Úprava vody
Záleží na tom, či ho chceš znížiť alebo zvýšiť. Pri znižovaní môžeš krátkodobo znižovať pH kyselinami(napr. octom), ale to treba faaakt opatrne a je to len krátkodobé. Potom je možnosť rašelina alebo zmiešanie s vodou s nízkym pH(napr. dažďovou). Ja ale dávam prednosť CO2. Pri malom a/alebo prerybnenom akvária a/alebo malom množstve živých rastlín a/alebo dostatku CO2 vo vode(viď. testy alebo Tillmanova tabuľka) však dodávať CO2 je nežiadúce(odporúčam preštudovať problematiku CO2 tu vo fóre). Pri zvyšovaní napr. jedlá sóda alebo vápenec. So zvyšovaním pH úzko súvisí zvyšovanie tvrdosti vody.
0 23.04.2013 14:01 Tomáš55 – Ako zmeniť tvrdosť vody v akváriu?
0 23.04.2013 13:59 Tomáš55 – Ako zmeniť pH v akváriu?
Starší reakce
Louka napsal: A protože jsem člověk zvídaví tak hledám na vše odpovědi a bádám(chci aby se měly rybky dobře)snažím se pochopit a mám tu něco s čím asi budu potřebovat pomoct.Jaký má účel a zároveň vliv na akvarijní vodu a tím pádem i na rybičky:
1. dodávání do akvária minerální vodu vincentku?
2. nalévání do akvária destilovaná voda?
3. nalévání do akvária dešťovou vodu?
4. přidávání soly
Se omlouvám za tento dlouhý dotaz a zároveň dík za odpovědi.
Než zvídaví, je lepší být třeba prostě zvědav
Vincentka - dodávání některých minerálů
destilka - ředění tvrdých vod
dešťovka - dtto
sůl - léčebné účinky - vyvolává zvýšenou tvorbu kožního sekretu, nebo třeba v případě ryb z brakických vod, vylepšování prostředí. Přidává se i některým živorodkám, jejich lokalita výskytu zasahuje rovněž až k moři.
A pokud jste zvídavý a máte internet, tak stačí zadat do vyhledavače...odkazy jsou...
Zdravím stále se setkávám s tím jak někdo píše že do akvária přidává to a druhej zase tamto a třetí že je to špatně a že tam on zase dává něco jiného a tak všelijak od všeho trochu až mi to připadá že někteří zálibu v chovu rybiček mění na Alchymiji pro pokročilé...A protože jsem člověk zvídaví tak hledám na vše odpovědi a bádám(chci aby se měly rybky dobře)snažím se pochopit a mám tu něco s čím asi budu potřebovat pomoct.Jaký má účel a zároveň vliv na akvarijní vodu a tím pádem i na rybičky:
1. dodávání do akvária minerální vodu vincentku?
2. nalévání do akvária destilovaná voda?
3. nalévání do akvária dešťovou vodu?
4. přidávání soly
Se omlouvám za tento dlouhý dotaz a zároveň dík za odpovědi.
0 20.03.2013 18:57 aquarico – Kdo má zkušenosti s přípravky od Barona?
Prosím máte někdo zkušenosti s přírodními přípravky pro zkvalitnění vody od Barona, přípravek se jmenuje: cdVet VulcanoVet Aqua 250 ml, je vyrobený z jílové minerální půdy. Od Barona kupujeme přírodní za studena lisované granule pro našeho psa, tak bychom chtěli zkusit i tenhle přípravek pro případnou potřebu úpravy vody v akvariu. Za všechny zkušenosti moc děkujeme.
Starší reakce
Při měření testem jsem zjistil, že mám příliš alkalickou vodu, ve zkumavce byla při přidání činidla tmavě zelená voda. Čím tuto alkalickou vodu snížím? Potřebuji prostředek, který je šetrný i ke krevetkám. Ještě zcela nedávno jsem zvyšoval PH, neboť jsem měl ve zkumavce po přidání činidla vodu slabě zelenou, až do žluta. Ještě jedna věc, ve všech akva používám CO2 bomby, CO2 kontroluji pernamentním testem od JBL a Dennerle, tam to mám pod kontrolou, náplň v testech je zelená - 20-25mg/l CO2.
Starší reakce
To ,že nacpeš sodu do akvaria se ani omylem nepřibížíš bývalé vodě.Možná tak srovnáš hodnoty podle testu,ale nic víc.Voda je jedičná záležitost.Dvě testově stejný vody ,jsou úplně jiný a v jedné to půjde a v druhý ne.Naštuduj povídání o vodě od Doc.Kůtka a pak míchej.
Tou alchymií budeš akorát komplikovat život sobě, rostlinám a možná i rybkám. Pokud rostliny stagnují (co bych za to často dal) tak to přece nemusí být žádný důvod k zásahu. Nokonec voda z kohoutku bude pravděpodobně dlouhodobě daleko stabilnější než ta studniční. Jako hlavní parametr bych osobně zkontroloval pouze rozdíl v NO3.
uprimne receno, koukal jsem do atlasu rostlin a zhruba 70% rostin ma mirne jine pozadavky nez mam v akvarium, puvodne jsem totiz pouzival vodu ze studny, ktera ma jine parametry nez voda, kterou jsem nucen momentalne pouzivat, rostliny zacaly stagnovat tak chci parametry vody alespon trochu priblizit puvodnim hodnotam a postupne navyknout rostliny na kohoutkovou vodu...
jeste dodam ze predhozi hodnoty byly pH= 6,9, UT= 6 a CT 8-9
To je správná výchozí otázka!
Proč chceš upravovat vodu?
mas nejakou predstavu kolik g jedle sody na litr mam pridat abych zvedl UT o stupen?
EDIT: uz jsem to nasel: jedna čajová lžička (6 g) na 50 l zvýší alkalitu asi o 4 dKH; přitom tvrdost zůstane beze změny, pH může stoupnout (max. na 8,2)
Zkusim tedy pridat tey 1 lzicku na 100l vody a zvednout tak dKH o 2 stupne..
tillmanovu tabulku nemůžeš v akva použít, jelikož celý systém ovlivňují i jiné látky rozpuštěné v akva vodě, použít jí můžeš až v drop checkeru, kde máš připravenej roztok o známé koncentraci...CT 5 je v pohodě, jen si zjisti kolik máš Mg, to by bylo možná vhodný trochu dodat. UT 2 je tak na spodní hranici, lepší je tak 3+, to můžeš zvednou např draselnou či jedlou sodou...pH by se ti mělo podařit snížit burčákem na vhodnou hodnotu cca 6,6-8 ...každopádně před tím než si začneš upravovat vodu, tak by chtělo o tom něco nastudovat, aby to nebylo kontraproduktivní
něco o chemii vody můžeš nastudovat třeba zde
maniakva.sweb.cz/… 0 22.12.2012 16:46 Celiny [293] - Rostliny dobry den, muzete mi nekdo poradit v akva mam vodu, kterou jsem zmeril ruznymi testy pH, CT a UT. pH mám 7,2, UT 2dKH a CT 5, muzete mi nekdo poradit co s tim? pH se mi zda vysoke a ostatni hodnoty naopak nizke, objem akvaria 112l, tydenni vymena vody, ted jsem zapojil burcak abych snizil pH, dle tillmanovy tabulky bych mel mit maly obsah CO2 ve vode (cca 5mg/l) nejake rady?
Starší reakce
Já místo obdobnejch vod a vodiček, který vybízejí k lenosti a podceňování situace v akváriu, raději vyměním vodu, ale dovedu si použití nějakého takového přípravku v jistých situcích představit. Prostě preferuji tu klasiku, ale neodsuzuji moderní chemii.
Chci se zeptat jestli někdo používá a má stim zkušenosti HARMONIC Bioenzym A, jestli to má nějaké účinky. Píše se o tom dost ale jestli někdo poznal nějakou změnu díky.
Starší reakce
Síru řešit netřeba pokud není
. Jak jsem již psal mnou používaná křída je z 98% uhličitan vápenatý. Jelikož nejsem taky žádný odborník na chemii, natož specialista na složení školních kříd, musel jsem krapet zapátra a výsledek je tento: křída - vápenec (uhličitan vápenatý) - se používá pro výrobu křídy dodnes...Školní křída však dříve hodně prášila. Proto se při výrobě "bezprašné" školní křídy nechává déle zapékat. Výsledkem je tvrdá kulatá křída, se kterou se těžko píše.
No a pak jsou pastelové křídy pro umělecké kreslení a ty se vyrábějí právě ze zmiňované sádry (dihydrátu síranu vápenatého). Takové křídy jsou hodně měkké a vlhké. Nevypékají se, ale jsou vysoušeny vzduchem, právě aby byla zachována dostatečná vlhkost křídy.
Pokud se nepletu, tak řečeno slovy plavců - básníků plujících přes kanál La Manche vlastní silou - Buďte vítání, bílé útesy doverské. Uhličitan vápenatý jako křída vskutku funguje. Dokonce plavená křída se jako školní používala asi dlouhá léta. Ovšem obávám se, že v současné době je i tato sloučenina docela dost průmyslově využívána, zatímco síran vápenatý - tedy sádra - je vlastně odpad po různých technologických využitích a proto se jeho přimíchávání do školní křídy změnilo na tvorbu hlavní složky...Mi teda tvrdil chemik, což já nejsem a vůbec tomu nerozumím. No a pak tedy je tu ta otázka, která se objevila od Semtexe - co s tou zbývající sírou v akváriu udělat?
Školní křída opravdu není moc čistou formou vápence...
Lepší argumenty bych pro škorpíka asi neměl...
Jelikož jste mi dali brouka do hlavy, tak jsem zabrouzdal po netu a snažil se zjistit chemické složení křídy. Přesné složení se mi objevit nepodařilo, ale zjistil jsem, že 98% tvoří uhličitan vápenatý. O síranu ani zmínka.
Možná se mýlim, ale křídu považuju za čistou formu vápence. Nejsem chemik a do dnes jsem se tím nezabýval, takže nevím kolik síry obsahuje. Křídu mám v kategorii neškodných běžně používaných pomocníků(vápenec, mramorové či korálové drtě) pro úpravu vody směrem nahoru. Jak jsem psal Liborovi, pokud je tomu jinak nechám se přesvědčit
no dobře, ale co ta síra, nemyslíš, že bude něčemu, někomu vadit? Ta se někde musí hromadit. CO vyprchá nebo jej upotřebí rostliny, ale síra?
Mramorovou drť jsem šoupnul do filtru, ale očekávný efekt se nedostavil. Křída, díky schopnosti se rychle rozpouštět, parametry vody zvedne podstatně rychleji a samozřejmně jde i o levné řešení. Pokud mne přesvědčíš o nevhodnosti křídy, zkusím se zamyslet nad jiným způsobem úpravy vody
Není školní křída, tedy asi jako především síran vápenatý, velmi málo vhodná? Není lepší korál, nebo mramorová drť?
Sodu na zvednutí ph vřele doporučuju. Výhodou je, že i když nasypeš moc tak ti parametry nezvedne na víc jak ph 8,3. Od 10kg kamenů velké zázraky nečekej. Tvrdost ti zvednou až časem. Je to způsobeno nutnou pravidelnou výměnou velké části vody. Pro stabilizaci vody jsou prima. Já přidávám skoro po každé výměně vody špalíček křídy. A co se týká samotné výměny vody ve 300l. Při představě týdeního měnění 1/3 až 1/2 obsahu nádrže v sedmi litrových kýblech mně začínají bolet ruce. Takže pokud nemáš v plánu zapracovat na své muskulatuře, vypouštění a napouštění akva přes hadici bude pro tebe nejschůdnějším řešením. Chloru se neboj. Při napouštění dej na konec hadice nějaké rozprašovadlo(např. sprchovou hlavici) a vzniklé čeření zbaví vodu většiny chloru.
No to nemusíš kamarád bydlí v Radotíně a mění vodu hadicí.
Praha 4 - Krč, podle vodáren 1,06 - 1,18 mmol/l ( bydlim na pomezi čtvrtí), což je v přepočtu 1mmol/l na 5,6°dH, tedy 6°-6,6°dH. Praha se přeci tahá ze Želivky z 75% a ta je prostě měkká. PH je kolem 6,5 až 7 kapkovým testem od oka znáš to
Pestřenec Neolamprologus multifasciatus, holt tanganika mě nadchla, nevím proč sem nemohla zůstat u původního plánu Amazonie
Koupím si nějaký UT (dH, KH, to je jedno) test, změřím to, a budu měnit po kýblech s přidáváním jedlé sody, holt můj krásný nápad výměny vody hadicí rovnou z kohoutku necháme na jindy. Stejně si to neumim představit, kýbl má 7 litrů a akvárko 300? to abych měnila každý den abych zachovala tu požadovanou čistotu a nerozhazovala hodnoty...
Za prvé kde bydlíš Pha 9 tam je voda z Karanýho a ta je chlorovaná,ale je tvrdá,klasická želivka je kolem 7 stupňů,ale chlorovaná bych řekl že není ,protože já vyměním vodu naráz,že se mi ryby placají na dně a nikdy problém nebyl.V chlorce kdysi ano.Kolísání PH a alkality je na sobě závislé,důležitější je Ph.Jaký pestřence ?Pro mě český názvy nic moc na mě musíš latinsky.
No voda klasicky pražská, ale chloruje se určitě (a ne že ne
). Chci Cyprichromis leptosoma o kterých bylo v 2003 řečeno, že jsou až enormně citlivé na jakýkoliv chlór.
Bohužel partneem jim budou pestřenci, takže tam ani nemůžu víc kamenů narvat, neměli by prostor na dně. A písek je taky vyžadován jemný, takže nevím co s tím.
Musím si pořídit nějaké testy a pohrát si v při založení s kombinací jedlé sody a uvidím, co mi to vyhodi za vysledek.
Co je vlastně u ryb horší, kolísání PH nebo alkality?
Tanganyika má hlavně vysokou alkalitu tady Ti pomůže uhličitan vápenatý ,nemusí být čistý je zbytečně drahý.Těch 10 kg je málo ,já měl v akva cca 50kg a Ph to drželo.Do akva šli kameny sědivý ,dovezl jsem si je z Chorvatska a počase jsou z akva jak alabastr bílý.Nevím co máš za ryby,ale např.tropheusy potřebují jemný písek a nevím jestli takto seženeš jemnou vápencovou drť,hrrubý tam nedávej.Můj kamarád ma v Pražský vodě frontosy blue zaire a nemá problém , má parametry vody podobné jako ty.Co máš za vodu?Dnes už se moc nechloruje leda malý vodárny,ale tam bývá voda zase tvrdší.
Zdravím. Mám vody PH okolo 7mi, tvrdost podle vodáren 1,1 mmol = asi 6,16 dH a chloru požehnaně. Bůhví proč jsem se rozhodla pro tanganiku, kde ryby vyřadují PH 8-9 a tvrdost 10-25 !!!
na PH jsem koupila 10kg filipínského vápence, který by v těch 300 litrech měl PH zvednout, samozřejmě budu muset přeměřit a měnit vodu po troškách. Tím samým by se mi měla i zvednout tvrdost vody. Teď je otázka, mám jít "all out" a koupit nějaký písek s vápencem co bude ovlivňovat tvrdost a ph vody také, nebo mám spoléhat na 10kg vápence že vykoná tu samou službu? Dno mám zatím v plánu písek do bazénových filtrací.
Teď ještě otázka, kvůli chlóru se asi nevyhnu odstávání, takže si budu muset pořídit nějaký větší kýbl / menší sud, kde to budu nechávat odstát, přeměřím si PH a pak to budu opatrně nevím jak přelévat. Je lepší tohle dělat častěji nebo jednou za 2 týdny veliké množstvá? mám si pak například koupit čerpadlo, ať si to z jednoho do druhého přečerpám? Už sem zoufalá
Děkuji za názor, a ne, stále mi nedorazilo akvárko, ale vše ostatní už doma skoro mám !
Starší reakce
To "mlíko" jsou pravděpodobně nálevníci, takže nic nebezpečného. Platí co bylo napsáno se zvláštnim důrazem na výměnu vody. Jen pro zajímavost. Kolik litrů má ta karanténa?
Takže čerstvá karanténa. Platí co bylo napsáno, měnit vodu a krmit opravdu jenom minimálně. Je to způsobený tím přidáním většího počtu rybek najednou do ne zcela zaběhnutýho akva s ještě ne zcela funkční biologickou rovnováhou. V akváriu tohoto typu je dost důležitá kvalita toho filtru, jeho účinnost.
0 13.02.2012 18:36 Taňa – Pro scorpiona 075
To co jsem popisovala je vlastně jen taková nádrž pro rybky které jsou nové, mám tam jen jeden kámen a jávský mech rybky tam vždy nechavam jen 14 dní a pokud jsou zdravé tak jdou do větších nadrží ale co jsem tam dala ty ancistrusy 25 kusů mají 1,5 cm plus 4 panceřníčci tak je voda mléčná stalo se to během několiks hodin podotýkám,že voda byla neustále filtrovaná a před tím tam jiné ryby nebyly.Děkuji za odp.
Nebylo náhodou krmeno okurkou? To bývá velmi častá příčina zákalu a zvláštěpak v čerstvým akvárku. Jak již bylo napsáno předemnou, vyměnit vodu, nekrmit a zase vyměnit vodu a bude to v pohodě.
Filtr nebude ještě schopen se vypořádat s dusitany a čpavkem, neprobíhá dostatečná nitrifikace
Pokud voda špatně zapáchá je něco v nepořádku. Nepřekrmilas? Pokud ano odsaj přebytečné krmivo. Jinak - první pomoc je vodu vyměnit, třeba 50% a další den znovu. Pak už je to většinou jen o trpělivosti, ono to "dojde".
Příliš málo informací
. Zkus si založit prezentaci, kde uvedeš základní údaje o svém akva a pak se může hledat problém.
0 13.02.2012 17:49 Taňa – Zdravím poradí někdo?
akva založené před 3mi týdny,filtr jede na plné pecky voda čistá, včera nasazené ryby ancistrusy a 4 panceřníčci během pár hodin voda mléčná a docela smrdí akva má 100l. Bez ryb voda byla čistá poradí někdo?
Ačkoli jsem z předešlích příspěvků vyšel jako trouba, tak přesto musím poděkovat. Krapet jsem si opravil a ujasnil terminologii
ten článek je velice zajímaví, až bude čas přečtu si ho pzornějc, teď jsem ho jenom přelít
aha, ale tak to alespoň snižuje něco, jinak by se nesnížila CT
pH test se tak jmenuje podle toho že měří pH
stačilo by pročíst si první odstavec (nebo i první větu) toho článku a hned bys věděl že alkalita a pH je něco jinýho
Pokud myslíš tuhle větu: Alkalitu měříme pomocí testů označených UT, KH, KNK... Vzhledem k nesprávnému používání výrazů v akvaristických prodejnách zatím neuspějete, pokud se budete ptát po testu alkality. Hledejte tedy testy „uhličitanové tvrdosti“.
Alkalitu přece změřím ph testem?
Ouha a co měří?
Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 10 11
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 11049x