Úprava vody
Zdravim, mam v kohutiku tvrdu vodu. Podla papierikoveho testu: >21d GH. (Chovam Neocaridiny)
Rozmyslam, ze budem kupovat nejaku velkoobjemovu balenu vodu, ktora by bola vhodna? Alebo oplati sa kupovat destilovanu vodu a miesat ju s vodou z kohutika? V akom pomere?
Vdaka za info...
Starší reakce
Pokud chceš vodu bez dusičnanů tak rostliny u raka asi nepřipadají v úvahu. Chce to dobrý filtr a v něm mít třeba Clear Water
www.google.com/… Chce to mít stabilní, zaběhlé, nepřerybněné a nepřekrmované akvárium s dostatkem prosperujících rostlin. Pak budeš mít nízké dusičnany. Obejdeš se pak bez častých výměn vody.
Je potřeba mít dostatek rostlin, aby odbourávaly dusičnany.
0 12.06.2023 17:14 Lukas2309 – Uprava vody
Zdravim, ako upravit vodu na dlhsie ako 7 dni. Nakolko vymienam vodu kôly dusičnanom aby mal rak stale nezavadnu vodu bez jedov. Len 7 dni mi pride malo. Ako by to slo predĺžiť?
Starší reakce
Mě jde spíš o to jestli si rozumí sírany s chloridy.
Sirany když rozmichavam tak vydávají chlad, kdežto chloridy teplo...
Klasické PMDD jde namíchat dohromady s výjimkou stopových prvků s železem. Musíš ale počítat co všechno dokážeš rozpustit v tak omezeném množství vody.
Měl bych dotaz
Je možné namíchat si roztok do jedné láhve s různými prvky?
Mám na mysli KNO3, MGSO4, K2SO4 a CACL2?
Starší reakce
Skrblík napsal: jsme nainstalovali katexovou úpravnu, která přeměňuje Ca a Mg na Na. Přes katexovou úpravnu nám teče voda do baráku: Ph 7, dGh 3, Dkh 21. Co s tím, nebo spíš jakou vodu používat?
vaclav napsal: Tak to ti pomůže jen reverzní osmóza. Ta tvrdost v upravené vodě totiž zůstává jen ji tvoří sírany, a tak se netvoří vodní kámen.
Ještě pořád ti to nedošlo? Měl bys vědět, co je tvrdost vody.
Aktivní uhlí v takových filtrech je především na odstranění chlóru. A nemusí se vyměňovat nejmíň rok, jak ví každý uživatel reverzní osmózy.
Jestli chceš akvárium napouštět přímo z vodovodu a mít citlivé ryby, je to nezbytnost.
tak jsme nainstalovali katexovou úpravnu, která přeměňuje Ca a Mg na Na.
Jak jsi na to přišel?
Tak myslel.jsem.jen chlór,zapach a nějaké zbytkové chemicke znečištění , které je však v normách vodu ve dvoře Králové nemáme špatnou myslím,ale taky záleží jak který zdroj. Asi se na to vyprdnu mel.jsem na mysli toto jen na napouštění akvaria
www.aqua-shop.cz/…
Na vodárně mám ještě klasický ale to je jen na mechanické nečistoty. Asi se na to teda vyprdnu
Záleží na tom co z tý vody chceš uhlím odstranit a jak efektivně - nevýhodou je že obyč. aktivní uhlí má omezenou dobu funkčnosti - důsledek osídlování vodních mikroorganizmů na povrchu akt. uhlí - uvádí se zpravidla max14 dní ,pak účinek akt. uhlí končí- zaroste mikropovrch bakteriemi - muselo by se používat bakteriostaticky nebo bakteriocidně - už si nevzpomenu konkrétně které se za jakých okolností používá , to už jsi cenově úplně někde jinde atd - takže zásadní otázka - aby to nebylo házení perel...
Co z tý vody potřebuješ odstranit a je to vůbec nutný ?
Ahoj, plánuju krůček po krůčku akvarium pro skalary jednou treba i alty...akvarium bude kolem 1000 litrů....mam tepeve techniku a nyni skříňku od truhláře ...a chystám se vedle akva doladovat přívod vody.... mám si tam dát jen kohout,nebo by se vyplatil i filtr s uhlikovou vlozkou. Aktivní uhlí stoji to 1000 kc ma to smysl nebo je to blbost?
Spíš 70:30
Ano. A stačila by voda naredit s ro 50/50?
Tak to ti pomůže jen reverzní osmóza. Ta tvrdost v upravené vodě totiž zůstává jen ji tvoří sírany, a tak se netvoří vodní kámen.
Parametry městské vody v textu Ph 7,5, dGh 25°, Dkh 20°.
To není vhodná voda do akvária nevím, jak tvrdá je bez úpravy ale tohle bych do akvária nelil.
Dobrý den přeji. Potřeboval bych poradit. Pořídili jsme malé dceři 120 l akvárium do kterého jsme dali tento substrát:
www.rostlinna-akvaria.cz/… . Pořídili jsme i doufáme, že nenáročné rostliny. viz obrázek. Neplánujeme žádné co2 atd. Jen jsme ke kytkám zakoupili hnojivo Seachem Flourish. Nicméně jsme nyní zjistili zásadní problém s vodou. Do baráku nám přitéká městská voda o parametrech: Ph 7,5, dGh 25°, Dkh 20°. Jelikož nám tato městská voda značně ničila zařízení v baráku v podobě vodního kamene, tak jsme nainstalovali katexovou úpravnu, která přeměňuje Ca a Mg na Na. Přes katexovou úpravnu nám teče voda do baráku: Ph 7, dGh 3, Dkh 21. Co s tím, nebo spíš jakou vodu používat? Plánujeme nenáročné rybky (paví očka, platy, čichavec).
Starší reakce
Aha, notak fajn, udělám to. Díky za tip
Ahoj. V akvaristice zmíněné testy jistě mít budou. Jenže ty kvalitnější nejsou papírové ale kapkové. A nejsou úplně levné. Jak jsem pochopil jde ti o parametry vstupní vody. Koukni na stránky vodáren. Tam bývají rozbory vody. K zorientování se jaká voda teče doma z kohoutku to bohatě stačí.
Čím se, prosim tě měří tvrdost? To tam není napsané.... Když přijdu do akvaristiky a řeknu, že chci něco na změření tvrdosti vody, tak budou vědět? S pH papírky vím, jen nevím, kde je sehnat. Možná v lékárně, ale mají i v akvaristice?
Skvělý odkaz, něco pro mě - chemik
. Děkuji
Zjisti si, co ti teče z kohout a podle toho kupuj vše živé do akvária. Úprava vody bývá dost složitá věc, a to už musíš vědět co chceš.
1 21.08.2021 14:00 Pája – Úprava vody
Ahojte, chci se zeptat, jak je to s úpravou vody ohledně pH a alkality. Zakládám 50l akvárko a vybírám rostlinky tak, aby v těchto dvou aspektech "rozumněly".
Je za těchto okolností potřeba vodu dál upravovat a nebo si rostlinky prostředí upraví samy?
Tvrdost vody se rovná alkalita?
Čím se případně pH a alkalita (tvrdost?)vody měří a poté upravuje?
Díky za odpověď
Starší reakce
Ahojte, je tu někdo, kdo používá pouze vodu z Ro a přidává do ní minerály? Měl bych pár dotazů.
Starší reakce
Funguje to tak že automatická úpravna (tedy pokud tam tedy je) má řídící automatiku která počítá objem proteklé upravené vody a po nasycení iontoměniče provede automatickou regeneraci.
Podle tvrdosti vstupní vody, a obsahu iontoměniče (absorpční kapacity) úpravna automaticky zregeneruje.
Tím pádem regenerace může probíhat jednou za x dní. Většinou se nastavuje kolem půlnoci nebo v době minimálního odběru. V průběhu regenerace teče do řádu neupravená voda.
K nastudování:
katalog.aquaproduct.cz/… Musí to tak být nebo by museli mít ty kolony dvě.
Chápu dobře že chceš říct, že když se regeneruje, tak teče voda přímo z řádu s vynecháním změkčovače? Takže když zjistím čas, tak můžu točit z řádu...
Já jsem takovouhle kolonu dělal pro velkou kuchyň a tam se regenerovalo každou noc.
To je podle mě nějak automaticky, vedle toho změkčovače je velká nádoba se solí, která vede někam hadičkou. Jediné co podle mě dělají, tak že dosypávají sůl do té nádoby.
Ono záleží i jak často ten iontoměnič regenerují, jestli denně nebo v delším intervalu. Při regeneraci která trvá několik hodin musí být kolona překlenutá protože jinak by se mohlo stát že by jsi si natočil hodně slanou vodu.
Laboratorní test vody z kohoutku osvětlí "tmu nevědomí"....a bude i levnější než všechny testy akvaristické
Ahoj, tak jsem zjistil, že mám asi stejný problém jako Luky. Na vstupu na domě máme změkčovač se solí, což pokud se nepletu znamená automatický výměnu vápníku a hořčíku za sodík. Předpokládám tedy, že z původní hodnoty cca 9,6mh/l hořčíku nezůstane nic a tím pádem nemám v akva žádný hořčík a z hodnoty cca 126 mg/l vápníku nemám tušení co zůstane. Dále kolik se mi tak dostane sodíku do vody? Věděl by prosím někdo co to zhruba udělá? Nyní nemám nejmenší tušení, co mi vlastně do akvária teče, jak je ta voda tím změkčovačem ovlivněná. Díky moc
Starší reakce
Tak ten korál zase vyndej, protože cíle bylo již dosaženo. Pokud ho tam necháš, bude se dál rozpouštět a "žrát" céóčko, které tam foukáš.
Proto je výhodnější moje rada, přidat odměřené množství CaCO3 a dál už ho tam nedávat, dokud není potřeba obnovit (např. po výměně vody).
Tak jsem to zkusil ...dal jsem korál za kořen (abych ho neviděl
nepatří tam). Mám ho tam zatím 3 den a i když momentálně mi došly testy na vodu tak rostlinky viditelně pookřály. Asi jim i přes hnojení pořád něco chybělo
. Když to bude fungovat tak ho poté dám do externího filtru. Jinak Ph se mi drží už na 6,5
Nakoukl jsem do Tillmansovy tabulky. Při alkalitě 1°dKH bys k poklesu pH na 5.8 až 6.0 potřeboval něco mezi 30 a 55 mg/L CO2.
My tady máme podobnou. Ale dá se s ní fungovat i bez přitvrzování a dokonce i s CO2. Ale pokud chceš tak mírné přitvrzení určitě ničemu nevadí.
Nene
sever moravy ...teče mi voda přímo z Beskyd
Ph 8,2 a gkh 0,33 mmol, kh 1-2. Jako normal super kdyby byla trochu tvrdší
Dejte zprávu, jaké pH a dKH má vaše kohoutková voda.
Možná by stačilo omezit CO2 někam na 10mg/l a přidat trochu té křídy. Nezvyšuj alkalitu zbytečně moc 2-3 bude bohatě stačit.
Ještě mě napadlo že pH by šlo zvýšit pomocí filtrace přes AU což bude mít i jiná pozitiva (možná i negativa) ale dost blbě se odhaduje o kolik to pH zvýšíš.
Vyzkoušel bych radu od „Maq“ a na nějakou dobu přestal sytit CO2. Za vyzkoušení nic nedáš.
Tak si kup v drogerii za pár korun
plavenou křídu. To je (ne zcela čistý) uhličitan vápenatý CaCO3.
Vem malou flaštičku, dej tam toho 3 gramy, zalej vodou, pořádně zaštěrchej. Vznikne Ti něco jako mléko. To nalij do akvária. Akvárko se zakalí, ale žádný strach, je to neškodné a za pár hodin to zmizí.
Tím zvýšíš tvrdost i alkalitu o jeden stupeň (předpokládám 180 litrů vody). Na rozdíl od jedlé sody, vápník rostlinám prospěje. Snad i šnekům.
Není to nic složitého, rychle získáš cvik a budeš si to dávkovat podle potřeby. Nic tím neotrávíš, je to bezpečná látka.
Pokud by Ti esteticky vadila drobná zrníčka, která se budou rozpouštět déle, můžeš si místo toho koupit laboratorní CaCO3 třeba tady:
www.drhoffmann.cz/… podívej se na caco3, já používal při těchto podmínkách...a to jsem byl na hraně kh v podstatě neměřitelné...(CO2 jelo nonstop)
je to krůček od propasti ale !! když se v tom hrabeš denně ( a měříš) nemusíš "tam spadnout".
udržuj kh na 2-3 a máš klid
( CO2 se dá regulovat...dávej méně/ když ho potřebuješ/
Přidat reakci
[1] ...... 10 11
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 11052x