Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Akvárium bez filtrace

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Akvárium bez filtrace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2020 09:42 Žena Beastie [320] – Filtr vubec vs pres den
Zdravim. Protoze me filtr/bublifuk v noci nenecha vubec spat, na noc ho priskrcuji takovym zpusobem, ze bych ho mohla rovnou vypinat.

Je lepsi filtr na noc vypnout nebo treba zkusit akva nechat bez filtrace?
Na 54l mam 10 pancernicku a 10+ krevet, mraky kytek, mraky rasy, okrehek, okruzaky. bojim se slepe hladiny, ale co kdyz zapnu filtr po noci a akorat rozvirim udusene bakterie

Je na to nejaky kompromis?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2020 09:34 Muž Papik [617] – Putovní čistící filtr
Akvária bez filtrace je občas třeba vyčistit - od poletujícího bordýlku, zabarvené vody, zbavení nadbytku rozpuštěného organického uhlíku, případně léčiv.
Uvažuji o malém, ale kvalitním externím filtru, který by byl ve skříni a podle potřeby by se třeba na 24 hodin použil v tom kterém akváriu. Náplně by se mohly vždy sestavit podle potřeby.

Co si o tom myslíte, napadá vás, který filtr by se na toto hodil? Nebo je nějaké lepší řešení?

Z menších, značkových, které jsou aktuálně na trhu jsem našel EHEIM Classic 250 (2213) PLUS, JBL CristalProfi e402 greenline nebo EHEIM eXperience 150 (2422) MEDIA+.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.12.2019 08:00 Muž RAP [1555]

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.10.2019 13:19 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: zervajs
Kdybys chtěl divoké živorodky, tak se hlásím :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2019 12:22 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
to je trochu "scifi" , zajedu ( asi) na burzu nakoupit...
jinak se můžete "dobří akvaristé" hlásit smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2019 11:57 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Kaira
Hledal bych dobrého akvaristu a ještě se zašel podívat, jak vypadají jeho akvária :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2019 11:07 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
do 50 jsem dal najednou 20 razborek ,velikost do 1cm, a za nedlouho ( teď nevím) dalších 25 krevet...jsem měnič vody, takže postupnému zarybnění rozumím ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.10.2019 11:03 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: JirkaŠčobák
Zrovna u líbačů bych co nejmenší nedoporučovala. To bývají obvykle podražené, nepříliš životaschopné ryby. Chápu, jak to myslíš, ale speciálně u čichavců platí, že čím větší, tím lepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2019 11:00 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: zervajs
Na úvod ne víc, než deset a co nejmenších možných.

Jde o to, že nebudeš mít od začátku "plně pracující" rostliny. Ideální, když rostliny porostou s rybami a začnou zabírat postupně. Celý tento proces může klidně trvat i rok, dva. Pokud budeš mít ryby, které se nemnoží, přidej po čase další co nejmenší kusy. Ale nemůžeš na úvod začít s velkým počtem, protože rostliny na to nebude nastavené. Akvárium na videu jsem zabydlel před dvěma lety pěti dospělými kusy a 14 kusy velmi malého potěru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2019 10:51 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Kaira
já psal o teplotě v bytě, v nevytápěných akva.
(Teplota v létě je cca 27-28.)
Jinak topítko mám v záloze...
::to už je do jiných témat.
cca kolik ryb velikosti 15cm max do takové nádrže?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2019 10:37 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: zervajs
Těch 22°C je ale hodně málo, zvlášť pro perleťáky například. Ono ani těch 24 není kdo ví co. :-O Já udržuju v akváriích s labyrintkami 27°C, což mi pro ně přijde jako optimum.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.10.2019 10:31 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
četl stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2019 10:30 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: NHKG
s teplotou jsem v pohodě, ( přechodné období cca 1 měsíce kdy je teplota 22, jinak 24)
S těmi hejny je mi to jasné, jasné mi to nebylo jen u č.líbajícího, připadá mi velký do takového prostoru.
Dík za názory palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2019 10:27 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: zervajs
Takhle: www.youtube.com/…
Ale důležité je, aby v tom vyrostly (a ještě ideálněji se samy namnožily).

Objemově má akvárko na videu to samé, co plánuješ, ale plochu hladiny budeš mít ty větší, takže bych se vůbec nebál.

Dal bych sem link na můj článek, ale některým lidem už leze ušima, takže pokud jsi ho náhodou nečetl, dej vědět a já ti ho pošlu.
:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.10.2019 10:04 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: zervajs
Máš v bytě dost teplo? Bez filtrace bude problém s topením a ti čichavci chtějí aspoň 24C. Já proto u nevytápěných nádrží mám z labyrintek jen vrčivky.
Jo a bacha na kvalitu vody, ti pruhování jsou citlivky.
S hejnem souhlasím, pod 6 kusů jednoho druhu bych nešel. Počet ryb (druhů) bych zvedal postupně podle kvality vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.10.2019 09:59 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: zervajs
No, pokud tam nebudou sami, tak bych se možná trochu mírnila. Vyznělo to tak, že jinou osádku neplánuješ. :-D Ale stejně bych pořídila skupinu, tak 4-6 kousků a uvidí se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2019 09:52 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Kaira
ano, Tvé "nadšení" se mi líbí pivo
Jen, přeci to bude bez filtru...a čichavci /prý/ rádi živou potravu, a zamýšlím perleťové, medové, pruhované, zakrslé, a nějaké vrčivky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2019 09:48 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: zervajs
Kup jich víc, pár netrefíš a taky nejspíš všichni nevydrží. hmm Navíc mám ze svých zkušeností pocit, že se většina čichavců cítí daleko líp v hejnu. Pořídila bych jich klidně deset, 160x40x40 není zas takové plivátko, pokud teda ta délka není překlep. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2019 09:39 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Smetany
ano,je to jedna z proměnných ;-)
Koupím "mladé" a dorostou...
V tak malém plivátku jsem na pochybách o čichavci líbajícím ( jednom páru...a trefím to ?)
Byla by ( bude?) to největší ryba....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2019 09:34 Muž Smetany [1226] Re: zervajs
Docela zásadní bude při odhadu velikost ryb.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2019 09:31 Muž zervajs [334] - Rostliny – kolik ryb bez filtru
Kolik ryb do 160*40*40 bez filtrace ?
Zaroste určitě hodně, takže 70-80% plochy bude "full"... zamýšlím jen čistě labyrintky... proměnné beru v potaz :-)
Jde mi o nástřel vás zkušených.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.09.2019 23:22 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: hrochy
Tohle je super přístup, protože u rostlinného akvária, ať je s technikou nebo ne, člověk dopředu nemá jistotu, co finálně dostane (pokud nenasází v úvodu například hromadu valisnerie, která zaplní celé akvárium). Proto je lepší počkat, co získáš a až podle toho se rozhodnout, jakým rybám to bude vyhovovat. Tleskám tvému uvažování!

Roger: Nedokážu to říci přesněji, je to od oka. Ale docela za tím stojím :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.09.2019 22:50 Muž hrochy [647] - low-cost, low-tech, old schoolRe: petulinakk
Děkuji za podporu. Jsem aktuálně rozhodnut, že akvárko bude bez filtru. Co v něm bude za rostliny a živočichy, to zatím neplánuji. Rozhodně chci velké množství rostlin, aby byl biologický filtr co nejúčinnější. Předpokládám, že nic moc náročného (kryptokoryny, anubisy, hnědovka, nějaká stonkovka, nějaká plovoučka a jednoduše vše, co bude prosperovat). Ze zvířectva počítám se šneky a pak nejspíše s nějakým hejnem menších rybek. Ani skaláry, ani terčovci apod. Takž varianta č. 1 :-) Ale jak jsem tuším někde psal, rybí osádku budu řešit až ve chvíli, kdy bude akvárko osázeno dostatkem prosperujících rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.09.2019 21:32 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: MichalV
Teď jsi mě dostal. Nevím. Často krmím i několikrát denně, protože například grindal je nejlepší, když se jím často krmí a mikry také. Takže občas vyloženě běhám po akváriích ve snaze "to skrmit" :).
Mám odporozovanou logickou korelaci mezi růstem rostlin a množstvím ryb. Když se krmí primárně sušeným, rostliny nerostou tak dobře, jako při živém nebo mraženém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2019 21:25 Žena petulinakk [2016] Re: hrochy
Hrochy, nejsem nijak extra zkušený akvarista, ale bez filtrace jsem měla už několik akvárek, největší tedy bylo mé "paludárko", kde bylo cca 70l (čistých) vody.

Takže nemůžu sloužit zkušenostmi, jakéto je bez filtru v tomto objemu... ALE! podle mne, čím větší litráž bude akvárko mít, tím líp a vhodnější pro provoz bez filtru... no tedy upřesním to, bez TECHNIKY která funguje jako filtr... protože filtr nemusí být jen technický, a ten biologický je úplně dostačující, pokud se "zmákne".

Mně chybí v Tvých Příspěvcích důležitá informace - kolik do toho hodláš narvat kytek, a jaké bude rybí osazenstvo?

Protože u akvárek bez (technického) filtru je prostě o hodně důleitější ten biologický - rostlinný, a zároveň k tomu vybrat osádku, která svým počtem a exkrementy ten biologický filtr nepřeválcuje - jinámi slovy - není jich moc a taky moc nesviní :-D

takže je strašně velký rozdíl v tom, jestli chceš zarstlou džungli ve které bude pár rybek, nebo jestli chceš desítky ryb v hejnu a za nimi v pozadí sem tam kytku... čím víc se budeš blížit první variantě, tím líp to půjde :)

Podle toho co píšeš už "bezfiltrační" zkušenosti máš, a úspěšné, tak se toho vůbec neboj - s větším objemem to půjde jen líp! pokud dodržíš ta pravidla že kytek není nikdy dost, ale na počty živočichů pozor, aspoň v začátcích...

A neboj se toho, já už jiné akvárko než bez filtru asi pořizovat nebudu... palec

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2019 12:54 Muž MichalV [327] Re: JirkaŠčobák
Jirko som si všimol, že nepoužívaš filtre a aj napriek tomu máš slušne zarybnené. Nemáš v oku, koľko spotrebuješ krmiva denne/mesačne v najvyťaženejších nádržiach? Viem že používaš aj neštandardné (banán smich ) ale aspoň orientačne, aby sa to dalo porovnať so suchým (po odrátaní vody). dik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   11.09.2019 22:11 Muž RAP [1555] Re: hrochy
Jukni na tohle www.akvarista.cz/… , třeba ti to pomůže. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2019 20:49 Muž Jifi [675] Re: MichalV
"skôr som myslel na vyššiu vlhkosť v spálni z odpadu otvoreného akva, hlavne v zimnom období, kde bude miestnosť prekurovaná a intenzívne vetranie treba prispôsobiť režimu dieťaťa."
Je potřeba větrat. To se dá naučit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.09.2019 18:32 Muž hrochy [647] - low-cost, low-tech, old schoolRe: lacewings, JirkaŠčobák, zervajs
Díky. Jsem klidnější, že stále ještě někdo jde touto cestou. palec

Článek jsem, Jirko, četl. A již dříve i některé tvé starší. Vždy v nich najdu něco, co mne obohatí či alespoň přinutí k zamyšlení.

Abych doplnil své předchozí příspěvky. Ještě jsem vůbec neuvažoval o tom, co by v akvárku bylo. Nechtěl bych hnojit, ani přidávat CO2. O osádce ryb budu přemýšlet až v době, kdy akvárko pojede nějakou dobu jen s rostlinami a šneky. Rozhodně nic speciálního. Rostliny budou nějaké nenáročné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2019 16:37 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: hrochy
Před dvěma týdny jsem o akváriích bez techniky napsal článek scobak.blog.sme.sk/… Možná v něm najdeš něco, co ti pomůže.

Edit: K tomu, co píše lacewings. Živorodky mají výhodu, že se namnoží jen do kapacity nádrže. Takže hejno, které ti vznikne, je stabilní. Nemůžeš přerybit.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2019 16:32 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: hrochy
-500l bez techniky, dnes již nepoužívaném principu staré vody
-250l s pravidelnou výměnou jsem měl několik, ale pouze vždy živorodé ryby
-menší litráže, ryby všechny ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2019 16:06 Muž hrochy [647] - low-cost, low-tech, old schoolRe: ctibum
Děkuji všem za příspěvky. Cením si přístupu lidí na těchto stránkách.

Ložnici máme celkově spíše suchou, nejsušší místo v bytě. Přes zimu dáváme mokré hadry na topení nebo pouštíme zvlhčovač. Takže nadměrné vlhkosti kvůli otevřenému akvárku bych se nebál, spíše by určité stálejší zvýšení bylo vítáno.

Akvárka pana Urbana jsou opravdu velmi krásná. Jestli mám dost zkušeností a citu něčeho podobného dosáhnout, netuším. Ale zcela bez zkušeností taky nejsem, jestli to tak mohu říct. Nemám však zkušenosti s akvárkem takových rozměrů. A jelikož jsem povaha nerozhodná, už pár měsíců přemýšlím, jak na to. Než se dostanu a odhodlám k samotné realizaci, uběhne jistě ještě nějaký ten týden a měsíc.

V práci mám akvárko bez filtru (jen vzduchování) již nějakou dobu. Myslím si, že docela funguje. Doma mám akvárko s půdním filtrem a taky si myslím, že není úplně marné. A k tomu zavařovačku zcela bez techniky.

Primárně mne proto zajímalo, jestli má někdo zkušenost (a jakou) s takovým objemem bez filtru. Chápu, že Jirka jo. Je ještě někdo další?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2019 15:58 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: hrochy
zatím mám jen cca 50litrů bez filtrace, a tři měsíce je málo k dělání závěrů :-)
Líbí se mi ticho ( zatím je v obýváku, ale bude také v ložnici), a na "plánovanou nudli" nedám filtr taky...
Akvária mám bez krytu. (Panelák je zateplený)
Hned ze startu "šneky", a zajížděcí rybky poté...zaručí dostačující pohyb vody.
Někdy je "opruz" sbírat mastnou hladinu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2019 14:38 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: silviebaris
Přesně to jsem po zateplení a x letech v té místnosti a jedné další udělal. Překvapivě dobré. Jediné stopy plísně byly suché a staré roky. To, co je za skříněmi, je u nás při počtu nádrží 30, v pohodě.

Důležité: Tam kde je filtr, se voda odpařuje rychleji. Taky tam, kde je topítko.

P.S. Nechte taky hrochyho, ať se zeptá, na co potřebuje :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2019 14:02 Muž mikig [512] - ŽivorodkyRe: MichalV
V zimním období se dle mých zkušeností zase vysráží poměrně míň vody.Mám všechny své nádrže odkryté a u většiny řeším pouze dolevání odparu-v létě v týdenních intervalech,ale v chladnějším období(říjen-duben)mi stačí dolévat odpar tak 1x měsíčně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2019 13:17 Silviebaris Re: JirkaŠčobák
Ta voda se vysráží někde jinde,zkuste odtahnout skříně...to je o vhkosti v bytě..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2019 13:14 Muž MichalV [327] Re: JirkaŠčobák
Zateplením zvýšiš vnútornú povrchovú teplotu obvodových stien nad teplotu rosného bodu a teda zamedzíš kondenzácii a následnej tvorbe plesní. Nezmeníš tým relatívnu teplotu vzduchu v miestnosti. Roztoče sa živia odumretou pokožkou, preferujú tmu a relatívnu vlhkosť 60-80% čo v malej spálni s veľkým odokrytým akváriom dokážeš dosiahnúť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.09.2019 12:51 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: MichalV
Kupodivu to není problém. Jedna věc je, že docela dost větráme, ale: V rohové místnosti, kterou v zimě ošlehávaly větry z Malých Karpat a kde jsme v minulosti na jediném místě v bytě trpěli plísněmi, vyřešilo problém celkové zateplení domu (vnější stěna byla vlhká a studená). Od té doby jsme bez plísní. Takže pokud jsou plísně, jsou mnohem víc ovlivňovány stavbou samotnou, než akváriem. Mám už 30 odkrytých akvárií a miniakvárií v bytě, vím o čem mluvím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2019 10:40 Muž MichalV [327] Re: JirkaŠčobák
skôr som myslel na vyššiu vlhkosť v spálni z odpadu otvoreného akva, hlavne v zimnom období, kde bude miestnosť prekurovaná a intenzívne vetranie treba prispôsobiť režimu dieťaťa. Relatívnu vlhkosť treba držať v rozumnom rozmedzí (do 60%)

ctibum: zasklené akva bez filtrácie má p. Radek Urban pekne palec , otázka je, či má Hrochy dosť skúsenosti a citu to zvládnuť rovnako.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.09.2019 08:24 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: MichalV
Fotka k příspěvku Měli jsme dvě malá mimina a asi 20 odkrytých nádrží, jednu 100x50x50 :).

Dokonce i u akvária úplně na podlaze se časem dítě podařilo naučit, aby do něj nelezlo (taky v něm maximálně honilo gupky) www.akva.sk/…
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.09.2019 06:08 R Muž ctibum [6923] Re: hrochy
m.krasneakvarijnirybicky.cz/…
To je u Radka Urbana. Všechny tři nádrže jsou bez filtru i vzduchování, s krycím sklem, jen se světlem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2019 06:07 Muž MichalV [327]
Ale Jirka ma akvária otvorené vďaka čomu prirodzene dýchajú! V spálni takéto veľké s malým dieťaťom, no neviem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2019 00:03 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: hrochy
Mám zkušenosti. Jde to. Docela snadno. Pohyb vody zajistí ryby. Pokud bude hodně rostlin, může jich být docela dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2019 23:57 Muž hrochy [647] - low-cost, low-tech, old schoolRe: _ucx_
Díky za návrh. Pokud bych něco pouštěl, tak bych to napojil na půdní filtr. Což mi připomíná, že bych se v příslušném vlákně mohl taky zeptat na zkušenosti. :-)
Tady mi jde ale primárně o zkušenosti zcela bez filtru v takto velkém akvárku. A asi i bez vzduchovacího kamínku apod. Jen s osvětlením. Takže stojatá voda, kterou čeří maximálně živočichové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2019 23:43 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: _ucx_
-pohyb vody lze vyřešit i pouhým vzduchováním a součinností pohybu ryb ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2019 23:32 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: hrochy
Takhle - ty musíš stejně něčím vyřešit, abys v tom neměl stojatou vodu. Kolem nitrifikačních bakterií ta voda musí postupně zvolna protékat, ať už jsou ve filtru nebo jenom ve dně a na stěnách. Takže nějaké čerpadlo stejně potřebovat budeš a jako nejtišší z toho, co tu mám, mi vychází hlava z filtru Eheim BioPower 200, jestli běží poznám jen podle bublinek jdoucích z difuzoru. Hlava z Eheim Aquaball 60 bude díký nižšímu výkonu asi ještě tišší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2019 21:50 Muž hrochy [647] - low-cost, low-tech, old school – Bez filtru?
Ahoj,
plánuju větší nádrž o rozměrech 180x50x55. Umístěna by měla být v ložnici, kde po několik následujících let bude pospávat mimino. Takže mi má drahá naznačila, že pokud tam akvárko opravdu bude, tak bude úplně tiché. Tím pádem zřejmě bez filtru.
Mám proto dotaz, zda máte někdo zkušenosti s takto velkou nádrží provozovanou nějakou (ideálně delší) dobu zcela bez filtru? Pokud jo, s jakými zkušenostmi a co byste radili či před čím byste varovali?
Předem moc děkuju za jakékoliv reakce :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2018 19:24 Maq Re: ZDRI
Organické látky odmítnuté/vyloučené jedním heterotrofním mikrobem jsou vždy potravou pro jiné heterotrofní mikroby. Až dokud všechen uhlík nevyrespirují na CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2018 15:14 Muž ZDRI [1415] Re: Maq
Ale nemluvíme přeci o šnekovi, ale o heterotrofních mikroorganismech, které rozkládají organickou hmotu a jich produkty budou sice bilančně stejné (ve smyslu - nevykálí více dusíku než sežere), leč chemicky dost odlišné (a tím i jinak působící na okolí a dost možná i na ně).

Když použiji Tvou alegorii se šnekem - kráva může bez problému ležet na hromadě sena, ale když to seno sežere a stráví, v produktech jejího trávicího traktu už se jí tak pohodlně ležet nebude...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2018 15:01 Maq Re: ZDRI
Metodicky nesprávná námitka. Jejich "odpadní produkty" jsou zase jen organickou hmotou, tak jako to, co do nich vstupuje.
Líp si to představíš u šneka: Šnek, není-li speciálně přikrmován, nepřidá ke "znečištění" akvária ani ň. Nemůže vykadit např. víc dusíku, než kolik ho sežere. Je to jen část dekompozičního řetězce, který končí vždy stejně - mineralizací na CO2, H2O a špetku dalších látek.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 9

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 13235x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10999-akvarium-bez-filtrace?od=101