Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vodní kámen - jak na něj

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 8 Přejít na další stránku   1  
Vodní kámen - jak na něj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2008 17:36 hebr
diky zkusim to s tim octem a neposkabe to dratenka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2008 17:35 Muž Tallis [11] - Raci, krabi, krevetky
Nebo si kup cernou lepenku a oblep vrsek aqa. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2008 17:34 navik – Re: navik
pozn.neopláchnout do akvárka, setřít mokrým hadrem :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2008 17:33 ja – vodni kamen
Kup si novou dratenku na nadobi a setri to s ni a pak vhkej papir s octem a je to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2008 17:33 Muž chicko [124] – Re: navik
Ocet nedoporučuji, spíše potravinářskou kyselinu(citronovou) ta ani tolik(spíše vůbec) nesmrdí :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2008 17:31 navik
normálně jde očistit octem a řádně opláchnout
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2008 17:31 Muž chicko [124]
Vodní kámen jde logicky odstranit kyselinou, ale pokud ti tam ten proužek moc nevadí, tak neriskuj znečištění akva. Dělá se to tam každému, někomu více někomu méně, záleží(jak už jsi si odpověděl) na tvrdosti vody. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2008 17:26 hebr – odparovani vody
Fotka k příspěvku bych se chtel zeptat kdyz se me odparuje voda z akrka postupne myslim ze to dela sai kazdymu tak je tam pak takovej jakoby asi vodni kamen tam co byla predtim voda je to tim ze ju mam moc trvdou nebo cim? no a pripadne cim to umyt protoze normalne vodou to vydrhnout nejde.. :-( :-( :-( takhle to vypada
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 21:15 Muž DrSova [28] - Rostliny – re anonym+chicko
Proc bych kecal??? Kazdy vykend dolivam 2kyble. Vzdalenost zarivek od hladiny neni ani 5cm pri teplote zarivky kolem 50°.Jak sem psal mam tam tri vedle sebe. Je to paradni zvlhcovac vzduchu.Na drahy kryt nemam love a kryci sklo uz si nikdy nekoupim páč je to krajne nepohodlna a neprakticka zvracenost :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 20:09 Muž vencisimo [7]
no já kryt mám, ale několik cm nad hladinou a s dírama, aby se mi nerosilo na zářivkách(viz prezentace), studenej vzduch taky zas tolik neni, protože čichavcům to nevadí a ten rozdíl 2-4 stupňů je i v přírodě běžnej, bordel, prach a mastnota taky neni, ale odpar je fakt větší, ale nemam mapy, protože mě to donutí dolejvat(aspoň maj čerstvou vodu),

skla nemam protože bych je musel kvůli hadicím řezat a rozstřikovací trubce řezat, měl bych do akva špatnej přístup, třeba krmit ryby furt jen v rohu, kde sou navíc kytky, tablety bych nemoh házet vůbec a kdybych je dal tak, aby měly mezi sebou škvíru, tak tam rozsypaný krmení začne plesnivět, protože se chytne na vlhkých hranách
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 19:45 Muž chicko [124] – Re: Sid
jak už sem napsal výše je to docela blbost, jinak pro rostliy které vkvetou venku nebo rostou ven je to fine ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 19:43 Muž chicko [124] – Re: vencisimo
Do akva ti padá "bordel"(prach, mastnota atd.), což vede k zamazání hladiny-třeba labirintkam to děsně vadí, taky vadí, že jim tam de studenej vzduch shora. pokud nemáš labirintky nebo odobně "náročné" rybky tak to asi nevadí. třeba pro kytky který kvetou venku to je zase fine. Jinak samozřejmě velká nevýhoda(v době nepřítomnosti) je samotný odpar asi tak 3x větší :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 19:42 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: chicko
což je taky docela blbost ničim nekrejt akva
Nemyslím si, že by ničím nezakryté akva byla bezpodmínečně docela blbost. :-)
Existují ničím nekrytá (převážně rostlinná) akvária, osvětlovaná závěsnými svítidly, bez krycích skel. Např. u Amanových akvárií není neobvyklé, že z nádrže "vystupují" větvě. Další kategorií jsou paludária...
BTW: Já mám akvárium zakryté! ;-) Dřevěným krytem s osvětlením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 19:37 Muž vencisimo [7] – Re: chicko
proč myslíš, že je blbost nekrejt, mně to vyhovuje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 19:36 Muž Ludek [39]
Než jsem měl krycí skla tak se mi z plochy 120 x 50 cm odpařilo tak 12 litrů za týden. A to bylo v místnosti + 23°C a jen jsem to lechtal slabým světlem. Takže si velký odpar umím představit. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 19:32 Muž chicko [124] – Re: Sid
Tak to asi reálný je jestli nemáš skla.....(což je taky docela blbost ničim nekrejt akva) a ten pokles by mne asi vadil...no musel bych často dolejvat :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 19:30 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: chicko
Krycí skla nemám, (a ani je asi pořizovat nebudu - v paneláku mi takový zvlhčovač vzduchu vyhovuje... ;-) ), a pokles hladiny je kolem 4cm. (Plocha hladiny 80x35cm.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 19:30 Muž chicko [124] – Re: rolandmynar
taky nevim, je to až moc. Ja nic nechladim a akva je ve zdi, takže se to fakt nijak nechladí= 50C na akva mluví za vše a teplota je 27 a odpaří se mi tak maximálně 3 litry(v létě, v zimě tak 2 litry)/za tejden. Mám tam skla ale je tam trochu mezera tak 8 cm. Jinak akva je 106litru= 90 čistýho(ani to ne) :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 19:26 rolandmynar
Ne že bych vám nevěřil, ale nějak se mi to nezdá. Mám plochu 120x40cm hladiny, topím na 27 stupňů a odpaří se mi za týden cca 5-7 litrů a nemám na AQ sklo. Ani ventilátor na ochlazení zářivek. Jen kryt, který je velice pórovitý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 19:24 Muž chicko [124] – Re: Sid
tak to ti teda takovejhle odpar nezávidim. Máš tam skla?? z 90 litrů je to až moc to ti kolísá hladina tak o 8cm ne??? Je to divný :-D :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 19:19 Muž vencisimo [7]
mně se to dělá jen na akva s krycím sklem(50l, neni tu prezentace), ale na velkým(Václavovo), kde je ten odpar nějakejch 5-8l za tejden se mi nedělá, bude to asi tim, že tam tu vodu dolejvam co dva až tři dny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 19:18 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: rolandmynar
Akviško mi neteče a týdně se mi odpaří zhruba 10 l vody. (Z nějakých 90 l obsahu.) Ochlazuji zářivky ventilátorkem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 19:17 Muž chicko [124] – Re: bigV
but kecáš minimálně o 15 litrů nebo ti teče akva :-D :-D :-D , jo jinak kdyby ti káplo trocho kyseliny solné(HCL) do akva s tvrdou vodou tak by se toho moc nestalo. Hcl je i v tom Clit Bengu, ale v menší koncentraci než těch 30% technických :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 19:12 rolandmynar – Re: bigV
Jestli to je odpar, tak, být tebou, bych zkontroloval spoje coze :-P ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 19:05 Anonym – Re: bigV
bigV napsal: Odpar 20l/tyden.
:-D ty si kecka :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 18:12 Muž DrSova [28] - Rostliny
Ja to cistim HCl ale davam si setsakramentsky pozor aby se ani kapicka nedostala do akva.Mame silene tvrdou vodu.Akva odkryte nad hladinou 3zarivky.Odpar 20l/tyden. Po pulroce to vypada jak ve varne konvici-octem bych to jen lechtal :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 17:25 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: calibos
nejlepší je mít hladinu vody zakrytou krytem. pak to nemusíš řešit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 15:27 Muž calibos [0] – Re: chicko
tak to se snad nestane ... tak zitra nebo dneska budu odkalovat tak to zkusim ... a uvidime... palec palec palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 15:11 Muž chicko [124] – Re: calibos
stačí to sklo, které přichází do kontaktu s rybkama otřít několikrát navlhčeným, čistým hadříkem a nic se nestane palec . Jenom dávej bacha ať si to tam nenaleješ :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 14:57 Muž calibos [0] – Re: vaclav
a co rybky neuskodijim to kdyz by se to nahodou dostalo do vody??? treba pri odkalovani kdyz se trochu vody odpusti tak bych to chtel umejt a mam strach prave kuli rybkam
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 14:56 Muž chicko [124]
Sůl s octem je super, ale trochu sem to vylepšil: Odlij si trochu cilit bengu do skleničky, osol to, přidej ocet a práškovou kyselinu citronovou, zamýchej a použij-nech to tak 5 minut působit. Mně se tohle osvědčilo maximálně a vše de sehnat v intersparu potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 14:53 Usine
Sůl z octem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2008 14:42 Muž calibos [0] – vodní kámen
Zdárek lidi chtěl bych se zeptat jak odstranujete takove mapky (vodní kámen) po vyparujici se vode.... na sklech akvarka. diky za odpovedi a za rady

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2007 17:09 Muž PT [89]
pan pelikán o biogenním odvápnění píše
"Základním stavebním prvkem všech živých organismů na Zemi je uhlík. Vodní rostliny se submerzními listy jej mohou získat vázaný jako ve vodě volně rozpuštěný plyn CO2 , resp. z (velmi slabé) kyseliny uhličité H2CO3 z vodního roztoku. Teprve při jejich akutním nedostatku (stav nouze) jej vodní rostliny dokáží "oddělit" z rozpustných hydrogenuhličitanů (hydrouhličitanů, kyselých uhličitanů) vápníku, v nepatrném podílu i hořčíku. Vedlejším produktem procesu, který je také nazýván biogenní odvápnění vody, je vysrážení nerozpustného uhličitanu vápenatého CaCO3 na listové ploše (byl-li ovšem ve vodě rozpuštěn). Drsný bělavý povlak vzniká především na částech listů s nejvyšší intenzitou dopadajícího světelného záření a tím i intenzitou fotosyntézy. Je lhostejné, zda se jedná o svrchní či spodní část listové plochy, vždy je to plocha nejvíce ozářená světlem."

Je divné, že to je jenom na jednom listu, s tím osvětlením je to naprostá pravda, dokonce mi to na listu presne kopiruje hranici stinu, jez vrha list dalsi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2007 15:03 Žena bucliik [99]
Já našla v knížce něco o nedostatku oxidu uhličitého: Známky: rostliny, které nejsou hnojeny oxidem uhličitým, jsou mnohem menší a rostou pomaleji. Hrubé povlaky na listech (biogenní odvápnění)
Příčiny: Nedostatek CO2 může nastat i při optimální péči a výživě, např při silně proudící vodě nebo při okysličování vody vzduchovacím kamenem, protože pak CO2 uniká do vzduchu.
Náprava: hnojení CO2, omezte silné pohyby vody, nepoužívejte vzduchování.....Kniha od INES Scheurmannové Akvarijní rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2007 09:00 nigule
jsem ted nebyla n netu...ja hospodyna - nemam ocet! dneska koupim a zkusim :-)
hnojiva jsme tam zatim zadny nedavali.
a co2 a asi budem muset nastudovat a zacit s nim...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2007 21:03 Muž Roman [100] - Cichlidy
Ono se takto může vysrážet např i železo z hnojiv.Ale zase za předpokladu že to rostlina není schopna vstřebat.na tu reakci ke vstřebávání želez,manganů,fosforů a kdovíco se cpe do hnojiv, je opravdu třeba mít ph mírně kyselé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2007 18:30 Muž georged [44] - Živorodky
co2 pomůže a k těm dvou místům, nemůže to být podobné jako když necháváš růst krystal v roztoku ? Tedy že vápenec má tendenci se srážet tam kde už nějaký vápenec je ? Ale zda se jedná o vápenec nebo plíseň lze zjistit jednoduše a to octem... pomoř list do octa a pokud to začne bublat je to vodní kámen....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2007 15:38 nigule
oje, diky za konstruktivni prispevek...jak to ale, ze se drzi jen na 2 mistech? je pravda, ze jsme v tom akva jeste zadny hodnoty nemerili...co2 napomuze ke zmenam ph?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2007 15:27 Muž Roman [100] - Cichlidy
Pokud je to hrubé je to v podstatě vápenec.Tedy látka která se nevstřebá a vytváří povlaky na listech.Až budeš mít ph kolem 6,4-6,8-u tebe s přispěním co2, tak to zmizne. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2007 15:08 nigule
kurna, to mam teda radost...tak doufam, ze to bude nejakej hodne zakernej sajgon :-((((
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2007 15:00 Muž pantany [7]
priklanam sa k nazoru matrix069, pod vodou a na listoch to veru vodny kamen nebude, tan sa tvori tam kde mas hladinu. skor to bude plesen alebo iny sajgon.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2007 14:41 nigule
taky mi to prislo divny, ale treba kdyz varim vodu, na dne je normalne usazenej ten butrak. a bakterie, nebo plisen by byla takhle hruba/tvrda a nechtela by dolu? jak by se tam mohla dostat? nejspis s kytkama teda? a co s tim? zkusim samo mechanicky odstranit, ale pokud by to mela bejt nejaka potvora, tak urcite neco zustane. aby z toho pak nemely ujmu ryby...:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2007 14:33 Muž matrix069 [79]
Vodný kameň to nebude. Na rastlinách a ešte k tomu pod vodou. Skôr by som povedal že to bude nejaká baktéria,alebo plieseň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2007 13:37 nigule – jeste foto
Fotka k příspěvku jeste na ty kytce
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2007 13:36 nigule – vodni kamen v akva?
Fotka k příspěvku je to mozne? mame docela tvrdou vodu a ted pri zakladani akvarka (27.06. napusteno, postupne dodany kytky, zatim jsou jen v kosickach, protoze akva bude chvilku slouzit, jako prestupni stanice pri stehovani druheho akva, tak nechci kytky zatim sazet). ale k veci, na jednom miste v akvarku a na 2 listech jedne kytky (jinde vubec nic) se objevil bily "povlak" na pohmat je to hrube a jde to spatne dolu, nejlepe seskrabat nehtem, nebo na to vzit ziletku. je mozne, ze by se v akva usazoval vodni kamen? a jen na dvou mistech? pokud ano, co delat s vodou, abychom ji kamene co nejvic zbavili? prevarovat? chystame se sem stehovat akva "casozrout" (v mem profilu), teda nejakych 300l - to nevim, jak s prevarovanim...
jo, prikladam foto...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2007 13:13 Žena Voloďka [59] - Tetry
Ne, nepochopila, ale to je jedno. Ten bílej povlak mám i u 180tky, to by tak nevadilo-vzduchováním se to rozežene, ale že mladej říká, že voda smrdí. Možná uhnívají kořínky. Pak se na to mrknu a uvidím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2007 00:14 Sidonius – To Voloďka
Ondrej: "...To Raptor CZE..."
Ještě nic, Voloďko?
Bílý povlak je z Variopaintu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2007 21:29 Žena Voloďka [59] - Tetry
Nějak jsem Tě nepochopila... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2007 21:27 Ondrej
to Raptor CZE: pekne desatero ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [8] 9

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 4074x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11272-vodni-kamen-jak-na-nej?od=351