Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reflektory

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Reflektory
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2011 12:54 Muž sollik [257] - CichlidyRe: akcilhej
Ajajaj. S těma fotkama zářivek myšlenýma jako porovnání svítivosti opatrně !!! Tady je na to spousta lidí háklivých :-D
Já osobně bych to nezkoušel polepovat tím alobalem. Jak se tu někde píše "světlo se od toho alobalu odrazí a vrátí zpátky do trubice a je ho tam víc".....a víc a víc a víc ... až se tam nakonec nevejde, bude ho moc a trubice praskne. A pak to světlo spadne na hladinu akvárka. Část se ho utopí, oslepí ryby a spálí kytky. A druhá část se odrazí, vyletí z krytu okolo větráku z PC a bude bloudit po bytě a hledat zrcadlo od kterého by se mohlo zase odrazit. A pokud ho nenajde tak bude bloudit bytem celou noc a nevyspí se nikdo sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 11:08 Muž akcilhej [0] - ŽivorodkyRe: kortezhugo
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Asi to bude fakt k ničemu.....
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 09:56 Muž kortezhugo [983] Re: afinko
nemusis ani skusat -ved som to vyskusal :)(teda ten alobal)

teda pouzite MASTER TL-D Reflex pre toho kto nema reflektor bude mozno zaujimave...
ale ked zobereme cenu? -tak ani nie...
pretoze kvalitnejsi (zalezi z coho je vyrobeny) reflektor musi vydrzat vymenu XY st.trubic a v tom pripade sa to pekne predrazuje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 09:31 Muž afinko [27] – Re: HaDaS
HaDaS napsal: This results in having the same lighting level while using only half the number of lamps in the luminaire. It is therefore extremely suitable for use in luminaires with only a simple reflector or without any.
Skusim to prelozit ako som to pochopil ja:
"Z toho vypliva, ze rovnaku uroven svetla dosiahneme pri pouziti polovicneho POCTU trubic v svietidle. Je to vyhodne pri pouziti v svietidlach s jednoduchimi, alebo ziadnymi reflektormi"

Mne z toho plinie, ze to proste nahradza reflektor.
To ze je to "zelena" technologia sa asi nevztahuje nato ze musia pouzit menej luminoforu (podla mna by to bolo z pohladu vyrobneho procesu dost narocne), ale skor preto ze dokazu ucinne nasmerovat svetlo tam kde je potrebne (dole). Aspon tak mi to plinie z tohto popisu vyrobcu:
www.start-saving.com/…
"Up to 30-50% energy savings in luminaires without reflectors "
Energeticka uspora 30 az 50% v svietidlach bez reflektorov.

Tych 50% bude asi trochu prehnanych, ale tych 30% si viem predstavit.
Ako napisal kortezhugo: "co tu budeme teoretizovat :-)"
Ja si to cez vikend vyskusam prakticky a uvidime.

Lucky005: Ako sa ti spalo? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 09:17 Muž kortezhugo [983] Re: HaDaS
no mne to nedalo a tiez som to vyskusal
a mozem napisat ze je to fakt blbost
co som pisal nizsie? -teda tie %
trochu ta nezakryta strana ozaj svetlejsia je -ale rozdiel je uplne zanedbatelny -ked to odhadnem tak 3%
a z reflektorom sa to neda ani porovnat :)

ked to ma mat efekt? -tak to bude tak ako pises -proste musi na fl.nater dopadnut viac ziarenia -cize MASTER TL-D Reflex nemoze mat ten reflektor "zatrety"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 22:47 Muž kortezhugo [983] Re: HaDaS
no ak tam da ten alobal? tak to nebude celkom tak ze "pouze zastíním část zdroje"
ten alobal to svetlo bude odrazat spet do trubice...
cize uz v tej trubici bude svetla viac
tak ze podla mna ta odkryta strana trubice bude svetlejsia
ale tam je otazne kolko % odkaze prejst spet...a dostat sa von tou spravnou stranou :-)

PS:vsak nech to akcilhej vyskusa -co tu budeme teoretizovat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 21:27 Muž Lucky005 [197] Re: HaDaS
jasne tomu vsemu rozumim a mas pravdu, v tom pripade maji z meho pohledu blbe udelany obrazek. Konecne muzu jit klidne spat a nebudu se v noci budit s hruzou jak me nahani luminofor :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 21:20 HaDaS Re: HaDaS
Tady je přímo popis od výrobce : The MASTER TL-D Reflex lamp directs most of the light to where you need it, thanks to an internal reflector. This results in having the same lighting level while using only half the number of lamps in the luminaire. It is therefore extremely suitable for use in luminaires with only a simple reflector or without any.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.11.2011 21:17 HaDaS Re: Lucky005
Jestli jsem to dobře pochopil, tak tam kde je reflexní vrstva, tak tam není fluorescenční nátěr. Světlo tedy vzniká na menší ploše a následně je odráženo reflexní vrstvou, což má za následek, stejnou svítivost (subjektivní), jako kdyby byl reflexní nátěr v celé ploše vnitřku trubice. Jedná se o ekologický výrobek, a to z pohledu menšího množství použití neekologického fluorescenčního nátěru, a menšího příkonu. Pokud se použije "obyčejná" zářivka s klasickým reflektorem, tak rostlinky dostanou větší dávku světla než v tomto případě. Pokud trubici přikryji alobalem, tak pouze zastíním část zdroje, nic se neodráží, tudíž jedu na půl plynu (doslova). Doporučuji vyzkoušet a uvidíš o čem mluvím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 20:26 Muž Lucky005 [197] Re: HaDaS
nechci tady vyvolavat nejake spory, mozna jde jen o nedorozumeni. Nejsem zadny Shakespeare, ale moje AJ mi na ten obrazek dostacuje. Pokud vezmeme jednotlive vrstvy od stredu trubice tak prvni je fluorescent coating (fluorescencni nater) a za ni nebo podle Vas uvnitr ni je reflektor takze podle me k přeměně energie na svetelnou dojde v celem obvodu ne?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 19:59 HaDaS Re: Lucky005
Špatně. Je součástí fluorescent coating (fluorescenčního nátěru).
Dneska jsem už docela unavený. Než vzneseš dotaz, tak se prosím podívej na obrázek, který sem dáváš. Pokud nehovíš angličtině, tak si najdi stránky v jazyce, kterému rozumíš. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 19:57 Muž Lucky005 [197] Re: HaDaS
to chapu, ale proc to tedy neni spatne u reseni philips?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 19:54 HaDaS Re: afinko
Co se stane, když dáš stínítko (např. leštěný plech či zrcátko) přímo na zdroj světla, nemusí to být zářivka, klidně i žárovka? Co se stane když budeš toto "stínítko" odrážející světlo oddalovat od zdroje? Co je to úhel dopadu a úhel odrazu? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 19:54 Muž Lucky005 [197] Re: HaDaS
mezi sklem a luminoforem a z toho plyne co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 19:43 Muž afinko [27] Re: Lucky005
Ja som zatial ziaden pokus nerobil, ale cez vikend sa chystam nafotit zarivky bez aj s alobalom na vrchnej casti.

Pisete tu ze zakryt z hora alobalom je blbost, pretoze ta cast pokryta luminoform sa zakryje. Lenze ten luminofor je z vnutornej strany skla. Tym padom sa svetlo na luminofore vytvori a od alobalo odrazi, co sa s nim stane potom tazko odhadovat, nevyznam sa do toho. Ale necudoval by som sa keby sa postupnymi odrazmi od luminoforu a alobalu nakoniec dostalo do vody, alebo proste preslo cez luminofor a vyziarilo sa na druhej strane. Stratit sa urcite nestrati, otom sme sa tu uz bavili :) Je ale mozne ze sa na luminofore opat premeni na iny druh ziarenia, mimo viditelneho svetla. Nieje nic jednoduchsie ako to vyskusat :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 19:37 HaDaS Re: Lucky005
Podívej se kde je na obrázku reflecting layer (reflexní vrstva) ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 19:23 Muž Lucky005 [197] Re: HaDaS
Fotka k příspěvku v cem se tak zasadne lisi pokus afinko od komercniho reseni philipsu?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.11.2011 18:55 HaDaS Re: akcilhej
Vševědoucí Wikipedie říká : Zářivka je nízkotlaká výbojka, která se používá jako zdroj světla.[1] Tvoří ji zářivkové těleso, jehož základem je nejčastěji dlouhá skleněná trubice se žhavícími elektrodami, naplněná rtuťovými parami a argonem. V nich nastává doutnavý výboj, který ale září převážně v neviditelné ultrafialové oblasti. Toto záření dopadá na stěny trubice, které jsou obvykle pokryty LUMINOFOREM. Tato látka absorbuje ultrafialové záření a sama září ve viditelné oblasti. Zářivka tak svítí.

LUMINOFOR je látka, schopná uchovat dodávanou energii a následně ji vyzařovat ve formě světla (tzv. luminiscence).
Luminoforem je pokrytý vnitřní povrch všech zářivek a většiny výbojek. Tato vrstva mění energii elektrického výboje na viditelné světlo. Právě složení luminoforu určuje barvu světla u zářivek. V průmyslu se využíval k vytváření obrazu v CRT monitorech počítačů, nebo v různých starších zařízeních vybavených složitější zobrazovací jednotkou (např. osciloskop). Může existovat v různých barvách, největší využití našel žlutozelený luminofor pro svou vysokou svítivost.

Takže nyní již všichni víme, jak zářivka funguje a nebudeme lepit alobal na trubici X-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 18:02 Muž navik [908] - SumciRe: akcilhej aj.
Jak píše správně Václav (zaplaťpánbu za kozáky, co spustí procesor mezi ušima :-)...) - nejen, že to nebude stejné jako s reflektory - bude to ještě horší, než když neuděláte vůbec nic, takto zabráníte i náhodnému/necílenému odrazu světla od čehokoliv vedle trubice či na ní k odrazu světla směrem dolů :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   07.11.2011 17:23 Usine Re: afinko
Světlo se vytváří na luminiscenční vrstvě po celém ploše trubice, pokud vrchní polovinu zakryjete, nebude to stejné jako s reflektory, ale podstatně horší. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 09:07 Muž kortezhugo [983] Re: akcilhej
totom skus aj foto -ci je tam rozdiel v "sile" svetla palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 09:02 Muž akcilhej [0] - Živorodky
Fotka k příspěvku Tak to zkusím takhle zbastlit.Mělo by to v podstatě mít podobný efekt jako ty orig. Philipsky s reflektorem....
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2011 18:35 Muž afinko [27] – Philips Master TL-D Reflex Eco
Co tak na obycajnu T8, alebo T5 nalepit zhora alobal?
Nemuselo by to mat zlu ucinnost oproti beznym reflektorom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2011 17:23 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: matlala
Nějak jsem po tom nepátral. Nemám ve svém dosahu takové osvětlení, v němž by se dala taková zářivka využít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2011 17:19 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Sid
a nezahlídl jsi někde i T5ky? Já už si nechal udělat reflektory i na novou 325l, ale jen pro zajímavost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2011 14:19 Muž akcilhej [0] - ŽivorodkyRe: matlala
Cenový porovnání určitě nebude tomuhle řešení nakloněný. Ale možná, že bude účinnost reflektoru vyšší, protože je vlastně umístěný nejblíž zdroji světla jak to jen jde. Já už jsem se vlastně rozhodl, že do těch zářivek půjdu. Jen sem ten dotaz trochu alibisticky hodil na fórum. Co kdyby byly negativní skušenosti, že ;-) .....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2011 12:18 Muž matlala [798] - RostlinyRe: akcilhej
zajímavé, cena není zas tak hrozná, ale...

...při výměně trubice měníte i reflektor, takže to vyjde dráž, oproti reflektoru, který stojí cca kolem 200,-
Třeba já mám 39W T5 a trubka stojí 110,- a reflektory mi dělal kamarád z leštěného hliníku (v práci, řezání laserem a nějaká ohýbačka řízená PC, takže jsou profi) a jeden mě stál 116,-. Takže co vyjde levněji? Určitě to je ale nejlepší volba jako náhrada za akva zářivky za stejnou cenu, navíc bez práce pro uživatele-montáž reflektoru.

...nevyrábí se zatím T5 a u těch T8 jen ty nejběžnější. (nenašel jsem tam jiné než 18, 36 a 58W)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2011 11:58 Muž afinko [27] Re: akcilhej
Vyzera to zaujimavo:
www.start-saving.com/…
Ten reflektor je zabudovany priamo v skle zarivky.
Ta cena cca 240KC nieje az tak zla, v porovnani s cenou kvalitneho reflektoru
www.kupzarovky.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2011 09:49 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: akcilhej
Zkušenost ne, ale musí být super! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2011 09:40 Muž akcilhej [0] - Živorodky
Nemáte někdo zkušenost ze zářivkami Philips Master TL-D Reflex Eco? Mají zabudovaný reflektor už v sobě.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2011 20:05 Muž maros77 [0] Re: petulinakk
60 cm sa Ti tam krásne zmestí, 45 je dosť málo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2011 16:18 Žena petulinakk [2016] – Jak vybrat správnou délku
Mám akva set s plastovým krytem a jak v setech asi často bývá, osvětlení je nic moc, tak dumám nad tím jak ho vylepšit.
Akva a tedy i kryt jsou dlouhé 80 cm, trubice samotné (jen čistě ta část co vydává světlo - snad můj chabý technický slovník omluvíte hmm ) mají cca 54 cm, celkově trubice i s tou částí ve které jsou upevněny (je to předřadník? - omluva podruhé :)) mají cca 62 cm.
Takže nevím zda pořídit 45 cm nebo 60 cm reflektory, zda se tam vejdou... shop.miga.cz/…
Máte? Znáte? Poradíte? :) Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2011 12:21 GP Re: Tomiino
prdnout to samozrejme muze, ale jde to delat opatrne. jinak nikomu neradim co kupovat. netusim rozdil mezi temi, co jsem dal odkaz nebo napr od juvelu, sery atd... prvotne bych klidne zkusil ten alobal a az bude odchazet, tak zapremyslis, jestli by se ti nevyplatily ty od dennerleho. ono ty ostatni prave ze ani moc geometrie pro odraz nepobraly...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2011 12:05 Muž Tomiino [43] Re: GP
kdyz koupim ty reflektory jak jsou u prvniho odkazu ty packy se pricvakavaji kam?na telo zarivky???nemuze prdnout?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2011 12:02 GP Re: Tomiino
ja jsem vzal tyhle www.levnaakvaristika.cz/… ale jak rikam, nevim, jestli je to to nej, co muzes mit. super tvar maj reflektory od dennerleho, ale jsou zas o neco drazsi. www.akvarista.cz/…= samozrejme, pokud pro tebe neni slozity vyrobit, tak vyrob, ale tak bych vydel problem s povrchovou upravou nebo musis mit k dispozici odpovidajici matros.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2011 12:02 Muž Tomiino [43] Re: GP
kdyz skusim ze zacatku alobal (aspon neco) nedostane se mi pod nej voda?kdyz ja nemam totiz kryci skla,ty patky u zarivek jsou vodotesny.Pokusim se to prilepit izolepou a uvidim..jen nevim jestli tam ta izolace bude drzet :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2011 11:58 GP Re: Tomiino
ty uchyty asi bude nutno pohledat, na akvaristiky bych nesazel... lepsi neco nez nic, alobal je vsude, pokud ho pridelas, abys ho mohl snadno vymenit, tim lip. neco vymyslis... mohlo by to drzet i na prehnute pasce, aby byla jako oboustrana.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2011 11:56 Muž Tomiino [43] Re: Tomiino
jo takle ....uz chapu a ty sis reflektory vyrobil sam nebo jsou koupeny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2011 11:54 Muž Tomiino [43] Re: GP
a ty pacicky se daji koupit normalne v akvaristice?o vikendu to vylepim jen nevim jakou tu samolepici tapetu nebo staci pouzit alobal a prilepit izolaci?urcite to bude lepsi nez cernej plast a je to znat podtom v akva dost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2011 11:47 GP Re: Tomiino
mam a s kovovyma uchytama, ale ty se daj sehnat i zvlast. a ty moje drzej jak hrom a stejne jsou zapasovany v krytu, ze by se nehly ikdyby byly volnejsi. navic ty moje maj jakesi plastvove prolisy, ale to si nejsem jist, jestli je to +. kazdopadne kdyz jsem to vylepil folii bez jakekoli odrazove geometrie, tak to byl opravdu velky rozdil - predtim jen cerny plast...
Edit: to vylepovani bylo pred reflektorama, nepolepoval jsem reflektory... jen aby to bylo uplne jasny. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2011 11:36 Muž Tomiino [43] Re: GP
tak j kdyz mel terarium taky jsem tam mel asi dost podobny drzatko jako budou tady a dve ze tri mi prdly nu :-( ty mas reflektory?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2011 11:12 GP Re: Tomiino
vetsinou to drzi dost a nekdo si stezoval, ze ty plastovy packy krehnou a pri sundavani rady praskaj, ale to je sopis jpp
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2011 11:06 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
Buď tak, nebo tak je vícero vatiant.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2011 11:04 Muž Tomiino [43] Re: romant
ke krytu??ja myslel ze se pricvakne k zarivce podle obrazku co je na netu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2011 11:02 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
Nepřetočí, toho se bát nemusíš, bude totiž přichycenej ke krytu šroubkama. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2011 11:02 Muž Stenly [44] Re: Tomiino
Tyhle reflektory mívají běžně v akvaristikách a i v Hornbachu (když tam mají akva potřeby).
Cena je samozřejmě vyšší něž na netu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2011 10:57 Muž Tomiino [43] Re: romant
to je fakt :-) ale pres net se mi to obednavat nechce se nekde podivam.jen doufam ze nebude problem v tom ze se mi nekdy pretoci :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2011 10:54 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
Jsně, to jenom na těch zářivkách ušetříš na ty reflektory. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2011 10:48 Muž Tomiino [43] Re: romant
diky moc super odkaz ! jen nevim,az mi doslouzi tyto zarivky od juwelu chci koupit normalni treba osram jsou prece jen levnejsi a jde mi o to jestli to tam pojde taky nacvaknout,ale prumery trubic by mely by byt stejne ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2011 10:42 Muž Stenly [44] Re: romant
Jo.. to je to co jsem myslel, ale jak jsem psal vyzkoušený to nemám...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 8 9

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 2316x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7645-reflektory?od=101