Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké ryby ke skalárám?

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Výběr ryb / Hodí se tyto rybky k sobě? 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Jaké ryby ke skalárám?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.07.2011 14:16 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Yirka
to vím, taky jsem skaláry měla a taky jsem psala že samečka gupky v pohodě sežerou a že budou i dost redukovat potěr. Ale v přírodě by se nejspíš za žádnýma rybama nehnaly, nejsou to žádní extra plavci, většina by jim uplavala.

Docela jasně si pamatuju jak mluvil o tom že skaláry sbírají potravu ze dna a proto mají starší ohoblovanou spodní ploutev. Jen my akvaristi je krmíme ve volné vodě tak ploutve tak ohoblované nemají. A o tom jak nejsou blbý aby si nedaly dvě a dvě dohromady, že v akvárku v pohodě něco uloví o tom taky mluvil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 14:14 Muž dvorak [94] - Rostliny
Díky všem za rady a osvětlení informací o této situaci ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 14:06 R Muž romant [27987] Re: dvorak
Je to asi tak, že Ti tam budou zůstávat jenom tzv. starší kusy a jejich omladina bude nekompromisně sloužit jako spestření potravy pro skaláry. Bude naprosto jedno jaký živorodky z Tebou uvedených vybereš, všechny dopadnou stejně. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 13:41 JagerMaister
no to som pozoroval včera v spoločenskom mi rodila gupka a skaláre plávali poza ňu a čakali kým z nej ten nešťastník vypadne :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 12:49 Muž Yirka [9126] Re: katterinecka
Ano, on je opravdu skvělý odborník na skaláry. Jeden z nejlepších u nás. Na přednášce jsem nebyl, nevím jestli sis jeho výklad třeba špatně nevyložila.
Já však píšu o tom jak se každý den chovají skaláry v nádrži zvané akvárium ve společnosti s dospělými živorodkami. Stejně tak jak jsem popsal lovení potěru živorodek to funguje s lovem krevetek. Prostě skalára, ač na první pohled skoro líná rybka, jakmile uvidí kořist jde po ní jako blesk. Přiblíží se nasaje a třeba takový sameček gupky kolem 3cm je pro ni jak malina. Ta změna pohybu při lovení kořisti a viditelná lovecká náruživost je naprosto zřejmá a stojí za podívání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 12:28 JagerMaister Re: dvorak
alebo živorodky velkoplutvé sú tiež krásne :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 12:26 Muž dvorak [94] - Rostliny
NO právě ... podle velikosti. Do 300 litrů je asi blbost cpát dvou centimetrový Endelerky ;) Přemýšlel jsem spíše nad většíma Mečovkama ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 08:56 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Yirka
píšu podle toho co jsem slyšela na Burzanovského přednášce o skalárách. Nejsou blbý když jim tam plave žrádlo rovnou před hubou tak proč by si nedaly
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 08:56 Muž Yirka [9126] Re: dvorak
U mě to tak s gupkami 100% funguje. Druh bych volil dle velikosti nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 08:43 Muž dvorak [94] - Rostliny
Takže si beze strachu z přemnožení můžu dát do akva několik živorodek pro spestření potravy Skalár. Teď ještě jakou živorodku si zvolit. Gupku, Mečovku, Gold Molly, ..... ?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.07.2011 08:40 Muž Yirka [9126] Re: katterinecka
Píšeš nesmysl. Skalára je lovec potěru jak vyšitý. Když živorodky rodí a mladé se snaží ukrýt v plovoucích rostlinách, vidíš skaláry dlouhé minuty plavat pouze ocáskem dolů a tlamkou nahoru jak loví. A potravu rozhodně nesbírá, ale velmi agresivně "nasává".

Kolegovi tedy odpovím, ano skalára je 100% predátorem potěru. Poslední dva roky mi nepřežil od v průměru 5 samiček gupek ani jeden kus. Rovněž dospělí menší, nebo nešikovní samečci nemají šanci. Skalára je opravdu náruživá lovkyně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.07.2011 07:43 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: bluemonster
a skaláry lovci nejsou, v přírodě sbírají potravu na dně, ale proč by si nesezobly rybku když nemá kam odplout
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 07:41 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: dvorak
většinou rádi loví i samečky gupek, s jejich velkými ocasy, takže bych si na to dala pozor. Jestli jsou už dospělé tak si můžou hůř zvykat na nové malé rybky.
Většinu mladých požerou, leda že by se schovaly do nějaké houštiny ale i tak jich moc nezbude
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2011 21:47 JagerMaister Re: dvorak
samozrejme skaláre sú lovci ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2011 21:27 Muž dvorak [94] - Rostliny
Zdravím, možná tu tato otázka už padla, ale téma má přes 400 příspěvků a vůbec se mi nechce to pročítat celé. Mám teďka nově 300 l akva, kde jsou a budou cca 6 ancíků, už tam mám 4 skaláry, a plánuju 5 SAE. Stále přemýšlím ještě nad nějakou rybkou střední velikosti (3-6 cm) v počtu do 5 ks. Přemýšlím, jestli bych si tam mohl dát i nějaké živorodky. Jsem totiž do nich velký fanda, ale na druhou stranu nechci, aby bylo akvárko plné živorodek. Budu mít téměř jistotu, že se mi skaláři postarají o redukci potomstva?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 19:43 Muž lukasleibelt [84] – děkuji
děkuji za pomoc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 19:27 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: lukasleibelt
možná bych je tam přidala až později, až budou kytky v dobré kondici. Aby neměly s něčím problém a tetry by je ještě dorazily.
Občas najdu nakouslej novej list anubiasu a nějak mi zmizela všechna saggitarie :-) ale kdo si toho má všimnout v tolika kytkách. Je pravda že si nevzpomenu na krmení každej den.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 19:20 R Muž romant [27987] Re: katterinecka
Dobrá poznámka, s těma Kongama. palec Na to aby se nějak systematicky pustily do kytek, by musely bejt pěkně vyhladovělý. Při normálním rytmu krmení si rostlin nevšímají. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 19:17 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: lukasleibelt
jen možná ty tetry konžský trochu okusujou kytky, ale když je budeš normálně krmit tak by problém být snad neměl. Já mám tetry kosočtverečný který prý mají taky žrát kytky a vůbec jsem si toho nevšimla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 19:15 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: lukasleibelt
tohle je taková docela bezproblémová kombinace i pro začátečníka. Jen si to pořádně rozmysli abys zas za hodinku nechtěl něco jinýho ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 19:14 Muž lukasleibelt [84]
děkuji za chybu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 19:13 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: lukasleibelt
tetra konžská ;-) s koněm nemá nic společnýho
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 19:10 Muž lukasleibelt [84] – jj
já si tam dám asi stejné ryby jako máš ty např. 30 teter červenoústka,10 skalára mramorová,4 čichavec perleťový,4 ancistrus zlatý nuget a 10 tetra koňská
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 18:59 R Muž romant [27987] Re: RAP
O.K. Já zase naprosto souhlasím s tím, že skaláry a terčovce splečně úspěšně chovat lze. To, že se to tzv. nesmí považuji za jedno ze současných chybných dogmat akvaristiky, které se bohužel nekontrolovaně šíří, zvláště pak mnohými opisovateli, kteří velmi často přejímají cizí názory bez vlastního ověření, ale to je jenom takový povzdechnutí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 18:52 RAP Re: romant
Aha, v tom případě s tebou souhlasím. Opravdu to není kombinace pro začátečníka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 18:51 RAP Re: Fugee
Proč myslíš, že skaláry na terčovce přenášejí nemoci. Tohle se odněkud vynořilo a vytvořilo se z toho dogma. Podle mého se zdravé a odolné ryby s tím umí vypořádat.
S toho vyplývájí dvě věci: za a)"špatné" ryby nebo za b)nevhodné podmínky, příp. obojí! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 16:28 R Muž romant [27987] Re: RAP
Protože si myslím, že pro kluka kterej s akvaristikou začíná to není dobrá volba. Netvrdím, že se nedají chovat společně, to rozhodně ne, ale v tomto případě zastávám názor jenž jsem napsal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 15:56 Fugee
Skaláři s terčovci nejsou vhodní, přenáší na ně choroby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 15:19 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: lukasleibelt
kdysi si psal v nějakém tématu že terčovce máte, můžu se zeptat v jakém akvárku?
Ty tvoje nápady na ryby mi příjdou dost zběsilý, pokaždé něco jiného. Nemáš doma někoho kdo se v akvaristice vyzná? Psal si že tvůj taťka do toho akvárka vrazí klidně 20 tisíc, to zařizování nechává jen na tobě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 15:10 RAP
romant napsal: ............ a rozhodl se buď pro jedny a nebo pro druhý ryby, né v kombinaci, ale samostatně. X-)
Proč?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 13:11 R Muž romant [27987] Re: lukasleibelt
Lukáši, už jsme tuhle otázku několikráte diskutovali a měl jsem dojem, že jsi to pochopil a rozhodl se buď pro jedny a nebo pro druhý ryby, né v kombinaci, ale samostatně. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2011 12:53 Muž lukasleibelt [84] – skaláry a terčovci
ahoj mám akvarium 140x60x66 DxVxŠ to je 554 litrů mužete mi poradit jestli mohu mít 3 skaláry mramorová a 3 terčovce hnědý
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2011 19:13 R Muž romant [27987] Re: Commander
Na to aby se dalo smysluplně poradit bude třeba znát velikost nádrže a stávající osádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2011 19:01 Commander – šo k skalárom
Cauko.chcem si prikupit skalary a ešte nejake k nim ktore by ste mi poradily? pocul som že večšie tetry ale tie zas obhryzaju chvosty zevraj...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2011 20:11 R Muž romant [27987] Re: lukasleibelt
Souhlas s Yirkou. Skaláry a Čichavce perleťový jsem spolu měl téměř vždycky a nikdy žádnej problém. Prostě je to tak, že když se chtějí třít jedni, tak postaví do latě ty druhý, ale všechno bez stráty šupiny. S těma živorodkama, když se to nepřežene a volí se podle klíče 1 sameček a k němu 2-3 samičky, tak bych do toho klidně taky šel. Jak píše Yirka, velmi dobrá možnost přkrmení a potrénování přirozených loveckých reflexů skalár a i čichavci si rádi přilepší jídelníček mladou živorodkou(pro někoho je to drsný, ale je to příroda). Dal bych tam ještě nějaký hejno a nemusí to bejt zrovna tetry. Ty parmičky bych tam dal jenom v případě, že jich bude pěkný hejno, aby je nazjímalo nic jinýho než ta jejich parta, ale spíš to bude chtít vymyslet nějakou jinou variantu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2011 19:48 Muž Yirka [9126] Re: lukasleibelt
Pokud to nebudou parmičky čtyřpruhé, tak v tom složení nevidím na ten objem problém. Sám mám skaláry s čichavci v polovičním objemu i množství a v poho. I ty živorodky nejsou špatná volba, mám tam pár samiček gupek a pro skaláry je to pravidelný příděl kvalitní živé potravy udržující při životě jejich lovecké pudy. Rozhodně bych nedával čichavce modré, přijdou mi ze všech nejagresivnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2011 19:29 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: lukasleibelt
Mam zkusenost s Cichavci perletovymi a Tercovci. Kdyz Cichavcum o neco jde, jsou dospeli samci ochotni se poprat s vetsim Tercovcem. Nic si neudelaji, ale obcas neco jako poruseny sliz videt je, za par hodin to zmizi. Vylozene se umi dost slusne dobnout, cemuz predchazi predvadeni, kdo ma napjatejsi ploutve. Jinak je to ale bez problemu, ve vetsim akvariu o nic nejde, proti tem 500l je to i v nasem drobeckovi souziti snesitelne. Jen pozor na pocty, meli jsme puvodne bohuzel 6 samcu Cichavcu perletovych, tak se to povedlo, dokazali zahnat cele akvarium, voda varila, chce to proste s rozumem. Pisu o Tercovcich s Cichavci, se Skalary to nejspis bude obdobne.

Parmicky, na to velky pozor. Specialne Parmicka ctyrpruha dokaze Skalary uhonit. Ale jak ktera a v hejnu si vice hledi sebe. Nicmene jistota je jistota, nez nejake Parmicky ke Skalarum, cist a ptat se.

Zivorodky jsou cunatka. K rybam z amazonky zase poctem radeji opatrne. Sam to provozuji, Platy koralove u Tercovcu, ale optimalni to neni. Zivorodky radeji vyssi pH, ryby Amazonky nizsi. Je to pak tedy o kompromisu, drzet pH nekde kolem 7. Nastesti jsou zivorodky dost prizpusobive. Ta kombinace lze, ale doporucuji ji jeste zvazit.

Pripada mi to takove dost ruznorode. Nechces to jeste vubec cele uvazit. Sam vim co je akvarko plne kompromisu, funguje, ale mozna mam vice starosti, nez bych mit musel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2011 19:08 Muž lukasleibelt [84] – skaláry
ahojky chci se zeptat zda si do 500 litrového akvaria mohu dát 15 skalára a 6 čichvců a nějaký parmičky s živorodkama potlesk

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2011 15:27 R Muž romant [27987] Re: viktor267
Bude záležet na velikosti akvária. Pokud bude nádrž "dostatečně" velká a neonky budou v akváriu jako domácí hejno, ke kterýmu se přidají menší skaláry, tak se obecně dá říci, že to fungovat bude. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2011 15:04 viktor267 Re: DarioRicco
mozu bit skalari s nonkami

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2011 12:30 Muž DarioRicco [0] - SumciRe: Pavla
Skaláru určitě prodat, nebo darovat. Důvod, malá nádrž na více skalár a dokonce si myslím, že i na tu jednu. Skalára by měla kolem sebe mít jiné Skaláry.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 09:42 R Muž Silent [5949] – Re: Pavla
Ta nádrž je pro tyto ryby opravdu malá. Parmičky v počtu 15ti kusů potřebují alespoň 150 litrů a o skaláře ani nemluvím. Pro tu jsou tyto podmínky naprosto nevhodné hned z několika důvodů a to velikost nádrže, nedostatek partnerů (skaláry se rády mimo dobu tření sdružují) a ty parmičky i když jsou v hejnu bývají kousavé. Navíc je nádrž téměř holá, myšleno naprostý nedostatek rostlin a úkrytů, což rybám tak nepřidá na pohodě. Já bych se podíval tady na stránkách na akvária stejného objemu a bral bych to jako inspiraci. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 09:38 Muž Ivoš [1061] - Cichlidy – Re: Pavla
Pavlo, už na první pohled je vidět, že ses dopustila celé řady začátečnických chyb. Řada z nich je estetických ale ty nejsou nijak extra důležité natož podstatné. Hlavní nedostatek je ale v nepoměru rostlinek a rybiček -rostlinek tam máš zoufale málo a pokud to rychle nenapraváš, tak za chvilku budeš řešit řadu problémů zde na foru ve vláknech typu: řasa a boj s ní, biologická rovnováha, nemoci ryb...atd. Pokud tomu všemu chceš předejít, hodně rychle si sežeň nenáročné a rychle roustoucí rostliny jako jsou zákrutichy, růžkatec, zkus kryptokoriny. Pokud nebudeš mít v akváriu vytvořený fungující mikrobiotop, tak vše ostatní je druhotné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   19.02.2011 09:01 R Muž romant [27987] – Re: Pavla
Podle té fotky bych si myslel, že to akvárko je na tu skaláru trošku menší a přeci jenom skalárám je lépe ve společnosti svých. Zamyslel bych se nad tím a tu skaláru někomu daroval. Určitě se bude dát vymyslet nějaká jiná rybka(y). ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 08:07 Muž MGK [2] - Cichlidy – Re: Pavla
Myslím že by to u tebe neměl být problém, jelikož máš ty parmičky v hejnu takže by měly dát skaláře pokoj. Ovšem na 100% ti to zaručit nemůžu. Myslím že by jsi měl sledovat jak se to bude vyvíjet a podle toho zasáhnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2011 00:00 Pavla – ????
Fotka k příspěvku Ahojky co se týče akvaristiky, jsem celkem začátečník. Ale chci se zeptat na toto.. dneska jsem si koupila skaláru a parmičky čtyřpruhé. A teď jsem se dozvělěla, že ty dva druhy by neměli být společně v akvárku :( Je na tom něco pravdy, nebo společně můžou bejt? Parmiček mám 15, skaláru 1, kominíky 2, a 5 "gupek"
Díky za odpovědi a rady :)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 19:55 R Muž romant [27987] – Re: Tomáš
Já mám společně se skalárama hejno teter červenoústejch.
rybicky.net/atlasryb/tetra_cervenousta
Naprosto žádnej problém. Neonky(červený) jsem splečně s nima měl taky. Platí to co už tady bylo řečeno, když jsou neonky jako domácí a skaláry se do akva přidávají jako nový rybky, tak to musí fungovat. V tomto případě se ty skaláry dají přidávat i větší(kolem 8 cm). ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 19:55 Muž D@n!€L [74] - Labyrintky – Re: beowulfx
to by problem asi byl ;-).. ale de o to jak jsou skalary velky, jenom se trochu vzpamatuji, rozkoukaji a kdyz budou moc velky, tak si na neonkach pochutnaji X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 19:48 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy – Re: DaNiEl
No mám odzkoušené, že čerstvě zakoupené skaláry z akvaristiky se ještě moc o neonky nezajímají, dokonce i když se koupí společně, tak to je vpoho, jediný problém je, když se hodí nové neonky do zaběhlého akva se skalárama. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 19:25 Muž D@n!€L [74] - Labyrintky – Re: Tomáš
pokud bys chtel neonky a skalary, tak by bylo nejlepsi koupit mensi skalary (cca 5-8cm vysoke) a neonky (cca 3cm dlouhy).. pokud koupis uz velky skalary, tak budou neonky povazovat za korist a bude jim jedno jestli budou mit 2 nebo 4cm

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 14 15

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 15069x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10435-jake-ryby-ke-skalaram?od=301