Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Úprava vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Úprava vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 19:47 R Muž romant [27987] Re: Deepinpeat
Já ač testů nemaje, když svářím, tak si půjčuju digitál. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 19:45 Deepinpeat Re: romant
No hlavně když se to náhodou přihnědí moc, tak se to tím kapkovým testem asi moc dobře neměří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 19:41 Deepinpeat Re: NHKG
jo takhle, tak pokud to není nějaký kontajnerový rychloprůtokáč, ale slepený filtr, tak bych dal té rašelině šanci. Když se to namočí, dá se normálně vypláchnout v síťce ten nejjemnější bordýlek. Pak to může slušně fungovat. Suchá špatně sákne vodu, doporučuju hodit do hrnce a ohřát, ani se to nemusí nějak vařit, ale to smáčení se obrovsky urychlí a nějaké ty látky se hned vylouhujou, což v normálním akva bude lepší. Nebude to takovej mazec. ;-)

Edit, během ohřívání hlídat jako oko v hlavě, když to přebublá tak je to na rozvod. Jen aby někdo neřekl, že jsem nevaroval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 19:34 R Muž romant [27987] Re: NHKG
NHKG napsal: ... nejdřív radši počkám až mi dojdou měřáky (Ph, vodivost a obsah rozpuštěných látek). Měřit několikrát denně kapkovým by se mi nechtělo.To je velmi rozumné a následování hodné. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.11.2015 19:32 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Deepinpeat
Tak jsem se díval na ceny granulátu a nápad s granulátem mě přešel. Zkusím někde sehnat menší balení baltské obyčejné rašeliny. Dám to do pončochy a plátěného pytle a hodím do externího filtru (mám otevřený s relativně malým průtokem). Ale nejdřív radši počkám až mi dojdou měřáky (Ph, vodivost a obsah rozpuštěných látek). Měřit několikrát denně kapkovým by se mi nechtělo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   30.11.2015 11:53 Deepinpeat Re: NHKG
Fotka k příspěvku Asi jo no, tenhle typ rašeliny se hodí uplně na všechno, jen ne na rychlý průtok. Každopádně při pomalém průtoku přes dostatečnou vrstvu lze z polotvrdé vodovodní vody vyrobit třeba tohle. Takže pro případné experimenty opakuju, že opatrnost je matka přežití :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 11:46 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Sstevo
a samozřejmě sycením co2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 07:02 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Deepinpeat
Díky za info. Chci to dát do poslední komory filtru 450l akvária, kde budu měnit 200 litrů vody každý týden. Stačí mi snížit Ph trošku z 7,1 na 6,5. Ty jemné částečky by vadily. Takže musím najít granulát za rozumné peníze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.11.2015 00:53 Deepinpeat Re: NHKG
ve filtru tahle rašelina bude zlobit, granulát a vláknitá se nezalepí, tohle udělá pucek a ta voda přesto opravdu neteče dobře. Za to dobře prokapává. Tu okyselovací kolonu jsem popisoval ve článku o rájovčících v Akvariu č. 27, ale s ohledem na přípravu velmi měkké a kyselé vody. Když se přes to překape vodovodní voda, tak z toho poteče opravdu dryják, povedlo se mi i 3,8. To se pak dá použít stejně jako kyselina k úpravě vody. Pak ale stabilní pH bude nějakou dobu trvat než se to srovná. Kdyby bylo kde nechat vodu na výměnu odstát, tak prostě halančíkářský stylem, naházet pár hrstí do sudu a nechat na tom tu vodu nějakou dobu stát, bude pro běžné akvárium asi nejlepší možnost. Do toho filtru bych toho dával radši málo, to okyselení může být dost účinné, takže opatrně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.11.2015 00:02 Muž dudak [1885] Re: NHKG
Provozuju to teprve několik měsíců a míchám jen do malého akvárka, kam to ještě ředím, takže jsem mohl vyrobit zatím asi 50 litrů a rašelinu jsem zatím nemusel měnit. V trubce mám necelé 3 litry rašeliny. Koupil jsem na vyzkoušení malej pytel od agra www.ceske-zahradnictvi.cz/… ale co jsem se dočetl zde i na jiných fórech, prý je ještě lepší tato www.ceske-zahradnictvi.cz/… případně www.zafido-eshop.cz/… - dá se koupit třeba v Hornbachu
Do filtru bych byl opatrnější, jednak je v ní spoustu malých částí, který se ti dostanou do akvárka a potom to s pH může zacvičit docela dost, takže to bude chtít pravidelně měřit, než si najdeš nějakej rozumnej poměr množství/ doba vyluhování ve filtru.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2015 23:24 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: dudak
Prosím můžeš dát odkaz na tu rašelinu co kupuješ. Chci si ji dát do filtru. A jakou máš spotřebu té rašeliny aby jsi vyrobil třeba 10 litrů vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.11.2015 23:21 Muž dudak [1885] Re: Sstevo
já nechávám překapat kohoutkovou přes rašelinu. uděláš tak velmi rychle vodu s pH 4,5 a tu pak dle potřeby míchám. Rašelinu kupuji obyčejnou - čistou, bez přidaných hnojiv. Překapávám přes odpadní trubku naplněnou rašelinou, naspod ve víčku vyvrtáno pár otvorů a přidána filtrační vata, aby z toho nešel bordel. Rychlost překapávání se musí vyzkoušet. Když si vygooglíš "torfkanone" určitě najdeš na webu návod, jak si něco takového postavit. Kromě pH to sundá dolů i KH - na nulu a částečně GH, snížení pH je mnohem trvanlivější než od úpravy kyselinou, kde se to dost často vrací rychle zpátky. Voda je pak mírně zabarvená, ale to nemusí být na škodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2015 21:17 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Sstevo
kyselinou. Doporučil bych fosforečnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2015 18:58 R Muž romant [27987] Re: Sstevo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2015 18:56 Muž Sstevo [2] - akvarium ako v amazonke
Nemá niekto nejaký tip na zníženie ph?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.11.2015 00:20 - Re: JD1609
Tie ,, zázračné vodičky,, ako ti napísal romant,sa dajú použiť za kalamitného stavu,kedy to v akvárku nefunguje najlepšie.Nápríklad niektoré na zníženie dusíkatých látok či odbúranie ťažkých kovov z vody.Nie sú na škodu napríklad vodičky na báze nitrifikačných baktérií,ktoré ti pomôžu naštartovať akvárium tou správnou cestou.
Ak poznáš aspoň orientačne akú máš vodu a zvolíš do nej vhodnú osádku,tak ti bude stačiť tá spomenutá výmena vody.Hlavne v začiatkoch neprekrmovať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.11.2015 00:16 - Re: NHKG
Nájdu sa aj akvaristi. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.11.2015 18:44 R Muž romant [27987] Re: JD1609
Byť jsem v předchozím příspěvku přípravky, které používáš k rozumnému využití zařadil, tobě odpovím úplně opačně a to, je-li akvo zaběhnutý a probíhá v něm normální život, výměny vody atd. jsou tebou používané přípravky zbytečné a používáš je jenom jako berličku a jsou z kategorie "zázračné vodičky". ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.11.2015 18:36 R Muž romant [27987] Re: NHKG
NHKG napsal: Zázračné vodičky z obchodů nefungují, slouží je k vytahování peněz z peněženek důvěřivých zákazníků.

Prodavačům v akvaristikách nevěř ani slovo, ber je za podavače!
Tak na tohle je třeba reagovat, nic ve zlým, tak jak je to napsaný, je to silně zavádějící informace, zkusím to uvést trochu na pravou míru. ;-) Zázračné vodičky je třeba umět používat a dovedou bejt zajímavým pomocníkem, tedy v mém pojetí do rukou akvaristy v kalamitních stavech klidně i patří a přípravky jako Nintivec, Toxivec atd. považuji za v rozumné míře užitečné, čímž neříkám že je nezbytně nutné je bezezbytku používat. :-) No a stran té hrsktky kompetentních skutečných prodavačů, pomocníků, kteří v akvaristikách opravdu existují, si myslím, že šlo o silné zjednodušení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   26.11.2015 12:08 - Re: JD1609
Ak meníš vodu pravidelne,máš živé rastliny a zabehnutú filtráciu ani vodičky potrebovať nebudeš.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.11.2015 07:15 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: JD1609
Zázračné vodičky z obchodů nefungují, slouží je k vytahování peněz z peněženek důvěřivých zákazníků.

Prodavačům v akvaristikách nevěř ani slovo, ber je za podavače!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2015 23:12 JD1609 Re: prasan
ja vím ale když byla mamka v obchodě tak ji tam typek říkal že je něco na to aby se ta voda nekazila tak rychle...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   25.11.2015 22:50 - Re: JD1609
Aktívne uhlie je ti tam cca po 2-3 mesiacoch na nič,stráca svoje vlastnosti a už len môže slúžiť ako miesto pre nitrifikačné baktérie.Proti kazeniu vody v akvárku je jediná a stopercentná rada - meniť a meniť a meniť. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2015 22:37 JD1609 – Přípravek na vodu
Zdravím, slyšel jsem že je nějaký přípravek na vodu aby se nekazila tak rychle... nevíte co to může být za přípravek a jestly se vyplatí? A pokud ano, vyplatí se to když mám vnější filtr s aktivním uhlím, keramickými kroužky....?

PS: Nyní používám Sera: Aquatan, BioNitrivec.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2014 21:08 Martin736 – torben
ahoj..může se stát,že se torben zkazí??? díky :-( :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.10.2014 09:59 Žena Xlienka [276] - Amerika
Při každé výměně používám Torben nebo Torumin, u rybek z černých vod, ale použití sera bio nitrivec a sera aqutan při každé výměně je podle mě jenom vyhození peněz. Je dobré mít malou lahvičku pro případ nějaké pohromy doma (vypnuý proud, nemoci...), pokud je již máš koupené. Vždyť to vydrží i několik let.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.10.2014 08:36 R Muž Silent [5949] Re: jurakukuc
Je to tak jak píše Roman. Pro běžnou údržbu těchto přípravků netřeba. Přípravky typu sera aquatan se hodí pokud nemáš odstátou vodu a potřebuješ akutně vyměnit více jak polovinu vody v nádrži (což běžně nebývá), Nitrivec a jemu podobné se hodí do velmi přerybněných nádrží (což také není normální stav), při kalamitních situacích a po léčení antibiotiky ve společné nádrži. Jinak opět není jejich pravidelné použití nutné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.10.2014 06:14 R Muž romant [27987] Re: jurakukuc
Nic proti těm přípravkům, ale v dobře jeducím akváriu věc zbytečná. Nebudu tvrdit, že jsem nikdy třeba Nitrivec nepoužil, nebo nedoporučil použít, ale udělal jsem to v momentě, kdy v inkriminovaném akváriu nastala nějaká kalamitní situace a to s N látkama. Aquatan, když už máš, bych při výměně tzv. doužíval a až dojde už nedával nic, jenom vytemperovanou čerstvou vodu, při obavě z přítomnosti chlóru nechanou několik hodin odstát a nebo natočenou přes sprchu. Jinak výměna vody samotná dokáže mnohdy daleko více než všechny podpůrný prostředky a tuto je dobré měnit pravidelně, ideál je jednou týdně v min. objemu 1/3 nádrže. Určitě nebude od věci si přečíst třeba. rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2014 01:43 Muž jurakukuc [0] – úprava vody bio nitrivec a aqutan
Moc všechny zdravím, chtěl jsem se zeptat jak často upravujete vodu nebo jak casto by se měla upravovat jestli při každé výměně? Používám sera bio nitrivec a sera aqutan. Myslíte, že tyto dva přípravky jsou vhodné? Mám problém hlavně s řasou - zelené tečky na listech a na skle akvária! A taky se šneky, kteří mi žerou nové rostliny a nevím čo s nimi? Děkuji moc za vaše rady a nazory :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 14:38 Muž jmalyska [167] Re: Tomiino
No, jestli máš pocit, že přípravek za pár korun (všeobecně jakákoliv chemie) dělá ze zařaseného akvárka fungl čisté, prosperující a ještě uvidíš hezčí ryby, tak já začnu věřit na Santu Zemana :-D

Perpetuum ... překlep hmm

EDIT: Já mám 360 litrů, 2x54W T5 6500 8-23 na stmívání, takže 9-22 100% světla a ještě přemýšlím, že jednu zářivku přidám, ale mám Amazonii, tam netřeba světla jak na stadionu, neonky se mi občas schovávají do stínu :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 10:07 Muž Tomiino [43] Re: ludvik
tak ja mam nad 300 l akva celkem 99w ve trech zarivkach 2x30 T8 a 1 T5 39w...coz si myslim ze neni hodne ne?a svitim od 9 do 13:30 a 14:30-21:30... svetla mi postupne zapinaji a vypinaji aby nemely rybky sok
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 09:53 Muž ludvik [1082] Re: Tomiino
Proč bys nemohl? Pokud máš světla nad potřeby, může obarvení vody snížit intenzitu na tak akorát a řasy tím logicky ovlivníš.
Akorát si myslím, že ta hranice je tak úzká, že se s tím moc počítat nedá :-)

Jenom nevím, proč tomu jmalyska říká perpektum ... takové slovo neexistuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2014 09:45 Muž Tomiino [43] Re: jmalyska
jak to myslis :-) jako delas si srandu?pouzival jsi to nekdy?...tak nevim tim ze budu mit dohneda vodu nemuzu tim prece odstranit rasy ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2014 22:58 Muž jmalyska [167] – Re: Tomiino
Tomu se říká perpektum mobile. Odstraní řasy, podpoří rostliny a ješty vybarví ryby. palec tone tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2014 17:39 R Muž Silent [5949] Re: romant
To je přesně ono. Není řasa jako řasa a zařasení není jen o světle. Tudíž ani rašelinné přípravky ani jako prevence nefungují na všechny řasy :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.07.2014 17:36 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
Jeden z praxe. Akvo kde je používán Torben opravdu v nadlimitních koncentracích, tak je tam přítomna i nadlimitně ruducha, takže bych se k tomu účinku vůbec neupínal. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2014 16:11 R Muž Silent [5949] Re: Tomiino
Je to spíše sekundární funkce těchto přípravků. Pokud je akvárko zařasené Torben a pod. to nevyřeší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2014 16:06 Muž Tomiino [43] Re: Heimdall
takze kdyz je voda jantarova nebo hneda z pouziti torbenu omezuje to rust ras jo? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   21.07.2014 13:18 R Muž Silent [5949] Re: Tomiino
Růst řas to omezuje maximálně tím, že voda po použití je hnědá tzv. jantarová a řasy dostávají méně světla. Pro potlačení růstu řas jsou daleko účinnější metody. Používat toto spolu s Torbenem nemá význam, protože funkčně jsou oba výrobky totožné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2014 13:15 Muž Tomiino [43] Re: Heimdall
pisou tam ze omezuje rust ras,je to mozne?no mam doma torben i tohle...co je lepsi pouzivat je asi jedno,a pouzivat oboje naraz? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2014 13:12 R Muž Silent [5949] Re: Tomiino
Je to jeden z přípravků na bázi rašelinných výluhů jako je třeba i Torben a stejně tak i funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2014 12:57 Muž Tomiino [43]
ahoj lidi,mate nekdo nejake zkusenosti,poznatky o tomto vyrobku?je to blbost nebo opravdu vytazek jak popisuji? www.tatrapet.sk/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 15:08 R Muž romant [27987] Re: carlis
Místo toho vzduchování pořiď klasický bublifuk. www.akva-exo.cz/… Teď nedělej nic, vodu neměň, ryby nekrm, jenom vzduchuj a do několika dní se to dočistí, bude to zřejmě nálevník. Jinak ač ten přípravek neprošel mýma rukama, podle mě jeho použítím nic nezkazíš, ale jak píšu, dej ten bublifuk a dostaneš akvo do větší pohody. Při nestandartním chování ryb vodu měnit hned.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 15:03 carlis Re: romant
Mám 30l akvárium a v něm 2 sumečky, kytky, vzduchování, topítko, filtr. Bohužel se mi tam před nějakou dobou přemnožily nějaké potvory, vypadalo to jako asi 1cm krátké vlásky vznášející se v akváriu. Jedné rybyčce se začly rozpadat 2 ploutve, vypadala fakt blbě,vodu jsem měnila 1xtýdně 1/3 vody. Jelikož jsem jí nemohla dát do karanténí nádrže, nemám jí, tak mi bylo porazeno, ať denně měním 1/3 vody. Rybka se uzdravila, koupila jsem denitrifikační bakterie, musela jsem odsát dno, jelikož ty mrchy byly zahrabaný v písku, dala jsem větší kamínky, které jsem převařila předem aby na nich nic nebylo. Ale nyní se mi začla voda zakalovat. Jsem z toho zoufalá.V akvaristice mi nabídli tento přípravek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 14:27 R Muž romant [27987] Re: carlis
Osobně bych akváriu více prospěl pravidelnou výměnou vody. Myslím si, že to bude obsahovat aktivní uhlí, zeolit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 14:20 carlis – Crystal water
Nevíte někdo přesné složení Crystal water Dajany. Mám sumečky a nerada bych jim ublížila, na krabičce složení neni.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 10:28 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: zervan
...podľa vodného kameňa (biogénne odvápnenie) na lístkoch Egeria densa mám málo CO2... Či je jediným východiskom skrátenie doby svietenia?
Spíš než o délce doby osvětlení je to o jeho intenzitě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2013 13:58 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Marcel G
Takže v konečnom dôsledku je pri mojom nedostatku CO2 jedno, či nebublinkujem vôbec (filter točí hladinu aj bez toho) alebo bublinkujem naplno?

EDIT: Ako tak pozerám na kalkulátor pmdd.mrp-cz.com/… - tak pri KH 12 je vcelku aj rozdiel, či mám pH 7.6 (čo je hodnota z laboratórneho testu vstupnej vody) alebo 8 (čo je môj hrubý odhad hodnoty v akváriu, mám len štandardný test, nie veľmi presný). Tak možno by som mohol na to ísť cestou znižovania pH. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2013 13:50 Marcel G Re: zervan
Pokud se nepletu, tak vzduchováním můžeš docílit tak maximálně toho, že se ti rychleji ustanoví v akváriu rovnovážný stav, což je 0,6 mg/L CO2. A tohle malé množství tvým rostlinám asi moc nepomůže. Zvýšení organického odpadu, ze kterého CO2 vzniká, by možná trochu pomohlo, ale zvýší se ti tím zároveň i riziko přemnožení řas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2013 13:42 Muž zervan [1123] - Rostliny – vplyv vzduchovania na CO2
Skúsených prosím o radu: Mám dosť tvrdú vodu (na vstupe celková tvrdosť 15°dGH, uhličitanová tvrdosť 12°dKH, pH 7,6) a podľa vodného kameňa (biogénne odvápnenie) na lístkoch Egeria densa mám málo CO2. Neplánujem ho pridávať priamo, no zaujímalo by ma, či v mojej situácii silné vzduchovanie počas dňa (resp. počas svietenia, nie v noci) môže obsah CO2 vo vode zvýšiť rozpúšťaním vzdušného CO2 v obývanej miestnosti alebo skôr naopak. Alebo pomôže zvýšenie množstva rybiek? Či je jediným východiskom skrátenie doby svietenia?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 10 11

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 10989x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11554-uprava-vody?od=151