Jaké ryby ke skalárám?
Dvorak: ...Přemýšlím, jestli bych si tam (ke skalárům) mohl dát i nějaké živorodky. Jsem totiž do nich velký fanda, ale na druhou stranu nechci, aby bylo akvárko plné živorodek. Budu mít téměř jistotu, že se mi skaláři postarají o redukci potomstva?...
V tomto případě má pravdu Yirka, protože Dvorak se neptá, jaké jsou behaviorální aktivity skalárů v přírodě, ale v akváriu.
11 25.07.2011 21:12 Bob66 [2103] - Cichlidy Yirka napsal: Ano, on je opravdu skvělý odborník na skaláry. Jeden z nejlepších u nás. Na přednášce jsem nebyl, nevím jestli sis jeho výklad třeba špatně nevyložila.
Já však píšu o tom jak se každý den chovají skaláry v nádrži zvané akvárium ve společnosti s dospělými živorodkami. Stejně tak jak jsem popsal lovení potěru živorodek to funguje s lovem krevetek. Prostě skalára, ač na první pohled skoro líná rybka, jakmile uvidí kořist jde po ní jako blesk. Přiblíží se nasaje a třeba takový sameček gupky kolem 3cm je pro ni jak malina. Ta změna pohybu při lovení kořisti a viditelná lovecká náruživost je naprosto zřejmá a stojí za podívání.
Je to tak jak píše katterinecka, skaláry jsou špatní plavci a v přírodě se živí převážně ze dna a pokud je možnost i drobnými rybkami ale žádný extra lovec to není, nicméně v akváriu je to dokonalý predátor protože brzy pochopí že potěr a malé rybky nemají kam uniknout a může je ulovit bez většího úsilí
Honza to dobře popisuje i ve své knížce Dobrodružství s amazonskými anděly
Takže pravdu máte oba
Na přednášce jsem byla a vše bylo řečeno tak, jak psala katterinecka.
to vím, taky jsem skaláry měla a taky jsem psala že samečka gupky v pohodě sežerou a že budou i dost redukovat potěr. Ale v přírodě by se nejspíš za žádnýma rybama nehnaly, nejsou to žádní extra plavci, většina by jim uplavala.
Docela jasně si pamatuju jak mluvil o tom že skaláry sbírají potravu ze dna a proto mají starší ohoblovanou spodní ploutev. Jen my akvaristi je krmíme ve volné vodě tak ploutve tak ohoblované nemají. A o tom jak nejsou blbý aby si nedaly dvě a dvě dohromady, že v akvárku v pohodě něco uloví o tom taky mluvil
Je to asi tak, že Ti tam budou zůstávat jenom tzv. starší kusy a jejich omladina bude nekompromisně sloužit jako spestření potravy pro skaláry. Bude naprosto jedno jaký živorodky z Tebou uvedených vybereš, všechny dopadnou stejně.
Ano, on je opravdu skvělý odborník na skaláry. Jeden z nejlepších u nás. Na přednášce jsem nebyl, nevím jestli sis jeho výklad třeba špatně nevyložila.
Já však píšu o tom jak se každý den chovají skaláry v nádrži zvané akvárium ve společnosti s dospělými živorodkami. Stejně tak jak jsem popsal lovení potěru živorodek to funguje s lovem krevetek. Prostě skalára, ač na první pohled skoro líná rybka, jakmile uvidí kořist jde po ní jako blesk. Přiblíží se nasaje a třeba takový sameček gupky kolem 3cm je pro ni jak malina. Ta změna pohybu při lovení kořisti a viditelná lovecká náruživost je naprosto zřejmá a stojí za podívání.
alebo živorodky velkoplutvé sú tiež krásne
píšu podle toho co jsem slyšela na Burzanovského přednášce o skalárách. Nejsou blbý když jim tam plave žrádlo rovnou před hubou tak proč by si nedaly
U mě to tak s gupkami 100% funguje. Druh bych volil dle velikosti nádrže.
Píšeš nesmysl. Skalára je lovec potěru jak vyšitý. Když živorodky rodí a mladé se snaží ukrýt v plovoucích rostlinách, vidíš skaláry dlouhé minuty plavat pouze ocáskem dolů a tlamkou nahoru jak loví. A potravu rozhodně nesbírá, ale velmi agresivně "nasává".
Kolegovi tedy odpovím, ano skalára je 100% predátorem potěru. Poslední dva roky mi nepřežil od v průměru 5 samiček gupek ani jeden kus. Rovněž dospělí menší, nebo nešikovní samečci nemají šanci. Skalára je opravdu náruživá lovkyně.
a skaláry lovci nejsou, v přírodě sbírají potravu na dně, ale proč by si nesezobly rybku když nemá kam odplout
většinou rádi loví i samečky gupek, s jejich velkými ocasy, takže bych si na to dala pozor. Jestli jsou už dospělé tak si můžou hůř zvykat na nové malé rybky.
Většinu mladých požerou, leda že by se schovaly do nějaké houštiny ale i tak jich moc nezbude
samozrejme skaláre sú lovci
Starší reakce
možná bych je tam přidala až později, až budou kytky v dobré kondici. Aby neměly s něčím problém a tetry by je ještě dorazily.
Občas najdu nakouslej novej list anubiasu a nějak mi zmizela všechna saggitarie
ale kdo si toho má všimnout v tolika kytkách. Je pravda že si nevzpomenu na krmení každej den.
Dobrá poznámka, s těma Kongama.
Na to aby se nějak systematicky pustily do kytek, by musely bejt pěkně vyhladovělý. Při normálním rytmu krmení si rostlin nevšímají.
jen možná ty tetry konžský trochu okusujou kytky, ale když je budeš normálně krmit tak by problém být snad neměl. Já mám tetry kosočtverečný který prý mají taky žrát kytky a vůbec jsem si toho nevšimla
tohle je taková docela bezproblémová kombinace i pro začátečníka. Jen si to pořádně rozmysli abys zas za hodinku nechtěl něco jinýho
tetra konžská
s koněm nemá nic společnýho
já si tam dám asi stejné ryby jako máš ty např. 30 teter červenoústka,10 skalára mramorová,4 čichavec perleťový,4 ancistrus zlatý nuget a 10 tetra koňská
O.K. Já zase naprosto souhlasím s tím, že skaláry a terčovce splečně úspěšně chovat lze. To, že se to tzv. nesmí považuji za jedno ze současných chybných dogmat akvaristiky, které se bohužel nekontrolovaně šíří, zvláště pak mnohými opisovateli, kteří velmi často přejímají cizí názory bez vlastního ověření, ale to je jenom takový povzdechnutí.
Aha, v tom případě s tebou souhlasím. Opravdu to není kombinace pro začátečníka.
Proč myslíš, že skaláry na terčovce přenášejí nemoci. Tohle se odněkud vynořilo a vytvořilo se z toho dogma. Podle mého se zdravé a odolné ryby s tím umí vypořádat.
S toho vyplývájí dvě věci: za a)"špatné" ryby nebo za b)nevhodné podmínky, příp. obojí!
Protože si myslím, že pro kluka kterej s akvaristikou začíná to není dobrá volba. Netvrdím, že se nedají chovat společně, to rozhodně ne, ale v tomto případě zastávám názor jenž jsem napsal.
0 16.06.2011 15:56 Fugee Skaláři s terčovci nejsou vhodní, přenáší na ně choroby.
kdysi si psal v nějakém tématu že terčovce máte, můžu se zeptat v jakém akvárku?
Ty tvoje nápady na ryby mi příjdou dost zběsilý, pokaždé něco jiného. Nemáš doma někoho kdo se v akvaristice vyzná? Psal si že tvůj taťka do toho akvárka vrazí klidně 20 tisíc, to zařizování nechává jen na tobě?
Lukáši, už jsme tuhle otázku několikráte diskutovali a měl jsem dojem, že jsi to pochopil a rozhodl se buď pro jedny a nebo pro druhý ryby, né v kombinaci, ale samostatně.
ahoj mám akvarium 140x60x66 DxVxŠ to je 554 litrů mužete mi poradit jestli mohu mít 3 skaláry mramorová a 3 terčovce hnědý
Na to aby se dalo smysluplně poradit bude třeba znát velikost nádrže a stávající osádku.
0 13.06.2011 19:01 Commander – šo k skalárom
Cauko.chcem si prikupit skalary a ešte nejake k nim ktore by ste mi poradily? pocul som že večšie tetry ale tie zas obhryzaju chvosty zevraj...
Starší reakce
Souhlas s Yirkou. Skaláry a Čichavce perleťový jsem spolu měl téměř vždycky a nikdy žádnej problém. Prostě je to tak, že když se chtějí třít jedni, tak postaví do latě ty druhý, ale všechno bez stráty šupiny. S těma živorodkama, když se to nepřežene a volí se podle klíče 1 sameček a k němu 2-3 samičky, tak bych do toho klidně taky šel. Jak píše Yirka, velmi dobrá možnost přkrmení a potrénování přirozených loveckých reflexů skalár a i čichavci si rádi přilepší jídelníček mladou živorodkou(pro někoho je to drsný, ale je to příroda). Dal bych tam ještě nějaký hejno a nemusí to bejt zrovna tetry. Ty parmičky bych tam dal jenom v případě, že jich bude pěkný hejno, aby je nazjímalo nic jinýho než ta jejich parta, ale spíš to bude chtít vymyslet nějakou jinou variantu.
Pokud to nebudou parmičky čtyřpruhé, tak v tom složení nevidím na ten objem problém. Sám mám skaláry s čichavci v polovičním objemu i množství a v poho. I ty živorodky nejsou špatná volba, mám tam pár samiček gupek a pro skaláry je to pravidelný příděl kvalitní živé potravy udržující při životě jejich lovecké pudy. Rozhodně bych nedával čichavce modré, přijdou mi ze všech nejagresivnější.
Mam zkusenost s Cichavci perletovymi a Tercovci. Kdyz Cichavcum o neco jde, jsou dospeli samci ochotni se poprat s vetsim Tercovcem. Nic si neudelaji, ale obcas neco jako poruseny sliz videt je, za par hodin to zmizi. Vylozene se umi dost slusne dobnout, cemuz predchazi predvadeni, kdo ma napjatejsi ploutve. Jinak je to ale bez problemu, ve vetsim akvariu o nic nejde, proti tem 500l je to i v nasem drobeckovi souziti snesitelne. Jen pozor na pocty, meli jsme puvodne bohuzel 6 samcu Cichavcu perletovych, tak se to povedlo, dokazali zahnat cele akvarium, voda varila, chce to proste s rozumem. Pisu o Tercovcich s Cichavci, se Skalary to nejspis bude obdobne.
Parmicky, na to velky pozor. Specialne Parmicka ctyrpruha dokaze Skalary uhonit. Ale jak ktera a v hejnu si vice hledi sebe. Nicmene jistota je jistota, nez nejake Parmicky ke Skalarum, cist a ptat se.
Zivorodky jsou cunatka. K rybam z amazonky zase poctem radeji opatrne. Sam to provozuji, Platy koralove u Tercovcu, ale optimalni to neni. Zivorodky radeji vyssi pH, ryby Amazonky nizsi. Je to pak tedy o kompromisu, drzet pH nekde kolem 7. Nastesti jsou zivorodky dost prizpusobive. Ta kombinace lze, ale doporucuji ji jeste zvazit.
Pripada mi to takove dost ruznorode. Nechces to jeste vubec cele uvazit. Sam vim co je akvarko plne kompromisu, funguje, ale mozna mam vice starosti, nez bych mit musel.
ahojky chci se zeptat zda si do 500 litrového akvaria mohu dát 15 skalára a 6 čichvců a nějaký parmičky s živorodkama
Starší reakce
Bude záležet na velikosti akvária. Pokud bude nádrž "dostatečně" velká a neonky budou v akváriu jako domácí hejno, ke kterýmu se přidají menší skaláry, tak se obecně dá říci, že to fungovat bude.
mozu bit skalari s nonkami
Starší reakce
Skaláru určitě prodat, nebo darovat. Důvod, malá nádrž na více skalár a dokonce si myslím, že i na tu jednu. Skalára by měla kolem sebe mít jiné Skaláry.
Starší reakce
Ta nádrž je pro tyto ryby opravdu malá. Parmičky v počtu 15ti kusů potřebují alespoň 150 litrů a o skaláře ani nemluvím. Pro tu jsou tyto podmínky naprosto nevhodné hned z několika důvodů a to velikost nádrže, nedostatek partnerů (skaláry se rády mimo dobu tření sdružují) a ty parmičky i když jsou v hejnu bývají kousavé. Navíc je nádrž téměř holá, myšleno naprostý nedostatek rostlin a úkrytů, což rybám tak nepřidá na pohodě. Já bych se podíval tady na stránkách na akvária stejného objemu a bral bych to jako inspiraci.
Pavlo, už na první pohled je vidět, že ses dopustila celé řady začátečnických chyb. Řada z nich je estetických ale ty nejsou nijak extra důležité natož podstatné. Hlavní nedostatek je ale v nepoměru rostlinek a rybiček -rostlinek tam máš zoufale málo a pokud to rychle nenapraváš, tak za chvilku budeš řešit řadu problémů zde na foru ve vláknech typu: řasa a boj s ní, biologická rovnováha, nemoci ryb...atd. Pokud tomu všemu chceš předejít, hodně rychle si sežeň nenáročné a rychle roustoucí rostliny jako jsou zákrutichy, růžkatec, zkus kryptokoriny. Pokud nebudeš mít v akváriu vytvořený fungující mikrobiotop, tak vše ostatní je druhotné.
Podle té fotky bych si myslel, že to akvárko je na tu skaláru trošku menší a přeci jenom skalárám je lépe ve společnosti svých. Zamyslel bych se nad tím a tu skaláru někomu daroval. Určitě se bude dát vymyslet nějaká jiná rybka(y).
Myslím že by to u tebe neměl být problém, jelikož máš ty parmičky v hejnu takže by měly dát skaláře pokoj. Ovšem na 100% ti to zaručit nemůžu. Myslím že by jsi měl sledovat jak se to bude vyvíjet a podle toho zasáhnout.
0 19.02.2011 00:00 Pavla – ????
Ahojky co se týče akvaristiky, jsem celkem začátečník. Ale chci se zeptat na toto.. dneska jsem si koupila skaláru a parmičky čtyřpruhé. A teď jsem se dozvělěla, že ty dva druhy by neměli být společně v akvárku :( Je na tom něco pravdy, nebo společně můžou bejt? Parmiček mám 15, skaláru 1, kominíky 2, a 5 "gupek"
Díky za odpovědi a rady
Přidat reakci
1 ...... [7] ...... 15
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 15237x