Úprava vody
Jo pánové tohle vám nezávidim.
Úprava vody v přehradě holt není úplná hračka.
tak zkusit to v tom filtru můžeš, ale jestli máš prostory, tak ani ta metoda překapání mimo akvárko není marná, na výměnu 200 litrů, o pH 6,5 bys potřeboval necelých 50 l výluhu a zbytek doplnit vodovodní - nebo jakou používáš, to je jeden barel - vzduchovací hadičkou samospádem do "torfkanone" a vývod zase do barelu, pustíš to den před tím než budeš měnit a je to. Ale uznávám, že je to určitě víc pracné než rašelina do filtru.
Já ač testů nemaje, když svářím, tak si půjčuju digitál.
No hlavně když se to náhodou přihnědí moc, tak se to tím kapkovým testem asi moc dobře neměří.
0 30.11.2015 19:41 Deepinpeat –
Re: NHKG jo takhle, tak pokud to není nějaký kontajnerový rychloprůtokáč, ale slepený filtr, tak bych dal té rašelině šanci. Když se to namočí, dá se normálně vypláchnout v síťce ten nejjemnější bordýlek. Pak to může slušně fungovat. Suchá špatně sákne vodu, doporučuju hodit do hrnce a ohřát, ani se to nemusí nějak vařit, ale to smáčení se obrovsky urychlí a nějaké ty látky se hned vylouhujou, což v normálním akva bude lepší. Nebude to takovej mazec.
Edit, během ohřívání hlídat jako oko v hlavě, když to přebublá tak je to na rozvod. Jen aby někdo neřekl, že jsem nevaroval.
NHKG napsal: ... nejdřív radši počkám až mi dojdou měřáky (Ph, vodivost a obsah rozpuštěných látek). Měřit několikrát denně kapkovým by se mi nechtělo.To je velmi rozumné a následování hodné.
Tak jsem se díval na ceny granulátu a nápad s granulátem mě přešel. Zkusím někde sehnat menší balení baltské obyčejné rašeliny. Dám to do pončochy a plátěného pytle a hodím do externího filtru (mám otevřený s relativně malým průtokem). Ale nejdřív radši počkám až mi dojdou měřáky (Ph, vodivost a obsah rozpuštěných látek). Měřit několikrát denně kapkovým by se mi nechtělo.
6 30.11.2015 11:53 Deepinpeat –
Re: NHKG Asi jo no, tenhle typ rašeliny se hodí uplně na všechno, jen ne na rychlý průtok. Každopádně při pomalém průtoku přes dostatečnou vrstvu lze z polotvrdé vodovodní vody vyrobit třeba tohle. Takže pro případné experimenty opakuju, že opatrnost je matka přežití
a samozřejmě sycením co2.
Díky za info. Chci to dát do poslední komory filtru 450l akvária, kde budu měnit 200 litrů vody každý týden. Stačí mi snížit Ph trošku z 7,1 na 6,5. Ty jemné částečky by vadily. Takže musím najít granulát za rozumné peníze.
3 30.11.2015 00:53 Deepinpeat –
Re: NHKG ve filtru tahle rašelina bude zlobit, granulát a vláknitá se nezalepí, tohle udělá pucek a ta voda přesto opravdu neteče dobře. Za to dobře prokapává. Tu okyselovací kolonu jsem popisoval ve článku o rájovčících v Akvariu č. 27, ale s ohledem na přípravu velmi měkké a kyselé vody. Když se přes to překape vodovodní voda, tak z toho poteče opravdu dryják, povedlo se mi i 3,8. To se pak dá použít stejně jako kyselina k úpravě vody. Pak ale stabilní pH bude nějakou dobu trvat než se to srovná. Kdyby bylo kde nechat vodu na výměnu odstát, tak prostě halančíkářský stylem, naházet pár hrstí do sudu a nechat na tom tu vodu nějakou dobu stát, bude pro běžné akvárium asi nejlepší možnost. Do toho filtru bych toho dával radši málo, to okyselení může být dost účinné, takže opatrně.
Provozuju to teprve několik měsíců a míchám jen do malého akvárka, kam to ještě ředím, takže jsem mohl vyrobit zatím asi 50 litrů a rašelinu jsem zatím nemusel měnit. V trubce mám necelé 3 litry rašeliny. Koupil jsem na vyzkoušení malej pytel od agra
www.ceske-zahradnictvi.cz/… ale co jsem se dočetl zde i na jiných fórech, prý je ještě lepší tato
www.ceske-zahradnictvi.cz/… případně
www.zafido-eshop.cz/… - dá se koupit třeba v Hornbachu
Do filtru bych byl opatrnější, jednak je v ní spoustu malých částí, který se ti dostanou do akvárka a potom to s pH může zacvičit docela dost, takže to bude chtít pravidelně měřit, než si najdeš nějakej rozumnej poměr množství/ doba vyluhování ve filtru.
Prosím můžeš dát odkaz na tu rašelinu co kupuješ. Chci si ji dát do filtru. A jakou máš spotřebu té rašeliny aby jsi vyrobil třeba 10 litrů vody?
já nechávám překapat kohoutkovou přes rašelinu. uděláš tak velmi rychle vodu s pH 4,5 a tu pak dle potřeby míchám. Rašelinu kupuji obyčejnou - čistou, bez přidaných hnojiv. Překapávám přes odpadní trubku naplněnou rašelinou, naspod ve víčku vyvrtáno pár otvorů a přidána filtrační vata, aby z toho nešel bordel. Rychlost překapávání se musí vyzkoušet. Když si vygooglíš "torfkanone" určitě najdeš na webu návod, jak si něco takového postavit. Kromě pH to sundá dolů i KH - na nulu a částečně GH, snížení pH je mnohem trvanlivější než od úpravy kyselinou, kde se to dost často vrací rychle zpátky. Voda je pak mírně zabarvená, ale to nemusí být na škodu.
kyselinou. Doporučil bych fosforečnou.
Tie ,, zázračné vodičky,, ako ti napísal romant,sa dajú použiť za kalamitného stavu,kedy to v akvárku nefunguje najlepšie.Nápríklad niektoré na zníženie dusíkatých látok či odbúranie ťažkých kovov z vody.Nie sú na škodu napríklad vodičky na báze nitrifikačných baktérií,ktoré ti pomôžu naštartovať akvárium tou správnou cestou.
Ak poznáš aspoň orientačne akú máš vodu a zvolíš do nej vhodnú osádku,tak ti bude stačiť tá spomenutá výmena vody.Hlavne v začiatkoch neprekrmovať.
Nájdu sa aj akvaristi.
Byť jsem v předchozím příspěvku přípravky, které používáš k rozumnému využití zařadil, tobě odpovím úplně opačně a to, je-li akvo zaběhnutý a probíhá v něm normální život, výměny vody atd. jsou tebou používané přípravky zbytečné a používáš je jenom jako berličku a jsou z kategorie "zázračné vodičky".
NHKG napsal: Zázračné vodičky z obchodů nefungují, slouží je k vytahování peněz z peněženek důvěřivých zákazníků.
Prodavačům v akvaristikách nevěř ani slovo, ber je za podavače!Tak na tohle je třeba reagovat, nic ve zlým, tak jak je to napsaný, je to silně zavádějící informace, zkusím to uvést trochu na pravou míru.
Zázračné vodičky je třeba umět používat a dovedou bejt zajímavým pomocníkem, tedy v mém pojetí do rukou akvaristy v kalamitních stavech klidně i patří a přípravky jako Nintivec, Toxivec atd. považuji za v rozumné míře užitečné, čímž neříkám že je nezbytně nutné je bezezbytku používat.
No a stran té hrsktky kompetentních skutečných prodavačů, pomocníků, kteří v akvaristikách opravdu existují, si myslím, že šlo o silné zjednodušení.
Ak meníš vodu pravidelne,máš živé rastliny a zabehnutú filtráciu ani vodičky potrebovať nebudeš.
Zázračné vodičky z obchodů nefungují, slouží je k vytahování peněz z peněženek důvěřivých zákazníků.
Prodavačům v akvaristikách nevěř ani slovo, ber je za podavače!
ja vím ale když byla mamka v obchodě tak ji tam typek říkal že je něco na to aby se ta voda nekazila tak rychle...
Aktívne uhlie je ti tam cca po 2-3 mesiacoch na nič,stráca svoje vlastnosti a už len môže slúžiť ako miesto pre nitrifikačné baktérie.Proti kazeniu vody v akvárku je jediná a stopercentná rada - meniť a meniť a meniť.
0 25.11.2015 22:37 JD1609 – Přípravek na vodu
Zdravím, slyšel jsem že je nějaký přípravek na vodu aby se nekazila tak rychle... nevíte co to může být za přípravek a jestly se vyplatí? A pokud ano, vyplatí se to když mám vnější filtr s aktivním uhlím, keramickými kroužky....?
PS: Nyní používám Sera: Aquatan, BioNitrivec.
Starší reakce
Starší reakce
Je to tak jak píše Roman. Pro běžnou údržbu těchto přípravků netřeba. Přípravky typu sera aquatan se hodí pokud nemáš odstátou vodu a potřebuješ akutně vyměnit více jak polovinu vody v nádrži (což běžně nebývá), Nitrivec a jemu podobné se hodí do velmi přerybněných nádrží (což také není normální stav), při kalamitních situacích a po léčení antibiotiky ve společné nádrži. Jinak opět není jejich pravidelné použití nutné.
Nic proti těm přípravkům, ale v dobře jeducím akváriu věc zbytečná. Nebudu tvrdit, že jsem nikdy třeba Nitrivec nepoužil, nebo nedoporučil použít, ale udělal jsem to v momentě, kdy v inkriminovaném akváriu nastala nějaká kalamitní situace a to s N látkama. Aquatan, když už máš, bych při výměně tzv. doužíval a až dojde už nedával nic, jenom vytemperovanou čerstvou vodu, při obavě z přítomnosti chlóru nechanou několik hodin odstát a nebo natočenou přes sprchu. Jinak výměna vody samotná dokáže mnohdy daleko více než všechny podpůrný prostředky a tuto je dobré měnit pravidelně, ideál je jednou týdně v min. objemu 1/3 nádrže. Určitě nebude od věci si přečíst třeba.
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/… Moc všechny zdravím, chtěl jsem se zeptat jak často upravujete vodu nebo jak casto by se měla upravovat jestli při každé výměně? Používám sera bio nitrivec a sera aqutan. Myslíte, že tyto dva přípravky jsou vhodné? Mám problém hlavně s řasou - zelené tečky na listech a na skle akvária! A taky se šneky, kteří mi žerou nové rostliny a nevím čo s nimi? Děkuji moc za vaše rady a nazory
Starší reakce
No, jestli máš pocit, že přípravek za pár korun (všeobecně jakákoliv chemie) dělá ze zařaseného akvárka fungl čisté, prosperující a ještě uvidíš hezčí ryby, tak já začnu věřit na Santu Zemana
Perpetuum ... překlep
EDIT: Já mám 360 litrů, 2x54W T5 6500 8-23 na stmívání, takže 9-22 100% světla a ještě přemýšlím, že jednu zářivku přidám, ale mám Amazonii, tam netřeba světla jak na stadionu, neonky se mi občas schovávají do stínu
tak ja mam nad 300 l akva celkem 99w ve trech zarivkach 2x30 T8 a 1 T5 39w...coz si myslim ze neni hodne ne?a svitim od 9 do 13:30 a 14:30-21:30... svetla mi postupne zapinaji a vypinaji aby nemely rybky sok
Proč bys nemohl? Pokud máš světla nad potřeby, může obarvení vody snížit intenzitu na tak akorát a řasy tím logicky ovlivníš.
Akorát si myslím, že ta hranice je tak úzká, že se s tím moc počítat nedá
Jenom nevím, proč tomu jmalyska říká perpektum ... takové slovo neexistuje.
jak to myslis
jako delas si srandu?pouzival jsi to nekdy?...tak nevim tim ze budu mit dohneda vodu nemuzu tim prece odstranit rasy ne?
To je přesně ono. Není řasa jako řasa a zařasení není jen o světle. Tudíž ani rašelinné přípravky ani jako prevence nefungují na všechny řasy
.
Jeden z praxe. Akvo kde je používán Torben opravdu v nadlimitních koncentracích, tak je tam přítomna i nadlimitně ruducha, takže bych se k tomu účinku vůbec neupínal.
Je to spíše sekundární funkce těchto přípravků. Pokud je akvárko zařasené Torben a pod. to nevyřeší.
takze kdyz je voda jantarova nebo hneda z pouziti torbenu omezuje to rust ras jo?
Růst řas to omezuje maximálně tím, že voda po použití je hnědá tzv. jantarová a řasy dostávají méně světla. Pro potlačení růstu řas jsou daleko účinnější metody. Používat toto spolu s Torbenem nemá význam, protože funkčně jsou oba výrobky totožné.
pisou tam ze omezuje rust ras,je to mozne?no mam doma torben i tohle...co je lepsi pouzivat je asi jedno,a pouzivat oboje naraz?
Je to jeden z přípravků na bázi rašelinných výluhů jako je třeba i Torben a stejně tak i funguje.
ahoj lidi,mate nekdo nejake zkusenosti,poznatky o tomto vyrobku?je to blbost nebo opravdu vytazek jak popisuji?
www.tatrapet.sk/…Starší reakce
Místo toho vzduchování pořiď klasický bublifuk.
www.akva-exo.cz/… Teď nedělej nic, vodu neměň, ryby nekrm, jenom vzduchuj a do několika dní se to dočistí, bude to zřejmě nálevník. Jinak ač ten přípravek neprošel mýma rukama, podle mě jeho použítím nic nezkazíš, ale jak píšu, dej ten bublifuk a dostaneš akvo do větší pohody. Při nestandartním chování ryb vodu měnit hned.
Mám 30l akvárium a v něm 2 sumečky, kytky, vzduchování, topítko, filtr. Bohužel se mi tam před nějakou dobou přemnožily nějaké potvory, vypadalo to jako asi 1cm krátké vlásky vznášející se v akváriu. Jedné rybyčce se začly rozpadat 2 ploutve, vypadala fakt blbě,vodu jsem měnila 1xtýdně 1/3 vody. Jelikož jsem jí nemohla dát do karanténí nádrže, nemám jí, tak mi bylo porazeno, ať denně měním 1/3 vody. Rybka se uzdravila, koupila jsem denitrifikační bakterie, musela jsem odsát dno, jelikož ty mrchy byly zahrabaný v písku, dala jsem větší kamínky, které jsem převařila předem aby na nich nic nebylo. Ale nyní se mi začla voda zakalovat. Jsem z toho zoufalá.V akvaristice mi nabídli tento přípravek.
Osobně bych akváriu více prospěl pravidelnou výměnou vody. Myslím si, že to bude obsahovat aktivní uhlí, zeolit.
0 11.05.2014 14:20 carlis – Crystal water
Nevíte někdo přesné složení Crystal water Dajany. Mám sumečky a nerada bych jim ublížila, na krabičce složení neni.
Starší reakce
...podľa vodného kameňa (biogénne odvápnenie) na lístkoch Egeria densa mám málo CO2... Či je jediným východiskom skrátenie doby svietenia?
Spíš než o délce doby osvětlení je to o jeho intenzitě.
Takže v konečnom dôsledku je pri mojom nedostatku CO2 jedno, či nebublinkujem vôbec (filter točí hladinu aj bez toho) alebo bublinkujem naplno?
EDIT: Ako tak pozerám na kalkulátor
pmdd.mrp-cz.com/… - tak pri KH 12 je vcelku aj rozdiel, či mám pH 7.6 (čo je hodnota z laboratórneho testu vstupnej vody) alebo 8 (čo je môj hrubý odhad hodnoty v akváriu, mám len štandardný test, nie veľmi presný). Tak možno by som mohol na to ísť cestou znižovania pH.
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 10 11
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 11049x