Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Úprava vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 11 Žádná další stránka   1  
Úprava vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2008 13:14 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: krysikmouse
ona hlavně tak tvrdá voda nezůstane. rostliny a řasy toho dost spotřebují. takže bych tvrdost vody atd. měřil až v zajetém akváriu při stálé údržbě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2008 13:03 Muž krysikmouse [11]
a když s tím nebudu nic dělat ? máte někdo zkušenosti ? a jaké ryby jsou pro tak tvrdou vodu nejlepší ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2008 10:33 Muž MiHl [55] - Cichlidy – Re: krysikmouse
předpokládám, že závislost je lineární
pokud máš tvrdost 18 a chceš na 6, tak musíš mít 2/3 destilky. Pokud máš 90l akvárium, tak na napuštění spotřebuješ 60 l * 5 Kč/l = 300Kč, každý týden výměna 1/4 vody= 23 l, tak to je 18 l destilky = 90 Kč týdně, což je skoro 5 tisíc za rok (pokud však nemáš větší akva a neměníš třeba 1/3 místo 1/4)

s nadbytečným (nijak nevyužitým průtokem) z RO na tom nevím, jak vychází finančně, ale toto (destilka) se mi zdá (možná jen z mého pohledu studentských finančních poměrů) docela dost.

objem destilky jsem zaokrohloval nahoru kvůli odparu - odpařuje se jen voda, "tvrdostní" sloučeniny zůstávají

osobně bych si asi pořídil menší RO (aby měla malý trvalý průtok), doufal bych v necitlivost vodoměru a výpust bych umístil třeba do nádoby na wc (výhodněji jiná výše položená nádoba) ze které by se dala brát voda rychleji (naplnit zásobník wc, aby se nemuselo čekat půl hodiny)

do ceny jsem neuvažuji životnost RO, jelikož nevím, jak je velká a jestli je nutná nějaká konkrétní (jak nákladná) údržba
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2008 10:21 Muž krysikmouse [11]
ahoj já jsem to teď měřil a mám vodu 18st. tvrdou .. je to šílený. To na to není žádný přípravek ? Takže myslíte že odčerpat část vody a dolít destilkou ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2008 09:57 Muž Ludek [39]
Reverzní osmozu mohu jen doporucit. Jeji porizeni vychazi cenove na lepsi vnejsi filtr a clovek ma po starostech. Nevim o rybkach, ktere by si zrovna lebedily v tak tvrde vode krome nastraznich gumovych smich
No a jestli jde o odpadni vodu, muzes prepad zavest treba do nadrzky na WC a cele to zapojit tak, aby se pripravovala po splachnuti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2008 08:35 JARDA111
Nejlepší je chovat ryby podle vody, ale co člověk nadělá když chce něco jiného že :-)
Asi jediná cesta je koupě osmozy. Demi kolona je při tvrdosti vody kterou uvádíš nevhodná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2008 20:34 marsz
nebo chovat rybky, které to ustojí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2008 20:28 Muž MiHl [55] - Cichlidy
moc tě asi nepotěším... aspoň podle toho, co znám...
voda se dá změkčit hodně:

reverzní osmózou - hodně vody proteče, ale některé vodoměry malý průtok ignorují

demikolonou - aby se změkčilo a snížila i vodivost, nelze regenerovat solí a sehnání chemikálií osobně nevím kde

varem - musí se ale ne převařit ale vysloveně vařit, po převaření nechat usadit kal a slít (jinak zase voda ztvrdne), jestli se ale pamatuju dobře, tak pro snížení tvrdosti o deset stupňů se voda musí vařit půl hodiny, takže ekonomicky taky nic moc

ředěním destilkou - litr cca 5 kč, takže taky dražší

zmražením - dáš zmrazit vodu, až zmrzne zhruba tak 2/3 vody, tak vodu vyleješ. voda po roztátí ledu je měkká - ale taky varianta spíš pro srandu s trochou vody, pokud venku hodně nemrzne smich

ředěním dešťovou vodou/sněhem - nejpoužitelnější varianta, ale jak kde, třeba Ostrava, Most, Krušnohorsko... bych si to netroufl, protože dešťová voda není chemicky úplně OK a v některých oblastech je to až moc

nalezení nejbližšího vhodného pramene/studánky a tam si dojet autem s testem na tvrdost vody a s barelem

možná jsem ještě něco zapomněl... kdyžtak mě někdo doplní

k magnetickému změkčování (slyšel jsem) - voda se změkčí pouze dočasně a je určena ke spotřebě, po několika hodinách opět ztvrdne

pro jistotu: klasická chemická změkčovadla (viz pro pračky, myčky) nelze použít, protože ty akorát nahrazují ionty, voda je měkká ale vodivost vysoká
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2008 20:12 Jirkaj77 – uprava vodovodni vody
Chci se zeptat,jestli má někdo zkušenost s technikou na úpravu vodovodní vody.Je osmosa jedinou možnou cestou.Nepoužívá někdo třeba magnetický filtr.Zatím řeším problem s tvrdou vodou nákupem pitné vody ze stojanu,ale hledam lepší cestu.tohle je strašný- 50 litrů vody do pátého patra týdně.celková tvrdost mísní vody je hrozna 28 Něm.stupnů.Vodní kámen je na všem a konvici máme tak na měsíc.Poradí někdo.Díky

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... 10 ...... [11]

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 10989x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11554?od=501