Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Úprava vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Úprava vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2013 10:34 Muž regis20 [0] Re: gekon5
nevi nahodou nekdo kolik se ma dat te kyseliny stavelove aby se snizila tvrdost o 1Gh? v danem obemu vody dik :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2013 14:41 Marcel G Re: jakubknotek
Já třeba reverzní osmózu používám, protože naše voda je extrémně tvrdá (25ºdGH, 17ºdKH), a v téhle vodě se některým rostlinám prostě moc nedařilo. Reverzní osmóza ti tento problém samozřejmě pomůže řešit. Ceny jsou různé podle toho, jak rychle zařízení pracuje a jak je účinné (poměr demineralizované vs. odpadní vody). Já jsem za to utratil kolem 1500,- Kč. Je určitě lepší si pořídit nějakou osvědčenou osmózu, protože některé nezvládají z vody odstraňovat všechny látky, co nás zajímají. Setkal jsem se třeba už s tím, že mi jedna osmóza z vody vůbec neodstraňovala dusičnany (navzdory deklarovaným parametrům). Většina výrobců (pokud vím) ti účinnost odstranění jednotlivých látek z vody negarantuje ... pouze to uvádí na webových stránkách jako informaci ve stylu: "dokáže odstranit až 99% NO3". Takže je otázka, jestli to lze následně reklamovat. Tolik asi moje zkušenosti a postřehy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2013 13:21 jakubknotek – Přístroje na reverzní osmozu
Dobry den,
mate nekdo zkusenosti s filtrama na reverzni osmozu,laicky receno na zmekceni vody a ph?
Nechce se mi davat 5korun za litr,radsi bych koupil nejaky filtr,dekuji Jakub

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2013 12:40 - Re: Toník
Ja nedávam vôbec + mám silné vzduchovanie pre L-ká + ešte sa odbúra pri výmene vody.To myslím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2013 21:19 Muž Toník [396] Re: prasan
To by bylo moc jednoduché, kdyby to bylo jen vinou nedostatku CO2.
BTW: Co myslíte tím nedostatkem CO2? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2013 20:56 - Re: Toník
Tak asi je dôležité akú vodu máte.Mne takto zhadzujú a nie len najstaršie listy.Jednoducho dáky zožltne a musím ho vyhodiť.Inak rastú do krásy,nie je to také množstvo aby to špatilo či ohrozovalo rastlinu.Nebude to nedostatkom CO2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2013 20:50 Muž grunda [1781] - Cichlidy
já měním 3x týdně 30% a kryptošky jsou v pohodě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2013 19:53 R Muž romant [27987] Re: Toník
To já klidně s výměnou přitvrdím na 80% a taky žádný opadávání se nekoná. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2013 19:46 Muž Toník [396] Re: prasan
Kryptokoryn pěstuji několik druhů, vodu měním standardně v objemu 30-50%/7-14 dní.
Žádná z kryptokoryn mi na takové opatření nereaguje "shozením několika nejstarších listů".
Zežloutnutí nejstarších listů není reakcí na výměnu vody, ale přirozeným procesem provázejícím stárnutí rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2013 15:01 - Re: Toník
Cryptocoryne nemajú radi akékoľvek zmeny v akvárku.Zhadzujú zopár najstarších listov už čo i len pri čiastočnej výmene vody.
Nepoznám dôvod prečo tomu tak je,ale je to tak.Preto treba držať v akvárku čo najstabilnejšie prostredie a nebude problém.Mne moje zhodia max 1-2 listy/rastlina po výmene vody.Tieto zožltnuté a odumierajúce odstraňujem a rastlinky si spokojne rastú ďalej. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2013 11:06 Muž Toník [396] Re: Johan
Nebo když se do něj přidalo poněkud větší množství hnojiva, než obvykle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.07.2013 09:16 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Toník
Nemám. Stejně tak jako nemám vysvětlení pro rozpad kryptokoryn při x případech, kdy se s akváriem "nic" neudělalo. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2013 08:31 Muž Toník [396] Re: Johan
Výborně. Máte tedy jiné vysvětlení, proč po přidání dvou čajových lžiček NaCl do zavedeného 240 l akvária došlo v řádu několika hodin k rozpadu kryptokoryn?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 21:23 Muž LiborSprysl [9015] Re: Johan
No Jeníku, osolím-li každou nádrž stejně, pak i velká hrdinka kalatkolistá sfoukne někdy jako papír....a je to většinou právě v těch víc solených nádržích. Z toho soudím, že tam musí být ještě něco víc, proč to nefunguje...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2013 10:29 Muž Toník [396] Re: Johan
Moje zkušenost s nepatrným přisolením vody v nádrži s kryptokorynami je, bohužel, tristní, takže vaše konstatování beru jako zajímavou informaci. Ověřovat si je určitě nebudu.
Toto rád přenechám provozovatelům brakických nádrží.
(Přesto dál kroutím nevěřícně hlavou. :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2013 07:55 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Toník
To si umím představit. ;-) Však jsem psal koncentraci při které jsou je zkoušel pěstovat. Resp. v jednom akváriu jsem jí takovouto musel přes měsíc mít. 15 g/l NaCl bylo hraniční, kde to ještě jakž takž šlo. Jen namátkou některé druhy, které při tom "dobře rostly". Hygrophila difformis, Ludwigia "repens", L. "palustris", Drepanocladus aduncus, Salvinia, Samolus, Lemna, Eleocharis vivipara, Bacopa monnierii, Vallisneria spiralis, Cryptocoryne flamingo... A to nejsou kytky, které by se braly jako sůl dobře snášející.
Neříkám, že by rostly i u jiných, ale na druhou stranu, kdo má ve sladkovodním akváriu 15 g/l NaCl. Ale jen to, že není nemyslitelné pořádně ozelenit akvárium s brakickou vodou, či moc přemejšlet, jestli přisolit akvárium 1 kávovou, polévkovou nebo 5 polévkovými lžícemi na 50 l vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2013 00:18 Muž Toník [396] Re: Johan
Nemyslím to akvárium v profilu. Nádrží s rostlinami mám vícero, těch rostlin kolem 30 druhů. (Od těch "běžně dostupných" až po "těžko dostupné". :-))
O rostlinách, snášejících vysoké koncentrace NaCl, se tu v minulosti několikrát psalo. Jen o těch koncentracích zatím nic. Proto se ptám, jestli někdo testoval jejich pěstování v prostředí s koncentrací chloridů cca 9000mg/l, resp. sodíku téměř 6000mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2013 21:32 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Toník
Když "nasypu" (naliju roztok) 1 - 1,5 kg NaCl do svého 100 l akvária, obavy o velké množství běžně dostupných rostlin, které v něm mám, jsou zbytečné? Jako do toho, kde máte tři druhy rostlin? No, tam bych obavy měl. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2013 20:43 Muž Toník [396] Re: Johan
Když "nasypu" (naliju roztok) 1 - 1,5 kg NaCl do svého 100 l akvária, obavy o velké množství běžně dostupných rostlin, které v něm mám, jsou zbytečné?
Někdo testoval pěstování (akva)rostlin v prostředí s koncentrací chloridů cca 9000mg/l, resp. sodíku téměř 6000mg/l?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2013 17:25 Muž LiborSprysl [9015] Re: Johan
Johan napsal: do 10-15 g/l to zvládá velké množství běžně dostupných rostlin

No jo zahradník promluvil... :-P mně jich tolik rukama neprošlo, tak to raději netvrdím... ahoj respektive mohu provnávat jen malé množství rostlin...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2013 17:01 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: LiborSprysl
do 10-15 g/l to zvládá velké množství běžně dostupných rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2013 14:13 Muž kortezhugo [983] Re: LiborSprysl
Samolus valerandi zvláda pomerne vysoké koncentrácie. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2013 13:53 Muž LiborSprysl [9015] Re: prasan
No právě. Zatímco na té spodní hranici to některé kytky zvládnou, na té horní už méně... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2013 10:00 - Re: LiborSprysl
Brakická voda obsahuje od 0,5 do 30 g soli na liter.(zdroj wiki)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2013 04:39 Muž LiborSprysl [9015] Re: prasan
prasan napsal: Molinézie potrebujú brakickú vodu! To asi vieš,či?

Ona je otázka, co je to brakická voda...S oblibou uvádím příklad rozmnožení BM v mořském akváriu, ale stejně dobře prosperují, tím že jsou po leta v akváriích různých typů chované, i ve vodě jen občas přisolované. A to nenáročným kytkám vůbec nevadí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 23:27 - Re: Štefan
Molinézie potrebujú brakickú vodu! To asi vieš,či?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 21:47 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Kryštof
Ano asi to tak bude. V tom článku je to dost podrobně ten chemický proces popsaný, včetně příjmu dusíkatých látek rostlinami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 21:12 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: ludvik
ja jsem napsal že ho má mít taky na nuále, a pokud by chtěl s rostlinama, tak tam trochu mít může, pro ně se čpavek zpracovává líp než NO3, aspon jsem to někde četl :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 20:38 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: romant
Ten článek je bomba, už to mám na papíře a studuji palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 20:13 R Muž romant [27987] Re: ludvik
Kryštof napsal: Taky na nule, pokud bys tam měl rostliny a chtěl aby ti i ty prospívali, tak trochu NH3 bude potřebaJá jsem tuto větu tak pochopil.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 20:10 Muž ludvik [1082] Re: romant
Já o rostlinách nemluvil ... Štefan chce chovat živorodky a je mu doporučován čpavek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.06.2013 19:36 R Muž romant [27987] Re: ludvik
O příjmu různých forem dusíku rostlinama je možno se dočíst třeba zde.http://maniakva.cz/casopis/akvarium04.pdf
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 19:33 Muž ludvik [1082] Re: Kryštof
No já ti nevím ... NH3 (čpavek) pro ryby určitě neee ... Nemyslel jsi náhodou NO3 (dusičňan)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 17:48 Muž ŠtefanT [206] - Živorodky
díky moc za rady, teď už mi je to jasné. Vrhnu se na hledání prostředků na měření těch hodnot. Kdyby někdo třeba poradil co použít, budu vděčný. Ještě jednou díky všem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 15:50 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: Štefan
Taky na nule, pokud bys tam měl rostliny a chtěl aby ti i ty prospívali, tak trochu NH3 bude potřeba
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 14:51 Muž kortezhugo [983] Re: Štefan
Ak sú hodnoty vysoké alebo neideálne? -tak sa dá použiť Zeolit.Ten NH "znuluje".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 14:22 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
ideálně nula,ať je tam cokoli
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 13:32 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Kryštof
No a ta hodnota NH3?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 13:28 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: prasan
V současné době Paví očka, ale plánuji ještě Mečouny a Black Molly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 10:57 - Re: LiborSprysl
Veď preto som dal Kryštofovi palec. :-)
Hlavne nech to NO2 a NO3 je pokiaľ možno nulové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 04:40 Muž LiborSprysl [9015] Re: prasan
prasan napsal: Povedal by som,že to ani riešiť netreba ak máš dobre fungujúcu filtráciu.Záleží však o aké živorodky sa konkrétne jedná.

No to teď budu stát při Kryštofovi...on i člověk si zvykne podobně jako ta živorodka na všecho. I na oprátku, nejhorší je to první škubnutí. ;-) Živorodky lze chovat ve vodách všech typů, a povětšinou na kvalitu nijak náročné nejsou. Ale v některé je jim lépe hned. A to je v těch hodnotách, o nichž píše Kryštof. V měkké kyselince se jim fakt dobře nepovede a filtrace tomu nijak nepomůže...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2013 23:40 - Re: Štefan
Povedal by som,že to ani riešiť netreba ak máš dobre fungujúcu filtráciu.Záleží však o aké živorodky sa konkrétne jedná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   27.06.2013 15:55 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: Štefan
NO3 i NO2, klidně na nule, pak rychleji porostou a navíc nebudou tak náchylné na nemoci, tvrdost, klidně přes 10°, a pH zásaditější, tzn. přes 7
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2013 15:31 Muž ŠtefanT [206] - Živorodky – optimální voda
Může prosím někdo poradit naprostému laikovi, jak má vypadat optimální složení vody pro chov živorodek.
tedy jaké hodnoty min a max:
NH3 - ??ml/l
NO2 - ??ml/l
NO3 - ??ml/l
tvrdost vody - ?dGH
kyselost - ?pH

a nevím už co ještě dál. Díky za informace

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2013 21:40 Muž Kyd [43]

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2013 20:29 Muž kofejn [963] – Křída
Jak zjistím, že jsem si koupil křídu a ne sádrovec? Na wiki jsem se dočetl, že sádrovec je rozpustný v HCl a v horké vodě. Kyselinu solnou doma nemaje, jsem kousek "křídy" povařil a nic. Pak jsem zkusil ocet a taky nic (to jsem nečekal).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 18   23.04.2013 15:57 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Ad@m
pH se nesnižuje organickou kyselinou ,ale anorganickou.Nejlepší H3PO4, dají se použít i jiné ,ale ta je nejlepší.Tomášovi doporučuji nějaký komerční ph- jinak je lepší kyselinu přikapávat ředěnou.Vodu změkčíš pouze přidáním vody destilované či jinak upravené.Sodou určitě nezvedneš tvrdost,ale alkalitu.Tvrdost se nejlépe zvedá chemicky ,sírany vapenatým a hořečnatým,vápenatý je špatně rozpustný je lepší udělat nasycený roztok,nebo použít chlorid vápenatý.Komerčně se vyrábí přípravky na úpravu demineralizovaných vod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.04.2013 14:45 Muž kus [200] - RostlinyRe: Tomáš55
tak ještě jednou a určitě ne naposledy :-) ;-) maniakva.sweb.cz/… zvláště ty články o vodě by mohly pomoci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -9   23.04.2013 14:22 Muž Ad@m [1051] Re: Tomáš55
Záleží na tom, či ho chceš znížiť alebo zvýšiť. Pri znižovaní môžeš krátkodobo znižovať pH kyselinami(napr. octom), ale to treba faaakt opatrne a je to len krátkodobé. Potom je možnosť rašelina alebo zmiešanie s vodou s nízkym pH(napr. dažďovou). Ja ale dávam prednosť CO2. Pri malom a/alebo prerybnenom akvária a/alebo malom množstve živých rastlín a/alebo dostatku CO2 vo vode(viď. testy alebo Tillmanova tabuľka) však dodávať CO2 je nežiadúce(odporúčam preštudovať problematiku CO2 tu vo fóre). Pri zvyšovaní napr. jedlá sóda alebo vápenec. So zvyšovaním pH úzko súvisí zvyšovanie tvrdosti vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2013 14:01 Tomáš55 – Ako zmeniť tvrdosť vody v akváriu?
Ahoj! Neviete ako zmenšiť alebo zvýšiť tvrdosť vody v 46 litrovom akváriu? Díky. :-) :-) :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 10 11

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 10989x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11554-uprava-vody?od=201