Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Akvárium bez filtrace

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Akvárium bez filtrace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 12   18.12.2018 16:17 Muž ivo1339 [159] - AmerikaRe: Maq
Spousta chovatelů si myslí, že čím výkonnější filtr a větší průtok vody, tím lépe. Bohužel opak je pravdou. Nitrifikační bakterie nemají žádné síťky ani lapačky, aby zachytávaly organický uhlík nutný pro své rozmnožování a sloučeniny amoniakálního dusíku pro jeho zpracovávání, které kolem nich prosviští pro ně závratnou rychlostí v turbulentním proudění vody. A vůbec "nejlepší" je pro ne dřepět na Bioakvacitu, tedy nadouvaném polyuretanu s otevřenou strukturou buněk vyráběném pod chráněným označením Bulpren (R). Tento materiál se nevyrábí pro akvaristy, ale pro potřeby automobilek. A ty mají své požadavky, mimo jiné na bakteriální nezávadnost tohoto materiálu. Při výrobě adicí směsi diisokyanátů a polyolové složky je ve složce polyolů přidávaná antibakteriální látka s permanentním účinkem. Výsledkem je, že na tomto materiálu přímo žádné bakterie nemohou fungovat. A to je oproti čalounickému molitanu osazeném na bublifuku velké mínus. I zpracovatel v ČR firma Eurofoam na svých webovkách uvádí, že tento materiál se používá k filtraci vody, to ano; ale k mechanické filtraci. Nitrifikační bakterie jej oproti molitanu nesežerou (organický uhlík v polyolové části řetězce jim jinak náramně chutná), proto dlouhodobě vydrží. Není lepší říční písek na dně nádrže a nad ním pomalu (laminárně) proudící voda? Anebo si na nitrifikaci v malém a extrémně zatíženém umělém biotopu vůbec nehrát a koncentraci odpadních látek pravidelně ředit výměnou vody?
K uvedenému mám reálnou praxi a znalost surovin (MSDS všech evropských producentů reakčních složek pro výrobu polyuretanu) a technologie při výrobě nadouvaného polyuretanu, firmu Eurofoam v Brně jsem 2x auditoval jako zákaznický auditor na ISO 9001 a ISO 14001, tudíž vím, o čem píšu. K tomu víc jak 30 let zkušeností s DSB filtrací (filtrace vysokým dnem) s přídavkem klinoptilolitu (zeolitu) v mořské akvaristice. Tento mnou vytvořený, odzkoušený a publikovaný systém dnes používá asi polovina mořských akvaristů v Evropě. Pomalu proudící voda nade dnem externího filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   18.12.2018 08:22 Žena drvi [2477] - RostlinyRe: Groni
Groni napsal: ...Prosím řeči že mě ta betta chcípne do týdne rozzureny si nechte no vým není to ideální ale furt lepší než 2l kostka.
Dobře, řeči si nechám, ale ty si pamatuj, že blbec dokáže zahubit bettu i ve 20 litrech ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2018 06:03 Maq - RostlinyRe: ivo1339
ivo1339 napsal: Biologická filtrace probíhá v každé zařízené nádrži, ať už tam mechanický filtr je nebo není, ale pohyb vody je důležitý.
Tohohle poznatku si cením. Není mnoho akvaristů, kteří jsou ochotní toto připustit. Tolik peněz a úsilí vynaložené na filtr, a to by měl jenom honit vodu?!
palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 23:51 Muž Strakááč [119] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: ivo1339
dík za objasnění.. zrovna u svojeho většího biotopního akva přemejšlím nad silnějším čerpadlem s tím, že bych zavedl výtok tak abych čeřil hladinu.. potřebuju se tak aspoň zbavit slepý hladiny a je to vlastně tak jak říkáš... i bych tím zrychlil oběh filtrování :) jinak starý čerpadlo bych tam použít mohl aby to fungovalo... :) těch 60l snad bude teda akorát :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 23:24 Muž JirkaŠčobák [2745] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru.Re: Strakááč
Nevím. Jen plovoučky nemám vyzkoušené. Bál bych se, že nebudou dodávat do vody kyslík. Přestože při objemu 60l tam něco přežít musí, nemám osahané kolik. Ale stále mluvím o nejjednodušších rybkách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2018 23:14 Muž ivo1339 [159] - AmerikaRe: Strakááč
Obávám se, že nádrž biotopního typu doplněná neživou organickou hmotou (větve, kořeny, listí) bez pohybu vody fungovat nebude a pro náročné jihoamerické cichlidky alergické na přítomnost amoniakálního dusíku ve vodě (dusitany, dusičnany, amonné ionty) to bude jen časovaná bomba. Biologická filtrace probíhá v každé zařízené nádrži, ať už tam mechanický filtr je nebo není, ale pohyb vody je důležitý. I kdyby na hladinu foukal alespoň ventilátor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 23:03 Muž Strakááč [119] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: JirkaŠčobák
spíš bych radši kdyby to fungovalo s plovoučkama (limnobium spongia).. s egerkou mi to moje, teď předělané akvárium předtím fungovalo asi až moc dobře.. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 22:55 Muž JirkaŠčobák [2745] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru.Re: Strakááč
60l egerie musí fungovat. Záleží jen na množství.
60l akva s rostlinami a bez filtru dělám běžně. Spousty malých ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 22:39 Muž Strakááč [119] - Jižní Amerika a (Truhlář)
když už se tu o tom mele... chtěl jsem si časem nechat udělat chovnou nádržku bez filtru, případně jen čerpadlo, který už mám a na sací trubku klasicky dát kus biomolitanu... bylo by to pro nějakej druh (pár nebo samec a dvě samice) náročnějších menších cichlidek, chtěl bych jim to asi udělat taky jako biotopní nádrž s pokrývkou plovouček na hladině, aby to papalo dusičnany... a teď otázka... jak velká nádrž by byla ideální.. měl jsem představu tak 60litrů hrubýho objemu, jakoby čím menší to bude, tím líp pro mě, pro experimentování s vodou atd, ale naopak líp pro ryby... původně jsem to ale chtěl bez filtrace, klidně i be světla... což stejně koupím, abych něco viděl... :-D jen netuším, jestli je to možný, aby to fungovalo bez filtrace jen s plovoučkama na hladině.. případně bych musel nechat rozjet egerku aby mi dělala něco jako filtr...
taky podle prostoru, kam bych to akva dal bych ještě mohl vymejšlet případně externí filtraci kanistrovku...
dík..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 22:32 Muž JirkaŠčobák [2745] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru.Re: Strakááč
Neříkám ani ň. 20l je lepších. Taky se tam vejde víc rostlin. Aktuálně mám quintany v 26.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 22:28 Muž Strakááč [119] - Jižní Amerika a (Truhlář)
jako když už je těch 9l problém, tak bych to prostě a jednoduše řešil větším objemem např 20l... vždyť to je otázka pár korun... ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 22:27 Muž JirkaŠčobák [2745] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru.Re: Wanderer
Mě v 11l prosperovaly divoké živorodky Quintana atrizona, kterých velká samička má velikost bety. Je fakt, že to jsou ryby vyloženě pro nádrže 10-30l, ale namnožily se v tom dobře.
On ten beťák pravděpodobně v životě vetší nádrž nepoznal - osobně si myslím, že podmínky jsou duležitější. V 9l se dá pro jednu rybu při dostatku rostlin dosáhnout dobrá kvalita vody. Těch quintan jsem měl v 11l dost (namnožily se).

P.S. V 9l se dají s vegetací udělat takové podmínky, že jedna ryba bude fungovat na dolévání vody. Aspoň já to umím. Jedna ryba “nic není”.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 22:13 Muž Wanderer [1552] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: JirkaŠčobák
Jirko, tady to bych si dovolil nesouhlasit. Z devíti litrů žádný slušný rozměr nevymyslíš. Ten objem prostě chybí. To je geometrie... Dál bych na nějaké pravidelné výměny vody nespoléhal, musí to umět přežít i bez nich. Výpadky ve výměnách zákonitě nastanou (dovolená, nemoc, služební cesty...).
Za sebe, jestli dáte beťáka do 9l hrubého objemu, notabene bez filtru (což je téma i v názvu) , tak ho odsuzujete k postupnému chcípání. Nebude to hned, ale fajn mu tam moc nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2018 21:57 Muž JirkaŠčobák [2745] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru.Re: Groni
Ono není 9l jako 9l.
1) V akváriích na míru, jaké si dělám, muže mít 9l akva na délku i 50 cm a to pak není vyloženě zlé.
2) Bojovnici bude primárně zajímat, jakou máš rostlinnou džungli. Naše děti mají ve škole bojovnici asi rok v 50l, ale polovinu akvária si uzurpuje ceratophyllum a bojovnice je věčně narvaná někde v kytkách rybicky.net/fotogalerie.php… Opakuji, žije jim rok. Ve škole.
Takže v nějakém zarostlém na míru vyrobeném 9l by bojovnice mohla být celkem spokojena. Něco takového připravit zabere čast 1-3 měsíce podle náročnosti rostlin.

Praktické poznámky:
Nebudeš měnit 4l vody. Dobře krmené bojovnici v hodně zarostlé nádrži stačí 1l za týden, dva, tři. Raději stabilitu, než psí kusy s čerstvou vodou.
Nedávej kryptokoryny. Já 9l s nimi udělám, ale pokud to neumiš, není to s nimi v tak malém prostoru sranda. Jsou citlivé na změny a tady stačí abys ťuknul.
Stonkovky jsou fajn. Bude se jim líbit světlo.
Žádné další ryby!!!!!!!!!!!!!!
Určitě hned na úvod levatky a okružáky.
Substrát je celkem jedno, jaký dáš. Hlavně ne moc. 2 cm na výšku stačí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   17.12.2018 20:43 R Muž ctibum [4738] - Snažím se to nezahubit...Re: Groni
Viz atlas:
Dop.počet ryb:
Ideálně 1 samec, chovat samostatně... V menších akváriích (okolo 15 litrů) je vhodné chovat pouze jednoho samce.
Takže 9 litrů zdá se být málo. Do týdne nechcípne. Asi ani za měsíc. Ale nebude se jí tam asi moc líbit...
No ale stejně to asi uděláš, bez ohledu na reakce, takže akvárko řádně zaběhnout BEZ ryby, přidal bych na záběh Okružáky a Levatky, nezapomeň na kryt, až tam Betta bude, tak hlídej teplotu, rostliny bych dal spíš stonkové, jemnolisté, do malého prostoru podle mě vhodnější, zarostlé spíš nadprůměrně, než průměrně. Vodu bych měnil spíš méně a častěji, tzn. třeba 2 litry 2x týdně.
Ber to jen jako můj soukromý názor a ne tak, že s tím "projektem" souhlasím...
A založ prezentaci a průběžně ji aktualizuj, ať víme, jak se to vyvíjí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.12.2018 20:23 Muž Wanderer [1552] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Groni
Těch 9l fungovat bude. Ale určitě to není objem pro rybičky, tj. ani pro bettu. Jestli uvažuješ o takovéhle nádržce, dej tam krevetky a uvidíš, kolik s tím naděláš parády. A s krevetkami kromě filtru nemusíš řešit ani topení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.12.2018 19:23 Maq - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Groni
Groni napsal: PS:Prosím řeči že mě ta betta chcípne do týdne rozzureny si nechte no vým není to ideální ale furt lepší než 2l kostka.
Stejně to nikdy neuděláš tak špatně, aby to nešlo udělat ještě hůř.
Já bych tam dal pravý japonský Dragon Stone, a po něm by mohl lézt horolezec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 19:03 Muž Cyklohentán [255] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Groni
Fotka k příspěvku ;-) 9l bez filtrácie, na bettu už moc zarastené. Kedysi tam ale bola

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 18:59 Muž FishMan59 [-4] - SumciRe: afc1886
OK sad myslel jsem si to.
Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.12.2018 18:49 R Muž afc1886 [6254] Re: Groni
Bettu ti hodnotit nebudu, ale ti pancéřníčci určitě ne. Ti chcou být v hejnu a ne ve dvou s prominutím v konzervě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 18:43 Muž FishMan59 [-4] - Sumci – Min Minýčko
Zdarec lidi po svátcích se chystám na malinku nádržku 9l pro bettu
plánuji tak nějak průměrně zarostlé akva jako dno mám docela porézní Rataj AquaClay a otázka zní jak to bude fungovat bez filtru plánuji každý týden vyměnit 4L vody a odkalit
tak co říkáte?? popřípadě jaké rostliny zvolit spíš stonkové nebo nějaký anubias atd...
díký a nezvládlo by to ještě 2 Pancéřníčky malý?
PS:Prosím řeči že mě ta betta chcípne do týdne rozzureny si nechte no vým není to ideální ale furt lepší než 2l kostka.
Reklama

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2017 22:17 Muž MichalV [254] Re: JirkaŠčobák
Nemam testy na amoniak a NO2 takze neviem, ale mohol by to niekto skusit odmerat. Jedine tak to mozeme jednoznacne uzavriet. Najde sa dobrovolnik? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2017 21:23 R Muž romant [27538] Re: JirkaŠčobák
Já si myslím, že filtr nitrifikaci neurychlí, ale do budoucna dokáže podržet to či ono zaváhání ze strany majitele nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2017 21:23 Muž JirkaŠčobák [2745] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru.Re: MichalV
Mělo by logiku, že v úvodu zvýší množství kyslíku.
Máš odpozorováno, o kolik dní asi to posune doprava? Nemám zkušenost s filtrem, takže nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2017 21:16 Muž MichalV [254] Re: romant
Roman ale bavime sa o akva bez filtra. Za tym si mozno predstavit low tech nadrz s par rybami do ktorej sa nesiaha.
Takze za urcitych podmienok mas pravdu, to sa nebudem hadat, ale pride mi to mimo temy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2017 21:14 Muž MichalV [254] Re: JirkaŠčobák
odpoviem ako lajk: ano filter to urychli. Filter pôsobi v akva ako urychlovac oxidacnych procesov. Takto to vnimam ja ale som otvoreny inym nazorom. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2017 21:08 Muž JirkaŠčobák [2745] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru.Re: romant
Zaptám se jako laik: Víme, že filtr urychlí nitrifikaci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2017 21:07 R Muž romant [27538] Re: MichalV
To ťažisko nitrifikácie je vždy na straně akvária a je jedno je-li filtr přítomen, či nikoliv. Tuto poučku si lze velmi dobře odsledovat v momentě nějaké kalamity, třeba při dlouhodobém výpadku filtru v té či oné nádrži. Jsou prostě akvária, který to dají a jsou nádrže, kde je to armagedon do několika hodin. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2017 20:58 Muž MichalV [254] Re: romant
prave ze pisem ako clovek, co toho dost odskusal, aj ked nemam potrebu to tu dokumentovat.
Priebezne som menil filtre a kludne zabehnute za nezabehnute a cuduj sa svete, nic sa nestalo. Je to obdoba, ako ked zaciatocnik vypere filter v chlorovej vode, pane boze... To tazisko nitrifikacie je vela krat na strane akvaria (sklo, dekoracie, dno) ako filtra - plati pre malo zarybnene akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2017 20:53 Muž MichalV [254] Re: JirkaŠčobák
myslel som to tak, ze tento priebeh bude v akva bez filtra posunuty doprava:
www.google.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2017 20:48 R Muž romant [27538] Re: MichalV
A právě tím "vybratím" se to může celý podělat. ;-) Už jsem to párkrát zažil, vím o čem píšu, je potřeba umět přešaltrovat výhybku a vědět, že "od" teď je to už trošku jinej level. Promiň, ale tvoje odpověď na mě působí, jako od člověka, kterej to nidky nezkusil a když, tak měl prostě kliku. X-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2017 20:42 Muž JirkaŠčobák [2745] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru.Re: MichalV
Co konkrétně podle tebe bude filtr stabilizovat v porovnání s akváriem bez filtru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2017 20:34 Muž MichalV [254]
Ja by som tam ten filter na prvy mesiac naopak dal. Tou barlickou nic nepokazis, prostredie rychlejsie stabilizujes. Po naslednom vybrati si to pojde svojim zivotom.
Nevidim dovod to robit takto ortodoxne ze ked bez tak jedine odzaciatku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.09.2017 19:07 R Muž romant [27538] Re: Miraell
Buď a nebo, tedy když bez filtru, tak rovnou, žádný berličky v podobě zaběhlejch filtrů, který posléze odstraníš, toť můj názor, výchovu akvaristy(ky) "bojem" nikdy ničím nenahradíš. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2017 11:01 Žena Miraell [15] Re: JirkaŠčobák
Dobře, nechám je v padesátce a založím nádrž, bez filtru.
Počkám, jak se ujmou rostlinky. Pod dnem bude záložní substrát Tetra, ten je i u děťátka, které mimochodem začíná žít svým životem. Neonky v něm se chovají jinak, než když byly ve stovce, která je o 40cm kratší.
Tetry si mě pamatují a loudí o jídlo, kdykoliv mě zahlídnou. Akva je zatím nádherné, plovoučka každý den vyhodí nový list, rostlinky povyrůstají a levatky se snaží na hladině. Už i okružáka jsem viděla "makat".
Krásné pozorování. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2017 10:49 Muž Jifi [653] Re: Pepan
Pepan napsal: Čím větší nádrž, tím snazší udržování rovnováhy. Spíše je kumšt udržet tu rovnováhu v malých nádržích, kde stačí doslova malá chybka a okamžitě nastane lavinový efekt končící často páchnoucí vodou s rybkami plovoucími bříškem nahoru.
Proto tvrdím, že když si začátečník pořídí malé akvárko, tak to je dost těžký začátek. Osobně bych začátečníkům doporučil minimálně 50 l a pokud chtějí trochu víc rybiček, tak aspoň 100 l.
A má to i tu výhodu, že si potom (až je akvárko zaběhlé) můžu dovolit odjet na dovolenou a nemusím se strachovat, co kdyby v akvárku něco uhynulo. Holt objem ničím nenahradíš, jak říká Jeremy Clarkson :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2017 10:47 Muž Pepan [5023] - RostlinyRe: Miraell
Pravá šedesátka mi jede bez vzduchování a filtrace od začátku. Má akorát chybu, že má hrubého šedesát litrů a není to stovka. A to tesání myslím vážně. Je tady spousta příkladů nádrží, kde majitelé vůbec nevzali v úvahu tuto základní poučku a mysleli si, že přírodní zákony znásilní pomocí techniky a chemie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2017 10:44 Muž JirkaŠčobák [2745] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru.Re: Miraell
Projdi si toto www.akva.sk/… I stránky předtím. Zero je to samé co tady 0.

Tady máš pár fotek akva bez filtru www.akvaportal.cz/…

Vidím ještě jiný problém. Pancéřníčci vs. čerstvě zasázené rostliny. S fltrem i bez filtru mohou rostliny velmi snadno uvolňovat. Nedával bych je tam. Nevydrží alespoň 3 týdny jinde?

Pokud vydrží, založ to bez filtru a hoď sem fotku. Pokud bude rostlin dost, počkáš 3 týdny, jestli rostou a když bude dobře, můžeš po té době zkusit vložit dva pancéřníčky. Když budou ok, za dva dny další dva. Takto bych postupoval já. Možná na někoho moc opatrně, ale neva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2017 10:33 Žena Miraell [15] Re: 0
A foto zepředu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2017 10:30 Žena Miraell [15] Re: Pepan
Říkáš mi tím bez filtru od začátku?

Btw, s tím tesáním bych počkala. Jsou to dvě holé věty obsahující všechno a přesto nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.09.2017 10:10 Muž Pepan [5023] - RostlinyRe: Miraell
Čím větší nádrž, tím snazší udržování rovnováhy. Spíše je kumšt udržet tu rovnováhu v malých nádržích, kde stačí doslova malá chybka a okamžitě nastane lavinový efekt končící často páchnoucí vodou s rybkami plovoucími bříškem nahoru.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.09.2017 10:07 Muž Pepan [5023] - RostlinyRe: 0
0 napsal:
Celé to tajemství tkví v rovnovážném koloběhu látek. Nic složitého v tom není.

....

Tohle tesat zlatým písmem všude tam, kde se mluví o akvaristice. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2017 09:48 Žena Miraell [15] – Opice se omlouvá.
No tak včera jsem se opila a byla "horkokrevná", jak podotkl Jirka. Už neslavím a dedukuji.
Takže raději s filtrem, pokud dám hned pancéřníčky..?
Oni by mohli nějakou dobu být v 54 brutto, ale základ nemá žádné úhyny a zažil dvoje stěhování.
Pro Jiříka, neznám moc názvu rostlin, uvidíš je, až založím nádrž. :)

A ostatním se omlouvám a upřesňuji. stydim 22 let akvaristou nejsem. Byla jsem před těmi roky 6 let, nyní jsem se k tomu vrátila cca před pěti roky.
Všechny vás potřebuji a děkuji za vaše příspěvky. :-)

I přes to fópá mě zajímá, zda někdo má nádrž nad 100 litrů bez techniky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   22.09.2017 21:42 0 – Nádrž bez filtrace.
Fotka k příspěvku
Celé to tajemství tkví v rovnovážném koloběhu látek. Nic složitého v tom není.

Foto: Nádrže bez filtrace.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2017 21:10 Muž MichalV [254]
Ono treba si uvedomit, ze v prirode su sice biotopy, kde je to prudenie prirodzene, napr rieka ale take kde je voda stojata. Je tam ale jedno ale, ze ani pri stojatej vode nie je voda bez pohybu, pretoze vietor vodu dostatocne miesa (pri beznych hlbkach). Ale co sa stane s jazerom, ked je par dni teplo a bezvetrie? My rybari to dobre pozname, ryby to moc nemaju radi, prestanu brat, ale o par dni nabehne synica, pripadne zelena riasa/voda.
Preto pri akva bez filtra hra dolezitu rolu, ci je zadeklovane, alebo bez krytu, aky ma pomer plochy (difuzia vzduchu) a hlbky... osvetlenie asi vhodnejsie bude difuzne nez priame.
A kedze vysledok nikto predpovedat nevie, cas ukaze. Drzim palce, nech sa dari ;-)
Co sa osadky tyka, som zastancom decentnej (aj ked mam pozostky v akva :) ), a aj tebe to odporucam. Cim menej zivocichov, tym lepsie. Ak sa im bude darit, tak sa namnozia na mnozstvo presne pre takto fungujuce akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2017 20:18 Muž Barakainus [645] - RostlinyRe: Miraell
Jde to i bez (umeleho) filtru. Mel jsem takhle 90x45x40. Ale...
Vzdycky je nejake 'ale', ze jo. Filtr proste potrebujes, at uz je to meneni vody, funkcni dno, nebo kytky. Nebo elektricky filtr z akvaristiky. Vsechny budou fungovat, ale kazdy ma jine naroky na objem prace, penize, velkost osadky, dobu zabehu, blbovzdornost a tak.
Jak uz jsem psal vysse, ja jsem filtry dodal skoro do vsech akvarii protoze bez pohybu vody jsem mel problemy s roznosem zivin a hlavne promichavanim vody od topitka. Takze ted mam nefiltracni akva jen ty, kde neni topeni.
Dalsi vec je, ze s cerenim hladiny se mi delaji krasne svetelne odlesky ve vode neb mam casto bodova LED svetla. Takze to neni vzdycky o te filtracni funkci filtru.

A zpet k tvemu dotazu; pokud nechces umely filtr (co je mas zabehly), nemuzes dat ryby hned, dokud se ti nezabehne akva. A tedy dokud ti nebude fungovat rostliny a dno jako filtr jak maji. TAkze bud cekat bez filtru a pak dat ryby, nebo dat ryby hned se zabehlym filtrem a pak ho za cas (mesic?) vyndat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2017 17:16 Muž JirkaŠčobák [2745] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru.Re: Miraell
Pomohlo by mi vidět rostliny, co máš připravené. Nebo alespoň vědět co a kolik.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2017 17:03 Muž JirkaŠčobák [2745] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru.Re: Miraell
Miraell napsala:
Rostlinek je mraky, rovnováhu udržím, jen hledám někoho, kdo mi řekne, že lze to udržet/neudržet dlouhodobě....

Samozřejmě, že to jde. Do 100x50x50 jsem dal ryby 3 týdny poté, co akvárium vypadalo takhle rybicky.net/fotogalerie.php… Celkově záběh 3 měsíce. Ty máš výšku 40 a asi použiješ rychleji rostoucí rostliny, tak to bude jednodušší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.09.2017 16:37 Muž JirkaŠčobák [2745] - Sbírám akvarijní rostliny, divoké živorodky a akvária bez filtru.Re: NHKG
Mám 100x50x50 bez filtru. 100x40x40 musí jít taky.
Dal bych doopravdy hodně rostlin. Pokud bych použil vodu ze starého akvária a štěrk ze starého akvária, nedal bych ale stejně ryby hned. Maximálně pár kusů jednoduchého potěru, ale v zásadě ani to ne. Na co? Malé šneky. Pancéřníčky, které máš, bych nasadil, když by se rostliny chytly super a byly tam i vzplývající, nejdříve za 3 týdny, ale raději později. Mluvím o akváriu bez filtru.

Nemám šajnu, co to udělá, dát je tam hned a bál bych se.

Pokud pancéřníčci MUSÍ být hned, použil bych filtr a za měsíc ho vyždímal do akvária a vyndal. Bez toho, abych hned přidal další ryby. Další měsíc nechat rostliny růst. Pozorovat. Těch 12 ryb není málo a na další ryby musí být rostlinné hmoty doopravdy hodně. Pak bych se rozhodl co dál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2017 16:30 Žena Miraell [15] Re: ctibum
Na tebe jsem čekala, děkuji love

Všichni mě hodnotíte podle dotazů...

Nikdo z vás neví, že mám již 22 let praxe.

Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 7

Zpět na obsah sekce Technika Přidat příspěvek • Zobrazeno 8555x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/10999-akvarium-bez-filtrace?od=51