Piskořka věžovitá
Starší reakce
Granifera to určitě není (mám jich plno), jiný druh piskořky to klidně může být, ale jaká? M.maculata je sice tmavá, ale od mala a nemá takové hrubé vruby. A příbuzenstvo piskořek (thiary, tylomelanie, brotie, melanie ...) je opravdu rozsáhlé.
Tak po několika měsících zpět k "tmavým piskořkám". Pár jedinců jsem dostala od Lusasson a úspěšně zabydlují akvárium. Tmavá barva nevymizela, potomstvo je sice světlejší, ale stoupajícím věkem se zbarvuje do tmava. Chování je také trochu odlišné od M.tuberculata - jsou častěji vidět na dekoracích. Plž je celkově bytelnější a kratší, nejstarší jedinec už přerostl naší prababičku věžovku. Rýhy na ulitě jsou také mnohem hlubší. Zajímavé jsou výrustky okolo ústí ulity - evidentně patří do rozsáhlého příbuzenstva piskořek, ale M. tuberculata, zbarvená prostředím, to patrně nebude. Je sice velmi barevně variabilní, ale tento plž je jiný.
Patrně se k nám dostala s kytičkami a menší jedinci snadno ušli pozornosti pro svou podobu s věžovkou.
Má tedy někdo návrh, co by to mohlo být za plže? Přikládám portrét.
Starší reakce
Může..... Ale není to přirozené, asi jí bude něco chybět...
Může. Sice se ráda zahrabává, ale v odchovně bez dna si nestěžují
Múže piskořka prosperovat v akváriu bez dna?
Starší reakce
A kdyby se to s tou hygienou flákalo nějak více, tak piskořky dají vědět.
Jsou to dobrý pracanti.
To je fakt,že to s tou čistotou dna moc nepřeháním
Podle mě ..dostatek bordelu k sežrání je nenutí tolik běhat..a nikdy nevidíš všechny...ze 6ti jso 2 třetina ze dvou set je to 133
Mám je v malém akváriu (12 l), kde není vůbec žádné proudění. Přes den jsou vidět jen velmi vzácně, řekla bych, že jen tehdy, když už mají moc hlad. Zato v noci rejdí po skle jak po tanečním parketu. A naše nejstarší piskořka věžovitá (má už 3,5 cm) v 54 l akváriu vůbec nemá snahu se zahrabávat a leze po kořenech i ve dne.
Hromadný úprk k hladině jsem zažila jen jednou, když se po zelí zkazila voda. To ale opravdu visely všechny druhy plžů (oba druhy piskořek, levatky, okružáci i Clea Helena) u hladiny jak hrozny. Tento jev byl ale od jejich obvyklých výletů zcela odlišný, takže si myslím, že se snadno pozná, kdy se bát o kvalitu vody..
Mě se taky piskořky vesele prohánějí mechem co je umístěn na kořenu, tak ve 2/3 akva. Sem tam je i na skle zahlídnu. Takže to považuji za naprosto normální. Teď se mi právě třou skaláry, tak to že vidím piskořky pohybobat se po akva, tak to asi kvalitou vody nebude.
Tak já mluvím o pár stech litrech..a po vypnutí..nešla elektřina jsem tohle zaznamenal........
Tak to se asi jdou podivat, proc prestala proudit voda ci proc nedrnci to zarizeni, co je obvykle pustene.
Nechce se mi verit, ze vypnuti filtru na 15 min by natolik ovlivnilo kvalitu vody, aby na to piskorky reagovaly. Jak jsem napsal, nemam problem videt sve piskorky i ve dne (hlavne na dne, ale par jich klidne leze i po skle), s vodou ani filtraci pritom problem nemam. Mozna je to tim, ze mam pomerne tenke dno (mam je v 12l elementce, u predniho skla je dno jen 2-3cm), tak jim me dno neni dost velke.
Samozrejme, je to neco jineho, nez kdyby clovek pozoroval hromadny uprk piskorek k hladine. To by fakt signalizovalo prusvih.
Naprostej souhlas..když večer vypneš na 15 minut filtr..vylezou na sklo všechny
Tak to já vždycky zpozorním, když ve dne zahlédnu piskořku vylezlou na stěně akvárka, hlavně když je jich víc. To pokaždé signalizuje, že není voda, jak by měla být. Např. filtr potřebuje vyčistit.. Nejdřív reagujou piskořky a pak i ryby...I proto jsou u mě vítány
Vyhrabou se neboj... Můžu ti jich pár set darovat
S "vyhrabem" ze dna by nemely mit problem. Pokud neni v akvarku nic, co by je zabilo (chemie, snekozrouti), urcite se casem objevi. Meli by byt videt i na skle minimalne rano pri rozsviceni osvetleni. Ty moje si klidne lezou vsude mozne i pres den ...
Mám dotaz, z jaké hloubky se dokáže vyhrabat? Dala jsem jich před měsícem asi šest do 54l akvárka, pak ale sázela nějaké rostlinky a vidím sem tam akorát dvě. Mohla jsem je zahrabat omylem někam hlouběji a už tam chuděry zůstaly, že se nevyhrbaly? Dno mám drobné oblé kamínky.
Starší reakce
0 18.11.2010 15:11 Tudy [330] - Krevetky V jednom starším tématu (
rybicky.net/forum/6272 ) se píše, že tento plže vyčistí cca 1 cm svrchní vrstvy písku. Mám jinou zkušenost - u mě to takto fungovalo jen první týden, jakmile byl ovšem detrit z této vrstvy vyžrán, Piskořky se zahrabaly mnohem hlouběji.
Starší reakce
Po 14 dnech se zbarvila i druhá piskořka ze světlé na tmavou... Nemůžu si pomoct, ale myslím, že tohle dělá ten štěrk.
Starší reakce
Starší reakce
Já měl hele s piskořema nijak mi nepřipadalo, že by se vytrácely.
Starší reakce
Nasaď heleny a ty ti je budou regulovat.. Mě se taky občas vyrojí stovky malých piskořek a chtějí migrovat..plavou po hladině a já je síťkou vyberu a je hnedle líp..o větší kosy se mi postarají heleny... Stačí navečer když zhasne světlo hodit na dno zedvě pilulky pro ancíky a piskořky se slezou na jedno místo.. Je to pak jako když uprostřed masaj marad příjdou antilopy k jedinému jezírku se napít...
Já bych se těch piskořek až tak nebál. Je fakt, že jich je spousta, ale zbavovat se jich určitě nebudu. Rejou ve dně a žeru bordel, takže pro mě výhoda. V malém je to zcela jednoduché, protože tam téměř nekrmím, takže jejich rozmnožování je takřka nulové.
Starší reakce
Piskule ti ale fakt nikam neutečou, protože se drží u dna
Vzadu toho krytu jsou dvě takový díry.....ale docela široký...jedna v pravo a druhá v levo. z jedý vede kabel od filtru a vzduchovací hadička a z druhý kabel od topítka....Tak si říkám, jestli by ty "potvůrky" z toho těma dvouma dírama nelezly? .) Přece jen můj bejvalej šnek byl na tohle velice aktivní
Piskořky také musí kadit, takže alespoň občasné odkalování je potřebné už jen z principu zachování hmoty a energie
Já si je chci pořídit ze 2 důvodu:
1/ kypří a tedy okysličují dno, tzn. prevence hnití (anaerobní rozklad - černání písku), jsou prý něco jako "vodní žížaly"
2/ žerou i řasy.
Je to pravda?
Já jsem právě někde četla, že když má někdo piskořky, tak že vůbec nemusí odkalovat...Asi jsem totálně nezručná, nebo nevím, ale dycky při odkalování se mi podaří "vysát" kus nějaký rostliny nebo to tam dokonale "zbourat" tak jsem si říkala, že by to bylo řešení - kdybych je koupila a nemusela odklaovat
škoda, že to tak nefunguje
Také o nich uvažuji, ale mám ve dně cca 12 kuliček Bivoj od Rataje, tak nevím, nevím...
1) ne
2) ne
3) ne
4) ne
5) neprekrmovat, na pocatecnim mnozstvi nezalezi
6) ne
0 25.10.2010 13:25 Nelly – Piskořky
Ahoj, přemýšlela jsem že bych si do svého AQ pořídila pár piskořek, tak se chci zeptat na několik věcí:
1) Je pravda, že když má člověk v AQ piskořky, nemusí VŮBEC odkalovat dno?
2) Může se stát, že piskořka bude ničit třeba kořeny rostlinek, nebo je nějak ožírat?
3) Mohl by nastat nějaký problém, kdyby AQ sdílely piskořky a ancistrusi?
4) Nevadí piskořce štěrkové dno o zrnitosti asi tak 1-4 mm?
5) Kolik piskořek je doporučeno si pořídit, aby se nepřemnožili, ale plnili svou funkci v požírání nečistot ze dna?
6) Nevadila by piskořkám teplota 27 stupňů?
Akvárium mám 100 litrů a bydlí tady skaláry a v blízké době (dneska nebo zítra) budu kupovat nové ancistruse obyčejné - dva maximálně tři kusy. Mockrát děkuju za odpovědi
Starší reakce
Potomstvo už je a barva zůstala, takže provedu pokus a uvidíme co z toho bude.
Vypadá to opravdu spíše jako M. maculata. Pokud zbarvení zůstane a bude případné potomstvo, myslím, že nebude problém je udat. Postavím se také do fronty
Tihle plži vypadají velmi pobně, ale je zvláštní, že když jsem tam ty piskořky dáva, tak byly obě stejného zbarvení. Až v tom černém štěrku se začala přebarvovat. Heleny bych se nebál, protože potravy má dostatek, takže je akorát přiměřeně reguluje.
Udělám ještě pokus a přelovím jednoho stejně byrveného jedince do většího akva, kde je světlý štěrk a uvidíme jak na to zareaguje.
Ta piskořka je opravdu zvláštní, moje mají klasicky šedou nohu, a tahle je žlutá. Ani ta kresba na ulitě na piskořku nevypadá ...
rybicky.net/fotogalerie.php… V případě, že se jedná o dědičnou mutaci ( nutno vyzkoušet odchovem ), tak stojí za snažení je cíleně namnožit. Na burzách by o ně jistě byl zájem, jenže s tou dravou Clea helena co tam jako společníka na první fotce u dna vidím, potomstvo a možná i onen dospělec nebude.
Jak jsem psal v prvním příspěvku, ačkoli se podobá Tylomelania, tak je to Piskořka...
To vypadá spíš jako tylomelanie, má žlutou oranžovou či jinak barevnou nohu?
No, na té fotce o není až tak markantní jak u těch mých, tady je ten rozdíl prostě dost veliky světlá-tmavá...
Omlouvám se, že poukazuji na cizí profil
Ale koukni do fotek uživatelce Ambra má tam piskořku u které bych si typnul, že se taky přizpůsobila dnu. I když může to být jen klam fotky.
Ahojte akvaristi, již delší dobu pozoruji zvláštnost, která se týká plžů Piskořka věžovitá. Pořídil jsem si tyto pracanty do mé 112l nádrže, kde se osvědčili a vcelku se jim tam daří. Rothodl jsem se tedy, že je umístím i do mé menší nádrže 35l, kde chovám krevetky. Přelovil jsem tam několik mladých cca 5 a dva dospělé kusy. Piskořky začaly ihned plnit mé očekávání a prohrabovali se štěrkem, tak jak to mají zažíté. Po cca měsíci jsem vypozoroval tu onu zvláštnost. Jedna piskořka se začala vybarvovat do černa (do barvy substrátu). Nikde jsem se nedočetl čím by to mohlo být a hlavně že by to piskořky dělali za nějakým účelem. Nikterak mi to nevadí, protože nyní mi piskořka připadá spíše jako Tylomelania sp. kterou jsem dlouho, avšak neúspěšně sháněl, takže je to vlastně super
Máte někdo podobnou zkušenost? Přiložil jsem i foto...
Díky za postřehy
Starší reakce
Ty oloupané konce jsou normální asi. jestli najdeš nějakou fotku s neporušeným koncem, tak mi dej info. já žádnou na netu nenašla.
Jsou to zlatíčka.
0 23.09.2010 12:29 jose –
Re: hf Sépiová kosť? Len kto im to vysvetlí že to majú obhrýzať.
pH mám 6,7-7, tím to imho nebude. Spíš nemají z čeho stavět.
0 23.09.2010 12:18 jose hf napsal: Nicméně má velká většina mých piskořek odvápněný konec ulity, někde i dost. Nevíte co se dá do akvárka bezpečně přidávat aby se to do budoucna zlepšilo? Pri nižšom ph sa im odvápňujú ulity.
Starší reakce
Piskořky žerou rostliny?
Moje byly tak hladové, že sežraly i černou řasu na těžko dostupných místech, z rostlin uklízí taky jen řasu a pokud se pustí přímo do listu, tak pouze do zestárlého/odumírajícího.
Ani při přemnožení (mou chybou) nedělaly problémy.
Mor?
Pokud jsou v optimálním množství není nutné odkalovat postarají se o veškeré zbytky krmiva i výkaly. Je to běžná praxe chovatelů afrických cichlid. Měl bych je i v nádržích s terčovcema, ale Flubenol přidávaný preventivně do krmiva je pro ně smrtelný.
Přidat reakci
1 ...... ...... [7] 8 9
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 17946x