Akvárium bez filtrace
No jejda
A díky těm šnekům je ten bioživot bohatší.
Však já mu nemíním nijak bránit. Šneci to mají jako luxuní hotel all-inclusive.
Aj keď mini, ale už je tam vytvorený bioživot
Ale nebylo, je fakt mrňavý.
Potřebuju ho hlavně pro ty šneky, tohle byl jen takový nápad, kdyby náhodou někdy...
Ano, děkuji, tak nějak jsem si to myslela.
Na karanténu by ho bolo škoda
Je nutné si uvědomit, že je tam pouze tolik nitrifikačních bakteriích, kolik jich dané prostředí uživí. Takž pokud tam přidáte další producenty amoniaku, je nutné jim pak tu vodu z bezpečnostních důvodů vyměnit.
To dno tam je jako filtr takze jako zabehle....
0 12.01.2014 17:42 Kaira [927] - Labyrintky Zdravím, měla bych (možná hloupý, tak mě prosím nebijte) dotaz. Mám malé akvárko bez filtru, které běží už delší dobu (cca půl roku). Je tam dno z liaporu, pár živých rostlin a prosperující kolonie šneků. Mám k dispozici malý filtr, který tam původně byl, dokud akvo obývala betta. Dotaz zní: pokud bych někdy potřebovala karanténu nebo odchovnu, dá se toto akvárko považovat za zaběhlé? Když bych pak přidala ten filtr, bude to fungovat, nebo budu muset stejně měnit denně vodu, jako by akvárko bylo v záběhu? Zajímá mě to jen teoreticky, ale je lepší být připraven.
Starší reakce
Když to smrdět nebude, dá se také usoudit, oč půjde.
Děkuji za doplnění.
Čpavek a sirovodík, to je moje motanice a ten zápach byl nedovysvětlen, prostě co to bude, když to smrdět nebude.
Nechci se vám do toho montovat, zvlášť když se dle mého názoru vaše úvahy ubírají správným směrem, (zahnívající dno nedostatkem kyslíku), ale technickou si neodpustím: zápach po zkažených vejcích nesvědčí o přítomnosti čpavku, ale sirovodíku.
O vlivu sirovodíku na život v nádrži zde bylo v minulosti to podstatné už napsáno.
Bubliny, vycházející ze dna, ale nemusí znamenat jen sirovodík nebo metan; může jít i o výsledek procesu opačného tomu v akváriích nejběžnějšímu - tedy o N a denitrifikaci.
Bude to znít divně, ale já něco měřím velmi zřídka, ani nemám čím a to co píšu jsou odsledovaný a časem ověřený situace. Prostě jak to běží, nebo může běžet.
Uvažoval jsem velmi podobně, jako Ty, Romate. Jenže Jíťa píše, že nic závadného nenaměřila, co mě na tom všem zaráží. Jestli v takovém akváriu nebude vyvážený koloběh látek obsahujících dusík, mělo by být zvýšených hned několik hodnot parametrů vody.
Moje zcela první akvárium mělo podobný problém a osud (jen jsem nic neměřil a ničemu nerozuměl). Hodně zdaru.
To aby mohlo akvo fungovat bez filtru je nutný mít správnej poměr producentů(živočichů) a konzumentů(rostlin) N látek, v tomto případě NO3 a taktéž mít funkční dno, ve smyslu správně probíhající nitrifikace, což bude u Tebe dle popisu zřejmě problém, neb ty stoupající bubliny můžou signalizovat tzv. zahnívání dna, nebo-li tvorbu čpavku(zjistíš jednoduše, pokud ty bubliny smrdí po vejcích pukavcích) což je velmi rychlej zabiják živočichů. Je to o přísunu kyslíku do dna, ideál je pohyb vody(možno použít právě nějakej honič vody), jenž napomůže správnému množení nitrifikačních bakterií ve dně, což bude plnit funkci filtru. Samozřejmě že se to dá podržet výměnama vody, ale ty by bylo nutné provádět trvale obden, aby se tím neustále snižovala koncentrace škodlivých N látek.
Jde o nádrž asi 50 l, od začátku bohatě osázená převážně rychle rostoucími nenáročnými rostlinami, nejdřív asi 2 měsíce bez filtru, vše bez problému. Kromě šneků zde bylo 9 dorůstajících endlerek a krevetky Red Cherry zatím v nepříliš velkém počtu. Pak ale začaly všechny samice rodit, rybiček přibývalo a dala jsem tam filtr, ten nejobyčejnější setový vodohonič od malého akva. Podařilo se rybičky prodat a zbytek šel do většího společenského. Zůstaly jen krevetky a filtr jsem zas vytáhla a prodala s malým akváriem, ke kterému původně patřil. Asi za 3 týdny hromadný úhyn krevetek. Voda na pohled čistá, nic závadného jsem nenaměřila a několik dnů stará platí drobotina v pořádku. Měnila jsem hned vodu, denně, pak přes den a žádný důvod toho jsem nenašla, až mě napadlo to s tím filtrem. Ze dna občas stoupá k hladině bublina. Mohl by mi někdo vysvětlit, co se asi děje a jestli hrozí nebezpečí i tomu potěru ?
Starší reakce
...Ahoj, chcem sa opýtať či by mohlo moje akvárium fungovať bez filtrácie pretože ma ruší pri spánku... Akvárium je veľké 40x30x25cm...
V podobně velké nádržce filtruji tímto filtrem:
shop.aquakoiaquatics.com/…
Sice malý objem filtrační hmoty, ale do akva s dostatkem rostlin a malou rybí (krevetí) obsádkou výborný (a tichý!) "honič vody" s rozstřikovací trubičkou. Navíc třeba na brněnské burze "za hubičku"...
No vlastně jo, takže dezinformace a šum ve vedení na mé straně...holt už jsem přepnuta do modu "úklid a pečení" takže to podle toho vypadá.
Jednoduchý molitanový filtr poháněný vzduchem je tzv. bublifuk.
Dík za poučení, bohužel jsem se zatím setkala s označením elementka max. elementkový filtr pro základní molitanový filtační systém poháněný vzduchem.
V tomto případě tedy opravuji svoje předchozí zavádějící označení z elementky na jednoduchý molitanový filtr poháněný vzduchovacím motorkem.
OT - když se tady operuje s elementkou, chtěl bych upozornit na pravý akvaristický význam tohoto slova. Elementka je skleněná nádrž z litého skla většinou o objemu od 5ti do 30ti litrů.....
Ahoj, zkus místo elementky se vzduchovacím motorkem, koupit malý vnitřní filtr - rozhodně tě pak rušit nebude. Případně jestli jsi trochu manuálně zručný, tak sehnat nějakou menčí čerpací hlavu nebo čerpadlo a napojit to na elementku.
Vzduchovací motorky jsou hlučné vždy, intenzita záleží co do výrobce, provedení, podkladu pod motorkem, izolací atd.
Naopak vnitřní fitr jsem myslím ještě neslyšela (teda když nepočítám to že výtok z fitru se nastaví tak, čeří a žbluňká o hladinu). Nevýhoda, že na rozdíl od elementky máš vyšší průtok (což by až tak nevadilo) ale hlavně menší objem filtračních hmot.
Takže já osobně bych v takovém případě koupila klasické čerpadlo tohohlr typu:
www.akva-exo.cz/… - prostě jakékoliv co bude mít co nejmenší průtok+rozměry+cenu a na sáni čerpadla nasadila elementku.
Druhá věc je. že tvoje akvárko je pro dva ancíky rozhodně malé (potřebují dost prostoru na šmejdění - takže pro ancíky je určující spíš plocha dna než oběm akvárka) a taky není členité a potřebují schovky...jestli je chceš ještě nějakou dobu takhle chovat, doporučuji kořeny, kokos, naskládané kameny pod které mohou zalést atd. Jinak je budeš zbytečně stresovat...a časem rozhodně větší akvárko.
Osobmě mám akvárko s plochou dna 80x55 a v něm původně tři albíny (stáří cca 8 měsíců) a bylo to tak akorát. Teď ještě přibyl jeden dožívající obyč. akcík - samička, co přišla o domov a už je to moc! Prostě na jejich chování je jasně vidět rozdíl, občas si "očividně lezou na nervy" Což předtím nedělali
0 19.12.2011 02:26 j0hny [86] V tvojom akvarku podla toho co mas v prezentacii neostava nic ine nez zohnat lepsi tichsi filter.
Asi je to pre teba financne narocne ale vyjde ta to lacnejsie nez vylepsit cele akvarko od zakladov... (hlavne rastlinky, dno... a OBJEM
rovnovaha bez filtru v takom objeme je dost tvrdy orech)
Pripadne skus ten filter v zavese podlozit molitanom
Tak jak je akva zařízené, ti fungovat nebude. Určitě ne s ancíky.
já si myslím,že to je hodně malý na ty ancíky,pokud to teda nejsou prckové a plánuješ je dát do většího.Zvlášť pokud tam budeš mít dva samce...chce to mít opravdu pěkně zarostlé akvárko.A takhle malé je těžší na údržbu.Já u svých mininádržích třeba i měním vodu 1x za 3 dny 50% vody a zatím to prosperuje.Jde i akva bez světla,záleží,jak náročné druhy rostlin tam chceš mít..
0 18.12.2011 17:58 MartinHorniak – rušivý filter
Ahoj, chcem sa opýtať či by mohlo moje akvárium fungovať bez filtrácie pretože ma ruší pri spánku...Akvárium je veľké 40x30x25cm a budem v ňom mať len dvoch ancistrusov.Rýchlorastúcich rastlín mám dosť a ak bude treba môžem ešte doplniť.Osvetlenie mám 11W s reflektorom - mojim rastlinám stačí aj 0,3W/L... Ďakujem za rady
Starší reakce
0 28.03.2011 15:37 Nelly – Pokus o mini
Ahojky chtěla bych se pokusit o miniakvárium bez filtrace, pouze se vzduchovacím kamenem, akvárium (zatím nezařízené) má cca 10 litrů....myslíte že by to mohlo fungovat a popřípadě co maličkého do toho šoupnout? (Přemýšlela jsem o nějakých hodně barevných minirybičkách) =) má někdo nápad?
Starší reakce
0 31.12.2009 18:29 pavel – nemoc závojnatek
Nejvíce ohrožují závojnatky žábrohlísti, kterými se nakazí většinou ve vašem akváriu, kde bylo krmeno živým krmením. Menším rybkám nevadí, na závojnatkách si smlsnou. Nákaza se projeví pár dnů po vypuštění do vaší nádrže. Ryby jsou u hladiny, mají odstálé skřele. Na hlavě se může objevit bílý povlak zaměňovaný s plísní. Nutno okamžitě léčit a několikrát po sobě, dokud se nezničí další generace žábrohlístů vylíhlích postupně z vajíček. Po léčbě se nesmí krmit živým krmením, pouze suchým, nejlépe granule s vysokým podílem rostlinné složky.
Starší reakce
1 21.09.2009 14:41 JuraS – Re: Irena
určite existuje v akvaristice nějaká úzká knížečka speciálně o závojnatkách..jsou to tak specifické ryby že svoje požadavky mají odlišné od obecně ostatních...však se taky dávají do domácích jezírek...
Pro chov jakéhokoliv živočicha by se měl člověk připravit nejen znalostně ale i technicky..je to jako by jsi si koupila hříbě a pak zjišťovala co potřebuje a snažila se nahradit stáj třeba balkonem v paneláku...prostě ryby potřebují své a nemáš li na ně peníze ani čas tak je raději někomu daruj..
všechny chované rybyv zajetí potřebují filtraci, pokud mají být nadále zdravé a prosperovat....
0 21.09.2009 13:27 Irena – závojnatky
Ahoj všem znalcům akvaristiky! Jsem jedna z těch,kterým bylo ve Zverimexu řečeno,že závojnatka nepotřebuje nic kromě žrádla,vodu jsem si domyslela
. Ale jak tak čtu vaši diskuzi na toto téma dochází mi,že paní prodavačka by se měla přece ještě jen něco doučit. Mohl by mi,prosím,někdo stručně napsat,co všechno potřebuji k chovu páru závojnatek? Pokud jsou potřeba i rostliny,tak jaké? Klidně na mail : IRENEC@seznam.cz Díky!
Starší reakce
já to myslel tak, že jedna krevetka nenadělá tolik bordelu, tudíž tam není tolik dusíkatých látek atd...
Starší reakce
Prirustky na rostlinach byly male, mensi nez v akva kde hnojim PMDD. nemam to ale kvuli rostlinam, chci vyzkouset, jestli bude fungovat. Zatim ano. Uvidime co rybky. Je mi jasne, ze tam nemuzu napustit 10 mecovek a cekat co se stane. Ty 3 male endelerky by tam ale nemely mit problem.Doufam.
0 17.05.2009 20:18 marsz Hlavně kytky hodně náročné na světlo krásně na slunku rostou.
tak ona jedna krevetka tam neda tolik zivin, kdyz se k tomu meni voda...
Asi tam chyba bude...
Zkuste si "na vlastní kůži" zjistit, jak vypadají životní projevy Betty splendens při 22°C a třeba 27°C.
...bettka přece dýchá vzduch má labyrint a ne žábra...
Tak beta nemá žábra...
To jsou mi věci!
...Topítko je jen doplňující. Pokud vám v bytě moc nekolísá teplota,tak bettám stačí 22°C...
22°C je pro Bettu splendens málo!
Jestli chceš něco bez filtrace, tak jsem v jedné prezentaci viděla moc krásné krevetárium bez filtrace...to ale dělala zkušená akvaristka, možná zkus po tom popátrat.
Betta žije na rýžových polích, resp. v jejich zavlažovacích kanálech, což není rozhodně totéž, co stoka. Jenom jsem se dočetla, že snese nižší sloupec vody a může být i v menším akvárku (tak třeba v 15litrech...samozřejmě, že jsou vidět i jiné extrémy). Ta filtrace je důležitá i kvůli proudění vody, jinak se ti na hladině začnou tvořit povlaky... a taky se tím prouděním trochu ta voda víří a dostává kyslík
Přidat reakci
1 ...... [7] 9
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 13265x