Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Úprava vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Úprava vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2019 08:38 Muž dudl007 [15] – Trvale zvýšení dkh, kh
Prosím o radu zkušené akvaristy. Z kohoutku mi teče voda o hodnotách dkh 0,33 mmol a alkalita 1-2. Při dávkování CO2 je celkem problém s Ph a alkalitou ph padá až na 6-5,8 a alkalita díky asimilaci jde k nule. Nechci pořád dávat jedlou sodu...rostlinám co jsem četl tak vyšší koncentrace sodíku nedělá zrovna nejlíp. Tak jsem uvažoval že bych schoval za kořen kus korálu co mám z moře cca 0.5kg. A teď bude to stačit aby to zvedlo gkh a kh na trochu rozumnou úroveň. Děkuji za názor X-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.02.2019 01:24 Maq Re: imax
Z procentních podílů zjistíš jak dávkovat, abys dodal potřebný počet gramů konkrétního prvku nebo funkční skupiny. Kolik to dělá tvrdosti, resp. alkality, to už pak je věc pouhého přepočtu mg/L na stupně německé. Wikipedia vysvětlí i s omáčkou.
=
Pokud jde o hydroxid hořečnatý, je to zajímavá látka kvůli svým sorpčním vlastnostem (fosforečnany!), ale mizerně rozpustná. Na rozdíl od čistého uhličitanu hořečnatého s ní nemám žádnou (akvaristickou) praxi. Tak si moc netroufám spekulovat, jak bys s tím hydrátem pochodil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2019 17:33 Muž imax [47] Re: Maq
Ten clanok poznam. Je v nom spusta latok s percentualnym vyjadrenim hmotnostneho podielu jednotlivych prvkov, tomu rozumiem. Som chemik laik. Mozno sa zle pytam, ale v clanku nevidim odpoved na moju otazku. Ide mi o to, aby som vedel vypocitat priblizny vplyv pridavanej chemie na alkalitu, tvrdost vody a pH este pred tym, ako do vody nieco pridam. Pred casom som videl na fore podobnu tabulku ako mam ja. Jej autorom bol Acinonyx. Mal v nej spracovane okrem ineho zvysovanie GH aj KH po pridani jednotlivych latok.
Mam este jednu otazku. Pri hladani dodavatela MgCO3 som nasiel jedneho, ktory mi ponuka Uhlicitan horecnaty zasadity p.a. 4MgCO3.Mg(OH)2.5H2O. Matie ma pri nom ten Hydroxid horecnaty Mg(OH)2. Viem na mineralizaciu RO vody spolu s CaCO3 pouzit bez pripadnych problemov aj takyto uhlicitan?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2019 22:39 Maq Re: imax
Tento článek www.golias.net/… obsahuje procentní podíly prvků a funkčních skupin ve velmi mnoha látkách. Z toho můžeš zjistit to co potřebuješ (aniž bys musel používat látkové/molární množství, což je ovšem mnohem šikovnější).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2019 19:50 Muž imax [47] Re: Maq
Rozumiem tomu co pises, ale islo mi skor o nieco ine, asi som sa zle vyjadril. Ide mi o ciselne vyjadrenie vplyvu konkretnych latok na jednotlive parametre. Napriklad, ked do 300 litrovej nadrze pridam xy gramov MgCO3, aky to bude mat dosah na KH, GH a pH. Spachal som si tabulku, v ktorej si jednak zaznamenavam realne namerane parametre, ale pokusam sa aj o simulaciu vplyvu roznych latok pouzivanych na hnojenie a remineralizaciu na GH, KH a pH. Jedna sa len o teoreticke prepocty. Som si vedomi, ze parametrov, ktore na tieto 3 hodnoty maju vplyv je daleko viac.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2019 01:02 Maq Re: imax
Alkalita: V zásadě je tvořena solemi kyseliny uhličité, tedy uhličitany. Anionty CO3 nebo HCO3. Např. CaCO3, NaHCO3.
Tvrdost: Je dána obsahem Mg a Ca. Čili všechno co obsahuje tyto dva prvky (a rozpouští se), zvyšuje tvrdost. Např. CaCO3, CaSO4, CaCl2.
pH: Upravovat pH solemi je docela obtížné. Soli slabé zásady a silné kyseliny budou okyselovat, a naopak soli silné zásady a slabé kyseliny budou zvyšovat pH. I pokud bys se uvedenými pojmy prokousal (jako svého času já), stejně je to s pH ještě daleko složitější.
Velmi účinně, a tedy velmi opatrně, lze pH snižovat minerálními kyselinami (HCl, H2SO4, aj.), zvyšovat hydroxidy (KOH, NaOH, aj.).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2019 19:32 Muž imax [47] – Vplyv hnojenia a remineralizacie na KH, GH a pH
Ahojte. Rad by som sa pri hnojeni a mineralizacii vody z RO zorientoval vo vplyve jednotlivych pridavanych prvkov/zlucenin na alkalitu, celkovu tvrdost a pH vody. V clankoch o mineralizacii, ktore som nasiel, su konkretne hodnoty o ktore zopar latok posunie KH, pripadne GH. Latok, ktore sa pouzivaju na mineralizaciu a hnojenie, je vsak vyrazne viac. Aj by som googlil, len neviem co mam hladat. Viete mi prosim poradit ake parametre pri prvkoch/zluceninach hladat? Dakujem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.02.2019 00:06 Maq Re: Luky13
RO může mít mírně odlišnou účinnost pro ionty vápníku a sodíku, ale celkem vzato by to mělo fungovat stejně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 23:10 Muž Luky13 [60] Re: Maq
Mám změkčovač na vstupu do baráku teče mi upravená voda po celém baráku krom kuchyně, tam je udělaný přívod bez úpravy, aby se voda dala pít.
Natlačim ji tam z kohoutku a myslel jsem, že už takhle upravená voda nebude tak zatěžovat filtry RO a tak prodloužim životnost. Jen moje domněnka :-)
Mohu dat do RO i neupravenou, ale ta je hodně tvrdá.
Co myslíte? Jinak děkuji za pomoc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 22:25 Maq Re: Luky13
Odstraní, ale čím ji do RO natlačíš, a proč vlastně?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 14:13 Muž Luky13 [60] Re: Maq
Asi koupím obyč osmózu. Mohu použít tu změkčenou vodu? Odstraní mi osmóza sodík?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 12:00 Maq Re: Luky13
Tzv. technické změkčovače nepoužívej.
Vodu z RO míchá s vodovodní kdekdo, na tom není co řešit.
Máš tam k tomu vápníku proklatě málo hořčíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 10:22 Muž Luky13 [60] Re: vaclav
Děkuji za reakci. Moc si nejsem jistý kvalitou vody. Volal jsem s dodavatelem změkčovače a ten mi potvrdil, podle tvrdosti vstupní vody, že budu mít v upravené vodě pres 200mg/l sodíku. To nebude dobrý pro rybky. Rostliny jsou v pohodě, ale bojím se o živočichy.
Přemýšlel jsem nad osmózou a tu na půl říznout s klasickou neupravenou z řádu. U osmózy se zase bojím celkový změny vody.
Teď jsme prvně zkusil říznou vodu upravenou s neupravenou. Tak uvidím co to udělá.
Mohl bych poprosit jaký na to máte názor? Děkuji

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.02.2019 09:19 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Soriko
Kup si test na pH a sleduj, jak se mění pH v akváriu. Pokud nepůjde nahoru, tak je ta voda ok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 09:15 R Muž vaclav [14600] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Luky13
Akvárium vypadá dobře a rostliny také tak asi dobrý. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 08:58 Soriko – Dotaz ohledně úpravy vody
Dobrý den.
Mám dotaz ohledně úpravy vody.Vodárny nahlásily tyto parametry:
Dusičnany-1,00mg/l
Vápník-34,2mg/l
Hořčík-0,61mg/l
Tvrdost-0,88mmol/l
Tvrdost německá stupnice 4,9 dh
Ph kolísá mezi 7,3-7,4
Dotaz mám objednané Gymnogeophagus rhabdotus/Perleťovka pruhovaná
Heros sp. Rotkeil
Musím upravovat tuto vodu?
Děkuji za radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2019 20:01 Muž Luky13 [60]
Fotka k příspěvku Ahoj, prosim o radu ohledně úpravy tvrdosti vody. Mám v baráku na vstupu změkčovač vody se solí. Jsou s takovou vodou nějaké problémy? Zatim vše roste dobře, až na nemocnou rybku (vodnatelnost), ale to asi nebude z upravené vody.
Je lepší takovou vody ředit normální neupravenou vodou z řádu? Bojím se sodíku který se přeměnou vápníku a hořčíku tvoří.
Foto z upravené vody. Hladinu sodíku neznám.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.12.2018 09:33 R Muž ctibum [6921] Re: Miroslav
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2018 09:15 Muž Miroslav [35] – prosba+rada
Prosim vás pěkně,vysvětlí mi někdo co je to ta osmoza,k čemu se používá???Moc díky za rozumné vysvětlení a rady. ;-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.11.2018 11:38 Maq Re: janci82
Než bych dělal tohle, našel bych řešení pro reverzní osmózu. Je to nejlevnější, nejkratší, nejspolehlivější cesta k vodě jakou chceš mít.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 11:27 janci82 Re: Maq
Tak to budu muset vozit vodu z vnějšího zdroje. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 11:20 Maq Re: janci82
Každopádně vynechej jakékoli řešení, jehož součástí je náhrada vápníku a hořčíku sodíkem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2018 09:28 janci82 Re: NHKG
Díky za odpověď, nad tou reverzní osmózou jsem také uvažoval a nadále uvažuji.
Na ten odvápňovací systém jsem se ptal záměrně, protože mám v podstatě dvě možnosti:
Jednou je brát vodu před odvápňovacím systémem jenže přes filtr nečistot přes výpusť (viz odkaz) do kbelíku, na kterou bežnou akvaristickou osmózu asi nepřipojím, anebo zapojit osmózu za ten systém. Tam už ale bude voda po odvápnění výměnou vápníku a hořčíku za sodík, tedy měkčí a slanější. Toho sodíku tam pak bude poměrně dost.

A také si nejsem jistý jak to je s těmi sulfáty, které jsou nad normou pro pitnou vodu.

static.selfio.de/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.11.2018 10:11 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: janci82
Podívej se po reverzní osmóze. Najdeš i tady na fóru toho o ní dost.
Další možností je zvolit osádku akvária tak, aby jí ta voda vyhovovala. Nějaké ryby se najdou, u rostlin nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 10:08 janci82 – Co s takovou vodou?
Máme u nás hodně tvrdou vodu. Údaje z vodáren jsou následující:
Elektrická vodivost: 1138 μS/cm, pH: 7,35, Amoniak 0,01 mg/l, Vápník: 173 mg/l, Chlor: 18,4 mg/l, Oxid křemičitý: 13,1 mg/l, Hořčík: 46,8 mg/l, Sodík: 11 mg/l, Sulfáty: 279 mg/l
Celková tvrdost 34,8 °dH, karbonátová tvrdost se neudává, bude ale asi hodně vysoká.
Lze vůbec s takovou vodou pro akvárium něco udělat? Chystám se zakládat akvárium o 240 l s cílovými hodnotami pH 6-7, 10 °dH
Vzhledem k vysoké karbonátové tvrdosti mě napadlo vodu převářet (brát z boileru) s cílem snížení karbonátové tvrdosti, případně odvápňovat přes odvápňovací zařízení s výměnou za sodík. Anebo si pořídit vodu od jinud.
Kdo se vyzná?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2018 13:49 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: Vever
AQ se zaběhne i bez přidávání bakterií. Pro začátečníka platí dvojnásob být obezřetný s litím čehokoli do AQ jelikož je velká pravděpodobnost následné nerovnováhy a rozbujení řas. Někdy bohužel přijdou řasy tak i tak (bez lití hnojiv atd..), pak přichází dlouhodobá snaha je vymítit, případně potlačit na přijatelnou mez. ;-)

Samozřejmě moje poznámka byla nadsázka :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2018 21:13 Žena Vever [5] Re: bobik0cz
Jak to myslíš s těma řasama po přidání bakterií :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2018 21:12 Žena Vever [5]
Sázela jsem rostliny a uvolnila se mi že dna jílová kulička, která se v akváriu rozpustila a zakalila vodu. Četla jsem že to způsobí větší množství amoniaku ve vodě, proto jsem dala větší dávku Prime, má jej neutralizovat, aby byl pro ryby neškodný. Možná jsem zpanikařila, ale v mém 5 týdnů starém akváriu mám konečně NO2 na nule a dusičnany celkem v pohodě....tak jsem to nechtěla pokazit kvůli nepatrnému rytí do dna...
Problém je v tom, že pak znovu, místo bakterií, jak už jsem psala...
Hned jsem vyměnila 15litrů. Víc jsem nechtěla kvůli stejné výměně před chvílí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2018 20:38 R Muž ctibum [6921] Re: PeCh
Viz Profilants „Kdy můžu použít pětinásobnou doporučenou dávku, o které píšete v návodu?“ Tuto dávku můžete zcela bezpečně použít, pokud Vám test na dusičnany, dusitany a čpavek ukáže zvýšené hodnoty nebo v případě, že máte podezření na zvýšené hodnoty těchto látek (např. náhlá úmrtí ryb).
Podle mě si tam můžeš nalejt klidně všechno a jít si hned koupit novej… :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2018 20:34 Muž PeCh [77] Re: Vever
Vymenil by som tak 1/2 vody. Prípadne i dvakrát. Ale nepoznám ten prípravok. Výmenou 1/2 vody dostaneš maximálnu odporúčanú koncentráciu. Za predpokladu, že si ju tam neliala aj v krátkom čase pred tým.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2018 20:21 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: ctibum
Aby podpořila růst řas přece :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2018 20:20 R Muž ctibum [6921] Re: Vever
Viz www.profiplants.cz/… Z toho mi tak nějak plyne, že Seachem Prime je nejvíc nejlepší, takže se asi nestane nic.
Podle mě jsi dvojnásobně udělala zbytečnou věc, takže asi taky nic... :)
Bakterie tam leješ proč...?

EDIT
lacewings napsal:
-již jsem zde Uváděl info ohledně chloru ve vodovodním řádu
-rozdělím to na tři stupně, aby to bylo srozumitelné
-zbytkové množství chloru nacházející ve vodě ve vodovodním řádu, není při současné normě pro ryby škodlivé,působí jako antiseptikum,
-odstávkou nebo dodatečnou úpravou může sice vzniknou ve vodovodním řádu i silnější zbytkové zachlorování vody ,které lze vnímat jak chuťově tak i čichově, ale ani zde se většinou nemusíme obávat, ale je třeba se mít na pozoru, protože se uvolňuje pomaleji, je to tedy odvislé od poměru množství vyměněné vody, opět antisepticky pozitivní účinek,
-pak je tu silné, až palčivé zapáchající zachlorování, známé z uzavřených plaveckých bazénů. tento typ použití chloru je již pro většinu akva. ryb smrtelný
-záměrně zde nepoužívám jednotky ,aby nedošlo k experimentům s chlorem, jako antiseptického přípravku k bakteriální léčbě, desinfekci nebo použití, k odstranění řas
- v dřívější době byla úprava vody nejednotná na základě použité technologie, proto přetrvává názor o nutnosti odstáté vody pro použití. Jedná se setrvalost, která je převzatá , skutečnost v dnešní době zcela jiná. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2018 18:51 Žena Vever [5] – Předávkování Sachem Prime
Prosím o zkušenost nebo názor. Právě jsem omylem místo bakterií nalila do akvária dvojnásobek povoleného maximálního množství přípravku na úpravu vody Sachem Prime. Zaměnila jsem lahvičky, jsou si dost podobné :-( . Nevíte někdo co se teď může stát s rovnováhou v akváriu? Nebo snad dokonce rybám?!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2017 22:33 Deepinpeat Re: Amazonka
V tak malé nádrži můžeš používat i dešťovou vodu, nebo si měkčí vodu připravit mražením (hlavně v zimě venku). Upravit i hodně tvrdou vodu na rozumné parametry v takových podmínkách nebude nic těžkého.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2017 22:20 Muž Sedo [6] Re: Amazonka
V prvom rade je otázkou, čo je to "veľmi tvrdá voda". Betta má písané v atlase do 22°dGH. Tento problém som riešil pred zakladaním akvária. Sú rôzne prípravky, ktoré tam môžeš liať, ale to asi pôjde dosť do peňazí. Na druhú stranu som sa stretol s názormi, že v našich končinách sú ryby na tvrdú vodu zvyknuté (tie z našich chovov) a že úprava tvrdosti nie je až taká nutná. Koniec koncov akvaristi boli v každej obci aj v časoch pred "chémiou" a ryby i rastliny mali zdravé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2017 21:41 Žena Amazonka [33]
Dobrý večer. Mám takovou možná netradiční otázku.
Budeme totiž MOŽNÁ bydlet v přírodě, tak trochu na samotce u lesa. Ale je to hodně časově daleko, asi tak až za 3 roky. ( Nebudu to tady vysvětlovat.) A mám takový problém :
je tam pouze velmi tvrdá studniční voda.
Rodiče říkali, že větší akvárko než mám teď 54l hrubého nepřipadá v úvahu a že i tohle je až moc velké :-O . S akvaristiku nehodlám přestat. Je vůbec možné, aby mi dobře rostly rostliny a rybky byly zdravé v tak tvrdé vodě? Dá se to nějak snížit, ta tvrdost?

A hlavně - Jakým rybkám nevadí hodně tvrdá voda? ( Jaké můžu mít?)

Akvo budu mít teda 54l a určitě bych chtěla Bettu. Hodně se mi líbí prezentace The Island, chtěla bych se inspirovat. Může být Betta v tvrdé vodě? Co si o tom celém myslíte? Jinak samozřejmě neovlivním kvůli rybám, kde budem bydlet :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2017 11:13 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Maq
No, Brňákům nezávidím, u nás na severu máme zdrojovou vodu z Krušných hor a ta je pro akvaristiku perfektní - měkká a před úpravou na pitnou vodu i kyselá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.10.2017 10:51 Maq Re: UndeR
Hygienicky je brněnská voda v pořádku. Její problém je ve vysoké a nevyvážené mineralizaci. Reverzní osmózu vřele doporučuji. Seachem Prime je k ničemu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2017 10:00 Muž UndeR [80] Re: dudak
Bydlím v Brně a tady je ta kvalita vody docela mizerná. Časem velmi pravděpodobně přejdu na RO, ale do té doby se to snažím “upravovat” alespoň takto...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.10.2017 07:52 Muž dudak [1885] Re: UndeR
v odchovných nádržích měním i 90% vody přímo z vodovodu hadicí, rybám to nikdy nedělalo problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.10.2017 07:51 R Muž ctibum [6921] Re: UndeR
Spousta lidí tankuje přímo. Někdo tu někdo i psal, že to s tím chlorem ve vodě není až takový drama. A taky, že když napouštíš přes sprchu, že vyprchá rychle/hned. Tak si na hadici kup kropítko a je to :)
EDIT
Např. tady rybicky.net/forum/14604 lacewings 15.5.2017 00:05
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.10.2017 07:27 R Muž Anthrax [4786] Re: UndeR
UndeR napsal: jestli by ten chlór rybám a rostlinám nějak neublížil.
Neublížil. Když měníš 1/3 vody, tak se rybám nic nestane. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2017 07:06 Muž UndeR [80] Re: vaaclav
Já aplikuju při každé výměně Seachem Prime. Dávám vodu přímo z kohoutku, kterou nemám možnost nechat odstát, tankuji do akvária přímo hadicí :-) No tak nevím kdybych to nepřidával jestli by ten chlór rybám a rostlinám nějak neublížil. Raději to ale zkoušet nebudu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.10.2017 00:09 R Muž vaclav [14600] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tudy
Torben je rašelinový koncentrát a Aquahum je z uhlí proto je tak drahý. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2017 22:47 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: rybickar
Možná ještě lepší než Torben je Aquahum, tam stačí 5 ml na 100 l vody. 500 ml za 330 Kč,- Ti tedy vystačí na hodně dlouho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2017 22:34 R Muž vaclav [14600] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: rybickar
Nic tam nedávej je to zbytečnost. Braník ty věci prodává tak je také doporučuje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2017 22:31 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Jarry
Dával bych to tam jen proto, že jsem začátečník, co viděl skvělou reportáž v telce a zkušená p. D. Z. ze Zoo Braník, to tak udělala. Jinak nemám šajnu proč to tam dávat. Proto se tu ptám;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2017 22:21 Muž Jarry [1437] Re: rybickar
U podobných věcí je vždycky potřeba vědět, proč to tam chci dávat a co od daného přípravku očekávám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.10.2017 22:04 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: rybickar
Mám podobnou kombinaci jako Ty, flexi písek, osmocote jsem objednal včera :) Úprava vody je myslím zbytečná. Já osobně používám jen Torben (rašelinový koncentrát), při každé výměně vody nalévám 1 víčko, tj. cca 30 ml. Ale pozor, musíš počítat s tím, že to lehce zabarví vodu.
rybicky.net/vyrobky/342-torben
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2017 21:39 Muž rybickar [16] - Společenské nádrže – Přípravky do vody při zakládání akva
Zdravím. Už mám pořešen substrát (černý písek 0,8-1,2mm) (bit.ly/…). Zásobní dávat nebudu. Pouze pár tablet Osmocote (bit.ly/…) k rostlinkám.

Teď mne zajímá chemie do vody. Byly mi doporučeny bakterie (bit.ly/…). Ty jsem odmítl. Ale ve známém pořadu ČT Polopatě (Zoo Braník) - podle jejich návodu se snažím postupovat - Do vody aplikovali nějaký přípravek na úpravu vody z kohoutku. Doporučili byste mi to také. Ano nebo ne?

Pokud ano, tak jaký?
Děkuji;)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 10 11

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 10989x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11554-uprava-vody?od=51