Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Úprava vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 9 Přejít na další stránku   1  
Úprava vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2009 19:51 Muž filipsi [1295]
sýček napsal: ne nepomůže to ničemu ale pokud teda neni odstraněn všechen(jako že neni) a je jenom jeho určité množství tak si myslim že to nemůže ničemu vadit a naopak voda je potom měkčí což si myslim že by taky mělo bejt lepší vždyt spousta akvaristů doplnuje do akva deštovou vodu na změkčení a ta je taky bez minerálů...

To je neco uplne jineho, doplnovat a michat vodu bez mineralu, nebo pouzivat "mekkou" vodu, ve ktere je vapnik nahrazen sodikem. Srovnavas nesrovnatelne. Rad bych toto tema dovedl nekam dal, protoze uz se to tahne dlouho, prodej Na ionexu pro akvaristiku, a diskuze o tom.
V te vode, co hodlas pouzivat, je o to vice sodiku, o co mene vapniku. Za jeden iont Ca (Mg), jeden Na. A ja se opet ptam, cemu (krome toho vodniho kamene u okraju hladiny :-D ) pomuze nahradit vapnik sodikem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2009 14:04 Muž metal [96] - Cichlidy – re.sycek
neonky sice chovat mozes bes problemou v tvrdej vode,ale keby si chcel odchovavat tak potrebujes mekku vodu .da sa pouzit na odchou dazdova voda ,alebo sneh.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2009 13:50 sýček – voda
ne nepomůže to ničemu ale pokud teda neni odstraněn všechen(jako že neni) a je jenom jeho určité množství tak si myslim že to nemůže ničemu vadit a naopak voda je potom měkčí což si myslim že by taky mělo bejt lepší vždyt spousta akvaristů doplnuje do akva deštovou vodu na změkčení a ta je taky bez minerálů...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2009 12:10 Muž filipsi [1295] – Re: Bak
Aha, tak to jo :-D . Treba jeste nekdo prijde s tim, cemu to pomuze v chovu ryb nebo pestovani rostlin ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2009 11:55 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Re: filipsi
Napadá mně jenom jeden efekt, snáž se bude čistit akvárko, nebude to nechávat na horním menisku hladiny linky po vodním kameni :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2009 10:57 Muž filipsi [1295]
Bak napsal: .. vápník pryč....

A cemu to v akva pomuze? To je ta zakladni otazka, kterou si uz delsi dobu kladu. Treba mi ji nekdo srozumitelne zodpovi ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.08.2009 09:32 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Re: sýček
No změkčit to na Na katexu je asi opravdu nejlevnější včetně další regenerace, tlaková nádobka 700, patrona do 700, litr katexu vyjde tak něco přez 100, nacl nepočítám. Pořizovací náklady celkem malé a vápník pryč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2009 09:18 Muž navik [908] - Sumci – Re: sýček
Tak v tom případě už je namícháno automaticky :) , ať se daří palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2009 00:30 sýček – voda
jinak ještě sem pozjištovával info a je to tak že voda která se nezměkčuje a má zůstat tvrdá už přes žádné filtry atd neprochází...takže obsah minerálů je u ní zanechán takže když je to na půlku nastavený taktoje říznutý napůl s klasickou tvrdou neupravovanou vodou takže si myslim že z takové vody rostliny strádat nebudou :)a rybám to taky vadit nebude ale samozřejmě můžu občas dolít normální vodu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2009 23:19 sýček – voda
ok děkuju moc za odpovědi mám to vyřešené budu míchat :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2009 23:10 Muž navik [908] - Sumci – Re: sýček
Nemyslím. Je-li nastavená napůl, dá se předpokládat, že je upravovaná voda smíchána zase napůl se zdrojovou, takže jak jsem napsal již dříve, neviděl bych v tom problém - jen že voda prochází přes řadu dalších filtrů (nejsem expert na úpravny vod, jen jsem měl možnost si přečíst před pár lety k jedné z nich návod a zběžně jsem se při té příležitosti mrknul na net) a nevím, zda dokonale neodfiltruje některé další prvky, takže bych se přiklonil k domíchání menší části neupravované vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2009 23:00 sýček – voda
a ještě otázka myslíte teda že v té vodě(upravované)by se teda nikomu moc nedařilo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2009 22:51 Muž navik [908] - Sumci – Re: sýček
Pokud nebydlíte v krasové oblasti a nemáte ambice ty neonky odchovávat (množit) tak klidně používejte tu z surovou popř. je míchejte...
Jak již zmínil Sid dříve, byť neonky původem pocházejí z velmi měkkých vod, větší rybky jsou velmi přizpůsobivé a vyrovnají se s ní...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2009 22:46 sýček – voda
dobře takže mám do akvárka začít dávat tu vodu normální?neupravovanou?co byste udělali na mim místě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.08.2009 22:39 Muž navik [908] - Sumci – Re: sýček
... neplatí že minerály TAKY nemá... Již tady dříve padlo, že ta voda z úpravny není zcela zbavená rozpuštěných minerálů - jen některé /Ca a Mg/, jsou jen nahrazeny jiným prvkem - sodíkem /Na/. - není to tedy opravdu měkká voda (vodivost zůstává vysoká) nýbž technicky měkká (netvoří vodní kámen).
Přirozeně měkká voda či upravená z RO je opravdu minerálů (téměř) prostá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2009 22:32 sýček – voda
tak jsem zjištoval nějaké hodnoty přímo nikdo neví ale zjistil jsem jen že jak se nechá ta voda regulovat jako ta tvrdost takže je to asi na půlce nebo lehce za půlkou jestli mě chápete že to prostě zdaleka neni na max takže přece nemůžou bejt rozpuštěný veškerý minerály ne??jinak koupim co nejrychleji testy a změřim...ale napříiklad když si meju ruce tak už je poznat že to de hůř...
ale jak toje s vodou která je měkká už jakoby od přírody např horská ta v sobě ty minerály taky nemá?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2009 22:23 Muž navik [908] - Sumci – Re: sýček
coze K té úpravně dodávají testy pro zjištění parametrů zdrojové vody a nastavení výstupní vody (poměru míchání) a pro pravidelné sledování její účinnosti - někdo doma snad ví, jaké má parametry?
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2009 22:17 Muž Diego [72] – Re: sýček
Dneska už všechny běžně chované rybky jsou zvyklé na naše vody.....Já ji mám taky dost tvrdou,ale chci občas experimentovat,tak jsem si sehnal Aquar demi 200. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2009 22:13 sýček – voda
měl jsem vždycky zato že neonky sou měkovody...no dobře takže tam mám začít postupně raději dávat tu tvdou vodu je fakt že sem měl před tim miniakvo s touto vodou a žádný problémy jsem nikdy neměl jinak jednotky nevim ale tvrdá bude hodně soudímj podle bílých usazenin atd a taky je hodně železitá(ta neupravovaná voda)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.08.2009 22:09 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: sýček
Chovat neonky můžete v podstatě v jakékoli "běžné" vodě. Jsou poměrně tolerantní k parametrům vody.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2009 22:08 Muž navik [908] - Sumci – Re: sýček
A jaké máte parametry vody před úpravou a po ní?
Takto upravená vody je technicky měkká, avšak vzhledem k vysoké vodivosti není vhodná jako voda pro odchovy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2009 22:02 sýček – voda
ano tuto vodu máme jen na kafe čaje atd...
jinak mám dvě možnosti bud budu dávat do akvárka pořád tuto vodu a bude měkká takže pro ryby by to mohlo být lepčí ne? a nebo začít lít tu normální tvrdou vodu kterou máme ve venkovních kohoutech kde se ta voda neupravuje ale to bych asi nemohl chovat neonky :(
co doporučujete?
a co to např míchat???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2009 21:51 Muž navik [908] - Sumci – Re: filipsi
Já vycházím z předpokadu, že si ji pořizuje ten, kdo má extrémně vysokou tvrdost zdrojové vody a nastaví si tam rozumný mix vody výstupní (vodivost by měl vysokou tedy tak jako tak a nahradí pouze část iontů Ca a Mg za Na). Za druhé předpokládám, že tato voda není výhradním zdrojem přijímaných tekutin, ale tvoří jen její část.... Pak v tom nevidím problém - množství přijímaného Na v potravinách bude mnohonásobně vyšší (samozřejmě jak jsem uvedl dříve, pokud to někdo nežene do extrému ne.).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2009 21:34 Muž filipsi [1295] – Re: navik
To, co to s tou vodou udela. Vymeni ionty ca a mg za ionty na. Vysledkem je voda se stale vysokou vodivosti, nizsi tvrdosti. Vyhodu vidim jen v odstraneni usazovani "vodniho kamene", dulezita vec pro pracky a mycky, tam proc ne. To, ze ji odmitam pit i lit do akva se zaklada pouze na mych pocitech, co takova neprirozena voda si muze delat. Ale mozna se nekde najde i nejaky ten lekarsky vyzkum, nevim. Proste to berte jen jako moje osobni odmitnuti, ja bych to dlouhodobe nepil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2009 21:23 Muž navik [908] - Sumci – Re: filipsi
Já bych si ji rovněž nepořídil, ale co Vás vede k tak striktnímu negativu, (pokud tedy není někdo extrémista a nenastaví si tam ultra měkkou vodu :-))?? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2009 21:20 Muž filipsi [1295] – Re: sýček
Ja negativni. A to i pro lidi na piti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.08.2009 21:19 Muž navik [908] - Sumci – Re: sýček
V domácích úpravnách vody dochází ke změkčení zdrojové vody pomocí ionexů /umělých pryskyřic/ a tyto jsou následně regenerovány NaCl, ta sama není schopna vodu změkčit... K dosažení nastavené požadované tvrdosti dochází zase mícháním se zdrojovou vodou.
Použití této vody o vhodné tvrdosti pro Vámi chované ryby se neobávejte, vzhledem k účinnosti filtrů však bude pravděpodobně nutné zvolit dle potřeby vhodné přihnojení pro rostlinky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2009 20:08 sýček – úpravna vody
Zdravím.
Chci se zeptat jaký máte názor na úpravny(změkčovačky)vody které fungují na tom že jí nějakým způsobem změkčuje kuchynská sůl nemám na mysli reverzní osmozu toto nás stálo asi 30 000 a dá se tam nastavit jakákoliv tvrdost vody akvárium mám založené krátce a zatím sem stim žádnej problém nevypozoroval ale bojím se aby to po delší době nebylo nějak špatné pro ryby i rostliny...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 19:49 Muž Yirka [9126] – Re: Madu
Zkušenější akvaristé doplňují vodu přímo z vodovodu. Ty však zjevně ještě svoji vodu neznáš, takže bude lépe nechat odstát, při občasném promíchání stačí 2-3 hodiny, při akutním nebezpečí bych měnil hned. Abys věděla zda jeto akutní, bylo by dobré ze začátku dělat na N-látky testy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 19:42 Žena Madu [5] – dotaz
ahoj, mám dotaz - jak moc musí být voda odstátá? jako jak dlouho ji mám nechat - třeba kýbl s deseti litry? protože mám pocit, že se mi v akvárku začíná hromadin NO2 atd. a bylo by dobrý to vyměnit co nejdřív....
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2008 22:20 Muž Přéma [23] - Amerika – Re: filipsi
Díky.... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2008 22:15 Muž filipsi [1295]
...,ale já nežiji v ČR a s vodou mám opravdu problémy...
Aha, ted teprve koukam. A jako sladek asi dobre vis, co ti z kohoutku tece. Tak to preju dobry var (nebo co se preje) a malo pobytu na wc kvuli vode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2008 22:10 Muž Přéma [23] - Amerika – Re: filipsi
Díky moc za názor,tak nějak jsem si to myslel... ;-)
Budu experimentovat,nejdříve v malém (litry)budu míchat vody z RO s mineralizátorem,bez,vodu z kohoutku,jedlou sodu apod.

Temer vsechna pitna voda (kohoutkova) v cr je k piti vhodna

To asi jo,ale já nežiji v ČR a s vodou mám opravdu problémy,proto jsem si pořídil RO,i pro akva i pro domácnost...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2008 22:01 Muž filipsi [1295] – Re: Přéma
Abych pravdu rekl, prilis nechapu osmozu v zavesu s mineralizatorem. Pokud neni nejakym zpusobem vstupni voda "divna", proc ji demineralizovat a nasledne mineralizovat? Skodit ti to tam nebude, asi i po pruchodu mineralizatorem bude obsah ca, mg + dalsi nizky. Ale zbytecne opotrebovavas (vypotrebovavas) mineralizator. K michani pak pouzijes puvodni vody mene, nez pokud bys pouzil cistou osmozu. Krom opotrebeni mineralizatoru je jeste jedna vec - vodu ochudis i o dalsi prvky, pro zivocichy i rostliny nezbytne, tim, ze budes pridavat mene puvodni vody k dosazeni pozadovane tvrdosti, bude jich tam mene, a budes je muset dodavat tim vice jinak (pmdd ..).
Zaver - kdyz tam bude, zadny zavazny problem to nebude, jen je tam jaksi pro akva pouziti zbytecny. Osmozou bych si asi doma vodu na piti nepripravoval, at uz s mineralizatorem, nebo bez. Temer vsechna pitna voda (kohoutkova) v cr je k piti vhodna, a timhle se muze udelat vic skody nez uzitku. Ale to je jen muj osobni nazor, dlouhodobe srovnavaci zdravotni testy myslim (bohuzel) neexistuji. Kazdopadne to opet asi neni vazny problem, clovek pije i mineralky a jine vody, nez doma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2008 20:19 Muž Přéma [23] - Amerika
Má někdo s tím mineralizátorem zkušenosti?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2008 15:11 Muž Přéma [23] - Amerika – Re: filipsi
Taky chci nejprve zkoušet jedlou sodu...a ten mineralizator,mám ho tam pro domácnost,mám ho vyndavat,když si budu napouštět vodu pro akvárium?Podle mne nevadi...nebo ano?Když pak stejně budu přidávat jedlou sodu... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2008 14:40 Muž filipsi [1295] – Re: Přéma
To ne, presne toho se pouze michanim s puvodni vodou casto docilit neda. Ale pred pripravky bych uprednostnil, pokud bych mel potrebu, nakup chemikalii (jedla soda, ...). Zalezelo by na tom, pro jake objemy a ryby, a proc a jak bych chtel znovu mineralizovat RO vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2008 14:01 Muž Přéma [23] - Amerika – Re: filipsi
Díky za názor,
míchání s neupravenou vodou upřednostňujete i před přidáváním komerčních přípravků ((pH/KH plus) ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2008 13:29 Muž filipsi [1295] – Re: Přéma
Ne, lepsi sluzbu udela michani s neupravenou (temer ve vsech pripadech) vodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2008 13:19 Muž Přéma [23] - Amerika – Úprava vody po RO-mineralizátor ?
Zdravím všechny,
chci se zeptat,jestli je pro akvaristické účely vhodné zařazovat za membránu reverzní osmózy mineralizátor.
Díky . X-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 18:40 Muž bunda [28]
Tady jsou rozbory vody z Brna www.bvk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 18:03 Muž Eff [417] - Rostliny
u nás v brně teče z kohoutku cca 40 mg/l a to je pro krevetky neunosny
U nás v Brně teče z kohoutku taky cca 40 mg/l a u krevet mám pod 10mg/l. Pokud ti tedy jde jen o NO3, tak hromada kytek je nejlepší volba a krevetky budou rády, že se mají kam schovat a co ožužlávat. Já v tom stejném Brně ještě KNO3 do akvária přidávám (ovšem ne ke krevetám).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 17:13 Ticket
takže pude použít aji sera morena ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 17:06 Žena Dinamit [68]
K tý vodě, si myslim, že ve městě je spíše kvalitnější, než na vesnici. Nikdy nevim, kdy se kdo ehmehm u pramene v lese. Do města teče voda přímo z čističky. Ovšem hodně záleží na lokalitě. Třeba u tety na chatě v Adršpachu pijeme Dobrou vodu a zadarmo :)

K tomu přírodnímu hnojivu. Občas dávám do vody Akvaflora AF-7. Je to rašelinový výluh (disodium fosfát, trinatrium fosfát, dispodium EDTA, rašelina)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 16:50 Ticket
a nespravila by to treba pistie ? ta zere dusičnany ne ? Jo a ještě s tou ricci .. je tam 3 dny a už sklovati . nevite nekdo o nejakym prirodnim hnojivu ? pokudmozno bez medi ? nebo co to tem krevetkam vadi ,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 16:39 R Muž Silent [5949] – Re: Ticket
Tak to už snad jedině najít někde lepší zdroj vody. :-P Pro miniakva se to dá. Tam tolik vod není třeba. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 16:33 Ticket
aha... tak osmozu nemam ... a je to miniakvarium ... a na to venkovni filtr myslim ze ne-e ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 16:31 R Muž Silent [5949] – Re: Ticket
Buď hnát vodu přes reversní osmozu a nebo do vnějšího filtru použít selektivní iontoměniče.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 16:28 Ticket
no já jsem myslel spíš NO3 protože u nás v brně teče z kohoutku cca 40 mg/l a to je pro krevetky neunosny .. a taky mi sklovati riccie .. normalne bych tam dal hnojivo ale bylo mi vyslovne receno abych tam zadnou chemii nedaval. Ufinka mi radila myslím bukový listy ale to by nevypadalo dobře
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 14:48 Muž Ludek [39] – Re: Effouš
Ne ne jen mattonka, ale jednou je pomerančová a jindy zas grep :) Ale když už jsi narazila na minerálku, tak věř, že v obci Vojkovice, která je nedaleko Kyselky a Korunní teče v místním kempu u vody ve sprchách minerálka jak vyšitá :-D Tam bych akvaristiku dělat nechtěl :-D

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [9] 10 11

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 10989x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11554?od=401