Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Méně náročné rostliny vhodné do malého akvária - vlastní zkušenost

 

Články » Méně náročné rostliny vhodné do malého akvária - vlastní zkušenost   Vytisknout tuto stránku 

Méně náročné rostliny vhodné do malého akvária - vlastní zkušenost

Publikováno: 30.09.2012 • Autor: © Filip980 • Rubrika: Začínáme

Méně náročné rostliny vhodné do malého akvária - vlastní zkušenost

Napadlo mne napsat článek o tom, jaké by byly vhodné rostliny do malého akvária se středním osvětlením (0.4 W/litr). V mnoha malých nádržích tady jsem viděl hodně rostlin, které svou výškou později akvárium přerostou nebo jsou příliš náročné. Já zde uvádím několik druhů rostlin, které by se hodily do akvária kolem 20 litrů. Mimochodem co se týče obyvatel nádrže, tak ty to chce taky pečlivě zvolit, neboť takhle velké akvárium je už i malé pro neonky. Ale zpět k rostlinám.

 

Marsilea hirsuta (marsilka srstnatá)

Marsilka je svým vzrůstem vhodná do popředí nádrže a do jemného dna. Roste pomaleji jako všechny jiné kapradiny v akváriu a nevyžaduje příliš mnoho světla.

F

 

Hemianthus micranthemoides (malokvětka drobnokvětá)

Tak toto je první druh, který bych doporučil. Sice se všude uvádí, že potřebuje hodně světla, ale roste i při méně. Není sice tak pěkně vybarvená a docela rychleji se táhne nahoru k hladině, ale při pravidelném stříhání by se hodila do středu nádrže. Nutné je, abyste měli jemné dno, v hrubém neroste.

F

 

Microsorium pteropus (hnědovka křídlata - úzkolistá forma)

Do pozadí či do středu na dekoraci je vhodné microsorium úzkolistá forma. Je to menší forma microsoria, která dorůstá menší velikosti. Vyžaduje velmi malou intenzitu osvětlení a je velmi dekorativní. Nesází se nikdy do dna, potom jí uhnívají kořeny, ale navazuje se na dekoraci. Já si ji zavazuji na kořeny černou nití, která není moc vidět. Celkově je tato rostlina vhodná jako dominanta a vhodná pro začátečníky.

F

 

Taxiphyllum barbieri (jávský mech, loděnka barbierova)

Pokud plánujete do malého akvária krevetky, vřele doporučuji na navázání na dekoraci nebo menší chomáček toho mechu do tmavějšího kouta akvária. Malé krevetky se mohou schovat před rybami, které by je mohly poškodit a zároveň na nich najdou potravu. Navázat tento mech můžete na kořen, nebo chomáček přidržet v koutě rostlinami, aby se potom nerozpadl na několik části a nebyl všude v akváriu. Co se týče světla, tak tento mech je tak nenáročný na světlo, že mu stačí i denní.

F

 

Riccia fluitans (trhutka plovoucí)

Jako plovoucí bych doporučil tuto játrovku. Na světlo není náročná, ovšem musí se dát pozor, aby se nerozrostla po hladině tolik, aby nestínila ostatním rostlinám. Lze ji navázat na dekoraci, ovšem mě to stálo dost nervy ji navázanou udržet, neboť po několika týdnech se začala pomalu trhat.

Riccia plovoucí u hladiny

F

Ricia navázaná na dekoraci

F

 

Vesicularia dubyana (měchýřka jávská)

Další druh mechu, který bych doporučil více než taxiphyllum barbieri, neboť vypadá navázaná na kořeni či kameni více dekorativně. Tento druh mechu se využívá na vytvoření stromečku v akváriu, protože při navázání tvoří jakési větvičky. Co se týče osvětlení, tak vyžaduje velmi málo. Je vhodný jako jiné druhy mechů do akvária s krevetkami.

F

 

Další druhy mechů

Existuje mnoho dalších druhů mechů, které by byly vhodné do takového akvária, ovšem je většinou obtížné je sehnat. Z dalších druhů bych doporučil Taxiphyllum alternans (loděnka střídavá), Vesicularia montagnei (Měchýřka vánoční) nebo Leptodictyum riparum (sušinec pobřežní). Všechny tyto mechy je vhodné navázat na dekoraci (např. sušinec má stélky směřující nahoru, ovšem později je ho potřeba zastřihávat) a později po navázání vypadají velmi pěkně. Osvětlení nevyžadují nijak velké, sušinec vydrží při 0.3 - 0.5 W/litr, podobné to je i s ostatními mechy, ovšem lépe roste při vyšší intenzitě světla.

Leptodictyum riparum

F

Leptodictyum riparum

F

Vesicularia montagnei

F

 

Vyšší stonkovky

Popředí, střed i dominantu nádrže již máme, ovšem je potřeba také umístit nějakou rostlinu dozadu. Existuje mnoho druhů stonkovek, které nevyžadují velkou intenzitu osvětlení, ovšem všechny jsou také velmi rychle rostoucí a brzy by zarostly nádrž a zastínily jiné rostliny. Stonkovky celkově dorůstají do vysokých rozměrů. Pokud je budete chtít umístit do takové nádrže, tak jedině do pozadí. Z méně náročnějších druhů do malé nádrže bych doporučil ludwigia repens (zakucelka plazivá), rotala rotundifolia (kolovka rotundifolia), limnophila sessiliflora (bahnatka bezstopečná), ceratophyllum demersum (růžkatec ponořený). Stejně jako i u jiných rostlin i tyto při vyšší intenzitě světla rostou lépe (např. ludwigia a rotala při vyšší intenzitě světla červenají), ovšem to minimum 0.4 W/litr (růžkatec 0.2 W/litr) jim stačí. Tyto rostliny sázejte také do jemného dna, v hrubém se těžko sázejí a vypadávají, nejlepší zrnitost substrátu je kolem 1 - 2 mm.

Rotala rotundifolia

F

Limnophila sessiliflora

F

 

Nevhodné rostliny

Nedoporučoval bych do tak malé nádrže rostliny druhu Vallisneria (zákrutichy), větší druhy Echinodorus (šípatkovce), kterým sice stačí málo světla, ovšem dorůstají značné velikosti. Je spousta jiných rostlin, které se do tak malé nádrže hodí. Nevhodnými rostlinami z ohledu na náročnost osvětlení jsou malé nízké rostliny např. Hemianthus callitrichoides cuba (malokvětka cuba) a Eleocharis parvula, které jsou sice vhodné do malých nádrží, ale potřebují vysokou intenzitu světla.

Hemianthus callitrichoides cuba

F

Eleocharis parvula

F

Další vhodné rostliny

Další vhodné rostliny do takové nádrže, ale se kterými nemám zkušenosti při nízké intenzitě světla:

1. menší druhy Echinodorus (př. tenellus, latifolius)

2. některé menší druhy Cryptocoryne - kryptokoryny (jako dominanta i větší)

3. další druhy kapradin či játrovek

4. menší druhy Anubias (na dekoraci)

5. další druhy stonkovek

 

Doufám, že jsem někomu pomohl při výběru rostlin do takovéto nádrže.

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 43x Nelíbilo se: 3x Zveřejněno: 30.09.2012 Upraveno: 08.10.2012 Přečteno: 3256x

Schválili: Bob66 *** 07.01.13 • alpaka *** 06.03.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Začínáme
11.11.2010*****Začínáme s akvaristikou - zakládání akvária5084x
12.02.2012*****Jak krmit akvarijní ryby?600x
05.09.2015*****Wroclaw či Vratislav - pastva pro oči akvaristy659x
24.02.2011*****Souvislosti v akváriu2408x
06.01.2015*****Listonoh letní - chov725x
16.02.2013*****Panceřníček panda - vlastní zkušenost s rozmnožováním a odchovem2313x
22.07.2018*****Až bude někdo začátečníkovi radit dát ryby hned, řekněte mu:345x
12.12.2015*****Nákup ryb949x
18.01.2012*****Výroba akutní porodničky pro živorodky214x
23.01.2011*****Založení akvárka z pohledu začátečníka5239x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 32 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Upravit Reagovat na tento komentář [32] ® 05.05.19 18:44
Za mne není problém mít v malém akva i náročnější rostliny, ale raději méně druhů(klidně jen dva, tři), které mají podobné nároky, samozřejmost dostatečně jima nádrž osadit a dát jim co nejlepší podmínky pro růst(takové které si mohu dovolit, bez extra úprav vstupních parametrů vody) živiny, světlo, teplota a pravidelná údržba se dá vychytat.

Reagovat na tento komentář [31] svanja® 01.05.17 10:52
Děkuji za článek, osobně mám v malé nádrži zmíněnou ludwigia repens, růžkatec ponořený a ještě mokřanku mnohosemennou.

Reagovat na tento komentář [30] Pandice® 10.03.17 09:04
Děkuji za článek i zkušenosti, vždy se hodí.

Reagovat na tento komentář [29] erik® 26.03.16 22:38
Inšpiroval si ma ku novým rostinám, děkuji. :)

Upravit Reagovat na tento komentář [28] ® 26.04.15 06:31
Výborné! Vďaka za rady ;-)

Reagovat na tento komentář [27] marek11® 20.01.15 20:37
Děkuju. hodně mi to pomohlo

Reagovat na tento komentář [26] Ondrasss® 16.01.13 14:13
Vse vysvetleno

Reagovat na tento komentář [25] Filip980® 25.11.12 14:53
Děkuji.

Reagovat na tento komentář [24] Lukino® 18.11.12 22:20
Pro začátečníky velmi pěkně podaný článek, z těchto rostlin si vybere každý i pokročilý akvarista.

Reagovat na tento komentář [23] Danila® 06.11.12 15:41
Pěkný, srozumitelný článek, je vidět, že autor si dal záležet a mluví z vlastní zkušenosti - velmi oceňuji. Jen trochu doladit pravopis :-)

Reagovat na tento komentář [22] predator3313® 23.10.12 17:41
:D tak ja mam s tohohle članku jen Eleocharis parvula, světla 0,3 W/l a ještě pulku hladiny pokrytou plouvoucima...a roste :D tak nvm
ale jinak pěkny članek :)

Reagovat na tento komentář [21] Filip_CZ® 09.10.12 08:32
Johan: Já jsem si to nechal změřit PAR Metrem, stačí pátrat kdo ho má a půjčit si ho... vyplatí se to hodnoty jsou velmi zajímavé...

50 par u dna je dostačující pro drtivou většinu rostlinek

akva.wu.cz/…

Reagovat na tento komentář [20] Johan® 08.10.12 21:12
Můj poslední příspěvek sem. Takže pokud budu mít akvárium 80x45x45 cm s 5 cm dnem, tak bych pro velmi náročné rostliny použil 2xT5 HO zářivky (2x39w) a dá mi to přibližně 0,5 W/l s průměrnými reflektory a zářivkami hned nad vodou.
Jestli jsem dobře pochopil vaše odkazy, tak mi to dá 80 μmol PAR. A pro méně náročné rostliny se doporučuje 50 μmol PAR. To je ale rozdíl. To je fakt velký rozdíl. =D Ale aspoň je sranda, že si mohu započítat. =)

Reagovat na tento komentář [19] Sentinel.czech® 08.10.12 20:13
2Johan: tak to jsi četl špatně, je tam změřeno jaká zářivka má kolik parů.. orientačně to sedí na rozsah 830 - 865. Takže když víš jak je vysoko od substrátu tak máš orientační ale poměrně přesný odhad kolik světla máš u dna. Článek je samozřejmě o kytkách, ale také o nízkem osvětlení, a W/l je opravdu nesmysl, a za tímhle tvrzením stojím. Ale samozřejmě ho nebudu nikomu vnucovat :))

Reagovat na tento komentář [18] Johan® 08.10.12 19:05
Ty sem si dnes přečetl a sou hrozné. Takže tím chcete říct, že když si půjdu kupovat zářivku, mám strávit na internetu půl dne, abych našel, jaké má určitá zářivka PAR? Né, díky. W/l či lépe lumen/l u 8xx či 9xx je dostačující jednotka.
Zbytek když tak ve fóru. Článek o zkušenostech s kytkami, nikoliv o světle.

Reagovat na tento komentář [17] Sentinel.czech® 08.10.12 18:54
Johan:treba na těch odkazech co jsou v komentáři

Reagovat na tento komentář [16] Filip980® 08.10.12 18:03
Fotky už jsou srovnané.

Reagovat na tento komentář [15] SlavekB® 08.10.12 14:19
pěkný soupis. Fotky mohly být u jednotlivých rostlin

Reagovat na tento komentář [14] Johan® 08.10.12 13:57
pro xixao: A to bychom jako zjistili kde? =DD

Reagovat na tento komentář [13] Filip_CZ® 08.10.12 11:59
Drtivé většině rostlin stačí u dna 50 PARů což nic nevypovídá o wattech na litr, tento údaj je zcela zmatečný.. budu mít rampu deset centimetrů nad akvariem nebo metr a budu mít stále stejné watt na litr přičemž rozdíl v nádrži bude zcela zásadní...

Reagovat na tento komentář [12] Sentinel.czech® 06.10.12 16:04
Připojím svůj komentář k jednotkám osvětlení. Watt na litr je opravdu velmi stará a velmi orientační jednotka, a v mnoha směrech je spíše zavádějící (a je otázkou času než se prodejci naučí na správnej jednotky!).

Je důležité si uvědomit že jedna zářivka na dlouhém nízkém akváriuu o objemu x by měla stejný počet watů na litr jako dve měnší zářivky na vysoké akvárium o stejném objemu. ALE samozřejmě že vysoké akva má horší světlo u dna.

Proto vznikla jednotka PAR a PUR která je v tomto směru daleko přesnější.

Pro zájemce přikládám linky kde se dozví více, kopíroval bych jen výborně napsané články:

www.rostlinna-akvaria.cz/…
akva.wu.cz/… >> zde najdete změřené hodnoty zářivek T8 T5 atd. při vzdálenostech od substrátu. Jednoho měření jsem se i účastnil, takže mohu potvrdit že to co tam autor píše je opravdu pravda.

Reagovat na tento komentář [11] slavko® 06.10.12 08:41
Ja len znova potvrdím, že microsorum pteroptus môže (opakujem môže) byť dobrá voľba. Deti ho majú vo svojej 30ke a nemá viac ako 10-15 cm. Lenže v mojej nádrži má viac ako 30 cm. Deti majú slabšie osvetlenie a inak hnoja - bez CO2, čiže záleží na podmienkach, aké má k dispozícii.

Reagovat na tento komentář [10] Filip980® 05.10.12 19:52
Ovšem já zde píšu druhy rostlin, se kterými mám zkušenosti. Staurogyne repens, ani weeping moss a bacopu monnieri jsem neměl.

Reagovat na tento komentář [9] Moucha® 05.10.12 10:32
a co Bacopa monnieri, Staurogyne sp. (pri nedostatku svetla prechazi do vzprimene formy) a zatim pomerne vzacny lec velice dekorativni Vesicularia ferriei (Weeping moss)
k echinacum bych jeste doporucil 'Bambi' a 'Mercedes' (i kdyz se spatne schanej), pokud je co2 tak i Blyxa japonica.

jinak jsem zjistil, ze kdyz mas dost zivin, vcetne co2, tak rostliny dobre prosperuji i pri minimu svetla... (co prihnojuju pmdd, tak mi staurogyna leze zase po dne)

Reagovat na tento komentář [8] Filip980® 04.10.12 18:43
Obrázky se pokusím dát k popisu, jenomže nějak mi to blbne při psaní, co se týče toho microsoria tak píšu o menší formě, mám ji v akváriu a víc než 15 cm do výšky mi neroste. Co se týče rotaly, tak vždyť to tam taky píšu u těch stonkovek, že nebudou tak barevné a budou se více tahat za světlem. Doporučoval bych některým si to pořádně přečíst, dřív než něco takového napíšou do komentáře.Jinak co se týče W/l tak to uadím pro zářivky, protože s led osvětlením žádné zkušenosti nemám.

Reagovat na tento komentář [7] Johan® 04.10.12 18:42
pro ivo1339: jenomže lumen, stejně jako wat, není ideální jednotka a vztahuje se spíše k lidskému oku, než k potřebám rostlin a zvířat. Takže další jednotka s problémy. To bychom byli pořád v kruhu. ;)

Reagovat na tento komentář [6] ivo1339® 04.10.12 17:45
Pro Johan: stanovovat intenzitu světla v lumenech na velikost osvětlené plochy nebo na vzdálenost od hladiny. Dnes už se tento parametr běžně u světelných zdrojů uvádí. Dnes již téměř nesehnatelná žárovka o příkonu 75W má vyzařuje stejných 700 lumenů jako plnospektrální LED COB 9W. S dříve velice často používanými watty na litr objemu je dnes trochu potíž.

Reagovat na tento komentář [5] Johan® 04.10.12 17:15
pro ivo1339: a co lepšího že navrhujete? =)

Reagovat na tento komentář [4] ivo1339® 04.10.12 16:48
Stanovovat inntenzitu osvětlení ve watech na litr je velice ošemetná záležitost. V dnešní době spousta chovatelů akvarijních živočichů, respektive pěstitelů submersních rostlin přechází na osvětlení nádrží pomocí LED; někteří i pomocí OLED nebo LVD. Příkon 0,4W/l v případě LED používají chovatelé SPS korálnatců vyžadujících extrémně intenzivní osvětlení. Submersní rostliny by tuto intenzitu světla nejspíše dlouhodobě nevydržely. Sám mám nad 1000 litrovou nádrží 2x 150W LED a 6x T5 39W, takže vím, o čem píšu.
V době, kdy jsem se věnoval sladkovodní akvaristice, nádrže s vodním sloupcem 45 cm jsem osvětloval 100W žárovkami, vždy jednu na plochu 50x50 cm (tedy 0,8W/l). Nebylo nic lepšího, ani pod zářivkami Tesla Planta nebo efektovými "speciály" Sylvania Grolux rostliny (Echinodorus, Nomaphilla, Hydrophila atd.) tak dobře nerostly a neprosperovaly. No a v "přehřáté" vodě s teplotou trvale okolo 30°C jsem choval terčovce (pravé "Heckel", modré "Wattley" a další).

Upravit Reagovat na tento komentář [3] ® 04.10.12 07:13
S tou Rotalou rotundifolií bych byla opatrná. Při malém a středním světle není tak pěkně vybarvená , táhne se za světlem a docela rychle roste. Je jí potřeba často stříhat, jinak se položí na hladinu a stíní ostatním.Jinak pěkný článek.Cením si každého , kdo má odvahu a podělí se o své zkušenosti s ostatními.

Reagovat na tento komentář [2] lhajek® 03.10.12 21:25
Bohužel s některými skutečnostmi v článku nemohu z vlastní zkušenosti souhlasit:
Microsorium pteropus mě úspěšně roste do gigantických rozměrů a i 54L akva mě pro něj přijde malé. Naopak Vallisneria torta je do 20L akva docela vhodná svým vzrůstem. Nikdy jsem ji neměl ve 25L akva tak vysokou, že by pokládala listy na hladinu. Eleocharis jsem pěstoval v 25L akva se zářivkou T8 10W což je právě 0,4W/L a bez problému rostla. Spíš vyžaduje dostatek živin a CO2 než světla.
Celkově uvádění poměru W/L není vůbec přesné. Daleko více závisí na vodním sloupci a jak vysoko nad hladinou je osvětlení umístěno. Navíc poměr ve W/L byl původně prý použit už pro zářivky T12, kdežto my dnes používáme daleko účinnější typy T8 nebo T5.
Ale celkově abych jen nekritizoval je to docela slušný přehled ve kterém většina začátečníků může najít řadu dobrých tipů.

Reagovat na tento komentář [1] slavko® 03.10.12 20:22
Pekné, myslím, že týmito rastlinami ani začiatočník nič nepokazí. Škoda len, že obrázky rastlín nie sú priamo pri popise, iste by to bolo prehľadnejšie, ako pízrieť obrázok a potom posúvať späť na popis, že čo je zač.

Další články tohoto autora
08.06.2012*****Jávský mech vs. Singapurský mech2033x
28.12.2011*****Nákup krevetek1289x
22.10.2011*****Když si ostatní dělají legraci...518x
30.09.2011*****Nenáročné rostliny pro začátečníky - vlastní zkušenost4742x
29.06.2011*****Kryptokoryny - možná příčina uhnívajících listů1702x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1066-mene-narocne-rostliny-vhodne-do-maleho-akvaria-vlastni-zkusenost