Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čištění akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 15 Přejít na další stránku   1  
Čištění akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2009 14:47 Muž Dahak [425] - Cichlidy – Re: Tornado
Pouzivam savo na cisteni nebo dezinfekci molitanu bezne a takze se nemusis bat jen ho pak dukladne proplachni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2009 14:23 Tornado – Re: FranzFritz
Díky za odpovědi,ale když ho dám do Sava,tak mi to savo tu nemoc na 100% zabije?Proč by jsi neriskoval řádně vypraný molitan?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2009 09:13 Muž FranzFritz [207] - Tetry – Re: Tornado
Savo používám jako dezinfekci na vše. V roztoku Sava peru i štěrk. Zaručená úspěšnost, hlavně následně dobře proprat a opláchnout. Naštěstí na tohle stačí teplá voda a zbytky Sava velice rychle odstraní.
S tím molitanem bych to ale neriskoval. Raději bych pořídil nový, tak velká položka to není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2009 09:12 kreten – Re: isamik
Na mytí nádrží již po vzoru starších kolegů po léta používám ředěnou HCL a nemohu si ji vynachválit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2009 00:26 Muž DrBolíto [254] - Rostliny – Re: Tornado
Klidně ho proper a potom pořádně propláchni teplou a studenou vodou, počítej ale s tím, že vše je kapůt a filtr se bude znovu zajíždět pár týdnů. Doporučuji mít po ruce NO2 test a denně měřit, jak to začne být růžové vyměnit část vody. Pokud je ale molitan starý a vetchý lepší je dát nový.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2009 22:56 akar77 – Re: Tornado
Můžu-li radit, vykašli se na praní molitanu v Savu a vyhoď ho a dej tam nový. Řekl bych, že molitan vyprany v Savu i po dukladném následném proprání vodou nebude zrovna tím blahodárným místem pro usídlování nitrifikačních baktérií. A o to ti přece jde,mít ten filtr nejen jako mechanický,ale také jako biologický. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2009 19:56 Tornado
Ahoj.Mám akvárko po TĚŽKÉ nemoci a potřebuji ho celé vydesinfikovat,jak zde čtu,tak píšete vesměs s hypermaganem i savo.To by nebyl problém,ale co s náplní filtru?Když nechám molitan určitou dobu (jakou?) v savu,nestane se mu nic?Předem děkuji za odpovědi. ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2009 13:24 Žena Madu [5] – Re: bv9
aha, děkuju za radu, tohle jsem potřebovala slyšet:) já jsem to vždycky rozvířila a pak další hodinu čekala, až se to usadí :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2009 13:10 Muž bv9 [13]
Madu napsala: ahoj, mam technickej problem:) mam tu stejnou odkalovačku jak pavliina a asi neumím odkalovat - když jsem to zkoušekla, tak s tím jen rozvířím ten bordel všude po akvárku. Dělá se to tak, že se vezme ten zvon a "štrachá" se s ním co nejhlouběji v štěrku? protože já mám pocit, že to tak jen rozvířím a poberu toho minimum... kdybych to jakokdyby vasávala, tak poberu ten povrchovej dentrit - musím s tím hlouběji do štěrku?

Odsávačkou se jezdí těsně nad pískem a nebo jemně zatlečit do dna, pokud tam je hrubší štěrk. Źádné štrachání do dna. Je to vlastně stejné jako vysavač doma. A ten přece taky nestrkáš pod koberec :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2009 13:03 Muž mnammnam [23]
ja nezvyknu odkalovat jenom menim vodu 1x tyzdenne a dost mi to prekvyta
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2009 10:53 RAP – Re: Mrakoplash
Taky jsem ho míval u cichlid. Ze začátku než se usadí občas nějaká kytka měla tendenci vyplavat, pak ale v pohodě. Roman ho má ve 420 táké a že mu tam plavou "potvory" :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2009 07:42 R Muž Mrakoplash [1776] – Re: prchat1
Taky mám Aquaclay a nepřijde mi že by v tom rostlinky nedržely.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 23:32 RAP
Já osobně mám udělaný z půllitrové umělohmotné lahve a pohoda. Vydrží dlouho(než ho rozšlápnu). :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 18:24 mamina
ja take jeste bohužel musim odkalovat každy tyden ze dna kal ale nemam žadny problem krasne me to vytahne do kybliku a doliji čistou vodo mam uplne obyčejny zvon nasaji a je to pisek zustava v akva :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 18:15 Žena Madu [5] – Re: pavliina
ahoj, mam technickej problem:) mam tu stejnou odkalovačku jak pavliina a asi neumím odkalovat - když jsem to zkoušekla, tak s tím jen rozvířím ten bordel všude po akvárku. Dělá se to tak, že se vezme ten zvon a "štrachá" se s ním co nejhlouběji v štěrku? protože já mám pocit, že to tak jen rozvířím a poberu toho minimum... kdybych to jakokdyby vasávala, tak poberu ten povrchovej dentrit - musím s tím hlouběji do štěrku?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2009 00:28 0 – Re: radogr
Fotka k příspěvku Klikni na podobná témata ( pod příspěvkama - tam toho je plno) , nebo si prostuduj ty moje napsané jak pod číslem - nepřihlášený , tak i ty co najdeš přes můj profil - vyhledat uživatele 0 , ale krátce řečeno čisti ho tak často jak rychle se zanáší , ať se nečistoty odstraní v tuhém stavu a ne je tam nechat se rozkládat. Samozřejmě taky měnit vodu , obzvlášť , když máš živorodky , čím častěji , tím lépe - známé je , že se jim nejlépe daří v průtočných nádržích. A o bakterie se nestrachuj , čisti filtr důkladně.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2009 23:51 Muž radogr [0] - Živorodky – Re: 0
a ako to teda má byť?????
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2009 23:43 0
Nepoučitelní , dávat takové rady :-( ; a tolikrát se to téma probíralo!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2009 17:35 Muž AngkorBeer [0] - Parmičky
Přesně jak říká capko,hlavně ve staré vodě odsáté z akva...Jinak ja ho čistim až se mi hodně zmenší průtok...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2009 16:06 Muž capko [40] – - Re: radogr
Zo začiatku,kým som sa naučil kŕmiť,čistil som ho po 2 týždňoch.Teraz ho čistím tak raz za mesiac aj neskor.Vyčisti filter v starej vode,tak nezničíš baktérie ;-) ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2009 16:00 Tomas4343
Souhlasím, já ho čistil zatím jen dvakrát a to ho mám již přes dva roky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2009 15:51 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetky – Re: radogr
Filtr by se mel cistit tehdy, kdy je hodně ucpaný a rapidně se sníží jeho průtok. Já ho treba v mem akva zalozenem mesíc jeste necistil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2009 15:41 Muž radogr [0] - Živorodky – Kedy čistit filter v novom akva
Ako rýchlo po založení akva treba prvýkrát čistit filter? - myslím aby som nezničil baktérie ktoré sa v ňom začínajú len tvoriť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 19:54 misa1987
používám stěrku s žiletkou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 18:33 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Yirka
Tak, tak... :-) Zrovna "laboruji" s HCl - připravoval jsem si 10% roztok z koupeného 31% a nestačil jsem se divit, co ten 10% dokáže dělat s pH... :-D
Osobně bych doporučil potravinářskou citronovou. K odstranění vodního kamene je dostatečně silná a např. od octa se liší významným pozitivem - nesmrdí! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 18:17 Muž Yirka [9126] – Re: Johan
Ale tu by měli používat jen skoroprofíci, je to trochu "danger!"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 18:14 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Jiřka
HCl má také dobrou účinnost ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 18:13 Žena Jiřka [15] – Re: aldas
Nevím, jak se to jmenovalo, ale tuším, že výrobcem byla firma Tetra. Byl to takový nabodralý prášek, který se měl nanést na stěrku nebo houbičku a samozřejmě tvrdili, že to má výborný efekt. Jen jsem ještě nenarazila na nikoho, kdo by to používal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 17:39 aldas – Re: Jiřka
CHemikálii na čištění akvarijního skla slyším poprvé. ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 17:35 aldas – Re: Jiřka
Stěrkou se žiletkou, a nebo nástavcem z plastu. palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 16:30 Muž Yirka [9126] – Re: Jiřka
Pokud se jedná o přisedlé nečistoty typu vodního kamene, je to tu také několikrát popsáno. Takže v krátkosti:
I na tyto nečistoty je nejlépe použít hubku na nádobí, coby čistící medium pak lze s úspěchem použí ocet nebo sůl. (Bude třeba upustit množství vody, aby se větší koncentrace nedostala do nádrže.)
Edit: ještě jsem zapoměl na jednu dostupnou chemikálii-slabou kyselinu citronovou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 16:30 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: Jiřka
Magnetickou stěrku jsem také přestal používat, teď to dělám houbičkou na nádobí a výsledek je perfektní, na nic lepšího jsem zatim nenarazil a chemikálie bych teda rozhodně nezkoušel X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 16:28 Polux – Re: Jiřka
Chemikalie nebrat !!! Kor kdyz mas napustene akva v nem rybky !!! Klasika cisti houbou pokad to nejde vem sterku se ziletkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 16:25 Žena Jiřka [15] – Re: Yirka
Ona právě ta magnetická stěrka nefunguje... je to špína zažraná :-) . Já spíš myslela na tohle: před časem jsem viděla nějaké chemikálie na čištění skel, tak jestli s tímhle má někdo zkušenosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 16:21 Muž Yirka [9126] – Re: Jiřka
Můžeš si vybrat, co ti bude nejvíce vyhovovat, vše má plusy i mínusy, ale to si již můžeš dohledat zde ve fóru.
1/ magnetickou stěrkou
2/ houbičkou na nádobí
3/ stěrkou s žiletkou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 16:19 Žena Jiřka [15] – Čištění skel
Jak čistíte skla vašich akvárií? Mě se tam vytváří takové nánosy. Řasy to nejsou, ale co to je, to netuším a mám to jenom na jednom akvárku. Každopádně to nevypadá moc hezky, tak jsem se chtěla zeptat, jak se zbavujete nečistot na sklech.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2009 23:27 Muž AmorFati [37] - Amerika
Je to tu sice už starší... Ale kdyby se náhodou někdo chtěl inspirovat, tak jen poupravím návrh na nákup Otocinclus Affinis (Krunýřovec jednopruhý) coby vhodný prostředek pro boj s rozbujelou řasou... Otíci totiž již jednou rozjeté řasy v žádném případě nijak neomezí - požírají totiž pouze řasy drobné (mikroskopické), jakmile už řasa tvoří vlákna, otík ji ignoruje (ostatně stejně jako krevety). Otíci jsou dobří pro požírání řas v raném stádiu či jako prevence při jejich malém výskytu. Takovouhle kalamitu ale nezvládnou ani když je nebudete krmit :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 19:29 Leon
Otazka je jestli je nasazeni novej rostlin dobry reseni podle me se stanou zase jenom hostiteli ohavnych ras...udelal bych co uz sem navrhoval nerikam vyhodit vsecky kytky..to je kravina ale dat je bokem a dat jim nakou lecbu to SAVO nemusi bejt blbej napad a vyprat pisek rybky treba nechat jenom v holý nadrzi to vydrzi..a filtr jak uz se tu da patrne vycist....vubec nebude vadit kdyz se da uplne nova cista napln..podle me je to nejlepsi reseni...je to rychly a radikalni pak zacit odznova..vyresi se tim celkem vsechny problemy a pak teda nasadit lepsi svetlo...podle me je to nejlepsi vychodisko...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 15:56 Toony – to: Ferda Mravenec
ty 2dny tma bych nerealizoval.Ubereš tim jak řasám, tak rostlinám.Pravidelnym měněním vody a přidáním 2x 15W zářivkama ty řasy postupem času zlikviduješ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 15:43 Romiš – Re: Ferda Mravenec
3x 8W/T5 zářivky toho moc nenasvítí... Zkuste popřemýšlet nad stejným typem zářivek, ale raději 2x 15W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 15:31 Ferda Mravenec – Diky
Diky vsem za rady.

Postupne tedy budu pravidelne menit vodu (bud malou cast kazdy den, nebo 1/4-1/3 tydne). Pokusim se prubezne odsat i veskery zbyly kal a zbavit se zbytku ras na skle a dekoracich. Trochu pretrham rostliny - odstranim ty uplne obalene listy. Zase tak moc jich tam neni, ty nejvic napadene jsou hlavne u hladiny, ostatni ve spodnim patre jsou ok - stejne to chce trochu protrhat. Mezi vymenou vody poresim ten filtr.

Nasledne zkusim tu 2-denni tmu, nebo radeji pridam par rychle rostoucich rostlin - ty elgerie a ruzkatec se mi docela libi, at je tam taky neco jineho.

Jako osvetleni mi docela padlo do oka tohle: www.e-light.cz/… Pro akva o rozmerech 50x30x30 by mohlo stacit 3x8W. Daji se propojit do serie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 15:07 Romiš – Re: agent007
Leon, Agent 007:
Taky alternativa... :-O Pro "slabší kusy". :) Všechno do kontejneru a založit znova. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 15:02 Romiš – Re: pavliina
Romiš: V meziobdobí mezi dvěma výměnami vody bych dokonale vyčistil (příp. vyměnil) filtrační náplně - SAVO, horká voda...
To se mi nějak nezdá, tím se zabijí všechny užitečné bakterie, nebo se pletu?

Máte samozřejmě pravdu, ale také tím zničíte vše, co by mohlo držet ruduchy při životě. Kdo se s těmito řasami někdy setkal, ten mi jistě dá za pravdu, že filtrační náplně, (akvacit), jsou jejich oblíbeným stanovištěm.
Nebojte se - když zlikvidujete užitečné bakterie v náplni filtru, ještě jich v nádrži zůstane dostatek. A při takové obsádce, jaká je v daném akváriu, se neobávám, že by to zbývající bakterie nezvládly. I proto jsem napsal - v mezidobí mezi dvěma výměnami vody - protože předpokládám při výměně části vody i zásadnější zásah do dna při odkalování... (Dál už pokračovat asi nemusím, že? :-))
EDIT: Ustavprochore! Už zase?! smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 14:54 Romiš – Re: Horác
Mám podobnou zkušenost s hnědovkou - po "testovacím" (záměrném) přendání do jiného akva se v krátkém čase vláknité ruduchy" zbavila"... :-)
Při asanaci nádrží s tak postiženými rostlinami, jaké jsou ty nafotkách Ferdy Mravence, se mi osvědčilo to, co jsem napsal - likvidace řasy odevšad, kde je to možné. Tedy i z rostlin, a to i za cenu jejich likvidace. Kryptokoryny považuji za poněkud jinou kategorii, než anubiasy, co se rychlosti růstu týče. Anubiasy bych "pořešil" SAVEM, kryptokoryny likvidací postižených listů nebo celých rostlin. Musím trvat na tom, že ruduchou silně napadené listy regenerovat nedokážou; důvodem je poškození napadených listů buňkami ruduch, vrostlými do tkání "hostitele". :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 14:48 Muž agent007 [47]
Souhlas s Leonem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 14:34 Leon
Vubec bych se s tim nes*al...vsecko ven kytky stranou zkusit na nich neco jako rikal horac rybky to bez kytek chvili vydrzi mezitim bych prevaril pisek... poradne vypral nebo rovnou vymenil napln ve filtru a jel to cely znova..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 14:28 Žena ustavprochore [567] – Re: pavliina
Myslím, že všechny určitě ne, nitrifikační bakterie jsou i v substrátu, na stěnách akvárka, prostě všude možně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 14:11 Muž agent007 [47]
Každopádlo si frajer, že se do toho dáš palec potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 14:09 Žena pavliina [50]
Romiš napsal: V meziobdobí mezi dvěma výměnami vody bych dokonale vyčistil (příp. vyměnil) filtrační náplně - SAVO, horká voda...
To se mi nějak nezdá, tím se zabijí všechny užitečné bakterie, nebo se pletu? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2009 14:02 Muž Horác [3942]
Romiš napsal: Jednoznačně musí jít pryč všechna viditelná a odstranitelná řasa. Tedy - otrhat všechny napadené listy, (jsou tak jako tak mrtvé a slouží jen jako "základna" pro další existenci a šíření řas)
Jenom pro zajímavost: Cca před dvěmi měsíci jsem z akvárka desperátů vybral všechny anubisy - byly napadené ruduchou (mám tam poněkud přerybněno a taky jsem flákal údržbu). Dal jsem je do třicetilitrového akva - s tím, že až bude čas, vykoupu je v naředěném Savu. Jenže jsem lempl a vykašlal jsem se na to ... A za chviličku je jdu vrátit zpátky k desperátům - jsou dokonale čisté a zdravé. Akorát nevím, jestli ruduchu zlikvidoval absolutní nedostatek živin (žádné ryby, žádné krmení) nebo okružáci (z hladu). Závěr: ani při totálním zařasení rostlin není nic ztraceno. Stříhat (zejména pomalurostoucí rostliny) není bezpodmínečně nutné.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [15] ...... 22

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 22642x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7045-cisteni-akvaria?od=701