Betta splendens - pohlaví
Bude to v první řadě těma 25 litrama, tam to nebude fungovat nikdy, tedy v tomto složení jak píšeš. Holky dovedou bejt bestie.
Edit: A jak čtu v prezentaci, tedy jestli je to aktuální, tak kombinace bet a pavích ok v dané litráži, to je hodně na levačku.
Ahoj, prosím o radu: mám v akva 3 samičky betty splendens (100% samičky, podle prodavačky i podle veškerých znaků
). Koupila jsem je k samečkovi aby, se nenudil. Zpočátku byli OK, nechávali na pokoji i jediné paví očko, které zdaleka přežilo všechny ostatní
, ale po pár měsících samičky ožraly samci kompletně ploutve, možná mu i ublížily, ten to nepřežil... Teď asi po měsíci jsem pořídila nového samečka, ten přežil jen tři dny, dnes jsem ho našla ohlodaného na dně. Dvě větší samice mají otrhané ploutve. Nevím si rady, čím by to mohlo být. Myslím, že jsem někdy před prvním útokem zvýšila teplotu. Akva 25 l, hustě osázené rostlinami. Budeme pořizovat 300 l, takže s novým samečkem počkám, ale chtěla bych zjistit, kde se stala chyba. Díky
Starší reakce
Já vidím celého modrého samce a dvĕ holky...
Tak ak ho majú, tak by to mali byť samičky. Inak aj moje samičky sa na seba "šklebia" a samičky to sú isto, lebo majú ikry. Takže v tom by som problém nevidela. Ak sú to samičky, tak majú krásne plutvy.
Ďakujem. Tie biele puntík? Tie "samice" majú. Zase podľ.
www.bettafish.com/… myslím, že sú to predsa samice... Neviem.
No myslím si, že si kúpila troch samcov. Na samičky to má pomerne dlhé plutvy, nemajú prúžky. Treba skontrolovať močopohlavné bradavky.
0 10.11.2014 12:12 lollkoo2 – Samci alebo samice?
Starší reakce
Tak jsem udělala jak radí Niky a skutečně je to vidět. Jedna bude dle popisu samička a jedno je mladý sameček
Stejně teď nechám velkého samečka samotného než se vzpamatuje a pak vymyslím, co dál..
Díky za rady
Tvé ryby jsou mladé a z fotek, jak už bylo psáno, toho moc vidět nejde. Osobně bych to tipla na 2 samce.Ale je tam dost odlesků.
Mám jednu radu, vem si baterku a ty ryby prostě prosviť (z vody je tahat nemusíš). Jsou světlé, minimálně u té světlejší to půjde vidět hned. Už i mladé samice mají jikry. Viz foto: jikry jsou ten světlý "trojúhelník" vedoucí od břicha k ocasu.
Foto samce, to co má na břichu je od paily dost rozdílné.
Pokud jde o pruhování, podélné tedy vodorovné, to nahodí ryby bez rozdílu pohlaví (stres), svislé pruhy mají samice připravené ke tření. Snad se Turbínka neurazí, ale žádné pruhování na těch rybách nevidím, nemají na to tmavý pigment.
Skús pozrieť tým obom samičkám pod prsné plutvy a zisti rozdiel
Za předpokladu, že obě dvě nově příchozí ryby jsou samice, pak i tehdy se může stát, že jedna ryba se povahově "nepovede", chová se jako samec a je schopna i původního samce oškubat až zabít.
Díky za radu,
oddělim samečka a nechám ho o samotě.. Problém u samiček je, že jsou bílé a nějaká bílá tečka není vidět ani u jedné, tedy pokud jsou obě samičky. Spíš mě zaráželo to chování jedné k druhé. Ještě jednou díky
Fotky nic moc, ale dle té první rozmazané bych se nejspíše dle tvaru tlamky přikláněla k variantě krátkoploutvého samce, i když je tam lehce naznačené pruhování, což by značilo samici. Pro jistotu zkontroluj zda mezi prsními ploutvemi není útvar nazývaný urogenitální papilou (bílá tečka) je-li přítomna, pak je to samice. Každopádně tolik bett na tak malém prostoru nedělá zrovna dobrotu, dle fotek vidím jen pár rostlinek - tj. málo úkrytů a i přes to, si někdy ryby prostě nesednou a dochází tak k "domácímu násilí". Betty je nejbezpečnější chovat samostatně, toť můj názor.
Postup pro otrhaného samce: Izolovat od ostatních ryb, postupně zvednout teplotu k 28° C, denně měnit 1/3 vody za novou vytemperovanou, přidat rašelinový výluh (př. Torben) a obarvit tak vodu jako slabý černý čaj nebo možno zasolit v dávkování 1 polévková lžíce na 50 l a futrovat jen tou nejvybranější potravou (nejlépe živou).
0 01.09.2014 13:32 Monišška Dobrý den,
mám samce v 30l akváriu a pořídila jsem mu dvě samičky s tim, že dyžtak ještě přidám, kdyby je moc otravoval.. A teď mám dva dotazy:
1)Jedna samička se moc nechová jako samička.. před tou druhou se naparuje, furt ji tak jako oblejzá a s velkým samcem se jen odhánějí.. Není možné, že je to jen příliš mladý sameček? Foto (ta s červenými ploutvemi) přidávám.
2) Do dvou dnů od pořízení se z mého krásného samce stal otrhánek, udělaly mu to ony nebo čim by to mohlo být?
Děkuju za odpovědi a případné rady.
Starší reakce
Zpravidla ano, ale jsou i samice, které ukazují, že jsou paní domu.
Jen sameček se naparuje před zrcadlem?
Tak jednoho daruj nebo mu zařiď aspoň 20 l bejvák, kde bude sám
Ve 140 l by brzo došlo k tomu, čemu se říká přírodní výběr a přežití v lepším případě silnějšího v horším by bylo akvárko bez bett.
No tak to mám celkom problém,v 140L nádrži sa mi časom asi pokántria
Přesně jak píše romant, Laco jako vyšitej
Hej, Laco a pekný.
0 27.08.2014 17:23 MarLo
Starší reakce
Nechci tě jakkoliv urazit, ale komentovala bych to slovy: "Čím horší sedlák, tím větší brambory" Samici bych po tření odlovila jinak je vysoká pravděpodobnost, že ji v rámci hlídání hnízda udolá. Ale tobě asi těžko něco radit, máš svojí hlavu
Včera jesm koupila samici a dnes se třeli. Samec se jí nesnažil nijak moc zabít. Ze začátku na ní chvili utočil a má trošku natrhlou zadní ploutvičku, ale jen malinko. A dnes se tak podívám a najednou se třou. Samec se kolem ní obtočil a ona vypustila na zem jikry, pak je dala do pusy a vynesla do pěnového hnízda.
Ja som len chcel povedať, že stavanie hniezda nemusí byť odrazom výborných podmienok v ktorých žije
U samců bet se primárně nejedná o snahu zachovat rod. 99% z nich staví z podstaty přirozenosti. Toho důkazem jsou i hnízda v "pověstných krámských kelímcích", stejně jako ve velkých nádržích, aniž by samice byla na dohled. To "hnízdo" bez přítomnosti samice, se hnízdem ve skutečnosti nedá nazývat, je to jen shluk bublin, které nemají velkou trvanlivost. On teprve až když se samice objeví, začne svou aktivitu doopravdy, a zřejmě u něj dochází k hormonální reakci. Tím dojde k zvýšené tvorbě "slin", a ty zpevní hnízdo do dokonalosti.
Takoví samci pak mají i zpravidla bohaté výtěry. Narozdíl od těch, kteří hnízdo flinkají.
Tea napsal: tohle není tak malé jak se zdá, a rybička se tam nemá tak špatně začala si stavět i pěnové hnízdo
Môže to byť i tým, že, že sa snaží o zachovanie druhu. To sa deje u živočíchov, ktorí sú v ohrození..........
Buď prosím natolik nad věcí a věř, že betty je lépe chovat v lichém počtu a tři už jsou moc. Sehanat ryby takových povah, aby se snesly v malých i větších objemech u tohoto druhu je poměrně složitá práce a často to končí "domácí bettí zabijačkou" i přes dostatečný objem, velký počet úkrytů a doslova zalesněné akvárium.
To že si samec staví pěnové hnízdo je sice fajn, ale rozhodně to není podnět pro chovatele obstarat mu samici
Navíc dle fotky vidím kouli, umělé rostliny, to nebude ani 5 l a bohužel ani pro jednoho samce to není nejlepší trvalé obydlí
Edit: O těch zabíjačkách, stačí si pročíst diskuzi hned pod touhle.
To nic neznamená. V akváriu pod 30l je veliká šance že samec samici zabije. A pokud nejsou úkryty (rostliny atd.) tak ji klidně zabije i v 60l ...
Tohle není tak malé jak se zdá. A rybička se tam nemá, tak špatně. Začala si stavět i pěnové hnízdo.
Toto je sameček. Samičku bych mu ale nepořizovala, zvlášť do takto malého akvária.
Betty jsou hodně vnitrodruhově agresivní ryby a v takto miniaturních nádržkách se prostě a jednoduše navzájem zabijí. Obecně je lepší chovat samce jen jako jednotlivce, samice se ve větších a zarostlejších nádržích dají chovat i pohromadě, ale ani tam to není žádné pohodové a mírové soužití - jen je menší pravděpodobnost vzájemného zabití, ale i to se může stát.
Rovněž bych doporučovala větší nádržku, živé rostlinky, ideálně i plovoucí a dobrou a účinnou filtraci. Zatím měnit pravidelně denně či maximálně obden vodu, akvárium zakrýt, teplotu vody udržovat na minimálně 25 stupních, krmit jen mírně a možná tam i nějakou dobu ta rybička přežije.
Samec.
Do tohoto nic nepořizovat. Radši koupit nové akva, filtr, rostliny a pak se bavit o rybách. Toto je týrání. Ne akvaristika.
0 11.08.2014 18:30 Tea – jak poznám pohlaví
Jak poznám pohlaví bojovnice? Má jednu ve větším kulatém akváriu a chtěla bych k ní dokoupit ještě jednu opačného pohlaví. Ale nevím jaké je a nerada bych koupila stejné pohlaví jako už mám. Na obrázku je moje betta a pod hlavou má takový výčnělek. Nevím jestli se podle toho dá určit pohlaví ale prosím poraďte mi.
Starší reakce
V případě opravdu plných samic to jikra teda povětšinou je. Bílá, výrazně viditelná na kraji té bradavky. Samice pokud se netře se jich dokonce dovede sama zbavovat a žrát je.
Mimochodem podobnou schopnost jsem pozoroval i u samic ancistrusů pokud přijde o samce a byla připravená ke tření. Ze samice vyjde žlutý rozměklý rosolovitý útvar...
Já mám pocit, že si tu někdo plete lidskou a rybí anatomii
V té rybí mám sice trochu mezery, ale ohledně té lidské, no vlastně tam také
Mám za to, že je-li samice plná jiker pak útvar, který je jedním z výrazných pohlavních znaků nazývaný "močopohlavní bradavka" zduří, že to není vlastní viditelná jikra. Nebo se mýlím?
Teda nevím co kdo vidí kde za čí bradavky...
... normálně (nebo někdy) je to docela rajc...
, ale plná samice bety má velmi dobře viditelnou jikru a žádnou bradavku...
Zkusit rybu vzít s bleskem pod úhlem třeba při krmení nebo nádechu, betty se většinou fotí dobře, no zas tak dobře ne, ale líp než třeba dania. Nebo ji přelovit jen na focení do menší nádrže se stejnou vodu proti černému pozadí, aby vynikla.
Akva má 55 litrů, vysavač je ancitrus, neonky tam jsou jen 4, úkryty mají 2 + využívají i rostlinky a prstor pod topítkem.. ozázené mám cca 50% dna s tím, že tam mám jak malé kytky rostoucí po dnu, tak větší (cca do půlky vodního sloupce, ten je 35 cm...) dusíkaté látky by v pořádku, ale měřila jsem je před 14 dny, tak zkusím znovu... krmené jsou 2x denně vločkama a jednou týdně dostávají nítěnky... jeslti se jedná opravdu o tu bradavku nevím - jistá jsem si právě jen u té druhé samice, ale světlý výrustek tam má i když menší než ta 100%.... Jinak děkuji za odpověd - zkoušela jsem nafotit, ale je to rozmazané, tak zkusím sehnal lepší foťák...
Může se jednat o pigmentově podobně zabarvenou šupinu. Jestli se máme někam hnout tak ty ryby nafoť hlavně tlamu a prostor mezi ploutvemi v nějaké rozumné kvalitě a odpověz na moje otázky.
No právě proto se ptám, jestli lze podle výrustku mezi předními ploutvemi opravdu rozeznat samici od samce (resp jestli tam samec taky mže mít nějaký výrustek který lze mylně zaměnit za bradavku), protože kromě toho výrustku vše napovídá tomu, že jsem kopila samici a krátkoploutvého samce....
Tak začneme od začátku. Jaká je litráž akvária, jak moc je zarostlé, počty úkrytů, čím a jak jsou ryby krmeny? Ideální by bylo zřídit prezentaci, abychom věděli o něco více. Tím vysavačem je míněn ancistrus a kolik je těch neonek? Jste si opravdu jistá že se jedná o močopohlavní bradavku? Betty pohlaví nemění, mohlo se jednat o krátkoploutvého samce, ale nevylučuji dominantní babochlapici a i některé samice jsou schopné "nafoukat si hnízdo" jen to není tak častý jev jako např. jejich zvýšená agrese. Betty se nechovají jako kudlanky nábožné, jsou prostě vnitrodruhově agresivní a s nevhodnými podmínkami v nádrži jejich agrese roste (malý prostor, nedostatečné krmení, vyšší N-látky v akváriu, atd.) Většinou po tření v třecí nádrži a předpokládám, že v tomhle případě k němu ani nedošlo je samec agresivní k vysílené samici, kterou je lépe ihned po aktu odlovit a následně hlídá a pečuje o hnízdo do rozplavání plůdku, v této době hrozí požrání i samcem, takže je odloven samec asi tolik k obvyklému "kudlančímu" chování.
Ještě si neodpustím zkopírovat jeden příspěvek, který dle mě poměrně trefně hodnotí soužití obou pohlaví bett ve společenském akváriu a v zájmovém chovu.
LiborSprysl napsal: Tak já nevím...poslední bety jsem třel tak asi před osmi lety a když jsem četl detektivky podobné té pode mnou, (a že jich bylo), tak jsem si řekl, že se musím podívat jak to vypadá s těmi kupovanými betami. Koupil jsem tři samce z jednoho zdroje, dvě samice z druhého. (No nebyl jeden krátkoploutvý samec? ) 14 dní kvalitně pokrmil živým, udělal vodu a pic. Výtěr. Mladé mají centimetr. Tak jsem přesvědčil, že jsem nezapomněl časy, kdy jsem bet měl tisíce.
Proč to píšu? Chovat bety koedukovaně bez možnosti volby je nesmysl, pokud se nejedná třeba o vyladěný pár. Natož pak dvě samice se samcem. Zvláště pak v nádržích, kde k sobě mají "na dostřel". Někdy to fungovat může, ale většinou jsou to ty domácí zabijačky. On chce, ona ne a nebo naopak.
Ono chovat obě pohlaví ani nemá smysl, pokud nám nejde o odchov. Tak už se s tím smiřte. Dokoupil jsem další samice, ale chovám je odděleně v dost velké nádrži, a přece se hašteří. Nejvíc to vyvolává ta odpaněná, která se vytahuje. Ale chce to živou potravu a už se to po týdnu klidní...A hlavně je důležitá voda, dusíky zvedají agresivitu i u bet.
A na závěr jedna technická poznámka: Vkládejte svůj dotaz jen na jedno vlákno a budeme jej dále řešit tady. Děkuji, Turbínka
A co to nebrat takhle oklikou a teorií o změnách pohlaví či dominantní samici, ačkoliv samice šéfovat můžou, a zkusit promyslet a dohledat tu nejjednodušší variantu "opravu jsem koupila dvě samice? "
0 02.08.2014 09:57 Natálie26 – Samec nebo dominantní samice?
Dobrý den,
Mám na Vás takový dotaz. Abych Vás uvedl v obraz pro náš případ.Koupili jsme si v obchodě dvě samice bojovnic s tím,aby náš chudák ,,Fído,, nebyl uplně sám Ještě před koupí jsme si prošli pár webových for,kde psali že si máme koupit dvě,protože by jednu uhnal.Tak jsme tak učinili.Za pár dní jsme si povšimli,že je Fído začal prohánět.Dokonce stavěl i hnízdo.To se mu ale moc nedařilo vlivem proudění filtru a vzduchovače.V akvu máme i ,,vysavače‘‘ a pár neonek.
Nicméně po pár týdnech se začaly dít věci. Náš Fído se nejspíše popral s jednou z bojovnic,protože mu chyběl kus ocasu. Moc jsme to neřešili a předpokládali že to byla jen ,,potyčka‘‘. Bohužel po několika dalších dnech se mu objevila nad okem menší ,,ranka‘‘,nejspíše po další rvačce…K dnešnímu dni již Fído není mezi námi.
Teď k mému dotazu…Myslíte si,že může být samice tak dominantní,že by zabila samce ? Respektive aby se chovala jako kudlanka nábožná a po oplození samce ubila? Nebo že byla ,,naštvaná,, že nepostavil to hnízdo,protože mu to bublinkovač rozbíjel ? Navíc po Fídově smrti se v akvu opět objevilo hnízdo, takže jej musela postavit dominantní samice – ta se již chová úplně jako samec, ale má mezi břišními ploutvemi bílou pohlavní bradavku – je možné, že by se u bett měnilo pohlaví (třeba jako u mečovek)? Navíc druhé samici se objevily vertikální pruhy, jako by v akvu opravdu byla samec, ti ale údajně bílou bradavku nemají….
Starší reakce
Naprostý souhlas s Liborem. První dvě fotky vypadají na holky, ale pouze vypadají. Třetí fotka je s jistotou samec. Na ty dvě "holky" mrkni zespodu, když uvidíš bradavku, jsou to holky. Když ne, je to krátkoploutvý kluk...
A zároveň podotknu, že sám mám samici, co do mohutného samce, při tření, udělala díru velikosti mexického dolaru, ráno bylo po něm... Tahle samice, pro odchov, je má nejlepší, dává nejvíce vajec a vzorně se o ně stará se samcem. Ale je dominantní, bydlí sama, jinak je problém a jiného než toho jednoho konkrétního samce, na kterého je zvyklá prostě nebere!!
Tak já nevím...poslední bety jsem třel tak asi před osmi lety a když jsem četl detektivky podobné té pode mnou, (a že jich bylo), tak jsem si řekl, že se musím podívat jak to vypadá s těmi kupovanými betami. Koupil jsem tři samce z jednoho zdroje, dvě samice z druhého. (No nebyl jeden krátkoploutvý samec?
) 14 dní kvalitně pokrmil živým, udělal vodu a pic. Výtěr. Mladé mají centimetr. Tak jsem přesvědčil, že jsem nezapomněl časy, kdy jsem bet měl tisíce.
Proč to píšu? Chovat bety koedukovaně bez možnosti volby je nesmysl, pokud se nejedná třeba o vyladěný pár. Natož pak dvě samice se samcem. Zvláště pak v nádržích, kde k sobě mají "na dostřel". Někdy to fungovat může, ale většinou jsou to ty domácí zabijačky. On chce, ona ne a nebo naopak.
Ono chovat obě pohlaví ani nemá smysl, pokud nám nejde o odchov. Tak už se s tím smiřte. Dokoupil jsem další samice, ale chovám je odděleně v dost velké nádrži, a přece se hašteří. Nejvíc to vyvolává ta odpaněná, která se vytahuje. Ale chce to živou potravu a už se to po týdnu klidní...A hlavně je důležitá voda, dusíky zvedají agresivitu i u bet.
0 18.07.2014 20:17 Marfi –
Re: P
I samice může být extrémně agresivní, ale je zvláštní, že by v zarostlých 80l byl až takový problém. Určitě není některá ze samic krátkoploutvý samec?
Samec byl v akva tak dva dny a pote jsem prinesla samice. Byli spolu tak tyden a pak tybdve zabily treti samicku a jeho. Vsechny tri samice pochazeli ze stejneho akvaria a stejneho obchodu a byly pry stejne stare. Samec mel tak pul roku, prinesla jsem si ho jako mrně. Vypuplala jsem ho, takze z nej vyrostlo obrovske rybi monstrum. Byl naprosto nadhernyna aktivni a nemocny urcite nebyl. Treti samice nemocna byt mohla, to nevylucuju.
Edit: Jo a v akváriu jsou už jen 3 krunýřovci.
80 l je pro tolik bett parádní litráž (jen tak mimochodem kdo tam ještě plave?), zarostlé jak říkáš také, takže bych problém z malého prostoru a hlídání svých teritorií tolik neviděla. Nejspíš máš to "štěstí" a natrefila si na hodně dominantní samici
Otázkou je zda přidávat další osadníky, aby neskončili stejně nebo tu agresorku chovat izolovaně a do akvária zkusit dát jiné betky a doufat, že budou mírnější či ne aspoň tak teritoriální a rvavé.
Dále mi napadá jak dlouho byly ryby spolu, nebyly nějaké samice či samec do nádrže dávány déle, co stáří ryb, kondice, nemoci, zda nějaká z těch mrtvých nebyla z nově příchozích starších či oslabených?
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 10 11
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 14781x