Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Akvarijní kryty

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 14 Přejít na další stránku   1  
Akvarijní kryty
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2010 22:26 Žena Sisinka21 [3] – Hurá do toho?
Tak jsem si tu moji malou noční můru o krytech a zářivkách přelouskala a ... jímá se mě čím dál větší hrůza. :-D Takže, kdo to se mnou půjde koupit? smich :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2010 21:24 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Krkovička
Pokud vám osvětlení slouží k umožnění pozorování rybek, pak máte "přesvíceno". :)
Pokud chcete, aby v akva vegetovaly i nějaké kytky, pak máte světla žalostně málo. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2010 20:40 Muž Krkovička [0] – 2x18W
Fotka k příspěvku Ahoj,
přečetl jsem vlákna o osvětlení, které potřebuji vyřešit a tak prosím o radu. Mám kryt s 2x18W na 140L. Zářivky jsou cca. 3 roky staré a reflektory zašlé. Mám hádám dvě možnosti.
1.koupit nové zářivky a reflektory např. od Juwelu (levnější varianta)
2. Pokusit se celý kryt předělat a nahradit paticemi T5 kde bych získal více Watů popř. nacpat třetí zářivku (dražší varianta)
myslíte, že 36W pro takové akva s dobrými reflektory bude dostačující? nebo i přes větší investici předělat kryt.
Děkuji za rady

 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2010 11:21 deathcat – Re: prchat1
Měli by to být standardní lineární zářivky. Akorát u toho controlleru 2x24W bych použil trubici o výkonu jen 21W. 39W se v 849mm dělají také.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2010 10:22 Muž Gordon [22] – Re: deathcat
To si budeš muset rozměřit podle velikosti těch patic, ale myslím, že by se to mělo vejít bez problémů. Ty 24W a 39W jsou nějaké speciálky nebo klasické trubice?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2010 10:01 deathcat – Re: prchat1
Aha takže budu muset jít cestou kutilství, co říkáte na kombinaci dvou polotovarů glomat T5 controller, ke kterým bych nechal vyrobit kryt z lamina. Přemýšlím nad kombinací 2x24W a 2x39W. Otázka je jestli se mi 4 zářivky vejdou nějak rozumně do krytu který bude mít na šířku o něco méně než 40cm. Nemáte s tím zkušenosti? Celkový výkon 120W by mohl na moje akvarium stačit že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2010 08:18 Muž Gordon [22] – Re: deathcat
tak to bude dost těžký, protože ty komerční nejsou dost ani na 100*40*50. Ty jsou většinou 2*30W.

Co by se dalo použít - asi 2x tohle: www.levnaakvaristika.cz/…

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2010 08:06 deathcat – Osvětlení 100x40x60
Zdravím,

rád bych si touto cestou chtěl nechat poradit od zkušenějších s výběrem osvětlovacího krytu pro akvárium o rozměrech 100x40x60(dxsxv). Chtěl bych, aby mi tam šli alespoň středně náročné rostliny, plánuji že akvárium bude středně osázené. Ideálně by pro mě bylo použít nějaký komerčně prodávaný kryt, případně nějaký polotovar, který bych nemusel zapojovat a jen ho připevnil k vlastnímu krytu.

Předem děkuji všem za doporučení.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 19:17 Žena katterinecka [2146] - Rostliny
tak uz me predbehli :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 19:16 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: wow
ale porostou, jen musis vybirat ty mene narocne, urcite ten anubias, echinodorus, javskej mech, valisneria by taky mohla rust dobre i treba sagittaria, egerie. Ale pokud mas zalusk na cervenajci se stonkovky nebo koberecek tak by to urcite chtelo silnejsi ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 19:15 wow
Díky!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 19:09 Muž matlala [798] - Rostliny – Re: wow
na anubiasy a podobné stačí ta jedna trubice, ale na nějaký rotaly a podobný už raději 2. trubice. Ale světlo není všechno, někomu to roste i pod slabším světlem a nestěžuje si. Ovšem na koberečky to asi nebude.

Když to vemu kolem a kolem:
na současný kytky stačí 1 trubice
na náročnější (viz atlas-údaj o světle ne w/l) už raději 2, vždy se dá jedna zhasnout ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 18:47 wow
A co z těchto dvou možností je lepší pro akvárium? 1x 15W (830), nebo 2x 15W (jedna z toho třeba taky 830)??
Nyní mám 15W zářivku, která byla v setu. Echinodorus roste výborně, anubias a jávský mech také, ale zastiňuje to ty menší rostlinky u dna, proto bych to chtěla nějak "vylepšit". Ráda bych dokoupila valisnerii a nějaké další rostlinky, ale nechce se mi do toho s tím, že s tímto osvětlením stejně neporostou..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 18:44 Žena ustavprochore [567] – Re: matlala
Už mlčím, jen mně to prostě nedalo nereagovat na doporučení "gloček" prodejcem. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 18:39 Muž matlala [798] - Rostliny – Re: wow
třípásmovku zkus určitě. Speciálka se nevyplatí. Má krátkou životnost (svítivost klesá na minimum cca po půl roce) je drahá a oproti 8** (třípásmovka) svítí tak o 1/3-1/2 méně. Kytky taky ocení 8**, popř 9**. Chce to projít fóra.

Možná bych zkusil ještě dát tam místo T8 T5ky jsou tenčí. pro příště wattáž odpovídá délce trubice a typu (T5/T8, DZ....)! nejsou zaměnit, až na některé výjimky u speciálek typu gloglo.

Jinak doporučuji použít tyto patice jsou tenké a dobře udělané:
www.akvarista.cz/… (vybrat buď T5 nebo T8 dle typu)

Jsou i levnější varianty, ale konkrétně nevím, jedině tyhle jsem měl v ruce.

EDIT: ustavprochore to napsala ve zkratce potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 18:38 Žena ustavprochore [567] – Re: wow
A co to zkusit opačně? :) Nejdřív třípásmovou + vybrat rostlinky, které nejsou příliš náročné na světlo, živiny, apod., a kdyby to přeci jen nešlo, přidáte ještě jednu zářivku, eventuálně "úsporku"?
Jinak se nenechte odradit neúspěchem hned v 1. prodejně, třípásmovky 15W/45 cm se neshání úplně snadno, ale když se chce...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 18:34 wow
Děkuji za odpovědi.
Rozhodla jsem se, že prvně zkusím nějakého známého elektrikáře, který by mi tam namontoval ještě jednu zářivku - tím pádem 2x 15 W, by bylo určitě lepší.. Pokud by to nevyšlo, zkusím tedy nějakou tu třípásmovou..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 18:32 Muž matlala [798] - Rostliny – Re: krucyp
souhlas s ustavprochore. Lumeny nebo luxy nejsou pro kytky důležité, to je důležité pro lidské oko. Je to svítivost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 18:28 Žena ustavprochore [567] – Re: krucyp
Tak to je skutečně pecka! :-D
Wow: Zapomeňte na "dobré rady z akvaristiky" - kupte v elektru jakoukoli třípásmovou zářivku - bude mít označení 8xx (třeba 830 nebo 840, máte-li raději studenější světlo, tak 865). :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   09.05.2010 18:06 krucyp – Re: wow
Sun Glo - sluneční světlo, na rybičky, 290 Lumenů, 35 Luxů
Aqua Glo - fialová, vhodná na rybky i rostliny, 860 Lumenů, 80 Luxů
Flora Glo - spešl na rostliny, 480 Lumenů, 80 Luxů
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 17:54 wow
Mám koupený kryt 60x30 se zářivkou 15W, která samozřejmě nestačí. Vnitřek jsem vylepila alobalem, ale i tak si myslím, že by rostlinky byly vděčné za více světla. Místo pro další zářivku, ani nijak překopat kryt nezvládnu. Existuje nějaká "lepší" zářivka (v tom rozměru 45 cm), která by třeba více svítila a tím pádem to bylo a kapku lepší?
Díky :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2010 07:45 JuraS – Re: hoplik
kryt vypadá hezky. jakou má celkovou váhu ? je udělaný tak aby jsi mohl v případě potřeby zasahovat do celé plochy akva ? ten můj z lamina má takovou váhu, že při větších zásazích do akva mi s ním někdo musí pomoct ho sundat a případně nasadit. nasadím ho sám, ale ne po obědě a nevyspalý...hledám proto materiál který by byl vhodnější..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2010 20:28 Muž hoplik [0]
Dobrá tedy, přemluvili jste mě. Já tedy něco zkusím sesmolit pro vaši inspiraci ;-)

Jinak k tomu lámání. Ostrým nožem, nejlépe tím odlamovacím, se udělá zářez a třeba 3x nebo i vícekrát se to znovu projede tím nožem (záleží na síle té desky) a pak se to o hranu stolu přehne. V místě kde to bylo naříznuto to praskne, přesně a rovně. Pak už jen nožem nebo pilníkem začistím, srazím popřípadě i hrany, to dělám nožem, a lepím. :-) :-) :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2010 22:13 PPro – Re: hoplik
Protože kryt vypadá profesionálně, můžeš přiblížit jak si to řezal? Píšeš, že se to dá i lámat, ale to by nebyly hrany asi moc rovné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2010 07:01 Muž Miras [111] – Re: hoplik
tak za nějaký ten plánek bych se přimlouval taky, možná by stačilo ještě nadělat nějaká fota a částečně je popsat, aspoň pro inspiraci, jinak dobrá práce palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 21:50 Muž hoplik [0]
Fotka k příspěvku Ještě jednou děkuji za pochvaly :-)
Za nákres děkovat nemusíte, ten už byl hotový dávno, ještě před tím než jsem začal dělat kryt. ;-)
Jestli se plexi nepoškrábe? Já ho čistím navlhčeným kapesníkem a nějaký škrábaneček vůbec nemůže vadit. Jinak na to plexi dává výrobce záruku snad 20 let. A i kdyby za pár let nějak zestárlo, tak ho snadno vymněním. Myslím, že je to jednodušší než čistit trubice a případně i patice.
Jinak to plexi je uchyceno zespod k té oddělitelné rampě pomocí dvou šroubků a dvou pantů. Myslím že to je i vidět na těch fotkách co jsem dával k dispozici předtím.

Někdo se ptal na to jak vypadají lepené spoje. To taky záleží jak se to povede čistě slepit :-)
Posílám foto, snad odpoví na dotaz.
Ad tepelná odolnost HPS. Když jsem si dnes koupil kafe z automatu, tak jsem si uvědomil, že ty kelímky jsou právě z HPS. A mnohdy to kafe má i 80°C a vydrží :-)

Napsat návod na výrobu? Já se nebráním, akorát nemám žádné fotky s postupem výroby.
Navíc jsem si prostudoval návody co už jsou tady na rybickach.net a místo dřevotřísky jsem použil HPS. Pokud by jste, ale chtěli nějaký výkres pro inspiraci, tak bych ho teprve musel udělat.


 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 20:15 PPro – Re: hoplik
Dík za práci, kterou sis dal s nákresem. Trochu bych měl strach, že plexi se časem při čištění poškrábe, zakalí se a bude ubírat světlo. Přece jen je v trochu agresivním prostředí (teplo).

Rozumím tomu správně, že ta část se zářivkama (krytá zespoda plexisklem) se volně pokládá do obdélníkového otvoru v krytu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 19:57 Muž xpekos [0]
rusive mozne, ale podle me, lepsi nez koukat na rozich akva na tunu silikonu (nelepil sem ja, akvo sem pred lety dostal a nedavno vyhrabal na pude:) ) Jee tam je silikonu tak pro 3akva:) Ale kazdyho vec... ja volil tuhle cetu a jak sem psal, neni to na porad, docasne reseni asi za 250kc... Do budoucna bude pekny kryt nebo jina akva...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 19:45 Muž Lucky005 [197] – Re: xpekos
nic ve zlem, ale budi to ve me dojem lepenych ramovych akvarii, prijde mi to rusive. ale kazdemu se libi neco jineho...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 19:35 Muž xpekos [0]
Jo rpo rypaly, neni to jeste 100% napusteno (proto neni schovana hladina), pac tam jeste nejsou kytky a nerad bych si vylil vodu na koberec az je tam budu sazet:)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 19:32 Muž xpekos [0]
Fotka k příspěvku Pocatek napadu byl takový, ze jsem chtel olepit akvo paskou po rozich a hlavne kolem vrchni cesti, abych schoval hladinu a nasledne "kamenne" hladinky... postupem casu a myslenkovych pochodu jsem stvoril toto (foto v profilu)... Urobil jsem z drevene listy (55x5mm) ram na miru akva a do rohu vlepil spaliky na kterych to drzi v rozich nadrze. Spaliky jsem nelepil uplne k hornimu okraji ramu ale snizil je o tloustku vrchniho plexi aby se "tam" taky schovalo... cele je to lepene Herkulesem a pojisteno hrebicky bez hlavicek. Nasledne 3x striknuto č. sprejem a pak 3x natreno lodnim lakem... Pak pribilo komplet oramovani drevenymi vinlgy a listickami ve stejne povrch. uprave... Nasledne jsem jeste dodelal jakysi kryt za prostor za akvo, abych schoval nevzhlednou techniku... Vim ze to neni nic extra, ale do zacatku s fin. krizi to splni ucel:)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 19:22 Muž xpekos [0]
Taky zkusim přidat svou trosku do mlyna...:) nejedna se sice o klaisicky kryt ale jen o oramovani akva... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 17:54 Muž Lucky005 [197]
grizly napsal: Kryt vypadá velice dobře. Měl bys napsat článek s podrobným návodem a fotodokumentací. Určitě bych to přivítal nejen já. Mohl bys vyfotit spoje, jak vypadají??? palec

souhlasim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 14:02 Muž Yirka [9123] – Re: hoplik
Opravdu moc pěkná práce. Je to řemeslné a profesionální. Gratuluji. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 10:07 Muž grizly [145] – Re: hoplik
Kryt vypadá velice dobře. Měl bys napsat článek s podrobným návodem a fotodokumentací. Určitě bych to přivítal nejen já. Mohl bys vyfotit spoje, jak vypadají??? palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 09:44 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: hoplik
Mohl byste se živit výrobou takových krytů! palec :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 09:39 Muž hoplik [0]
Fotka k příspěvku Posilám obrazek modelu. Snad to bude jasnější, jak to celé drží na akva.
Výztuhy jsou realizovány pouze pásnicemi z PSH, které jsou přilepeny k desce.
Jediné co tam mám kovové jsou panty na krycí plexi zářivek, ale šlo by to i bez nich.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 22:13 PPro – Re: hoplik
Vypadá to moc dobře. Jak jsi k tomu připevnil rampu? Ta je dost těžká, tak aby se to neprohýbalo. Na té fotce zespodu to vypadá, že tam jsou nějaké zpevňující profily. Je to tak? Čím to leží na hraně akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 20:42 Muž hoplik [0]
Jo jo, je to ono. Já to kupoval v Řempu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 20:04 Muž Lucky005 [197]
tak jsem trochu hledal a nasel jsem PSH a HPS pokud je to teda ono :)

www.plastymorava.cz/…
www.rempo.net/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 19:51 Muž Lucky005 [197] – Re: hoplik
vypada to hodne dobre a zajimave, ale da se nekde ten PSH koupit? asi ne, jedine jako obalovy material pokud clovek v tom neco koupi :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 19:41 Muž hoplik [0]
P.S. děkuji za pochvaly stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 19:40 Muž hoplik [0]
To teplo od zářivek a předřadníku není nijak závratná. Nebude větší jak 35°C.
Mám tam udělané otvory do boku, aby to mohlo trochu dýchat. Mám v plánu tám dát ještě větráček. to kdyby v létě bylo moc horko. Ale nějaké změný nebo deformace nepozoruji.
Navíc ta rampa s osvětlením není pevně chycená k rámu, takže v nejhorším může volně dilatovat. :-) aspoň tedy doufám ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 19:06 JFK – Re: hoplik
Nadhera. Myslel jsem ze mam o svem budoucim krytu jasno, ale nasadil jsi mi dost velkyho brouka do hlavy... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 19:01 Muž kalahare [11] – Re: hoplik
Jsi šikula, dobrej nápad. I když to vypadá po těch měsících provozu dobře, stejně se zeptám. Teplo od zářivek a předřadníků tomu polystyrenu nevadí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 18:24 Muž hoplik [0]
Fotka k příspěvku Je to vyrobené z toho zmíněného PSH tl. 5mm.
Povrchová úprava je šedou lesklou samolepící fólií a vnitřek kde jsou zářivky je vylepen stříbrně lesklou folií.
Dekl už funguje 4 měsíce a zatím naprosto bez problémů :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 18:20 Muž hoplik [0]
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 18:19 Muž hoplik [0]
Fotka k příspěvku Tak přidávám slíbené fotky
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 09:30 Muž hoplik [0]
Večer to nafotím a hned ukážu.
Lepil jsem to tím zmíněným toluenem, respektive vytvořeným lepidlem, kdy se v toluenu rozpustí ten polystyren a tím vznikne taková lepící pasta.
Jinak pokud víte jak vypadají plastikové modely, tak to je ten PSH.

Ad komůrkové plexi. To bych nepouzíval. Blbě se lepí, je křehké a snadno se prohýbá vlastní tíhou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 08:23 JFK – Re: hoplik
Nemáš nějaký fotky toho krytu? A čim jsi to lepil?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [14] ...... 25

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 31275x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11039?od=651