Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

CO2, rostliny, a co jsem ještě nezkusil

 

Články » CO2, rostliny, a co jsem ještě nezkusil   Vytisknout tuto stránku 

CO2, rostliny, a co jsem ještě nezkusil

Publikováno: 03.12.2010 • Autor: © Designer • Rubrika: Technika

CO2, rostliny, a co jsem ještě nezkusil

Asi se nenajde akvarista, mimo začátečníka, který by neslyšel o CO2 systémech pro pěstování akvarijních rostlin. Protože systémy s určitým komfortem znamenají i určitý nemalý obnos, pokusil jsem se vymyslet systém, který sice pracuje s kvasnicovým reaktorem, ale měl by umožnit bezproblémový, ale hlavně levný a nastavitelný provoz. Více řekne obrázek, který si neklade za cíl býti technickým schématem, ale jen komukoli pochopitelným ideovým návrhem.
F
Základem všeho je akvarijní čerpadlo s možností nastavení průtoku. Čerpadlo nasává vodu z akvária a pumpuje ji přes rozstřikovač do nad hladinou uzavřené nádoby, ponořené částečně do akvária. Tím je v prostoru nádoby nad hladinou rozstřikována voda, která odtéká zpět do akvária, hladina v nádobě a v akváriu je stejná (díky mírnému přetlaku „zhruba stejná“). Nádoba je plněna v prostoru nad hladinou z kvasnicového reaktoru CO2, do nádoby do prostoru nad hladinou je CO2 přiváděno přes kvasnou zátku, známé bublátko pro domácí kvašení vína. Tato kvasná zátka má za úkol především zabránit průniku „nečistot“ z kvasného reaktoru do akvária. Z nádoby kde se rozstřikuje voda v prostoru vyplněném CO2, vystupuje další kvasná zátka, přes kterou uniká přebytečný CO2, udržuje tedy prostor zaplněn CO2 a zabraňuje vzniku velkého přetlaku, dalo by se říci, že drží konstantní tlak.

Funkce by měla být taková, že v prostředí vyplněném CO2 je rozstřikována voda, CO2 difuzí sytí vodu a prostředí s CO2 je neustále obnovováno z kvasného reaktoru. Ve značném rozsahu množství vyráběného CO2 by mělo být sycení vody téměř konstantní, tedy odstraňuje se problém různého množství CO2 v průběhu kvašení v reaktoru. Na druhou stranu předpokládám, že množství rozstřikované vody bude mít značný vliv na její sycení. Při zastavení čerpadla by pak mělo být sycení vody CO2 minimální. Vychází se z předpokladu, že je jedno, jak se způsobí co největší styčná plocha vody a CO2, zda CO2 bublá ve vodě, nebo se rozstřikuje voda v CO2.

Výhody a nevýhody jsou asi jasné. Přísun CO2 se dá snadno zapnout a vypnout spínacími hodinami (zapne a vypne se čerpadlo), takže může běžet jen při osvětlení, jen po část dne, nebo jak se nám hodí, třeba i intervalově. Druhou výhodou by pak mělo být, že průtokem čerpadla regulujeme množství CO2, který do vody dostaneme, takže můžeme CO2 snadno přidat nebo ubrat nastavením průtoku čerpadla podle potřeby.

Vždy je v životě něco za něco. Čerpadlo a kvasná zátka nic moc nestojí, ostatní nestojí finančně ani za řeč, dá se využít různě velkých láhví od minerálky, hadiček za pár korun, držáky všeho potřebného se také dají zimprovizovat a ledacos různě svařit a slepit, nicméně nám zůstává potřeba pravidelného obnovování obsahu kvasného reaktoru (když kvasné zátky přestanou bublat) a kontrola vody v kvasných zátkách (daly by se udělat i o vyšším objemu, ale pozor na sloupec vytlačované vody), přičemž automatická regulace zde také chybí. Pokud je ale člověk zvyklý věnovat akvaristice nějaký čas, i toto řešení by mohlo znamenat, především pro akvaristu s omezenými prostředky pro svého koníčka, přínos.

Stejně jako neručím za funkčnost (jde zatím jen o ideu, i podle toho nákres berte, není tam zakreslen každý rozebiratelný spoj, třeba víčko kvasného reaktoru), musím ještě upozornit, že aplikace CO2 do akvária není bez rizika, nemohu nést žádnou zodpovědnost za případné škody, příkladem úhyn ryb, nebo explozi kvasného reaktoru ať už chybou čehokoli. Ale o tom už se můžete dočíst jinde, tedy jak správně CO2 aplikovat, zda vůbec, a pokud, pak co je nutné kontrolovat a na co si dát pozor.

A závěrem se dostávám k úvodu. Nevím, zda to bude fungovat dle mých představ, napadlo mne to dnes, a tak jsem to ještě za tepla večer namaloval. A kdy to zkusím? Já vlastně CO2 do akvária snad ani nechci, tak kdyby to chtěl někdo zkusit, určitě bych se rád dozvěděl (a asi nejen já), jestli to byla trefa na hlavičku hřebíku. ;)

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 5x Nelíbilo se: 1x Zveřejněno: 03.12.2010 Upraveno: 03.12.2010 Přečteno: 4112x

Schválili: Bob66 ** 07.01.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Technika
29.01.2015*****"Pojistný ventil s regulací tlaku k CO2 systému" - Jak na to?577x
17.09.2014*****Výroba rozstřikovací rampy levně a rychle1335x
30.08.2017*****Domácí a komerční filtrace90x
05.10.2014*****Výroba drop checkeru z plastovej skumavky za 1 minutu982x
20.02.2018*****Výroba krytu z lehčeného PVC1177x
10.03.2013*****Základy použití filtračních hmot7257x
06.02.2020*****Odsávání ostříhaných mechů snadno a rychle503x
22.01.2015*****DIY auto top off (doplňovač odparu)619x
23.09.2012*****Úprava filtrace Atman665x
08.08.2011*****EHEIM professionel 3 3501384x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 16 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [16] LinaDee® 05.04.13 13:16
pěkné ale vypadá to hodně složitě.

Reagovat na tento komentář [15] sixkiller® 15.02.13 12:58
no já to vyřešit tím způsobem, že co2 proudí do jakéhosi kesonu(zvonu) umístěného pod hladinou tak, aby mi z rozstřikovače od filtru šel tlak vody z jedné dírky spodem do kesonu a tam na sebe při probublávání váže CO2.

Reagovat na tento komentář [14] lukis® 16.12.11 10:35
a nebyl byl lepsi aktivni difusor pripojeny na spinaci hodiny a kdyz by nebyl pusteny, tak by co2 vybublalo na hladinu? takhle aparatura je vazne strasidelna :)

Reagovat na tento komentář [13] Qain® 21.11.11 17:34
Idea je zajimava a ucelena, ale zajimal by me taky ten vysledek. Hlavne promereni regulace prisunu CO2 pomoci regulace mnozstvi vody rozstrikovane...
tesim se na dalsi zpravy :)

Reagovat na tento komentář [12] Lukinulus® 09.01.11 16:44
Něco podobného jsem dostal k akváriu, které jsem nedávno kupoval. Vypadá to "profesionálně", ale je to ještě zjednodušenější verze návrhu od Designer. V podstatě je to půl litrová láhev s nějakým gelem (cukrová voda+výživa pro kvasinky?), šroubovací zátka s mikrofiltrem (ve vršku je nějaký sítko), hadička a kousek plastu s honosným názvem mini-topper. Do lahve se vhodí kvasinky z kapsle, zalije vodou a nechá "pracovat".
Nikdy bych si to nekoupil, ale když už to bylo...
Tento zjednodušený systém má jednu neuvěřitelnou výhodu - cenu. Místo originál BIO produktu lze použít cukrovou vodu a kousek obyčejných kvasnic - kdo by se bál, že to bude cítit po kvasnicích, tak nebojte, pokud tam nenarvete půl kila, nic neucítíte - osobně používám pivní kvasinky které si stáhnu po vaření piva - stačí polívková lžíce na půl litru vody, nebo vinné kvasinky (ty už jsou dražší). Účinost je velmi malá, ale za ty peníze asi nic levnějšího ani neexistuje.
Je to jednoduché a levný a taky podle toho to vypadá.

Reagovat na tento komentář [11] Designer® 07.12.10 20:29
A uz mam i vsechny hadice, a vubec vsechno po potrebuju, jen uz vim, ze pres vikend mam jiny program, takze prosim strpeni ;).

Reagovat na tento komentář [10] Designer® 07.12.10 10:17
Teda grizly, Ty mi davas ;). Ale neboj, ono mi to uz nedalo, takze jsem vcera po praci koupil nove cerpadlo, nameril si jake hadice budu potrebovat a uz jen pro ne skocim... to prece cloveku neda to nezkusit ;). A ze je to bez vyzkouseni o nicem? Slysel jsi nekdy o patentech? Pri tomhle uhlu pohledu by se mohly zrusit... A o cem je tento clanek? Uz jsem tu myslenku pustil ven, takze kdyby ji ted nekdo chtel chranit, pujde to tezko, kdokoli ho sestreli pro nenovost. I o tom jsou clanky, uchranit napad pro dobro vsech, coz se ovsem musi udelat co nejdrive, at treba nevyzkousene. O vysledcich budu samozrejme informovat. Jinak vyhody, nevyhody, popis funkce, jak to vlastne funguje a proc (jiste, ac nevyzkousene) - to zde vsechno je ;).

Reagovat na tento komentář [9] grizly® 07.12.10 09:35
Takže jen takvý nápad, šitý horkou jehlou a nevyzkoušený....A nikdy ho sám ani vyzkoušet nechceš.
Od článku tohodle druhu bych čekal nějaký závěr, zda-li funguje, proč to tak je, výhody a nevýhody takového zařízení a zajímavé postřehy.
Článek o ničem.........

Reagovat na tento komentář [8] Designer® 06.12.10 12:35
A jeste si dovolim to popsat jednoduseji. Predstavme si, ze mame normalni akvarko, zadne vzduchovani, hladina se styka se vzduchem. Bez osazenstva akvaria, tedy v nadrzi jen s vodou by se ustalila rovnovaha a dal by se nic zvlastniho nedelo, obsah plynu ve vode by byl stale stejny (pominme prosim zmeny tlaku, teploty, atp.). Kdyz ale ryby tuhle rovnovahu svym dychanim porusi, stejne jako ji porusuji rostliny (a je jedno kterym smerem), na hladine se to vsechno zase srovnava, snazi se to to srovnat. Kdybychom dali rybicku do lahve s vodou bez cehokoli dalsiho, tu zaspuntovali, a nechali to tak byt, nakonec se udusi, a nemusi to byt vubec Cichavec, a nebude to ani otravou z jejich vlastnich vykalu. A ted si predstavme, ze do vody potrebujeme dostat vice CO2, pro rostliny, jiny duvod to nema. Takze vezmeme misku, priklopime ji hladinu a napustime ji nad hladinou CO2. Obsah CO2 se ve vode zvysi, ovsem jen na nejaky cas, v misce bude CO2 ubyvat a jinych plynu pribyvat, tedy pro trvale zasobeni vody CO2 bychom museli obsah CO2 pod miskou obnovovat. Jenze kdo by chtel mit nad akvarkem, treba pres pul hladiny, misku s CO2? A navic se siti/mrizi zespodu, aby se toho CO2 najaky Cichavec nahodou (a ke svemu prekvapeni) nenadychl? Muzeme udelat obrovskou plochou misku, uzavrenou nahore, a nad ni napoustet CO2 (kdyz bude pod tlakem, nemusi byt plocha tak velka), tu vodu pak hnat z akvarka a do akvarka. To je ale zase neprakticke. A tak jsem si pomohl rozstrikem vody, protoze jemne kapicky maji uzasnou velikost povrchu vuci objemu. A mame z toho jakesi plice. Nikdo z nas za sebou netaha obrovskou plochu, aby se nadychl, mame plice plne malickych komurek, s obrovskym povrchem, a tohle je velice podobne. Ta sprcha v CO2 nam dela jakoby obrovskou hladinu (s konstantnim povrchem pri stejnem prutoku a rozstriku), kvasna zatka udrzuje CO2 nad tou hladinou (pri konstantnim tlaku), a lahev s kvasnicemi to CO2 obnovuje. Rovnovaha tak nekde stoji (jinde nez by byla jen hladina ve styku se vzduchem) a je na nas nastavit prutok cerpadla takovy, aby byla rovnovaha tam kde chceme, kolik toho CO2 ve vode chceme (pokud co nejmene, vypneme cerpadlo, zmensime plochu mezi CO2 a vodou). A jiste, muzete CO2 bublat, jak je mnoho lidi zvyklych, ono to funguje taky, ale asi tak, jako kdyz se pece a misto vahy se rika primerene... kdo to umi, upece i tak, a kdo vazi, proti automaticke lince na peceni chleba se nadre i na jednom kusu (treba ze u CO2 pocita bubliny atp., nebo to jeste na noc vypina, kazdy vecer, znovu a znovu) ;). Jiste, existuji nadherne automaticke systemy, ale tohle ma byt levne, aby si to mohl udelat prakticky kazdy, kdo ma aspon nejakych 300Kc na cerpadlo. Pripadlo mi, ze mnoho lidi nepochopilo, co tim chtel autor rict. Proto to takto vysvetluji vylozene lopatou, pokud mozno neodborne a pochopitelne. A pokud jsem nekde udelal chybu, klidne napiste, budu jen rad, nikdo neni neomylny, nehlede na to, ze v tomhle oboru opravdu nejsem odbornikem.

Reagovat na tento komentář [7] Designer® 06.12.10 11:07
Urcite pokud se to nekomu nelibi uz od pohledu, samozrejme souhlasim, ze do akvaria nepatri neco, co se mi tam samotnemu nelibi. Akvarko je u vetsiny z nas vec radosti, ne koukani se na neco co tam nechci ;). Ohledne technickeho reseni, ztraty to zabit nemohou, pozadovany tlak ohledne vyrabeneho CO2 je nizsi, nez se bezne pouziva pro protlaceni do cehokoli, co jim bubla nekde na dne akvarka. Je to pochopitelne jen idea a ja ji nikomu nevnucuji, prisla mi jen zajimava, tak je tady. V podstate je to komora plna CO2, o konstantnim tlaku, s konstantni plochou styku vody a CO2 (plocha se meni prutokem jemnych kapek vody tim CO2 v komore, a rozstrik cim jemnejsi, tim vetsi plocha), navic to nepotrebuje zadne dalsi slozite ventily, kudy by odchazel prebytecny CO2, pricemz i tlak v lahvi s kvasnicemi je konstantni, jeji exploze hrozi jen vylozenou chybou, jinak v klidu vybubla pres ta bublatka, coz jde snadneji, nez kdyz to fici ven celym sloupcem vody v akvariu a jeste pres nejakou "ucpavku" - tlaky zde jsou vsude nizsi a da se zuzitkovat i CO2, ktere uz by svym tlakem sloupec vody v akvariu tezko protlacilo. Z nakresu to vypada jako plne akvarko kramu, ale ono je to o necem jinem. V akvarku je vlastne jen jedna trubka dolu, asi jako kdyz je v akvarku topitko, zbytek muze byt mimo. Cele to asi prirovnam k elektrice, je mi blizka. Kdyz vezmete baterku a k ni date zarovku, bude na zacatku slusne svitit a na konci jejiho vybijeni uz jen zhnout. Kdyz ale date za baterku stabilizator napeti, bude az do vybiti baterky na urcite napeti svitit zarovka stale stejne, napeti na ni je konstantni. A kdyz k ni pridate vypinac, muzete i pohodlne zhasnout. A zhruba tohle je zjednodusene rozdil mezi bublanim CO2 bez regulace a timhle napadem. Ze vypada slozite? To se fakt jen zda. Podivejte se na nektere filtry, kdyz jen spoctete komory a jejich obsahy, jsou klidne jeste slozitejsi.

Reagovat na tento komentář [6] invalida® 06.12.10 10:01
Z jezedáckýho hlediska bych se na tohle nechtěl koukat ani v jednom ze svejch akvárek..mám radši kopretiny z louky než narcisy v květináči...myslím že technicky to nesedne v tlacích..ztráty to zabijou ale přesně jak už tu bylo řečíno..taky ještě po 4 letech pátrám po funkci telefonu kterou překlepem naleznu..a nevím k čemu je dobrá...nemyslím to zle ale tuhle opičárnu bych si do akva nedal i kdyby fungovala=) Venca

Reagovat na tento komentář [5] Borys® 04.12.10 23:27
Jednoduše vyřešené automatické dávkování CO2, což je v reálu docela značný problém. Taky jsi vyřešil nízký tlak v potrubí, což zásadně prodlužuje dobu kvašení, se vzduchovací kostkou to tak dlouho nefunguje. Možno ještě vyzkoušet roztřikovat vodu v komoře, která je částečně už nasycená CO2, (přisáváním čerpadlem). Nechej si to patentovat.

Upravit Reagovat na tento komentář [4] ® 04.12.10 16:01
To vypadá jak perpetuum-mobile.

Reagovat na tento komentář [3] filipsi® 03.12.10 15:33
Zasadni vec tady je, dimenzovat dostatecne "rozpousteci kapacitu" vzhledem k akva. A pak v pripade kvasnicovace zajistit, aby dodaval vice co2 nez je ona rozpousteci kapacita (na rozdil od bublani bombou, ktera naopak ma dodavat vzdy mene co2, nez je rozpousteci kapacita). Jinak to bude regulovane na spatnem konci. Lepe receno neregulovane. A regulaci zajistime pouze Ph controllerem, spinajicim neco (ventil, cerpadlo ..).
Ja to nezavrhuju, proc ne, kdo si hraje nezlobi, jen rikam, ze pokud bych chtel kvasnicovac ridit (napr. den/noc), postupoval bych jednoduseji. Ale ze vseho nejjednodussi je neridit ho vubec, pouze spravne dimenzovat rozpousteci kapacitu, aby nebyla prehnana. O rizeni se pak postara samo akva.
No a kdyz nekdo chce opravdu ridit, jak na spodnim, tak na hornim konci, nezbyde mu nic jineho nez Ph sonda, a to uz si pak jiste muze dovolit i tlakovou lahev.
Sam ridim pomoci controlleru, a muzu zodpovedne prohlasit, ze uz bych do toho nesel, koupil bych pouze lahev, a ridil pouze poctem bublinek, jednou za cas pritahl nebo povolil. Protoze zivotnost sondy je take omezena, pomerne casta kalibrace a mereni nutne .....
U mobilu je to neco jineho, tam vetsina lidi proste jen chce ten supermoderni, aniz by ho na cokoli potrebovala :) A kdyz na nej nema, tak si pujci :)

Reagovat na tento komentář [2] Designer® 03.12.10 14:40
To mas tezke, mne prijdou zbytecne mobily se spoustou funkci, kdyz mi staci jen telefonovat, max. poslat SMS kdyz to je par pismen. Ale bez ohledu na mne existuji, a mnoho lidi je povazuje za velice uzitecne, pricemz ale na nejdrazsi modely nemaji prostredky. A tady jde o totez, lze i bez, lze i jinak, lze i jednoduseji, ale proc vsechno zavrhovat hned jen proto, ze se mi to zda komplikovane? Kohoutky na vodu existuji s regulaci teploty vody i bez ni, ale kdo se jednou sprchoval s tim s regulaci, tezko se vrati k tomu bez ni, a pritom lze i bez ni, samo ze ano. Tos asi tak. :D

Reagovat na tento komentář [1] filipsi® 03.12.10 12:37
Na me je to trosku prekomplikovane, se zkrapenim, dalsi kvasnou zatkou, nadobou naplnenou co2 o tlaku sloupce kvasne zatky ....
Myslim, ze to jde daleko jednoduseji se stejnou funkci, neco jako "bublifuk" s cerpadlem dole, cerpadlo nepojede, hladina se srovna s hladinou v akva, co2 (z kaminku, filtru drivka ...) bude pouze probublavat sloupcem v trubici a nahore unikat, cerpadlo pojede - z usti trubice bude proudit voda, sytit se cestou co2 z kaminku.
Kazdopadne cokoli takoveho mi prijde zbytecne, pokud clovek zna sve akva, vodu, po nekolika merenich a pokusech si najde velikost kvasne lahve a mnozstvi surovin a zpusob rozpousteni takovy, ze nic regulovat nemusi, pouze vcas kvasne smesi meni za nove.

Další články tohoto autora
27.07.2014*****CO2 - snadno, levně a bezpečně2919x
03.05.2013*****DIY skimmer1604x
23.02.2011*****Porodnička1904x
15.01.2011*****Léčba V-Penicilinem1299x
01.12.2010*****Osvětlení akvária, rostliny a Watt, Lux, Lumen6818x
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/563-co2-rostliny-a-co-jsem-jeste-nezkusil