Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vodní kámen - jak na něj

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Vodní kámen - jak na něj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2017 01:45 Muž JD1609 @ [0] Re: Bacoun
já vodu měnil zrovna včera xD
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2017 00:07 Muž Bacoun @ [37] Re: JD1609
Kyselina citronová. Nebo nakapat citron na kousek hadru a utřít,případně po rozmočení seškrábnout.Nejlépe provést těsně před výměnou vody.Tj.provést tento úkon a hned vyměnit bodu v AQ.Takto to dělám já.Ale možná tady někdo napíše i jinou radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2017 20:44 Muž JD1609 @ [0] – Vodní kámen
Dobrý den,
mám akvárko cca 1,5 roku a postupem času se mi začíná na skle (kam nedosahá voda - pouze trošku cáká od filtru) tvořit vodní kámen. Jaký prostředek se na to dá použít? Nebo s tím už nic nelze dělat?

PS: ten vodní kámen se tvoří pouze nad hladinou ve vodě ani prd. :)

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2016 08:52 Muž Passenger77 @ [6] - RostlinyRe: mamen1
Měním 1/3 (10L) vody a mám jinou konvici, ale princip filtrace bude podobný. Jak správně píšete, tvrdost (i PH) by se měla snižovat. Ryby, šneci a krevety jsou v pohodě, tak v čem myslíte, že je problém? Ještě doplním, že pro jistotu přidávám na těch 10L přípravek na úpravu vody (2,5ml), abych případně odstranil těžké kovy kvůli krevetkám (moje patrona je prý postříbřená kvůli antibakteriálnímu účinku), ale netuším, zda je to nutné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2016 08:31 Muž mamen1 @ [3] – Přefiltrovaná voda
V domácnosti používáme filtrační konvici Brita,výrobce píše o filtrech toto: Snižují obsah herbicidů, pesticidů, chlóru, těžkých kovů a předchází tvorbě vodního kamene v kuchyňských spotřebičích. Je fakt,že v rychlovarné konvici vodní kámen téměř není. Myslíte,že je dobrý nápad použít,třeba 25l takto upravené vody při každé částečné výměně vody? Přidávám odkaz na www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2016 19:36 Muž Passenger77 @ [6] - Rostliny – jak vyčistit ohnuté sklo?
Zdravím,
na úvod popis mého letního experimentu:
v létě jsem úspěšně chladil akva proudem vzduchu na hladinu z větráčku k PC. Tím jsem ale musel často dolívat odpařenou vodu, což se projevilo podstatným zvýšením již bez tak tvrdé vody. Vápník se časem vysrážel na listech, dekoracích a na skle u hladiny. Po skončení léta jsem přestal foukat, ostříhal poškozené listy a oškrabal žiletkou sklo (kde to šlo). Také jsem začal filtrovat zdrojovou vodu přes filtrační konvici, která by měla snížit PH (6,6) a Tvrdost. PH zatím beze změny (7,7), ale tvrdost se určitě snižuje (dle minimální tvorby kamene na skle).
Dotaz zní - jak se dá dostat vodní kámen z dekorací a z ohnutého skla na bocích fungujícího akva, kam se nedostanu se žiletkou a houbičkou/kartáčkem to nejde? Chemii nemůžu použít kvůli krevetkám.
Díky.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2013 14:16 Žena ivaha @ [2694] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: dvorak002
Škrabkou na sklokeramický sporáky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2013 12:14 Muž Miso @ [463] Re: dvorak002
vodny kamen musi ist octom dolu, mne sa to dari zoskrabat vpohode cisto iba s kreditkov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2013 11:56 Muž Moucha @ [1386] - Raci, krabi, krevetkyRe: dvorak002
jeotazkou jestli je to vodni kamen (ci jina usazenina), nebo jestli uz to sklo neni poskozene (poleptane, poskrabane)

docela se mi osvetcil aquajas, s kys citronovou se mi jiz podarilo poleptat sklo i okoncetiny (na vlhke sklo se nasype kyselina, cimz vznikne pasta, ktera je pomerne dost agresivni)

asi nejsetrnejsi je magnetizovana (magneticka uprava vody-permanentni magnety ci elektromagnety) voda, zpusobi zmenu krystalicke mrizky vodniho kamene na amorfni, ale nejaky cas to trva a voda musi proudit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2013 11:38 Muž dvorak002 @ [19] – Mapy na skle
Zdravím všechny,prosím o radu jak zlikvidovat mapu od vodního kamene či usazenin na skle v horní části...Zkoušel jsem ocet+sůl,kyselinu citronovou,Cilit bang a nic mi nepomohlo pořád je to tam vidět.Chci to zlikvidovat než napustím nádrž.Poraďte prosím ...
Reklama

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2012 07:47 Ita
To Eiffel a Matlala: díky za tip, tohle mě nenapadlo, už jsem ze základky poměrně dlouho pryč (asi tak 15 ministrů :-) Vyzkouším, snad to bude co k čemu. Se sousedem jsme dali na domovní přívod vody takovej ten magnetickej umravňovač tvrdosti, ale myslím, že je to spíš na ozdobu, tak snad tohle zabere :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2012 21:41 Muž matlala @ [767] - RostlinyRe: EiFFeL
nepleteš, tam ale u někoho může být problém s prostorem, přímo do akva se to kvůli rychlosti výroby demi vody nehodí. Chce to místo na kanystr nebo bečku a pak z ní teprve do akva a ředit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2012 21:35 Muž EiFFeL @ [39]
no jestli se nepletu tak reverzní osmoza je na zmekceni vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2012 20:51 Ita
Připojuju se k dotazu na vodní kámen. Máme opravdu velmi tvrdou vodu, na horní hranici normy, potom už je jenom minerálka... :-) Problém s tvořením vodního kamene v horní části akvárka mám taky, mechanická cesta už nezabírá, zkusím tu kyselinu citronovou. Ale chci se zeptat, jak tomu zabránit. Sněhu moc nebylo a už docela dlouho nepršelo, abych mohla naředit vodu měkčí. Šlo by dolévat třeba destilkou? Tak 1:1? Máte s tím nějaké zkušenosti? Nebo raději ne? Proč?

Jinak kytky rostou (už se konečně chytly :-), dokonce už i přerostly akvárko :-) Rybičky (2 betty) tak nějak přežívají, asi by taky byly radši za měkčí vodu (si myslim)...

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2011 23:54 Muž Libor123 @ [11] - CichlidyRe: Jirii
Nejlepší podle mě je kyselina citronová potravinářská, koupíš v potravinách běžně. A jde to jako po másle, potom pořádně opláchnout. Libor palec palec palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2011 21:09 Muž Honza @ [0] - ŽivorodkyRe: dvorak
zdá se, že tvrdá voda nevadí - rostlinky rostou - sice ne nějak závratně. Rybky také jsou o.k. a pravidelně se mi rozmnožují
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2011 15:39 Muž dvorak @ [84] - Rostliny
Určitě tou žiletkou!!! Neuškodí ani, když ten okraj každej den přejedeš třeba magnetickou stěrkou nebo jinými podobnými hračkami :) A mimochodem, když máš tak tvrdou vodu, že se ti na skle v místě hladiny usazuje povlak (vodní kámen či co to je) nevadí tak tvrdá voda rybkám či rostlinám?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.08.2011 15:24 Muž deCORF.OBRAEN @ [216]
Pri výmene vody keď mám spustenú vodu jemne nanesiem kúsok soli na špongiu a kryštálikmi soli to " zbrúsim" v prípade, že to ide ťažko použijem kúsok octu . Vrch akvária mam ako nový stále ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2011 15:20 Muž Tudy @ [121] - CichlidyRe: Honza
Při výměně vody použij ocet nebo kyselinu citrónovou - hadrem otři okraje , pozor ať nic nesteče do akvárka. Pak vše otři do sucha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2011 15:17 Muž Rekvet @ [3]
Pořádně zaber tou žiletkou. palec
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2011 15:16 Muž pavelbartek @ [263] - CichlidyRe: Honza
Ahoj,normálně to pravidelně odstraňuji žiletkou,ale uvažuji o TetraTec Easy Wipes.Ještě jsem to nezkoušel,uvažuji o tom
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2011 14:55 Muž Honza @ [0] - Živorodky – čištění skla akvária
Dobrý den, na horním okraji akvária se mi po naší tvrdé vodě usazuje bílý kal - povlak nebo jak to nazvat. Čím se to dá odstranit. Zkoušel jsem to oškrabat, ale nejde to. Nevím, jakou event. chemii použít, abych neublížil vodě, rostlinám a rybkám Děkuji za odpovědi a rady Honza

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2011 20:43 Muž fido16 @ [548]
Snad voda v aqva vzdycky trosicku smrdi ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.04.2011 19:50 R Muž romant @ [22617] Re: Joeali
Kamarád má pravdu. Buď více CO2, nebo méně světla. Je to tzv. biogenní odvápnění. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2011 19:49 Joeali vodní kámen nebo vápenec na rostlinách
Fotka k příspěvku další foto

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2011 19:48 Joeali – vodní kámen nebo vápenec na rostlinách
Fotka k příspěvku Ahoj všichni.
Objevil se mi v akváriu ohromný problém. Posílil jsem osvětlení z 0,3 na 0,6W/l. Potom se mi na hladině začal tvořit pořádný zákal s kterým si ani skimmer nedokáže poradit podle mých představ. Tak bych rád věděl, jestli to může být tím světlem. Ale ještě mnohem víc mě trápí co se potom začalo dít s kytkama. Začal se na nich objevovat takovej bílej povlak, vypadající jako vodní kámen nebo vápenec. Nejprve se to objevilo na anubiasu, potom na echinorodu a už je to i na jiných kytkách. Je to takový hrubý a dá se to poměrně těžko seškrábat. Je to jen na osvětlených plochách. Fakt nevím co to je, kamarád mi řekl, že když začnu hnojit Co2 tak to zmizí, že je to z nedostatku CO2. Je to pravda? Děkuji za odpověď. Parametry vody: Ph: 7,3-7,4 UT: 6°dKH NO2: 0.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 23:10 Muž Libor123 @ [11] - Cichlidy – Re: pipan
Ahojky.
Kyselina citronová je opravdu super. Samozřejmě potravinářská v obchodě. Pořádně potom opláchnout. Libor palec palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 21:14 Muž Kusma @ [405] - Rostliny
Jak psal Johan, kyselina citronová je na to super, a nemusíš se bát poškrábání skel jako v případě žiletky a podobných způsobů...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 21:12 Muž mailo @ [13] - Rostliny – Re: pipan
Ja pouzivam ziletku, alebo spongiu a sol. A na kricie sklo Fixinelu
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 21:08 Muž kaqpo @ [6] – Re: pipan
Ja odstraňujem vodný kameň na krycích sklách žiletkou alebo nožom do orezávaku ide to dobre a rýchlo myslím si, že to pôjde dobre aj na stenách akvária len pozor na rohy (silikón) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.02.2011 19:29 Muž Johan @ [4535] - Rostliny – Re: pipan
Ocet, kys. citronová, kys. chlorovodíková (lze zředit, je to pak pohodlnější)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 19:23 pipan - Rostliny – likvidace vodního kamene
Prosím o radu.Mám zakoupeno starší akva. a chtěl bych z části skel odstranit vodní kámen.Zkoušel jsem to určitým komerčním přípravkem,ale bez uspěchu,jo ten přípravek se tuším jmenoval Laryn.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2010 11:53 Muž matlala @ [767] - Rostliny
Navíc už je to pasé, vyměním to sklo. Byl jsem nešikovný a klepl jsem to a uletěl růžek a je to až ve spoji, aspoň budu mít klidné spaní
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2010 11:47 Muž matlala @ [767] - Rostliny – Re: Moucha
je to technická obsah HCl je tam napsaný nad 30%
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2010 11:21 Muž Moucha @ [1386] - Raci, krabi, krevetky – Re: RadioactiWe
nenapsal jakou koncentraci HCL pouzil....(vychazim z toho ze to bude asi kys na pajeni, jak se prodava), navic tu citronku mam vyzkousenou a pri mem postupu pracujes s nasycenym roztokem teto kyseliny!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2010 11:13 Muž RadioactiWe @ [184] - Labyrintky – Re: Moucha
Myslíš že to bude účinnejšie ako HCl? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2010 11:06 Muž Moucha @ [1386] - Raci, krabi, krevetky – Re: matlala
navlhcit posypat kys. citronovou nechat chvili pusobit, prejet brusnou houbickou a pak oplachnout, pripadne opakovat
doporucuji pouzit gumove rukavice, tim ze aplikuje sypkou kys. citronovou vznika docela silny roztok, vytvori se citraty a ty jsou velmi dobre rozpustne ve vode, tato kyselina se uziva v ruznych pripravcich na odstranovani vodniho kamene ve varnych konvicich a prackach

pokud to nepomuze tak bych pristoupil ke kombinaci kys fosforecne a dusicne...(tyto kys se uzivaji ve WC cisticich), pripadne nejaky prumyslovy vyrobek urceny k tomuto ucelu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2010 10:28 Muž matlala @ [767] - Rostliny
No stejně asik vyměním celé sklo. Ptal jsem se tady místního sklenáře a stačilo by obroušené kamínkem za 330,-
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2010 09:01 Muž matlala @ [767] - Rostliny – Re: NASREDDIN
no mám doma houbičku zrnitosti 100, ale tou to nejde a to je už docela jemná. Na sklu není nic znát, ani ho neproškrábe.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2010 20:51 R Muž NASREDDIN @ [1355] – Re: matlala
Prodávají se molitanové houbičky s velice jemným brusným papírem na povrchu, nimi lze pod vodou vyčistit sklo dokonale a bez škrábanců.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2010 19:54 Muž matlala @ [767] - Rostliny – čím to odstranit
Fotka k příspěvku Ahoj,
chci se zeptat jestli nevíte, čím by šlo odstranit tohle nevhlédne zašlé cosi na skle. koupil jsem starší akva a nemůžu to za boha sundat dolů. Akva bylo v odchovně a tohle se vytvořilo pravděpodobně nad hladinou¨. Zkoušel jsem už HCl, ale odstranilo to jen část-vodní kámen. Nechci měnit sklo, to už by byl vrchol.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2010 17:10 Muž JohnyD @ [6]
asi máte pravdu, já jsem tam vajíčka měl ale to je asi půl roku a za pár dní zmizeli, toto po nich mohlo nějak zůstat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2010 13:18 Muž Chem @ [815] – Re: JohnyD
Mas pravdu - na fotce neni opravdu videt temer nic. Pokud nebude nejake lepsi foto zahadnych kulicek, muzeme jen hadat. Jak dobre poznamenal traktorysta, mohou to byt kapsule s vajicky Neritin - tezko se z podkladu dostavaji a jsou velke asi 2 mm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2010 12:25 Muž JohnyD @ [6]
Fotka k příspěvku fotku mám, ale je problém, že to není na fotce téměř vidět je to například u kořene, ale je to špatně vidět :'(

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2010 08:10 Muž traktorysta @ [24] - Labyrintky – Re: JohnyD
foto? nejsou to vajíčka neritek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2010 23:57 Muž JohnyD @ [6]
ahoj, chci se zeptat, na skle v akvariu, uprostřed mám takové tečky, vypadá to jako vzduchové bublinky, ale nejde to odstranit ani žiletkou, nevíte co to může být? Může se tam pod vodou usadit vodní kámen v půlce akva?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2010 19:00 Muž assasincz @ [8] – Re: geminika
Ušetřil bych si námahu a koupil nový, investice do 20ti korun
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2010 18:10 Muž kortezhugo @ [925] – Re: geminika
...normalne to vypalit a hotovo

PS:kyselinu dobre uzavret a odolzit :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2010 17:51 Muž Sid @ [5677] - Rostliny – Re: DrBolíto
...Nechat pár hod. v Kyselině dusičné...
coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2010 13:13 Muž DrBolíto @ [242] - Rostliny
Nechat pár hod. v Kyselině dusičné, citronové, případně pak ještě v Savu na dočištění.
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2 3 4 5 6 7 8

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy Přidat příspěvek • Zobrazeno 2268x

Podobná témata
KamenyPodvodníci mezi námi!Čištění vzduchovacího kamene či trubičky
Vodní brouciSladkovodní rejnociVodní hadi
LED reflektory v sladkovodní akvaristiceVodní sklo do akváriaUmělý obkladový kámen
Karyotyp - využití v identifikaci vodních makrofytPodložka pod kamenyDSB ve sladkovodním akváriu
Zajímavé odpoledne pro milovníky vodních rostlinDutý dekorační kámenNenáročné rostliny na kámen či kořen
Máte připomínku nebo nápad? Napište nám!
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/11272-vodni-kamen-jak-na-nej