Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Akvárium bez filtrace

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Akvárium bez filtrace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.11.2022 17:46 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: afc1886
No slůvko "nutnost" je asi příliš silné. Každopádně krevetky, byť nenáročné neocaridiny, jsou citlivější než ryby na obsah řady odpadních látek. Řada takových látek vzniká i ve dně. Začínající akvaristé mají snahu se v tom vrtat víc než takový zkušený mazák jako ty. Filtr je něco co jim dá určitý polštář při nevědomém uvolnění škodlivin třeba ze dna. Je to pro stabilitu, kterou krevetky vyžadují, určitě lepší než bez filtru. Takže spíš bych méně zkušeným akvaristům filtr ke krevetkám silně doporučil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2022 20:02 Muž Roger [1873] Re: afc1886
Svatá pravda, nevidím v tom nejmenší problém ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   01.11.2022 10:25 Muž Sha [500] Re: lhajek
Také se chystám pustit krevety do svého válce a filtr rozhodně dávat nehodlám. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 12   01.11.2022 09:39 R Muž afc1886 [14631] Re: lhajek
lhajek napsal:
3) pokud mají být v akva zdárně chovány krevetky, byť nenáročné neocaridiny, tak se obávám že filtr alespoň v podobě bublifuku je nutnost

Proč si to myslíš? Nejsem sám, kdo má akvárium s krevetkami bez filtrace a všechno je v pořádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   01.11.2022 07:34 Žena Luka123 [128] Re: lhajek
Krevetky - alespoň cherry to zvládají naprosto s přehledem, i se množí (jen pomalu, protože teplota v mé bezfiltraci je kolem 19-20 stupňů a to jim na rychlosti moc nepřidá)

Lobelia je chvilku hezká, pak se vytáhne a zřídne a opadá. Protože to není tak úplně čistokrevná submerzní rostlinka. A stříhání jí nesvědčí. Horácomatka a zkracovat od spodu, když na ní budeš trvat.

Vyhla bych se čemukoliv stonkovému, co rychle roste, naopak jsou fajn mechy, kryptokoryny, anubiasy, u mě se daří i buckám a ludwigii, kterou ale stříhám každou chvilku.
Pokud půjdeš do (zásobního nebo zahradního) substrátu pod písek, obloukem se vyhni čemukoliv, co je plazivé a rozlézá se jako sagitarie a valisnerie. Jejich vytahováním si buď totálně rozházíš stabilitu, nebo ti zarostou celé akva. Vhozená řečanka na rozjezd rozhodně taky neuškodí a krevetky ji milují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2022 22:20 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Gabriela
Vyděl bych několik problémů, některé už tady zazněly:
1) do akvária bez filtru bych nedal aktivní substrát
2) z vlastní zkušenosti bude nejspíše problém s Eleocharisem a Hydroctyle sice nenáročná ale při málo světle se strašně vytahuje a řídká (málo listů) (Lobelia neznám)
3) pokud mají být v akva zdárně chovány krevetky, byť nenáročné neocaridiny, tak se obávám že filtr alespoň v podobě bublifuku je nutnost

A pozor u nově založeného akvária bez filtru na dostatečnou dobu záběhu! Klidně 2 měsíce jen s nějaký drobnými šneky typu piskořka, okruřák nebo levatka. V té době budou určitě řasy, tomu se skoro nejde ubránit.

Proč nezkusit bez filtru akva co máš v prezentaci. Bohužel evidentně popis nesedí s fotkou, takže si nejsem jist jestli by to šlo, ale úplně beznadějně to nevypadá. Ale už je zaběhnutý substrát, vše akva řádně osídlené potřebnými bakteriemi ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.10.2022 07:25 Muž Lojza007 [1175] Re: Gabriela
Do bezfiltrační nádrže je opravdu těžké dát jakoukoliv náročnější rostlinu. Vesměs potřebují světlo a živiny a to je dost v rozporu s bezfiltrační nádrží. Ten substrát je taky nesmysl.
Osobně bych doporučil jednoduchou filtrační nádrž a na dno písek. A zatím bych tam nedával náročnější rostliny. Snaha o bezfiltrační nádrž skončí v této konfiguraci nezdarem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   31.10.2022 06:12 Muž skypi [248] Re: Gabriela
Máte zjištěno, že je tropica aquarium soil vhodný pro bezfiltrační nádrže? Vzhledem k tomu, že je "aktivní", tak mám jisté pochybnosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2022 00:11 Žena Gabriela [1]
Dobrý deň. Zakladam 30l akva a tentokrat by som chcela skusit bez filtra. Mam par otazok ohladom toho. Snazila som sa zisit koľkokrát mam cistit akva a stretla som sa s dvoma nazormi. Niektori tvrdia ze nemam vobec cistit akva lebo vraj sa moze narusit ta rovnováha a ini zasa vravia ze mam normalne klasicky vymienat 1/3 vody tyzdenne. A tak som teraz zmatana co z toho si mam vlastne vybrat...

Vybava akvaria bude:
Substrat- tropica aquarium soil
Svetlo- sinkor led 45cm WRB 15W s wifi LED Control
Rastliny (in-vitro)- Limnophila Sesiliflora, Rotala Rotundifolia, Hygrophila Siamensis, Hydroctyle tripartita sp. Japan, Lobelia caridinalis mini, Eleocharis parvulus/minima, Anubias barteri var. nana Petite a Christmas moss (V. Montagnei)

A taktiez ohladom toho svetla. Asi je celkom silne a s tymto svetlom este nemam skusenosti takze neviem na aku intenzitu ho mam vlastne znizit.

A co sa tyka obyvatelov akvaria, chcela by som doň kupit 10 neocaridina krevetiek a nejake rybicky. Bolo by privela na tak male akvarium ak by som ku krevetkam neskor dokupila napriklad 6 danii perlovych? A nejake 2 alebo 3 neritina slimaky :/

Staci danym rastlinkam len tropica aquarium soil alebo by som mala davkovat napriklad aj nejaké hnojivo do substratu?

Vopred dakujem za odpoved :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 17:54 Žena Hapimere [84] Re: romant
Vzduchování zkusím palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 17:52 R Muž romant [27977] Re: Hapimere
Filtr bych už neřešil, přidal jenom jemný vzduchování a máš pořešeno, máš v akváriu dno, když budeš trochu vzduchovat, ten "druhý" filtr ti to v klidu podrží. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.04.2022 13:40 Žena Hapimere [84] Re: vlka
Odešlo mi čerpadlo a už jsem na invitalu zjistila, že dělají náhradní přímo to co mám, ale napsali mi, že ho naskladní až v květnu palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 12:49 Muž vlka [3426] Re: Hapimere
A co ti odešlo ? Dají se sehnat náhradní díly, např. :
www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 09:09 Žena Hapimere [84] Re: ctibum
Tak já ještě přihodím růžkatec a zatím to zkusím bez filtru. Invital překvapivě má náhradní, ale naskladní je až začátkem května, tak do té doby pojedu bez a uvidíme, třeba to tak i nechám potlesk

Díky palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 08:54 R Muž ctibum [6838] Re: Hapimere
Přidal bych nějaké rostliny a jel bych klidně bez filtru.
Ale pokud se bojíš a máš vzduchovadlo, pořiď nějaký malý bublifuk www.rostlinna-akvaria.cz/… ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.04.2022 08:53 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Hapimere
Pokud jde o betu tak ta filtraci ani vzduchování nepotřebuje. Rozhodně by mu ale slušelo větší akvárium. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 08:38 Žena Hapimere [84] – Betta bez filtrace
Zdravím, potřebuju poradit… odešla mi filtrace u beťáka, někdy v noci, je asi specifická přímo na ten typ akvária. Tak teď přemýšlím co dál, teoreticky bych mohla zařídit větší akvárko (nevim asi 50l) ale musela bych pořešit dno, kytky, světlo… mám sice menší čerpací hlavu, ale to by měl v tom aktuálním beťák jak v tornádu… takže otázka zní, když k němu strčím vzduchovací kamínek, aby se voda aspoň trošku hýbala (aby byl trošku pohyb hladiny), vydrží mi to tak týden dva než to nějak vyřeším? (Chci taky zjistit jestli by invital třeba nebyl schopny dodat odpovídající filtraci) Vodu bych měnila, co jsem tady prolítla diskuzi, tak asi ob den tak třetinu?

Nebo by se to takhle dalo provozovat na stálo, bez filtrace?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2022 20:55 Muž Lojza007 [1175] Re: Buldr
Těch rostlin se ti tam zaručeně tolik nevleze, mám kostku 30x30, v podstatě jsem tam dával jenom přebytky a není tam k hnutí. Maličko přihnojuju, mám tam filtr, ale nemyslím si, že by měl zásadní vliv a daří se tam třeba rotale vietnam'hra, heteranthera zosterifolia, pogostemon quadrifolius a penthorum sedoides (píšou, že je náročná na světlo a CO2, ale celkem roste i bez toho). Samozřejmě se tam daří i sagittarii. Salvinii natans bych tam nedával, místo toho radši limnobium spongia, mnohem líp se udržuje a případně vyndává ven, když se moc rozmnoží, navíc má hlubší kořeny, což se krevetkám líbí a mně taky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.02.2022 20:05 Žena tramtra [3202] Re: Buldr
Ke krevetkám zkus mechy, mám taky dost nízké KH (podle vodárny 2,97 dKH, ale nikdy jsem sama tolik nenaměřila), dobře mi roste Fissidens fontanus, za pokus by stál i Lomariopsis. Z těch menších kytek... Parvu mám taky bez problémů, dobře roste i Liliovníček brazilský, Hnědovka Trident nebo Bolbitis heudelotii compact.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2022 20:02 R Muž Anthrax [4730] Re: Buldr
C. wenditti už je docela velká. V malých bezfiltračích akváriích se mi docela osvědčila C. nevillii. KH mám tedy ale o kousek větší, tak nevím jak by šla u tebe.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   02.02.2022 18:01 R Muž Anthrax [4730] Re: Buldr
Ahoj, vypadá to, že máš rozmyšleno, ale stejně se tě pokusím přesvědčit udělat to trochu jednodušeji. :-)
Pokud má jít o nenáročné krevetky, a v místnosti není vyloženě kosa, tak bych topítko nedával. Skimmer bych taky nedával. U krevetek asi nebude problém udržet hladinu čistou i bez něj. Navíc v tak malé nádrži bych prostor prostě nezaplácával technikou. Trochu si neumím představit, jak to na ploše 25 × 25 cm chceš vměstnat včetně kamenů (Seiryu stone jsou docela velký), kořene a rostlin. :-)
Seiryu stone bych taky nevolil. Mohou ovlivňovat vodu.
Buldr napsal: Něčím hladinu čeřit a zjistit proudění budu muset, otázkou je čím. Proudění určitě není nutnost.
To jediné podstatné jsou rostliny. Opět bych si nekomplikoval život a šel do osvědčené klasiky a postupně, podle toho jak to půjde, bych pak zkoušel těžší záležitosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   01.02.2022 19:01 Muž RAP [1546] Re: skypi
Pod 1mm v nádržích bez filtrace.
Pokud chováš ryby, např. Geophagus, Satanoperca apod., které při hledání potravy prosívají dno, pak ano. Jen pozor na zbytečně velkou vrstvu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2022 11:17 Muž skypi [248] Re: RAP
A to proč? To "jemné" dno je uvažováno jak jemné?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2022 09:23 Muž RAP [1546]
Jediné, co bych opravdu nedoporučil, je opravdu jemné dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2022 12:19 Muž Rybar [-29] Re: MARTIN HORÁK
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Toto je mokřanka trojkětá , stačilo zvýšit dno nechat tam krevety a rostlina k nepoznání .
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.01.2022 08:34 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Rybar
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku To je zvláštní. Aquaclay ground mám v několika nádržích, hnojivo ani CO2 nepoužívám a vše funguje na jedničku.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2022 16:15 Muž Rybar [-29] Re: Silviebaris
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Měl jsem jich tam ,tak půl roku .Kvůli dovolené jsem dal část ryb pryč . Teď jich tam mám 15 za tu celou dobu 2-krá měněná vždy jenom 5 litrů. V daším akváriu má teď tři Bety mezi ostatními rybami bez filtrace a 280 litrů voda se tam neměnila dva roky . Toto akvárium jsem měl původně na anubiusy, ale dno Aquaclay Ground úplně selhalo vše zdechalo vyhovuje to dobře mechu a jiným rostlinám asi Asie. To dno něco vylučuje co těm rostlinám nesedí.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.01.2022 13:38 Silviebaris Re: Rybar
50 bett ve 45 litrech..dospélych,bez filtru a vodu neměnit..to je snad vtip ne..Kratkodobé v holé nadrži s odkalenim detritu si představit dovedu,ale dlouhodobě to nemůže fungovat..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   29.01.2022 12:17 Muž Rybar [-29] Re: Jančaa
Bety absolutně bez filtrace , a vodu neměnit aj půl roku i déle a pokud možno, tak odstátou .V 45 l jsem měl asi 50 bet po hromadě . Nebyl žádný problém.Nechal jsem jich pár žádný problém nenastal.

Filtraci vyhoď pryč z akvária a podle dna dej plno rostlin dno je myšleno kamenité ,písečné nebo jiné podle toho výběr kytky v každém dne všechno neroste . A bet nekupuj mnoho mohou se poprat a pozabíjet začni s párem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2022 20:48 Žena Jančaa [16] Re: Anthrax
Jo moc dekuju!
prave bych to ted nerada menila a filtr mam na nejmin, otoceny proti stěně, cetla jsem prave ze bettky radeji filtr ne kvuli pohybu hladiny,proto muj dotaz.
Tak to tak necham ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   28.01.2022 08:35 R Muž Anthrax [4730] Re: Jančaa
Ahoj, voda kalná nebude, ale je třeba ještě víc než běžně dodržovat určité zásady. Nedělat prudké změny, všemu dát čas, v žádném případě nepřekrmovat a hlavně mít akvárium plné prosperujících rostlin.

Jančaa napsala: a rostliny to berou bez filtru?
Jde o to co, myslíš tím to. Mechanické částice ti pochopitelně z vody neodstraní. Naopak s odpadními látkami, které ryby produkují, si poradí. + je tu výměna vody, která ti z vody opět tyto látky pomůže odstranit.

Jestli chceš začít s akváriem bez filtru, tak můžu doporučit chov krevetek červených. Ozkoušíš si to a uvidíš, jak ti tento styl akvaristiky bude vyhovovat. S bettou, která měla nedávno problémy i v akváriu s filtrem, bych do toho nešel. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2022 06:50 Žena Jančaa [16] – Filtr
Zdraviiim...filtr v nano u betty je dennerle eckfiltr,cim dal vic ctu ze spousta filtr u betty vubec nemá, neni pak ta voda kalna?a rostliny to berou bez filtru?nebo je jeste nejaky figl?dekuju

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2021 12:01 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Polobota
Mnoho akvarijních rostlin dokáže růst submerzně i emerzně. Ale myslel jsem klasické pokojové rostliny, pěstované jako v akvaponii.
Edit: Vezmeš například jakýkoli pothos, voděnku a píchneš ji na hladinu. Ostatní roste nad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2021 13:33 Polobota Re: MartinHorák
Dobrý den, zcela začátečnicky se zeptám kterých kytek? Myslíte běžné akvarijní rostliny, které v případě otevřeného akvária budou mít část listů pod vodou, jak je to běžné a část listů se objeví nad hladinou? Existují v takovém případě rostliny, které jsou k takovému pěstování vhodnější? Nebo lze takto pěstovat v podstatě každou akvarijní rostlinu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.06.2021 08:57 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: jakaf
Ještě jsem ti chtěl napsat, že pokud máš otevřenou nádrž, můžeš nad hladinou pěstovat nespočet kytek, které budou mít ve vodě jen kořeny ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 17:18 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: MartinHorák
Ta vláknitá řasa evidentně pozná části rostliny,co nemaj tzv vitalitu plně růst a napadne jí.Proč by jinak byl zbytek akva bez ní?Ve hmotě rostlin a rovnováze jsem tím zásahem těžko ubral a rozhodil ji.Naopak vzadu je dvojnásobek zdravejch výhonů z hladiny místo pahejlů bez listů.Jen to bude pár dnů blbě vypadat,než se ty výhony narovnaj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.06.2021 17:04 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: jakaf
Dělám vždy to samé s růžkatcem. Nové šišky otrhám, hodím na hladinu, staré stonky vyhazuju na kompost. Za měsíc znova. Takové perpetum mobile. Jen teda já nic nesází fo dna, to už mne přestalo davno bavit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 16:52 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: MartinHorák
Co jsem vytahal ze dna byly doslova jen stonky skoro bez lístků obalený vláknitou řasou,nahradil jsem je zdravejma hladinovejma výhonama,jen jsou zkroucený než se srovnaj.Takový stonky už těžko braly živiny a i proto je asi napadla ta řasa.Proč mít hladinu plnou zdravejch výhonů a zadek akvárka s pahejlama plnejma vláknitý řasy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 16:44 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: jakaf
Tak to pak jo. A pokud jsi vytáhl defacto holé stonky s řasou, ničemu to nevadí. Důležité je, aby to akvárium bylo prostě z větší části zaplněné kytkama a pak to fungovat bude. Co se týče vzduchování, já ho do nádrže dal, ale až skončí vedra, tak ho dám pryč a myslím si, že se nic nestane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 16:36 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: MartinHorák
Ta egerie je neskutečná,dnes jsem vytrhal výhony co ležely na hladině - bylo jich celkem 7 a nejdelší výhon měl ode dna úctyhodných 136 cm,jinak většina nebyla pod 80 cm délky.Odstřihal jsem skoro holé spodky a k zadnímu sklu na husto nasázel odstřihané vršky z hladiny.Někdo sice může namítat,že naruším rovnováhu,to si já ale nemyslím - holý výhony plný vláknitý řasy těžko berou živiny.Aktuálně mám zadní stěnu plnou egerií z hladiny beze stop po vláknitý řase - lepší jak holý výhony do 2/3 akvária plný vláknitý řasy.Za pár dní zkusim vypnout a vyndat filtr a nechám jen lehce bublat vzduchovací kámen.
Edit: Jinak růžkatcem mám zarostlej celej pravej zadní kout akvária docela na husto a plave mě už i na hladině a větví se.Ten jsem nechal a nebudu s ním hýbat,je plnej prcků živorodek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.06.2021 16:18 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: jakaf
Já být tebou, vyprdnu se na egerii a nacpu tam růžkatec a nebo narvu na hladinu třeba salvinii. Pak můžeš filtr rovnou vyndat úplně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 15:18 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: Kawasaki
Já chci zkusit zatím stáhnout průtok filtru na minimum průtoku a omezit vzduchování přes vzduchovací kámen,vytrhat staré holé výhony egerií a místo nich zasázet jejich vršky co zase zarostly hladinu a uvidíme co nastane s minimem filtrace a vzduchování.Řasu co začala bujet za 2 dny sežraly egerie,živorodky a šneci.Stačilo 2 dny málo svítit a nic nekrmit.Musím počítat s výpadkem elektřiny a v důsledku toho s výpadkem filtrace a vzduchování,tak chci zkusit co nastane s minimem techniky.Jen ty ryby se mě nedaří zredukovat,před 14ti dny jsem daroval mladý co přežily v 70tce a už tam je zase hafo potěru,co nic nechce sežrat a odlovit nejde - okamžitě se schová.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 14:41 Muž Kawasaki [2837] - AmerikaRe: RAP
Hezky. Konečně něco konstruktivního potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.06.2021 12:41 Muž RAP [1546] Re: Kawasaki
Vím, nejsou to moje zkušenosti a určitě by se to dalo zde dohledat.
www.akvarko.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.06.2021 22:51 Muž jarovo [1695] Re: Roger
Presne ako píšeš, všetko so všetkým súvisí. V 24L / čistých cca 17L/ osadených echinačmi + anubiasy a bucky + krevetky to fungovalo keď som menil vodu aspoň raz za mesiac a trochu prihnojil. Po pol roku som začal dolievať len odpar, bez prihnojovania a echináče začali po ďalších 8-mich mesiacoch odchádzať. Zaujímavé bolo že bucky sa vo veľkom rozrastali. Určite by to poriešilo pár rýb hlavne ako hnojiči - otázka je koľko a ako kŕmiť.
Prevádzkovať nádrž bez filtrácie je určite možné, len kombinácia rastlín, osádky a veľkosti AQ sa musí viac sledovať a zásahy robiť veľmi pomaly - všetko má svoj čas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.06.2021 21:50 Muž Roger [1873] Re: MartinHorák
Tak co se týká obsádky tak v tom rozdíl nedělám, akvárium bez filtrace dokáže skvěle fungovat jak s pávčaty, tak s tetrami nebo danii atd.., krom náročnějších druhů ryb je to myslím jedno, důležitý je počet vzhledem k druhu, v mojí 40l (čistého asi 30l) mám Endelerky a počet netuším, regulují si to sami ;-) co se týká osazení šel jsem formou experimentu tak jsem vysadil jeden druh (polyspermu) a to v né zrovna velkém počtu (vzhledem k tomu že byl plán 1 samec a dvě samice) a i ty kytky se regulují takto jak potřebují. Čím více přiroste kytek, tím více je ryb, je to strojek kde vše závisí na všem. Nastartoval jsem to poměrem ryb vůči kytkám a zbytek ať se stará samo, a ono to funguje přes rok, kytky rostou pomalu, ryby si udržují počty, rostou přiměřeně vývoji akvária. Experiment mě baví, je nenáročný, soběstačný a stříhat se nemusí skoro rok ;-)
Takže když chce někdo rozjet akva bez filtru tak všeho přiměřeně a ono to nějak dopadne :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.06.2021 20:39 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Roger
Fotka k příspěvku Je to přesně jak píšeš. Nedělat velké zasahy v nádrži a zvolit vhodnou osádku. Plus co největší množství květeny. Já teď měnil po 5 týdnech cca 1/4 vody. V nádrži je 88ks ryb.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.06.2021 09:40 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: vaclav
...Diana Walstad o tom někde ve své knížce píše...
Jj, ale pokud mi něco neuniklo, (mohlo se stát!), tak zase jen v obecné formě, že "vědecké studie opakovaně prokázaly, že drtivá většina vodních rostlin velmi preferuje amonium před dusičnanem"...
No a já bych se rád mrkl do těch studií. :-) Ale chce to jen čas a více se snažit. :)
Edit: Přijde mi to s tím dusíkem zajímavé, protože se dá dočíst např. toto:
Amoniak byl hlavním důvodem poklesu makrofytů ve vodním prostředí a toxicitu amonných iontů je třeba považovat za univerzální, dokonce i u druhů často označovaných jako „specialisté na NH4+“. Pro studium účinků vysokého stresu NH4+ na tolerantní ponořené makrofyty a prozkoumání cest asimilace dusíku v různých organizmech byla vybrána Myriophyllum aquaticum...
(Qingyang Zhou et al., 2017)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2021 06:43 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: Roger
Podle mě jsou určující faktory typ rybí osádky a její styl krmení,druhy rostlin,složení vstupní vody a umístění akvária v místnosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.06.2021 22:40 Muž Roger [1873] Re: jab63
Přesně tak, proto návod neexistuje, ale pár zásad ano, ale ani ty nemusí platit, někomu se to podaří bez problémů a někdo bude mít kalamitní stavy podle mě ;-)

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 9

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 13229x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10999-akvarium-bez-filtrace