Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Úprava vody

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Úprava vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2020 18:05 Muž lemura [3]
Ahojte, je tu někdo, kdo používá pouze vodu z Ro a přidává do ní minerály? Měl bych pár dotazů.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2019 09:00 Muž LS [20] Re: Tref
Funguje to tak že automatická úpravna (tedy pokud tam tedy je) má řídící automatiku která počítá objem proteklé upravené vody a po nasycení iontoměniče provede automatickou regeneraci.
Podle tvrdosti vstupní vody, a obsahu iontoměniče (absorpční kapacity) úpravna automaticky zregeneruje.
Tím pádem regenerace může probíhat jednou za x dní. Většinou se nastavuje kolem půlnoci nebo v době minimálního odběru. V průběhu regenerace teče do řádu neupravená voda.
K nastudování:

katalog.aquaproduct.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2019 07:47 R Muž vaclav [11947] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tref
Musí to tak být nebo by museli mít ty kolony dvě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2019 00:55 Muž Tref [17] Re: vaclav
Chápu dobře že chceš říct, že když se regeneruje, tak teče voda přímo z řádu s vynecháním změkčovače? Takže když zjistím čas, tak můžu točit z řádu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 23:49 R Muž vaclav [11947] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tref
Já jsem takovouhle kolonu dělal pro velkou kuchyň a tam se regenerovalo každou noc. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 23:03 Muž Tref [17] Re: vaclav
To je podle mě nějak automaticky, vedle toho změkčovače je velká nádoba se solí, která vede někam hadičkou. Jediné co podle mě dělají, tak že dosypávají sůl do té nádoby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 22:43 R Muž vaclav [11947] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tref
Ono záleží i jak často ten iontoměnič regenerují, jestli denně nebo v delším intervalu. Při regeneraci která trvá několik hodin musí být kolona překlenutá protože jinak by se mohlo stát že by jsi si natočil hodně slanou vodu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 22:32 Muž zervajs [202] - RostlinyRe: Tref
Laboratorní test vody z kohoutku osvětlí "tmu nevědomí"....a bude i levnější než všechny testy akvaristické ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 22:17 Muž Tref [17] – Co dělat pro lepší vodu?
Ahoj, tak jsem zjistil, že mám asi stejný problém jako Luky. Na vstupu na domě máme změkčovač se solí, což pokud se nepletu znamená automatický výměnu vápníku a hořčíku za sodík. Předpokládám tedy, že z původní hodnoty cca 9,6mh/l hořčíku nezůstane nic a tím pádem nemám v akva žádný hořčík a z hodnoty cca 126 mg/l vápníku nemám tušení co zůstane. Dále kolik se mi tak dostane sodíku do vody? Věděl by prosím někdo co to zhruba udělá? Nyní nemám nejmenší tušení, co mi vlastně do akvária teče, jak je ta voda tím změkčovačem ovlivněná. Díky moc

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2019 09:47 Maq Re: dudl007
Tak ten korál zase vyndej, protože cíle bylo již dosaženo. Pokud ho tam necháš, bude se dál rozpouštět a "žrát" céóčko, které tam foukáš.
Proto je výhodnější moje rada, přidat odměřené množství CaCO3 a dál už ho tam nedávat, dokud není potřeba obnovit (např. po výměně vody).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2019 09:19 Muž dudl007 [15] Re: Maq
Tak jsem to zkusil ...dal jsem korál za kořen (abych ho neviděl :-) nepatří tam). Mám ho tam zatím 3 den a i když momentálně mi došly testy na vodu tak rostlinky viditelně pookřály. Asi jim i přes hnojení pořád něco chybělo :-). Když to bude fungovat tak ho poté dám do externího filtru. Jinak Ph se mi drží už na 6,5 ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2019 23:54 Maq Re: dudl007
Nakoukl jsem do Tillmansovy tabulky. Při alkalitě 1°dKH bys k poklesu pH na 5.8 až 6.0 potřeboval něco mezi 30 a 55 mg/L CO2. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2019 23:27 Muž Smetany [1220] Re: dudl007
My tady máme podobnou. Ale dá se s ní fungovat i bez přitvrzování a dokonce i s CO2. Ale pokud chceš tak mírné přitvrzení určitě ničemu nevadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2019 23:16 Muž dudl007 [15] Re: Smetany
Nene smich sever moravy ...teče mi voda přímo z Beskyd ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2019 23:15 Muž Smetany [1220] Re: dudl007
Nebudeš ty z jihu Čech?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2019 23:14 Muž dudl007 [15] Re: RoFr
Ph 8,2 a gkh 0,33 mmol, kh 1-2. Jako normal super kdyby byla trochu tvrdší :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2019 13:50 Muž RoFr [349] Re: dudl007
Dejte zprávu, jaké pH a dKH má vaše kohoutková voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2019 12:28 Muž Smetany [1220] Re: vlka
Možná by stačilo omezit CO2 někam na 10mg/l a přidat trochu té křídy. Nezvyšuj alkalitu zbytečně moc 2-3 bude bohatě stačit.
Ještě mě napadlo že pH by šlo zvýšit pomocí filtrace přes AU což bude mít i jiná pozitiva (možná i negativa) ale dost blbě se odhaduje o kolik to pH zvýšíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2019 12:14 Muž vlka [1660] Re: dudl007
Vyzkoušel bych radu od „Maq“ a na nějakou dobu přestal sytit CO2. Za vyzkoušení nic nedáš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.06.2019 08:26 Maq Re: dudl007
Tak si kup v drogerii za pár korun plavenou křídu. To je (ne zcela čistý) uhličitan vápenatý CaCO3.
Vem malou flaštičku, dej tam toho 3 gramy, zalej vodou, pořádně zaštěrchej. Vznikne Ti něco jako mléko. To nalij do akvária. Akvárko se zakalí, ale žádný strach, je to neškodné a za pár hodin to zmizí.
Tím zvýšíš tvrdost i alkalitu o jeden stupeň (předpokládám 180 litrů vody). Na rozdíl od jedlé sody, vápník rostlinám prospěje. Snad i šnekům.
Není to nic složitého, rychle získáš cvik a budeš si to dávkovat podle potřeby. Nic tím neotrávíš, je to bezpečná látka.
Pokud by Ti esteticky vadila drobná zrníčka, která se budou rozpouštět déle, můžeš si místo toho koupit laboratorní CaCO3 třeba tady:
www.drhoffmann.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.05.2019 20:41 Muž zervajs [202] - RostlinyRe: dudl007
podívej se na caco3, já používal při těchto podmínkách...a to jsem byl na hraně kh v podstatě neměřitelné...(CO2 jelo nonstop)
je to krůček od propasti ale !! když se v tom hrabeš denně ( a měříš) nemusíš "tam spadnout".
udržuj kh na 2-3 a máš klid ;-)
( CO2 se dá regulovat...dávej méně/ když ho potřebuješ/
ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.05.2019 20:25 Muž dudl007 [15] Re: Maq
Já právě bych nerad přestal používat CO2...pomáhá mi to s rostlinami a hlavně i s řasou. Vím mohl bych stáhnout osvětlení ale když ono to všechno tak pěkně začíná růst. Ale jinak názor a radu beru ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2019 08:55 R Muž vaclav [11947] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: dudl007
maniakva.sweb.cz/… kolik tam toho musíš dát ti nikdo nepoví to si musíš vyzkoušet sám. Já používám mramorovou drť nebo dolomitický vápenec a nebo častější výměnu vody. Dej si ale pozor chce to před použitím proprat. Lze něco podobného i koupit hledej úpravu vody z reverzní osmózy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2019 08:38 Muž dudl007 [15] – Trvale zvýšení dkh, kh
Prosím o radu zkušené akvaristy. Z kohoutku mi teče voda o hodnotách dkh 0,33 mmol a alkalita 1-2. Při dávkování CO2 je celkem problém s Ph a alkalitou ph padá až na 6-5,8 a alkalita díky asimilaci jde k nule. Nechci pořád dávat jedlou sodu...rostlinám co jsem četl tak vyšší koncentrace sodíku nedělá zrovna nejlíp. Tak jsem uvažoval že bych schoval za kořen kus korálu co mám z moře cca 0.5kg. A teď bude to stačit aby to zvedlo gkh a kh na trochu rozumnou úroveň. Děkuji za názor X-)

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.02.2019 01:24 Maq Re: imax
Z procentních podílů zjistíš jak dávkovat, abys dodal potřebný počet gramů konkrétního prvku nebo funkční skupiny. Kolik to dělá tvrdosti, resp. alkality, to už pak je věc pouhého přepočtu mg/L na stupně německé. Wikipedia vysvětlí i s omáčkou.
=
Pokud jde o hydroxid hořečnatý, je to zajímavá látka kvůli svým sorpčním vlastnostem (fosforečnany!), ale mizerně rozpustná. Na rozdíl od čistého uhličitanu hořečnatého s ní nemám žádnou (akvaristickou) praxi. Tak si moc netroufám spekulovat, jak bys s tím hydrátem pochodil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2019 17:33 Muž imax [46] Re: Maq
Ten clanok poznam. Je v nom spusta latok s percentualnym vyjadrenim hmotnostneho podielu jednotlivych prvkov, tomu rozumiem. Som chemik laik. Mozno sa zle pytam, ale v clanku nevidim odpoved na moju otazku. Ide mi o to, aby som vedel vypocitat priblizny vplyv pridavanej chemie na alkalitu, tvrdost vody a pH este pred tym, ako do vody nieco pridam. Pred casom som videl na fore podobnu tabulku ako mam ja. Jej autorom bol Acinonyx. Mal v nej spracovane okrem ineho zvysovanie GH aj KH po pridani jednotlivych latok.
Mam este jednu otazku. Pri hladani dodavatela MgCO3 som nasiel jedneho, ktory mi ponuka Uhlicitan horecnaty zasadity p.a. 4MgCO3.Mg(OH)2.5H2O. Matie ma pri nom ten Hydroxid horecnaty Mg(OH)2. Viem na mineralizaciu RO vody spolu s CaCO3 pouzit bez pripadnych problemov aj takyto uhlicitan?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2019 22:39 Maq Re: imax
Tento článek www.golias.net/… obsahuje procentní podíly prvků a funkčních skupin ve velmi mnoha látkách. Z toho můžeš zjistit to co potřebuješ (aniž bys musel používat látkové/molární množství, což je ovšem mnohem šikovnější).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2019 19:50 Muž imax [46] Re: Maq
Rozumiem tomu co pises, ale islo mi skor o nieco ine, asi som sa zle vyjadril. Ide mi o ciselne vyjadrenie vplyvu konkretnych latok na jednotlive parametre. Napriklad, ked do 300 litrovej nadrze pridam xy gramov MgCO3, aky to bude mat dosah na KH, GH a pH. Spachal som si tabulku, v ktorej si jednak zaznamenavam realne namerane parametre, ale pokusam sa aj o simulaciu vplyvu roznych latok pouzivanych na hnojenie a remineralizaciu na GH, KH a pH. Jedna sa len o teoreticke prepocty. Som si vedomi, ze parametrov, ktore na tieto 3 hodnoty maju vplyv je daleko viac.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2019 01:02 Maq Re: imax
Alkalita: V zásadě je tvořena solemi kyseliny uhličité, tedy uhličitany. Anionty CO3 nebo HCO3. Např. CaCO3, NaHCO3.
Tvrdost: Je dána obsahem Mg a Ca. Čili všechno co obsahuje tyto dva prvky (a rozpouští se), zvyšuje tvrdost. Např. CaCO3, CaSO4, CaCl2.
pH: Upravovat pH solemi je docela obtížné. Soli slabé zásady a silné kyseliny budou okyselovat, a naopak soli silné zásady a slabé kyseliny budou zvyšovat pH. I pokud bys se uvedenými pojmy prokousal (jako svého času já), stejně je to s pH ještě daleko složitější.
Velmi účinně, a tedy velmi opatrně, lze pH snižovat minerálními kyselinami (HCl, H2SO4, aj.), zvyšovat hydroxidy (KOH, NaOH, aj.).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2019 19:32 Muž imax [46] – Vplyv hnojenia a remineralizacie na KH, GH a pH
Ahojte. Rad by som sa pri hnojeni a mineralizacii vody z RO zorientoval vo vplyve jednotlivych pridavanych prvkov/zlucenin na alkalitu, celkovu tvrdost a pH vody. V clankoch o mineralizacii, ktore som nasiel, su konkretne hodnoty o ktore zopar latok posunie KH, pripadne GH. Latok, ktore sa pouzivaju na mineralizaciu a hnojenie, je vsak vyrazne viac. Aj by som googlil, len neviem co mam hladat. Viete mi prosim poradit ake parametre pri prvkoch/zluceninach hladat? Dakujem.
Vyzkoušejte

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.02.2019 00:06 Maq Re: Luky13
RO může mít mírně odlišnou účinnost pro ionty vápníku a sodíku, ale celkem vzato by to mělo fungovat stejně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 23:10 Muž Luky13 [60] Re: Maq
Mám změkčovač na vstupu do baráku teče mi upravená voda po celém baráku krom kuchyně, tam je udělaný přívod bez úpravy, aby se voda dala pít.
Natlačim ji tam z kohoutku a myslel jsem, že už takhle upravená voda nebude tak zatěžovat filtry RO a tak prodloužim životnost. Jen moje domněnka :-)
Mohu dat do RO i neupravenou, ale ta je hodně tvrdá.
Co myslíte? Jinak děkuji za pomoc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 22:25 Maq Re: Luky13
Odstraní, ale čím ji do RO natlačíš, a proč vlastně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 14:13 Muž Luky13 [60] Re: Maq
Asi koupím obyč osmózu. Mohu použít tu změkčenou vodu? Odstraní mi osmóza sodík?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 12:00 Maq Re: Luky13
Tzv. technické změkčovače nepoužívej.
Vodu z RO míchá s vodovodní kdekdo, na tom není co řešit.
Máš tam k tomu vápníku proklatě málo hořčíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 10:22 Muž Luky13 [60] Re: vaclav
Děkuji za reakci. Moc si nejsem jistý kvalitou vody. Volal jsem s dodavatelem změkčovače a ten mi potvrdil, podle tvrdosti vstupní vody, že budu mít v upravené vodě pres 200mg/l sodíku. To nebude dobrý pro rybky. Rostliny jsou v pohodě, ale bojím se o živočichy.
Přemýšlel jsem nad osmózou a tu na půl říznout s klasickou neupravenou z řádu. U osmózy se zase bojím celkový změny vody.
Teď jsme prvně zkusil říznou vodu upravenou s neupravenou. Tak uvidím co to udělá.
Mohl bych poprosit jaký na to máte názor? Děkuji

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.02.2019 09:19 Muž NHKG [3823] - HadohlavciRe: Soriko
Kup si test na pH a sleduj, jak se mění pH v akváriu. Pokud nepůjde nahoru, tak je ta voda ok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 09:15 R Muž vaclav [11947] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Luky13
Akvárium vypadá dobře a rostliny také tak asi dobrý. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 08:58 Soriko - Echinodory + stonkové rostliny – Dotaz ohledně úpravy vody
Dobrý den.
Mám dotaz ohledně úpravy vody.Vodárny nahlásily tyto parametry:
Dusičnany-1,00mg/l
Vápník-34,2mg/l
Hořčík-0,61mg/l
Tvrdost-0,88mmol/l
Tvrdost německá stupnice 4,9 dh
Ph kolísá mezi 7,3-7,4
Dotaz mám objednané Gymnogeophagus rhabdotus/Perleťovka pruhovaná
Heros sp. Rotkeil
Musím upravovat tuto vodu?
Děkuji za radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2019 20:01 Muž Luky13 [60]
Fotka k příspěvku Ahoj, prosim o radu ohledně úpravy tvrdosti vody. Mám v baráku na vstupu změkčovač vody se solí. Jsou s takovou vodou nějaké problémy? Zatim vše roste dobře, až na nemocnou rybku (vodnatelnost), ale to asi nebude z upravené vody.
Je lepší takovou vody ředit normální neupravenou vodou z řádu? Bojím se sodíku který se přeměnou vápníku a hořčíku tvoří.
Foto z upravené vody. Hladinu sodíku neznám.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.12.2018 09:33 R Muž ctibum [5496] - Snažím se to nezahubit...Re: Miroslav
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2018 09:15 Muž Miroslav [14] – prosba+rada
Prosim vás pěkně,vysvětlí mi někdo co je to ta osmoza,k čemu se používá???Moc díky za rozumné vysvětlení a rady. ;-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.11.2018 11:38 Maq Re: janci82
Než bych dělal tohle, našel bych řešení pro reverzní osmózu. Je to nejlevnější, nejkratší, nejspolehlivější cesta k vodě jakou chceš mít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 11:27 Muž janci82 [2] - Rotliny a krevetkyRe: Maq
Tak to budu muset vozit vodu z vnějšího zdroje. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 11:20 Maq - Rotliny a krevetkyRe: janci82
Každopádně vynechej jakékoli řešení, jehož součástí je náhrada vápníku a hořčíku sodíkem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 09:28 Muž janci82 [2] - Rotliny a krevetkyRe: NHKG
Díky za odpověď, nad tou reverzní osmózou jsem také uvažoval a nadále uvažuji.
Na ten odvápňovací systém jsem se ptal záměrně, protože mám v podstatě dvě možnosti:
Jednou je brát vodu před odvápňovacím systémem jenže přes filtr nečistot přes výpusť (viz odkaz) do kbelíku, na kterou bežnou akvaristickou osmózu asi nepřipojím, anebo zapojit osmózu za ten systém. Tam už ale bude voda po odvápnění výměnou vápníku a hořčíku za sodík, tedy měkčí a slanější. Toho sodíku tam pak bude poměrně dost.

A také si nejsem jistý jak to je s těmi sulfáty, které jsou nad normou pro pitnou vodu.

static.selfio.de/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   28.11.2018 10:11 Muž NHKG [3823] - HadohlavciRe: janci82
Podívej se po reverzní osmóze. Najdeš i tady na fóru toho o ní dost.
Další možností je zvolit osádku akvária tak, aby jí ta voda vyhovovala. Nějaké ryby se najdou, u rostlin nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 10:08 Muž janci82 [2] - Rotliny a krevetky – Co s takovou vodou?
Máme u nás hodně tvrdou vodu. Údaje z vodáren jsou následující:
Elektrická vodivost: 1138 μS/cm, pH: 7,35, Amoniak 0,01 mg/l, Vápník: 173 mg/l, Chlor: 18,4 mg/l, Oxid křemičitý: 13,1 mg/l, Hořčík: 46,8 mg/l, Sodík: 11 mg/l, Sulfáty: 279 mg/l
Celková tvrdost 34,8 °dH, karbonátová tvrdost se neudává, bude ale asi hodně vysoká.
Lze vůbec s takovou vodou pro akvárium něco udělat? Chystám se zakládat akvárium o 240 l s cílovými hodnotami pH 6-7, 10 °dH
Vzhledem k vysoké karbonátové tvrdosti mě napadlo vodu převářet (brát z boileru) s cílem snížení karbonátové tvrdosti, případně odvápňovat přes odvápňovací zařízení s výměnou za sodík. Anebo si pořídit vodu od jinud.
Kdo se vyzná?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2018 13:49 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: Vever
AQ se zaběhne i bez přidávání bakterií. Pro začátečníka platí dvojnásob být obezřetný s litím čehokoli do AQ jelikož je velká pravděpodobnost následné nerovnováhy a rozbujení řas. Někdy bohužel přijdou řasy tak i tak (bez lití hnojiv atd..), pak přichází dlouhodobá snaha je vymítit, případně potlačit na přijatelnou mez. ;-)

Samozřejmě moje poznámka byla nadsázka :)

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2018 21:13 Žena Vever [5] Re: bobik0cz
Jak to myslíš s těma řasama po přidání bakterií :-O
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 10

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy Přidat příspěvek • Zobrazeno 10028x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/11554-uprava-vody