Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Úprava vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 10 Přejít na další stránku   1  
Úprava vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 14:16 Muž Ludek [39] – Re: isamik
A co bys chtěl srovnávat? Jaké parametry? Navíc pokud neurčíš přesné místo tak i to může být zavádějící, není neobvyklé, že města a obce mají více zdrojů vody. Vím třeba o oblasti v Karlových Varech, kde se setkávají v potrubí dva zdroje vody a jen podle tlaku v řádu teče z kohoutku voda buď z jednoho nebo druhého. Vody se tam prostě přetlačují ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 14:11 Muž isamik [180] – Re: Ludek
Ta kvalita by me zajimala, treba by me zajimalo srovnani vody v Pardubicich a v Trstěnici u Litomyšle :-). Navic by me zajimalo, kdyz ma clovek v dome boiler a napousti cast teple vody z nej jak to ovlivni kvalitu vody, protoze nedavno sem vymenovat topne teleso a bylo nadherne orezle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 14:06 Muž Ludek [39] – Re: isamik
;-) to já jen, aby někdo nežil v mylné představě, že když je na vesnici, že má vodu jako z horského jezera, ony už ani ta jezera nejsou to co bývala :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 13:56 Muž isamik [180] – Re: Ludek
Jak rikam mluvim jen z vlasni zkusenosti. O kvalite vody se nehodlam prit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 12:56 Muž Ludek [39]
isamik napsal: hmm Ja to do vsech nadrzi leju z radu a vse je v poradku? Ikdyz chapu, ze ve vesnici nebude tak hrozna voda jako ve meste. Presto odstani musi stacit.

Tvrdit, že na vesnici je lepší voda nežli ve městě je dost zavádějící. Řekl bych spíš, že ve městě bude pravděpodobně voda stálé "kvality" bez větších výkyvů. Kdežto podle mých zkušeností na vesnicích, kde nebývají úpravny, ale třeba voda stažená ze studní a lesních vodáren se úprava dělá občas ručním dávkováním a tak to hlavně s chlórem může někdy hodně vyletět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 12:22 Toony
chlor vyprcha za 24 hodin. jinak PH srazis CO2, tvrdost vody snizis pres reverzni osmozu.pak pravidelna vymena casti vody. a nepotrebujes zadnou chemku. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 12:20 Muž filipsi [1295]
Ono je totiz skoro vzdy lepsi s tou vodou nedelat proste nic, maximalne nechat odstat. Ma to ohromnou spoustu vyhod, ta nejdulezitejsi je podle me ta, ze kdo nic nedela, nic nezkazi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 10:18 R Muž Silent [5949] – Re: klaudi
Už se vidím jak převařuju 60 litrů vody. :-D A k tomu přípravku od Sera podívej na nadpis- bez použití chemikálií.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 10:04 Muž Dahak [425] - Cichlidy – Re: klaudi
Ty uz proboha nikomu nic nerad.Tema jasne zni "Úprava vody bez použití chemikálií" a ty mu radis preventin a aquatan.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 09:54 Muž Eff [417] - Rostliny
Nevidím důvod proč převařovat vodu. Jedině když někdo bydlí na vesnici, do studny mu prosakuje žumpa a navíc chce snížit uhličitanovou tvrdost.... A pokud máte několikasetlitrové akvárium, je to holý nesmysl. Pak není problém pustit vodu přímo z vodovodu i bez odstání.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 09:53 suchysvatonovice – Re: isamik
taky bych si asi musel pořídit na dvůr brutar nebo něco podobného,mám několik akva a měním podobné množství jako ty,ale klaudi je chytřejší...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 09:50 Muž isamik [180] – Re: klaudi..
Nehodlam se dohadovat, rasy skoro nemam a krevetky mam ve vsech nadrzich, krom jedne. Nedovedu si predstavit jak prevaruju 60l pro vymenu vody. Jen sem rekl jak to delam ja, a at si tazatel vybere.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 09:46 Muž isamik [180] – Re: klaudi
hmm Ja to do vsech nadrzi leju z radu a vse je v poradku? Ikdyz chapu, ze ve vesnici nebude tak hrozna voda jako ve meste. Presto odstani musi stacit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 09:45 suchysvatonovice – Re: klaudi
tak uživateli filipsi zrovna takhle radit? tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 09:44 klaudi – Re: filipsi
:-| sak vod treba upravovat...inak to mas na prd.....ryby ti skapu do tyzdna a vsetko.....rastliny nerastu....napriklad vodu upravis a j obycajnym prevaranim...pridas par kvaiek..napriklad preventiv..a hned je to pre ryby lepsie.....vies?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 08:42 Muž filipsi [1295] – Re: Ticket
A co na ni chces upravovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 08:28 marsz
Obyčejná voda z vodovodu se asi nemusí nijak upravovat. Chlor je myslím pryč za pár minut.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 06:43 R Muž Silent [5949] – Re: Ticket
Pokud jde o chlor tak nechat pár dní odstát. Pokud o změny hodnot tak to může být problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2008 22:47 Ticket – Úprava vody bez použití chemikálií
ahoj potřeboval bych poradit jak upravit vodu pro krevetky bez použití chemikálií díky ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 19:05 Muž MiHl [55] - Cichlidy – Re: mimi
co vím, tak soda se používá jako změkčovadlo... ale zároveň zvedne pH a pracuje jen jako náhrada iontů, takže s vodivostí je to spíš horší než lepší
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 17:28 Muž krysikmouse [11] – Re: mimi
no já už moc pokudů dělat nemůžu nebo to zničím úplně :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 16:51 Usine
sodou se zvyšuje uhličitanová tvrdost a PH a né obráceně :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 16:43 mimi – Re:
prý jo, ale já tomu moc nevěřím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 16:34 Anonym – Re: mimi
aha tak já na to nic rpotože tomu nerozumím :-) a funguje to ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 16:15 mimi – Re: krysikmouse
Na sousedním webu někdo zkouší změkčit vodu sodou bikarbonou. Co vy na to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 15:52 Muž krysikmouse [11] – Re: MiHl
ahoj . Jojo zatím nic nového nebude. a v budoucnu asi plánuju žebrovníky pořád mě to přitahuje víc :-) 3 roky jsem je měl a asi s nimi začnu znova. Díky za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 15:50 Muž MiHl [55] - Cichlidy – Re: krysikmouse
pro nově založené akva je tato hodnota jednou z těch lepších, samozřejmě u zajetého akva by měla hodnota klesnout k nule a než klesne, tak s přidáváním ryb počkej. hodně zdaru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 15:28 Anonym
krysikmouse napsal: dnes jsem to meřil a je to 0,15 mq NO2 ..
Tahle hodnota je špatná a NO2 musí být 0,0. jinak není něco v pořádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 15:17 Muž krysikmouse [11] – Re: MiHl
dnes jsem to meřil a je to 0,15 mq NO2 .. ale řekl bych že to bylo víc ted už se to lepší ryby už držej a už nejsou tak zmatený :-) jsou tam jen 4 dania víc nic . jo a ty šneci co se mi začaly rozmnožovat ale to je v jiném tématu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 10:05 Muž Ludek [39]
RE:gekon5
Kyselina šŤavelová se používala ve velkém u ČD na mytí lokomotiv. Nevím jak je to dnes, ale předpokládám, že se nic nezměnilo :-) Tak jestli máte někdo známé po lokomotivních depech, můžete je zkusit, hodně štěstí ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 10:03 Muž filipsi [1295] – Re: gekon5
Urcite, s prvni casti souhlasim, s druhou do te miry, ze cena bude malinka, kdyz ji sezenes nekde ve "velkem" (odsypat z pytle). Kupovat v lekarne by asi byla vrazda (no, mozna ne, mozna Horac hned doda lekarenskou cenu)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 09:32 Muž MiHl [55] - Cichlidy – Re: gekon5
pokud to používáš i nadále, zkus vodu před a po co nejvíce proměřit, docela by mě to zajímalo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 08:44 gekon5 – Re: MiHl
Pominu otázku stěžování si rybičkami, chlapi prý mají smysl pro nadsázku. Pokud změkčím šťavelkou, odstraňuji vápenaté ionty a jednalo-li se o uhličitany, pak se kyselost zřejmě nijak tragicky nepohne - vytěsněný CO2 vyfičí. Vodivost se sníží, neboť ubude iontů vápníku a nakonec i uhličitanů. Takové jsou mé úvahy - nebylo měřeno, nemohu dodat žádné hodnoty, když si je nechci vymýšlet.
Pro Filipsi: Co se týče ceny, skutečně, měl jsem šťavelku zadara, nicméně snad není tak drahá - oproti ostatním technickým řešením. Jsem si téměř jist, že cena bude zlomková. Byl by ale problém ji sehnat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2008 23:02 Muž JirkaNy [2]
Tak podle informací co sem na netu vyčetl: Ve vodě upravené magnetickým polem dochází pouze ke změně fizikálních vlastností(neusazuje se, ba dokonce rozpouští vodní kámen), které se po několika hodinách mění zpět k původním.Pro nás tedy nepoužitelné.Mám Podobné problémy s vodou jako ty a z ůspěchem používám kolonu( Iontomněniče ) od fyrmy Aquar, Rychnov nad Kněžnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2008 22:40 Muž filipsi [1295] – Re: Jirkaj77
Ja jsem zkousel zarikavani, vykurovani kourem vonnych bylinek, vodovodni trubky zapojit do tvaru mandaly. Nesnizilo to tvrdost. Bude to asi podobne, jako magneticky krouzek kolem trubky. Nebo ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2008 22:05 Jirkaj77
To skutecne nikdo nezkoušel třeba magneticky filtr,kterycz je na internetu spousta.stačí zadat uprava vody do vyhledavače a je jich tam několik.Sice tomu moc nevěřím,nejsem chemik,ale u většiny je popis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2008 19:54 Muž filipsi [1295] – Re: gekon5
Proc ne. Vis, co delas, a mel si levny (zdarma?) a dostupny zdroj kyseliny stavelove a bavilo te michat vodou v sudu a pocitat, kolik ji tam nasypat. Kdo to nevi, doporucil bych mu "nechemicke" upravy, predevsim tu osmozu. Uz vidim, ze nekdo si ji bezi koupit do lekarny a sype do akva, aby zmekcil vodu, kdyz teda ma byt mekka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2008 17:47 Muž MiHl [55] - Cichlidy – Re: gekon5
jak si taková ryba stěžuje? neznám

teď se zrovna učím na zkoušku, tak se mi nechce přemýšlet, počkám, až se k tomu vyjádří někdo se znalostí chemie

u většiny problémů s chemickým snižováním tvrdosti bývá výsledná vodivost

jaké bylo pH vstupní a výstupní vody?

místo této kyseliny můžeš použít CO2 na okyselení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2008 17:43 gekon5
Už se strašně těším, jak mě ukamenujete, ale vyzkoušel jsem a jde to: Vysrážet vápník kyselinou šťavelovou, ale nepřehnat! Já to dělal kdysi tak, e jsem do barelu napustil vodu, vlil vypočítaný objem roztoku šťavelky (po čase jsem byl tak líný, že jsem tam sypal rovnou krystalky), potom důkladně promíchal a nechal ustát a sraženinu vyzrát a pak - za několik dní už použil. Opatrně jsem to stáhnul, abych moc nezvířil sraženinu na dně. Njeprve jsem to používal na kytky, které nesnášejí vápník a potom dokonce do akva. Ryby si nikdy!!! nestěžovaly, kytky začaly růst. Dnes už mám vyřešenou dopravu, tak si vodu vozím. Ale pozor, mnozí z vás určitě vědí - šťavelka je toxická! A moc se těším na ty kameny :-))))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2008 15:43 Muž krysikmouse [11] – Re: MiHl
Díky za rady. Stále víc tedy uvažuju když vidím fotky žebrovníků tady že asi časem ani nepůjdu do ryb ale do žebrovníka . tak nevím . Ale každopádně ten test ještě koupím a změřím. Myslím že to bude asi dost vysoká hodnota
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2008 14:51 Muž MiHl [55] - Cichlidy – Re:
no asi je to otázka různých přístupů, ale já osobně bych vzduch nevypínal... pro kytky se tam CO2 zas tolik (myslím) nevyprodukuje a nitrifikační bakterie budou za více kyslíku vděčné.

"taky 3 umřely" - z toho tipuju, že jsou tam ještě nějaké žijící. V tom případě bych vzduchování rozhodně nevypínal už z důvodu, že jsem jednou (bohužel) udělal nedobrovolný experiment, který vedl ke zjištění, že se silnějším vzduchováním dokáží ryby přežít vyšší dávky škodlivých látek.

jinak deset dnů není moc... záleží hodně na skladbě akvária (co je uvnitř) a kolik se tam toho rozkládá (emerzní listy, zbytky ze dna,...) i po 14 dnech jsem měl v jednom akva NO2 v hodnotách kolem 15 mg/l (ryby uvnitř naštěstí nebyly žádné).

možná je to spíš na flame, ale osobně spíš doporučuju:
akva osázet plně (lépe samozřejmě rychle rostoucími rostlinami), bude tam dost věcí, co se začne rozkládat, ryby na zajíždění netřeba.
použít vzduchování (víc kyslíku=rychlejší namnožení bakterií) a tak po týdnu poprvé (dřív to nemá smysl) začít měřit NO2, další měření podle toho, jak vysoká je aktuální hodnota. Zároveň provádět klasickou údržbu (odstranění větších odpadků) a 1xtýdně výměna 1/3 vody. Až hodnota klesne pod 0,1 NO2, tak prvních pár ryb a pak postupně další (od mírumilovnějších po agresivnější, jinak se může objevit i dost silná šikana)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2008 14:45 Muž krysikmouse [11] – Re: johan
jojo je to čistý myslel jsem spíš kvuli těm látkám aby se to tam neusaovalo ve filtru atd... Udělám jak radíte . Díky moc za rady a informace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2008 14:25 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: krysikmouse
prostě nechat si s tím kytky poradit. pokud je akva řádně zasázeno rostlinamy, zvlášť rychlerostoucímy, tak se voda spraví. prostě tam ryby cpát po deseti dnech není to pravé vořechové (pro příště). no ačistit filtr po založení? vždyť nebude co čistit. filtr tam je teď jen aby fakt honil vodu. tam není skoro nic co by špinilo vodu jako ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2008 14:17 Muž krysikmouse [11] – Re: johan
OK takže vypnout vzduch a filtrovat a filtrovat a filtrovat.... jak často v tomto případě čistit filtr ? je to eheim ball nebo jak se to jmenuje ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2008 14:13 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: krysikmouse
no.. tak chlor v desed dní staré nádrži nejspíš ne, ale to že ryby lítaj po nádrži a umíraj je nejspíš určitě otrava, NH3, NH4+, dusitany atd. (možná to je jinak. jen si to myslím), takže bych tam teď ryby vůbec nestrkal. vypnul vzduchování a nechal si s tím kytky, ještě pár týdnů, poradit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2008 14:07 Muž krysikmouse [11] – Re: johan
no já si myslím no že to něco bude. Ale chlór snad ne ... voda je 10 dní odstátá ... v setu byl takový honič vody jak tady nazýváte filtry :-) eheim a ve vodě jsou malé bublinky vzduchu , to by vadit nemělo ? . ještě jsem radši zapnul vzdcuhování které jsem našel když jsem měl kdysi akva aby se voda provzdušňovala ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2008 13:48 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: krysikmouse
to že začali lítat je podlemě známka nějaké otravy. takovéto chování ryb mi je známo po strčení do chlorované vody, ale moc příznaků ste nenapsal. já používám na zajetí paví očka..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2008 13:42 Muž krysikmouse [11]
ještě dotaz vidím že to tady opravdu funguje skvěle. Mám dania malabarské a zašly lítat jako střely po nádrži . taky 3 chcíply. Myslíte že to je vodou ?například nějaký dusičnan ... akva není zajeté je zhruba 10 dní ryb jsem tam dal jen 6 na zkoušku . Někde jsem se dočetl že se doporučuje nasadit pár ryb pro zajíždění pro rostliny ... ta tvrdost je tedy 18. ale zase se píše že to by daniu nemělo vadit ... Asi se dám zase na mloky jako dřív :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2008 13:31 Muž krysikmouse [11]
aha díky . A jaké ryby byste doporučovali ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2008 13:27 Muž MiHl [55] - Cichlidy – Re:
ještě jde tvrdost trochu snížit pomocí CO2 nebo filtrací přes rašelinu (bez hnojiv na zahradní kytky!!!)

v akva budeš mít vodu skutečně měkčí než v kohoutku (nebudeš-li tam mít dno s vápencem)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [10] 11

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 10989x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11554-uprava-vody?od=451