Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ceratophyllum demersum: Variabilita a potřeby akvarijního "plevele"

 

Články » Ceratophyllum demersum: Variabilita a potřeby akvarijního "plevele"   Vytisknout tuto stránku 

Ceratophyllum demersum: Variabilita a potřeby akvarijního "plevele"

Publikováno: 05.12.2017 • Autor: © JirkaŠčobák • Rubrika: Rostliny

Kosmopolitní "plevel", C. demersum, který popsal Carl Linné už v roce 1753, určitě potkala velká část z nás. Kupodivu, ne každému se daří. Tato rostlina žádá hodně světla a vodu s minimálním pohybem. Kdo ji strčil do substrátu, zjistil, že konec zastrčený v substrátu uhnívá a nejnižší lístky odcházejí. Bohužel, její fotky, na kterých roste v košíčku kolmo vzhůru, jsou jen reklama. C. demersum nekoření a v přírodě nejčastěji vzplývá pod hladinou (přestože je schopné klesnout a přežít i metrových hloubkách). Nejlepší péče, která se mu dá poskytnout, je současně nejjednodušší - hodit do akvária. Dělám to už asi patnáct let.

(fotografie se dají rozkliknout)
F
C. demersum pěstované přímo pod světlem

Akvaristé s “vodním kolotočem” s ceratophyllum často narazí - rostlina žádá místo, kde jím nic nehýbe. Pokud nemáte s tímto "plevelem" zkušenosti a chcete je získat, postavte ho na západní nebo severní okno v třílitrovce. Nebo ho hoďte do kýblu ven na světlo a slunce. Pokud nemrzne, poroste. V přírodě dovede zimu přečkat ve formě turionu - tak žije například v Japonsku, v Norsku, u nás a v dalších zemích mírného pásma světa (na Novém Zélandu je C. demersum veden doslova jako "invazivní plevel"). Poslední jaro jsem vyhodil krabici na letnění ryb trochu brzy a zaskočil mě mokrý sníh. Ceratophyllum v něm půlden přežilo. Nezvládlo pouze, když v největších vedrech vystoupila teplota vody v třílitrovce na slunci výrazně nad 40°C - to už se začalo rozpadat. Cokoli mezi tím je většinou ok, když dáte klid a hodně světla.

F
C. demersum pěstované na západním balkóně.

Se světlem je to u ceratophyllum vůbec zajímavé. Na slunci vyroste krásně jemné a husté. Když ho v akváriu necháte vzplývat přímo pod světlem, bude také krásné, ale jinak. V ideálním případě uvidíte červené lodyhy, v závislosti na podmínkách kombinované se zelenými nebo do zlatova zbarvenými jehličkami. Tato rostlina všeobecně v každé nádobě vypadá trochu odlišně. Na fotce, kterou jsem letos udělal, když jsem bral ceratophyllum pro lidi do Ostravy, vidíte několik různých podob s různou hustotou a jemností jehlic - přitom vše ze stejné populace, pěstované v různých podmínkách.

F
C. demersum ze čtyř různých nádrží.

Nepříjemné je, že pokud máte v akváriu sinici, bude se často chytat právě na něj. Odsávat z jednotlivých jehliček sinici hadičkou na vzduchování (použitelné při menším zasažení a přesnější, než vymáchání v umyvadle) je práce pro vraha. Proto občas přendám ceratophyllum na dva týdny do akvária se světlem a bez sinice. Sinice zmizí. Poslední léto jsem vyhodil lodyhy pokryté sinicí do plastového deklíku na západní balkón, zalil trochou čerstvé vody a několik týdnů na ně zapomněl. Když jsem si vzpomněl, bylo po sinici a přestože se část stonků rozpadla, zbytek byl v kondici, že by se dal prodávat.
Pokud mohu varovat, neposílejte tuto nenáročnou rostlinu poštou. Zejména ne takovou, která půjde několik dní! Stačily tři dny a ceratophyllum bylo (na rozdíl od ostatních rostlin v zásilce) rozpadnuté. Kousek sice přežil, většina však skončila v kýblu. Doslova.

Na závěr povím zážitek. Ozval se mi akvarista z Humpolce toužící po mém ceratophyllu. Že ho dlouho shání a nemůže sehnat. Manželka zrovna jela z Bratislavy do Prahy, už jsme byli dohodnuti na předání, když mě napadlo se zeptat, proč vlastně tuto běžnou rostlinu chce. Vyplynulo, že se domnívá, že mám raritní Ceratophyllum demersum var. 'Mexico' s červeným stonkem. Vysvětlil jsem, že mám obyčejné a z předání sešlo. Trochu jsem pátral a nalezl variantu Mexico na několika převážně německých stránkách. Prý pochází z jezera Catemaco v Mexiku. Myslím, že se jedná pouze o způsob, jak prodat košík za 4,90€. Jednak i obyčejné může mít takto červený stonek, jednak obecně nevěřím, že by kosmopolitní druh vytvořil zrovna v jednom jezeře odlišnou variantu, která se dál nešíří nebo naopak není kosmopolitní většinou převálcována. Dotyčnému jsem to zdělil a vypadá to, že sice nerad, ale přijal.

F
Nazlátlá barva. Červené stonky, ale není to 'Mexico' :)

Od příbuzného Ceratophyllum submersum se C. demersum odlišuje svými pouze jednou nebo dvakrát členěnými jehličí podobnými listy.

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 21x Nelíbilo se: 1x Zveřejněno: 05.12.2017 Upraveno: 07.12.2017 Přečteno: 568x

Schválili: romant *** 06.12.17 • vaaclav ** 07.12.17 • slavko **** 07.12.17 • ctibum *** 07.12.17 • afc1886 *** 07.12.17

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Rostliny
06.03.2014*****Malý atlas mechů2265x
29.06.2011*****Kryptokoryny - možná příčina uhnívajících listů1686x
15.02.2012*****Egerie, Elodea, Hydrila a Lag... Obecně1108x
07.02.2016*****Pár slov o kryptokorynách1376x
05.11.2007*****Řasy32392x
23.09.2011*****Řasokoule ve formě koberečku v akváriu2923x
17.02.2021*****Rostliny do brakické vody65x
04.02.2017*****Sadenie jemných rastliniek do liaporu pomocou hrebeňa665x
08.06.2012*****Jávský mech vs. Singapurský mech2021x
04.01.2010*****Jak mi to nešlo a pak konečně šlo z rostlinami4316x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 9 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [9] radimfoto123® 04.02.18 00:22
Článek krásně popisuje charakteristiku této plovoucí rostliny. Co se týče sinic a řas, které se mohou chytat na jehličky, existuje elegantní řešení formou krevetek. Máte-li dostatečně velkou kolonii těchto tvorů, postarají se o perfektní čistotu rostlinek neustálým obíráním jednotlivých jehliček. Je krásné pozorovat jejich ušlechtilou pracovitost.

Reagovat na tento komentář [8] JirkaŠčobák® 09.12.17 19:14
Akvárium, které zmiňuju v textu, že tam dávám ceratophyllum s trochou sinice, aby ji ztratilo a zlepšilo kondici, je plné kryptokoryn. Viz poslední fotka v článku. V pozadí je vidět C. beckettii. Taky tam prosperuje affinis. V jiném akva, kde jsem poměrně dlouho měl ceratophyllum, dominovalo Flamingo.
Je ale možné, že je ceratophyllum tak rychlé, že sebere kryptokorynám živiny. Nebo jinak - tam, kde se daří kryptokorynám, je tolik živin, že se daří i ceratophyllu.
Ohledně letnění - napiš :).

Reagovat na tento komentář [7] Aesculap® 09.12.17 17:28
Také mám zkušenosti z letnění.. Podobnou variabilitu jsem vyletnil i u E. densa.. Zcela to změnilo vzhled. Je celkem možné, že jiný poměr živin v přírodní lokalitě může být důvodem pro odlišný habitus, barvu atd.. Ale řekl bych že po přenesení do nádrží by se rostlina po čase zuniformila stejně s klasickým "demersem".. Snad by to stálo za pokus, jestli mne to napadne, počkám na jaro a udělám experiment.. Tak bychom s Jirkou mohli dát o pokračování.. Neslibuji ale zkusím na to myslet..

Jiná poznámka vyčtená byla tato: V nádržích s C. demersum se nedařilo kryptokorynám.. Máte k tomu někdo nějaké osobní poznatky? Za sebe - C. demersum mám alespoň trochu kvůli potěru prakticky všude.. V nádrži, kde jsou kryptokoryny (C. affinis, lutea, wendtii sf. Tropica, beckettii, axelrodi a pontederifolia) se zatím nic špatně neděje, ačkoliv růst kryptošek je takový dost vlažný nebo téměř neznatelný (oproti mým někdejším zkušenostem s C. affinis a C. pontederifolia, kde to bylo na džungli¨. To ale mohly být jiné důvody sic to sice bylo bez demersa, ale také v jiném akva, jiné vodě a jiném městě..)

Reagovat na tento komentář [6] muťa® 08.12.17 23:52
K tomu proudu....moje zkušenost je taková, že jsem ho míval omotaný k rozstřikovací rampě a rostl po proudu.
Pěkně napsáno!

Reagovat na tento komentář [5] Kaira® 08.12.17 10:48
Mám ho kilometry v zahradním jezírku, kde bez problémů i přezimovává. Zatímco v akváriích to buď není žádná hitparáda, nebo se pro jistotu rovnou rozpadl, venku je huňatý a sytě barevný. Očividně mu to tam vyhovuje, což se o akvarijních podmínkách říct nedá.

Reagovat na tento komentář [4] JanaS® 08.12.17 06:51
Příjemně napsaný!

Reagovat na tento komentář [3] sivon® 07.12.17 20:07
také mám nejhezčí v láhvi od okurek na okenním parapetu. V akváriu nikdy tak pěkný nebyl.

Reagovat na tento komentář [2] JirkaŠčobák® 07.12.17 18:05
Ten už jsem udal :).
S proudem vody mám zkušenost jen z druhé ruky, kdy mi lidé říkali, že se jim někam "zarazil", odnesl, kde se mu nedařilo nebo v extrémním případě rozlámal na jehličky. Prostě, každý proud, který rostlinu bez kořenů odnese, může udělat problém.

Upravit Reagovat na tento komentář [1] ® 07.12.17 17:41
Já bych prosil tři metry toho co není Mexico. Nejlépe s celým akvárkem, aby si zachovalo podobu jako na fotce.
Mám růžkatec všude, a vesměs se mi pěkně daří, ale ne vždy. Nemám ten poznatek, že by mu pohyb vody nějak vadil. Ale nemám ani žádný jiný, který by vysvětloval, proč někdy jen živoří.
Jinak tahle veleobyčejná a někdy opovrhovaná rostlina je - je-li v dobré kondici - naprosto nádherná, a jak se zdá, i badatelsky zajímavá.
Díky za článek!

Další články tohoto autora
15.10.2019*****Blešivci Hyalella azteca: proč tyto drobné korýšky chovat a na co si dát pozor?846x
22.07.2018*****Až bude někdo začátečníkovi radit dát ryby hned, řekněte mu:331x
18.05.2016*****Obhajoba jednoduchých akvárií1938x
07.02.2016*****Pár slov o kryptokorynách1376x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1698-ceratophyllum-demersum:-variabilita-a-potreby-akvarijniho-plevele