Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Domácí a komerční filtrace

 

Články » Domácí a komerční filtrace   Vytisknout tuto stránku 

Domácí a komerční filtrace

Publikováno: 21.08.2017 • Autor: © Tučňák • Rubrika: Technika

Domácí či z obchodu, to je, oč tu běží! Kromě mě si tuto otázku položila již řada akvaristů a další se k nim neustále přidávají. Domácí filtrace se mnohým může zdát jako zajímavé a levné řešení pro jejich akvárium, naproti nim pak stojí zastánci kupovaných, léty osvědčených produktů. V tomto článku bych rád shrnul své poznatky pro ty, které ještě rozhodnutí domácí/kupovaná filtrace čeká.

 

Objem filtrace a pár čísel  zamyšlení

Na trhu existuje mnoho dobrých i špatných řešení filtrací, takže je na místě otázka, jakou z nich použít. Především u akvárií kolem 100-150 litrů vyvstává otázka, jestli pořídit vnitřní nebo vnější filtr. Jeden silný argument pro vnější filtraci je samozřejmě objem filtračního média, kdy i ty největší vnitřní filtry nesahají nejmenším vnějším filtrům ani po hadičky. Kupříkladu Eheim Biopower 240, pro akvária do velikosti 240 litrů, má objem filtračního média necelých 700 ml. Samotný objem filtrace ale není zase tak důležitý, jako povrch filtračního média určený pro osídlení nitrifikačními bakteriemi (který je závislý i na objemu).

Při použití bioakvacitu (biomolitanu) může být povrch až 2.500 m2/m3 (zdroj 1), zatímco u profesionálních řešení v podobě substrátu značky Eheim se může povrch dostat k hodnotě 450 m2/l (zdroj 2), tedy 450.000 m2/m3. Otázka samozřejmě je, jak moc lze těmto číslům věřit.

Při poměru povrchů 180:1 (450.000:2.500) se lze teoreticky dopídit k tomu, že objem filtrace nehraje přílišnou roli, protože 12litrový externí kanystr, naplněný bioakvacitem, má stejnou bakteriální vydatnost, jako 70ml vnitřní filtr, plný zmiňovaného substrátu. Za takovýto objem substrátu kupec zaplatí nejvýše 50 Kč, zatímco za 12 litrů biomolitanu to bude znatelně více. Počty s biomolitanem je ale třeba brát s rezervou, jelikož se do velkých kanystrových filtrací nedává samotný, ale většinou doplněn jinými médii, například zeolitem.

K čemu pak kupovat velký filtr, když stačí úplně maličký? Ne, nestačí. Bakteriová vydatnost je jen jedním z mnoha důležitých aspektů filtrace. Za jak dlouho se asi všechny póry v malém objemu substrátu zanesou mechanickými nečistotami? Jaký proud vody lze malou filtrací prohánět? A kam tím vším vlastně mířím? Jde o to, že čím menší objem filtrace akvarista vlastní, tím kvalitnější médium by měl používat, ovšem poměr objem:povrch nelze snižovat donekonečna. Nyní bude můj následující text (doufám) srozumitelnější a opodstatněnější.

 

Filtrace pro menší akvária

Menším akváriem rozumím každé takové, které má méně než 120 litrů (třebaže to není zrovna běžné dělení). Zde nastává problém použití in/externí filtrace. Co se týče komerčních produktů, dostupných v obchodech, asi není co řešit. Jen málokoho by napadlo si postavit vlastní interní filtraci, obzvlášť ve chvíli, kdy se dá sehnat slušné řešení pod 400 Kč, a to i se "zárukou". Pro ty, kdo považují kus biomolitanu na provzdušňovací hlavici za domácí filtraci, budiž, i to je řešení, i když ne zrovna vzhledné. Vzhled u menších akvárií může být také důležitým kritériem, které by spíše poukazovalo na použití externího filtru.

Jaký externí filtr ale zvolit pro menší akvárium? Vyplatí se to vůbec? A co si vytvořit vlastní? Pokud někdo opravdu touží po externím filtru i v nejmenších akváriích, pak je na místě, že si jej chce sestavit sám. Komerční externí filtrace zkrátka nejsou určeny pro malá akvária, takže nic jako "malý externí filtr" neexistuje, snad nejmenší má objem 1 litr. To neznamená, že by nešel použít v 60litrovém akváriu, pouze jsem toho názoru, že to bude plýtvání financemi, potažmo i elektřinou (další finance) při větším množství akvárií. Malý externí filtr (třeba o objemu interního) přijde kutila opravdu na pár korun (cca 250 Kč, záleží na výbavě dílny). K výrobě bych použil jakýkoliv zavírací plastový boxík, který po utěsnění teflonovou páskou (cca 11 Kč) nebude propouštět vodu. Zde upozorním, že je lepší volit spíše vyšší než širší nádoby. Nevýhoda plastu je jeho lepení a těsnění ve spojích, jelikož na některých druzích (PET, PE...) moc lepidel nedrží (i tolik opěvovaný akvaristický silikon občas nepomůže). Další alternativou je zavařovací sklenice, jejíž víčko bývá kovové (na kovu drží silikon výborně). Dále je potřeba počítat s investicí do hadiček, kolen, stahovacích pásků a především čerpadla. Zde pro akvárium do 50 litrů postačí i obyčejný Atman AT-301 (cca 150 Kč), záleží na náročnosti uživatele a nárocích na hlučnost.

Takto malý filtr má ale jen jedinou výhodu - uvnitř akvária nezabírá tolik místa. Samozřejmě si kdokoliv může sestavit filtraci potřebných rozměrů, ovšem čím větší bude, tím více se přiblíží k následujícímu případu.

 

Filtrace pro střední akvária

Od 120 litrů výše už je třeba se opravdu zamyslet, jestli si sestavit vlastní filtraci, nebo koupit hotový produkt. Komu nevadí filtrace uvnitř akvária a nedůvěřuje prodejcům použitého zboží, asi udělá nejlépe, když si koupí interní filtr (pod 1.000 Kč). Všechno je to o počtech a schopnostech shánět zboží. Pokud bych stavěl filtraci z velké zavařovací sklenice (cca 4 litry), bude potřeba použít silnější čerpadlo, které bude stát od 300 Kč výše. Můžu se poohlédnout i po bazarech, ovšem čerpadla nejsou zrovna produkt, který by jim vládl. Spolu s hadičkami a koleny si nachystám alespoň 500 Kč a pevné nervy. Pro 200litrové akvárium to bude samozřejmě více. To je právě bod zlomu, kdy pomalu začíná být výhodnější si z druhé ruky koupit regulérní externí filtraci. Sehnat velkoobjemovou TetraTec EX 1200 můžeme i pod 1.500 Kč, z čehož lze usuzovat, že malou EX 600 spatříme i s cenovkou kolem 800 Kč. Hledání sice bude trvat (i pár týdnů), ale výsledný produkt bude zpravidla praktičtější a spolehlivější (i přesto, že již byl několik let používán). Majitelům interních filtrací stačí pro kompenzaci objemu přisypat kvalitní filtrační substrát (kterého si "exterňáci" mohou přisypat několikrát tolik a ještě jim zbude místo na mechanická média).

 

Filtrace pro větší akvária

Jako větší bych označil každé takové akvárium, které má více než 300 litrů. Pro takové akvárium bych to na domácí výrobu moc neviděl. Pokud má ale někdo doma hadičky, zavírací kyblík (kanystr) a průchodky navíc, kromě čehož ho baví si kutit vlastní věci, jen do toho. V jiných případech myslím, že je bazar dobrou investicí. Ano, existuje riziko, že bazarové zboží během pár týdnů klekne (což se o domácí filtraci samozřejmě vůbec říct nedá), ale tomu by mělo zabránit bystré oko kupujícího, který si v ideálním případě proklepne svého prodejce.

 

Závěr

Co říci závěrem? Celý článek měl nepřímo poukázat na fakt, že kupovat z druhé ruky filtraci bývá výhodnější, než si stavět vlastní kousky. Toto se samozřejmě nevztahuje na případy, kdy se akvaristovi doma zbytečně válí stavební díly k filtraci (čerpadlo nebo kanystr, který si o to vyloženě říká). Někteří autoři DIY (do it yourself) filtrací se zbytečně soustředí na objem svého filtru, než aby přemýšleli nad tím, co do něj dát. Není tak těžké se setkat s třicetilitrovými filtracemi pro 450litrová akvária. Ano, ten mocný pocit s ohromnou filtrací ve skříni může být opravdu povznášející.

Na úplný závěr si nemohu odpustit jeden prostý výpočet: 12l filtrace o příkonu 19,5 W spotřebuje za rok provozu přibližně 170 kWh elektřiny. Při ceně 4 Kč by to dělalo 680 Kč. Nadměrné (dvojnásobné) předimenzování tak činí ztrátu této částky ročně. Po necelých 5 letech se tím zaplatí úplně nová filtrace tohoto typu (zdroj 3). Obdobného poměru předimenzování dosáhneme v domácí dílně velice snadno, aniž bychom si to uvědomili, takže ve výsledku cena provozu "nadměrné" domácí filtrace zakrátko spolkne ušetřené pořizovací náklady, přestože by akvárium bez problémů (myslím problémů s filtrací) fungovalo i s menším interním filtrem z obchodu.

 

Zdroje

Zdroj 1: https://www.rostlinna-akvaria.cz/test-filtracnich-naplni-eheim-substrat-pro-vs-sera-siporax-vs-seachem-matrix-146

Zdroj 2: http://www.nasezahrady.cz/BaBioakvacit3/filtracni-pena-bioakvacit-100x100x5-cm

Zdroj 3: https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/akvarijni-filtry/tetra-tec-ex-1200-plus-vnejsi-filtr

PS.: Pokud v článku objevíte chybu či nesrovnalost, neváhejte mě upozornit. Stejně, jako na jakékoliv jiné nedostatky a Vaše požadavky.



 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 0x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 21.08.2017 Upraveno: 30.08.2017 Přečteno: 107x

Schválili: vaaclav * 30.08.17 • romant * 31.08.17 • afc1886 * 01.09.17

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Technika
26.04.2013*****Zhotovení rozstřikovací rampy k čerpadlu AT 200-203 během 2 minut? Proč ne?1241x
10.03.2012*****Výroba zděného stojanu pod akvárium1374x
20.12.2010*****Zářivka s předřadníkem šetří vaše peníze.2685x
11.07.2016*****Výroba CO2 difuzoru z lipového dřeva, snadno - levně - rychle695x
07.06.2009*****Nádržka na nitěnky3070x
30.12.2014*****Rozstřikovací rampa pro interní filtr Eheim Aquaball893x
25.02.2013*****Přídavný filtr k filtrační hlavě s biomolitanem1776x
10.03.2013*****Základy použití filtračních hmot7335x
06.02.2011*****Past na přísaváky2171x
24.04.2013*****Difuzér vs. atomizér v panoramatické nádrži985x

Komentáře návštěvníků

x Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Další články tohoto autora
Žádné další články



© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/clanky/1668-domaci-a-komercni-filtrace