Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Úprava vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 8 Přejít na další stránku   1  
Úprava vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2010 11:50 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Re: Johan
Obecně známé téma, na Šumavě bych se o zdraví nebál, pod Ještědem také ne, stačí se ale otočit na sever Moravy a tam už lidé mají problémy. Stejné to bude s kvalitou sněhu. Navíc praktikovat rozpouštění sněhu v době osmotických membrán..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2010 10:58 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Bak
Když rozmrazím vodu ze sněhu, tak je na dně hromada sazí a prachu. To je pochopitelné, přeci jenom sníh leží na zemi. :)
Ale nechápu čemu by to mělo vadit? Copak se musí do akvária lít křišťálově čistá voda? (např. v létě liji naprosto zelenou....) Samozřejmě že v takové vodě může být kde co (benzen, ftaláty, polychlorofané bifenyly, těžké kovy, kyselina siřičitá, dusičná atd...) Ale rozhodně ty koncentrace nejsou takové, aby docházelo k akutním otravám ryb a nebo krevet. A pokud ano, tak myslím, že spíš než o zdraví ryb byste s měl zajímat o váš život.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2010 08:48 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Re: Yirka
Já jen reagoval na to že někdo nepochopil narážku na hořkou ironii současného života.... Nezávisí na tom kdo to byl. Omlouvám se, odpovídal jsem na poslední příspěvek namísto kliknutí nahoru...
Na akvaristovi to docela doporučují, ale už možná ne na vesnici kde pálí kde co.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2010 08:45 Muž Yirka [9123] – Re: Bak
Normálně na takové příspěvky nereaguji, ale protože odpovídáš na můj nick tak věz, že já tě neobodoval. S bodováním šetřím, protože ode mě je to za 3 naráz. ;-)
Ještě dodám odkaz na jednu diskusi k danému tématu: www.akvarista.cz/…=
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2010 08:38 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Re: Yirka
Všem vřele díky za body, doufám že jich dostanu ještě více ! Hurá !
Na to jestli bych použil sníh jste si odpověděli sami, ani omylem.
Jo pravda bolí ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.02.2010 21:30 Muž Yirka [9123] – Re: Bak
A jaký je v tom rozdíl? Pokud sníh leží na zahradě či na stráni, je jedno kdy na něj napadá svinstvo jestli ve dne nebo v noci. Stejně tam je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   05.02.2010 21:15 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Re: Diego
Doporučuji sbírat sníh jen ve dne, hodně lidí má prý díky vyhlášce rozdělené co se dá pálit ve dne a co vnoci smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2010 21:12 jarda – Re: smajlik1
co se týče kytek chce to nezmary typu elodea canadensis, taky některé aponogetony snáší vyšší tvrdost.
Stačí kliknout na rostliny a pod jednotlivými písmeny projet. U velké části kytek je uvedené rozpětí tvrdosti vody.
U ryb je to stejné některé snesou vyšší tvrdost, některé vyžadují měkkou vodu bez ohledu na to jestli chceš odchovávatnebo jen chovat.Zase je to uvedené u většiny. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2010 20:22 smajlik1 – tvrdá voda
všude se řeší jak snížit tvrdost, jak zvýšit tvrdost... ale nikde jsem nenašla, jestli to, že máme hodně tvrdou vodu (podle údajů z vodárny asi 22°) může nějak výrazně ovlivnit jak mi porostou rostlinky... :-O je totiž pravda, že rostlinám se u mě moc nedaří a jediná, která mi neumřela je cryptocoryne petchii... tak by mě zajímalo, jestli je to tou tvrdostí nebo něčím jiným.. a rybám to vadí nebo by to vadilo jedině v případě že bych je chtěla rozmnožovat? prosím poraďte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2010 20:14 Muž AGASSI [5]
10L kbelík se rovná cca 2-3L vody zalezi jak moc ho tam namackas . ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2010 19:24 Muž Diego [72] – Re: metal
Ale i na takových dědinách se topí dřevem,uhlím apod.,hlavně v této zimě... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2010 19:10 Muž metal [96] - Cichlidy – re .jarda
najlepsie je brat sneh v takej dedine kde maju zavedeny plyn,alebo elektricke kurenie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2010 18:11 jarda – Re: metal
Zažil jsem na dědině pod Jeseníky lidi co šetřily, a pálily plasty vybrané z kontejneru na tříděný odpad + co kde našly. ne
Dělaly to hlavně v noci, aby sousedi necítily ten smrad. ano
Sníh byl celkem čistý,ale troufnu si tvrdit, že byl plný organických sloučenin(dioxiny atp.), které by rybám moc neprospěly.
Takže pozor i na dědině. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.02.2010 14:02 smajdalf
ja tiez pouzivam zriedenu dazdovu vodu na zmekcenie vodovodnej kedze ju mame dost tvrdu... ked prsi alebo sa rozpusta sneh tak dam 40l vedro pod okap a je vybavene... vobec tu vodu neupravejem a vsetko je v poriadku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2010 13:59 Wexelo
Na znečištění pozor, už jsem to zkoušel taky, nabral jsem sníh za městem, ten byl v pohodě (na pohled) ale chybělo mi tak jsme nabral sníh ve městě a po roztání se mi udělala černá obroučka kolem kýble od sazí :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2010 13:37 JuraS
nedovedu si představit kolik náklaďáků sněhu by muselo být na naplnění bazénu vodou...jen abys neběhal s lopatami sněhu a ve výsledku z toho byl kastrol špinavé vody....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2010 13:36 Žena Linduš [166]
je to šíleně mastný :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2010 13:26 Muž metal [96] - Cichlidy – re. adis
zalezi kde byvas.ak v dedine pri horach tak neni problem zo snehom mal by bit cisty.jak byvas v meste tak by som to neriskoval sajrajt z kominou sa zmiesa zo snehom a dat si to do akva je risk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2010 13:19 ENDO
Ono je to v podstate destilovaná zmrznutá voda . Takže tam veľmi nieje čo upravovať ale skôr by som sa obával či v tom nieje nejaká "špina" z ovzdušia predsa keď to padalo k zemi tak to mohlo so sebou strhnúť čokoľvek. ( nie som odborník je to len môj názor ) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2010 11:33 Muž dvorak [94] - Rostliny
někde jsem četl že se dá použít i čistá dešťová voda
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2010 11:00 Muž kortezhugo [983] – Re: adis
...na rozmnozenie sa hodi "mensie" akva - 240L je pomerne dost vody...ide ale o to ze snehu mas teraz dost ale co "potom"?...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2010 10:27 adis – Re: kortezhugo
no bol by som rd kebyze sa mi podari rozmonit neonky ...ale ono vseobecne... lepsia makka voda ako tvrda...
tvrdost vody momentalne je na 7.6...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2010 10:14 Muž kortezhugo [983] – Re: adis
...som to celkom nepochopil???
chces neonky rozmnozit? -lebo oni nie su inac narocne na vodu...
...a aku tvrdu vodu vlastne mas?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2010 09:56 adis – upravovat vodu zo snehu?

Zdravim,
chcel by som sa spytat ci treba nejakym sposobom upravovat roztopenu vodu zo snehu.
Zalozil som akvarium pred 3 tyzdnami a n neonky mam ph 7,6.
Rozmyslam ze naberem milion snehu a tretinu vodu vymenim pretoze mi nepomohol ani pripravok na znizenie ph.
Zmeni sa vobec neico ak vymenim tretinu vody v 240 l akvarku?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2010 20:57 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: kuba
mozna nejaky kondicioner napr www.rataj-spk.cz/…
ta vodicka muze bejt i nejaky lecivo
prece jenom ryby jsou ve stresu, pri loveni se casto porani....

a tahat 50L vody nejni tak priserny... i kdyz kdyby jsi to michal 50/50 a tu surovou vodu ohral a poradne provzdusnil tak by to snad mohlo bejt ok....

ale stejne bude lepsi se vyptat nejakych zkusenych prodejcu.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2010 20:47 kuba Re: Moucha
neboj něco vím o akvaristice,mě spíš jde o to,že chci taky prodávat ryby a nechce se mě tahat 50litrů zajeté,takže řeším jak to urychlit,už tak tahám kilama vody s rybyma. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2010 20:32 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: kuba
nejdriv si neco nastuduj o zabehu akvaria a pak prestanesh verit temto "zazracnym" vodickam....

bude to jako s chripkou.... s leky trva 7dni, bez leku tejden....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2010 20:22 Muž jajaapaja [174] Re: kuba
Nervi do toho chemii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2010 20:19 Muž Farrael [28] - ŽivorodkyRe: kuba
Bude to něco jako AquaSafe či nějaký Start atd. Téhle chemie je spoustu, ale nedoporučuji ji používat a spíše si prostě počkat, než se nádrž zajede a voda si sedne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2010 20:14 kuba – Surová voda
Zdravím všechny,nevíte někdo jak ustálit surovou vodu po napuštění akvárka abych tam mohl dát ihned ryby?na burze jsem viděl jednoho prodejce ,že tam něco sype a za pár minut tam vypouštěl rybky k prodeji.O jakou chemikálii jde?
Díky za radu :-)
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2009 13:02 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: JuraS
...proč nevyužije výhodu prostředí a nedělá ryby z kamenolomů malawi a tanga...
Třeba proto, že ryby "Tanga", natož "Malawi", žádný "velký kamenolom" (tvrdou vodu) "nemusí"...
U Malawi je tomu právě naopak. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2009 11:24 JuraS
to je dnes den..kubíky...m3..metr krát metr krát metr...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2009 11:17 JuraS – Re: prikpa
to chápu..kdybych to bral jako hlavní pracovní činnost pak souhlasím..mlýny nebo pekárny taky bývají na hony vzdálené polím kde vyrůstá obilí...ale jen jako koníček si jezdit pro kubýky vody někam ke studánce a nebo doma zřizovat malou čističku vody...ale co jen do toho..to pak prodávají na aukru za pár stováků celé pěstírny jen aby si je někdo odvezl..a vlastně i já takhle levně koupil akvárko..takže joooooo jsem všemi deseti prooooo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2009 09:52 Muž Diego [72] – Re: JuraS
Někomu se nemusí líbit ryby z tvrdých vod....(třeba jako mě). ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2009 07:49 JuraS
...výhodu prostředí..překlep..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2009 07:35 JuraS
ptám se možná hloupě, spíš uvažuji..proč někdo kdo má extrémně tvrdou vodu chce investovat do technických zařízení a komplikovaně řešit změkčování velkých množství vody jen proto aby mohl chovat ryby měkkovodné..proč nevyžije výhodu prostření a nedělá ryby z kamenolomů malawi a tanga..o to víc mě to nejde na rozum když by to chtěl jen pro akva do 100 lt a nebo naopak pro chov 1000 a víc...ale to bude tím, že tomu fakt nerozumím a brouka do hlavy mi nasadila holčina v metru co po mě chtěla příspěvek na postižené děti...OT...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2009 19:25 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Fery
Nejjednodušší způsob, jak snížit tvrdost vody, je její smíchání s vodou s nižší tvrdostí. :)
pH pak dobře zvýšíte, (aniž byste současně zvyšoval tvrdost), pomocí jedlé sody. :-)
Více info tady:
maniakva.sweb.cz/…
maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2009 17:57 Fery
dobrej... poradil by mi někdo jak sížit tvrdost a zvýšit ph vody ( nějakejma levnejma dostupnejma přestředkama)... předem dík

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2009 13:03 Muž filipsi [1295]
sýček napsal: a ještě se zeptám teda jak funguje RO myslel jsem žetoje stejnej princip jako změkčovačka co máme my


RO je opravdovy filtr, ktery je z vody odsranni. "Na" ionex je je vymeni za neco jineho (v tomto pripade sodik). Vic k dohledani, wikipedia, atp.
Pro akva (a i piti) osobne povazuju za mensi zlo tvrdsi vodu, nez vodu s o to vetsim obsahem sodiku, o co mensim Ca+Mg.
Pokud zmekcovat, doporucil bych take dolevani destove vody, vody z RO, nebo "opravdove" demiklony.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2009 12:55 sýček
osobně bych si to taky nedal :-D
to rodiče :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2009 12:50 Muž grizly [145] – Re: sýček
Ten vodni kamen je jen reklamni trik prodejcu. 20 let nam pracka Tatramatka prala ve tvrde vode a bez pridavku ruznych"calgonu" a jinych zmekcovacich nesmyslu. kdyz jsem ji rozebral, zadny kamen jsem nenasel. Zato v zachodovou misu jsme museli cistit casto, protoze tam se kamen usazoval. Takze na tyto vynalezy se divam skepticky, jen tahaji penize z nasich kapes.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2009 12:42 sýček – voda
a ještě se zeptám teda jak funguje RO myslel jsem žetoje stejnej princip jako změkčovačka co máme my
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2009 12:21 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: sýček
Na chov běžných druhů ryb a pěstování běžných druhů kytek bych si s takovou vodou troufl. :-)
Možná bych pošpekuloval nad dolíváním odpařené vody (příp. ředěním měněné vody) dešťovkou. (Osobně jsem "zhýčkaný" reverzní osmózou - vodu si upravuji podle potřeby... :))
Ale i to již zmíněné smíchávání surové s upravenou pomocí vaší domácí "úpravny vody" bych viděl jako možné řešení. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2009 12:12 sýček – voda
a myslíte že když bych tam lil pouze surovou vodu že by byl problém?protože mě je to celkem jedno kde natočim kýbl :-D prostě chci slyšet co bude nejlepší varianta ale ta surová se mi zdá hodně tvrdá ale třeba by vyhovovala...? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2009 11:53 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: sýček
...polovině z těch jednotek vůbec nerozumím ale mám vedle limity pitné vody tak vidim že se sní čísla moc neshodují...
To se týká té tvrdosti, (Ca+Mg), ta je skutečně "trochu vyšší". Nebo ještě nějaký parametr je mimo normu?
Pokud smícháte surovou a upravenou vodu 1:1, nemuselo by se nic stát. Chce to vyzkoušet. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2009 10:24 sýček – voda
jo jasně tomu rozumim :)

jinak našel jsem parametry surové vody-pH 7,2
tvrdost (Ca+Mg) 4,46mmol/l (25 N)
mangan 0,05 mg/l
dusičnany 10mg/l
vodivost 123,2 mS/m
barva 10Pt/l
zákal 2ZF

popravdě řečeno polovině z těch jednotek vůbec nerozumím ale mám vedle limity pitné vody tak vidim že se sní čísla moc neshodují no a parametry upravované vody bohužel nemám ale něco se dá teda vyvodit tím že je to přesně na polovině...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2009 09:42 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: sýček
"Měkkovodé ryby a rostliny" mají k dispozici právě tolik těchto látek, kolik potřebují ke svému šťastnému životu. :)
Pokud máte extrémně vysoký obsah Ca a Mg ve vodě, snížení jejich obsahu na polovinu určitě problémy nezpůsobí. (Tolerance ryb, rostlin a nakonec i člověka je dostatečně velká... :))
To, co by mohlo problém přinést, je - jak už jsem zmínil - náhrada těchto iontů sodíkem. Co může způsobit nadbytek sodíku pro živé organismy, to si můžete najít na netu. :-)
(Zkuste vyjít z předpokladu, že snížíte koncentraci Ca a Mg např. ze 120mg/l na 60mg/l a toto snížení docílíte výměnou za Na...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2009 09:33 sýček – voda
Dobře a co měkkovodé ryby a rostliny kteří v nich v přírodě žijou?taky tam je těchto látek nedostatek a jinak co se týče Ca a Mg tak sme jí v surové vodě máme tolik že to ani nesplnuje limity pitné vody takže pokud se to sníží na půlku...a pokud vím tak tyto minerály požírají i řasy takže když je mín minerálů je mín i řas :-D a jak už jsem jednou psal tak někdo používá na změkčení deštovou vodu a ta je pokud vím taky zcela be minerálů...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2009 21:41 Muž filipsi [1295] – Re: Sid
To je to, co si myslim. Proto povazuji takovou vymenu, pro akva pouziti, podle rozsahu "zmekceni" za neskodnou az na skodu veci. V zadnem pripade ne za prospesnou.
A snazim se z nekoho, kdo podobne "zmekcovace" pouziva, vydolovat nejaky argument, proc by to melo byt naopak. A kdyz ne argument, alespon zaplavu pozitivnich zkusenosti.
Ze stejneho duvodu je pokladam za zbytecne az skodlive k upravam pitne vody v domacnosti. Ale tam uz se poustim jeste na tenci led, to bych sem netahal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2009 21:32 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: filipsi
...cemu (krome toho vodniho kamene u okraju hladiny) pomuze nahradit vapnik sodikem?...
Pokud by šlo o "výraznou" iontovou záměnu, potom by osazenstvo akvária mohlo trpět.
U rostlin (je jiný význam Na než u živočichů) by mohlo dojít nejen k poruchám výživy vinou nedostatku biogenních prvků Ca a Mg, ale i o riziko vyplývající z nadměrné koncentrace Na. Jde zejména o osmotický stres a interakce s funkcemi K v buňce.
Určitě bych dbal na to, aby voda obsahovala přiměřenou koncentraci všech jmenovaných prvků... :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [8] 10 11

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 10989x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11554?od=351