy kytek,které jsou náročné na světlo,tak tam ty watty,chtě nechtě,nacpat musíš. :) EDIT:samozřejmě,zase,není watt,jako watt :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 16:01 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Ammi
Jojo, někdy je to rychlé, ale je to v pořádku, světla patří sem...
Já když si pořizoval Třístovku, taky jsem podlehl honbě za Watty a pořídil si lampu 4x54W T5... teď leží pod postelí a akva mi osvětluje 2x39W a naprosto stačí pro mé rostlinstvo. Navíc většinu doby mám ještě na hladině okřehek, rybky mají rádi méně světla... jak jsem už psal - přeci jen i ty mé rybky žijí v pralesích v malinkých potůčcích a plné slunko neznají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 15:50 Žena Ammi [22] Re: malyLibor
Díky, zkusím a uvidím. Chvilku mi tedy trvalo, než jsem si našla příspěvěk v jiném vlákně, tady je to tedy rychlé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 15:39 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Ammi
Myslím, že nemusíš mít strach. Bude to akorát... no a vždy můžeš jednu zářivku vypnout a třeba dopoledne svítit jen jednou a večer oběma... ale myslím, že by to mohlo být OK. Já mám ve třístovce 2x39W T5 a je to taky akorát... jen na ty náročné rostliny to není... ale tak jsem to chtěl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 15:35 Žena Ammi [22] Re: malyLibor
Pořešením osvětlení myslíš to plánované 2x 28 W? Zářivky už jsou koupené, takže je to záležitost max. týdne. Ale docela se toho obávám, protože mi připadá, že světlo z jedné 28W zářivky docela postačuje. Dost se pod tímto světlem rozrostla Egeria a na Echinodorech se už netvoří povlak z biogenního odvápnění, jako když tam bylo 2x 54W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 06:51 jirkaova – Osvětlení LED.
Dobrý den.Má někdo zkušenost s osvětlovací rampou LED Intenso 27,4 W 91-100 cm?Bude to dostatečné osvětlení na 180 l vody?Děkuji za odpověď.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2013 23:57 mellifera osvětlení, hnojení, Co2
Mám akvarium 80x70x40 (160L) a pěstuji nenáročný kytky ((Echinodorus Bleher,Echinodorus Amazon,Echinodorus ocelot, Egeria Densa, Cryptocoryne Balansea, Jávský mech),Kryptokoryna kadeřavá měla i listy přes 1 metr, díky vysokému akvarku.Svítil jsem sice nehospodárně a málo(2x 40w žárovka), ale nebyl během více jak 10 letého používání tohoto osvětlení jediný problém s řasami a také jsem nehnojil a nepřidával Co2 (1x za 14 dní výměna 8% vody, 1x za měsíc filtr).Každý rok jsem pravidelně odevzdával přírůstky do zverimexu.Po změně osvětlení Hagen 2x 24w T5 HO s reflektory nastal problém (3 druhy řas)rostliny rostou,jak o život a jsou oslabené ! a to i při vodniho sloupce 60 cm.Pokud člověk bude pěstovat nenáročné kytky, tak toho světla opravdu není potřeba tolik, jinak práce navíc Co2,hnojení) a to já nechci!!!
Minulý stav osvětlení 800 lm a budoucí 3500 lm, moderní zařívky spolu s reflektory mají mnohonásobný výkon a ty waty na litr vody nelze brát vážně.Jinak to osvětlení Hagen je velice hezké a zdá se i kvalitní.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2012 17:57 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Varden
2x 54W by mělo na vaše akva stačit.
Kdybyste byla jiného názoru:
www.aquario.pl/…
nebo
www.aquario.pl/…
Počítejte ale s dalšími výdaji za zářivkové trubice - ty 10000K nejsou pro sladkovodní akva zrovna ideál... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2012 17:35 Žena Varden [0] - LabyrintkyRe: Sid
No vida...k polákům mě nenapadlo se podívat:) díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2012 16:49 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Varden
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2012 16:44 Žena Varden [0] - Labyrintky – Osvětlení pro 240tku
Ahojte,
chci se s vámi poradit...potřebuji nové osvětlení do akvária a moc se mi nechce zároveň investovat do nového krytu, který už je taky na vyhození. Tak jsem se rozhodla mrknout po nějakém dvouzářivkovém svítidle o délce 120cm (s možností upevnění na boky akvária), s tím, že bych si pořídila rovnou dvě. Googlím jak se dá, ale přijatelné svítidlo dle mých požadavků nikde...v celkové délce 120 cm jsem neobjevila nic. Nevíte někdo o něčem?

Dík za všechny případné reakce :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2012 23:12 ludva10
Ahoj. Před více než rokem jsem si koupil akva Juwel Rio 180. Po několika měsících jsem ho měl úplně zarostlé a co 14 dní až měsíc protrhával. Nyní asi 2 měsíce rostliny až tak moc nerostou, možná to je teplotou, která se teď v létě šplhá někdy i na 28°C. Jelikož jsem nakupoval nějaké jiné věci na akvaristiku, koupil jsem i nové zářivky na výměnu. Ty staré byli T5 day (9000K) a T5 nature (4100K) - nature jsem měl vzadu, day vepředu. Teď jsem koupil zase T5 day, ale jako druhou nechtěně T5 colour (6800K), která vybarvuje barvy. Je ta colour vůbec vhodná? Jak je mám popř. za sebou umístit? Není ta nature lepší? V akva mám živorodky, neonky, 2 ramirezky, pandy, ancíky a čichavce líbající. Díky za každou radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2012 22:07 Muž bikerek [9] – Osvětlení HQI vs T5
Fotka k příspěvku Všechny zdravím,
rád bych se zeptal zda je tady někdo kdo má osobní zkušenosti s osvětlením akvária pomocí výbojek HQI a nebo s ními na akva svítí a mohl mi poradit. Po dlouhém rozvažování a nějakém působení na vláknéch o LED osvětlení, od kterého jsem ustoupil pouze z finančních důvodu jsem přešel na toto aktivní vlákno pro zjištění pár konkrétních a aktuálních informací, které se mi nedaří moc najít.
Řeším osvětlení pro akvárium a hlavně pro rostliny 100 x 37 cm a s výškou 70cm a vodním sloupcem 60 cm, kdy stále řeším dilema zářivky T5 HO 4 x 39 W s cca 14 000lm (vím že světlo není směrové a svítí všude což částečně řeší integrovaný reflektor tohoto svítidla www.aquario.pl/… ... -80cm.html ) bez nutnosti nějakého chlazení versus HQI výbojky 1x 150W, nebo prý pro lepší nasvícení celé plochy akva 2 x 70W ( kdy by se jednalo o tyto světla www.kanlux.cz/…, kde by byl EP ve spodní skřiňce pro menší ohřev).
Akva je celé zakrytované a zabudované ve stěně a světla, tedy nejspíše HQI 2 x 70W 5600K můžou být umístěna pouze nad akva do stropu, kde je pouze 45 cm prostoru mezi akva a stropem. Světlo je vysoké 13 cm a všude se uvádí min. 1m od osvětlovaného objektu, na akva bude proti odparu krycí sklo a v krytu bych udělal nějakou větrací mřížku 8x60 cm doplněnou asi PC ventilátorem pro nucené (aktivní) větrání.

1) Rád bych zjistil zda se mi podaří rozprostření světla na plochu akva 100 x 37 cm z tak malé výšky?
2) Nebudu mít problém z chlazením světel a přehřívaním akva i s tou mřížkou ?( dočetl jsem se snad o teplotách HQI až 300st)
3) Můžete poradit, který typ výbojek vybrat? HQI nebo jiný typ, našel jsem nějaké rozdílné typy ( keramické nebo jiné označení výbojek, ale témata jsou většinou staré r. 2006 - 2007 tak nevím jesltli jsou nejvhodnější ty HQI , Teplotu chromatičnosti mám vybranou asi tu 5600K)

Pokud by z volby HQI výbojek vyplívaly problémy s přehříváním akva, špatným nasvícením z důvodu malé vzdálenosti zdroje od akva zvolil bych zářivky T5 4x39W a asi raději méně náročné rostliny

Ps: jen pro představu fotka akva a umístění světel, místo té rampy s T5-tkama....
Děkuji Vám za podněty..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2012 20:34 R Muž romant [27982] Re: jankaskodka
Podle mě jsou možný obě varianty. Bude jenom záležet na tom, na jaký kytky si děláš zálusk. Var. první slušnej standart. Var. druhá hodně dobrej standart. Je to taky o ostatních věcech s tím spojeným, jako jsou třeba hnojení, protože ve druhé variantě se tomu už člověk, když bude chtít aby to pěkně prosperovalo, nevyhne. Doporučuji prostudovat www.rostlinna-akvaria.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2012 20:20 jankaskodka
Prosim o radu.Mam akvarium 100x50x50 250l a zvazujem kupu krytu od diversa.Moznost prva je 4x30w T8 to je 120w.Moznost druha je 4x39W T5 to je 156w.Stale neviem ako sa rozhodnut.T8 stoji 220euro.T5 stoji 300euro je to dost ale do buducna sa to moze vratit ci nie?Za radu dakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2012 13:17 Muž Yirka [9118] Re: Milan
Tak nějak se to k tomu MC dá říci. Osvětlení pochopitelně není 100% rozloženo jak pod trubicí, ale rozhodně se nedá říci že by bylo bodové. Světelný kužel se dá seřídit natočením a výškou tělesa.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2012 11:41 Muž bikerek [9] Re: rostasl66
Prosím tě jen bych se rád zeptal na pár věci. To akva má celkovou výšku 50cm nebo je to výška vodního sloupce bez dna a pod to je totiž asi podstatný rozdíl. O ledkách jsem také hodně četl zda ano či ne a dočetl jsem se, že když ano tak do těch 40cm sloupce, poměr cena výkon stále nic moc ale výborná je spotřeba, a když jsem našel něco do čeho bych třeba i ty peníze dal tak to v svítivosti vycházelo hůř než zářivky a výbojky, ale s násobně větší spotřebou. Já mám sloupec vody 60cm (což je prý ten zakopaný pes). Jaké ledky prosím používáš jen pro představu já se díval po něčem takovém www.svicenilevne.cz/… kdy cena je sice 3tis ale za zářivku 4 x 39 W by to bylo 2500+pošta takže budíž tu 500,- bych ještě schroustnul, ale svítivost je od 2600 - 2870lm a na forech jsem se dočetl že by mohlo stačit jako minimum 8000lx. (citace = rybicky.net/clanky/561-osvetleni-akvaria-rostliny-a-watt-lux-lumen )abychom dostali 8000lx, potřebujeme k tomu zdroj světla, poskytující alespoň 3200lm což ty ledky za tu cenu nedosahují a to je dle článku takové minimum takže dle toho co taty všude čtu ty zářivky pořád vychází líp až na tu spotřebu ( ale já bych chtěl taky krásné rostliny bohužel na úkor nějaké kačky, ale možná jsou mé získané informace již trochu zcestné z důvodu zveřejnění v roce 2010 a vše jde dopředu... Nevím jaké máš praktické zkušenost a výšku hladiny a proto se ptám nebráním se zatím ničemu a rád bych v tom měl jasno ať má volba pro zdroj není špatná. Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2012 10:53 Milan Re: Yirka
Takže jestli tomu rozumím ten kobereček mircanthermum ti prakticky rostl u tohoto osvětlení jen ryby mu dávali zabrat tak jsi od toho upustil. Tak by to asi šlo i mi a jen se ještě zeptám máš těmi výbojkami osvětlenou celou plochu akva, nebo to osvětluje bodově jen část?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2012 10:52 rostasl66
Fotka k příspěvku To máte dost jedno. Já to mám takhle nějak, abych si s moduly mohl při čištění pohybovat. Jediný problém je to uchladit.Dnes už používám profi chladiče a je to v pohodě. I ty ovšem musí být alespoń o 1třtinu předimenzovány, protože je to pod krytem. Pokud to chodí víc než cca na 60 stupňů. sníží se životnost led.Důkežité je rovněž vše lepit tepelně vodivým silikonem. Mailem mohu víc info.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 20:36 Žena pindruskaP [3] - TetryRe: rostasl66
Nebylo by prosím foto, jak máte ta světýlka zabudována?? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 20:06 rostasl66 – Led na 40 výšce
Fotka k příspěvku Zde je ještě menší AQ. Fotky nejsou nijak upraveny - takhle to vypadá, jak to vidí foťák.
Jinak rád pomohu, více info mailem.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 19:20 rostasl66
Fotka k příspěvku Mám AQ 200 l v 50 a 112 l v 40. V tom větším svítím již přez rok ledkama. avtom menším cca 4 měsíce.
V obou AQ svítím 12h denně a k zářivkám bych se již dnes nevracel.Spotřeba obou akvárií na svícení je 54w a myslím, že to svítí dobře a investice do samodomo led modulů se vrátí.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 18:39 Muž Yirka [9118] Re: Milan
Fotka k příspěvku Ty výbojkové trubičky 7RS jsou klasicky umístěny v takových těch tělesech co se používají třeb na nasvěcování památek nebo soch, cena cca 160 CZK/ks. Konstrukce stínítek je taková, že jsou to vlastně odrazové reflektory viz obrázek. Krycí skla používám, ničím jiným nepřisvěcuji. V létě svítím, jak ses asi podíval, jen pár hodin ráno a večer. Pžed časem jsem zkoušel 2x rybicky.net/atlasrostlin/micranthemum_callitrichoides_cuba , ale vždy když se začal rozrůstat byl sežrán tak jsem rezignoval a mám tam jen nízké kryptokoryny.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 18:24 Muž grunda [1781] - Cichlidy
Fotka k příspěvku já mám akva 60 cm vysoké, svítím 2x54W zářivky s reflektory, obsah akva 280l vody a mám koberec naprosto parádní(Sagittaria subulata 5-10 cm vysoká).
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 16:02 Milan Re: Yirka
Na tvůj profil už jsem koukal máš ho prakticky stejné co se rozměru i umístění týče, jen je vidět že máš více okolního denního světla a nad akva je také asi nějaké okno. Píšeš že si nemůžeš dovolit náročnější rostlinky se 2x 60 W to je cca 0,6w /l u výbojky by ten výsledek měl být lepší něž se zářivkou(myslím na tu hloubku), zkoušel jsi prosím tě v akva třeba nějaké nižší rostlinky nebo kobercovky asi nemusí být úplně všechny náročné na světlo ještě nemám takový přehled, ale pokud bych třeba řešil 2x70W cca 0,7W/l při čistém objemu 200l je to pořád málo? Jak máš prosím výbojky řešeny, máš krycí skla, reflektory? Dle popisu ničím jiným nepřisvicuješ, zůstalo to tak? Díky moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 15:49 Milan – Světlo
Děkuji za příspěvky.. Na ty polské světla už jsem koukal, když jsem narazil na link při pročítání for.. Vychází snad i levněji něž když si je budu dělat sám, jen si nejsem jistý tím origo reflektorem po recenzi kterou jsem našel na toto světlo (bylo myslím 3x39w), jestli s reflektory samostatně by nebyl výsledek lepší i s možností toho nasměrování.. Ale bude to v tom sloupci vody dostačující na rostliny u dna? Po stálém pročítání for se skoro všude uvádí že nad 60 cm už jsou výbojky skoro nutné! Nebo na rostliny u dna mám zapomenout!! což bych nerad, sice začínám, ale do budoucna mám nějakou představu a tak když řeším pořádné světlo, i když na podruhé :-) ať je to napořád.. Nemůžu bohužel najít nějaké aktuálnější příspěvky k výbojkám než z roku 07 - 09 což si myslím že je dlouho a vývoj i ve světlech a jejich cenách je jinde.. Proto se snažím co nejvíc najít i o těch výbojkách, které typy, kolik by jich muselo být a jak výkonných a za jakou cenu jsem schopny to koupit a složit (samovýroba u mne není problém) U zářivek jsem cca +- na 2000 - 2500 kč možná levněji samovýrobou, ale možná ani to dle pl, pokud by byla vhodnější výbojka za podobnou cenu stačila by pouze výbojka nebo je nutná kombinace se zářivkou? Pokud budu počítat cca 3-4 x 39W = 117/156W = třeba 2 výbojky 70W nebo jedna 150 ale bude ta volba lepší a jistější pro rostliny v hodně zarostlém společném akva? Omlouvám se pokud je to vše zmatěně napsáno, ale mám v hlavě tolik otázek a nevím kterou dřív, už bych v to měl rád aspoň jasno ať můžu objednat a složit potlesk Budu vděčný i za linky na toto téma i když už jsem jich asi většinu o osvětlení pročetl, jak tady tak u rataje, na rostlinných akva, planta a aquapage... A místo abych byl chytřejší a byl více v obraze tak jsem jen zmatenější, jelikož je pravda že co kus to názor, proto se snažím o názory z praxe. Díky Vám všem
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 10:35 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Milan
Svítil bych tímto:
www.aquario.pl/…
eventuelně na náročnější kytky tímto:
www.aquario.pl/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 09:52 Muž kortezhugo [983] Re: Milan
Fotka k příspěvku No riesit to z HQI -nie je lacna zalezitost.
Problem je totiz aj ten pomer vyska:sirka + rozptyl svetla.
Tak som to nacrtol ako by som to riesil ja...
3x39W + refl. a trubice co najblizsie k sebe alebo natocit.

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 08:57 Muž souky [592] - Rostliny
Ten lopuch je echinodorus, zbavuje se emersních listů, měl by brzy začít vyhánět submersní listy, které budou docela odlišné. To samé platí pro ten cca uprostřed
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 08:47 Muž Yirka [9118] Re: Milan
Provozuji velmi obdobné akvárium. Rozměry i umístěním. Osvětlení jsem řešil netradičně viz prezentace: rybicky.net/nadrze/3242
Nemůžu si tím pádem troufnout na náročnější rostliny, ale ty co mám jdou poměrně dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2012 23:26 Milan – Světlo
Fotka k příspěvku Omlouvám se za další vstup, ale na otázku o přerušovaném svícení už jsem asi našel odpověď na jiném vláknu kdy cituji romant [1718] Přerušené svícení je stará sedlácká metoda jak zvýšit obsah CO2 ve vodě(pokud není umělo dodáváno). 4 hodiny svítit, 2 hodiny pauza a dalších 6 hodin dosvítit. Ty první 4 hodiny je dobrý dodržet minimálně, aby se kytky dokázaly řádně nastartovat. .. CO2 nedávám ale chci - takže tím přerušováním zatím asi nic nezkazím :-). Pořád hledám a nic konkretního nemůžu najít k těm výbojkám zda jsou nutné nebo to utáhnou žářivky.. Přímo o nějakých kobercovkách si můžu, ale asi nechat jen zdát.. Ještě jsem přemýšlel že dám větší vrstvu dna to mi pomůže ale asi jen nepatrně pár cm.. Pro představu dám ještě jednu fotku s prostorem pro světla, pokud by někdo měl zkušenosti s výbojkama tak jestli to tam vůbec půjde... Na fotce jde i vidět jak jdou kytky do kytek neznám ještě názvy ale ten ( lopuch :-) v pravo) už je skoro hyn.. Díky za reakce
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2012 22:49 Milan – Světlo
Fotka k příspěvku Zdravím Vás a rád bych poprosil o radu či doporučení.. O osvětlení jsem toho pročetl opravdu dost, ale nikde jsem se nedočetl ničeho konkrétnějšího co se týče mých dotazu.. Tak přejdu k věci mám akva ve stěně ze dvou stran viditelné dhv 103 x 37.5 x 70 cm sklo 12mm =cca 227 l - ještě dno, problém je ale ve výšce sloupce vody, kdy v přední části je od hladiny ke dnu 60cm a zadek je 56cm (dno předek cca 5 cm a zadek 12cm říční praný štěrk 2-4mm) v místnosti z přední strany je několik oken, ale ne blíž než 3m a z druhé strany je tmavá chodba. Svítím 3x obyč T5 21w bez reflektoru, vím že je to málo (přesto se mi na skle a zrovna z tmavé chodby dělá asi řasa nevím zda je to normální nebo něco špatně), každopádně hodlám světlo předělat, protože bych rád akva s rostlinama, myslel jsem že dám 3x 39w T5 s reflektorama kombinaci trubic osram 8xx nebo 9xx dle doporučení z for = cca 055W/l, ale mám strach že to bude stejně málo na nějaké nižší rostlinky v popředí z důvodu hloubky, které se mi moc líbí a tak jsem začal přemýšlet o výbojce jak jsem se dočetl, že by to mohlo být řešení. Teď nevím co a jak než něco objednám tak bych nerad udělal chybu.. Myslíte že by to ty zářivky zvládly do té hloubky, klidně bych dal i 4x39 jen nevím jestli je na ten můj dělaný nad krycími skly akva cca 2cm zavěšený držák široký 35 cm i s reflektorama dostanu (delší než 85cm tam nevlezou). Pokud je to marné je výbojka řešení? BUde stačit pouze ta výbojka na celé akva, protože nevím ani jakou tam dát a pokud půjde zavěsit už tam nic jiného asi nedostanu. Když spočítám že předřadník glo 2x39W a 1 x 39W +- 1500,- 3x reflektor - 600,- + 3 x osram trubice - 300 jsem někde cca 2500,- a bude to k ničemu asi bych se zbláznil proto se snažím zjisti víc i o těch výbojkách. Poradíte prosím.Máte někdo ty výbojky jaké dát ( HQI ?) kolik cca W a stačí na ploch akva 1m x 0,35m jedna? Pak bych rád věděl Váš názor na dobu svicení někdo uvádí 10 - 12 hod nepřetržitě a třeba u Rataje jsem se dočetl, že se má přes poledne na cca 2hod zhasnout a pak pokračovat na celkem 10 - 12 hod kvůli řasám, má to nějaký vliv? Zkusil jsem přiložit foto skla. Je to prosím zelená řasa? i když mám tak slabé osvětlení a ještě z tmavé chodby a pokud ano je to normální projev a stačí čistit skla, nebo mám raději začít něco dělat? Pokud prosím někdo víte link někde kde se moje dotazy řeší budu vděčen nejsem lenivý hledat a číst jen je toho tolik že už se ztrácím. Děkuji Vám všem co jste si můj dotaz aspoň přečetli Milan
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2012 07:20 milusblahus
tak ,diky,ale demi hlavně o ten typ zařivky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2012 03:06 Muž j0hny [86]
Mozne je, ze to aj bude stacit :) Ale to nezavisi len od objemu akvaria. Casto vidno prosperujuce rastliny a vobec cele akva aj pod 0,3w/l.
Milus...: preco nie, ale uvazoval by som, hlavne ked rozmer 50cm je hlbka, aj nad 840.
Pri osadzani treba davat pozor na neosvetlene kraje akvaria, pripadne trubice posunut na strany stylom "cik-cak"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 23:42 milusblahus
Prosim vas mohl by mi nekdo poradit s osvetlenim na akvarium 80x40x50.mohl bych prosim vas pouzit 4x18w F18w/865.dik moc za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 18:35 Muž Lucky005 [197] Re: bendy
a co treba tohle? osobne s tim nemam zkusenosti
rybicky.net/forum/2706
rybicky.net/forum/8486-hqi-vybojka-
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 12:51 bendy Re: romant
jiste, bud odrazove folie jak pisu nebo reflektory
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 11:46 R Muž romant [27982] Re: bendy
Jistým řešením by byly odrazový reflektory na ty stávající zářivky.
Edit: www.shopakva.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 11:43 bendy – Trigon 190 rohove s osvetlenim 2x28W ?
Ahoj,

stehoval jsem se, takze stara klasicka 325l musela k novemu majiteli a do noveho se mi ted hodi pouze rohove a rozmerove s emi hodi od Juwelu Trigon 190. V rampe ma 2x28W T5 (59cm) a me to prijde ponekud malo. Hloubka 60cm. Dolepeni odrazove folie udelam urcite, ale bude to stacit ? Instalovat Glomat nebo neco podobneho se mi moc nechce, to z toho pujde dalsi svazek kabelu :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2012 21:18 R Muž romant [27982] Re: Sid
Děkuji za doplnění. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.01.2012 21:12 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: romant
...Přerušené svícení je stará sedlácká metoda jak zvýšit obsah CO2 ve vodě... 4 hodiny svítit, 2 hodiny pauza a dalších 6 hodin dosvítit...
Řekl bych, že vím, kde jste čerpal tyto informace, tak bych rád doplnil, že se doporučuje pauza v trvání kolem 4 hodin.
Smyslem, jak se (velmi zjednodušeně!) uvádí, je: snížení obsahu kyslíku => snížení redoxního potenciálu => zvýšení dostupnosti živin => zdravý růst rostlin => "minimalizace" řas. :-)
(Hanns-J. KRAUSE „OXIGEN AND ITS INFLUENCE ON THE GROWTH OF AQUARIUM-PLANTS", 2nd International Congres of Aquariology, Monaco 1988...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.01.2012 12:36 R Muž romant [27982] Re: Dimi
Přerušené svícení je stará sedlácká metoda jak zvýšit obsah CO2 ve vodě(pokud není umělo dodáváno). 4 hodiny svítit, 2 hodiny pauza a dalších 6 hodin dosvítit.
Ty první 4 hodiny je dobrý dodržet minimálně, aby se kytky dokázaly řádně nastartovat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 12:13 Muž Svoboda777 [4] - RostlinyRe: romant
Děkuji za radu, vyzkouším to. Přerušované svícení je tak trochu drastické, do toho bych nešel, není to přirozené. Takže budu svítit od 12:00 do 20:00.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 12:06 R Muž romant [27982] Re: Dimi
Nebude jim to vadit. Sviť jim tak neustále a doby začátku a konce nestřídej, aby prostě věděly co příjde. Prostě jim to změň a drž ty nový časy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 12:04 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Dimi
klidně to posuň, nebo do doby svícení můžeš dát i několikahodinouvou pauzu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 12:02 Muž Svoboda777 [4] - Rostliny – Doba osvětlení
Ahoj, chtěl bych se zeptat ohledně doby osvětlení akvária. Mám nastavené zapnutí na 08:00 a vypnutí na 16:00. Jenom je blby, že jsem v tuto dobu v práci. Když jdu ráno do práce akvárium ještě spí a po práci taky již je vypnuté. Nevadilo by rostlinám kdybych začátek dne posunul třeba na 10-12 hodin, aby akvárium svítilo i večer?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [15] ...... 23 24

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 22283x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12101-osvetleni-do-vetsiho-akvaria-151-250-l?od=701