Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Sirný denitrifikační filtr – Sulphur Denitrator – jak jej v Čechách vyrobit

 

Články » Sirný denitrifikační filtr – Sulphur Denitrator – jak jej v Čechách vyrobit   Vytisknout tuto stránku 

Sirný denitrifikační filtr – Sulphur Denitrator – jak jej v Čechách vyrobit

Publikováno: 07.11.2015 • Autor: © Paxero • Rubrika: Technika

Co to je?

Pomalu průtočný filtr, který bakteriální cestou přeměňuje NO3 na plynný neškodný N2. Zjednodušená reakce: 5 S + 2 H2O + 6 NO3- -> 5 SO42- + 4 H+ + 3 N2

 

Funguje to?

Ano, potvrzuji, že to funguje.

 

Pro koho je vhodný?

Pro každého, kdo má zdroj vody s vysokým NO3. Tento filtr by neměl nahrazovat výměnu vody – pokud máte v akváriu vysoké NO3 a zdroj vody (vodovod, studna) s nízkým NO3 (řekněme do 10 mg/l), pak problém řešte výměnou vody, nikoli stavbou sirného denitrifikačního filtru. Pro mořská akvária je velmi vhodný, ale to mořští akvaristé určitě vědí.

 

Jak to funguje?

http://akvarijni-hnojivo.cz/denitrifikace-odstraneni-dusicnanu-clanek-3

http://reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1288082

Doporučuji přečíst, než začnete filtr stavět.

 

Jak to v Čechách postavit?

Síra

Budete potřebovat granulovanou síru. Lze ji koupit ve firmě Brenntag CR (www.brenntag.cz) v pytli 25kg. To je opravdu velké množství, ale na druhou stranu 1kg síry zde stojí cca 16 Kč. Aby Vám ji prodali, musíte mít živnostenský list (IČ, DIČ), pokud jej nemáte, doporučí Vám své odběratele, kteří Vám ji budou schopni prodat, a asi i v menším množství. Brenntag má sklad v Praze odběr osobní. Množství síry pro filtr odhaduji na cca 1% objemu vody, tedy 5 litrů síry pro 500 litrů akvárium. Trochu síry mi zbylo, mohu případně prodat. Nákupem síry začněte. Síru prosejte přes síto a nejjemnější frakci vyhoďte. Nejmenší kuličky by mely mít průměr alespoň 0,5mm. Síru nasypte do vzduchotěsně uzavíratelné nádoby (5l sklenice nebo LD-PE kanystr od destilky nebo směsi pro ostřikovače u auta), vymačkejte do toho svůj akvarijní filtr, zalijte vodou z akvária, uzavřete pokud možno bez vzduchu a promíchejte. Od tohoto okamžiku bakterie začínají osidlovat sirné kuličky a Vy můžete dělat něco jiného.

F

 

Granulovaná sira z Brenntagu


Tělo filtru

Dále budete potřebovat vlastní uzavřenou nádobu pro filtr. Já jsem toto vyřešil kanalizační trubkou průměr 125 mm, kterou jsem našel doma. Doma jsem měl šedou HT trubku, která je z polypropylenu, takže se nedá lepit. Pokud bych ji kupoval, koupil bych oranžovou KG trubku z PVC-U, která se dá snadno lepit lepidlem na PVC-U (používají jej třeba bazénáři na lepení strojoven bazénů, já jsem lepidlo koupil na www.kowa.cz, kde jsem kupoval i jiné PVC-U tvarovky, ale lze jej myslím koupit zcela běžně i jinde). Na trubku jsem navlékl spojku (hrdlo s těsněním z každé strany), takže trubku lze nyní uzavřít z každé strany víčkem. Víčka jsem uprostřed provrtal a lepidlem na PVC-U jsem do nich vlepil toto: http://www.mangala.cz/quick-koleno-38-zavit-x-14-trubka-p-419.html. Teď lze filtr připojit na tenké hadičky používané např. u reverzní osmózy. To PVC-U lepidlo na ten materiál kolena z Mangaly nedrží, ale při vyvrtání otvoru 12 mm a dostatečném zalepení to jako celek drží zcela dostatečně. Na dno filtru dejte biomolitan, aby voda protékala rovnoměrně celým průřezem filtru. Na stránkách reefcentral popisují filtr, který je spíše reaktor, tedy s vnitřní cirkulací vody. Je to zbytečné, k tomuto závěru dospěli i na reefcentral, a já to potvrzuji.

 

F

 

Vlastní tělo filtru, jak je mám doma

 

Pokud jako materiál použijete oranžovou KG trubku, můžete dolní víčko přilepit, pak to zaručeně nikdy nepoteče a také to zaručeně nikdo nikdy nerozebere (to je zase spíše nevýhoda). Zelené vázací dráty mám jako pojistku, ale v podstatě zbytečně. Je to sice hydraulické zařízení a tlak na tak velkou plochu je už docela velká síla, ale po zařazení bypassu do oběhu nemá čerpadlo sílu na vytlačení spojů a tudíž vytečení vody ven. Rozhodně si však vyzkoušejte, jestli Vám při ucpaném odtoku čerpadlo trubku a tvarovky od sebe nevytlačí. Pokud ano, použijte drát pro jištění, jak je na obrázku.

 

Čerpadlo

Filtr je pomalu průtočný, potřebujete tedy nějaké čerpadlo, které Vám bude přes filtr honit vodu. Úplně stačí malé čerpadlo v příkonem do 10W, klidně i méně. Pokud můžete čerpadlo ponořit do externího otevřeného filtru nebo přímo do akvária, máte napůl vyhráno, nabídka je poměrně velká. Budete však muset vyřešit přechod z čerpadla na 3/8“ hadičku (např. z Mangaly), nebo jinak vyřešit vstup do sirného filtru. Já jsem potřeboval externí čerpadlo, které lze připojit na externí hadici. Našel jsem čerpadlo Sicce Nova, které lze jak ponořit, tak i k němu připojit redukci na hadici. Není to zrovna moc bytelný bajonetový uzávěr, takže jsem jednu stranu nechtěně ulomil, a nakonec jsem za to rád. Takto by mi mohlo celé akvárium vytéct. Je to spíše hračka. Takže jsem tu redukci na hadici napevno přilepil lepidlem na PVC-U a spím mnohem klidněji. Sice to nelze vyčistit, ale nečekám zanášení čerpadla (mám je na výstupu z filtru). Na výstup čerpadla lze dobře vlepit http://www.mangala.cz/quick-konektor-primy-14-zavit-x-14-trubka-p-128.html . Takto lze dobře propojit čerpadlo se sirným filtrem. Množství vody protékající filtrem je o 1-2 řády menší než výkon čerpadla. Osvědčil se mi bypass sirného filtru, kdy hned za výstupem čerpadla je T kus http://www.mangala.cz/quick-t-kus-hadicka-14x14x14-p-130.html , a část vody filtr obtéká. Tím je zajištěné, že čerpadlem stále protéká voda. Do obvodu zařaďte i ventil http://www.mangala.cz/kulovy-ventil-plast-14-quick-p-187.html , kterým budete regulovat množství vody protékající filtrem.

F

 

Čerpadlo Sicce Nova a bypass napravo. Hadička s kolínkem obtéká filtr, odbočka z T kusu jde do sirného filtru.

 

Zvýšení pH

Voda vytékající z filtru je kyselejší než na jeho vstupu. pH můžete zvýšit zařazením vápence za výstup filtru. Třeba http://www.mangala.cz/plnitelny-filtr-inline-ciry-10x20-p-323.html naplněný http://www.mangala.cz/dolomit-volne-kg-p-402.html .

F

 

Průhledný diltr je naplněný dolomitem z Mangaly.

 

Tři ventily na obrázku výše mají tuto funkci:

Sloučení s červenou hadičkou pod ventily je připojení bypassu kolem filtru. Modrá hadička nalevo a bílá nahoře jsou z jiného okruhu, netýkají se filtru.

 

Zprovoznění

Otevřete uzavřenou nádobu se sírou. Pokud jste ji nechali v teple a byla tam alespoň týden, ucítíte zápach zkažených vajec - sirovodík. To je dobré znamení, bakterie jsou přítomny a spotřebovaly veškerý dusík ve vodě. Pokud jej neucítíte, nic hrozného se neděje, jen budete muset chvíli na zprovoznění čekat, než se bakterie rozmnoží.

Nasypte síru do KG trubky, uzavřete, propojte hadičkami s bypassem, a nastavte minimální průtok, řekněme 1 kapka za sekundu. Nechte běžet 24 hodin, výstup filtru pouštějte do odpadu, pokud zrovna nemáte velké akvárium (já mám 1000 litrů v systému, tak jsem to tam rovnou pustil, případný H2S rychle zoxiduje). Po 24 hodinách změřte NO3 na výstupu filtru:

Mějte trpělivost, rozjetí sirného denitrifikačního filtru k nějakému použitelnému výkonu trvá týdny a měsíce, nikoli dny. Za několik měsíců se můžete dostat do stavu, kdy bude třeba síru odebrat, protože filtr Vám bude NO3 snižovat více než chcete.

 

Provoz a údržba

Filtr je pomalu průtočný pracující v režimu nedostatku kyslíku. Nemůžete jej tudíž používat na vodu, ve které jsou vzduchové bublinky nebo obecně hodně rozpuštěného kyslíku. Jakmile je ve filtru vzduch, bakterie se přestávají živit sírou a přecházejí na kyslík, tudíž k žádnému odbourávání NO3 nedochází.

Také není nejlepší nápad filtr napojit na chlorovanou vodu. Bakterie mají rády teplo, takže přímé napojení na vodu ze studny, která má v zimě teplotu 6 stupňů není vhodné.

Počítejte s tím, že filtr je sice bezúdržbový, ale časem budete možná chtít snížit jeho kapacitu - odebrat trochu síry.

Z dlouhodobého hlediska se síra spotřebovává a budete ji muset doplňovat, ale zde počítáme roky. Spíše nejdříve síru budete odebírat, až se filtr pořádně zajede.



 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 18x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 07.11.2015 Upraveno: 11.11.2015 Přečteno: 646x

Schválili: romant **** 11.11.15 • vaaclav **** 11.11.15 • Mrakoplash **** 11.11.15 • NASREDDIN **** 11.11.15 • Heimdall **** 12.11.15

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Technika
15.07.2012*****„CO2“ - Jak na to???2705x
27.12.2018*****Výroba krytu a osvětlení689x
15.04.2017*****Výroba vnitřního filtru584x
03.06.2006*****Automatická krmítka17214x
06.02.2011*****Past na přísaváky2171x
17.03.2009*****Výroba inkubátoru2199x
13.12.2011*****Výroba externího filtru umístěného pod akváriem2711x
26.08.2017*****DIY - akvarijní kontrolér/regulátor teploty, automatické topení a chlazení, osobní zkušenost552x
03.07.2011*****Externí filtr - aneb guma to jistí.... jenže - kde všude?1332x
17.03.2012*****CO2 ala sifon1566x

Komentáře návštěvníků

x Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Další články tohoto autora
Žádné další články



© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/clanky/1517-sirny-denitrifikacni-filtr-%E2%80%93-sulphur-denitrator-%E2%80%93-jak-jej-v-cechach-vyrobit