Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Emerzní pěstování rostlin...

 

Články » Emerzní pěstování rostlin...   Vytisknout tuto stránku 

Emerzní pěstování rostlin...


Provozuji v podstatě každou sezónu když se "vyčasí". Vzhledem k tomu, že se na fóru sem tam objeví prosba o radu nebo jiná žádost, rozhodla jsem se, že se s ostatními podělím o své zkušenosti s touto zálibou.

První věc, kterou by si člověk měl uvědomit je fakt, že pro vodní rostliny je periodické kolísání vodní hladiny nezbytnou součástí jejich existence, někdy velmi zásadní, protože pouze v době "nad vodou" jsou schopny vykvést a vytvořit semena - a tudíž se rozmnožit pohlavní cestou. Proto není snaha o emerzní kulturu něčím nedosažitelným a rostliny velmi často ochotně spolupracují.

A nyní již samotný postup:

1) vybereme dostatečně velikou, nejlépe mateční rostlinu. U menších exemplářů jsem zjistila podstatně pomalejší růst, než u vzrostlých a matečních rostlin. Emerzní pěstování lze v zásadě provádět u všech typů rostlin (stonkové i s listovou růžicí), nicméně stonkovky mi velmi často odehnily - vůbec nezakořenily. Z tohoto důvodu se dále zaměřím na rostliny s listovou růžicí, nicméně systém zůstává i u stonkovek stejný či obdobný.

2) klíčové je odřezání všech listů s výjimkou toho nejmladšího. Přiznávám, že zpočátku mi krvácelo srdce, když jsem musela nožíkem odřezat kryptokorynám jejich krásní, zdravé lístečky, ale výše uvedené opatření je nutné z toho důvodu, že takto upravená rostlinka investuje veškerou svou energii do vybudování nových a emerzních listů a ne do záchrany starých submerzních, které by stejně časem tak jako tak uschly. Následuje běžné zkrácení kořenů tak, jako když sázíme nové rostlinky.

3) takto připravené rostlinky potom sázíme do klasických květníků odpovídající velikosti. Zde klademe důraz především na přípravu substrátu. Já mám dobré zkušenosti s následujícím (bohužel, vše míchám „by voko“ a tudíž nedisponuji přesnými poměry, čtenář promine;-) substrátem složeným z písku, drnovky a komerčního pokojového substrátu. poměr odhaduji na 1:1:0,5 (písek : p. substrát : drnovka). Na drnovku chodím ke krtincům, protože tam je obzvláště kyprá a lehká;-).

4) a nyní klíčový bod: takto zasázené rostliny umístíme do prázdného akvária, zakrytého igelitem a dolejeme opatrně vodu - asi tak 2 cm. Rostliny každý den pravidelně rosíme a vůbec dbáme o udržování vysoké vlhkosti vzduchu.

Při dodržení výše uvedeného postupu jsem dosahovala velmi estetických výsledků - zatím mi vykvetly dvě rostliny - první rok v podstatě všechny zasazené Cryptocoryne pontederiifolia a letos Echinodorus argentinensis - na fotce je vidět květní šlahoun.

Nyní seznam mnou odchovaných rostlinek:

C. pontederiifolia

E.argentinensis

Sagittaria subulata

Acorus gramineus

Doufám, že do budoucích let se mi konečně podvolí i Hygrophilla, která zatím pořád vzdoruje:-)

F



 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 39x Nelíbilo se: 1x Zveřejněno: 17.08.2009 Upraveno: 17.08.2009 Přečteno: 4492x

Schválili: Bob66 **** 05.12.12

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Rostliny
16.06.2021*****Rostlinné akvárium - založení, strategie hnojení, sestřih do finální podoby392x
05.12.2024*****Hledání optimálních podmínek pro pěstování akvarijních rostlin187x
19.02.2012*****Egerie, Elodea, Hydrila a Lag... Konkrétně1305x
29.12.2012*****Řasy a podobné organismy v akváriu22991x
01.09.2012*****Hnojení pomocí Easy-Life1638x
26.07.2012*****Okřehek v akváriu2756x
07.12.2017*****Ceratophyllum demersum: Variabilita a potřeby akvarijního "plevele"653x
20.12.2013*****Jak předcházet rozpadu listů u cryptocoryne.2889x
30.12.2023*****Malý atlas mechů2785x
23.09.2011*****Řasokoule ve formě koberečku v akváriu3000x

Komentáře návštěvníků

x Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Další články tohoto autora
Žádné další články



© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/clanky/296-emerzni-pestovani-rostlin