Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čištění akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Čištění akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2018 22:14 R Muž Anthrax [4787] Re: Tom25
Nějaké info o nádrži by nebylo? ;-) By se celkem hodilo vědět kdy bylo založena, kolik světla tam jde, jestli probíhaly poslední dobou nějaké změny, atd., atd. Bez toho se asi nic nedozvíš, protože většina lidí nemá křišťálovou kouli na věštění ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2018 21:58 Muž Tom25 [3] - Akvaristika, a chov bezobratlích živočichů (raků)Re: ctibum
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2018 20:32 R Muž ctibum [6926] Re: Tom25
Může. anebo nemusí... Založ a vyplň prezentaci a přidej aktuální foto. Takhle ti těžko někdo poradí... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2018 19:02 Muž Tom25 [3] - Akvaristika, a chov bezobratlích živočichů (raků) – ?? čištění
Ahoj potřebuji radu akvárko se mi z ničeho nic zašpinilo ,ale voda v něm je taková matná zakalená takový bělejší chci se zeptat může to být příčina Nového pařezu ? který začal něco ze sebe vypouštět. Máte nějakou radu co s tím děkuji . Nebo jestli to samo zmizí.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.12.2017 21:02 R Muž ctibum [6926] – kryptošky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.12.2017 12:18 R Muž romant [27987] Re: JirkaŠčobák
I ty "extrémisto". :) No né, vo tom žádná, větrat je potřebný a to klidně denně. :) Jinak pro ostatní, až se začtete do Jirkových příspěvků, zjistíte že vyznává trošku odlišnější styl provozování akvárií než současný hlavní proud, ale naprosto nic proti tomu, každej si najde tu svojí cestu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.12.2017 12:03 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Lennis
Osobně preferuju měnit raději menší množství vody 10-25%, podle potřeby i častěji, než 1x týdně. 10-15% se dá klidně měnit každý den.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2017 11:32 Žena Lennis [6] - Bojovnice pestrá (Betta splendens)Re: romant
Děkuji za radu, to odkalování jsem zkoušela hlavně proto, že jsem chtěla vědět, jak mi to půjde, a také to tak dopadlo. Špatně jsem si uchytila hadici a víc vody skončila na mě a na zemi než v kyblíku (musím pořídit jiný). Ale alespoň můj nešikovný pokus přežila moje levatka, která se zničeho nic objevila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.12.2017 11:26 R Muž romant [27987] Re: Lennis
Ano, vše zůstává na místě, jenom se odkalovačem, podle míry znečištění pročistí písek, štěrk a kal společně s vodou odteče. Voda se posléze doplní. Teď odkalovat nemusíš, je to kontraproduktivní, tu špetku bordýlku naopak akvo potřebuje, to není jako s podlahou, setřít dočista dočista, tady platí, že zdravá míra zašpinění je žádoucí. ;-) Až bude ryba, odkaluj tak jednou za 14 dní, lehkým stažením dna a společně s tímto nečisti filtr, ten čisti až za další týden, kdy jenom měníš vodu, ono totiž to dno, který je funkční působíjako takovej druhej filtr v nádrži. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.12.2017 11:24 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lennis
Odkaluje se s rybkami a i ostatními živočichy. Nic nevyndavat. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2017 11:21 Žena Lennis [6] - Bojovnice pestrá (Betta splendens) – Bojovnice pestrá
Fotka k příspěvku Tak akvárium se pomalu zabíhá, rostlinkám se daří, voda je stabilní. Předevčírem jsem poprvé zkoušela odkalování. Vyměnila jsem 7 litrů z 22, co v akvárium mám (rybka tam samozřejmě pořád není). Ale chtěla jsem se zeptat, když odkalujete cca 30 litrové akvárium, necháváte rybku uvnitř?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2017 21:47 Muž Magic [879] - RostlinyRe: michal
Namátkou mi napadá - Bivoj?

Jinak rozhodně, jak ctibum říká...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.10.2017 20:36 R Muž ctibum [6926] Re: michal
Bahno? Co máš za dno? Jestli to chceš řešit, tak se zaregistruj, založ prezentaci dotyčný nádrže, vyplň co nejvíc údajů a přidej aktuální fotku ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2017 20:29 michal – bahno
Já jsem čistil akvárium a na dně a ve filtru bylo bahno a ucpalo to i zvon nevíte čí by to mohlo bý??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2017 11:01 Hans927 Re: Jarry
Díky za radu, zkusím se mrknout na tu tvrdost. Já svítím 12h.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2017 10:48 Muž Jarry [1437] Re: Hans927
No obecně je lepší měkká voda, neúspěšně jsem s touto černou řasou prakticky na všech rostlinách bojoval asi rok a po "výměně" vody za měkkou sama rychle zmizela. Možná bych si zkusil trochu pohrát s intenzitou a dobou svícení, v jiném akváriu jsem s touto řasou problémy neměl ani s tvrdší vodou, ale intenzita osvětlení je spíše nízká a svítím tam 9h denně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2017 10:27 Hans927 Re: Jarry
Tvrdost vody nevím, jaká by měla být??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2017 10:22 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Hans927
...Koupil jsem malý anubias, ale během měsíce jsou listký kolem dokola porostlé řasou...

Anubias má tuhé odolné listy. Pokud je opravdu hodně zařasený, lze ho na 4 min. vložit do roztoku Sava original, 1 díl Sava na 20 dílu vody a pak ho pořádně osprchovat. Rostlina to přežije a řasu zničíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2017 10:12 Muž Jifi [675] Re: Hans927
OK, to dno vypadá až moc nově :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2017 10:04 Muž Jarry [1437] Re: Hans927
Černou řasu co popisuješ moc dobře znám, víš, jakou máš tvrdost vody?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2017 09:31 Hans927 Re: Jifi
Dno jsem vypral v lednu, pak jsem už jen odkaloval. :-)
EDIT- Jen abych to upřesnil, nemám problém se zelenou řasou, ale s černou.
no tak už jsem to našel :-) www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2017 09:15 Muž Jifi [675] Re: Hans927
Pokud jsi vypral dno a dal nový bioakvacit, tak měň vodu 3x týdně aspoň po dobu 1 měsíce. Měnit vodu jen 1x týdně je v takové situaci málo.
Dále doporučuji nepřerybňovat a více kytek.
Z rostlin bych doporučil přidat i nějaké rychle rostoucí. Třeba zrovna Anubias roste pomalu.

A doporučuji si přečíst tento článek o řasách - přečti si ho třeba i víckrát, abys pochopil, o čem je biologická rovnováha v akváriu a co se stane, když se naruší:
www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2017 09:06 Hans927 Re:
Díky moc všem za rady, takže abych to shrnul, dno příliš moc neodkalovat a zasadit víc kytek, vodu měnit jednou týdně tak 1/3. Ještě dotaz k těm kytkám, vzhledem k rybám, co tam jsou, je vody spíš kyselá, takže co by jste mi tam doporučili?? S kytkama je právě problém, že ta černá řasa se dělá na okrajích listů, třeba ten echinodorus byl v létě mnohem větší, ale proto že na okrajích listů byla už skoro 5 mm vysoká řasa, listy jsem otrhal. Koupil jsem malý anubias, ale během měsíce jsou listký kolem dokola porostlé řasou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.10.2017 12:45 Muž Jifi [675] Re: Hans927
Hans927 napsal: No jo, ale pak když zvednu nějaký kámen, tak se mi tam vytvoří úplný "oblak" kalu..to nevadí?
Jinak to dno jsem celé propral už v únoru, tedy po první roce fungování akvárka.

To bys měl vidět ten oblak, když hrábnu do dna, abych zasadil kytku :-D
To je jak výbuch bomby. Ale to si za chvíli sedne.
Já některé části dna ve svém akvárku neodkaloval už rok. Stačí mně sledovat krevetky. Pokud se jim daří, tak má vody parametry OK. I přes moje značně malé odkalování jsou krevetky v pohodě.
Jak tu zaznělo - chce to taky dost kytek. Sám jsem se nestačil divit, kolik biomasy jsem v pátek během 2,5 hodin vytáhnul z půlky akvárka. Až jsem si říkal, jak se to tam mohlo vůbec vejít ... Fakt je, že tam nebylo vůbec vidět. No a z čeho asi mají ty kytky růst. Jen z vody?

Jinak ve dně probíhají důležité procesy odbourávání odpadu (detritu). A ty procesy potřebují klid. Hodně bakterií je spíše anaerobních. A některé z nich se nemnoží kdovíjak rychle. Tím neustálým vrtáním do dna je ani nenecháš, aby dělaly svoji práci.
Je to, jako kdybys louku několikrát za rok pooral a pak se divil, proč tam není hezký luční porost.

Ty máš akvárium celou dobu v záběhu, což znamená mimo jiné velké výkyvy v kvalitě vody a tím pádem i vysoké riziko růstu různých řas nebo sinic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.10.2017 12:15 Maq Re: Hans927
To co Ty máš není řasová kalamita, kterou bys musel nějak radikálně řešit. Naopak to akvárium potřebuje "usadit", získat rovnováhu.
Redukce ryb, jmenovitě těch skalárů, je nutná. Máš tam zřejmě i nějakého ancistruse. Viděl jsem tam ožraný echinodorus. Taky toho ancíka bych dal pryč. Tetry stačí.
Jifi velmi dobře popsal tu věc s čistotou a odkalováním. Když to přeháníš, stále to akvárium vyrušuješ na jeho cestě ke stabilitě.
Ještě bys mohl přidat trochu rostlin. A bude to dobré. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.10.2017 11:38 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Hans927
Kameny nezvedej, akvárium není obývák, aby se tam stále luxovalo, věř nám a zapomeň na rady o čistotě dna a filtru. Akva je jako živý organismus, nemůžeš ho stále čistit, všeho moc škodí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2017 11:28 Hans927 Re: Jifi
No jo, ale pak když zvednu nějaký kámen, tak se mi tam vytvoří úplný "oblak" kalu..to nevadí?
Jinak to dno jsem celé propral už v únoru, tedy po první roce fungování akvárka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.10.2017 11:22 Muž Jifi [675] Re: Hans927
Hans927 napsal: v podstatě všechno co jde, tedy kromě toho rohu, kde roste ta tráva
Mám otázku - proč to děláš?
Takto nedosáhneš stavu, kdy se ti vytvoří biologická rovnováha.
Dno potřebuje klid.
Pokud 2x za měsíc rozdrbeš celé dno, je to hodně necitlivý zásah do akvárka.
Doporučuju odkalovat jen malou část dna. A příště další malou část dna. Fakt jen malou.
Ve dně by se měla po čase rozmnožit půdní mikroflóra, ale ty to tím příliš častým odkalováním pořád narušuješ.
Já osobně odkaluji třeba i 2x týdně - ale jen kousek dna cca 10x10 cm, kde krmím. Zbytek dna odkaluji velmi málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.10.2017 11:17 Muž Jifi [675] Re: Hans927
Hans927 napsal: Tak ta filtrační kostka je opravdu nová, je tam cca 14 dní, páč na ty staré už mi taky začala růst řasa. Jinak dno pravidelně odkaluji, v současné době min. 2x ta něsíc. Jinak mám ještě dotaz ohledně výměny vody..kdysi mi bylo doporučeno vyměnit 1/3 každých deset dní. Já to nyní dělám 2x za měsíc a po roce fungování akvária jsem vyndal všechen substrát a propral ve vodě, jelikož je na dně asi 5 cm vrstva a při odkalování se tak hluboko nedostanu. Je to tak správně?

Jo, tak proto ten substrát vypadá jako nový :-D
Výměny vody doporučuji dělat častěji - až bude akvárko zaběhlé, tak třeba 1x za 5 dní. Teď bych výměnu doporučil 3x týdně, protože to, co jsi udělal (vyprat substrát + vyměnit bioakvacit) - tak máš teď fakticky akvárko úplně na začátku. Tím jsi zničil veškerou mikroflóru ve dně i ve filtru.

Takže teď pro tebe platí stejné rady jako pro čerstvě založené akvárko !!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2017 11:17 Hans927 Re: Jifi
v podstatě všechno co jde, tedy kromě toho rohu, kde roste ta tráva
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2017 11:14 Muž Jifi [675] Re: Hans927
Jak velkou část dna odkaluješ, jestli ho odkaluješ 2x za měsíc?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.10.2017 10:55 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Hans927
Dno by se vůbec prát nemělo, jen odkalovat, stačí 1x14 dní. To samé se týká filtrace, já mám kostku také zarostlou řasou, ale jen to peru 2x-3x ročně v akvarijní vodě. Co jsi provedl, to je jako bys akva založil znovu. Bude se ti znovu obnovovat nitrifikace, se všemi úskalími, včetně možnosti bujení řas. Výměnu vody raději častěji 20-30% objemu 1x týdně.
Edit a doplnění: rybicky.net/clanky/1196-nitrifikace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2017 10:42 Hans927 Re: Tudy
Tak ta filtrační kostka je opravdu nová, je tam cca 14 dní, páč na ty staré už mi taky začala růst řasa. Jinak dno pravidelně odkaluji, v současné době min. 2x ta něsíc. Jinak mám ještě dotaz ohledně výměny vody..kdysi mi bylo doporučeno vyměnit 1/3 každých deset dní. Já to nyní dělám 2x za měsíc a po roce fungování akvária jsem vyndal všechen substrát a propral ve vodě, jelikož je na dně asi 5 cm vrstva a při odkalování se tak hluboko nedostanu. Je to tak správně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.10.2017 10:18 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Hans927
Dobrá, ale opravdu vypadá dost čerstvě, ta filtrační kostka i dno vypadaji jako včera koupené. S čistotou opatrně ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2017 10:16 Hans927 Re: Tudy
Ale jo, už ho mám 1,5 roku. A skaláři jsou v podstatě nejstarší rybky, které tam mám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.10.2017 09:31 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Hans927
Určitě nic nečistit, hlavně na začátku, po založení! Čerstvě založené akvárium (pochybuji že 1.1. 2016 to bylo založeno) potřebuje čas k nastolení rovnováhy. Moc se v tom nešťourej, maximálně přidej ještě nějaké rostliny a Skaláry určitě darovat někomu kdo má vyšší a větší akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.10.2017 09:10 R Muž afc1886 [14700] Re: Hans927
Doplň v prezentaci jaké led osvětlení tam máš, jenom led nestačí. Ty rybky nejsou nejvhodnější, přinejmenším ty skaláry bych daroval do většího akvária. A řasy jsou nedílnou součástí akvária, samozřejmě v přijatelném množství.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2017 08:45 Hans927 Re: Hans927
Už jsem akvárko nafotil a přidal nějaký popis, snad vás něco napadne. :-) co se ptám v akvaristice, tak mi všichni jen radí, že se řasy nejde zbavit a že je třeba vše jenom čistit. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.10.2017 17:04 Muž Jifi [675] Re: Hans927
Jediný účinný způsob, jak udržet řasu pod kontrolou, je vytvořit a udržovat v akváriu biologickou rovnováhu. To souvisí i s tím čistěním akvárka. Já říkám, že Savo na kameny ani na substrát nepatří. Spory řasy jsou všude. Tím Savem je zbavíš řasy jen na chvilku. Pak bude řasa zase zpátky. Naroste ze spor a z částí stélky, které v akvárku jsou.

Doporučuji začít tady:
www.horacovoakvarium.cz/…

A o řasách je tu pěkný článek:
www.horacovoakvarium.cz/…

Edit: Já úmyslně nechávám řasu porůstat boční a zadní stěny akvárka. Je to jen cca 1 mm silný povlak, možná méně.
Proč to dělám?
Protože tam čerstvě vylíhlé krevetky najdou dostatek potravy :-)
Nevypadá to sice tak esteticky jako ta uměle udržovaná akvárka bez řas, ale je to perfektně funkční.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.10.2017 15:50 R Muž romant [27987] Re: Hans927
Začněme tím, že si zřídíš prezentaci předmětný nádrže, uvedeš tam co nejvíce pravdivých údajů aby bylo tzv. z čeho vařit, protože tak jak jsi dotaz položil je takřka neuchopitelný a křišťálových koulí je žalostný nedostatek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.10.2017 15:48 Maq Re: Hans927
Nevyvařuj. Nepomůže to.
Něco ve Tvém akváriu není optimálně vyladěné. Faktory jsou světlo, minerální složení vody, organické znečištění vody. Žádný z těchto činitelů nespravíš savem apod.
Udělej prezentaci a fotodokumentaci akvária a Tvého problému. Pak se snad dostaneme dál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2017 15:42 Hans927 – jak vyčistit substrát
Ahoj, mám akvárium /110 l), je založené zhruba rok, na dně je akvarijní substrát (zrnitost 4-6 mm). Bohužel neustále bojuji s černou řasou, většinou je kytkách, nebo kamenech. Kameny občas umyju v 5% roztoku sava a "ugriluju" půl minuty v mikrovlnce a je to celkem úspěšné. Bohužel jsem zjistil, že se řasa začala objevovat i na substrátu. Pomohlo by substrát "vyvařit", nezničím ho tím, nebo jak se toho dá zbavit. Zkoušel jsem různé prostředky na hubení řas, ale úspěšnost malá nebo žádná.
Díky za radu.
Honza

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2017 11:16 Muž LeRi [315] Re: hypnodex
Fotka k příspěvku Denerle používá sklo Optiwhite toto sklo je méně zabarvené (víc čiré) ale bohužel měkší(chulostivější) než Float které je zabarvené (křechčí) ale tvrdší. ;-) foto: moje 8mm Float.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2017 09:36 R Muž ctibum [6926] Re: hypnodex
Zkusil bych ten čpavek nebo louh....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2017 08:21 Muž hypnodex [2] Re: LeRi
Je to Dennerle Nano Cube 30l. U jakých firem by jsi doporučoval?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2017 07:25 Muž LeRi [315] Re: hypnodex
Nech si vyrobit nebo kup akvárium u renomovaných firem , na toto akvárium bylo použito nevhodné sklo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2017 23:18 Muž hypnodex [2] Re: LeRi
Ano nejspíš máš pravdu když se teď dívám na internet. Čím tomu příště mohu předejít?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2017 23:07 Muž LeRi [315] Re: hypnodex
Zřejmě jde o korozi skla bohužel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2017 22:57 R Muž ctibum [6926] Re: hypnodex
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2017 22:47 Muž hypnodex [2] Re: Pepan
Ocet jsem ted zkoušel a nic, žiletkou nic, me to prijde jak kdyby to bylo v tom skle, kdyz to prostě nicim nejde, cif a houbička, v octu pulhodiny nalozeny a nic. Ještě se přiznám, že jsem v tom akvárku měl tak 4 měsíce rostlinky a řasy s čím jsem nic nedělal, nesvítil ani se o to nestaral. Může to být nějaky důsledek toho ?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 22

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 22642x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7045-cisteni-akvaria?od=101