Piskořka věžovitá
Pravda, zapomněla jsem. Mám písek ale venku, takže předpokláádm, že by nepřežily, jen to prohlídnu abych tam neměla ulity, pak to případně properu a tím bych se měla zbavit škodlivin. Jak říkám, obvykle mi nevadí, ale tady si nejsem jistá. Možná dokonce půjdu do jiného písku, viz druhé téma
Piskořky věžovité (Melanoides tuberculatus) sice kladou vajíčka,ale jsou vejcoživorodé,kompletní vývoj probíhá v těle dospělého jedince,mláďata opouštějí vaječný obal hned po nakladení vajíček.Tito plži jsou hermafroditi,ale umí se rozmnožovat i bez pohlavním způsobem z neoplozených vajíček.
Likvidace piskořek v substrátu chemií,nebo teplem, není vhodná,těla uhynulých plžů budou vyhnívat.
Pokud se tam nemá nic hnout z místa,tak přilepit
I bez pískořek to má tendenci slehávat a měnit se....
Nikdy jsem s piskořkami problém neměla, mám je v každém akva a považuji je za rozumné čističe dna a i když jich mám hodně v akva kde šneky krmím, nepovažuji je za škůdce.
Jenže teď budu zakládat akva s nízkou vrstvou substrátu, pod kterým bude plastová deska, a hodně kamenů, plus ještě nějaký štěrk nahoře a kamínky. Nemyslím si ani, že by se jim tam moc dařilo.
Bojím se, aby mi to piskořky pak zbytečně nepřeorávaly a nezpůsobily třeba pád kamenů. Nasazovali by jste do takového akva tyhle šneky?
Když ale nepřenesu substrát ze současného akva a použiju nový bez šneků (no, doufám že je) a přesunu jen zaběhnutý filtr, budu si tím ale zároveň i prodlužovat dobu záběhu. Otázka je o kolik.
A případně, jestli stačí písek převařit, aby se zničily zárodky šneků.
Starší reakce
Nedokážu přesně již říct, jak to probíhalo. Ale ty uhynulá těla jistě vliv mají, pokud jich je hodně, ale své můžou vykonat i různé chemické reakce a na to nejsem odborník.
Co si vybavuji, vymřely krevety, možná to odnesla i nějaká rybka...tzn.další rozkládající se těla. No a tím šla také biologická rovnováha v akváriu do kopru, protože tito živočichové konzumují zbytky, řasy, povlaky atp. Počítej, že tam několik měsíců po provedení nebudeš moci krevety ani žádné šneky vrátit, než se vše vyčistí a nastartuje a tím si zvyšuješ pravděpodobnost bujného růstu řas.
Osobně bych to udělal jako poslední řešení a to bych zvážil rovnou znovuzaložení akvária
Dakujem za upozornenie.
Viem ze je to uz par rokov, ale ak si spiminas - mohol by si to troska rozviest?
Predpokladam, ze sa spravil bordel z rozkladajucich sa tiel.
Dal som zatial na kolegov - priebezne vylovujem rucne. Ak sa rozhodnem pre chemicku cestu, bude to az v stave ked ich bude znacne menej.
Uporním Tě na moji negativní zkušenost z před lety provedeného chemického zásahu proti šnekům, kdy tímto došlo k rozhození chemické stability AQ a návrat do normálu trval myslím pár měsíců. Použil jsem tehdy přípravek od eSHa.
Pokud se ti přemnožily piskořky tak stačí po zhasnutí znovu rozsvítit a sesbírat je ze skla po kterém lezou k hladině.
To můžu klidně podepsat, opravdu Heleny na piskořky nefungují.
A navíc potom člověk řeší problém s přemnoženými Helenkami.
Heleny rovnou přeskoč - na piskořky nefungujou.
Ja som uz preventivne objednal Gastrobac a AmGuard.
Najprv dam sancu Helenam, potom pojde pokus s uhorkou do sietky ako pisal Buldr a ako doomsday machine nakoniec pojde ten Gastrobac + AmGuard.
Ak mi neprasknu nervy a niektory ci vsetky z krokov nevynecham a rovno pojdem chemickou cestou. Nemozem si dovolit rovno vyssie koncentracie medi, mam v nadrzi hafo kreviet o ktore by som nerad prisiel, obzvlast nie o Japonicy a Atyopsisy
Já používám skleničku (100 ml panák)kterou dám na dno a do ní hodím krmení pro krevetky.Za 2 hoďky je plná piskořek.
Pokud jsem potřeboval trochu zredukovat osazenstvo okružáků a levatek, tak mně spolehlivě zabralo dnový krmivo, šneci se na to seběhnou a stačí je odlovit. Osobně si myslím, že bude stačit párkrát zopakovat a nezbude tam nikdo. Přebytky pak prostě odsát odkalovačem.
Starší reakce
JJ,levatku nemám už žadnou,okružáků pár,ale pískořek milión a ani helena to už nežere
Tak za 3 měsíce se nemohli přemnožit
Já je mám v akvárku 3.měsíc a skoro je nevidím venku,jen občas jak se pohne písek na dně.na čurbes raděj šneky,než chemii.
Nejspíš s nějakou rostlinou,tak to většinou bejvá.Pokud nebudeš mít problém s vodou uvidíš je jen večer,přes den jen občas uvidíš jak se pohne dno.
Jj, to ano, užiteční jsou moc, ale neřekl jsi tu negativní stránku věci
Časem se přemnožují, vytlačují ostatní potravní konkurenty (hlavně další šneky) a přeskládávají dno do rovinky... To jen, aby si kolega Bolzanos udělal kompletní obrázek, než si je tam natahá
Díky za info už ho dávám zpět do akvaria.Nechápu jak se mi sem dostal.
Užitečný a to dost!Čistí dno od detritu a zbytků - je většinou zalezlej ve dně a vylézá jen v noci.Pokud vylézá přes den a má snahu lézt ven z akvária,je to indikátor něčeho špatného v akváriu.Rozhodně si je neváhej dát do akvária,já je tam taky úmyslně nasadil.
0 22.07.2021 07:13 bolzanos Ahoj. Je piskořka užitečná nebo škodí, žere rostliny?
Starší reakce
V mém prvním akváriu jako skvělá návnada fungují nalepovací tabletky se spirulinou. Za nimi se stáhnou všichni šneci z akvária včetně piskořek.
Jestli si dobře pamatuju (bylo to v hospodě na srazu
), tak mi někdo radil dát štěrk do kýble s vodou, nechat vodu odpařovat a odebírat suchou vrstvu štěrku. Piskořky by se měly držet ve vodě, tedy postupně zalézat dolů... Nikdy jsem to nezkoušel, zní to ale logicky...
Starší reakce
Starší reakce
V akvu je vzduchovací kámen, ale je hozený na povrchu substrátu, takže dno neprokysličuje. Je právě za oním kořenem, ale věžovkám se nejvíce líbí na jeho opačném konci. Od dvanácti do čtyř v akvu nesvítím, tak jsem se šla v mezidobí mrknout a napočítala jsem jich celkem 13, z toho 11 na kořeni, 1 na kameni a 1 na dně, na skle 0. Asi tam není přes den dost tma, ještě to zkusím úplně v noci. Invaze tam ale asi nebude, když tak přemýšlím - na začátku týdne jsem dělala okolo 1:30 noční přepad na odlov larvy šídélka (úspěšný
) a kdyby mi po skle lezlo enormní množství piskořek, musela bych si všimnout.
EDIT: udělala jsem další noční přepad a invaze piskořek se nekonala (zato jsem si zopakovala lov šídélka
), naopak jich bylo vidět méně než přes den, sklo obhospodařovala jediná. V akvárku klesla teplota na 28°C a pár hodin od zhasnutí šel dolů předpokládám i kyslík, takže vyvozuji, že je vážně vyhání ze dna ven teplota.
Asi kyslík
Z větší teplotou je ve dně i akva méně O2, jsou vůbec nějaké testy na měření O2 ? ( nevím)
Teď je tam taková teplota sice sama díky podmínkám venku, ale akvárium bylo od začátku v plánu s teplotami okolo 28 - 30°C. Jiní teplovodní akvária úspěšně provozují, tak doufám, že mi taky nic nezkolabuje.
Chtěla jsem tam původně dát (právě kvůli teplotě) granifery, piskořky věžovité se tam dostaly čirou náhodou přinesením s rostlinami - vyprala jsem je z košíků. Jiné akvárko kam by mohly jít nemám a alternativou byla hromadná šnekovražda, tak jsem je tam vypustila s tím, že pokud by se jim nedařilo, alespoň jim dávám šanci. Vylezením přes den dávají najevo, že jim něco nevyhovuje a v atlase mají teplotu do 26°C, takže jsem pojala podezření že to může být ono. Jinak jsem pátrala jestli není něco s vodou (nemělo by být, podle testů) a ještě uvidím to přemnožení, které mě po tak krátké době jednoduše nenapadlo.
Ahoj, mně se obecně nelíbí ta Tvoje teplota ~30°C...to se Ti při tom objemu nemůže ochladit ani přes noc. A někde jsem tu na fóru četl, že biologická rovnováha čistících procesů vody začíná kolabovat někde od 27°C...
Měla by jsi uvažovat o chlazení... sám mám jižní byt pod střechou a můžu doporučit chlazení větráčkem, to funguje parádně, držím to teď na 24°C
Více si přečti ve vláknu:
rybicky.net/forum/3519-chlazeni-akvaria… No možná budeš překvapená co jich bude na skle!
Díky za reakci, v akvárku ryby zatím nejsou a tím pádem ani žádné krmení, jen odpad z roslin a od jiných šneků a řasy. Zkusím stavy po zhasnutí zkontrolovat, ale musím říct, že jelikož i ty největší kusy sotva překročily centimetr délky, jsou na říčním písku docela blbě vidět. Před měsícem jsem jich tam hodila cca 25, velikostně všechny pod 1 cm. Tak rychle, aby jim 250 l akvárko po měsíci už nestačilo, se snad nemnoží
?
U mě lozily přes den po kořenech, když byly přemnožené a v akváriu nebyl ryby, které by je otravovaly. Takže doporučuji posvítit do akvária tak hodinu po zhasnutí světel, možná se ti taky přemnožily.
Přemnožení u mě bylo z důvodu, že ryby co jsem měl žraly jen větší kousky krmiva a ty menší ignorovaly. Takže po krmení toho pro piskořky zbylo vždy hodně. Po změně osádky problém s piskořkami okamžitě zmizel.
To mám taky a nevysledoval jsem, že by to souviselo s teplotou. Někdy prostě vylezou a šmejdí po kamenech, větvi a sklech. To na ně obyčně udělám nájezd a část jich zlikviduju.
Jsou z toho horka jen více aktivní a našly si dobrý zdroj potravy. Nic špatného. Je to v pořádku, žádný stres
Lidičky, jak se Vám v současném horkém počasí chovají piskořky věžovité? Co začala ta vlna veder zhruba desítka (z cca 25?) mi jich stabilně okupuje kořen. Nederou se nikam nahoru po skle, ale ani po rozsvícení (a delším svícení) se nejdou zahrabat do dna. Nejsou ani zavíčkované - lezou a žerou. Pořád měřím vodu a závadná se mi nezdá - dusitany stabilně 0, dusičnany oscilují mezi 0 a 10 mg/l ppm, pH původně 7,2, teď 6,8 (mandlovníkové listy), celková tvrdost vody pův. 20, pak pokles na 15 a 13°N (přidávám vodu z osmózy). V akvárku je teď přes den trvale okolo 30°C. Je možné, že jsou venku, protože je jim prostě vedro, nebo mám dále pátrat po závadě ve vodě? Nemám test na NH4, ale nepřijde mi pravděpodobné, že bych měla ve vodě amoniak vzhledem k množství ostatních dusíkatých látek. Je ještě něco, co by je mohlo vyhánět ze dna?
Starší reakce
Ne. Alespoň u mě ploštěnky fungují s piskořkami veselé dál.
Starší reakce
Měď je zabiják plžů.
Jednoduchá zkouška kde je chyba. Dej šneka do karanténní nadoby-stači i sklenice od kompotu, pokud i tam zahyne, je problém na 99,9% ve vodě.
Není jíl jako jíl. Nevím, já měl liapor, hnojil jsem o stopéro a šneci se množili...
Zkus poměřit vodu, zkus zvednout výměny vody a možná (v tomto případě) začni na noc vzduchovat...
Víš co mě ještě napadlo...jak hnojím tak myslím že jíl má pufracni schopnost a ty živiny do sebe nasává. Za xxx let tam může být celkem dost mědi a jiných látek
A víš co je to za pálený jíl? Šneci jsou indikátorem "že je něco z vodou"...
Jasný...údržba je pravidelná...uvažoval jsem ještě nad mědí ale ta je jen v tenso koktailu a je ji málo to by vadit nemělo.
Edit: Ano CO2 je přes el.mag ventil
Měníš vodu? Vypínáš na noc co2?
Jen ten jíl a bylo ho málo tak jsem dal na to černou lávovou drť. Od toho jsem si vzal ty piskořky aby to trochu probraly
no moc se jim tam nechce. Jde o to že mi umře tak do měsíce každý šnek.
Co máš na dně krom "páleného jílu"?
Podle té "zařasené" rostliny ti parmičky nadělají slušně detritu... organický "bordel"
Právě že vůbec ne..leží mi dokonce nějaké ulity na substrátu uz asi rok a jsou pořád stejné.
Edit 1: Jinak žádnou chemii nepoužívám...jen PMDD ale to spousta lidí a žijí jim v pohodě
Edit 2: Ještě doplním ph 6,8, kh 1-2, dkh 0.33 mmol, denně 2ml makro a 2 ml mikro prvků hnojiva. Hodím sem rozbor vody z vodárny. Hmm tak nehodim jdou jen fotky.
Pozoruješ u nich rozpad ulity?
A právě že mi umřou pokaždé všichni šneci...Tak už nevím...jedině ta voda..mám doma pár mořských korálů, můžu je zkusit zašít někam za kořen jestli to pomůže s tvrdostí. Nevím ale co na to řeknou rostliny
Některé jsou zahrabané...kdyby aspoň lozily po dně tak řeknu ok ale oni jak kdyby se opalovaly pod zařivkou
...a je divné že leží jen v přední části akva...uprostřed a vzadu neleží ani jedna. Normálně leží jen tam kde dopadá nejvíc světla. Nechápu
Přidat reakci
[1] ...... 8 9
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 17944x