Úprava vody
komplikace je v tom že testy na "uhličitanovou tvrdost" neměří uhličitanovou tvrdost
To vím, že CT se skládá z uhličitanové a neuhličitanové a že je to jakoby součet, takže by měla být uhličitanová menší než CT, ale je někdy(v mém případě) větší, ale tím, že ji snížím, tak snížím i CT, protže uhl. t. dělá převážnou část tvrdosti v mé vodě. Ano po převaření je na dně spousta solí, takže vodu sleju přes kus látky a soli zustanou zde. Jinak jsme se dočetl v knize Ines Scheurmannové, že KH je tvořeno rozpuštěnými hidrogenuhličitany(myslím) a že převařením se tyto hidrogenuhličitany rozpuštěné ve vodě změní na uhličitany, které ve vodě nejsou téměř rozpustné. Také mě napdalo, že po vychladnutí se vysrážené soli vrátí, prot to slévám ještě horké. Jinak děkuji za rady, mohli by jsme o tom ještě diskutovat....
mrzí mě že tě musím zklamat....
5) převaření, které má odstranit část tvrdosti způsobenou uhličitany (označovanou jako přechodná - viz poznámka níže), moc dobře nefunguje. Dojde při něm k vyprchání CO2 z vody, tím pádem se vysráží CaCO3. Testem tak zjistíme nižší tvrdost, ale pozor, vysrážené uhličitany jsou pořád ve vodě a pokud je nějak neodfiltrujeme, po zpětném obohacení vody o CO2 (po vychladnutí v průběhu cca 48 hodin) se zase znovu rozpustí. Nicméně část CaCO3 se usadí na stěnách nádoby (vodní kámen), takže stačí vodu slít a nechat vychladnout jinde. K účinnému vysrážení je potřeba alespoň několikaminitový var.
maniakva.sweb.cz/…
Tou "sílou varu" si snížíš jenom tu uhličitanovou tvrdost, ale ta celková Ti zůstane nezměněna, takže když mluvíš o vodě měkké, tak to nebude voda měkká, ale voda s nízkou uhličitanovou tvrdostí(alkalitou), to jen aby nedošlo k nějakému omylu.
Myslíte si, že je to špatné? Protože (neberte si to tak) z Vašich komentářu nemohu vyluštit, jestli jste pro, nebo proti "síle varu" Myslím, že to funguje, asi určitě ne jako osmoza, ale na to, že to mám zadarmo, tak je to dobré. Určitě to budu používat, plánuji změkčit vodu v akva(postupně, každý týden dám měkčí vodu a tím se to postupně krásně změkčí. A třeba pak budu moct mít i ty ramirezky.
Na co?! Když jste objevil "sílu varu"?!
pěkný...
co takhle reverzní osozu z Temelína?
hmm, taky bych si koupil
, kdybych měl kam vyhazovat 250l odpoadní vody na mé 50l akva
ne to asi ne, jestli se mohu zeptat, kolik asi taková sranda stojí?(nemyslím provoz, myslím pořizovací cenu)
Hlavně by se měli s vašimi zkušenostmi seznámit všichni ti troubové, co si za účelem úpravy parametrů vody pořídili reverzní osmózy.
(Patřím mezi ně.
)
ježiš, se chci podělit o zkušenosti
no ještě že to nebylo 10litrů 9 minut,pak už by obsah a čas hrali podstatnou roli
A ještě tu "O Červené Karkulce".
Z vodovodu mi teče voda s PH 7,5-8, ct 14Gh a uhličitaovou tvrdostí 20Kh, dočetl jsme se, že tvrdot(uhličitanocá se sníží převařením) vařil jsme 9l 10minut a klesla na 3KH-super ph na 6,5-7 a gh na 4
Starší reakce
Tak zkouším dodávat Acidon od rataje jak do mý 112ky tak i do 480ky.
Jasně,že to nejde snadno a je to potřeba vyzkoušet.Jen nechápu,proč mi stále někdo podsouvá,to co jsem neřekl(nenapsal).
Jistě,pokud někdo lpí na desetinách pH což u terčů není podstatné na chov, tak nepředpokládám ,že je bude chovat v 20 a více stupních tvrdosti.Ono u tvrdé vody Ph nepadá zrovna dobře ani těma tvýma postupama.Musí se to několikrát opakovat má to tendeci se vracet.
Může a nemusí.Záleží na vstupních parametrech vody.U tvrdé vody nepadne.
Filtraci přes rašelinu.Nebo použít kyselinu např.fosforečnou H3PO4.V případě použití kyseliny(většinou se prodává jako 80% - naředit),pak vyzkoušet bez ryb,zjistit si dávkování,a pak použít,velmi opatrně - skokové snížení PH.
Starší reakce
Určitě stačit bude, já používám prakticky stejnou původně od JBL, teď už s vyměněným předfiltrem, více než dva roky a funguje bezvadně...Za den provozu vyrobí cca 100-120 litrů permeátu což je myslím si až až...
Rozdíl v cenách je už minimální, to samé jde pořídit i zde
www.mangala.cz Díky, to mi stačí. a myslíte, že bude stačit tato?
vltava2000.cz/…
...nebo Aquapro 50 od Rataje za 1690,-
1x za 2 týdny měním cca 40 l.
Taky bych viděl lepší volbu v reverzní osmoze, pro běžného akvaristu postačují ty nejmenší, dá se pořídit už kolem 1500,- a pokud voda není opravdu extremně zatížená nežádoucími látkami tak i jednotlivé filtrační komponenty vydrží velice dlouho
a co rverzni osmozu? misto destilace?
Bydlím v Plzni a poslední dopbou mám pocit, že se kvalita vody dost zhoršila. Je dost cítit po Fe a chuťově není dobrá a je i trošku tvrdší (cca 8 dGH). Ani v akva to nedělá dobrotu. Jeden známý a mi doporučil míchat vodovodní vodu s vodou destilovanou. Ale nedokážu si představit, že bych do 4. patra každé 2 týdny tahal 50l destilky. Proto jsem začal uvažovat o vodním filtr. Máte někdo s filtry na pitnou vodu zkušenost?
zaujal mě třeba tento:
www.voda-zdarma.com -u toho se ale musí měnit vložka po každých 700 litrech. Máte někdo jiný tip do 3 000,- Kč?
Starší reakce
Kazdy, kdo hodne pracuje, hodne tvori a hodne toho napise, dopusti se i napsani mnoha veci, ktere se s casem meni. Co mohla byt pravda kdysi, nemusi byt uz dnes. A k tomu navic se dopusti i napsani mnoha nesmyslu a polonesmyslu. Tomu se nikdo neubrani, nikdo neni neomylny.
Kazdy by se jakekoli odborne knihy mel odnaucit brat jako "Bibli svatou" (koneckoncu i tu Bibli), informace v nich obsazene slepe neprebirat, ale pracovat s nimi, premyslet nad nimi, porovnavat s jinymi zdroji. Jinak se docka daleko vetsich zklamani, nez je par minusu.
0 11.02.2010 21:44 zrada – Re: Kava
Koukám, "AMAZONSTÁR" se nám vrátil, a zase ve formě. Bylo na čase.
Na jednom německém webu jsem se dočetl že zase doporučují brát vodu mimo víkendy, kdy dochází k předávkování chemie....
Tvému příspěvku se musím zasmát.
Vyrůstal jsem jen o necelou generaci níže věkové než pan Rataj sr.(jehož si vážím a patřím mezi ty, kteří jeho výrobky zde nezavrhují) a tudíž mám taky pár desítek let zkušeností.
Ona totiž největší smůla je, že ty cituješ z knihy vydané v roce 1998, ale ty věci jsou přepsané z literatury poprvé vydané v roce 1977
openlibrary.org/… a tehdy to mnohde (zejména ve větších městech) mělo platnost. Dnes je to prostě mimo a to je realita, na které nezmění nic žádné tvé citace.
Proto píšu to, co je (nejen) má osvědčená zkušenost. Určitě nemám vždy pravdu zde v reakcích, ale věz že i mimo fórum jsem určitě více lidem (zejména začínajícím) pomohl než že bych po nich "startoval". A těch nesmyslů jsem až tolik nenapsal, možná méně než ty za těch pár příspěvků co zde máš. Tak si kup reversní osmózu a uklidni se.
muzu ti rict ze v oblasti monitorinku a ochrany vodnich zdroju se v poslednich letech udelalo opravdu hodne doporucuju ti si prostudovat plany oblasti povodi a porovnej si pripravne prace s konecnym navrhem, najdesh tam skutecne vystupy z monitorinku
navic v soucasne dobe se zpracovava pilotni projekt na vytypovani rizikovych oblasti z hlediska plosneho znecisteni infiltracnich oblasti v povodí vodní nádrže Švihov - plánuje se ze se podobne prace zpracuji pro veskere vodní nádrze v nasi republice, jen je tu problem jak donutit uzivatele pozemku dodrzovat ochranna opatreni
oproti nekterym jinym "vyspelym" statum mame o dost kvalitnejsi vodovodni vodu
ano jsou nektere oblasti, kde z ruznych duvodu je problem s kvalitou vody, nebo se zastaralou rozvodnou siti
dale diky vyraznym dotacim z EU se zlepsuje i hospodareni s odpadnimi vodami, sam jsem na vlastni oci videl jak splasky v jedne vesnice zcela bezne tekly cestnimi prikopy! a to v pramenne oblasti!
no mohl bych pokracovat jeste pekne dlouho, pokud bys mel zajem tak ti domluvim schuzku s ruznymi odborniky jak na upravu vody tak i na cisteni, pripadne i na chemii prostredi... takze pak by jsme si pohli popovidat opravdu fundovane....
Měl sem tu sice napsaný dlouhý text, ale zase sem ho smazal. Nemělo by to cenu.. jak psal filipsi, o pár desetiletí ste zaspal.
Né vše co se napsalo, je pravda, nebo přetrvá věky.
S realitou nemají nic společného vaše příspěvky
Srovnávat kvalitu vody před x lety a dnes
A mínus máte i ode mě
Další rádoby expert, jak napsal Haimdol, co jste dokázal vy?
Neoháněl bych se knihou starou 12 let. Nynější situace ohledně kvality vody je jiná. Nevšiml jsem si, že by se Yirka s někým chtěl srovnávat, takže vaše poznámka je irelevantní. Jen tak mimochodem. Co jste dokázal vy, že označujete Yirku za nulu? To bylo ubohé.
Souhlasil bych s hliníkem, je toxický pro bezobratlé, používání chloridu hlinitého pro flokulaci bude ale podstatně dražší než používání prefloku který stojí pár korun za litr. Proto se nepoužívá ad a ale ad b. Už jsem viděl americké přípravky ad a, ale kdo si to dnes koupí ?
ja myslím, že se pisatel ptal na nejke obecne chemicke parametry vody pro vetsinu ryb, jako optimalni PH, KH, GH apod..
Je jasne ze spousta ryb ma odlisne pozadavky na vodu,ale pochybuju,kdyz byl podan dotaz timhle obecnym zpusobem,ze by se tazatel ptal na např na Malawi.. Takze muzem predikovat,ze se ptal na ryby z Jizni ameriky.
Mozna z Asie
Pokud to nekdo vi, tak muze odpovedet..
Voda z vodovodu je v posledních letech čím dál kvalitnější
Doporučuji si přečíst, pochybuji že Rataj takhle testoval
www.dtest.cz/… Chcete tvrdit, ze Karel Rataj je snuzka blbosti. Často. Někdy se tomu sice nedá divit.. (za třicet let se budeme divit spoustě věcí, které se píšou dnes.....)
Tak povězte, co je na dnešní pitné vodě nevhodného?
EDIT: Tak jsem si pročetl pár knih od p. Rataje a nemůžu najít nic co by souviselo s nepoužíváním pitné vody.. Poraďte...
0 11.02.2010 13:55 Jack Kava napsal:
Slozeni Vody - na vas dotaz nelze jednoduse odpovedet, je to otazka ryb a samozrejme rostlin.Pitna voda z vodovodu je pro ryby a rostliny nevhodna, vseobecne znamo a pouziva se proto,ze ma kompletni rozbor ktery vas nic nestoji a je pristupny ve vodarnach, ne vsechna voda, ale patri vodarnam.Pitna voda v 70 a 80 letech byla skutecne pitnou vodou a ne to co je dnes. Pokud nema byt problem tak pouzivanou vodu vzdy upravovat pres RO a odstranit z 95-98 % vsechny latky ktere lze odstranit.Sezente si knizky ktere byly vydany primo pestitely rostlin jak nemecke tak ceske. Najdete tam vse potrebne.
Tak musim uznat, ze takovou blbost jsem uz dlouho neslysel...
Už dlouho jsem nečetl větší blbost než jakou jste včera napsal
Takže tu odbornou literaturu bych taky vřele doporučil
-7 11.02.2010 13:30 Kava – Jake ma mit slozeni voda v akvarku ? 1
CUPR - az bude psat zase svoje nesmysly tak se zamyslete sam nad sebou, prizvukovat nekomu a nic nevedet se nedela. Nejhorsi je nemit svuj vlastni nazor. Nez budete priste rozumovat tak si prectete odbornou literaturu a pak rozumujte.
Málokdy poslední dobou hodnotím příspěvky, ale věz že ty mínus body máš ode mne. Píšeš jednu hloupost vedle druhé, ani je nemá cenu jednotlivě rozebíret. Pitná voda je jednou pitná voda a je-li pitná pro lidi je vhodná pro drtivou většinu rybek.
Kava napsal:
...Pitna voda z vodovodu je pro ryby a rostliny nevhodna...
..Pitna voda v 70 a 80 letech byla skutecne pitnou vodou ...
Jeezismarja, to je snuska blbosti.
Myslis snad vodu ze 70-80 let plnou dusicnanu splachnutych z poli po pohnojeni stylem "franto, supni tam jeste par pytlu"? A nasledne casto nachlorovanou tak, ze se pit opravdu nedala?
6 10.02.2010 16:56 Usine – Re: Složení Vody
Takové jaká ti teče doma z vodovodu, pokud to není nějaký extrém. Podle toho si přizpůsob akvárium i ryby. Je to vše potom jednodušší a lacinější než vodu tahat odjinud, nebo pracně upravovat.
Podle toho pro jake ryby
0 10.02.2010 16:40 Složení Vody – Jaké má mít složení voda v akvárku ?
Zdravím všechny příznivce akvaristiky,Chtěl bych se zeptat jaké má být složení vody v akvárku ? Děkuji za Odpoveď
Přidat reakci
1 ...... [7] ...... 10 11
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 11049x